25-TA-55
Pretmobilitātes un mobilitātes pasākumiem nepieciešamās infrastruktūras izveides likums
1.
pants.
(1)
Šā likuma mērķis ir noteikt tiesisko regulējumu pretmobilitātes un mobilitātes pasākumiem nepieciešamo materiāltehnisko līdzekļu izvietošanai, infrastruktūras izbūvei, kā arī nekustamo īpašumu atsavināšanai un lietošanai (turpmāk — pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveide) pierobežā.
(2)
Izbūve šā likuma izpratnē ir process, kas ietver būvniecību un ar to saistītos darbus, kā arī visus būvniecības uzsākšanai nepieciešamos sagatavošanās darbus, piemēram, zemes kadastrālo uzmērīšanu, attīrīšanu no apauguma, tai skaitā koku ciršanu, cirsto koku izvešanai nepieciešamo ceļu ierīkošanu un uzturēšanu, kā arī citas darbības, kas nepieciešamas turpmākai teritorijas, kas nepieciešama pretmobilitātes un mobilitātes pasākumu īstenošanai, infrastruktūras attīstībai un pilnveidei.
2.
pants.
(1)
Ministru kabinets nosaka pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei nepieciešamajā teritorijā ietilpstošos nekustamos īpašumus vai to daļas, kā arī tos nekustamos īpašumus, uz kuriem tiek nodibināts servitūts.
(2)
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs organizē pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei nepieciešamo nekustamo īpašumu vai to daļu uzmērīšanu, t.i. pēc nepieciešamības sagatavo un izsniedz darba uzdevumu zemes ierīcības un mērniecības darbu veikšanai komersantam, kas pieaicinājis zemes ierīkotāju un mērnieku. Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram ir tiesības valsts aizsardzības vajadzībām atsavināmā nekustamā īpašuma īpašnieka vārdā ierosināt mērniecību un nekustamā īpašuma objekta reģistrāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā atsavināmajai nekustamā īpašuma daļai un atlikušajai nekustamā īpašuma daļai, ja īpašnieks nepiekrīt iepriekšminēto darbību veikšanai vai nav sasniedzams.
(3)
Šā panta pirmajā daļā minētajai pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei nepieciešamajai teritorijai nosaka nacionālo interešu objekta statusu.
3.
pants.
(1)
Par labu valstij Aizsardzības ministrijas personā uz šā likuma pamata tiek nodibināts servitūts uz šā likuma 2. panta pirmajā daļā minēto, citām personām piederošo nekustamo īpašumu vai tā daļu. Šis servitūts tiek nodibināts, ja nekustamais īpašums vai tā daļa nepieciešama pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides uzsākšanai un veikšanai. Servitūts tiek nodibināts līdz brīdim, kad nekustamais īpašums vai tā daļa tiek atsavināta atbilstoši Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likuma prasībām.
(2)
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs informē nekustamā īpašuma īpašnieku, par to, ka ir noteikts servitūts uz tam piederošo nekustamo īpašumu un tajā tiks uzsākti pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides darbi, attiecīgu paziņojumu nosūtot ne vēlāk kā 30 dienas pirms šo darbu uzsākšanas. Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" informē Valsts robežsardzi un Nodrošinājuma valsts aģentūru par pretmobilitātes un mobilitātes pasākumu ietvaros veicamo darbu uzsākšanu nekustamajā īpašumā ne vēlāk kā 10 dienas pirms to uzsākšanas.
(3)
Aizsardzības ministrijai ir tiesības uzsākt koku un krūmu ciršanu, kā arī veikt citus izveidei nepieciešamos sagatavošanas darbus un būvdarbus sabiedrības vajadzībām atsavināmā nekustamajā īpašumā pēc tam, kad Aizsardzības ministrija pieņēmusi Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likuma 9. panta pirmajā daļā minēto lēmumu par atlīdzības apmēru.
(4)
No šā panta trešajā daļā minēto darbu uzsākšanas līdz nekustamā īpašuma reģistrēšanai zemesgrāmatā uz valsts vārda Aizsardzības ministrijas personā nekustamā īpašuma īpašniekam Aizsardzības ministrija maksā atlīdzību apmērā, ko noteicis sertificēts nekustamo īpašumu vērtētājs atbilstoši nomas maksai tirgū. Atlīdzību ieskaita nekustamā īpašuma īpašnieka maksājumu kontā par katru ceturksni uz priekšu, ja ar nekustamā īpašuma īpašnieku nav noslēgta citāda vienošanās.
(5)
Jebkuri darbi atsavināmā nekustamā īpašumā tiek plānoti un veikti tādā veidā, lai neradītu šķēršļus nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanai un to zaudējumu noteikšanai, kas atlīdzināmi nekustamā īpašuma īpašniekam atbilstoši Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likuma prasībām.
(6)
Zaudējumi, kas atsavināmā nekustamā īpašuma īpašniekam nodarīti saistībā ar pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izbūves darbiem, tiek noteikti un atlīdzināti atbilstoši Civillikumā noteiktajai kārtībai.
(7)
Būves, kas šajā pantā noteiktajā kārtībā uzbūvētas pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas procesa pabeigšanas, tiek ierakstītas zemesgrāmatā vienlaikus ar atsavinātā nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu uz valsts vārda.
4.
pants.
Uz pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izbūvi neattiecas būvniecību regulējošajos normatīvajos aktos noteiktās prasības, kā arī meža apsaimniekošanas, koku ciršanas un vides aizsardzības prasības.
5.
pants.
(1)
Koku un krūmu ciršanas tiesības pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei nepieciešamajā teritorijā ietilpstošā meža zemē un ārpus meža ir akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži".
(2)
Pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei nepieciešamajā teritorijā ietilpstošos privātpersonām piederošajos nekustamajos īpašumos, kuru īpašniekiem ir nosūtīts paziņojums par nekustamā īpašuma atsavināšanu sabiedrības vajadzībām, privātpersonām Valsts meža dienesta izsniegtie apliecinājumi koku ciršanai ir spēkā trīs mēnešus pēc minētā paziņojuma nosūtīšanas. Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs 10 dienu laikā informē Valsts meža dienestu par nekustamajiem īpašumiem, kuru īpašniekiem ir nosūtīts paziņojums par nekustamā īpašuma atsavināšanu sabiedrības vajadzībām.
(3)
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram ir tiesības saņemt apliecinājumus koku ciršanai, kas nepieciešama pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei, pēc tam, kad Aizsardzības ministrija pieņēmusi Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likuma 9. panta pirmajā daļā minēto lēmumu par atlīdzības apmēru. Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram Valsts meža dienesta izsniegto apliecinājumu koku ciršanai privātpersonām piederošajos nekustamajos īpašumos apstrīdēšana vai pārsūdzēšana neaptur šo apliecinājumu darbību.
(4)
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs sagatavo un iesniedz akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži" darba uzdevumu koku un krūmu ciršanai pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei nepieciešamajā teritorijā. Darba uzdevumu izsniedz, kad dabā marķētas (redzamas) cirsmas robežas.
(5)
Valsts meža dienests pēc Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra pieprasījuma izsniedz Meža valsts reģistrā reģistrēto informāciju un dokumentus par privātpersonām piederošajiem nekustamajiem īpašumiem, attiecībā uz kuriem Aizsardzības ministrija uzsākusi atsavināšanas procesu. Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram ir tiesības par saviem līdzekļiem organizēt meža inventarizāciju nekustamajos īpašumos, attiecībā uz kuriem uzsākts atsavināšanas process, un īpašnieka vārdā iesniegt datus Valsts meža dienestam, ja īpašnieks nepiekrīt iepriekš minēto darbību veikšanai.
6.
pants.
(1)
Ja pie pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides darbu veikšanas vietas nevar piekļūt no valsts autoceļa vai no pašvaldības ceļa, pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides darbu veicējam ir tiesības pārvietoties pa privātpersonām piederošajiem ceļiem un citu nekustamo īpašumu teritoriju.
(2)
Ja pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides darbu laikā ir nepieciešams lietot citus nekustamos īpašumus, valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" attiecīgo nekustamo īpašumu īpašniekus rakstveidā informē par pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izbūves darbu uzsākšanu ne vēlāk kā 10 dienas pirms to uzsākšanas.
(3)
Aizliegts ar jebkādām darbībām traucēt pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides darbu veikšanu un darbiniekus, kuri šos darbus veic.
(4)
Pēc pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides darbu veikšanas privātpersonu īpašumā esošās zemes platības tiek sakārtotas. Nekustamā īpašuma īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam tiek atlīdzināti pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides darbu veikšanas laikā nodarītie zaudējumi, kuru apmēru nosaka un kurus atlīdzina Civillikumā noteiktajā kārtībā vai pēc savstarpējas vienošanās.
7.
pants.
Valsts un pašvaldību institūcijas, kā arī citas institūcijas visus iesniegumus un jautājumus, kas saistīti ar pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidi un ar to saistīto darbu nodrošināšanu un veikšanu, tai skaitā pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanu, izskata un lēmumus pieņem prioritārā kārtībā.
8.
pants.
(1)
Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" organizē un nodrošina pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidi, kā arī ir atbildīga par pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidē iesaistīto institūciju darbu operatīvu koordinēšanu.
(2)
Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi":
1)
vada, īsteno un uzrauga visus pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides darbus;
2)
veic pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei nepieciešamos iepirkumus, slēdz iepirkuma līgumus;
3)
ne retāk kā reizi mēnesī sniedz Aizsardzības ministrijai pārskatu (ziņojumu) par šā panta pirmajā un otrajā daļā minēto pienākumu veikšanu.
(3)
Valsts akciju sabiedrībai "Valsts nekustamie īpašumi" ir tiesības piesaistīt ekspertus pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides nodrošināšanai.
(4)
Pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izbūvi var veikt arī Nacionālie bruņotie spēki.
(5)
Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" šā panta otrajā daļā minēto pienākumu veikšanu uzsāk, kad Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir definējusi un iesniegusi valsts akciju sabiedrībai "Valsts nekustamie īpašumi" tehniskās specifikācijas izstrādei nepieciešamās lietotāja prasības, ko valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" atzinusi par pietiekamām pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izbūvei.
(6)
Pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides procesā uzbūvētās būves, kas atbilstoši normatīvajiem aktiem ir reģistrējamas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, līdz īpašuma tiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā reģistrējamas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā Aizsardzības ministrijas tiesiskajā valdījumā.
9.
pants.
Lai nodrošinātu pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidi, visi nepieciešamie darbi (projektēšana, būvdarbi un ar tiem saistītie pakalpojumi), darbu veikšanai nepieciešamie materiāli, iekārtas un tehniskais nodrošinājums, kā arī citas preces un pakalpojumi tiek iegādāti, nepiemērojot publisko iepirkumu regulējumu.
10.
pants.
(1)
Valstij ir tiesības vienpusēji atkāpties no tādām saistībām, kuras nodibinātas pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveidei un kuru neizpilde apdraud vai var apdraudēt valsts robežas neaizskaramību un valsts drošības intereses.
(2)
Konstatējot, ka šā panta pirmajā daļā minēto saistību izpilde ir apdraudēta, Aizsardzības ministrija, Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs, Nacionālie bruņotie spēki, valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" vai akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" bez īpaša pilnvarojuma nekavējoties veic nepieciešamās darbības, lai vienpusēji atkāptos no attiecīgā līguma, kā arī nekavējoties nodrošina iesākto būvniecības procesu turpināšanu. Minētā līguma izbeigšana nav uzskatāma par līgumisku saistību pārkāpumu.
11.
pants.
(1)
Aizsardzības ministrija veic pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides pārraudzību un tehnisko specifikāciju saskaņošanu.
(2)
Ja tiek saņemta informācija par pretmobilitātes un mobilitātes infrastruktūras izveides procesa īstenošanas riskiem, Aizsardzības ministrija par tiem informē Ministru kabinetu.
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Ministrs V. Uzvārds