Likumprojekts (grozījumi)

23-TA-1041
Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā
Izdarīt (Latvijas Vēstnesis, 2010, 118. nr.; 2011, 103., 144. nr.; 2012, 166. nr.; 2013, 40., 46., 61., 87., 234. nr.; 2014, 92., 225. nr.; 2015, 251. nr.; 2016, 2., 111., 241. nr.; 2017, 242. nr.; 2018, 128. nr.; 2019, 130., 204. nr.; 2020, 115.A, 119.C, 223., 243. nr.; 2021, 88.A, 217. nr.; 2022, 76., 103.A, 115., 185.A. nr.) šādus grozījumus:
1.
Papildināt 2. pantu ar 3.1 daļu šādā redakcijā:
“(31) Šā likuma noteikumi ir piemērojami autortiesību un blakustiesību objektu prettiesiskas izmantošanas ierobežošanai interneta vidē šā likuma III3 nodaļā noteiktajā kārtībā.”
 
2.
Papildināt likumu ar III3 nodaļu šādā redakcijā:
 
III3 nodaļa. Piekļuves ierobežošana tīmekļvietnēm, kurās prettiesiski tiek izmantoti autortiesību vai blakustiesību objekti

21.9 Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetence attiecībā uz autortiesību vai blakustiesību objektu izmantošanas uzraudzību interneta vidē

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, īstenojot uzraudzības iestādes funkcijas Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma izpratnē, šajā nodaļā noteiktajā kārtībā ierobežo autortiesību un blakustiesību objektu prettiesisku izmantošanu interneta vidē.

21.10 Tiesības vērsties Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē

(1) Autortiesību un blakustiesību subjekti, kolektīvā pārvaldījuma organizācijas – attiecībā uz to pārstāvētajiem autortiesību vai blakustiesību subjektiem, vienkāršās licences saņēmēji ar autortiesību vai blakustiesību subjekta rakstveida piekrišanu vai izņēmuma licences saņēmēji (turpmāk – tiesību turētāji), pēc tam, kad ir rakstveidā vērsušies pie satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja ar lūgumu pārtraukt prettiesisko rīcību, bet tā saprātīgā termiņā nav pārtraukta, ir tiesīgi vērsties Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē ar iesniegumu ierobežot piekļuvi Latvijā pieejamām tīmekļvietnēm, kurās publiskoti autortiesību vai blakustiesību objekti bez autortiesību vai blakustiesību subjektu piekrišanas.
(2) Tiesību turētāji šajā nodaļā noteiktajā kārtībā ir tiesīgi prasīt piekļuves ierobežošanu tikai tādām Latvijā pieejamām tīmekļvietnēm, kurās acīmredzami tiek pārkāptas autortiesības vai blakustiesības, tostarp tīmekļvietnēm, kuru darbība vērsta uz autortiesību vai blakustiesību objektu publiskošanu bez autortiesību vai blakustiesību subjektu piekrišanas.

21.11 Iesniegums par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei un tā izskatīšanas kārtība

(1) Iesniegumā par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei norādāms:
1) tiesību turētāja vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tādas nav, — dzīvesvieta. Ja persona piekrīt saziņai elektroniski, tad elektroniskā pasta adrese. Juridiskajai personai — tās nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese un oficiālā elektroniskā pasta adrese;
2) satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā dzīvesvieta; juridiskajai personai – tās nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese, ja šī informācija tiesību turētājam ir zināma;
3) tiesību turētāja pārstāvja (ja iesniegumu iesniedz pārstāvis) vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvieta. Ja persona piekrīt saziņai elektroniski, tad elektroniskā pasta adrese. Juridiskajai personai — tās nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese un oficiālā elektroniskā pasta adrese. Ja tiesību turētāja pārstāvja adrese ir ārpus Latvijas, papildus norāda elektroniskā pasta adresi;
4) tīmekļvietnes, kurā tiek prettiesiski izmantoti autortiesību vai blakustiesību objekti, domēna vārds vai vārdi;
5) autortiesību vai blakustiesību objekti, uz kuriem tiesību turētājam ir tiesības un kuri tīmekļvietnē izmantoti prettiesiski, kā arī hipersaites uz minētajiem objektiem;
6) kāds autortiesību vai blakustiesību objektu izmantošanas veids tiek īstenots prettiesiski;
7) jebkāda cita informācija, kas zināma tiesību turētājam un kas liecina, ka tīmekļvietnē acīmredzami tiek pārkāptas autortiesības vai blakustiesības;
8) lūgums ierobežot piekļuvi tīmekļvietnei.

(2) Iesniegumam pievienojami dokumenti, kas apliecina:
1) tiesību turētāja tiesības uz konkrēto autortiesību vai blakustiesību objektu. Vienkāršās licences saņēmējs iesniegumam pievieno arī autortiesību vai blakustiesību subjekta rakstveida piekrišanu lūgt piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei;
2) vēršanos pie satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja ar lūgumu pārtraukt prettiesisko rīcību, pievienojot atbildi uz minēto lūgumu, ja tāda saņemta.

(3) Saņemot iesniegumu par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome vispirms izvērtē tā atbilstību 21.10 panta pirmās un otrās daļas prasībām. Ja iesniegums neatbilst 21.10 panta pirmās vai otrās daļas prasībām, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome pieņem lēmumu par atteikumu ierosināt administratīvo lietu.

(4) Ja iesniegums par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei atbilst 21.10 panta pirmās un otrās daļas prasībām, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome pieprasa, lai satura sniedzējs vai mitināšanas pakalpojumu sniedzējs 15 dienu laikā no pieprasījuma paziņošanas dienas pārtrauc konkrētā autortiesību vai blakustiesību objekta pieejamības nodrošināšanu, ja tas nevar iesniegt dokumentus, kas apliecina satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja tiesības tīmekļvietnē publiskot konkrēto autortiesību vai blakustiesību objektu vai padarīt to pieejamu sabiedrībai pa vadiem vai citādā veidā tādējādi, ka tam var piekļūt individuāli izraudzītā vietā un individuāli izraudzītā laikā.

(5) Ja iesniegums par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei atbilst 21.10 panta pirmās un otrās daļas prasībām, bet ar satura sniedzēju vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēju nav iespējams sazināties, Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības pieņemt lēmumu, ar kuru tiek ierobežota piekļuve konkrētajai Latvijā pieejamajai tīmekļvietnei, kurā publiskoti autortiesību un blakustiesību objekti bez autortiesību vai blakustiesību subjektu piekrišanas, neprasot satura sniedzējam vai mitināšanas pakalpojumu sniedzējam veikt šā panta ceturtajā daļā minētās darbības.

21.12 Lēmuma par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei pieņemšana

(1) Ja satura sniedzējs vai mitināšanas pakalpojumu sniedzējs 15 dienu laikā no 21.11 panta ceturtajā daļā minētā pieprasījuma paziņošanas dienas neveic Nacionālās plašsaziņas līdzekļu padomes pieprasītās darbības, Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības pieņemt lēmumu, ar kuru tiek ierobežota piekļuve konkrētajai Latvijā pieejamajai tīmekļvietnei, kurā publiskoti autortiesību vai blakustiesību objekti bez autortiesību vai blakustiesību subjektu piekrišanas.

(2) Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, pieņemot lēmumu par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei un vērtējot tā samērīgumu, ņem vērā:
1) tīmekļvietnes darbības mērķi;
2) tīmekļvietnē bez autortiesību vai blakustiesību subjektu piekrišanas publiskoto autortiesību un blakustiesību objektu apjomu;
3) satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja attieksmi un rīcību;
4) nepieciešamību nodrošināt līdzsvaru starp autortiesību un blakustiesību aizsardzību un tīmekļvietnes lietotāju tiesībām uz informāciju.

(3) Ja Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome konstatē, ka ir izveidota tīmekļvietnes kopija, tai ir tiesības pieņemt lēmumu, ar kuru tiek ierobežota piekļuve šādai tīmekļvietnei, tikai izvērtējot tās atbilstību šā panta ceturtajā daļā noteiktajām pazīmēm.

(4) Lai tīmekļvietni atzītu par tīmekļvietnes kopiju, tai, salīdzinot ar tīmekļvietni, par kuru bija pieņemts lēmums par piekļuves ierobežošanu, jāatbilst vismaz divām no šādām pazīmēm:
1) tās domēna vārds ir identisks vai gandrīz identisks;
2) tās saturs ir identisks vai gandrīz identisks;
3) tās vizuālā izpausme ir identiska vai gandrīz identiska;
4) tās lietotāja saskarne ir identiska vai gandrīz identiska.

(5) Ja Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ir saņēmusi iesniegumu par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei un tai kļūst zināms, ka tiesā ierosināta lieta strīdā starp tiem pašiem lietas dalībniekiem par to pašu prasības priekšmetu, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome aptur iesnieguma izskatīšanu, līdz stājas spēkā tiesas galīgais nolēmums minētajā lietā. Pēc tiesas galīgā nolēmuma stāšanās spēkā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome pieņem lēmumu par attiecīgās lietas izbeigšanu.

21.13 Lēmuma par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei pārsūdzēšana un piekļuves atjaunošana tīmekļvietnei

(1) Satura sniedzējs, mitināšanas pakalpojumu sniedzējs, elektronisko sakaru komersants un tīmekļvietnes lietotājs var pārsūdzēt Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes lēmumu par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei Administratīvajā rajona tiesā mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas. Šā lēmuma pārsūdzēšana neaptur tā darbību.
(2) Satura sniedzējam un mitināšanas pakalpojumu sniedzējam ir tiesības vērsties Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē ar iesniegumu par piekļuves atjaunošanu tīmekļvietnei, par kuru bija pieņemts lēmums par piekļuves ierobežošanu šā likuma 21.12 panta kārtībā, iesniedzot dokumentus, kas apliecina tā tiesības tīmekļvietnē publiskot konkrēto autortiesību vai blakustiesību objektu vai padarīt to pieejamu sabiedrībai pa vadiem vai citādā veidā tādējādi, ka tam var piekļūt individuāli izraudzītā vietā un individuāli izraudzītā laikā."


 
Likums stājas spēkā
Ministrs V. Uzvārds