Anotācija (ex-ante)

23-TA-158: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 17. jūlija noteikumos Nr. 429 "Noteikumi par transportlīdzekļu sastāvdaļām un materiāliem, kuri drīkst saturēt svinu, dzīvsudrabu, kadmiju vai sešvērtīgā hroma savienojumus"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
ES dokuments
Apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 17. jūlija noteikumos Nr. 429 “Noteikumi par transportlīdzekļu sastāvdaļām un materiāliem, kuri drīkst saturēt svinu, dzīvsudrabu, kadmiju vai sešvērtīgā hroma savienojumus”” (turpmāk – noteikumu projekts) izstrādāts, lai pārņemtu:
Eiropas Komisijas 2022. gada 16. decembra deleģēto direktīvu Nr. 2023/544/ES, ar ko groza II pielikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2000/53/EK par nolietotiem transportlīdzekļiem prasības attiecībā uz atbrīvojumiem svina izmantošanai alumīnija sakausējumos mehāniskai apstrādei, vara sakausējumos un dažās baterijās (turpmāk - Direktīva 2023/544).

Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 18. septembra Direktīva 2000/53/EK par nolietotiem transportlīdzekļiem (turpmāk – Direktīva 2000/53/EK) ierobežo dažu bīstamu vielu izmantošanu tādu transportlīdzekļu materiālos un detaļās, kurus laiž tirgū pēc 2003. gada 1. jūlija, kā tas noteikts Direktīvas 2000/53/EK 4. panta 2. punkta a) apakšpunktā.
Direktīvas 2000/53/EK II  pielikumā regulāri tiek veikti grozījumi saskaņā ar tehnikas un zinātnes attīstību, un pārskatīti izņēmumi attiecībā uz svina un sešvērtīgo hroma izmantošanu. Patreiz spēkā esošās Direktīvas 2000/53/EK II pielikuma 2.c i), 3. un 5.b punktā minētie atbrīvojumi ļauj svinu izmantot alumīnija sakausējumos, vara sakausējumos un akumulatoru baterijās.

Noteikumu projektā noteikts:
- ka attiecībā uz atbrīvojumu alumīnija sakausējumiem mehāniskai apstrādei ir pieejamas alternatīvas. Secinājumos minēts, ka ir vajadzīgs pārejas periods, kura laikā aizstās svina izmantošanu visos materiālos un detaļās, uz ko attiecas minētais atbrīvojums. Svina izmantošanu attiecīgajos materiālos un detaļās, tai skaitā svina izmantošanu deformējamā alumīnijā, varētu pakāpeniski izbeigt līdz 2027. gada beigām;
- ka attiecībā uz vara sakausējuma atbrīvojumiem, secināts, ka vēl nav piemērotu alternatīvu svina izmantošanai materiālos un detaļās uz ko attiecas minētais atbrīvojums. Ņemot vērā progresu, kas gūts, izstrādājot svina aizstājējus attiecīgajos materiālos un to detaļās, ir lietderīgi noteikt jaunu minētā atbrīvojuma pārskatīšanas datumu;
- atbrīvojums attiecībā uz svina akumulatoru baterijās, kas paredzēts lietojumiem, bet nav iekļauti Direktīvas 2000/53/EK II pielikuma 5.a punktā, kas attiecas uz augstsprieguma sistēmu akumulatoru baterijām. Secinājums bija, ka no svina izmantošanas akumulatoru baterijās var izvairīties dažos lietojumos, bet ne attiecībā uz akumulatoru baterijām, ko izmanto 12v lietojumiem. Lai piemērotu labāko tiesisko regulējumu akumulatora baterijās, tostarp tām uz kurām neattiecas Direktīvas 2000/53/EK II pielikuma 5.a punktā noteiktais atbrīvojums un kuras neizmanto 12v lietojumiem. Svina akumulatoru baterijas lietojums tiek papildināts ar diviem atsevišķiem apakšpunktiem: 5.b.i) un 5.b.ii), līdzšinējo viena punkta vietā 5 b.

      

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekts izstrādāts, lai pārņemtu Direktīvu 2023/544, ar ko groza II pielikumu Direktīvu 2000/53/EK par nolietotiem transportlīdzekļiem prasības attiecībā uz atbrīvojumiem svina izmantošanai alumīnija sakausējumos mehāniskai apstrādei, vara sakausējumos un dažās akumulatoru baterijās. 
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Ministru kabineta 2018. gada 17. jūlija noteikumi Nr. 429 “Noteikumi par transportlīdzekļu sastāvdaļām un materiāliem, kuri drīkst saturēt svinu, dzīvsudrabu, kadmiju vai sešvērtīgā hroma savienojumus” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 429) nosaka transportlīdzekļu sastāvdaļas un materiālus, kuri drīkst saturēt svinu, dzīvsudrabu, kadmiju vai sešvērtīgā hroma savienojumus, kas minēti šo noteikumu pielikumā.
Pašreizējā situācija MK noteikumu Nr. 429 pielikumā:
1.5. apakšpunktā netiek norādīta izņēmuma darbības joma un spēkā stāšanās termiņš transportlīdzekļiem;
2.2. apakšpunkts nav papildināts ar diviem atsevišķiem apakšpunktiem, kuros būtu paredzēti atbrīvojumi svina izmantošanai akumulatoru baterijās.

Direktīva 2023/544 tiek pārņemta pilnībā ar MK noteikumu Nr. 429 pielikuma 1.5. apakšpunktu un  2.2.1., 2.2.2. apakšpunktiem.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
1. Šobrīd MK noteikumu Nr. 429 pielikuma 1.5. apakšpunktā nav norādīta izņēmuma darbības joma un spēkā stāšanās termiņš transportlīdzekļiem. Pēc kura jānodrošina, ka materiāli, detaļas un transportlīdzekļi nesaturēs svinu.
2. Šobrīd MK noteikumu Nr. 429 pielikuma 2.2. apakšpunktā nav norādīti materiāli un detaļas un to izņēmuma darbības jomas un spēkā stāšanās termiņi (apakšpunktam nav uzskaitīti materiāli, detaļas un izņēmumu darbības jomas).
Risinājuma apraksts
1. Tiek papildināts MK noteikumu Nr. 429 pielikuma 1.5. apakšpunkts ar darbības jomu un spēkā stāšanās termiņu.
Turklāt norādām, ka ir pieejamas alternatīvas detaļām (kas satur svinu), kuras tiek izmantotas transportlīdzekļos, bet ir nepieciešamas pārejas periods, kura laikā aizstāt svina izmantošanu visos materiālos un detaļās, uz ko attiecas minētais atbrīvojums. Svina izmantošanu attiecīgajos materiālos un detaļās, tai skaitā svina izmantošanas deformējamā alumīnijā, varētu pakāpeniski izbeigt līdz 2027. gada beigām.

2. Tiek papildināts MK noteikumu Nr. 429 pielikuma 2.2. apakšpunkts ar diviem jauniem apakšpunktiem (2.2.1. un 2.2.2. apakšpunkti), kuros tiek uzskaitīti materiāli un detaļas, kā arī tiek norādītas izņēmumu darbības jomas un spēkā stāšanās termiņš.

1) MK noteikumu Nr. 429 pielikuma 2.2.1. apakšpunktā tiek norādīts, ka svins akumulatoru baterijās:
-kurās izmanto 12 v lietojumiem;
-kuras izmanto 24 v lietojumiem tikai speciālajos transportlīdzekļos, kas definēti Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 30. maija regulas Nr. 2018/858/ES par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju, kā arī tādiem transportlīdzekļiem paredzētu sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisku vienību apstiprināšanu un tirgus uzraudzību un ar ko groza Regulas (EK) Nr.715/2007 un (EK) 595/2009 un atceļ Direktīvu 2007/46/EK 3. pantā.

2) MK noteikumu Nr. 429 pielikuma 2.2.2. apakšpunktā tiek norādīts, ka svins akumulatoru baterijās, kuras izmanto lietojumiem, kas nav iekļautas 2.1. apakšpunktā vai 2.2.1. apakšpunktā. Kā arī transportlīdzekļi, kuru tips apstiprināts pirms 2024. gada 1. janvāra un šiem transportlīdzekļiem paredzētās rezerves daļas.

Direktīva 2023/544 tiek pārņemta, lai papildinātu MK noteikuma Nr.429 pielikuma 1.5. apakšpunktu un 2.2. apakšpunktu ar diviem jauniem apakšpunktiem (2.2.1. un 2.2.2. apakšpunktiem). MK noteikumu Nr. 429 papildināšana nepieciešama, lai nodrošinātu, ka materiāli un detaļās, ko laiž tirgū nesatur svinu, dzīvsudrabu, kadmiju vai sešvērtīgo hromu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • mazie uzņēmumi
  • vidējie uzņēmumi
  • lielie uzņēmumi
Ietekmes apraksts
Komersanti, kuri izgatavo un izplata transportlīdzekļus, to materiālus un sastāvdaļas.
Nozare
Transports un uzglabāšana
Nozaru ietekmes apraksts
projekts skar nozares, kas izgatavo un izplata transportlīdzekļus, to materiālus un sastāvdaļas.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
Nav paredzams, ka noteikumu projektam būs ietekme uz administratīvo slogu. Sabiedrības grupām un institūcijām projekta tiesiskais regulējums nemaina tiesības un pienākumus, kā arī veicamās darbības.
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32023L0544
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 16. decembra Direktīva Nr. 2023/544/ES ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2000/53/EK groza attiecībā uz atbrīvojumiem svina izmantošanai alumīnija sakausējumos mehāniskai apstrādei, vara sakausējumos un dažās akumulatoru baterijās.
Apraksts
Direktīvas 2023/544, prasības jāpārņem ar noteikumu projektu līdz 2023. gada 1. jūnijam. 
Direktīva 2023/544 izveido tiesisku ietvaru un nosaka valsts pienākumu, lai nodrošinātu, ka materiāli un detaļas transportlīdzekļos nesatur svinu, dzīvsudrabu, kadmiju vai sešvērtīgo hromu.
Direktīva 2023/544 nosaka pamatmērķi – pakāpeniski izbeigt svina izmantošanu attiecīgajos materiālos un to detaļās līdz 2027. gadam.

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 16. decembra Direktīva Nr. 2023/544/ES ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2000/53/EK groza attiecībā uz atbrīvojumiem svina izmantošanai alumīnija sakausējumos mehāniskai apstrādei, vara sakausējumos un dažās akumulatoru baterijās.
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. pants
2. punkts 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
 2. panta 1. punkts
1. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
2. panta 2. punkts
Nav jāpārņem
-
Neattiecas
3. pants
Nav jāpārņem
-
Spēka stāšanas noteikumi
4. pants
Nav jāpārņem
-
Adresati
Pielikums
2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Noteikumu projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Noteikumu projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://tapportals.mk.gov.lv/public_participation/6e1c5ed2-ac7d-42db-8472-d3ffe0cfc822

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Nav saņemti iebildumi.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Valsts vides dienests

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projektam ir paredzama pozitīva ietekme uz vidi un veselību, tas precizēs to transportlīdzekļu sastāvdaļu un materiālu sarakstu, kam nepiemēro aizliegumu saturēt svinu vai sešvērtīgā hroma savienojumus.

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi