Anotācija (ex-ante)

24-TA-1422: Likumprojekts starptautiskā līguma apstiprināšanai (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par Igaunijas Republikas Aizsardzības ministrijas pievienošanos Dānijas Karalistes Aizsardzības ministrijas, Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Kanādas Nacionālās aizsardzības departamenta, Francijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Vācijas Federatīvās Republikas Federālās Aizsardzības ministrijas, Itālijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Lietuvas Republikas Nacionālās aizsardzības ministrijas, Polijas Republikas nacionālās aizsardzības ministra, Slovēnijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Spānijas Karalistes aizsardzības ministra, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrijas un Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā saprašanās memorandam par Daudznacionālā divīzijas štāba "Ziemeļi" darbību, sastāva komplektēšanu, finansēšanu, administrēšanu un atbalstu" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Likumprojekts izstrādāts, lai nodrošinātu Igaunijas Republikas Aizsardzības ministrijas pievienošanos Daudznacionālajam divīzijas štābam “Ziemeļi”.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Likumprojekta mērķis ir izpildīt Daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” (turpmāk - Štābs) darbību, sastāvu, komplektēšanu, finansēšanu, administrēšanu un atbalstu nosakošajā saprašanās memorandā  noteiktos kritērijus Igaunijas Aizsardzības ministrijas noteikšanai par Saprašanās memoranda dalībnieku.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Lai atbilstoši reaģētu uz Krievijas agresīvo ārpolitiku, NATO jau kopš 2014. gada ir veikusi dažādus drošību stiprinošus pasākumus, lai sekmētu drošību tās dalībvalstīs un agresorvalsts atturēšanu. Piemēram, NATO ir izvietojusi kaujas spējīgas daudznacionālas bataljona līmeņa vienības Baltijas valstīs un Polijā, ir izveidotas NATO Spēku integrācijas vienības NATO austrumu robežas valstīs, ir pastiprināta gaisa telpas patrulēšana virs Baltijas valstīm. Vienlaikus NATO strādājusi pie aizsardzības stiprināšanas, veicot plānu, procedūru un spēju uzlabošanu, lai sekmētu alianses spēju laicīgi un efektīvi darboties potenciālā krīzē vai konfliktā. Šajā kontekstā, kā viens no galvenajiem elementiem efektīvai aizsardzībai, tika nodrošināta NATO komandvadības spēju attīstība un stiprināšana.

Lai sekmētu NATO centienus un stiprinātu Baltijas valstu drošību, 2018. gadā Latvija, Igaunija un Dānija uzsāka sarunas par divīzijas līmeņa štāba izveidi. Iniciatīva tika akceptēta NATO Briseles samitā 2018. gadā, un 2019. gadā Latvijas, Igaunijas un Dānijas aizsardzības ministrijas izveidoja divīzijas štābu “Ziemeļi”, noslēdzot attiecīgu līgumu (turpmāk - Ietvarvalstu memorands) [1].[2]. Latvija, Dānija un Igaunija veidoja Štāba pamatelementu turpmākai Štāba  kā NATO spēku struktūras sastāvdaļai attīstībai.

2021. gadā Štābam pievienojās Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Lietuva, Polija, Slovēnija, Spānija, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste un tika parakstīts saprašanās memorands ar SHAPE [3] (turpmāk  - Saprašanās memorands). Atbilstoši 2018.gadā NATO Briseles samitā nolemtajam, Štābs tika nodots Alianses rīcībā kā NATO Spēka struktūras sastāvdaļa (NATO Headquarters Multinational Division North - HQ MND N).
Latvija, Igaunija un Dānija Štābā saglabājās kā Štāba pamatelements - jau sākotnēji tās bija uzņēmušās ietvarvalstu lomu, kas paredz lielāku šo valstu ieguldījumu Štāba izveidē, darbībā un piešķir arī plašākas lemtspējas par Štāba darbību un attīstību.

Atbilstoši Saprašanās memoranda XV panta 3.punktam ikviens Saprašanās memoranda dalībnieks drīkst izstāties no Saprašanās memoranda, divpadsmit (12) mēnešus iepriekš rakstveidā par to paziņojot SHAPE, kas informēs pārējos Saprašanās memoranda dalībniekus.
2022. gada 25. novembrī Aizsardzības ministrijā tika saņemts SHAPE paziņojums, ka Igaunijas Republikas Aizsardzības ministrija ar savu 2022. gada 4. novembra vēstuli informējusi par savu lēmumu izstāties no Saprašanās memoranda, ar 2023. gada 4. novembri.
Par izstāšanos Aizsardzības ministrija informēja Ārlietu ministriju.



 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Paziņojot par izstāšanos, vienlaikus Igaunijas Republikas Aizsardzības ministrija informēja, ka savu darbību Štābā nepārtrauc pilnībā, bet gan tikai kā ietvarnācija – Igaunijas nodoms ir turpināt dalību Štābā kā dalībniekam (Participant)  no tā paša brīža, kad savu darbību pārtrauca kā ietvarnācija, t.i, no 2023. gada 4. novembra.
Šobrīd šis nodoms izteikts oficiāli -  no SHAPE saņemts attiecīgs Igaunijas Pievienošanās paziņojums, kas stāsies spēkā pēc Igaunijas, Dānijas, Latvijas un SHAPE parakstīšanas.
 
Risinājuma apraksts
Saprašanās memoranda V pants paredz, ka ikviena NATO dalībvalsts var tieši pievienoties Saprašanās memorandam saskaņā ar noteikumiem, kurus apstiprinājusi Plenārā komiteja un Augstākā resursu komiteja, izmantojot Pievienošanās paziņojumu (Saprašanās memoranda pielikumā sniegta tā forma). Pievienošanās paziņojumu paraksta NATO valsts, kas pievienojas, Ietvarvalstis un SHAPE, izpildot noteiktus kritērijus:
a) Plenārā komiteja ir apstiprinājusi ieņemamo(-s) amatu(-us);
b) Augstākā resursu komiteja ir apstiprinājusi finansiālo iemaksu sākuma datumu un sākotnējās iemaksas, kas veicamas, lai kompensētu iepriekšējos ieguldījumus, ja tādi bijuši, un;
c) NATO valstij, kas pievienojas, nav atrunu vai iebildumu.
Kritēriji attiecībā uz Igaunijas Aizsardzības ministriju ir izpildīti. Saprašanās memoranda dalībnieki ir konceptuāli akceptējuši Igaunijas  Aizsardzības ministrijas pievienošanās piedāvājumu. Dānijas Aizsardzības ministrija un Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija kā ietvarnācijas un SHAPE ir saskaņojuši Pievienošanās paziņojumu tekstu.

Jāatzīmē uz Pievienošanās paziņojumā norādīto Igaunijas darbības nepārtrauktību - Igaunija norāda uz vēlmi turpināt savu darbību kā dalībniekam sākot ar datumu, kad pārtraukta darbība kā ietvarnācijai. Šis nosacījums ataino faktisko situāciju, ka nav bijis pārrāvuma Igaunijas puses darbībā Štābā, nodrošinot Štāba darbības vienmērīgumu un operacionālo stabilitāti, un tas vērtējams kā izteikti pozitīvs aspekts.

Sagatavotais Pievienošanās paziņojums paredz, ka Igaunijas Aizsardzības ministrija nosūta personālu dienestam Štābā divos amatos, kā arī veiks ikgadējās iemaksas Štāba darbības nodrošināšanai, sākot ar 2024. finanšu gadu.
Pēc izstāšanās 2023. gada 4. novembrī Igaunija, atbilstoši Saprašanās memoranda XV panta 3.punkta prasībām, turpināja sniegt finansiālo ieguldījumu kā ietvarnācija līdz 2023.gada beigām.

Atbilstoši Saprašanās memorandā noteiktajam Pievienošanās paziņojums tiks parakstīts divos oriģināleksemplāros angļu un franču valodā. Turētājs būs Sabiedroto spēku Augstākās virspavēlniecības Transformācijas komandiera štābs, kas visiem dalībniekiem izsniegs apliecinātu tā kopiju.

Pievienošanās paziņojums tiks parakstīts, balstoties uz Ministru kabineta sniegto pilnvarojumu. Pēc parakstīšanas veicama tā ratifikācija ar likumprojekta pieņemšanu Saeimā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Igaunijai pievienojoties Štābam, tiks veikts materiāls un operacionāls ieguldījums Štāba darbībā, kas ir nozīmīgs Štāba darbībai, kā arī Latvijas valsts un NATO kolektīvo aizsardzības spēju stiprināšanā.

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

[1] Ministru kabineta 2019.gada 5.februāra noteikumi Nr.61 “Par Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Dānijas Karalistes Aizsardzības ministrijas un Igaunijas Republikas Aizsardzības ministrijas saprašanās memorandu par daudznacionālā divīzijas štāba "Ziemeļi" izveidošanu”; (zaudējuši spēku 14.02.2020.);

[2] Ministru kabineta 2020.gada 11.februāra noteikumi Nr.89 “Par Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Dānijas Karalistes Aizsardzības ministrijas un Igaunijas Republikas Aizsardzības ministrijas saprašanās memorandu par Daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” izveidošanu un darbības pamatprincipiem”.

[3] Saeimā 2022.gada 10.februārī pieņemtais likums "Par Dānijas Karalistes Aizsardzības ministrijas, Igaunijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Kanādas Nacionālās aizsardzības departamenta un Kanādas bruņoto spēku, Francijas Republikas aizsardzības ministra, Vācijas Federatīvās Republikas Federālās aizsardzības ministrijas, Itālijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Lietuvas Republikas Nacionālās aizsardzības ministrijas, Polijas Republikas nacionālās aizsardzības ministra, Slovēnijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Spānijas Karalistes aizsardzības ministra, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrijas un Sabiedroto spēku Augstākās virspavēlniecības Eiropā saprašanās memorands par Daudznacionālā divīzijas štāba "Ziemeļi" darbību, sastāva komplektēšanu, finansēšanu, administrēšanu un atbalstu".


Aizsardzības ministrija Saprašanās memorandā paredzēto saistību izpildi īstenos Aizsardzības ministrijai piešķirto valsts budžeta līdzekļu
budžeta programmas 30.00.00. “Valsts aizsardzības politikas realizācija” un budžeta programmas 22.00.00. “Nacionālie bruņotie spēki” ietvaros.
 
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Aizsardzības ministrija Saprašanās memorandā paredzēto saistību izpildi īstenos Aizsardzības ministrijai piešķirto valsts budžeta līdzekļu budžeta programmas 30.00.00. “Valsts aizsardzības politikas realizācija” un budžeta programmas 22.00.00. “Nacionālie bruņotie spēki” ietvaros.
 

4.1.1. 2020. gada 11. februāra Ministru kabineta noteikumi Nr. 89 "„Par Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Dānijas Karalistes Aizsardzības ministrijas un Igaunijas Republikas Aizsardzības ministrijas saprašanās memorandu par Daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” izveidošanu un darbības pamatprincipiem” (Latvijas Vēstnesis, 2020, 31. nr.).
 

Pamatojums un apraksts
-
Atbildīgā institūcija
Aizsardzības ministrija
Tiek izstrādāts jauns saprašanās memorands Par Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas un  Dānijas Karalistes Aizsardzības ministrijas vienošanos par Daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” izveidošanu un darbības pamatprincipiem. Tiks apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem.
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
Projekts atbilst  iepriekš ar Dānijas Karalistes Aizsardzības ministrijas, Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Kanādas Nacionālās aizsardzības departamenta, Francijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Vācijas Federatīvās Republikas Federālās Aizsardzības ministrijas, Itālijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Lietuvas Republikas Nacionālās aizsardzības ministrijas, Polijas Republikas Nacionālās aizsardzības ministra, Slovēnijas Republikas Aizsardzības ministrijas, Spānijas Karalistes aizsardzības ministra, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrijas un Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā saprašanās memorandu par Daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” darbību, sastāva komplektēšanu, finansēšanu, administrēšanu un atbalstu uzņemtajām starptautiskajām saistībām.
Saprašanās memoranda V pants paredz, ka ikviena NATO dalībvalsts var tieši pievienoties Saprašanās memorandam saskaņā ar noteikumiem, kurus apstiprinājusi Plenārā komiteja un Augstākā resursu komiteja, izmantojot Pievienošanās paziņojumu.
Skaidrojums
Nav saredzams pamats un lietderība sabiedrības iesaistīšanai  projekta izstrādē, ņemot vērā, ka dalībnieka pievienošanās kārtība un forma jau noteikta starptautiskajā  līgumā.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Aizsardzības ministrija
  • Nacionālo bruņoto spēku Apvienotais štābs

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi