Anotācija

24-TA-2142: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju" 4.3.5.2. pasākuma "Atbalsts paliatīvās aprūpes sistēmas pilnveidošanai" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts “Ministru kabineta noteikumi par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.2. pasākuma “Atbalsts paliatīvās aprūpes sistēmas pilnveidošanai” (turpmāk – TA projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva un izstrādāts saskaņā ar 2022.gada 7.aprīļa Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
TA projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.2. pasākumam “Atbalsts paliatīvās aprūpes sistēmas pilnveidošanai” (turpmāk – 4.3.5.2. pasākums).
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Paliatīvās aprūpes jēdziens tiesību aktos Latvijā noteikts salīdzinoši nesen – ar 2023. gada oktobra grozījumiem Ārstniecības likumā[1]. Atbilstoši tam, paliatīvā aprūpe ir starpdisciplināra, holistiska tādu pacientu aprūpe, kuru slimība ir dzīvildzi ierobežojoša un nav radikāli ārstējama, ar mērķi novērst vai mazināt slimības radītās ciešanas, lai nodrošinātu iespējami augstu dzīves kvalitāti pacientam un atbalstu viņa ģimenei. Paliatīvā aprūpe ietver ārstēšanu un slimības radīto simptomu novēršanu, hospisa aprūpi personām ar prognozējamo dzīvildzi līdz sešiem mēnešiem, psiholoģisku, sociālu un garīgu atbalstu, kā arī atbalstu pacienta piederīgajiem sērošanas periodā pēc tuvinieka zaudējuma.

Atbilstoši definīcijai, pilnvērtīgai, uz personas vajadzībām un savlaicīgai paliatīvai aprūpei būtu jāparedz gan veselības aprūpes, gan sociālās aprūpes un psihosociālā atbalsta komponentes visos aprūpes līmeņos.

Lēmumu par paliatīvās aprūpes nepieciešamību pilngadīgām personām Latvijā šobrīd var pieņemt ģimenes ārsts, ārstējošais ārsts – speciālists vai ārstu konsilijs kopā ar personu un tās ģimenes locekļiem, individuāli izvērtējot katras pilngadīgas personas, kuras izārstēšana vairs nav iespējama (turpmāk – paliatīvās aprūpes pacienta) gadījumu, ievērojot viņa vajadzības un iespēju robežās arī viņa izteikto gribu. Valsts apmaksāta paliatīvā aprūpe (ģimenes ārsta mājas vizītes) šobrīd tiek nodrošināta pacientiem, kuru pamata diagnozes kods ir B20–B24, C00–C97, D37–D48, G05, G12, G13, G35, G54.6, G55.0, G60.0, G61.0, G63.1, G70, G95.1, G95.2, G99.2, I50, I69, K22.2, L89 vai T91.3 un blakus diagnozes kods – Z51.5[2]. Savukārt saskaņā ar Ārstniecības likumā noteikto, ārstu konsilijs ir ārstu apspriede, lai noteiktu diagnozi un turpmāko ārstēšanas taktiku, līdz ar to ārstu konsilija ietvaros var tikt noteikta arī paliatīvās aprūpes diagnoze, kā arī paliatīvās aprūpes pakalpojumi iekļauti turpmākajā ārstēšanas taktikā. Piemēram, sekundārās ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem ir saistoši konsilija slēdziena noformēšanas nosacījumi, kas nosaka iekļaut informāciju par paliatīvo aprūpi ļaundabīgo audzēju atradnes gadījumā. [Pieejams: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/sekundaras-ambulatoras-veselibas-aprupes-iznemot-laboratorijas-un-valsts-organizeta-veza-skrininga-un-profilaktisko-izmeklejumu-pakalpojumu-sniedzejiem]. Konsilija lēmums var noteikt paliatīvās aprūpes nepieciešamību atbilstoši starptautiskām vadlīnijām, labajai praksei un tas nav sasaistāms ar noteiktiem diagnožu ierobežojumiem.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas publicēto informāciju, lielākā daļa pieaugušo, kam nepieciešama paliatīvā aprūpe, cieš no hroniskām slimībām, piemēram, sirds un asinsvadu slimības (38,5%), onkoloģiskas saslimšanas (34%), hroniskas elpceļu slimības (10,3%) [Pieejams: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/palliative-care]. Atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam minētajam, sirds un asinsvadu sistēmas slimības ir viens no galvenajiem mirstību un invaliditāti izraisošais cēloņiem Latvijā un pasaulē. Mirstība no sirds un asinsvadu slimībām Latvijā vairāk kā divas reizes pārsniedz Eiropas Savienības (turpmāk – ES) vidējo rādītāju. Dinamikā tā būtiski nav mainījusies kopš 2010. gada. Tāpat, saskaņā ar Plānu reto slimību jomā 2023.–2025. gadam, attīstoties medicīnai, pieaug pacientu skaits ar diagnosticētu retu slimību. Gadījumos, kad retā slimība pacientam ir dzīvildzi ierobežojoša un vairs nav radikāli ārstējama, pacientam būtu jāsaņem paliatīva aprūpe, kas ļautu uzlabot reto slimību pacienta dzīves kvalitāti.

Paliatīvās veselības aprūpes komponenti pacients Latvijā var saņemt ambulatori primārajā līmenī (ģimenes ārsta mājas vizītes, ģimenes ārsta konsultācijas un veselības aprūpes pakalpojumi mājās) vai sekundārajā līmenī (speciālistu konsultācijas, paliatīvās aprūpes un hronisku sāpju kabinetos, dienas stacionārā, stacionārā hronisko pacientu un aprūpes gultās), kā arī stacionāri – stacionārā paliatīvajās nodaļās un terciārā līmeņa gultās[3].

Vienlīdz svarīgs aspekts holistiska atbalsta nodrošināšanā paliatīvās aprūpes pacientiem ir sociālais un psihosociālais atbalsts, kā arī sociālās aprūpes pakalpojumu pieejamība. Paliatīvās aprūpes sociālā komponente – sociālā aprūpe vispārējā kārtībā, atbilstoši Sociālo pakalpojumu un palīdzības likumam[4], ir pieejama ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās (turpmāk – SAC) vai kā aprūpes mājās pakalpojums. Aprūpes mājās pakalpojumu savas teritorijas iedzīvotājiem nodrošina pašvaldības. Tā galvenokārt paredz telpu un ķermeņa aprūpi, sniegtā pakalpojuma apmērs un mērķa grupa katrā pašvaldībā var būt atšķirīga. Atsevišķos gadījumos var tikt nodrošināts īslaicīgās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojums. Tas nodrošina pilngadīgām personām diennakts sociālo aprūpi, kā arī minimālus veselības aprūpes pakalpojumus un var kalpot kā starpposms starp aktīvo ārstēšanu un iespēju saņemt nepieciešamo atbalstu dzīvesvietā, kā arī aizpilda aprūpes gultu trūkumu slimnīcās un vietu trūkumu ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās, bet pakalpojuma pieejamība ir ierobežota[5]. Savukārt, ja pašvaldības nodrošināto sociālo pakalpojumu mājās apjoms nav pietiekams, pamatojoties uz sociālā darba speciālista atzinumu, tiek nodrošināti SAC pakalpojumi – mājoklis, nepieciešamā līmeņa sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija, kā arī var tikt nodrošināti minimālie veselības aprūpes pakalpojumi.

No 2024. gada 1. janvāra, pēc 9.2.5. specifiskā atbalsta mērķa projekta ietvaros veiktā pilotprojekta "Mobilās paliatīvās aprūpes pakalpojumu nodrošināšana" īstenošanas, visā Latvijā tiek nodrošināti integrēti starpdisciplināri paliatīvās aprūpes mobilo komandu pakalpojumi pacienta dzīvesvietā, kas ietver sevī veselības aprūpes pakalpojumus (ārstēšana un slimības radīto simptomu novēršana) un sociālās aprūpes un psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumus (sociālā aprūpe, psiholoģiskais, sociālais un garīgais atbalsts, kā arī atbalsts pacienta piederīgajiem un citām personām sērošanas periodā pēc tuvinieka zaudējuma). Šobrīd šis ir vienīgais no pieejamajiem pakalpojumiem Latvijā, kas atbilst paliatīvās aprūpes definīcijai un starptautiskajai labajai praksei, jo tas ietver visas nepieciešamās komponentes pilnvērtīgas paliatīvās aprūpes nodrošināšanai.

Latvijas sabiedrībai novecojot[6], likumsakarīgi pieaug arī pacientu ar hroniskām slimībām skaits, kā arī paliatīvās aprūpes pakalpojumu nepieciešamība. Latvijā ar katru gadu palielinās arī to personu skaits, kurām ir noteikta kāda veida invaliditāte (2018.gadā – 183 610, 2023.gadā – 204 158)[7]. Veselības ministrijas (turpmāk – VM) vidēja termiņa politikas plānošanas dokumentā “Par veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plānu onkoloģijas jomā 2022. – 2024. gadam”[8] sniegtā informācija liecina, ka ik gadu ap 11 tūkstošiem iedzīvotāju tiek diagnosticēts ļaundabīgs audzējs, bieži 3. un 4. stadijā, un aptuveni 6 tūkstoši no tā ik gadu mirst, kā arī dinamikā mirstība no ļaundabīga audzēja kopš 2010. gada ir pieaugusi par 9,6 %.

Lai gan, kā secinājusi Valsts kontrole savā revīzijas ziņojumā “Paliatīvā aprūpe Latvijā – ir vai nav?”[9] (turpmāk – Valsts kontroles ziņojums), visaptverošu un pilnīgu informāciju par paliatīvās aprūpes pacientu skaitu un personu skaitu, kurām tā varētu būt nepieciešama, nav iespējams iegūt, atbilstoši ziņojumā norādītajam, ģimenes ārstu praksēs reģistrētas un paliatīvo aprūpi Latvijā laika posmā no 2020. līdz 2022. gadam saņēmušas 30 999 unikālas pilngadīgās personas. Ik gadu kāda no paliatīvās veselības aprūpes komponentēm tiek sniegta ap 12 000 pacientu. Valsts kontrole gan savā ziņojumā norāda, ka to personu skaits, kurām šāda veida palīdzība būtu nepieciešama, varētu būt pat divkārt lielāks. Precīzi nav iespējams arī noteikt to personu skaitu, kuras saņēmušas kādu vispārējā kārtā sniegtu sociālo pakalpojumu vai atbalstu paliatīvā pacienta statusa dēļ, jo sociālajā jomā, piešķirot pakalpojumus, netiek ņemts vērā personas paliatīvās aprūpes pacienta statuss, bet gan individuālās vajadzības un piederība mērķa grupai (piemēram, persona ar invaliditāti, pensijas vecuma persona, u.c.), kurai konkrētais pakalpojums pienākas. Nosacīti paliatīvās aprūpes nepieciešamības pieaugumu var novērot arī SAC, jo 3. un 4. aprūpes līmeņa klientu skaits (nozīmīgs vai ievērojams pašaprūpes spēju kritums) korelē no 22% – 100% no kopējā klientu skaita iestādē, un dinamikā šo personu skaits palielinās, norādot uz augsto specifiskās aprūpes, t.sk. paliatīvās aprūpes nodrošināšanas nepieciešamību[10].

Pasaulē paliatīvās aprūpes pamatā ir holistiskais (visaptverošais) aprūpes modelis, kurā persona tiek skatīta no četrām dimensijām – fiziskā jeb somatisko komponentu dimensija, psiholoģiskā jeb kognitīvā un emocionālā dimensija, sociālā jeb attiecības ar apkārtējiem un garīgā jeb eksistenciālā, vērtību, reliģiskā dimensija. Šīs dimensijas norāda uz dažādajiem aspektiem, kas cilvēku ikdienā var ietekmēt un to, ka paliatīvajā aprūpē būtiska nozīme ir starpdisciplināram darbam, lai sniegtu atbalstu visās minētajās dimensijās. Ir svarīgi, ka iesaistītie speciālisti strādā starpprofesionālā komandā, aktīvi komunicējot ar pārējiem komandas darbiniekiem un aprūpē iesaistītajiem, lai nodrošinātu visaptverošu, pēc iespējas labāku un atbilstošāku aprūpi un atbalstu. Starpnozaru un  starpdisciplināra pieeja paliatīvās aprūpes komandā ir svarīga, lai nodrošinātu cilvēka individuālajām vajadzībām atbilstošu aprūpi, kas pieprasa dažādu prasmju un zināšanu kopumu, apstiprinot un uzsverot dažādu profesijas speciālistu iesaisti un savstarpējo sadarbību paliatīvās aprūpes procesā kā būtisku faktoru kvalitatīva, atbilstoša un visaptveroša pakalpojuma sniegšanā[11]. Šāda starpnozaru un profesionāļu sadarbība ir plaši izplatīta paliatīvās sistēmas prakse Eiropā un tas ir viens no raksturojumiem, kas nosaka, kas ir paliatīvā aprūpe un aprūpes komanda, tomēr Latvijā šāda integrēta aprūpe šobrīd netiek nodrošināta visos aprūpes līmeņos.

Veselības ministrijas konceptuālā ziņojumā “Par situāciju paliatīvajā aprūpē Latvijā un nepieciešamajām izmaiņām paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā”[12] (turpmāk – VM ziņojums) uzsvērts, ka paliatīvā aprūpe pēc iespējas ir jānodrošina primārās veselības aprūpes ietvaros, sadarbojoties ar ģimenes ārstu un saņemot pakalpojumus un atbalstu dzīvesvietā.

Tas saskan arī ar Apvienoto Nāciju Organizācijas konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām 19. pantu, kurā ir atrunāts, ka personām ar invaliditāti ir pieejami dažādi mājās un dzīvesvietā sniegtie pakalpojumi un citi sociālā atbalsta pasākumi, tostarp personīgā palīdzība, kas nepieciešama, lai dzīvotu un iekļautos sabiedrībā un lai nepieļautu izolēšanu vai nošķiršanu no sabiedrības, un 25. pantu, kurā ir atrunātas tiesības saistībā ar dažādiem veselības pakalpojumiem, t.sk. par pakalpojumu pieejamības nodrošināšanu savlaicīgi, agrīni, kā arī nodrošinot veselības pakalpojumus pēc iespējas tuvāk šo cilvēku dzīvesvietai[13].

Uz nepieciešamību primāri sniegt atbalstu paliatīvās aprūpes pacientam primārajā un sekundārajā ambulatorajā veselības aprūpes līmenī norāda arī Valsts kontrole savā ziņojumā, jo primārajā un sekundārajā ambulatorajā veselības aprūpes līmenī šādu pakalpojumu sniegšana ir izmaksu ziņā efektīvāka un atbilstošāka personas individuālajām vajadzībām.

Tomēr realitātē Latvijā visbiežāk paliatīvā aprūpe tiek nodrošināta stacionārā vai SAC, jo sniegtais atbalsts dzīvesvietā ir nepietiekošs, paaugstinot paliatīvās aprūpes pacientu stacionēšanas vai institucionalizēšanas risku.


[1] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/44108-arstniecibas-likums

[2] https://www.vmnvd.gov.lv/lv/paliativa-aprupe

[3] Konceptuālais ziņojums "Par situāciju paliatīvajā aprūpē Latvijā un nepieciešamajām izmaiņām paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā", https://www.vestnesis.lv/op/2020/244.11
[4] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/68488-socialo-pakalpojumu-un-socialas-palidzibas-likums



[5] Saskaņā ar sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistra datiem 01.01.2024. reģistrēti 14 īslaicīgas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas, tajā skaitā atelpas brīža, pakalpojuma sniedzēji. No tiem astoņi (57 %) pakalpojumu nodrošina Rīgā, pa diviem (14 %) – Kurzemē un Vidzemē un pa vienam (7 %) – Zemgalē un Latgalē.

[6] Iedzīvotāju skaits 15–64 gadu vecumā sarucis par 193,5 tūkstošiem jeb 14,1 %, bet vecumā 65 gadi un vairāk – pieaudzis par vairāk nekā 19,9 tūkstošiem jeb 5,2 %, Centrālās statistikas pārvaldes dati, pieejams: https://admin.stat.gov.lv/system/files/publication/2024-10/Nr_04_Demografija_2024_%2824_00%29_LV.pdf

[7] Centrālās statistikas pārvaldes dati, https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__VES__VD__VDE/VDE050/table/tableViewLayout1/

[8] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/333775-par-veselibas-aprupes-pakalpojumu-uzlabosanas-planu-onkologijas-joma-2022-2024-gadam

[9] Pieejams: https://www.lrvk.gov.lv/lv/getrevisionfile/29701-W1rgVhbRC_NOZnILdqkQjMpNHnoG82WC.pdf


[10] 2020. gada Veselības inspekcijas un Labklājības ministrijas tematiskā pārbaude “Par sociālās aprūpes institūcijās klientiem nodrošinātās aprūpes kvalitāti”. Pieejams: https://www.vi.gov.lv/sites/vi/files/media_file/kopzinojums-par-sac-nodrosinatas-aprupes-riskiem_vi_lm_2020.pdf

[11] Palliative Medicine Update: A Multidisciplinary Approach. Pieejams:  https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/papr.12025

[12] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/319516-par-konceptualo-zinojumu-par-situaciju-paliativaja-aprupe-latvija-un-nepieciesamajam-izmainam-paliativas-aprupes-pakalpojumu

[13] Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām. Pieejams: https://likumi.lv/ta/lv/starptautiskie-ligumi/id/1630
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Paliatīvā aprūpe Latvijā šobrīd ir sadrumstalota, ne līdz galam efektīva un grūti pieejama. Lai gan pastāv atsevišķi specializēti veselības aprūpes pakalpojumi tieši paliatīvās aprūpes pacientiem, vairumu pakalpojumu tāpat kā sociālās jomas pakalpojumus paliatīvās aprūpes pacienti saņem vispārīgā kārtā. Pieejamie paliatīvās aprūpes pakalpojumi veselības un sociālajā komponentē arī nav savā starpā integrēti, pēctecīgi, papildinoši un vērsti uz personas vajadzībām. Paliatīvās aprūpes pacientiem būtu svarīgi saņemt starpdisciplinārus pakalpojumus pēc nepieciešamības katrā veselības aprūpes līmenī, jo īpaši primārajā un sekundārajā. Taču pieejamie paliatīvās aprūpes pakalpojumi faktiski nesatur definīcijā minētās paliatīvās aprūpes komponentes – gan veselības, gan sociālās jomas, kas ir būtiski, jo atbilstošu, specializētu paliatīvo aprūpi var nodrošināt, ja tās sniegšanā sadarbojas dažādu profesiju un jomu speciālisti, tādējādi sniedzot pacientam fizisko, psiholoģisko, sociālo un garīgo atbalstu. Ņemot vērā esošo situāciju, var secināt, ka kopumā nepastāv sistēma, kurā pacients un viņa tuvinieki varētu viegli orientēties, lai saņemtu savlaicīgus un atbilstošus paliatīvās aprūpes pakalpojumus.

Kā jau minēts, no esošajiem paliatīvās aprūpes pakalpojumiem paliatīvās aprūpes definīcijai šobrīd atbilst tikai jaunais mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojums pacienta dzīvesvietā, tomēr tas ir pieejams tikai nelielai daļai paliatīvās aprūpes pacientu, proti, tikai hospisa pacientiem, kuru dzīvildze ir noteikta ne ilgāka par sešiem mēnešiem. Tikmēr lielai daļai paliatīvās aprūpes pacientu un viņu ģimenes locekļiem ir ierobežotas iespējas saņemt atbalstu, nepieciešamo informāciju, zināšanas un palīdzību.

VM ziņojumā kā viena no problēmām tika norādīta, ka ģimenes loceklim (vai ikvienam neformālajam aprūpētājam – personai, kura rūpējas, sniedz atbalstu vai aprūpē personu ar funkcionāliem traucējumiem radniecības, draudzības saišu vai vienošanās dēļ), kurš kopj pilngadīgu paliatīvās aprūpes pacientu, trūkst atbalsts, informācija un prasmes par paliatīvo aprūpi. Ģimenes locekļa adekvātām zināšanām un prasmēm aprūpēt ir būtiska loma pacienta pašsajūtā un adekvātā atbalsta nodrošināšanā, kā arī lai pasargātu sevi no pārslodzes vai izdegšanas riska. Lai gan informācija par paliatīvo aprūpi ir pieejama, tomēr tā nav atrodama vienuviet, kā arī ne vienmēr ir skaidra informācijas un satura ticamība. Gan paliatīvās aprūpes pacientam, gan viņa ģimenes locekļiem būtu jābūt informētiem par slimības gaitas attīstību un noteiktām darbībām dažādās situācijās. Ja dienas laikā ģimenes locekļi var sazināties ar ģimenes vai ārstējošo ārstu, aprūpes pakalpojuma sniedzēju vai citu speciālistu, lai saņemtu nepieciešamo informāciju vai rekomendācijas tālākajām darbībām, tad nakts laikā kā risinājums tiek meklēts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (turpmāk – NMPD).

Paliatīvās aprūpes un atbalsta apmērs (jo īpaši psihosociālais) ir nepietiekams, kā arī to kvalitāte un pieejamība dažādās valsts teritorijās ir atšķirīga. Esošajā paliatīvās aprūpes sistēmā pilngadīgām personām galvenokārt fokuss tiek likts uz fizisko simptomu mazināšanu, tomēr krietni mazākos apmēros vai nemaz netiek nodrošināts paliatīvās aprūpes pacientu un viņu ģimenes locekļu psiholoģiskais atbalsts, kā arī vajadzībām un situācijai atbilstošs sociālais atbalsts.

Daļēji psihosociālas problēmas persona var risināt paliatīvās aprūpes kabinetā, speciālistu konsultāciju laikā ar paliatīvās aprūpes ārsta starpniecību, tomēr ne visiem pacientiem un viņu ģimenes locekļiem šis atbalsts ir pietiekošs, kā arī jāņem vērā paliatīvo aprūpes ārstu pieejamība un ierobežotais konsultācijas laiks. Līdz ar to šāda pieejamība būtu jāveicina un jārada iespējas pacientiem saņemt nepieciešamo atbalstu, tai skaitā spēcinot paliatīvās aprūpes kabinetu darbību, piesaistot citu jomu speciālistus un paplašinot šo kabinetu sniegtos pakalpojumus.

Tāpat trūkst paliatīvās aprūpes pakalpojumu, kas nodrošina īstermiņa sociālo aprūpi, kad ģimenes locekļiem ir nepieciešams veltīt laiku sev, lai atpūstos un parūpētos par savām vajadzībām. Ikvienai personai, t.sk. personai, kura rūpējas par paliatīvās aprūpes pacientu, dzīvē var būt kāda neparedzēta situācija, kad, piemēram, veselības stāvokļa izmaiņu gadījumā ir nepieciešama pēkšņa stacionēšanās. Tomēr, ja šī persona ir vienīgā, kas rūpējās par paliatīvās aprūpes pacientu, tā paliek ķīlnieka lomā, jo nav tāda pakalpojuma, kas specifiski palīdzētu šādās situācijās. Būtiski ir paredzēt atbalstu personai gadījumā, ja ģimenes loceklim ir akūta saslimšana, piemēram, insults. Šādā gadījumā ģimenes dzīve mājās var strauji mainīties, un ģimenes loceklim, kurš uzņemas rūpes par paliatīvās aprūpes pacientu, nepieciešams pielāgoties – nodrošināt atbilstošu aprīkojumu dzīvesvietā, sakārtot dokumentāciju u.c. Līdz ar to īstermiņa aprūpe būtu piemērots risinājums.

Paliatīvās aprūpes pacientiem ir ierobežojumi valsts un pašvaldību finansēto sociālās aprūpes pakalpojumu saņemšanai. Proti, valsts sociālās aprūpes pakalpojumus paliatīvajā aprūpē pilnībā vai daļēji finansē noteiktam personu lokam (piemēram, paliatīvās aprūpes pakalpojumu bērniem un mobilās komandas paliatīvās aprūpes (hospisa) pakalpojumu personām ar ierobežotu dzīvildzi). Savukārt pašvaldību finansētu vai daļēji finansētu sociālās aprūpes pakalpojumu piešķiršana atkarīga ne tikai no personas vajadzībām un aprūpes līmeņa, bet arī no tās sociālā statusa.

Tas norāda uz nepieciešamību pēc pārdomātākas un sistēmiskākas pieejas paliatīvās aprūpes nodrošināšanā. Tas nepieciešams, lai neveidotu papildu noslodzi gan NMPD, palielinot mājas izsaukumu skaitu, gan rindas uz paliatīvās aprūpes nodaļām stacionāros, gan ļautu samazināt to situāciju skaitu, kad faktiski pacients varētu saņemt nepieciešamo paliatīvo aprūpi un atbalstu dzīvesvietā, tomēr tiek ievietots SAC, kas ne vienmēr atbilst paliatīvās aprūpes pacienta vēlmēm. Līdz ar to, lai gan šobrīd paliatīvā aprūpe dzīvesvietā – primārajā un sekundārajā aprūpes līmenī – neietver ne psihosociālo, ne izglītojošo, ne garīga rakstura atbalstu, šie pakalpojumi var būt kā platforma, lai nodrošinātu integrētu paliatīvo aprūpi pacientam mājās.
Risinājuma apraksts
Ņemot vērā minēto, ir nepieciešams izveidot integrētu starpnozaru un starpdisciplināru paliatīvās aprūpes pacientiem un viņu ģimenes locekļiem atbalsta sistēmu, tādejādi nodrošinot savlaicīgi pieejamu, individuālām un specifiskām aprūpes vajadzībām atbilstošu aprūpi un atbalstu pēc iespējas tuvāk cilvēka dzīves vietai – primārajā un sekundārajā aprūpes līmenī.

To plānots īstenot 4.3.5.2. pasākuma ietvaros. Attiecīgi TA projekts nosaka kārtību, kādā īsteno 4.3.5.2. pasākumu, tā mērķi, atbalstāmās darbības un sasniedzamos uzraudzības rādītājus, izmaksu attiecināmības nosacījumus, vienkāršoto izmaksu piemērošanas nosacījumus, 4.3.5.2. pasākuma īstenošanas nosacījumus, kā arī pieejamo finansējuma apmēru.

Lai nodrošinātu savlaicīgi pieejamu, individuālām un specifiskām aprūpes vajadzībām atbilstošu aprūpi un atbalstu pēc iespējas tuvāk cilvēka dzīves vietai, 4.3.5.2. pasākuma ietvaros tiks īstenoti profesionālās pilnveides un metodiskā atbalsta pasākumi sociālo pakalpojumu sniedzēju speciālistiem, tai skaitā psihosociālā atbalsta sniegšanā iesaistītajiem speciālistiem, neformālajiem aprūpētājiem, brīvprātīgā darba veicējiem (turpmāk visi kopā – atbalsta sniedzēji), sniegts psihosociāls atbalsts mērķa grupas personām – paliatīvās aprūpes pacientiem, ar paliatīvās aprūpes pacientu vienā mājsaimniecībā dzīvojušām vai dzīvojošām personām un personām, starp kurām pastāv radniecības vai svainības attiecības, vai citām aprūpē iesaistītām personām (turpmāk – tuvinieks/i) un atbalsta sniedzējiem, kā arī tiks īstenoti psihosociālā atbalsta pakalpojuma, atelpas brīža pakalpojuma un īslaicīgās aprūpes pakalpojuma izmēģinājumprojekti.

4.3.5.2. pasākuma īstenošanas atbalstāmās darbības un mērķis atbilst tādiem politikas plānošanas dokumentiem kā Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021.–2027.gadam (rīcības virziens “Sociālā iekļaušana”, 119. uzdevums), 2020. gada 15. decembra Ministru kabineta rīkojumam Nr. 774 “Par konceptuālo ziņojumu "Par situāciju paliatīvajā aprūpē Latvijā un nepieciešamajām izmaiņām paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā” (3.3., 3.4., 5.6., 7.2., 10.1. un 14.1. uzdevumi), 2021. gada 1. septembra Ministru kabineta rīkojumam Nr. 616 “Par Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēm 2021. – 2027. gadam” (2. rīcības virziens "Moderna un pieejama sociālo pakalpojumu sistēma, kas cita starpā uzlabo iedzīvotāju iespējas dzīvot neatkarīgi un dzīvot sabiedrībā, iekļauties izglītībā un darba tirgū", 2.1.uzdevums un  2.4.3. apakšuzdevums).

4.3.5.2. pasākumu paredzēts īstenot ierobežotā projektu pieteikumu atlases veidā, kā finansējuma saņēmēju nosakot LM – valsts pārvaldes iestādi, kas saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu izstrādā valsts politiku sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības jomā, kā arī organizē un kontrolē tās īstenošanu. Kā finansējuma saņēmēja sadarbības partneris paredzēta Sociālās integrācijas valsts aģentūra (turpmāk – SIVA), kas profesionālās pilnveides pasākumu īstenošanas ietvaros piedalīsies mācību moduļu izstrādē, piesaistot pakalpojuma sniedzēju, un īstenos atbalsta sniedzēju klātienes un izbraukuma mācības. Kā sadarbības partneris SIVA tika izvēlēta tādēļ, ka 4.3.5.2. pasākums veido sinerģiju ar SIVA īstenoto Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3. komponentes “Nevienlīdzības mazināšana” 3.1. reformu un investīciju virziena “Reģionālā politika” 3.1.2.4.i. investīcijas “Sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu sinerģiska attīstība cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem drošumspējas veicināšanai”” pasākumu. Tāpēc 4.3.5.2. pasākuma ietvaros paredzēts, ka SIVA nodrošinās iepriekš minētās mācības 3.1.2.4.i investīcijas ietvaros izveidotajā kompetenču centrā TA projektā noteiktajiem atbalsta sniedzējiem, kā arī nodrošinās savus mācībspēkus izbraukuma mācībām, izmantojot 3.1.2.4.i investīcijas ietvaros iegādāto un aprīkoto mobilo darba staciju mācību nodrošināšanai reģionos.

Ņemot vērā iepriekš aprakstītās problēmas un riska faktorus attiecībā uz paliatīvās aprūpes nodrošināšanu, kā arī 4.3.5.2. pasākuma mērķi – pilnveidot paliatīvās aprūpes pakalpojumu personas dzīvesvietā un palielināt tā pieejamību, sekmējot cilvēka neatkarīgas dzīves iespējas un dzīves kvalitātes saglabāšanu, 4.3.5.2. pasākumā noteiktas šādas mērķa grupas:
1. paliatīvās aprūpes pacienti – pilngadīgas personas, kuru izārstēšana vairs nav iespējama, kurām ārstējošais ārsts vai ārsta konsilijs ar lēmumu ir noteicis paliatīvās aprūpes statusu un kurām atbilstoši normatīvajiem aktiem par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanu un samaksu ir nepieciešama paliatīvā aprūpe. Šiem pacientiem tiks nodrošināti psihosociālā atbalsta pasākumi – klīniskā psihologa, kapelāna, sociālā darbinieka atbalsts pēc pirmreizēja paliatīvās aprūpes pacienta statusa/diagnozes noteikšanas un paliatīvās aprūpes laikā, atbalsta grupu pakalpojums un līdzinieku grupu pakalpojums, iespēja piedalīties izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumos, piemēram, informatīvās diskusijās, nāves kafejnīcās/bibliotēkās, iedvesmojošās tikšanās, tematiski informatīvos pasākumos, tiks nodrošināta informācija par paliatīvās aprūpes sociālo pakalpojumu atbalsta iespējām u.c., kā arī tiks sniegts īstermiņa aprūpes pakalpojums un atelpas brīža pakalpojums izmēģinājumprojektu ietvaros.
Atsevišķus TA projektā paredzētos atbalsta pasākumus nevarēs saņemt personas, kas līdz 24 gadu vecumam turpina saņemt no valsts budžeta finansētu psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu paliatīvā aprūpē esošiem bērniem, kā arī viņu tuvinieki. Šis ierobežojums noteikts, lai neveidotu dubultās finansēšanas risku. Savukārt personām, kuras saņem valsts budžeta finansētu psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu personām ar onkoloģisku slimību un viņu ģimenes locekļiem, nav noteikts ierobežojums saņemt TA projektā noteiktos atbalsta pasākumus, jo minētā valsts budžeta finansētā pakalpojuma mērķis ir atšķirīgs, proti, palīdzēt onkoloģiskajiem slimniekiem pēc ārstēšanās procesa beigām sekmīgāk pārvarēt slimības sekas un atgriezties līdzšinējā dzīvē, panākot psiholoģiskās pašsajūtas (tai skaitā sava ķermeņa tēla pieņemšanu) un sociālās, fiziskās funkcionēšanas spēju uzlabojumu atbilstoši pacienta īpatnībām, veicinot personas darba spējas, izpratni par slimību, tās ārstēšanu un palielināt uzticību ārstēšanas procesam un ārstu rekomendācijām. Arī tām personām, kuras saņem valsts finansētu paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojumu pacienta dzīvesvietā, nav noteikts ierobežojums saņemt TA projektā paredzētos atbalsta pasākumus, jo valsts finansētais paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojums pacienta dzīvesvietā šos pasākumus neietver. 4.3.5.2. pasākuma ietvaros tiek plānots plašāks sociālo pakalpojumu klāsts (jauns psihosociālā atbalsta pakalpojums, atelpas brīža pakalpojums, īslaicīgās aprūpes pakalpojums, atbalsta grupa un līdzinieku grupa), kā arī plašāks mērķa grupas tvērums. Valsts finansētais paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojums pacienta dzīvesvietā tiek nodrošināts tikai tiem paliatīvās aprūpes pacientiem, kuriem ir ierobežota dzīvildze (līdz 6 mēnešiem, kas atbilst hospisa aprūpes kritērijiem). Šī pakalpojuma ietvaros pacientam tiek nodrošināti tehniskie palīglīdzekļi, sociālā aprūpe, psihologa un kapelāna konsultācijas pacienta mājās. Tādējādi 4.3.5.2. pasākuma pakalpojumi un valsts finansētais atbalsts nodrošina savstarpēju papildināmību un nepārklājas.
2. paliatīvās aprūpes pacientu tuvinieki – ar paliatīvās aprūpes pacientu vienā mājsaimniecībā dzīvojušas vai dzīvojošas personas un personas, starp kurām pastāv radniecības vai svainības attiecības, vai citas aprūpē iesaistītās personas. Šai mērķa grupai tiks nodrošināti psihosociālā atbalsta pasākumi – klīniskā psihologa, kapelāna, sociālā darbinieka atbalsts, atbalsta grupu pakalpojums un līdzinieku grupu pakalpojums, iespēja piedalīties izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumos, piemēram, informatīvās diskusijās, nāves kafejnīcās/bibliotēkās, iedvesmojošās tikšanās, tematiski informatīvos pasākumos, tiks nodrošināta informācija par paliatīvās aprūpes sociālo pakalpojumu atbalsta iespējām u.c.
3. sociālo pakalpojumu sniedzēju speciālisti, tai skaitā  izmēģinājumprojektos un psihosociālā atbalsta sniegšanā iesaistītie speciālisti, neformālie aprūpētāji, brīvprātīgā darba veicēji (turpmāk visi kopā – atbalsta sniedzēji), kam SIVA nodrošinās mācības par paliatīvās aprūpes principiem un prasmēm atbalsta un aprūpes nodrošināšanai paliatīvās aprūpes pacientiem, kā arī tiks nodrošināts psihosociālais atbalsts izdegšanas mazināšanai un motivācijas uzturēšanai.

4.3.5.2. pasākuma atbalstāmo darbību īstenošanā tiks piedāvātas iespējas piedalīties ikvienam, kurš atbilst pasākuma mērķa grupai. Pasākuma īstenošanas laikā tiks nodrošināti sabiedrības informēšanas pasākumi, kas nodrošinās mērķa grupas informētību par pasākumu un iespējām iesaistīties un saņemt nepieciešamo atbalstu. Informācija par pasākumu  un iespējām iesaistīties atbalstāmo darbību aktivitātēs tiks publicēta finansējuma saņēmēja un sadarbības partnera tīmekļa vietnēs un sociālajos tīklos. Tāpat informācija par iespējām iesaistīties tiks nosūtīta mērķa grupas intereses pārstāvošām nevalstiskajām organizācijām, ārstniecības iestādēm, kuras nodrošina stacionāros paliatīvās aprūpes pakalpojumus, Nacionālajam veselības dienestam ģimenes ārstu informēšanai, valsts finansētā paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojuma pacienta dzīvesvietā sniedzējiem, pašvaldību sociālajiem dienestiem u.c.

4.3.5.2. pasākumam plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 7 000 000 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus (turpmāk – ESF Plus) finansējums – 5 950 000 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 1 050 000 euro. Atbalsta veids ir grants. 4.3.5.2. pasākumam elastības finansējums nav plānots. Uz 4.3.5.2. pasākumu attiecināmā elastības finansējuma daļa (1 104 426 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 938 762 euro) tiks kompensēta, nosakot elastības finansējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam (turpmāk – programma) 4.3.3. SAM “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku” 4.3.3.1. pasākuma “Bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu kvalifikācijas un prasmju paaugstināšana” ietvaros 34 298 869 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 29 154 039 euro apmērā, un programmas 4.3.3.2. pasākuma “Nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku un ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju iekļaušanās darba tirgū sekmēšana” ietvaros 14 000 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 11 900 000 euro apmērā.

4.3.5.2. pasākuma īstenošanas termiņš plānots no 2025. gada I ceturkšņa līdz 2028. gada IV ceturksnim, bet ne ilgāk kā līdz 2029. gada IV ceturksnim. Pasākuma īstenošanā plānots aptvert pēc iespējas visu Latvijas teritoriju. 4.3.5.2. pasākuma ietvaros izmaksas būs attiecināmas, ja tās atbilst TA projektā minētajām izmaksu pozīcijām, un ir radušās sākot ar 2025. gada 1. janvāri. Nav attiecināmas izmaksas par jau pabeigtām atbalstāmajām darbībām pirms 2025. gada 1. janvāra. Šāds finanšu attiecināmības termiņš paredzēts, lai nodrošinātu savlaicīgas administratīvās rīcības projekta atbalstāmo darbību savlaicīgai uzsākšanai, t.i., projekta vadības un īstenošanas nodrošināšana, projekta personāla piesaiste, iepirkumu dokumentācijas gatavošana, ievērojot to apjomu un sarežģītību, kas arī sekmēs n+3 principa izpildi. Nepieciešamais  finansējums 2025. gadā ir ne vairāk kā 256 800 euro un tas tiks novirzīts projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksu segšanai, 2025. gadā plānoto iepirkumu līgumu ietvaros paredzēto maksājumu veikšanai (atbalsta grupu apraksta un līdzinieku grupu apraksta izstrāde, sabiedrības izpratnes un informētības veicināšanas pasākumu īstenošana), kā arī netiešajām attiecināmajām izmaksām. Par pabeigtām darbībām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – regula 2021/1060) ir uzskatāmas darbības, kura ir fiziski pabeigtas vai pilnībā īstenotas un saistībā ar kurām finansējuma saņēmējs ir veicis visus saistītos maksājumus un tam ir izmaksāts atbilstošais publiskais ieguldījums. Minētajā gadījumā par darbību uzskatāms īstenots 4.3.5.2. pasākuma projekts.

Saskaņā ar programmā noteikto, īstenojot 4.3.5.2. pasākumu, līdz 2029. gada 31. decembrim noteikts sasniedzamais  nacionālais rādītājs, kas ir paliatīvās aprūpes pacientu skaits, kuri saņēmuši atbalstu pasākuma ietvaros – 945. Sasniedzamā nacionālā rādītāja vērtība noteikta, pieņemot, ka šāds skaits ir pietiekošs, lai aprobētu pasākuma ietvaros plānotos izmēģinājumprojektus un noteiktu pasākuma ietvaros īstenoto atbalstāmo darbību efektivitāti. Rādītājs tiks uzskatīts par sasniegtu, kad pakalpojuma sniedzēji savās atskaitēs būs iekļāvuši un finansējuma saņēmējs būs apkopojis sniegto informāciju par pakalpojumus saņēmušo personu skaitu un būs veikti gala maksājumi pakalpojuma sniedzējiem atbilstoši noslēgtajiem līgumiem. Par nacionālā rādītāja izpildi ir atbildīgs finansējuma saņēmējs  –  LM. Par rādītāja izpildi LM ziņos, iesniedzot kārtējo maksājuma pieprasījumu Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā (turpmāk – KPVIS). Dati tiks uzkrāti KPVIS, to izpildes uzraudzību veiks Centrālā finanšu un līgumu aģentūra kopējā projekta uzraudzības procesā. Ņemot vērā, ka 4.3.5.2. pasākumam programmā nav noteikts neviens iznākuma  rādītājs, nacionālo rādītāju ir noteikusi LM. Tas uzkrājams un uzraugāms, lai vērtētu kopējo projekta sniegumu.

4.3.5.2. pasākuma ietvaros paredzētas tiešās attiecināmās izmaksas, kas ir tieši saistītas ar 4.3.5.2. pasākuma mērķa un rādītāju sasniegšanu. Galvenās izmaksu pozīcijas (detalizēts izmaksu pozīciju uzskaitījums ir TA projektā) ietver:
   - projekta personāla izmaksas: detālāks skaidrojums sniegts atbalstāmo darbību sadaļā “projekta vadība un tā īstenošanas nodrošināšana”; 
   - iekšzemes komandējumu un darba braucienu izmaksas, piemērojot vadošās iestādes metodikas (pieejamas tīmekļa vietnē www.esfondi.lv): “Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika 1 km izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai”  un  “Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika iekšzemes komandējumu izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai” iekšzemes komandējumu izmaksām finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personālam TA projekta atbalstāmo darbību īstenošanai;
   - izmaksas projekta vadības un īstenošanas personālam, kas nodarbināts uz darba līguma vai rīkojuma pamata, un sadarbības partnera īstenošanas personālam, kas nodarbināts uz darba līguma vai rīkojuma pamata, jaunu darba vietu radīšanai vai gadījumā, ja esošo darba vietu aprīkojums ir nolietojies un tiek norakstīts (paredzot darba vietas aprīkojuma izmaksas, tiks ievērots Vadlīniju Nr.1.2. “Vadlīnijas attiecināmo izmaksu noteikšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gada plānošanas periodā” 33. punktā noteiktais, tai skaitā ņemts vērā nodarbinātā iesaistes periods projektā pret projekta kopējo īstenošanas ilgumu);
   - iepirkumu līgumu izmaksas. Ar iepirkumu līgumiem 4.3.5.2. pasākumā saprot: iepirkumu līgumus, kam piemēro Publisko iepirkumu likuma (turpmāk – PIL) nosacījumus un arī tos līgumus, kam nepiemēro PIL nosacījumus. Iepirkumu līgumi šajā pasākumā ir pakalpojuma (tai skaitā uzņēmumu) līgumi un piegādes (tai skaitā pirkumu) līgumi (saskaņā ar PIL 1. panta 27. un 28. punktu). TA projekts paredz, ka 4.3.5.2. pasākuma ietvaros finansējuma saņēmējs publiskos iepirkumus veic saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru un, kur tas ir attiecināms īsteno sociāli atbildīgus iepirkumus[14] un inovatīvus iepirkumus[15] (ja nepieciešams, dokumentējot un pamatojot sociāli atbildīga iepirkuma īstenošanas izvēli atbilstoši sadarbības iestādes horizontālajām norādēm projekta īstenošanā un uzraudzībā).

4.3.5.2. pasākuma īstenošanai paredzētas arī netiešās attiecināmās izmaksas, kuras nepieciešamas, lai atbalstītu 4.3.5.2. pasākuma mērķa un uzraudzības rādītāju sasniegšanu. Netiešās izmaksas ir projekta attiecināmās izmaksas, kas nav tieši saistītas ar projekta mērķu sasniegšanu, bet atbalsta un nodrošina atbilstošus apstākļus projekta veicamo darbību realizācijai un projekta rezultātu sasniegšanai. Tās ir, piemēram, finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personāla administratīvās izmaksas, kas paredzētas ikdienas darbības nodrošināšanai – izmaksas, kuras nepieciešamas, lai varētu darboties un kuras nav tieši saistītas ar projekta īstenošanu, piemēram, telpu īre un iekārtu izmantošanas izmaksas, kancelejas preces, komunālo un sakaru pakalpojumu izmaksas, iestādes vadības un atbalsta struktūrvienību izmaksas, programmatūru licenču izmaksas un citas izmaksas, kuras pēc būtības nav tiešās attiecināmās izmaksas. Tās finansējuma saņēmējs plāno kā vienu izmaksu pozīciju septiņu procentu apmērā no tiešajām attiecināmajām izmaksām.

LM kā atbildīgā iestāde, izvērtējot vienkāršoto izmaksu piemērošanas iespējas un lietderību, kā arī ņemot vērā faktu, ka 4.3.5.2. pasākuma finansējuma saņēmējs ir LM, kas organizēs pasākuma ietvaros paredzēto atbalstāmo darbību īstenošanu, papildus jau TA projektā minētajām, vienkāršoto izmaksu piemērošanu šobrīd neplāno. TA projektā iekšzemes komandējumu un darba braucienu izmaksām paredzēts piemērot vadošās iestādes vienas vienības izmaksu standarta likmes metodikas par 1 km izmaksām un iekšzemes komandējumu izmaksām. Savukārt personāla izmaksām tiks piemērots vienkāršoto izmaksu veids – vienotā likme līdz 20 procentiem no tiešajām attiecināmajām izmaksām, kas nav personāla izmaksas. Attiecībā uz sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumiem, ievērojot, ka šie pasākumi saturiski un tvēruma ziņā ir ļoti atšķirīgi, tiem nav iespējams piemērot vienkāršotās izmaksas, t.sk. nav iespējams definēt izmaksas vienai vienībai un noteikt vienu vienību. Arī citu atbalstāmo darbību īstenošanā šobrīd netiek saskatīta iespēja vienkāršoto izmaksu piemērošanā. Taču projekta īstenošanas gaitā, uzkrājoties  objektīvai informācijai, tiks atkārtoti izvērtētas vienkāršoto izmaksu  piemērošanas iespējas un, ja būs nepieciešams un iespējams, tiks izstrādāta attiecīga vienkāršoto izmaksu metodika.

Finansējuma saņēmējs – LM ir centrālā valsts pārvaldes iestāde ar pieredzi un veiktspēju ārvalstu finanšu palīdzības, t.sk. ES politikas instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības programmu, projektu īstenošanā, t.sk. izmaksu plānošanā. Vienlaikus TA projektā noteikti precīzi un detāli 4.3.5.2. pasākuma atbalstāmo darbību īstenošanas un izmaksu attiecināšanas nosacījumi.

LM, veicot pamatdarbības uzdevumus un kā finansējuma saņēmējs īstenojot projektus, ievēro kā ārējos, tā iekšējos normatīvajos aktos noteikto, nodrošinot labas finanšu pārvaldības principus neatkarīgi no izdevumu finansēšanas avota.

LM izveidota iekšējās kontroles sistēma (iekšējie normatīvie akti) (turpmāk – IKS) paredz vairāku līmeņu kontroli dažādās izmaksu uzraudzības procesa stadijās (piemēram, iepirkumu dokumentācijas sagatavošanā, līgumu slēgšanā, iepirkumu izpildes dokumentācijas saskaņošanā, izmaksu aprēķināšanā, veikšanā un uzskaitē). Bez tam IKS ietver arī nosacījumus projektu īstenošanai pirms projekta iesnieguma sagatavošanas, tostarp paredz projekta vadības grupas izveidi un projekta atbildīgās amatpersonas noteikšanu. Projekta vadības grupas locekļi (piemēram, projekta vadītājs, koordinators, finansists, grāmatvedis, iepirkuma speciālists) nodrošina projekta izmaksu atbilstību izmaksu attiecināšanas nosacījumiem, tostarp projekta īstenošanai noslēgto iepirkuma līgumu kontroli, ieskaitot nodevumu saskaņošanu ar attiecīgo politikas departamentu (ja nepieciešams). Savukārt projekta atbildīgā amatpersona apstiprina iepirkumu līgumu izpildes dokumentus (piemēram, pieņemšanas un nodošanas aktus). Balstoties uz minēto, secināms, ka ir zems risks, ka pirms 4.3.5.2. pasākuma projekta apstiprināšanas veiktās izmaksas var netikt atzītas par attiecināmām. Priekšfinansējuma plānotā 4.3.5.2. pasākuma projekta īstenošanai nepiešķiršanas gadījumā netiks savlaicīgi uzsākta 4.3.5.2. pasākuma īstenošanas laika grafikā plānoto atbalstāmo darbību īstenošana, attiecīgi savlaicīgi netiks investēts projektā plānotais finansējums. Tādējādi netiks veicināta LM kā atbildīgajai iestādei ar informatīvā ziņojuma par Finanšu ministrijas pārziņā esošo Eiropas Savienības fondu un ārvalstu finanšu palīdzības aktualitātēm līdz 2023. gada 1. martam (pusgada ziņojums) (pieņemts MK 2023. gada 25. aprīlī)  MK protokollēmumu apstiprinātā n+3 principa izpilde LM pārziņā esošiem specifisko atbalsta mērķu pasākumiem.
Priekšfinansējums (ne vairāk kā 256 800 euro) nepieciešams šādām izmaksu pozīcijām:
1) darba vietu aprīkojums – priekšfinansējums 2025. gadā 10 000 euro;
3) projekta vadības un tā īstenošanas nodrošināšanai – priekšfinansējums 2025. gadā 150 000 euro;
4) netiešām izmaksām 7% 2025. gadā – priekšfinansējums 16 800 euro;
5) iepirkuma līgumiem (atbalsta grupu un līdzinieku grupu aprakstu izstrāde, sabiedrības izpratnes un informētības veicināšanas pasākumu īstenošana) – priekšfinansējums 2025. gadā 80 000 euro.

Finansējuma saņēmēja līmenī nav identificētas komercdarbības atbalsta pazīmes, jo LM ir vadošā valsts pārvaldes iestāde darba, sociālās aizsardzības, bērnu un ģimenes tiesību, kā arī personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju un dzimumu līdztiesības jomā, kura neveic saimniecisko darbību. Ievērojot minēto, LM 4.3.5.2. pasākumu īsteno valsts funkciju ietvaros. Tāpat arī sadarbības partneris ir tiešās valsts pārvaldes iestāde un tā pasākuma ietvaros neveiks saimniecisko darbību, līdz ar to pasākums Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. panta kontekstā nav jāvērtē. Savukārt preču un pakalpojumu iegāde notiks konkurenci nodrošinošā, pārredzamā, nediskriminējošā konkursa procedūrā, kas atbilst publiska iepirkuma principiem, un tādējādi tiks izslēgts komercdarbības atbalsts preču un pakalpojumu sniedzēju līmenī.

Tāpat, ievērojot Eiropas Savienības fondu 2021.—2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 11. panta piektajā daļā noteikto, LM kā atbildīgā iestāde nodrošinās funkciju nodalīšanu no citām tās funkcijām, tostarp tādām, kuras LM pilda kā finansējuma saņēmējs.

Mērķa sasniegšanai līdz 2028. gada IV ceturksnim, bet ne ilgāk, kā līdz 2029. gada 31. decembrim (izmaksas attiecinot no 2025. gada 1. janvāra) 4.3.5.2. pasākuma ietvaros plānots īstenot šādas atbalstāmās darbības:
1) profesionālās pilnveides un veiktspējas stiprināšanas pasākumi par paliatīvās aprūpes principiem.
Šīs atbalstāmās darbības ietvaros tiks izstrādātas vadlīnijas par sociālo pakalpojumu nodrošināšanas pamatprincipiem paliatīvajā aprūpē. Vadlīniju izstrāde nodrošinās vienotu, uz cilvēka vajadzībām balstītu pieeju un novērsīs krasi atšķirīgo paliatīvās aprūpes kvalitatīvo sniegumu dažādās sociālo pakalpojumu saņemšanas vietās, kā institūcijā, tā arī paliatīvās aprūpes pacienta dzīvesvietā. Tāpat šī atbalstāmā darbība ietvers mācību moduļu izstrādi un mācību nodrošināšanu atbalsta sniedzējiem. Tiks nodrošināti dažādu veidu atbalsta un kapacitātes stiprināšanas pasākumi atbalsta sniedzējiem, tai skaitā tiks organizēti semināri, pieredzes apmaiņas pasākumi, domnīcas, izglītojošas lekcijas, konferences un citi pasākumi.

2) izmēģinājumprojektu nodrošināšana.
Šī atbalstāmā darbība paredz 3 dažādu veidu izmēģinājumprojektu īstenošanu – psihosociālā atbalsta pakalpojuma, atelpas brīža pakalpojuma un īslaicīgās aprūpes pakalpojuma izmēģinājumprojektu īstenošanu. Pirms katra no izmēģinājumprojektiem tiks izstrādāti vai pilnveidoti jau esošie minēto pakalpojumu apraksti, kuros ir/tiks noteikts šo pakalpojumu obligātais saturs un sniegšanas kārtība. Psihosociālā atbalsta pakalpojuma īstenotāji izmēģinājumprojektus koordinēs ar Nacionālā veselības dienesta līgumiestādēm, kurās tiek nodrošināts paliatīvās aprūpes kabineta vai paliatīvās aprūpes speciālista pakalpojums, iekļaujot pēc iespējas plašāku teritoriālo tvērumu, lai pakalpojumu varētu saņemt arī attālākos Latvijas reģionos dzīvojoši paliatīvās aprūpes pacienti un viņu ģimenes locekļi. Izmēģinājumprojektu ietvaros pakalpojumu sniedzējs varēs paredzēt arī specializētā transporta nodrošināšanas izmaksas, lai nogādātu paliatīvās aprūpes pacientu uz/no pakalpojuma saņemšanas vietas. Visiem izmēģinājumprojektiem tiks veikti izvērtējumi, tai skaitā arī sniegti priekšlikumi pakalpojumu un to aprakstu pilnveidei.

3) psihosociāla atbalsta pasākumu nodrošināšana.
Šīs atbalstāmās darbības ietvaros tiks nodrošināta atbalsta grupu un līdzinieku grupu norises, satura un organizēšanas kārtības aprakstu izstrāde un šo grupu darbības aprobācija. Pēc psihosociālā atbalsta pasākumu īstenošanas ir paredzēts veikt to rezultātu efektivitātes novērtēšanu, izvērtējot pasākumu saturu, organizēšanas un ieviešanas mehānismu, sasniegtos rezultātus u.c., tai skaitā novērtējumā iesaistot mērķa grupas pārstāvjus.

4) mērķa grupas un sabiedrības izpratnes un informētības veicināšanas pasākumu īstenošana.
Atbalstāmās darbības ietvaros tiks izstrādātas informatīvās ceļa kartes paliatīvās aprūpes saņemšanai paliatīvās aprūpes pacientiem, lai, saskaroties ar šo diagnozi, gan pacientiem, gan viņu tuviniekiem būtu skaidrs rīcības plāns, ko un kā darīt tālāk, lai saglabātu savas dzīves kvalitāti. Tāpat plānots organizēt informatīvās diskusijas, tikšanās, tematiski informatīvus pasākumus, kur paliatīvās aprūpes pacientiem un viņu tuviniekiem satikties un iegūt noderīgu informāciju, sniegt informāciju par paliatīvās aprūpes sociālās komponentes atbalsta iespējām, nodrošināt mediju pasākumus, lai uzsāktu diskusijas un pievērstu uzmanību paliatīvās aprūpes nozīmei. Tiek plānots, ka sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumi tiks īstenoti cikliski visa 4.3.5.2. pasākuma īstenošanas laikā ar vienlīdzīgu intensitāti un teritoriālo tvērumu visos Latvijas reģionos. Pasākumu mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni un informētību par paliatīvās aprūpes nozīmi un lomu, par iespējām saņemt nepieciešamo atbalstu, mazināt stereotipus un aizspriedumus. Plānots, ka atbalstāmās darbības ietvaros tiks organizētas arī 2 nacionāla mēroga konferences, kā arī citas sabiedrības informēšanas, izpratnes veicināšanas un sabiedrības domas noskaidrošanas aktivitātes (piemēram, domnīcas un diskusijas) atbilstoši projekta aktualitātēm, kā arī tiks izplatīti projekta darbību rezultāti un aktualitātes.

5) komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumu īstenošana.
Šīs atbalstāmās darbības ietvaros tiks nodrošināti pasākumi komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanai,  kas noteikti regulas 2021/1060 47. un 50. pantā, ES fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijās un citos normatīvajos aktos, kas nosaka kārtību, kādā ES fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027. gada plānošanas periodā. Plānots, ka atbalstāmo darbību īstenos projekta vadības un īstenošanas personāls no projekta vadības un īstenošanas nodrošināšanai paredzētā finansējuma, taču nepieciešamības gadījumā šīs atbalstāmās darbības īstenošanai var tikt piesaistīts finansējuma saņēmēja izvēlēts pakalpojuma sniedzējs.
 
6) projekta vadība un tā īstenošanas nodrošināšana.
Projekta personāls nodrošinās projekta darbību plānošanu, ieviešanas uzraudzību un vadību projekta mērķa sasniegšanai. Plānotais finansējums personāla izmaksām aprēķināts kā vienota likme, piemērojot regulas 2021/1060 55. panta 1. punktā noteikto vienoto likmi 20 % apmērā no tiešajām attiecināmajām izmaksām, kas nav tiešās personāla izmaksas. Atbilstoši minētas Regulas 55. panta 1. punktā noteiktajam vienoto likmi piemēro, neveicot aprēķinus likmes noteikšanai. 4.3.5.2. pasākuma ietvaros nav plānots slēgt būvdarbu līgumus un slēgt piegādes vai pakalpojumu līgumus, kuru vērtība pārsniedz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/24/ES 4. pantā un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/25/ES 15. pantā noteiktās robežvērtības. Personāla izmaksu likmes saturs ir indikatīvs un var atšķirties no faktiskā minētās likmes satura.
Vienotās likmes aprēķins balstīts uz šādiem pamatprincipiem, un tas ir:
- taisnīgs – likmes aprēķins balstās uz normatīvajiem aktiem par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību, SIVA un LM iekšējiem normatīvajiem aktiem par darba samaksas noteikšanas kārtību, pieņēmumiem par atlīdzības noteikšanas principiem projekta īstenošanas laikam (2025. gada viduspunkts), projekta personāla plānojumu (amatu klasifikāciju, skaitu, mēnešalgas grupu) un noslodzi 4.3.5.2. pasākuma projekta īstenošanā;
- objektīvs – 4.3.5.2. pasākumā paredzēts viens finansējuma saņēmējs, attiecīgi uzskatāms, ka tiek paredzēta vienāda un objektīva attieksme pret šo finansējuma saņēmēju;
- pārbaudāms – likmes aprēķins balstās uz normatīvajiem aktiem par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību, SIVA un LM iekšējiem normatīvajiem aktiem par darba samaksas noteikšanas kārtību, pieņēmumiem par atlīdzības noteikšanas principiem projekta īstenošanas laikam (2025. gada viduspunkts), projekta personāla plānojumu (amatu klasifikācija, skaits, mēnešalgas grupa) un noslodzi 4.3.5.2. pasākuma projekta īstenošanā. Likmes aprēķins ir sagatavots Excel formā, detalizēti norādot finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personālu un SIVA projekta īstenošanas personālu, tā amata klasifikāciju, mēnešalgu grupu, plānoto atlīdzības apmēru un sociālās garantijas. Likmes aprēķins ir saskaņots ar Finanšu ministriju – vadošo iestādi;
- iepriekš noteikts – likmes piemērošanas nosacījumi tiek noteikti šajā TA projektā par 4.3.5.2. pasākuma īstenošanu.
Likmes aprēķinu pamato šādi normatīvie akti un informācijas avoti:
- Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums un tā 3. pielikums;
- Darba likums;
- MK 2022. gada 26. aprīļa noteikumi Nr. 262 “Valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogs, amatu klasifikācijas un amatu apraksta izstrādāšanas kārtība”;
- MK 2022. gada 21. jūnija noteikumi Nr. 361 “Noteikumi par valsts institūciju amatpersonu un darbinieku darba samaksu un tās noteikšanas kārtību, kā arī par profesijām un specifiskajām jomām, kurām piemērojams tirgus koeficients”;
- MK 2017. gada 28. februāra noteikumi Nr. 105 “Noteikumi par publisko iepirkumu līgumcenu robežvērtībām” (2. vai 3. punktā noteiktās robežvērtības);
- MK 2016. gada 5. jūlija noteikumi Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”, to 1. pielikums;
- SIVA iekšējie darba samaksas noteikumi (attiecībā uz mācībspēku);
- LM kā atbildīgās iestādes pieņēmumi par atlīdzības noteikšanas principiem turpmākajiem projekta īstenošanas gadiem (2025.gada viduspunkts) un finansējuma saņēmēja un SIVA pieņēmumi projekta personāla plānojumam (par amatu klasifikāciju, skaitu, mēnešalgas grupu) un noslodzei 4.3.5.2. pasākuma projekta īstenošanā.
Saskaņā ar minētajiem normatīvajiem aktiem un informācijas avotiem un lai nodrošinātu sekmīgu atbalstāmo darbību īstenošanu, projekta vadības un īstenošanas nodrošināšanai ir paredzētas šādas amatu vietas un likmes:
  – projekta vadības personāls: projekta vadītājs – 1 amata likme (39.1. amatu saime, IVA līmenis, 11. mēnešalgu grupa), projekta koordinators – 1 likme (39.1. amatu saime, III līmenis, 10. mēnešalgu grupa), vadošais grāmatvedības speciālists – 0,3 likme (17. amatu saime, IV līmenis, 9. mēnešalgu grupa), vadošais finansists – 1 likme (15.1. amatu saime, III līmenis, 10. mēnešalgu grupa), iepirkuma speciālists/juriskonsults – 0,3 likme (2. amatu saime, IV līmenis, 9. mēnešalgu grupa), personāla speciālists – 0,3 likme x ceturksnī (34. amatu saime, IIA līmenis, 9. mēnešalgu grupa).
  – projekta īstenošanas personāls: vecākais eksperts –  3 amata likmes (39.1. amatu saime, IVB līmenis, 11. mēnešalgu grupa).
  – sadarbības partnera īstenošanas personāls: mācībspēks – 0,9 likme, galvenais metodiķis – 0,3 likme (39.1. amatu saime, III līmenis, 10. mēnešalgu grupa), metodiķis – 0,5 likme (39.1. amatu saime, IIB līmenis, 9. mēnešalgu grupa), iepirkuma speciālists – 0,3 likme (2. amatu saime, IV līmenis, 9. mēnešalgu grupa), finansists – 0,2 likme (15.1. amatu saime, IA līmenis, 8. mēnešalgu grupa).
Likmē iekļautās finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas un SIVA projekta īstenošanas personāla izmaksas nav iekļautas nevienā citā 4.3.5.2. pasākuma izmaksu pozīcijā. Līdz ar to tiek nodrošināta likmē iekļauto izmaksu nošķiršana no citām izmaksām, kas paredzētas 4.3.5.2. pasākuma īstenošanai.

Vienu atbalstāmo darbību var īstenot viens vai vairāki atsevišķi pakalpojuma sniedzēji.

Kopumā 4.3.5.2. pasākuma ietvaros īstenotās atbalstāmās darbības perspektīvā pozitīvi ietekmēs tautsaimniecību, jo, nosakot vienotu pieeju sociālo pakalpojumu sniegšanā paliatīvās aprūpes pacientiem, tiks efektivizēts valsts un pašvaldību līdzekļu ieguldījums, sniegta iespēja paliatīvās aprūpes pacientiem saņemt sociālos pakalpojumus dzīvesvietā vai tuvu tai, bez nepieciešamības ilgstoši uzturēties stacionāros, kā arī veicināts šo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes pieaugums. Papildus tam, īstenojot 4.3.5.2. pasākuma plānotās aktivitātes, paliatīvās aprūpes pacientu tuviniekiem tiks nodrošināta iespēja saglabāt savas sociāli ekonomiskās aktivitātes, jo nevajadzēs uzņemties nepārtrauktu aprūpi, ko nav iespējams apvienot ar aktīvu dalību darba tirgū, kā arī iespēja saņemt psihoemocionālu atbalstu, lai nezaudētu savas darba spējas. Ņemot vērā, ka 4.3.5.2. pasākuma ietvaros paredzēta sociālo pakalpojumu paliatīvās aprūpes pacientiem aprakstu izstrāde un pilnveide, proti, paliatīvās aprūpes sistēma tiks papildināta ar iztrūkstošiem sociālajiem pakalpojumiem, kā arī tiks nodrošināti atbalsta pasākumi gan paliatīvās aprūpes pacientiem un viņu tuviniekiem, gan atbalsta sniedzējiem, šobrīd nav iespējams noteikt ieguvumu monetāro vērtību.

4.3.5.2. pasākuma investīcijām būs tieša pozitīva ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (skat. skaidrojumu anotācijas 8. punktā “Horizontālā ietekme”). Savukārt uz horizontālajiem principiem “Klimatdrošināšana”, “Energoefektivitāte pirmajā vietā” un “Nenodarīt būtisku kaitējumu” 4.3.5.2. pasākumam nav ietekmes.

4.3.5.2. pasākuma ESF Plus investīcijām piemērots:
  – 160.intervences kods “Pasākumi, ar ko uzlabo veselības aprūpes sistēmu pieejamību, efektivitāti un noturību (izņemot infrastruktūru)” atbilstoši Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmai 2021.-2027. gadam;
  – fondu finansējums 5 950 000 euro apmērā;
  – finansējuma veids: 01, dotācija;
  – teritoriālie sasniegšanas mehānismi: 33, bez teritoriālā mērķa;
  – ESF Plus sekundārās tēmas: 09, nepiemēro;
  – dzimumu līdztiesība: 02, dzimumu līdztiesības aspekta integrēšana.

Lai nodrošinātu 4.3.5.2. pasākuma atbilstību izvirzītajam mērķim un īstenošanu atbilstoši TA noteiktajām prasībām un kārtībai, kā arī nozares noteiktajām prioritātēm, to pārvaldīs Sociālo pakalpojumu attīstības padome.

LM pildīs atbildīgās iestādes un finansējuma saņēmēja funkcijas, nodrošinās funkciju nodalīšanu, ievērojot Eiropas Savienības fondu 2021.—2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 11. panta piektajā daļā noteikto. 

[14] IUB sagatavotā informācija par sociāli atbildīgu publisko iepirkumu pieejama: https://www.iub.gov.lv/lv/socialais-iepirkums  un Vadlīnijas sociāli atbildīga publiskā iepirkuma īstenošanai pieejamas: https://www.iub.gov.lv/lv/media/658/download

[15] IUB sagatavotā informācija par Inovatīvo publisko iepirkumu pieejama: https://www.iub.gov.lv/lv/inovativais-iepirkums?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F









 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

Nosaukums
Pētījums “Izvērtējums par nepieciešamajiem ieguldījumiem, lai attīstītu jaunu uz pacientu orientētu integrētu aprūpes pakalpojumu sniegšanas modeli pacientiem ar hroniskām slimībām”.
Apraksts
-
Nosaukums
Konceptuālais ziņojums “Par situāciju paliatīvajā aprūpē Latvijā un nepieciešamajām izmaiņām paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā".
Apraksts
-
Nosaukums
Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam.
Apraksts
-
Nosaukums
Sociālo pakalpojumu pilnveidošanas un attīstības plāns 2022.–2024. gadam.
Apraksts
-
Nosaukums
Eiropas Padomes 2022. gada 8. decembra ieteikumi par piekļuvi cenas ziņā pieejamai un kvalitatīvai ilgtermiņa aprūpei (2022/C 476/01).
Apraksts
-
Nosaukums
Valsts kontroles Lietderības revīzijas “Vai paliatīvā aprūpe ir pilnvērtīga veselības aprūpes sastāvdaļa?” ziņojums “Paliatīvā aprūpe Latvijā – ir vai nav?”
Apraksts
-
Nosaukums
Plāns ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai 2024.–2029. gadam.
Apraksts
-

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Pilngadīgi paliatīvās aprūpes pacienti un viņu tuvinieki.
Ietekmes apraksts
Projekta īstenošanas rezultātā tiks palielināta paliatīvās aprūpes pakalpojuma un atbalsta pieejamība, kvalitāte un efektivitāte, sekmējot cilvēka neatkarīgas dzīves iespējas un dzīves kvalitātes saglabāšanu.
 
Juridiskās personas
  • Pakalpojumu sniedzēji, kas tiks iesaistīti paliatīvās aprūpes sistēmas attīstībā un plānoto atbalsta pasākumu īstenošanā iesaistītās valsts pārvaldes un pašvaldības iestādes, atvasinātas publiskas personas, biedrības, nodibinājumi un komersanti, tai skaitā sociālie uzņēmumi.
Ietekmes apraksts
Pakalpojumu sniedzēji varēs iesaistīties paliatīvās aprūpes sistēmas pilnveidē un ieviešanā izmēģinājumprojektu un psihosociālā atbalsta pasākumu ietvaros, kā arī nodrošināt sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumus.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

Ietekmes apraksts
TA projektam kopumā ir pozitīva ietekme uz makroekonomiku un tautsaimniecību. Ņemot vērā, ka investīcijas ietvaros plānots nodrošināt savlaicīgi pieejamu, individuālām un specifiskām aprūpes vajadzībām atbilstošu aprūpi un atbalstu pēc iespējas tuvāk cilvēka dzīves vietai – primārajā un sekundārajā aprūpes līmenī, ilgtermiņā 4.3.5.2. pasākuma investīcija sniegs pozitīvu pienesumu tautsaimniecībai, jo, kā secināms no Valsts kontroles 25.09.2024. publiskotā revīzijas ziņojuma “Paliatīvā aprūpe Latvijā – ir vai nav?”, pakalpojuma sniegšanas izmaksas pacienta dzīvesvietā ir zemākas, nekā stacionārā, līdz ar to tiks ietaupīti veselības budžetam atvēlētie līdzekļi. Atbilstoši ziņojumā iekļautajām aplēsēm, viena paliatīvās aprūpes pacienta izmaksas gadā pa veselības aprūpes līmeņiem ir šādas: primārajā – 459 euro, sekundārajā – 1238 euro, bet stacionārajā – jau gandrīz trīskārt lielākas (kā primārajā) – 1317 euro.

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

-

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

-

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

-

2.2.5. uz konkurenci:

-

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Īstenojot 4.3.5.2. pasākumā plānotās aktivitātes, paliatīvās aprūpes pacientu tuviniekiem tiks nodrošināta iespēja saglabāt savas sociāli ekonomiskās aktivitātes, jo nevajadzēs uzņemties nepārtrauktu aprūpi, ko nav iespējams apvienot ar aktīvu dalību darba tirgū, kā arī saņemt psihoemocionālu atbalstu, lai nezaudētu savas darba spējas.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2025
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2026
2027
2028
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
218 280
0
1 275 000
0
2 040 000
2 416 720
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
218 280
0
1 275 000
0
2 040 000
2 416 720
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
256 800
0
1 500 000
0
2 400 000
2 843 200
2.1. valsts pamatbudžets
0
256 800
0
1 500 000
0
2 400 000
2 843 200
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-38 520
0
-225 000
0
-360 000
-426 480
3.1. valsts pamatbudžets
0
-38 520
0
-225 000
0
-360 000
-426 480
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
-38 520
-225 000
-360 000
-426 480
5.1. valsts pamatbudžets
-38 520
-225 000
-360 000
-426 480
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
4.3.5.2. pasākuma plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir 7 000 000 euro, no tā ESF Plus finansējums 5 950 000 euro un valsts budžeta (turpmāk – VB) finansējums 1 050 000 euro.
Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ESF Plus daļa 85 procentu apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām.
Budžeta izdevumi ir kopējie projekta īstenošanai nepieciešamie līdzekļi.
TA projekts paredz, ka 4.3.5.2. pasākuma ietvaros projektu varēs īstenot līdz 2029.gada 31.decembrim, taču šobrīd projekta īstenošana plānota indikatīvi līdz 2028.gada IV ceturksnim pie nosacījuma, ka projekta īstenošanu uzsāk 2025.gada I ceturksnī. 
2025. gadam finansējums plānots ne vairāk kā  256 800 euro, t.sk. ESF Plus finansējums 218 280 euro un VB finansējums 38 520 euro.
2026.gadam finansējums plānots indikatīvi 1 500 000 euro, t.sk. ESF Plus finansējums 1 275 000 euro un VB finansējums 225 000 euro.
2027.gadam finansējums plānots indikatīvi 2 400 000 euro, t.sk. ESF Plus finansējums 2 040 000 euro un VB finansējums 360 000 euro.
2028.gadam finansējums plānots indikatīvi  2 843 200 euro, t.sk. ESF Plus finansējums 2 416 720 euro un VB finansējums 426 480 euro.

LM normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sagatavos un iesniegs Finanšu ministrijai finanšu līdzekļu pieprasījumu 2025. gadā ne vairāk kā 256 800  euro apmērā pārdalei no 74. resora „Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas „Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”.
Projektam finansējums tiks plānots apakšprogrammā 63.08.00 “Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021.–2027.)”.
LM iesniegs priekšlikumu par TA projektā paredzēto atbalstāmo darbību īstenošanai papildus nepieciešamo finansējumu 2026. gadam un turpmākajiem gadiem attiecīgā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas procesā.

MK noteikumu projektā noteikts, ka pasākuma ietvaros izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst šajos noteikumos minētām izmaksu pozīcijām un tās radušās no 2025. gada 1. janvāra.

Finansējuma sadalījums pa gadiem norādīts indikatīvi un var tikt precizēts projekta īstenošanas gaitā.
 
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Projekta vadības un projekta īstenošanas personāls tiks piesaistīts uz 4.3.5.2. pasākuma projekta īstenošanas laiku. Precīzus personāla amatus, saimes, kā arī nepieciešamo skaitu noteiks finansējuma saņēmējs, iesniedzot projekta iesniegumu sadarbības iestādē. Indikatīvi tas noteikts anotācijas sadaļā “Risinājuma apraksts”.
Cita informācija
4.3.5.2. pasākumam paredzēts nodrošināt ilgtspēju. Šobrīd nav iespējams noteikt indikatīvās izmaksas paliatīvās aprūpes izmēģinājumprojektu ietvaros izstrādāto jauno vai uzlaboto esošo sociālo pakalpojumu nodrošināšanai pēc 4.3.5.2. pasākuma projekta īstenošanas beigām, jo 4.3.5.2. pasākuma ietvaros paredzēts izstrādāt un aprobēt vairākus psihosociālā atbalsta sniegšanas mehānismus un pakalpojumus, tostarp apzināt un veidot šo pakalpojumu un psihosociālā atbalsta ietvaru. Nepieciešamības gadījumā jautājums par papildu finansējuma piešķiršanu tiks virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā kārtējā gada valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojekta sagatavošanas un izskatīšanas procesā atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Gadījumā, ja minētais priekšlikums Ministru kabinetā netiks atbalstīts, LM vērtēs iespēju nepieciešamo finansējumu nodrošināt kārtējam gadam piešķirtā valsts budžeta līdzekļu ietvaros, veicot izdevumu pārstrukturēšanu un prioritēšanu.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
-
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
1. Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk - regula 2021/1060); 2. Eiropas Parlamenta un Padomes 2024. gada 23. septembra Regulas (ES, Euratom) 2024/2509 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam (pārstrādāta redakcija) (turpmāk – regula 2024/2509).
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
1. Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk - regula 2021/1060); 2. Eiropas Parlamenta un Padomes 2024. gada 23. septembra Regulas (ES, Euratom) 2024/2509 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam (pārstrādāta redakcija) (turpmāk – regula 2024/2509).
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
regula 2021/1060,
55. panta 1. punkts
17.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
regula 2021/1060,
64. panta 1. punkta “c” apakšpunkts
20. punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
regula 2024/2509,
61. pants
30.2.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
regula 2021/1060,
47. un 50. pants
30.5. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
MK noteikumu projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
MK noteikumu projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Labklājības ministrija
Nevalstiskās organizācijas
"HOSPISS LV"
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://tapportals.mk.gov.lv/public_participation/0d2f97af-8b62-4ee5-97ee-c7f6ff60bfd3

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par TA projektu tā saskaņošanas stadijā. Viedokļa sniegšanas laiks 4.3.5.2. pasākuma ietvaros tika noteikts no 2024. gada 13. septembra līdz 2024. gada 27. septembrim. Publiskās apspriešanas laikā tika saņemti divi priekšlikumi, to iesniedzēji – Irina Volkova, SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk – RAKUS) un nodibinājums “HOSPISS LV”.  RAKUS norādes ņemtas vērā, nosakot konkrētu pasākuma mērķi, uzdevumus un sasniedzamos rezultātus. Vienlaikus jāmin, ka šī pasākuma īstenošana nerisinās problēmu ar personālresursu trūkumu, uz ko norāda RAKUS, kā arī pasākuma ietvaros nav plānotas medicīnas darbinieku mācības, tā kā šis nav LM kompetences jautājums. 4.3.5.2. pasākumā noteiktās atbalstāmās darbības, atbilstoši LM kompetencei, ir vērstas uz paliatīvās aprūpes sociālās komponentes pilnveidošanu un nodrošināšanu, kas būs papildinoša veselības komponentei. Savukārt HOSPISS LV tika sniegta rakstiska atbilde, kā arī sniegtie priekšlikumi tika pārrunāti, organizējot LM klātienes tikšanos 14.11.2024. Tikšanās rezultātā pēc paskaidrojošas informācijas sniegšanas par plānoto pasākumu,  atbalstāmajām darbībām, to saturu un organizāciju,  HOSPISS LV viedoklis ņemts vērā.

6.4. Cita informācija

Ņemot vērā 4.3.5.2. pasākuma ietvaros risināmās problēmas aktualitāti, LM ir vairākkārtīgi dažādos formātos informējusi ieinteresētās puses, t.sk. Sociālo pakalpojumu attīstības padomes sēdē, rīkotas tikšanās ar Veselības ministriju, Rīgas valstspilsētas pašvaldības Labklājības departamentu, rakstiski uzrunāta Lauku ģimenes ārstu asociācija, lai informētu par TA projektu un plānotajām aktivitātēm.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Sociālo pakalpojumu sniedzēji
  • TA projektā noteiktie atbalsta sniedzēji

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

ES fondu vadībā iesaistītās atbildīgās iestādes funkcijas pilda LM, sadarbības iestādes funkcijas – Centrālā finanšu un līgumu aģentūra. Projekta finansējuma saņēmējs – LM. 
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projektā paredzētās atbalstāmās darbības veicina Nacionālā attīstības plāna 2021.–2027. gadam noteikto prioritāšu un rīcības virziena “Sociālā iekļaušana” mērķa – Sociālais atbalsts ir individualizēts, uz cilvēku orientēts, un tas tiek piedāvāts katram, kam tas ir vai varētu būt visvairāk vajadzīgs – sasniegšanu un rīcības virziena [117] uzdevuma – Uz individuālajām vajadzībām vērstu sociālo pakalpojumu pieejamība un sociālās inovācijas pakalpojumu nodrošināšana prioritārajām grupām, īpaši personām ar invaliditāti, paliatīvās aprūpes pacientiem un senioriem, sekmējot neatkarīgas dzīves iespējas un dzīves kvalitātes saglabāšanu vai uzlabošanu – izpildi.

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekta ietvaros tiks veicināta sociālās situācijas uzlabošanās mērķa grupas personām – paliatīvās aprūpes pacientiem un viņu tuviniekiem, jo šīm personām būs iespēja saņemt individuālajām vajadzībām atbilstošākus pakalpojumus, atbalstu un informāciju, kas vairos iespēju dzīvot pilnvērtīgāk, sekmēs paliatīvās aprūpes pacientu neatkarīgas dzīves iespējas un tās kvalitātes saglabāšanu līdz pat dzīves izskaņai.
 

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.5.2. pasākuma projekta vadības un īstenošanas atbalstāmās darbības ietvaros tiks nodrošinātas vispārīgas darbības, kas vērstas uz personu ar invaliditāti un personu ar funkcionāliem traucējumiem vienlīdzīgām iespējām un tiesībām, piemēram, personāla atlases nosacījumi un prakses attiecībā uz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām būs nediskriminējošas un iekļaujošas, pielāgojot darba vietu.
Nediskriminācija nodrošināma, ņemot vērā visus 6 diskriminācijas pamatus –  vecums, dzimums, reliģiskā, politiskā vai cita pārliecība, seksuālā orientācija, invaliditāte, rases un etniskā piederība, bet informācijas un vides piekļūstamība nodrošināma, veicot iepirkumus, piemēram, zīmju valodas tulku, vieglās valodas tulkošanas, reāllaika transkripcijas un subtitru nodrošināšanas pakalpojumu pieejamībai.

(Vispārīgās HP darbības)
-         projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, veicinot mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti un nediskriminējot  pēc rases, etniskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, pārliecības,  seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem;
- projekta tīmekļa vietnē tiks norādīta informācija par projekta darbību īstenošanas vietas piekļūstamību cilvēkiem ar invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem, vecākiem ar maziem bērniem un senioriem;
- īstenojot projekta informācijas un publicitātes aktivitātes, to saturs tiks rūpīgi izvērtēts un tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos vai uzturēšanu par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju;
- tiks nodrošināts, ka informācija tīmeklī ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus;
- projekta tīmekļvietnē tiks izveidota sadaļa "Viegli lasīt", kurā tiks iekļauta īsa aprakstoša informācija par projektu un citu lasītājiem nepieciešamu informāciju vieglajā valodā, lai plašākai sabiedrībai nodrošinātu iespēju uzzināt par ES fondu ieguldījumiem.

(Specifiskās HP darbības)
-         mācību programmas tiks izstrādātas un pasniegtas piekļūstamos formātos (t.sk. audiāli un elektroniski), piemēram, ar burtu palielinājuma iespēju personām ar redzes invaliditāti;
-         tiks nodrošināts, ka konkrētajai videi/objektam/pasākuma norises vietai ir iespēja fiziski piekļūt un to izmantot cilvēkiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem gan kā pasākuma skatītājiem, gan kā dalībniekiem.
 

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.5.2. pasākuma ietvaros tiks īstenoti dzimumu līdztiesību un vienlīdzīgas iespējas veicinoši pasākumi: projekta vadībā un īstenošanā tiks nodrošināta nediskriminācija pēc vecuma, dzimuma, etniskās piederības u.c. pazīmes un vienlīdzīgu iespēju principu ievērošana; projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves saskaņošanu, paredzot attālināta un nepilna laika darba iespēju radīšanu vecākiem ar bērniem; projekta vadībā un īstenošanā sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu.

(Vispārīgās HP darbības)
-         projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, veicinot mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti un nediskriminējot  pēc rases, etniskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, pārliecības,  seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem;
-         sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienlīdzīga darba samaksa un vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
- projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves līdzsvaru, paredzot elastīga un nepilna laika darba iespēju nodrošināšanu vecākiem ar bērniem un personām, kuras aprūpē tuviniekus ;.
-  īstenojot projekta informācijas un publicitātes aktivitātes, to saturs tiks rūpīgi izvērtēts un tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos vai uzturēšanu par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju.

(Specifiskās HP darbības)
-         mācību un metodisko līdzekļu saturs tiks veidots, ievērojot dzimumu līdztiesības principus, īpašu uzmanību veltot sabiedrībā valdošos stereotipu par dzimumu lomu sadalījumu izskaušanai un nepieļaujot stereotipisku dzimumu attēlojumus mācību līdzekļos (piemēram: sieviete – mājsaimniece, vīrietis – naudas pelnītājs);
-         tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) mācību līdzekļu un programmu satura izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa (attiecīgi pievienojot dokumentus, piem. konsultāciju protokolus, pakalpojuma līgumus u.c.);
-         stratēģiju, izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo) saturā tiks integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ.

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Pasākuma mērķis ir palielināt starpnozaru un starpdisciplināru paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamību, kvalitāti un efektivitāti, sekmējot cilvēka neatkarīgas dzīves iespējas un dzīves kvalitātes saglabāšanu, tostarp paredzot paliatīvās aprūpes pacienta un viņa ģimenes locekļu fiziskās un psihoemocionālās labsajūtas paaugstināšanu.

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projektā plānotās atbalstāmās darbības veicinās paliatīvās aprūpes pacientu un viņu tuvinieku, t.sk. cilvēku ar invaliditāti, pakalpojumu un atbalsta pieejamību, dodot iespēju saņemt tos savlaicīgi, kā arī tuvāk dzīves vietai vai dzīvesvietā, kas saskan ar ANO konvencijā par personu ar invaliditāti tiesībām noteikto.
Projektā plānotās atbalstāmās darbības ietver sabiedrības izglītošanas pasākumus. Tiks īstenota informatīvā kampaņa ar mērķi sniegt sabiedrībai plašāku informāciju par paliatīvo aprūpi, tās pamatvērtībām, u.c. Tāpat sabiedrības izglītošanas pasākumu laikā tiks izcelta brīvprātīgā darba nozīme paliatīvajā aprūpē, kā arī sniegta informācija par brīvprātīgā darba iespējām un mācībām darbam ar paliatīvās aprūpes pacientiem.

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
LM kā finansējuma saņēmēja pienākums sagatavot maksājuma pieprasījumus noteikts Ministru kabineta 2023. gada 21. marta noteikumos Nr. 135 “Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā” (turpmāk – MK noteikumi Nr.135). Maksājuma pieprasījumos ietverto izdevumu attiecināmības pamatošanas nolūkā finansējuma saņēmējam atbilstoši TA projektā noteiktajam, ir pienākums veikt projektā iesaistāmās mērķa grupas personu pārbaudi, identificēšanu un uzskaiti.

Tādējādi 4.3.5.2. pasākuma ietvaros paredzēto atbalsta pasākumu īstenošanas un maksājuma pieprasījumu un dalībnieku pārskatu sagatavošanas nolūkā, nepieciešams veikt mērķa grupas personu atbilstības pārbaudi iesaistei TA projektā paredzētajās mācībās (TA projekta 23.2.2. apakšpunkts), izmēģinājumprojektos (TA projekta 24.2. apakšpunkts) un atbalsta grupās un līdzinieku grupās (TA projekta 29.2. apakšpunkts), kā arī jāveic mērķa grupas personu identificēšana un uzskaite. Minētās personas datu apstrādes tiesiskais pamats ir Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa regulas (ES) Nr. 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (turpmāk – Regula Nr.2016/679) 6. panta 1. punkta e) apakšpunkts un MK noteikumu Nr.135 53. punkts. Mērķa grupas personas identificēšanai un atbilstības pārbaudei iesaistei mācībās, izmēģinājumprojektos un atbalsta un līdzinieku grupās tiks apstrādāti šādi personas dati: personas vārds un uzvārds, personas kods, e – pasta adrese un informācija par personas piederību attiecīgajai mērķa grupai (veselības dati). Minētā personas datu apstrāde ir obligāti nepieciešama, jo 4.3.5.2. pasākuma ietvaros plānotie pasākumi ir paredzēti tieši pasākumā noteiktajām mērķa grupas personām, tādējādi ir nepieciešams pārbaudīt, vai persona atbilst kādai no TA projekta 3. punktā noteiktajām mērķa grupām. Neveicot personas datu apstrādi, finansējuma saņēmējs, sadarbības partneris un pakalpojuma sniedzējs, kas īstenos izmēģinājumrojektus un atbalsta un līdzinieku grupas, nespēs izvērtēt personas atbilstību izvirzītajiem mērķa grupas personas kritērijam. Proti, lai noteiktu personas piederību pakalpojuma saņemšanas mērķa grupai, tiks apstrādāti šīs personas veselības dati (fakts, ka persona ir paliatīvās aprūpes pacients vai paliatīvās aprūpes nepieciešamības fakts). Veselības datu apstrāde tiks veikta uz Regulas Nr.2016/679 9. panta 2. punkta b) apakšpunkta, TA projekta 3.1. un 3.2. apakšpunkta, 25.1., 26.2. un 29.2. punkta pamata.
Maksājuma pieprasījumos noteiktās informācijas ievadi Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā (turpmāk – KPVIS) nosaka MK noteikumi Nr.135.  Savukārt Ministru kabineta 2022. gada 13. decembra noteikumos Nr. 770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 770) norādīts, ka KPVIS nodrošina Eiropas Savienības fondu īstenošanai un vadībai nepieciešamo datu uzkrāšanu un pieejamību, kā arī informācijas apmaiņu. Tādējādi, pamatojoties uz Ministru kabineta 2009. gada 3. februāra noteikumu Nr.108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi” 3.2. apakšpunktā noteikto, attiecībā uz finansējuma saņēmēju veicamajām personas datu apstrādes darbībām, TA projektā un anotācijā netiek dublēti ar personas datu apstrādi saistītie jautājumi, kas norādīti iepriekš minētajā normatīvajā regulējumā.
Papildus iepriekš minētajam TA projektā paredzēts, ka finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītājiem, kas neparedz datu subjektu personas datu apstrādi Regulas Nr.2016/679 4. panta 2. punkta izpratnē, jo dati tiks uzkrāti statistikas veidā bez datu subjektu identificējošās informācijas.

TA projekts paredz, ka projekta vadībā un īstenošanā iesaistītajam personālam un iepirkuma līgumu izpildītājam ir pienākums parakstīt apliecinājumus par interešu konflikta neesamību saskaņā ar regulas 2024/2509 61. pantu un publisko iepirkumu regulējošiem normatīviem aktiem. Apliecinājuma ieguves ietvaros tiks veikta personas datu apstrāde, ko tieši paredz iepriekš minētie normatīvie akti saskaņā ar Regulas Nr.2016/679 6. panta 1. punkta c) apakšpunktu. Turklāt Eiropas Komisija vadlīniju “Interešu konfliktu identificēšana publiskā iepirkuma procedūrās strukturālu darbību veikšanai” 1.pielikumā ir sniegusi norādes par tā saturu, t.sk., apstrādājamo datu apjomu, kas atzīstams par minimāli nepieciešamo.

TA projekts paredz, ka finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris projekta īstenošanas ietvaros var veikt iepirkumus, kur arī tiks veikta personas datu apstrāde iepirkumu organizēšanas un iepirkumu līgumu noslēgšanas nolūkā. Minētā personas datu apstrāde tiks veikta atbilstoši Regulas Nr. 2016/679 6. panta 1. punkta b) un c) apakšpunktam un PIL 9. panta ceturtajai daļai, 44., 45. un 46. pantam. Iepirkumu procesa organizēšanas un administrēšanas nolūkā tiks apstrādāti datu subjektu identitātes dati (vārds, uzvārds), adrese, e-pasts, telefona numurs, informācija par pretendentu personāla vai pieaicināto speciālistu tehniskām un profesionālām spējām (pieredze, izglītība, zināšanas, kvalifikācija, amats) un to apliecinoši dokumenti, datu subjektu sniegtā cita informācija, izpildot iepirkuma nolikumā noteiktās prasības. PIL noteic noteiktu personas datu apjomu, kuru finansējuma saņēmējam kā pasūtītājam ir tiesības apstrādāt, savukārt iepirkuma dalībniekiem pienākums sniegt. Personas datu nesniegšanas vai sniegšanas nepilnā apjomā gadījumā tiks liegta iespēja piedalīties iepirkumā.
Nosakot datu glabāšanas termiņus, ir ņemtas vērā normatīvajos aktos noteiktās prasības par dokumentu pieejamību un attaisnojuma dokumentu glabāšanas minimāliem termiņiem. Grāmatvedības likuma 28. panta 5. punkts noteic, ka attaisnojuma dokumenti glabājami līdz dienai, kad tie nepieciešami, lai izpildītu likuma 6. panta otrās daļas prasības par saimnieciskā darījuma norises izsekojamību, bet ne īsāku laiku par pieciem gadiem. Publisko iepirkumu likuma  40. panta piektā daļa noteic, ka iepirkumu pieteikumu un piedāvājumu oriģinālus glabā 10 gadus pēc iepirkuma līguma noslēgšanas. Tādējādi, ņemot vērā normatīvajos aktos noteiktos termiņus, 4.3.5.2. pasākuma mērķa grupas personas datu glabāšanas termiņš nosakāms atbilstoši regulas Nr. 2021/1060 82. punkta prasībām, t.i., dokumentus par ES fondu atbalstītajiem izdevumiem glabā līdz 2035. gada 31. decembrim, lai pierādītu maksājumu veikšanas un finanšu izlietojuma pamatotību. Savukārt KPVIS personas dati atbilstoši MK noteikumu Nr. 770 27. punktam glabājami līdz 2039. gada 31. decembrim.

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.5.2. pasākuma ietekme uz bērna labākajām interesēm ir netieša. Tomēr tā ir, jo paliatīvās aprūpes pacients var būt arī vecāks nepilngadīgam bērnam. Projekta mērķa grupa ir arī tuvinieki, kur šādā situācijā, ja tiek sniegts atbalsts bērnam, tas ir saistīts ar bērna labākajām interesēm, veidojot sapratni un mazinot posttraumatisko stresu.
 

8.2. Cita informācija


4.3.5.2. pasākumam ir tieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”.

4.3.5.2. pasākums tiks īstenots ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā. 4.3.5.2. pasākuma projekta iesnieguma vērtēšanā tiks definēts horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” spefifiskais atbilstības kritērijs (precizējamais kritērijs). Kritērija neatbilstības gadījumā sadarbības iestāde pieņem lēmumu par projekta iesnieguma apstiprināšanu ar nosacījumu, ka projekta iesniedzējs nodrošina pilnīgu atbilstību kritērijam lēmumā noteiktajā laikā un kārtībā.
Īstenojot projektu, finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par šādiem horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītājiem:
 - konsultatīva rakstura pasākumu ar ekspertiem nediskriminācijas jomā, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem, skaits;
- pasākumu un izstrādāto materiālu,  kuru saturā integrēti nediskriminācijas jautājumi, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem, skaits;
 - personu, kuras ir piedalījušās pasākumos, kuru saturā ir integrēti nediskriminācijas jautājumi, tostarp par  tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem, skaits.

Finansējuma saņēmējs nodrošinās, ka publiskie iepirkumi tiek veikti saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā vai normatīvajiem aktiem par iepirkuma procedūru un tās piemērošanas kārtību pasūtītāja finansētiem projektiem, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru, un, kur tas ir attiecināms un atbilstošs projekta darbības specifikai, īsteno sociāli atbildīgus, inovatīvus un zaļos publiskos iepirkumus.
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk