Anotācija (ex-ante)

23-TA-1691: Rīkojuma (grozījumu) projekts (Dalība padomē, komisijā, darba grupā)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2013. gada 7. novembra rīkojumā Nr. 537 "Par komisijas izveidi PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta rīkojuma projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 7. novembra rīkojumā Nr. 537 "Par komisijas izveidi PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai"" (turpmāk – rīkojuma projekts) izstrādāts pēc Tieslietu ministrijas iniciatīvas, lai apstiprinātu jaunu Komisijas PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai (turpmāk – komisija) priekšsēdētāju un aktualizētu tās sastāvu.
Saskaņā ar Ministru kabineta 2006. gada 30. maija noteikumu Nr. 446 "Komisijas PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai nolikums" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 446) 4.1 punktu komisijas sastāvu pēc tieslietu ministra priekšlikuma apstiprina Ministru kabinets.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Apstiprināt jaunu komisijas priekšsēdētāju un aktualizētu tās sastāvu, paplašinot augsti kvalificētu ekspertu vēstures pētniecībā un starptautisko tiesību jomā pārstāvību tajā un veicot citus grozījumus, lai nodrošinātu pilnvērtīgu komisijas darbu atbilstoši pētāmo jautājumu tematikai saskaņā ar 2005.gada 11.maija Saeimas Deklarācijā par Latvijā īstenotā Padomju sociālistisko republiku savienības totalitārā komunistiskā okupācijas režīma nosodījumu Ministru kabinetam dotajiem uzdevumiem, kā arī lai nodrošinātu aktuālas informācijas pieejamību.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Pašreizējais ar Ministru kabineta 2013. gada 7. novembra rīkojumu Nr. 537 "Par komisijas izveidi PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 537) apstiprinātais komisijas sastāvs nav aktuāls, jo no esošā komisijas priekšsēdētāja ir saņemts iesniegums ar lūgumu atbrīvot no pienākumiem, darbam komisijā uzrunāti eksperti starptautisko tiesību un demogrāfijas jautājumos, Latvijas Nacionālais arhīvs ir deleģējis citu pārstāvi dalībai komisijā, mainīts viena komisijas locekļa amats, kā arī viens komisijas loceklis ir lūdzis izslēgt viņu no komisijas sastāva, līdz ar to, lai aktualizētu komisijas sastāvu, nepieciešams veikt grozījumus MK rīkojumā Nr. 537.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Komisijas sastāvs vairs nav aktuāls, ņemot vērā, ka:
1) Tieslietu ministrijā 2023.gada 14.jūnijā saņemts iesniegums no esošā komisijas priekšsēdētāja E.Stankeviča ar lūgumu atbrīvot no komisijas priekšsēdētāja un locekļa pienākumiem. Komisijas 2023.gada 19.jūnija sēdē sēdes vadītāja, komisijas priekšsēdētāja vietniece R.Pazdere rosināja apstiprināšanai par komisijas priekšsēdētāju virzīt komisijas locekli G.Krūmiņu, kurš 2023.gada 20.jūnija apliecinājumā ir piekritis uzņemties komisijas priekšsēdētāja pienākumus.
2) Latvijas Nacionālā arhīva 2023.gada 2.maija vēstulē Nr.LV_LNA-1.4.10./N-35 ir deleģēts cits pārstāvis darbam komisijā.
3) Darbam komisijā ir uzrunāta Rīgas Juridiskās augstskolas lektore I.Miļūna, kura 2023.gada 5.jūlija apliecinājumā ir piekritusi darbam komisijā.
4) Darbam komisijā ir uzrunāts Vidzemes Augstskola pētnieks I.Mežs, kurš 2023.gada 1.augusta apliecinājumā ir piekritis darbam komisijā.
5) Komisijas loceklim G.Apalam mainīta informācija par amatu.
6) No komisijas locekļa R.Baloža 2023.gada 3.februārī saņemta e-pasta vēstule, kurā izteikts lūgums izslēgt viņu no komisijas sastāva.
Risinājuma apraksts
Nepieciešams veikt šādus grozījumus MK rīkojumā Nr. 537:
1) Par komisijas priekšsēdētāju apstiprināt tās locekli G.Krūmiņu.
2) Komisijas locekļa Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva direktora A.Freimaņa vietā komisijā iekļaut Latvijas Nacionālā arhīva Dokumentu publikāciju un popularizēšanas nodaļas vadošo pētnieku J.Šiliņu.
3) Komisijā kā komisijas locekli iekļaut Rīgas Juridiskās augstskolas lektori I.Miļūnu.
4) Komisijā kā komisijas locekli iekļaut Vidzemes augstskolas pētnieku I.Mežu.
5) Precizēt komisijas locekļa G.Apala amatu, aizstājot vārdu "vēsturnieks" ar vārdiem "Publiskās vēstures nodaļas vadītājs".
6) Izslēgt no komisijas zvērinātu advokātu E.Stankeviču un komisijas locekli Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Valststiesību zinātņu katedras profesoru R.Balodi.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
-
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
-
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

8.1.5. uz teritoriju attīstību

8.1.6. uz vidi

8.1.7. uz klimatneitralitāti

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

8.1.11. uz veselību

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

8.1.13. uz datu aizsardzību

8.1.14. uz diasporu

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk