Anotācija (ex-ante)

22-TA-2399: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2022. gada 14. jūnija noteikumos Nr. 342 "Noteikumi par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas  2021.–2027. gadam tehniskās palīdzības īstenošanu"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Tiesību akts / Ministru Prezidenta rezolūcija
Apraksts
Ministru kabineta 2022. gada 11. janvāra sēdes protokollēmums par informatīvā ziņojuma "Informatīvais ziņojums par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam ieviešanai nepieciešamajiem resursiem" izskatīšanu noteic jautājumu par Tieslietu ministrijai (turpmāk – TM) trūkstošo finansējumu risināt, sagatavojot kārtējos grozījumus Ministru kabineta noteikumos par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam tehniskās palīdzības īstenošanu (prot. Nr. 2 50. § 3. punkts). Ievērojot minēto, Finanšu ministrija kā Eiropas Savienības fondu[1] (turpmāk – ES fondi) vadošā iestāde ir izstrādājusi grozījumu Ministru kabineta 2022. gada 14. jūnija noteikumos Nr. 342 "Noteikumi par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas  2021.–2027. gadam tehniskās palīdzības īstenošanu" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 342), tostarp risinot jautājumu par TM trūkstošo finansējumu (turpmāk – noteikumu projekts).


[1] Eiropas Reģionālās attīstības fonds, Eiropas Sociālais fonds Plus, Kohēzijas fonds.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt finansējuma apmēru ES fondu publicitātes un informatīvo pasākumu īstenošanai laika posmā no 2023. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim ES fondu vadībā esošajām institūcijām un nodrošināt TM nepieciešamos tehniskās palīdzības (turpmāk – TP) līdzekļus atbildīgās iestādes funkciju īstenošanai līdz 2028. gada 31. decembrim.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
ES fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā kārtību, kādā īsteno TP aktivitātes, regulē MK noteikumi Nr. 342.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
MK noteikumos Nr. 342 nav iekļauts finansējums ES fondu publicitātes un informatīvo pasākumu īstenošanai ES fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodam dalījumā pa institūcijām, ņemot vērā, ka uz MK noteikumu Nr. 342 izstrādes brīdi institūciju Komunikācijas plāni bija vēl izstrādes procesā, un nodrošināt precīzu nepieciešamā finansējuma aprēķinu ES fondu publicitātes nodrošināšanai nebija iespējams.
MK noteikumu Nr.342 izstrādes laikā, TM kā ES fondu atbildīgā iestāde nepieciešamā finansējuma apmēra noteikšanai neiekļāva visus nosacījumus, ko paredzēja ES fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda ieviešanas modelis.
Risinājuma apraksts
ES fondu publicitātes un informatīvo pasākumu īstenošanai 2021.–2027. gada plānošanas periodam, nepieciešamo finansējumu dalījumā pa institūcijām iekļaut noteikumu projektā (atbilstoši svītrojot MK noteikumu Nr. 342 pielikuma 15.rindu) un normatīvo regulējumu, kādā tiek īstenots ES fondu TP atbalsts Latvijā, laika posmā no 2022. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim.
Nodrošināt TM iztrūkstošo finansējumu 400 000 euro apmērā, lai TM spētu nodrošināt savas kā atbildīgās iestādes funkcijas līdz 2028. gada 31. decembrim.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Lai nodrošinātu iespējami precīzu nepieciešamā finansējuma aprēķinu ES fondu publicitātes nodrošināšanai, institūcijas izstrādāja Komunikācijas plānus, kas ietver Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulā (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai, un Komunikācijas stratēģijā noteiktos pienākumus, kā arī Komunikācijas plāniem jābūt sasaistītiem ar Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmā 2021.–2027. gadam iekļauto informāciju.
Komunikācijas stratēģija tika izstrādāta sadarbībā ar atbildīgajām iestādēm Komunikācijas vadības grupas ietvaros, un ES fondu vadošā iestāde sniedz atbalstu atbildīgo iestāžu deleģētajiem Komunikācijas vadības grupas pārstāvjiem Komunikācijas plānu izstrādē.

ES fondu publicitātes nodrošināšanai TP finansējums līdz 2028. gada 31. decembrim tiek noteikts 7 100 000 euro, balstoties uz institūciju pieredzi, prognozēm un finansējumu, kāds ir pieejams ES fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā. Finansējums plānots tikai ES fondu publicitātes pasākumu nodrošināšanai.

ES fondu publicitātes un informatīvo pasākumu finansējuma sadalījums pa institūcijām:

1. Finanšu ministrija – 933 515 euro
2. Centrālā finanšu un līgumu aģentūra – 425 500 euro
3. Valsts kanceleja – 237 600 euro
4. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija – 612 200 euro
5. Ekonomikas ministrija – 909 678 euro
6. Kultūras ministrija – 528 770 euro
7. Labklājības ministrija – 1 042 630 euro
8. Satiksmes ministrija – 591 000 euro
9. TM – 933 387 euro
10. Veselības ministrija – 290 400 euro
11. Izglītības un zinātnes ministrija – 502 150 euro
12. Iekšlietu ministrija - 93 170 euro

Ņemot vērā TM izteikto iebildumu informatīvā ziņojuma “Informatīvais ziņojums par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gada ieviešanai nepieciešamajiem resursiem” saskaņošanas laikā par TP resursu nepietiekamību (t.i. par kļūdaini iesniegto TM finansējuma pieprasījumu) līdz 2028. gada 31. decembrim un indikatīvi norādīto finansējumu, lai nodrošinātu horizontālu pieeju finansējuma sadalījumā, maksimāli papildus piešķiramais TP finansējums TM administrēšanas funkciju nodrošināšanai līdz 2028. gada 31. decembrim ir 400  000 euro.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Noteikumu projekts attiecas tikai uz ES fondu vadībā iesaistītajām institūcijām, līdz ar to sabiedrības līdzdalība nav bijusi nepieciešama.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Finanšu ministrija
  • Labklājības ministrija
  • Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
  • Satiksmes ministrija
  • Ekonomikas ministrija
  • Tieslietu ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • Veselības ministrija
  • Valsts kanceleja
  • Izglītības un zinātnes ministrija
  • Kultūras ministrija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
ES fondu TP atbalsta pasākumam ir netieša ietekme uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām. Institūcijas, kas ir iesaistītas TP pasākuma īstenošanā, īstenos vispārīgas darbības un ievēros nosacījumus, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības, piemēram:
- tiks ievēroti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas ir nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti, piemēram, nodrošinot darbiniekam ar funkcionāliem traucējumiem pielāgotu darba vietu/formu un tehnoloģijas;
- īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par cilvēkiem ar invaliditāti;
- institūcijas, kas ir iesaistītas TP pasākuma īstenošanā, nodrošinās, ka informācija par pasākumu publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus atbilstoši VARAM vadlīnijām "Tīmekļvietnes izvērtējums atbilstoši digitālās vides piekļūstamības prasībām (WCAG 2.1 AA) " (pieejamas: https://pieklustamiba.varam.gov.lv/), tostarp informācija norādīta vieglā valodā;
- visi publiskie iepirkumi tiks veikti sociāli atbildīgā veidā – pērkot ētiski ražotus produktus un pakalpojumus un izmantojot publiskās iepirkumu procedūras, lai radītu darbvietas, pienācīgus darba apstākļus, sekmētu sociālo un profesionālo iekļautību, kā arī veicinātu labākus darba nosacījumus cilvēkiem ar invaliditāti un nelabvēlīgā situācijā esošiem cilvēkiem (piemēram, pasākumu rīkošanai nolikumā tiks paredzēta prasība par telpu un satura piekļūstamību, ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai tiks piesaistīts sociālais uzņēmums, kurš nodarbina cilvēkus ar invaliditāti u.c.);
- projekta vadības, apmācību un informēšanas pasākumi u.c. darbības tiks īstenotas pielāgotās telpās personām ar funkcionāliem traucējumiem, nodrošinot nepieciešamo aprīkojumu iekļūšanai telpās un pielāgotas informācijas tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams. 
 

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
ES fondu TP atbalsta pasākumam ir netieša ietekme uz dzimumu līdztiesību. Institūcijas, kas ir iesaistītas TP pasākuma īstenošanā, īstenos vispārīgas darbības un ievēros nosacījumus, kas netieši veicina dzimumu līdztiesību, piemēram:
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu;
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
- tiks ieviesti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti;
- lēmumu pieņemšanā par dažādu aktivitāšu ietvaros veicamajiem uzdevumiem un to rezultātu saskaņošanā tiks ievēroti nediskriminācijas principi;
- pasākuma mērķa grupai tiks piedāvātas alternatīvas darba formas un elastīgs darba laiks;
- visi dati par TP pasākuma mērķa grupu, t.sk. par uzraudzības komitejas sastāvu, tiks sniegti dzimumu griezumā;
- pētījumos un izvērtējumos iegūtie dati, kas attiecas uz personām, kur vien tas ir iespējams, tiks norādīti dzimumu, invaliditātes, etniskās piederības u.c. griezumā;
- īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem (skat. Labklājības ministrijas metodisko materiālu "Ieteikumi diskrimināciju un stereotipus mazinošai komunikācijai ar sabiedrību", pieejams: https://www.lm.gov.lv/lv/metodiskie-materiali).

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

ES fondu TP atbalsts ES fondu vadībā iesaistītajām institūcijām ir ar netiešu pozitīvu ietekmi uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana".
ES fondu vadībā iesaistīto institūciju plānotās darbības vērstas uz horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" ievērošanu.
Lai īstenotu Eiropas Komisijas noteiktos principus attiecībā uz vienlīdzīgu iespēju un nediskriminācijas nodrošināšanu, TP atbalsts tiks sniegts horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" koordinēšanai un ES fondu administrēšanā, ieviešanā, uzraudzībā un kontrolē iesaistītā personāla, Uzraudzības komitejas dalībnieku un finansējuma saņēmēju izglītošanai un konsultēšanai nediskriminācijas, dzimumu līdztiesības un personu ar invaliditāti tiesību jautājumos neatkarīgi no to dzimuma, rases, etniskās izcelsmes, reliģijas vai pārliecības, invaliditātes, seksuālās orientācijas, vecuma, kā arī vides pieejamības cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem nodrošināšanai.
Pielikumi