Anotācija (ex-ante)

22-TA-334: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumos Nr. 799 "Licencētās makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kārtība"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
-

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Projekta mērķis ir papildināt personu grupu sarakstu, kurām piešķir licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences publiskajos ūdeņos (tostarp Baltijas jūras vai Rīgas jūras līča piekrastes ūdeņos), kā arī ūdeņos, kuros zvejas tiesības pieder valstij, ar personām, kuras izmanto Latvijas Goda ģimenes apliecību, lai sniegtu atbalstu šādām personām.
Spēkā stāšanās termiņš
Jebkādi citi nosacījumi (atrunāti tiesību aktā)
Pamatojums
Projekta 1. un 5. punktā minētie nosacījumi par licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences piešķiršanu Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotājiem piemērojami pēc attiecīgu grozījumu izdarīšanas pašvaldību saistošajos noteikumos par licencēto makšķerēšanu, vēžošanu vai zemūdens medībām, bet ne vēlāk, kā līdz 2023. gada 1.janvārim, lai dotu pašvaldībām laiku sagatavot un apstiprināt izmaiņas attiecīgajos pašvaldību saistošajos noteikumos.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Spēkā esošajos Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumos Nr. 799 “Licencētās makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 799) kā personu grupas, kurām publiskajos ūdeņos (tostarp Baltijas jūras vai Rīgas jūras līča piekrastes ūdeņos), kā arī ūdeņos, kuros zvejas tiesības pieder valstij, piešķir licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences noteikti bērni un pusaudži vecumā līdz 16 gadiem un personas, kas ir vecākas par 65 gadiem, personas ar invaliditāti un politiski represētās personas, kā arī ūdeņu krastu zemju īpašnieki un viņu ģimenes locekļi.
Ministru kabineta noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumos Nr. 799 “Licencētās makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kārtība”” (turpmāk – projekts) ir sagatavots, lai noteiktu, ka arī Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotāji -  personas no daudzbērnu ģimenēm un ģimenēm, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona, kas nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ja tai noteikta I vai II invaliditātes grupa – ir to personu grupu skaitā, kurām piešķir licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences publiskajos ūdeņos (tostarp Baltijas jūras vai Rīgas jūras līča piekrastes ūdeņos), kā arī ūdeņos, kuros zvejas tiesības pieder valstij.  
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotāji, ņemot vērā viņu aprūpē esošās personas, ir ekonomiski daudz neaizsargātāki pret kopējo izdevumu pieaugumu, tāpēc nepieciešams nodrošināt šīm personām labvēlīgākus apstākļus licencētās makšķerēšanas iespēju piekļuvei. 
Risinājuma apraksts
Ņemot vērā sociāli ekonomisko situāciju valstī un novērtējot konkrētās personu grupas ieguldījumu  atbildīgas un iekļaujošas sabiedrības veidošanā, kā arī vairojot daudzbērnu ģimenes prestižu sabiedrībā, projektā ietverti šādi grozījumi MK noteikumos Nr.799:
1) MK noteikumu Nr. 799 23. punktu paredzēts papildināt ar apakšpunktu, ka publiskajos ūdeņos (tostarp Baltijas jūras vai Rīgas jūras līča piekrastes ūdeņos), kā arī ūdeņos, kuros zvejas tiesības pieder valstij, īpašu atļauju zivju ieguvei ūdeņos, kuros īsteno licencēto makšķerēšanu, vēžošanu vai zemūdens medības, – licenci (turpmāk – licence) – par samazinātu maksu vai bezmaksas piešķir personām no daudzbērnu ģimenēm un ģimenēm, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona, kas nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ja tai noteikta I vai II invaliditātes grupa, kuras izmanto valstī īstenotās Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas ietvaros piešķirto apliecību (turpmāk – Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotāji);
2) MK noteikumu Nr. 799 28. punktu paredzēts papildināt ar nosacījumu, ka gadījumā, ja pašvaldības saistošie noteikumi paredz licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences noteiktām personu grupām, arī  Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotāji var šādas licences iegādāties elektroniski. Šāds papildinājums plānots, lai atvieglotu licenču iegādi  Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotājiem;
3) MK noteikumu Nr. 799 VIII. daļu "Noslēguma jautājumi" paredzēts papildināt ar 38.1 punktu, lai noteiktu, ka attiecīgie grozījumi par licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences piešķiršanu Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotājiem, pašvaldību saistošajos noteikumos par licencēto makšķerēšanu, vēžošanu vai zemūdens medībām izdarāmi ne vēlāk, kā līdz 2023. gada 1.janvārim. Šāda norma dotu pašvaldībām laiku sagatavot un apstiprināt izmaiņas attiecīgajos pašvaldību saistošajos noteikumos.

Citastarp, ņemot vērā Iekšējo un jūras piekrastes ūdeņu resursu ilgtspējīgas izmantošanas un pārvaldības konsultatīvās padomes Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību interešu grupas priekšlikumus, projektā ietverti šādi grozījumi MK noteikumos Nr.799:
1) MK noteikumu Nr. 799 24.2. apakšpunktu paredzēts izteikt jaunā redakcijā, nosakot, ka papildus šo noteikumu 23. punktā minētajām personām organizētājs licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences var piešķirt personām, kas piedalās organizētāja rīkotajos zivju vai vēžu resursu un dabas aizsardzības un saglabāšanas pasākumos. Šāds papildinājums plānots, jo pašreizējā MK noteikumu Nr. 799 redakcija atļauj piešķirt licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences makšķernieku biedrību biedriem, kas piedalās organizētāja rīkotajos zivju vai vēžu resursu un dabas aizsardzības un saglabāšanas pasākumos, bet liedz šādas licences piešķirt dažādām citām personām, kuras aktīvi piedalās šādos pasākumos;
2) MK noteikumus Nr. 799 paredzēts papildināt ar jaunu punktu (25. prim), lai noteiktu, ka MK noteikumu Nr. 799 23. un 24. punktā minētajām personu grupām zemūdens medību licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences var piešķirt, ja šāda veida licences ir paredzētas nolikumā. Šāds izņēmums par attiecīgo zemūdens medību licenču piešķiršanu ļautu pašvaldībām, izdodot saistošos noteikumus par zemūdens medībām, paredzēt atbilstošus drošības nosacījumus, ja, piemēram, drošības apsvērumu dēļ attiecīgajos ūdeņos nebūtu vēlams atļaut zemūdens medības bērniem un pusaudžiem vecumā līdz 16 gadiem;
3) MK noteikumu Nr. 799 27. punktā pēc vārda “ieguvei” paredzēts svītrot vārdus “un zemūdens medībām”, atceļot ierobežojumu izsniegt licences par samazinātu maksu un bezmaksas licences zemūdens medībām. Šāda redakcija licencēto zemūdens medību organizētājam saglabātu izvēles iespējas noteikt, vai zemūdens medībām ir izsniedzamas licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Iespējams, ka varētu nebūtiski samazināties organizētāju ieņēmumi par licenču pārdošanu – no licenču pārdošanas iegūto naudas līdzekļu daļa (80%), kuru izmanto licencētās makšķerēšanas, vēžošanas vai zemūdens medību organizēšanai, kā arī zivju vai vēžu krājumu pavairošanai un saglabāšanai, tostarp to nārsta vietu atjaunošanai, kontroles nodrošināšanai un citiem nolikumā paredzētajiem mērķiem, un attiecīgi arī valsts pamatbudžetā no licenču pārdošanas iegūtajiem naudas līdzekļu iemaksājamā daļa (20%), tomēr, no otras puses, daudziem Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotājiem, kuri iegādāsies licences par samazinātu maksu vai saņems bezmaksas licences, vajadzēs iegādāties makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karti, no kuras pārdošanas ieņēmumiem 70% nonāk valsts pamatbudžetā. Plānoto grozījumu rezultātā licenču iegādes vai saņemšanas palielināšanās no Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotāju puses varētu sekmēt makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karšu iegādes apjoma pieaugumu, kā rezultātā valsts pamatbudžeta bilance būtu neitrāla.

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • pašvaldības vai to pilnvarotas personas
Ietekmes apraksts
Tiesiskais regulējums ietekmēs licencētās makšķerēšanas, vēžošanas vai zemūdens medību organizētājus (turpmāk – organizētāji), kas ir pašvaldības vai to pilnvarotas personas (galvenokārt biedrības vai sabiedrības ar ierobežotu atbildību).

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
Projekts paredz organizētājiem, kas citastarp lielā daļā gadījumu ir pašvaldību pilnvarotas biedrības vai sabiedrības ar ierobežotu atbildību, nodrošināt šādas papildu darbības:
1) praksē pildīt attiecīgajos pašvaldību saistošajos noteikumos ietvertās normas par licenču par samazinātu maksu pārdošanu vai arī bezmaksas licenču piešķiršanu Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotājiem;
2) nodrošināt arī attiecīgo licenču iegādi vai izsniegšanu Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotājiem elektroniski, ja pašvaldības saistošie noteikumi paredzēs licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences noteiktām personu grupām.

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Iespējams, ka varētu nebūtiski samazināties organizētāju ieņēmumi par licenču pārdošanu – no licenču pārdošanas iegūto naudas līdzekļu daļa (80%), kuru izmanto licencētās makšķerēšanas, vēžošanas vai zemūdens medību organizēšanai, kā arī zivju vai vēžu krājumu pavairošanai un saglabāšanai, tostarp to nārsta vietu atjaunošanai, kontroles nodrošināšanai un citiem nolikumā paredzētajiem mērķiem, un attiecīgi arī valsts pamatbudžetā no licenču pārdošanas iegūtajiem naudas līdzekļu iemaksājamā daļa (20%), tomēr, no otras puses, daudziem Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotājiem, kuri iegādāsies licences par samazinātu maksu vai saņems bezmaksas licences, vajadzēs iegādāties makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karti, no kuras pārdošanas ieņēmumiem 70% nonāk valsts pamatbudžetā. Plānoto grozījumu rezultātā licenču iegādes vai saņemšanas palielināšanās no Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotāju puses varētu sekmēt makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karšu iegādes apjoma pieaugumu, kā rezultātā valsts pamatbudžeta bilance būtu neitrāla.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Zemkopības ministrija, Kuldīgas novada pašvaldība, Iekšējo un jūras piekrastes ūdeņu resursu ilgtspējīgas izmantošanas un pārvaldības konsultatīvās padomes Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību interešu grupa
Nevalstiskās organizācijas
-
Cits
Latvijas iekšējo un jūras piekrastes ūdeņu resursu ilgtspējīgas izmantošanas un pārvaldības konsultatīvā padome

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-
Veids
Konsultatīvā padome
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Tiesību aktu projekts atradās publiskā apspriešanā no ...2022. līdz ...2022. Sabiedrības līdzdalības procesā priekšlikumi un iebildumi ..... Noteikumu projekts ir atbalstīts Latvijas iekšējo un piekrastes ūdeņu resursu ilgtspējīgas izmantošanas un pārvaldības konsultatīvās padomes ...2022. sēdē.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Licencētās makšķerēšanas, vēžošanas vai zemūdens medību organizētāji - pašvaldības vai to pilnvarotas personas.

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
pašvaldībām, kuras nav deleģējušas licencētās makšķerēšanas organizēšanu, praksē būs jāpilda attiecīgajos pašvaldību saistošajos noteikumos ietvertās normas par licenču par samazinātu maksu pārdošanu vai arī bezmaksas licenču piešķiršanu Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotājiem, kā arī jānodrošina attiecīgo licenču iegāde vai izsniegšana minētajai personu grupai elektroniski, ja pašvaldības saistošie noteikumi paredzēs licences par samazinātu maksu vai bezmaksas licences noteiktām personu grupām.
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekts uzlabos personu, kuras izmanto Latvijas Goda ģimenes apliecību, sociālo situāciju.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekts uzlabos Latvijas Goda ģimenes apliecības izmantotāju, kuru starpā ir arī ģimenes, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai pilngadīgas personas, kas nav sasniegušas 24 gadu vecumu, ja tām noteikta I vai II invaliditātes grupa, sociālo situāciju.

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi