Anotācija (ex-ante)

21-TA-587: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa "Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā" nolikums" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Noteikumu projekts sagatavots pamatojoties uz likuma “Par piesārņojumu” 32.2 panta 4.6 daļu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekts nosaka konkursa nolikumu, kas paredz nosacījumus projektu iesniegumu iesniegšanai, izskatīšanai, apstiprināšanai un finansējuma piešķiršanas kārtībai, kā arī projektu īstenošanai, pārskatu iesniegšanai un to pārbaudes kārtībai, kā arī nosaka projektu administratīvās un kvalitātes vērtēšanas kritērijus.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Noteikumu projekta izstrādē ir ņemts vērā līdz šim sniegtais atbalsts pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrai citu finanšu instrumentu (Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (turpmāk – KPFI projektu iesniegumu konkurss “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā” un EKII projektu iesniegumu konkurss “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām”) ietvaros. Minētos projektu iesniegumu konkursos finansējums tika piešķirts energoefektivitātes pasākumu īstenošanai publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā un viedās pilsētvides tehnoloģijās, kas sniedz gan tiešus siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumus, gan arī netiešos siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumus, kas rodas no projektu demonstrācijas un multiplikatīvā efekta.  
KPFI projektu iesniegumu konkursa “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā” mērķis ir CO2 emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā, izmantojot tādas tehnoloģijas un videi draudzīgus paņēmienus, kas ļauj samazināt elektroenerģijas esošo patēriņu:
1) KPFI konkursa pirmās kārtas ietvaros tika pieņemts lēmums apstiprināt 24 projekta iesniegumus par kopējo KPFI finansējuma summu 2 933 334,68 euro ar plānoto CO2 samazinājumu 1042 t;
2)KPFI konkursa otrās kārtas ietvaros tika pieņemts lēmums apstiprināt 23 projektus par kopējo KPFI finansējumu 2 524 054,32 euro ar plānoto CO2 samazinājumu 892 t;
3)KPFI konkursa otrās kārtas ietvaros tika pieņemts lēmums apstiprināt 12 projektus par kopējo KPFI finansējumu 1 143 637,01 euro ar plānoto CO2 samazinājumu 495 t;
4)KPFI konkursa otrās kārtas ietvaros tika pieņemts lēmums apstiprināt 30 projektus par kopējo KPFI finansējumu 3 904 246,65 euro ar plānoto CO2 samazinājumu 1469 t.

EKII projektu iesniegumu konkursa “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām” mērķis ir ieviest un demonstrēt viedās pilsētvides tehnoloģijas, t.sk. ar viedajām apgaismojuma tehnoloģijām, kas samazina SEG emisijas.  EKII projekta iesniegumu konkursa ietvaros tika noslēgts 21 projekta līgums, t.sk. 14 projekta līgumi par viedā apgaismojuma ieviešanu pilsētvidē. VSIA “Vides investīciju fonds” (turpmāk – Vides investīciju fonds), pamatojoties uz vērtēšanas komisijas atzinumu, pieņēma lēmumus par 18 projektu iesniegumu apstiprināšanu par kopējo EKII finansējuma summu 6 983 461,82 euro. 2019. gadā Vides investīciju fonds, pamatojoties uz vērtēšanas komisijas atzinumu, pieņēma papildus lēmumus par 2 projektu iesniegumu apstiprināšanu par kopējo EKII finansējuma summu 421 035,93 euro un 2020. gadā par vienu projektu iesniegumu apstiprināšanu par kopējo EKII finansējuma summu 214 545,10 euro. Konkursa ietvaros plānotais CO2 emisiju samazinājums atbilstoši spēkā esošajiem līgumiem par projektu īstenošanu ir plānots 569,987 t CO2 gadā.
Ņemot vērā augstāk norādīt KPFI projektu iesniegumu konkursa un EKII projektu iesniegumu konkursa sasniegtos rezultātus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – VARAM)  nolēma organizēt jaunu konkursu, lai atbalstītu energoefektivitātes pasākumu īstenošanu pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Lai veicinātu klimata un enerģētikas mērķu sasniegšanu 2030. gadam, ir nepieciešams īstenot dažādas ar siltumnīcefekta gāzu (turpmāk – SEG) emisiju samazināšanu saistītas aktivitātes, tai skaitā tādas, kas nodrošina energoefektivitāti paaugstinošu pasākumu īstenošanu pilsētvidē, samazinot patērēto elektroenerģiju un energoresursus.
Risinājuma apraksts
Konkursa mērķis ir SEG emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā, izmantojot tādas tehnoloģijas un videi draudzīgus paņēmienus, kas ļauj samazināt esošo elektroenerģijas patēriņu.
Konkursā noteikts ierobežots projekta iesniedzēju loks, kas ir Latvijas Republikas pašvaldība, tās iestāde vai aģentūra, vai pašvaldības kapitālsabiedrība. Lai projekta iesniedzējs (finansējuma saņēmējs) konkursa ietvaros realizētu plānotās projekta aktivitātes, noteikumu projektā ir noteikts, ka esošajai apgaismojuma infrastruktūrai ir jābūt projekta iesniedzēja bilancē un projekta iesniedzējs īpašumtiesības apliecina iesniedzot apliecinājumu, kurā norādīs precīzas apgaismojuma infrastruktūras atrašanās vietas pašvaldības publiskajā teritorijā (ielas, iekšpagalmi, parki) un pamatlīdzekļu kartīšu numurus grāmatvedības uzskaitē. Noteikumu projekts nenosaka prasību, ka apgaismes stabu vietām jābūt reģistrētām zemesgrāmatā uz projekta iesniedzēja vārda, projekta iesniedzējs iesniedz apliecinājumu par projekta apgaismes stabu vietu īpašumtiesību statusu, ka tās ir reģistrētas zemesgrāmatā, tad norādīt kadastra numuru, bet tajos gadījumos, kad projekta apgaismes stabi atrodas citas juridiskas personas īpašumā, projekta iesniedzējs iesniedz rakstisku piekrišanu, ka neiebilst projekta realizācijai.

Galvenie nosacījumi, kas nodrošinās konkursa demarkāciju ar citām iespējamajām atbalsta programmām ir:
1) projektu iesniegumu iesniegšanas termiņš. Šī konkursa ietvaros plānots, ka projektu konkurss tiks izsludināts 2022.g. pirmajā pusē. VARAM rīcībā nav informācija, par to, ka kādā no specifiskā atbalsta mērķiem Eiropas Savienības struktūrfondu 2021. – 2027. plānošanas periodā un Kohēzijas fondu ieviešanā vai Eiropas Ekonomiskās zonas un Norvēģijas finanšu instrumentā, vai Latvijas Atveseļošanās fonda ietvaros varētu tikt uzsākta līdzīga mērķa, atbalstāmo aktivitāšu un izmaksu projektu iesniegumu konkursu organizēšana un iesniegšana  ātrāk nekā šajā projektu konkursā;
2) atbalstu sniedzot pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā;
3) īstenojot plānotās aktivitātes, sasniedzams augsts SEG emisiju ietaupījums un iespējami zemām SEG emisiju samazināšanas izmaksām;
4) konkursa mērķis, atbalstāmā aktivitāte un attiecināmās izmaksas nodrošina demarkāciju.
 
Projektu konkursa ietvaros maksimālā avansa maksājuma lielums (30% apmērā no projektam apstirpinātā finanšu instrumenta finansējuma atbalsta summas) ir notiekts, ņemot vērā projektu iesniedzēju loku – pašvaldības un to iestādes, kā arī līdzšinējo pieredzi KPFI un EKII ietvaros, lai nodrošinātu pēc iespējas precīzāku naudas plūsmu un finansējuma plānošanu.
Konkursa ietvaros plānots īstenot publicitātes pasākumus, kas veicinās finanšu instrumenta atpazīstamību un īstenoto energoefektivitātes uzlabošanas un SEG emisiju samazināšanas pasākumu pilsētvidē jeb publiskajā apgaismojumā atpazīstamību, kā arī veicinās pašvaldību iedzīvotāju un kopumā sabiedrības izpratni par klimata pārmaiņu ierobežošanas pasākumu nozīmību.
Lai veicinātu energoefektivitātes pasākumu īstenošanu pilsētvidē, paaugstinātu sabiedrības informētību un veicinātu multiplikatīvo efektu VARAM ieskatā bez EKII finansiāla atbalsta Latvijas Republikas pašvaldībām, tās iestādēm vai aģentūrām, vai pašvaldību kapitālsabiedrībām nebūtu iespējams īstenot konkursa ietvaros atbalstāmās aktivitātes. 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
-
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
-

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
-

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekta apstiprināšanas gadījumā tiks īstenoti projekti, kas uzlabos pašvaldību publiskā apgaismojuma infrastruktūru, veicinās sabiedrības drošību un nodarbinātību, veicinās energoefektivitātes pasākumu īstenošanu, samazinās SEG emisijas, samazinās elektroenerģijas un energoresursu patēriņu, veicinot Latvijas enerģētisko neatkarību. Ieguvumu izjutīs pašvaldību iedzīvotāji un sabiedrība, jo tiks uzlabota publiskā apgaismojuma infrastruktūra.
Juridiskās personas
  • Latvijas Republikas pašvaldības, tās iestādes vai aģentūras, vai pašvaldību kapitālsabiedrības
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekta apstiprināšanas gadījumā tiks īstenoti projekti, kas uzlabos pašvaldību publiskā apgaismojuma infrastruktūru, veicinās sabiedrības drošību un nodarbinātību, veicinās energoefektivitātes pasākumu īstenošanu, samazinās SEG emisijas, samazinās elektroenerģijas un energoresursu patēriņu, veicinot Latvijas enerģētisko neatkarību. Ieguvumu izjutīs pašvaldību iedzīvotāji un sabiedrība, jo tiks uzlabota publiskā apgaismojuma infrastruktūra.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2022
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2023
2024
2025
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
3 900 000
0
4 550 000
0
4 550 000
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
3 000 000
0
3 500 000
0
3 500 000
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
900 000
0
1 050 000
0
1 050 000
0
2. Budžeta izdevumi
0
3 900 000
0
4 550 000
0
4 550 000
0
2.1. valsts pamatbudžets
0
3 000 000
0
3 500 000
0
3 500 000
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
900 000
0
1 050 000
0
1 050 000
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Konkursa ietvaros pieejamais finansējums ir 10 000 000 euro. Finansējums plānots VARAM programmas „Emisijas kvotu izsolīšanas instruments” (33.00.00) apakšprogrammā „Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta projekti” (33.02.00).
 
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Noteikumu  projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
Līdzfinansējumu konkursa projektu īstenošanai projektu iesniedzēji nodrošinās no pašu budžeta, ieņēmumiem vai kredītresursiem.
Finansējuma maksāšanas kārtība finansējuma saņēmējiem tiks noteikta līguma par projekta īstenošanu vispārīgajos noteikumos, t.i. maksāšanas kārtība valsts budžeta iestādēm un citiem finansējuma saņēmējiem ir atšķirīga.
Finansējums tiks plānots VARAM programmas „Emisijas kvotu izsolīšanas instruments” (33.00.00) apakšprogrammā „Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta projekti” (33.02.00) atbilstoši faktiski konkursa ietvaros apstiprināto projektu naudas plūsmu prognozēm, papildu nepieciešamos finanšu līdzekļus pieprasot un saņemot normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā no budžeta resora “74.Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” budžeta programmas 80.00.00 “Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Cits
-

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sadaļa tiks papildināta pēc sabiedrības līdzdalības procesa īstenošanas.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Vides investīciju fonds”
  • Latvijas Republikas pašvaldības, tās iestādes, aģentūras un pašvaldību kapitālsabiedrības

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
Uzdevumus, kas saistīti projektu iesniegumu pieņemšanu, vērtēšanu, apstiprināšanu un finanšu instrumenta finansējuma piešķiršanu, kā arī par līgumu par projekta īstenošanu  sagatavošanu, noslēgšanu, grozīšanu un laušanu, projektu pārskatu pārbaudi un projektu īstenošanas kontroli, veiks valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Vides investīciju fonds”.

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekta apstiprināšanas gadījumā tiks īstenoti projekti, kas uzlabos pašvaldību publiskā apgaismojuma infrastruktūru, ieguvumu jutīs pašvaldību iedzīvotāji un sabiedrība, izveidojot drošu pilsētvidi.

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekta apstiprināšanas gadījumā tiks īstenoti projekti, kas uzlabos pašvaldību publiskā apgaismojuma infrastruktūru, veicinās energoefektivitātes pasākumu īstenošanu, samazinās SEG emisijas, samazinās elektroenerģijas un energoresursu patēriņu, veicinot Latvijas enerģētisko neatkarību.

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekta apstiprināšanas gadījumā tiks īstenoti projekti, kas uzlabos pašvaldību publiskā apgaismojuma infrastruktūru, veicinās sabiedrības drošību un nodarbinātību.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi