Anotācija (ex-ante)

23-TA-1067: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2016. gada 15. jūlija noteikumos Nr. 483 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt kvalificētu profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu skaitu pēc to dalības darba vidē balstītās mācībās vai mācību praksē uzņēmumā" īstenošanas noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 15. jūlija noteikumos Nr. 483 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt kvalificētu profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu skaitu pēc to dalības darba vidē balstītās mācībās vai mācību praksē uzņēmumā" īstenošanas noteikumi"" (turpmāk - noteikumu projekts) izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014. – 2020.gada plānošanas perioda vadības likuma 20. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekts paredz piešķirt papildus finansējumu 8.5.1.specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt kvalificētu profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu skaitu pēc to dalības darba vidē balstītās mācībās vai mācību praksē uzņēmumā" (turpmāk - 8.5.1.SAM) ietvaros īstenotajam projektam 451 523 euro apmērā, kas ļaus nodrošinātu lielāku izglītojamo skaitu, kam būs pieejamas darba vidē balstītās mācības un mācību prakses uzņēmumos 8.5.1.SAM ietvaros.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Ministru kabineta 2016. gada 15. jūlija noteikumos Nr. 483 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt kvalificētu profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu skaitu pēc to dalības darba vidē balstītās mācībās vai mācību praksē uzņēmumā" īstenošanas noteikumi"" (turpmāk - 8.5.1.SAM noteikumi) paredz, ka 8.5.1.SAM pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 15 598 062 euro, ko veido Eiropas Sociālā fonda (turpmāk - ESF) finansējums 13 258 352 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 2 339 710 euro.

8.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt kvalificētu profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu skaitu pēc to dalības darba vidē balstītās mācībās vai mācību praksē uzņēmumā" (turpmāk - 8.5.1.SAM) ietvaros tiek īstenots Latvijas Darba devēju konfederācijas (turpmāk – LDDK) projekts Nr.8.5.1.0/16/I/001 “Profesionālo izglītības iestāžu audzēkņu dalība darba vidē balstītās mācībās un mācību praksēs uzņēmumos.” (turpmāk – ESF projekts). ESF projekts sniedz atbalstu izglītības iestāžu izglītojamo iesaistei darba vidē balstītās mācībās vai darba devēja vadītās praktiskās mācībās un mācību praksēs. ESF projekta mērķa grupa ir izglītības iestāžu izglītojamie, kas mācās profesionālās vidējās izglītības, arodizglītības un profesionālās pamatizglītības programmās. LDDK īsteno ESF projektu sadarbībā ar izglītības iestādēm, kuras īsteno profesionālās vidējās izglītības programmas, kas dod iespēju iegūt trešā līmeņa profesionālo kvalifikāciju, arodizglītības programmas, kas dod iespēju iegūt otrā līmeņa profesionālo kvalifikāciju, un profesionālās pamatizglītības programmas, kas dod iespēju iegūt pirmā līmeņa profesionālo kvalifikāciju un uzņēmumiem, kas nodrošina darba vidē balstītu (turpmāk - DVB) mācības un mācību prakses.
ESF projektā atbalsts izglītojamajiem tiek nodrošināts sedzot izmaksas, kas saistītas ar apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem, civiltiesiskās apdrošināšanas izmaksas, normatīvajos aktos par darba aizsardzības prasībām, lietojot individuālos līdzekļus, paredzēto individuālo aizsardzības līdzekļu izmaksas, uzsākot darbu, vakcinācijas izmaksas, ja nepieciešams, un normatīvajos aktos par obligātajām veselības pārbaudēm paredzēto veselības pārbaužu izmaksas. Tāpat paredzot, ka gadījumos, kad tas ir nepieciešamas, tiek nodrošinātas transporta un dienesta viesnīcas izdevumu kompensācijas izmaksas,  atbalsta speciālistu (ergoterapeits, surdotulks, asistents) un speciālā transporta pakalpojumu izmaksas.
ESF projekta ietvaros ir paredzēts atbalsts izglītības iestādēm un uzņēmumiem, kas iesaistās DVB mācību un mācību prakšu īstenošanā projektā.
Neskatoties uz ESF projekta noslēguma fāzi, ESF projekts ieviešanas gaitā guvis lielu popularitāti gan uzņēmēju, gan izglītības iestāžu vidū, un arī šobrīd uzņēmumi izsaka vēlmi iesaistīties ESF  projektā.
LDDK, izvērtējot savu kapacitāti, ir secinājis ka, gadījumā, ja ir pieejami papildus finanšu resursi, iespējams papildus nodrošināt atbalstu vēl lielākam izglītojamo skaitam gan darba vidē balstītās mācībās, gan mācību praksēs.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ņemot vērā, ka 8.prioritārā virzienā 8.4.1.specifikā atbalsta mērķa "Pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci" (turpmāk - 8.4.1. SAM) ievaros īstenotā Valsts izglītības attīstības aģentūras projektā Nr.8.4.1.0/16/I/001 "Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide" ir izveidojies atlikums, tad Izglītības un zinātnes ministrija pozitīvi vērtē finansējuma 451 523 euro apmērā pārdali par labu 8.5.1. SAM ietvaros īstenotā ESF projekta aktivitāšu īstenošanai, lai nodrošinātu gan izglītojamo, gan uzņēmumu pieprasījumu pēc DVB mācībām un mācību praksēm.
Risinājuma apraksts
Finansējuma pārdale no 8.4.1. SAM uz 8.5.1.SAM ietvaros īstenotā ESF projektā ļaus nodrošināt iespēju papildus 650 izglītojamo iesaisti DVB mācībās un 1 130 izglītojamo iesaisti mācību praksēs uzņēmumos. ESF projektā var piešķirt papildu finansējumu 451 523 euro apmērā, tai skaitā ESF finansējums 383 795 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 67 728 euro.
Minētais finansējums ir pieejams no darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.prioritārā virziena  8.4.1. SAM finansējuma atlikuma. Ar grozījumiem Ministru kabineta 2016. gada 15. jūlija noteikumos Nr. 474 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.4.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci" īstenošanas noteikumi" (turpmāk - MK noteikumi par 8.4.1. SAM īstenošanu) no 8.4.1.SAM tika atbrīvots finansējums 1 500 000 euro apmērā, tai skaitā ESF finansējums  1 275 001 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 224 999 euro apmērā. Finansējuma atlikums ir pārdalāms no 8.4.1. SAM pamatbudžeta finansējuma avota, kas neskar 8.4.1. SAM papildus piešķirto finansējums COVID-19 seku mazināšanai, kas 8.4.1. SAM ietvaros tiks apgūts pilnā apmērā. Ar sīkāku aprēķinu 8.4.1. SAM finansējuma atlikumiem var iepazīties MK noteikumi par 8.4.1. SAM īstenošanu grozījumu anotācijā.

Daļu 8.4.1.SAM pieejamā finansējuma ietaupījuma - 451 523 euro apmērā, tai skaitā ESF finansējums 383 795 euro un VB līdzfinansējums 67 728 euro, plānots novirzīt 8.5.1.SAM īstenošanai ar mērķi ir sniegt atbalstu mācību procesā iesaistītajiem izglītojamajiem darba vidē balstītu mācību īstenošanai un mācību praksēm uzņēmumos. Papildu piešķirtā finansējuma ietvaros 8.5.1.SAM īstenotā ESF projektā ļaus nodrošināt atbalstu papildu 650 izglītojamo iesaistei darba vidē balstītās mācībās un 1 130 izglītojamo iesaistei mācību praksēs uzņēmumos. Ņemot vērā, ka uz doto brīdi netiek plānoti grozījumi Darbības programma, tad Izglītības un zinātnes ministrija informāciju un pamatojumu par pārsniegtām rādītāju vērtībām sniegs Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.—2020.gada plānošanas perioda gala ziņojumā, kas tiks iesniegts Eiropas Komisijai.

Savukārt atlikušo 8.4.1.SAM  finansējuma ietaupījuma daļu -1 048 477 euro apmērā, tai skaitā ESF finansējums 891 205 euro un VB līdzfinansējums 157 272 euro, plānots novirzīt 8.3.1.1. pasākuma "Kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobācija un ieviešana" (turpmāk – 8.3.1.1.pasākums) īstenošanai, kura mērķis nodrošināt kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobāciju atbilstoši vispārējās izglītības obligātā satura aprakstam un mācību satura ieviešanu pirmsskolas izglītības, pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē, kā arī  8.3.2.2. pasākuma “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai" (turpmāk – 8.3.2.2.pasākums) īstenošanai, kura  mērķis ir nodrošināt izglītības pakalpojuma daudzveidību, uzlabojot izglītojamo kompetences un mācību sasniegumus. Izvērsu informāciju par 8.4.1.SAM finansējuma atlikuma izmantošanu 8.3.1.1. un 8.3.2.2.pasākumam plānojam iekļaut, izstrādājot grozījumus MK noteikumos par specifisko atbalsta mērķu pasākumu īstenošanu vispārējās izglītības jomā.

Vienlaikus, lai nodrošinātu MK noteikumu par 8.5.1.SAM īstenošanu 9.punktā minēto nosacījumu, ka maksimālais attiecināmais ESF finansējuma apmērs nepārsniedz 85 procentus no projekta kopējā attiecināmā finansējuma, tiesību akta projekts paredz noteikt 8.5.1. SAM pieejamo finansējumu šādā apmērā: 16 049 585  euro, tai skaitā ESF finansējums – 13 642 147 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 2 407 438 euro.
Lai nodrošinātu papildu finansējumu un atbalsta pieejamību tiks veikti attiecīgi grozījumi līgumā par ESF projekta īstenošanu starp LDDK un Centrālo finanšu un līgumu aģentūru.
LDDK jau aktīvi ir uzsācis darbus pie papildu izglītojamo iesaistes DVB mācībās un mācību praksēs uzņēmumos, nodrošinot  MK noteikumos par 8.5.1.SAM īstenošanu plānoto rādītāju sasniegšanu, kā arī papildu izglītojamo iesaisti DVB mācībās un mācību praksēs. Pēc LDDK sniegtās informācijas, jau uz doto brīdi, lai nodrošinātu savlaicīgu papildus piešķirtā  finansējuma izlietojumu un iesaistītu papildus izglītojamos, aktīvi slēdz līgumus ar uzņēmumiem un izglītības iestādēm  par izglītojamo iesaisti DVB mācībās un mācību praksēs, paredzot atrunu, ka projekta finansējumus DVB mācību un mācību prakšu īstenošanai būs  pieejams tikai gadījumā, ja Ministru kabinets atbalstīs šajā grozījumā paredzētās finanšu pārdales. Minētās darbības nepieciešamas, lai nodrošinātu visa projektā plānotā finansējuma izlietojumu atbilstoši 8.5.1. SAM mērķim un projekta īstenošanas termiņam, kā arī iesaistītu maksimāli daudz izglītojamos DVB mācībās un mācību praksēs projekta ietvaros.
Tiesību akta projektā paredzētās darbības atbilst projekta mērķim un definētajām darbībām. 
Šis publiskā finansējuma piešķīrums nav vērtējams komercdarbības atbalsta kontekstā – tas neietekmē konkurenci un tirdzniecību Eiropas Savienības iekšējā tirgū un nerada ekonomiskas priekšrocības. Tā mērķis ir sniegt atbalstu mācību procesā iesaistītajiem izglītojamajiem DVB mācību īstenošanai un mācību praksēm uzņēmumos. 8.5.1.SAM kā sadarbības partneri saglabājas esošie, kas ir izglītības iestādes un uzņēmēji, kas nodrošina DVB mācību un mācību prakšu īstenošanu, paredzot, ka atbalsts būs pieejams līdzvērtīgi sadarbības partneriem.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • izglītības iestāžu izglītojamie, kas mācās profesionālās vidējās izglītības, arodizglītības un profesionālās pamatizglītības programmās.
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts paredz papildus finansējuma piesaisti 8.5.1.SAM ietvaros īstenotajam projektam, kas ļautu DVB mācībās un mācību praksēs iesaistīt papildus izglītojamos, par projekta līdzekļiem nodrošinot tiem individuālos aizsardzības līdzekļus, apdrošināšanu un citas paredzētās izmaksas projekta ietvaros.
Juridiskās personas
  • visi uzņēmumi
  • izglītības iestāde, kura īsteno profesionālās vidējās izglītības programmas, kas dod iespēju iegūt trešā līmeņa profesionālo kvalifikāciju, arodizglītības programmas, kas dod iespēju iegūt otrā līmeņa profesionālo kvalifikāciju, un profesionālās pamatizglītības programmas, kas dod iespēju iegūt pirmā līmeņa profesionālo kvalifikāciju.
  • Latvijas Darba devēju konfederācija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
Ietekmes apraksts
Papildus finansējuma piesaiste 8.5.1.SAM ietvaros īstenotajam projektam ļaus LDDK nodrošināt papildu izglītojamo iesaisti DVB mācībās un mācību praksēs, kam būs pozitīva ietekme uz izglītības iestādēm un tās izglītojamajiem. Noteikumu projekts atstās pozitīvu ietekmi uz uzņēmumiem, kas iesaistīti DVB mācību un mācību prakšu īstenošanā, nodrošinot tiem iespēju saņemt atbalstu projekta ietvaros. 
Pēc noteikumu projekta apstiprināšanas LDDK un CFLA būs nepieciešamas veikt līguma par 8.5.1. SAM projekta īstenošanu grozījumus. 
Nozare
Visas nozares
Nozaru ietekmes apraksts
Noteikumu projekts rada pozitīvi ietekmi uz visu nozaru uzņēmumiem, kas iesaistīti DVB mācību un mācību prakšu īstenošanā. Papildus finansējuma pieejamība ļaus nodrošināt papildu izglītojamo iesaisti DVB mācībās un mācību praksēs, kas veicinās kvalitatīvāka jaunā darbaspēka sagatavošanu atbilstošās nozarēs un atbilstoši to prasībām.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Papildu finansējums 451 523 euro apmērā, tai skaitā ESF finansējums 383 795 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 67 728 euro, 8.5.1. SAM tiek pārdalīts no 8.4.1. SAM. Minēto finansējumu plānots apgūt līdz 2023. gada 31. decembrim. Ņemot vērā minēto, ietekmes uz budžetu nav.

4.1.1. Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 15. jūlija noteikumi Nr. 474 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.4.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci" īstenošanas noteikumi"

Pamatojums un apraksts
Grozījumi ierosināti, lai atbrīvotu finansējuma atlikumu.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
Tiesību akta projekts Ministru kabinetā izskatāms vienlaikus vai pēc minēto saistīto Ministru kabineta noteikumu grozījumu izskatīšanas Ministru kabinetā.
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
ESF projektu īstenošanai plānots piesaistīt papildus finansējumu, tai skaitā palielinot sasniedzamos rādītājus, līdz ar to uzskatāmi par tehniskiem grozījumiem, līdz ar to sabiedrības līdzdalība nav nepieciešama.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Izglītības un zinātnes ministrija
  • Latvijas Darba devēju konfederācija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi