23-TA-530: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par valsts nekustamā īpašuma Uriekstes ielā 42B, Rīgā, nodošanu Finanšu ministrijas valdījumā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība
1.1. Pamatojums
Apraksts
Projekts izstrādāts pamatojoties uz Ministru kabineta 2021.gada 25.februāra sēdes protokola Nr.20, 9.§ 3.punktā noteikto uzdevumu (kontroles uzdevums Nr.2021-UZD-325).
1.2. Mērķis
Mērķa apraksts
Projekts paredz nodot Finanšu ministrijas valdījumā nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 0264) – zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 0262) 5,8951 ha platībā – Uriekstes ielā 42B, Rīgā, kas ierakstīts zemesgrāmatā uz valsts vārda Satiksmes ministrijas personā, un atrodas Rīgas brīvostas teritorijā, lai nodrošinātu jaunas infrastruktūras izveidi kontroles dienestu funkciju īstenošanai Kundziņsalā.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Pašreizējā situācija
Ar Ministru kabineta 2021.gada 26.februāra rīkojumu Nr. 120 “Par kontroles dienestu funkciju īstenošanai nepieciešamās infrastruktūras izveidi Uriekstes ielā 42, Rīgā” (turpmāk - Rīkojums Nr.120) Ministru kabinets konceptuāli atbalstīja infrastruktūras izveidi, kas nepieciešama, lai nodrošinātu Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID), Valsts robežsardzes (turpmāk - VRS) un Pārtikas un veterinārā dienesta struktūrvienību (turpmāk – PVD) (kas veic visa veida kravu kontroli; turpmāk visi kopā – kontroles dienesti) darbību Rīgas pilsētas teritorijā, uz valstij piederošās zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 068 0097) Uriekstes ielā 42, Rīgā.
Atbilstoši Rīkojuma Nr.120 2.punktā noteiktajam, valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" (turpmāk - VNĪ), sadarbībā ar kontroles dienestiem, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrus un Nodrošinājuma valsts aģentūru, 2021.gadā veica infrastruktūras izveides Uriekstes ielā 42, Rīgā, būvniecības ieceres (būvprojekta minimālā sastāvā) izstrādi). Būvniecības ieceres dokumentācija izstrādāta visam kontroles dienestu infrastruktūras kopumam (ēku/būvju fasāžu un telpu plānojums, teritorijas attīstības plānojums, palīgbūves, tehnoloģiskais aprīkojums un inženierkomunikācijas), lai noteiktu jaunās kontroles dienestiem nepieciešamās infrastruktūras funkcionālo izvietojumu, satiksmes plūsmas organizāciju, provizoriskās būvniecības izmaksas un nepieciešamās zemes vienības platību.
Jaunas infrastruktūras izveides kontroles dienestu funkciju īstenošanas projekts Kundziņsalā tiks realizēts gan par Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda plāna paredzēto finansējumu, atbilstoši Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna reformas 6.1.2.r. “Muitas kontroles punktos skenēto attēlu attālināta un centralizēta analīze” 6.1.2.4.i. investīcijas “Infrastruktūras izveide kontroles dienestu funkciju īstenošanai Kundziņsalā” (turpmāk – Investīcija), gan par valsts budžeta līdzekļiem.
Kontroles dienestu ēku, transporta infrastruktūras izbūvei un apvienotā gājēju un velosipēdu ceļa izbūvei, lai nodrošinātu sasaisti ar Rīgas brīvostas pārvaldes īstenotā projekta “Satiksmes pārvads no Tvaika ielas uz Kundziņsalu” ietvaros plānotajiem risinājumiem Rīgas valstspilsētas teritorijā, izveidei, nepieciešami šādi Satiksmes ministrijas valdījumā esošie nekustamie īpašumi:
1) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 0264) – zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 0262) 5,8951 ha platībā – Uriekstes ielā 42B, Rīgā. Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu nostiprinātas Rīgas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000670657 uz valsts vārda Satiksmes ministrijas personā.
Nekustamais īpašums Uriekstes ielā 42B, Rīgā, ir izveidots Satiksmes ministrijas valdījumā esošo nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 068 0114) Uriekstes ielā 42, Rīgā, un nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 2021) Uriekstes ielā 32, Rīgā, sadales rezultātā, atbilstoši zemes ierīcības projektam (apstiprināts ar Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta 2022.gada 16.novembra administratīvo aktu Nr.DA-22-30422-nd).
Atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas (turpmāk – NĪVKIS) datiem zemes vienībai ar kadastra apzīmējumu 0100 096 0262 noteikts zemes lietošanas kods: 1101 „Zeme dzelzceļa infrastruktūras zemes nodalījuma joslā un ceļu zemes nodalījuma joslā” un noteikti šādi apgrūtinājumi:
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija ap ūdensvadu, kas atrodas līdz 2 metru dziļumam 0.4994 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar pašteces kanalizācijas vadu 0.0116 ha; 0.0012 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar kanalizācijas spiedvadu, kas atrodas līdz 2 metru dziļumam 0.0416 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar elektrisko tīklu kabeļu līniju 0.1917 ha; 0.0051 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar pazemes elektronisko sakaru tīklu līniju un kabeļu kanalizāciju 0.0070 ha; 0.0001 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar pazemes elektronisko sakaru tīklu līniju un kabeļu kanalizāciju 0.0014 ha;
- drošības aizsargjoslas teritorija ap naftas un naftas produktu, bīstamu ķīmisko vielu un produktu pārsūknēšanas un iepildīšanas staciju, rezervuāru parkiem, iepildīšanas un izliešanas estakādi, piestātni un muliņu, uzsildīšanas punktu, noliktavu, krātuvi, pārstrādes un pārkraušanas uzņēmumu 4.3853 ha;
- drošības aizsargjoslas teritorija gar dzelzceļu, pa kuru pārvadā naftu, naftas produktus, bīstamas ķīmiskās vielas un produktus 0.3352 ha.
2) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 2009) - Rīgā, sastāvā esošās zemes vienības ar kopējo platību 1,3217 ha (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 2009) atdalāmā daļa aptuveni 0,017 ha platībā apvienotā gājēju un velosipēdu ceļa izbūvei. Saskaņā ar NĪVKIS datiem nekustamais īpašums nav ierakstīts zemesgrāmatā un atrodas Satiksmes ministrijas tiesiskajā valdījumā.
Saskaņā ar Ministru kabineta uzdevumu 2021-UZD-325[1] (Ministru kabineta 25.02.2021. sēdes protokola (prot. Nr.20, 9.§) 3.punkts)) - Finanšu ministrijai (VNĪ) pēc tam, kad Saeimā otrajā lasījumā būs atbalstīts likumprojekts "Grozījumi Likumā par ostām", kas paredz, ka Ministru kabinets valsts zemi, kas atrodas ostas teritorijā, var atļaut nodot citas ministrijas valdījumā, ja tā nepieciešama valsts pārvaldes funkciju veikšanai, risināt jautājumu par jaunas infrastruktūras izveidei kontroles dienestu funkciju īstenošanai nepieciešamās zemes vienības daļas nodalīšanu no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 068 0097) Uriekstes ielā 42, Rīgā, un nodalītās zemes vienības daļas nodošanu Finanšu ministrijai valdījumā, un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā attiecīgu rīkojuma projektu. Ostu likums (Likuma nosaukums 10.02.2022. “Grozījumi Likumā par ostām” likuma redakcijā) stājās spēkā 27.04.2022.
Atbilstoši Ostu likuma 4. panta pirmajai daļai ostas teritorijas sauszemes daļa var būt valsts, pašvaldības vai citas juridiskās vai fiziskās personas īpašums. Atbilstoši vispārīgai kārtībai attiecīgās ostas pārvaldes valdījumā atrodas valsts un pašvaldības zeme un akvatorija; navigācijas iekārtas un ierīces; Rīgas, Liepājas un Ventspils ostā — ostas kopējās hidrotehniskās būves (moli, straumes regulēšanas dambji, viļņlauži, krasta nostiprinājumi), kuģuceļi, valsts vai pašvaldības īpašumā esošās piestātnes, bet citās ostās — valsts vai pašvaldības īpašumā esošās kopējās hidrotehniskās būves un piestātnes; ar valsts zemi saistītās valstij piekrītošās vai piederošās ēkas (būves).
Saskaņā ar Ostu likuma 4.panta 4.daļas 2.punktu, ostas pārvaldes valdījums nav attiecināms uz ostas teritorijā esošo valsts nekustamo īpašumu, kurš nodots valsts institūcijas valdījumā tās kompetencē esošās funkcijas īstenošanai un nav iznomāts, izīrēts, par kuru nav piešķirta apbūves tiesība, kurš nav apgrūtināts ar servitūtiem ēku (būvju), virszemes un pazemes komunikāciju celtniecībai vai citas saimnieciskās darbības veikšanai (arī attiecībā uz lietojuma tiesībām).
Likumprojekta “Grozījumi Likumā par ostām” (likums stājās spēkā 27.04.2022.) anotācijā ir norādīts, “Ņemot vērā situācijas, kad valsts nekustamais īpašums ostas teritorijā ir nepieciešams kādas citas valsts institūcijas vajadzībām, ir nosakāmas valdītāja maiņas iespējas. Tādēļ Likuma par ostām 4.pants ir papildināts ar publiskas personas pienākumu nodot nekustamā īpašuma valdījuma tiesības citai valsts institūcijai, pamatojoties uz Ministru kabineta rīkojumu. Valdījuma tiesības ir nododamas ministrijām, kurām uz ostas teritorijā esošās zemes atrodas dažādi būvju objekti vai arī ir plānota to būvniecība, lai veidotos vienots zemes un būvju īpašums un tiktu atvieglota situācija ar tā apsaimniekošanas un izmantošanas kārtību un starp ministrijām nebūtu nodibināmas savstarpējas saistības par zemes lietošanas kārtību. Kā piemēru varam minēt, ka Rīgas brīvostas teritorijā atrodas Izglītības un zinātnes ministrijai piederošs būvju komplekss ar adresi Flotes iela 6/8, Rīga, un ka Satiksmes ministrijā ir vērsusies Finanšu ministrija ar lūgumu atļaut uz ostas teritorijā esošas zemes būvēt Valsts ieņēmumu dienesta darbībai nepieciešamās būves.”
Ievērojot iepriekš minēto, spēkā esošais Ostu likums pieļauj, ka ostas teritorijā valsts nekustamo īpašumu valdītāji bez Satiksmes ministrijas var būt arī citas valsts pārvaldes iestādes. Kā arī Ostu likums neliedz veikt ostas teritorijā esošās valsts zemes valdītāju maiņu no Satiksmes ministrijas uz Finanšu ministriju.
VNĪ atbilstoši Investīcijas izpildes grafikam, 2023.gada I ceturksnī plāno izsludināt iepirkumu “Izpētes veikšana, būvniecības ieceres dokumentācijas izstrāde 3D BIM vidē, autoruzraudzība, BIM aktualizācija būvdarbu laikā, būvdarbi un tehnoloģiskā aprīkojuma piegāde un uzstādīšana Uriekstes ielā 42B, Rīgā (Kundziņsala)”. Lai nodrošinātu tiesisko skaidrību par zemes vienības piederību uz kuras plānots izbūvēt infrastruktūru un kontroles dienestu ēku, līdz iepirkuma procedūras pabeigšanai, nepieciešams saņemt Ministru kabineta piekrišanu valdītāju maiņai- Satiksmes ministrijas valdījumā esošā nekustamā īpašuma Uriekstes ielā 42B, Rīgā, pārņemšanai Finanšu ministrijas valdījumā.
[1] Ministru kabineta uzdevuma 2021-UZD-325 izpildes termiņš noteikts līdz 31.05.2023. https://vktap.mk.gov.lv/tasks/control_headers/1c530e8e-a5dd-467d-8b78-663777b066ce
Atbilstoši Rīkojuma Nr.120 2.punktā noteiktajam, valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" (turpmāk - VNĪ), sadarbībā ar kontroles dienestiem, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrus un Nodrošinājuma valsts aģentūru, 2021.gadā veica infrastruktūras izveides Uriekstes ielā 42, Rīgā, būvniecības ieceres (būvprojekta minimālā sastāvā) izstrādi). Būvniecības ieceres dokumentācija izstrādāta visam kontroles dienestu infrastruktūras kopumam (ēku/būvju fasāžu un telpu plānojums, teritorijas attīstības plānojums, palīgbūves, tehnoloģiskais aprīkojums un inženierkomunikācijas), lai noteiktu jaunās kontroles dienestiem nepieciešamās infrastruktūras funkcionālo izvietojumu, satiksmes plūsmas organizāciju, provizoriskās būvniecības izmaksas un nepieciešamās zemes vienības platību.
Jaunas infrastruktūras izveides kontroles dienestu funkciju īstenošanas projekts Kundziņsalā tiks realizēts gan par Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda plāna paredzēto finansējumu, atbilstoši Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna reformas 6.1.2.r. “Muitas kontroles punktos skenēto attēlu attālināta un centralizēta analīze” 6.1.2.4.i. investīcijas “Infrastruktūras izveide kontroles dienestu funkciju īstenošanai Kundziņsalā” (turpmāk – Investīcija), gan par valsts budžeta līdzekļiem.
Kontroles dienestu ēku, transporta infrastruktūras izbūvei un apvienotā gājēju un velosipēdu ceļa izbūvei, lai nodrošinātu sasaisti ar Rīgas brīvostas pārvaldes īstenotā projekta “Satiksmes pārvads no Tvaika ielas uz Kundziņsalu” ietvaros plānotajiem risinājumiem Rīgas valstspilsētas teritorijā, izveidei, nepieciešami šādi Satiksmes ministrijas valdījumā esošie nekustamie īpašumi:
1) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 0264) – zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 0262) 5,8951 ha platībā – Uriekstes ielā 42B, Rīgā. Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu nostiprinātas Rīgas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000670657 uz valsts vārda Satiksmes ministrijas personā.
Nekustamais īpašums Uriekstes ielā 42B, Rīgā, ir izveidots Satiksmes ministrijas valdījumā esošo nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 068 0114) Uriekstes ielā 42, Rīgā, un nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 2021) Uriekstes ielā 32, Rīgā, sadales rezultātā, atbilstoši zemes ierīcības projektam (apstiprināts ar Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta 2022.gada 16.novembra administratīvo aktu Nr.DA-22-30422-nd).
Atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas (turpmāk – NĪVKIS) datiem zemes vienībai ar kadastra apzīmējumu 0100 096 0262 noteikts zemes lietošanas kods: 1101 „Zeme dzelzceļa infrastruktūras zemes nodalījuma joslā un ceļu zemes nodalījuma joslā” un noteikti šādi apgrūtinājumi:
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija ap ūdensvadu, kas atrodas līdz 2 metru dziļumam 0.4994 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar pašteces kanalizācijas vadu 0.0116 ha; 0.0012 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar kanalizācijas spiedvadu, kas atrodas līdz 2 metru dziļumam 0.0416 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar elektrisko tīklu kabeļu līniju 0.1917 ha; 0.0051 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar pazemes elektronisko sakaru tīklu līniju un kabeļu kanalizāciju 0.0070 ha; 0.0001 ha;
- ekspluatācijas aizsargjoslas teritorija gar pazemes elektronisko sakaru tīklu līniju un kabeļu kanalizāciju 0.0014 ha;
- drošības aizsargjoslas teritorija ap naftas un naftas produktu, bīstamu ķīmisko vielu un produktu pārsūknēšanas un iepildīšanas staciju, rezervuāru parkiem, iepildīšanas un izliešanas estakādi, piestātni un muliņu, uzsildīšanas punktu, noliktavu, krātuvi, pārstrādes un pārkraušanas uzņēmumu 4.3853 ha;
- drošības aizsargjoslas teritorija gar dzelzceļu, pa kuru pārvadā naftu, naftas produktus, bīstamas ķīmiskās vielas un produktus 0.3352 ha.
2) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 2009) - Rīgā, sastāvā esošās zemes vienības ar kopējo platību 1,3217 ha (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 2009) atdalāmā daļa aptuveni 0,017 ha platībā apvienotā gājēju un velosipēdu ceļa izbūvei. Saskaņā ar NĪVKIS datiem nekustamais īpašums nav ierakstīts zemesgrāmatā un atrodas Satiksmes ministrijas tiesiskajā valdījumā.
Saskaņā ar Ministru kabineta uzdevumu 2021-UZD-325[1] (Ministru kabineta 25.02.2021. sēdes protokola (prot. Nr.20, 9.§) 3.punkts)) - Finanšu ministrijai (VNĪ) pēc tam, kad Saeimā otrajā lasījumā būs atbalstīts likumprojekts "Grozījumi Likumā par ostām", kas paredz, ka Ministru kabinets valsts zemi, kas atrodas ostas teritorijā, var atļaut nodot citas ministrijas valdījumā, ja tā nepieciešama valsts pārvaldes funkciju veikšanai, risināt jautājumu par jaunas infrastruktūras izveidei kontroles dienestu funkciju īstenošanai nepieciešamās zemes vienības daļas nodalīšanu no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 068 0097) Uriekstes ielā 42, Rīgā, un nodalītās zemes vienības daļas nodošanu Finanšu ministrijai valdījumā, un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā attiecīgu rīkojuma projektu. Ostu likums (Likuma nosaukums 10.02.2022. “Grozījumi Likumā par ostām” likuma redakcijā) stājās spēkā 27.04.2022.
Atbilstoši Ostu likuma 4. panta pirmajai daļai ostas teritorijas sauszemes daļa var būt valsts, pašvaldības vai citas juridiskās vai fiziskās personas īpašums. Atbilstoši vispārīgai kārtībai attiecīgās ostas pārvaldes valdījumā atrodas valsts un pašvaldības zeme un akvatorija; navigācijas iekārtas un ierīces; Rīgas, Liepājas un Ventspils ostā — ostas kopējās hidrotehniskās būves (moli, straumes regulēšanas dambji, viļņlauži, krasta nostiprinājumi), kuģuceļi, valsts vai pašvaldības īpašumā esošās piestātnes, bet citās ostās — valsts vai pašvaldības īpašumā esošās kopējās hidrotehniskās būves un piestātnes; ar valsts zemi saistītās valstij piekrītošās vai piederošās ēkas (būves).
Saskaņā ar Ostu likuma 4.panta 4.daļas 2.punktu, ostas pārvaldes valdījums nav attiecināms uz ostas teritorijā esošo valsts nekustamo īpašumu, kurš nodots valsts institūcijas valdījumā tās kompetencē esošās funkcijas īstenošanai un nav iznomāts, izīrēts, par kuru nav piešķirta apbūves tiesība, kurš nav apgrūtināts ar servitūtiem ēku (būvju), virszemes un pazemes komunikāciju celtniecībai vai citas saimnieciskās darbības veikšanai (arī attiecībā uz lietojuma tiesībām).
Likumprojekta “Grozījumi Likumā par ostām” (likums stājās spēkā 27.04.2022.) anotācijā ir norādīts, “Ņemot vērā situācijas, kad valsts nekustamais īpašums ostas teritorijā ir nepieciešams kādas citas valsts institūcijas vajadzībām, ir nosakāmas valdītāja maiņas iespējas. Tādēļ Likuma par ostām 4.pants ir papildināts ar publiskas personas pienākumu nodot nekustamā īpašuma valdījuma tiesības citai valsts institūcijai, pamatojoties uz Ministru kabineta rīkojumu. Valdījuma tiesības ir nododamas ministrijām, kurām uz ostas teritorijā esošās zemes atrodas dažādi būvju objekti vai arī ir plānota to būvniecība, lai veidotos vienots zemes un būvju īpašums un tiktu atvieglota situācija ar tā apsaimniekošanas un izmantošanas kārtību un starp ministrijām nebūtu nodibināmas savstarpējas saistības par zemes lietošanas kārtību. Kā piemēru varam minēt, ka Rīgas brīvostas teritorijā atrodas Izglītības un zinātnes ministrijai piederošs būvju komplekss ar adresi Flotes iela 6/8, Rīga, un ka Satiksmes ministrijā ir vērsusies Finanšu ministrija ar lūgumu atļaut uz ostas teritorijā esošas zemes būvēt Valsts ieņēmumu dienesta darbībai nepieciešamās būves.”
Ievērojot iepriekš minēto, spēkā esošais Ostu likums pieļauj, ka ostas teritorijā valsts nekustamo īpašumu valdītāji bez Satiksmes ministrijas var būt arī citas valsts pārvaldes iestādes. Kā arī Ostu likums neliedz veikt ostas teritorijā esošās valsts zemes valdītāju maiņu no Satiksmes ministrijas uz Finanšu ministriju.
VNĪ atbilstoši Investīcijas izpildes grafikam, 2023.gada I ceturksnī plāno izsludināt iepirkumu “Izpētes veikšana, būvniecības ieceres dokumentācijas izstrāde 3D BIM vidē, autoruzraudzība, BIM aktualizācija būvdarbu laikā, būvdarbi un tehnoloģiskā aprīkojuma piegāde un uzstādīšana Uriekstes ielā 42B, Rīgā (Kundziņsala)”. Lai nodrošinātu tiesisko skaidrību par zemes vienības piederību uz kuras plānots izbūvēt infrastruktūru un kontroles dienestu ēku, līdz iepirkuma procedūras pabeigšanai, nepieciešams saņemt Ministru kabineta piekrišanu valdītāju maiņai- Satiksmes ministrijas valdījumā esošā nekustamā īpašuma Uriekstes ielā 42B, Rīgā, pārņemšanai Finanšu ministrijas valdījumā.
[1] Ministru kabineta uzdevuma 2021-UZD-325 izpildes termiņš noteikts līdz 31.05.2023. https://vktap.mk.gov.lv/tasks/control_headers/1c530e8e-a5dd-467d-8b78-663777b066ce
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Skatīt sadaļā "Pašreizējā situācija".
Risinājuma apraksts
Izpildot Ministru kabineta 2021.gada 25.februāra sēdes protokola Nr.20, 9.§ 3.punktā noteikto uzdevumu (kontroles uzdevums Nr.2021-UZD-325) ir sagatavots attiecīgs Ministru kabineta rīkojuma projekts, kas paredz Satiksmes ministrijai nodot Finanšu ministrijas valdījumā nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 0264) – zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 0262) 5,8951 ha platībā – Uriekstes ielā 42B, Rīgā, kas ierakstīts zemesgrāmatā uz valsts vārda Satiksmes ministrijas personā, un atrodas Rīgas brīvostas teritorijā, lai apstiprinātās Investīcijas ietvaros, nodrošinātu jaunas infrastruktūras izveidi kontroles dienestu funkciju īstenošanai Kundziņsalā.
Finanšu ministrijai izmantojot nekustamo īpašumu Uriekstes ielā 42B, Rīgā, būs saistoša Aizsargjoslu likumā noteiktā kārtība atbilstoši aizsargjoslas veidam.
Savukārt, ievērojot to, ka no nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 2009) sastāvā esošās zemes vienības ar kopējo platību 1,3217 ha (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 2009) nevar tikt atdalīta daļa aptuveni 0,017 ha platībā, jo šo zemes vienības daļu šķērso Rīgas brīvostas pārvaldes projekta “Satiksmes pārvads no Tvaika ielas uz Kundziņsalu” ietvaros projektētā pārvada nobrauktuve uz projektēto Rīgas brīvostas kravu kontroles un caurlaižu punktu, lai nodrošinātu sasaisti ar Rīgas brīvostas pārvaldes īstenotā projekta “Satiksmes pārvads no Tvaika ielas uz Kundziņsalu” ietvaros plānotajiem risinājumiem, nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 2009) sastāvā esošās zemes vienības ar kopējo platību 1,3217 ha (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 2009) daļas aptuveni 0,017 ha platībā tiks nodotas nomā (t.sk. nomas tiesības nostiprināt zemesgrāmatā) VNĪ uz 45 gadiem ar tiesībām veikt apvienotā gājēju un velosipēdu ceļa izbūvi zem projektētā pārvada nobrauktuves. Līdz 2023.gada III ceturkšņa beigām tik izstrādāts nomas plāns un nomas tiesības uz VNĪ vārda nostiprinātas zemesgrāmatā.
Finanšu ministrijai izmantojot nekustamo īpašumu Uriekstes ielā 42B, Rīgā, būs saistoša Aizsargjoslu likumā noteiktā kārtība atbilstoši aizsargjoslas veidam.
Savukārt, ievērojot to, ka no nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 2009) sastāvā esošās zemes vienības ar kopējo platību 1,3217 ha (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 2009) nevar tikt atdalīta daļa aptuveni 0,017 ha platībā, jo šo zemes vienības daļu šķērso Rīgas brīvostas pārvaldes projekta “Satiksmes pārvads no Tvaika ielas uz Kundziņsalu” ietvaros projektētā pārvada nobrauktuve uz projektēto Rīgas brīvostas kravu kontroles un caurlaižu punktu, lai nodrošinātu sasaisti ar Rīgas brīvostas pārvaldes īstenotā projekta “Satiksmes pārvads no Tvaika ielas uz Kundziņsalu” ietvaros plānotajiem risinājumiem, nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0100 096 2009) sastāvā esošās zemes vienības ar kopējo platību 1,3217 ha (zemes vienības kadastra apzīmējums 0100 096 2009) daļas aptuveni 0,017 ha platībā tiks nodotas nomā (t.sk. nomas tiesības nostiprināt zemesgrāmatā) VNĪ uz 45 gadiem ar tiesībām veikt apvienotā gājēju un velosipēdu ceļa izbūvi zem projektētā pārvada nobrauktuves. Līdz 2023.gada III ceturkšņa beigām tik izstrādāts nomas plāns un nomas tiesības uz VNĪ vārda nostiprinātas zemesgrāmatā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Nē
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Nē
1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību
1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums
Vai tiks veikts?
Nē
1.6. Cita informācija
-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
Cita informācija
Rīkojuma projektam nav ietekmes uz valsts budžetu, jo papildu līdzekļi no valsts budžeta nav nepieciešami.
Saskaņā ar VNĪ un Finanšu ministrijas 2020.gada 18.martā noslēgto Nekustamā īpašuma portfeļa pārvaldīšanas līgumu, kas Finanšu ministrijā reģistrēts ar Nr. 13.7-17/12/38, VNĪ (pārvaldnieks) apņēmies nodrošināt nepieciešamo darbību veikšanu, tajā skaitā segt izdevumus, lai pēc pārņemšanas nodrošinātu nekustamo īpašumu sadales veikšanu un īpašumtiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā.
Saskaņā ar VNĪ un Finanšu ministrijas 2020.gada 18.martā noslēgto Nekustamā īpašuma portfeļa pārvaldīšanas līgumu, kas Finanšu ministrijā reģistrēts ar Nr. 13.7-17/12/38, VNĪ (pārvaldnieks) apņēmies nodrošināt nepieciešamo darbību veikšanu, tajā skaitā segt izdevumus, lai pēc pārņemšanas nodrošinātu nekustamo īpašumu sadales veikšanu un īpašumtiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā.
4. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
4.2. Cita informācija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
5.3. Cita informācija
Apraksts
-
6. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas un sabiedrības līdzdalības process
Sabiedrības līdzdalība uz šo tiesību akta projektu neattiecas
Nē
6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas
Valsts un pašvaldību institūcijas
Finanšu ministrija, Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi"Nevalstiskās organizācijas
NēCits
Nē6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi
6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti
Atbilstoši Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumu Nr.970 „Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 5.punktam sabiedrības līdzdalības kārtība ir piemērojama tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Ņemot vērā, ka projekts neatbilst minētajiem kritērijiem, sabiedrības līdzdalības kārtība projekta izstrādē netiek piemērota. Projekts un tā anotācija būs publiski pieejami Tiesību aktu projektu publiskajā portālā Ministru kabineta tīmekļvietnē – sadaļā/Tiesību aktu projekti.
6.4. Cita informācija
Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 2. panta pirmo daļu un 3. panta pirmo daļu tiesību aktus publicē oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”, tos publicējot elektroniski tīmekļvietnē: www.vestnesis.lv.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.5. Cita informācija
Finanšu ministrija un valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi"
8. Horizontālās ietekmes
8.1. Projekta tiesiskā regulējuma ietekme
8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.5. uz teritoriju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.6. uz vidi
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.7. uz klimatneitralitāti
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.11. uz veselību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.13. uz datu aizsardzību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.14. uz diasporu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.15. uz profesiju reglamentāciju
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.16. uz bērna labākajām interesēm
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.2. Cita informācija
-
Pielikumi