Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 10.aprīlī
24-TA-1808: Likumprojekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likumā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Likumprojektā iekļauts Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomē atbalstītais priekšlikums, kas paredz atbrīvot no kriminālatbildības nepilngadīgas personas par narkotisko vielu lietošanu atbrīvot no kriminālatbildības nepilngadīgas personas, lai veicinātu nepilngadīgo likumpārkāpēju resocializāciju, aizstāvot sabiedrības intereses un kavējot narkotisko un psihotropo vielu pieprasījuma pieaugumu Latvijā.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Likumprojekta mērķis ir veicināt nepilngadīgo likumpārkāpēju resocializāciju, atbrīvojot no kriminālatbildības nepilngadīgas personas par narkotisko vielu lietošanu. 
Spēkā stāšanās termiņš
Nākamā diena pēc izsludināšanas (likumprojektam)
Pamatojums
Ņemot vērā, ka grozījumi paredz par narkotisko vielu lietošanu atbrīvot no kriminālatbildības nepilngadīgas personas, lai veicinātu nepilngadīgo likumpārkāpēju resocializāciju, aizstāvot sabiedrības intereses un kavējot narkotisko un psihotropo vielu pieprasījuma pieaugumu Latvijā, būtu svarīgi minēto likumprojektu izskatīt paātrinātā kārtībā.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Par nepilngadīgo personu atbrīvošanu no kriminālatbildības. Nepilngadīgas personas, kuras lieto narkotikas, apzinoties iespējamās juridiskas sekas un to ietekmi uz nākotni, baidās vērsties tiesībsargājošās iestādēs un meklēt medicīnisko palīdzību. Vienlaikus nepilngadīgas personas, kurām par narkotisko vielu lietošanu tiek piespriesta kriminālatbildība un sodītas ar brīvības atņemšanu, mazinās iespēja veiksmīgākai resocializācijai un efektīvi ārstēties no narkotisko vielu lietošanas atkarības. Galvenais ieguvums narkotisko vielu lietošanas dekriminalizācijai ir šādas stigmas mazināšana, kas ir svarīgi, lai personas vērstos pēc medicīniskās palīdzības, un būtu iespējams īstenot dažādus kaitējuma mazināšanas pasākumus ar mērķi novērst pārdozēšanu un mazināt infekcijas slimību izplatību un lietotāju vidū un sabiedrībā kopumā. Pētījumi pierāda, ka šādu pasākumu īstenošana uzlabo atkarīgo personu veselības stāvokli un mazina nāves gadījumu skaitu no narkotisko vielu pārdozēšanas.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
2022. gada 1. janvāra grozījumiem Krimināllikumā (https://likumi.lv/ta/id/319860-grozijumi-kriminallikuma), ar kuriem tika veikta nepilngadīgo kriminālsodu reforma. Proti, tika izstrādāta tāda nepilngadīgo kriminālatbildības sistēma, kuras mērķis ir attālināt bērnu no saskarsmes ar tradicionālās kriminālās justīcijas principiem, nodrošinot, ka pēc nozieguma izdarīšanas bērnam visos gadījumos nav jādodas uz tiesu un jāsaņem sods tradicionālā izpratnē. Līdz ar to atjaunojošās justīcijas intervence (kuru par pamatu ņēma, lai īstenotu iepriekš minētos grozījumus Krimināllikumā) jāīsteno ar mērķi reintegrēt bērnu sabiedrībā un dot bērnam konstruktīvu iespēju atgriezties tajā. Jo attiecībā uz nepilngadīgo primāra ir viņa resocializācija. Vairāk jāstrādā ar nepilngadīgā domāšanas procesa maiņu, jākoriģē nepilngadīgā uzvedība, lai netiktu atkārtoti izdarīti noziedzīgi nodarījumi. Katrai darbībai ir sekas. Par katru pieņemto lēmumu un rīcību jāuzņemas atbildība.

2023. gada 10. aprīļa Narkotiku padomes sēdē Tieslietu ministrija ziņoja par 2023. gada 24. maija sēdē uzdotā uzdevuma izpildi, izklāstot Darba grupā sagatavotos priekšlikumus. Padomes sēdē priekšlikumi tika konceptuāli atbalstīti un Veselības ministrijai sadarbībā ar Tieslietu ministriju uzdots virzīt minētos grozījumus Narkotiku aprites likumā.

Nesenie pētījumi liecina, ka dekriminalizācija tiešā veidā neietekmē narkotiku lietošanas un glabāšanas izplatību un tendences, taču tā var uzlabot piekļuvi veselības aprūpei, jo cilvēki, kuri, iespējams, agrāk baidījās meklēt medicīnisko palīdzību juridisku seku dēļ, var justies drošāk, meklējot nepieciešamo palīdzību.[1] Vienlaikus pētījumi parāda, ka citas intervences, kā plaši pieejami kaitējuma mazināšanas pakalpojumi, kopienā balstīti atbalsta pakalpojumi un arī plaši pieejami ārstēšanas pakalpojumi, uzlabo atkarīgo personu veselības stāvokli un mazina nāves gadījumu skaitu no narkotisko vielu pārdozēšanas.[2]
Izvērtējot Latvijas situācijai atbilstošāko risinājumu, Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomē tika atbalstīti Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) un TM priekšlikumi par personu, kuras sniedz vai organizē palīdzību narkotiku lietotājiem pārdozēšanas gadījumā, atbrīvošanu no kriminālatbildības, kā arī nepilngadīgo personu atbrīvošanu no kriminālatbildības par narkotisko un psihotropo vielu lietošanu.

[1] The Lancet. Drug decriminalisation: grounding policy in evidence. Lancet. 2023 Nov 25;402(10416):1941. doi: 10.1016/S0140-6736(23)02617-X. PMID: 38007253.

[2] Hughes, C., Ritter, A., Chalmers, J., Lancaster, K., Barratt, M. & Moxham-Hall, V.; 2024  Decriminalisation briefing note
 
Risinājuma apraksts
Ar minētajiem grozījumiem Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likuma 48.pantā tiks nodrošināts, ka nepilngadīgas personas netiks pakļautas kriminālatbildībai par narkotisko vai psihotropo vielu lietošanu, savukārt šo vielu iegāde vai glabāšana atbilstoši Narkotiku aprites likuma 48. panta trešajai daļai joprojām tiks pakļauta Krimināllikuma regulējumam. Šādi grozījumi nodrošinās to, ka nepilngadīgām personām netiek radīta nesodāmības un visatļautības sajūta, kā arī tiks novērsti potenciāli riski nepilngadīgo iesaistei narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgā izplatīšanā, jo kriminālatbildība par šo vielu iegādi vai glabāšanu joprojām tiek saglabāta.
Tāpat jānorāda, ka ar piedāvātajiem grozījumiem Narkotiku aprites likumā tiks noteikts, ka administratīvā pārkāpuma procesā pilngadīgas personas turpmāk tiks brīdinātas par šo vielu lietošanu, kā rezultātā pilngadīgas personas joprojām būs saucamas pie kriminālatbildības par atkārtotu narkotiku lietošanu. Savukārt nepilngadīgām personām šāds brīdinājums nebūs, kas nozīmē, ka bērni par šo vielu lietošanu netiks saukti pie kriminālatbildības, bet gan pie administratīvās atbildības. Tāpat jānorāda, ka ar piedāvātajiem grozījumiem Narkotiku aprites likumā tiks noteikts, ka administratīvā pārkāpuma procesā pilngadīgas personas turpmāk tiks brīdinātas par šo vielu lietošanu, kā rezultātā pilngadīgas personas joprojām būs saucamas pie kriminālatbildības par atkārtotu narkotiku lietošanu. Savukārt nepilngadīgām personām šāds brīdinājums nebūs, kas nozīmē, ka bērni par šo vielu lietošanu netiks saukti pie kriminālatbildības, bet gan pie administratīvās atbildības.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Dekriminalizācija

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
dekriminalizācija

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk