Anotācija

22-TA-2531: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2016. gada 8. novembra noteikumos Nr. 718 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.6. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikāciju" īstenošanas noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014. —2020. gada plānošanas perioda vadības likuma 20. panta 6. un 13. punkts

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Projekta mērķis ir efektivizēt Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.6. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikāciju" īstenošanu, nodrošinot mērķu un rādītāju sasniegšanu, vienlaikus optimāli izmantot atbalstu citu veselības nozares rīcībpoltiku īstenošanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Šobrīd spēkā esošā Ministru kabineta 2016. gada 8.novembra noteikumu Nr.718  "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.6. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikāciju" īstenošanas noteikumi"" īstenošanas noteikumi"  (turpmāk – MK noteikumi Nr.718) 9.punkta redakcija nosaka 9.2.6. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikāciju" (turpmāk – SAM 9.2.6.) pieejamo kopējo attiecināmo finansējumu - ir 14 683 597 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda finansējums – 12 481 057 euro un valsts budžeta finansējums – 2 202 540 euro.

SAM 9.2.6. ietvaros Veselības ministrija īsteno projektu Nr. 9.2.6.0/17/I/001 “Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikācijas uzlabošana” (turpmāk – SAM 9.2.6. projekts). Projekta īstenošanas termiņš no 2017.gada 19.septembra līdz 2023.gada 31.decembrim.

SAM 9.2.6. projekta īstenošanas ietvaros, secināts, ka nepieciešams intensificēt projekta apguvi, lai iekļautos projekta gala termiņā un Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda attiecināmības gala termiņā. Saskaņā ar MK noteikumu Nr.718 29.punktā minēto Cilvēkresursu apmācību plānu projekta ietvaros ir saplānotas visas projekta aktivitātes un apmācību tēmas. Tomēr ņemot vērā publisko iepirkumu rezultāta radušos ietaupījumus, proti tiek plānots un izsludināts pieteikums par vienu summu, bet rezultātā tiek noslēgts līgums par mazāku summu, kā arī ņemot vērā pandēmijas COVID-19 dēļ nenotikušos ārstniecības personu pieredzes apmaiņas pasākumus, projektā ir radušies ietaupījumi. Ņemot vērā  ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla profesionālās pilnveides specifiku un līdzšinējo pieredzi publiskajos iepirkumos, tika lemts, ka projekta ietvaros tiks realizētas apmācību programmas, kuru īstenošanai nav identificēti riski nesasniegt noteikto un neiekļauties projekta gala termiņā, t.i. līdz 2023.gada beigām. Radušos ietaupījumu plānots novirzīt Veselības ministrijas 9.2.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām, kas sniedz pakalpojumus prioritārajās veselības jomās iedzīvotājiem, kas dzīvo ārpus Rīgas" (turpmāk –  SAM 9.2.5.) ietvaros realizējamā projekta  Nr. 9.2.5.0/17/I/001 „Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personu pieejamības uzlabošana ārpus Rīgas” (turpmāk – SAM 9.2.5. projekts) īstenošanai.

MK noteikumu Nr.718 7.punktā 7.1. un 7.2. apakšpunktos noteiktie SAM 9.2.6. mērķa uzraudzības rādītāji -  rezultāta rādītājs – ārstniecības, ārstniecības atbalsta personu un farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu sniedzēju skaits, kuri pilnveidojuši profesionālo kvalifikāciju tālākizglītības pasākumu ietvaros, – 28 000–30 000 pakalpojumu sniedzēji, un iznākuma rādītājs – veselības un sociālās aprūpes jomā strādājošo personu skaits, kuras saņēmušas Eiropas Sociālā fonda atbalstītās apmācības veselības jomā, – 35 000 apmācību dalībnieki, tiks sasniegti ar plānā iezīmētajām projekta darbībām.

Kopumā projekta ietvaros ārstniecības un ārstniecības atbalsta personālam ir iespēja izglītoties 166 neformālās izglītības programmās. Līdz 2022.gada augustam apmācīti 33 000 dalībnieki. Šobrīd noslēgto līgumu izpildes gaitā plānots apmācīt vēl vismaz 8 000  dalībnieku skaitu.

Tādejādi, samazinot SAM 9.2.6. pieejamo finansējumu, risks nesasniegt uzraudzības rādītājus ir izslēgts.

Vienlaikus SAM 9.2.5. projekta ietvaros ir konstatēta papildus nepieciešamība paplašināt ārstniecības personu loku, kuras var pretendēt SAM 9.2.5. atbalstam (kompensācijām) valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanas uzsākšanai ārpus Rīgas, papildus esošajām atbalstāmajām profesijām ietverot audiologopēdus, mākslas terapeitus - kas atbilstoši Ārstniecības likuma 45.1 punktā noteiktajam ir ietverti funkcionālo speciālistu sarakstā. Ar papildus  piešķirto finansējumu ir iespējams piesaistīt vidēji 35 ārstniecības personas, ņemot vērā šai atlīdzības grupai plānoto kompensācijas apmēru 2022.gadā.

Tostarp, saskaņā ar Veselības ministrijas veiktajiem grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un balstoties uz Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021-2027. noteikto, 2022.gada 24.maija organizētajā sanāksmē “Par stacionārās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanu Rīgā Darba grupā” ar Veselības ministrijas, Labklājības ministrijas un Rīgas domes pārstāvju klātbūtni tika panākta konceptuāla vienošanās par “Veselības aprūpes punkta izveide un veselības aprūpes pakalpojuma nodrošināšana ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā (SAC)” pilotprojekta īstenošanu. Pilotprojektu plānots realizēt SAM 9.2.5. projekta ietvaros, attiecīgi paplašinot atbalstāmo darbību un izmaksu attiecināmības nosacījumus SAM 9.2.5. atbalsta mērķa ietvaros.

Veicamie grozījumi SAM 9.2.6. īstenošanā esošo projektu neietekmē, projekta mērķis paliek nemainīgs un tiks sasniegts ar šobrīd plānā esošajām projekta darbībām.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
-
Risinājuma apraksts
Ņemot vērā SAM 9.2.6. kopējā attiecināmā finansējuma apguves progresu un ārstniecības personu izrādīto interesi par dalību SAM 9.2.5 īstenotajā projektā, kā arī konstatētās vajadzības pēc pilotprojekta īstenošanas SAM 9.2.5 projekta ietvaros, tika lemts par sabiedrības veselības rīcībpolitikas maiņu un papildus finansējuma novirzīšanu SAM 9.2.5 īstenošanai.

Veselības ministrija ir lēmusi par SAM 9.2.6 kopējā pieejamā attiecināmā finansējuma 1 000 155 euro apmērā pārdali uz SAM 9.2.5. projektu. 

SAM 9.2.6. un SAM 9.2.5. atbalsts izriet no Eiropas Savienības struktūrfondu 2014. – 2020.gada plānošanas perioda  darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.prioritātei “Sociālā iekļaušana un nabadzības apkarošana” pieejamā Eiropas Sociālā fonda finansējuma, kura ietvaros var tikt atbalstītas nacionālā līmeņa pārdales starp specifiskajiem atbalsta mērķiem, ja vien nepastāv risks nesasniegt iznākuma rādītājus.

Attiecībā uz SAM 9.2.5. iznākumu rādītājs atbalstāmajai darbībai “Pasākumi ārstniecības personu piesaistei” noteikts - reģioniem piesaistīto ārstniecības personu skaits, kuras saņēmušas atbalstu, lai veicinātu to piesaisti darbam teritoriālajās vienībās ārpus Rīgas, – 1 533 piesaistītas ārstniecības personas, uz 2022.gada 30.jūniju ir piesaistītas 1 234 ārstniecības personas, kas ir  80,5 % no kopējā noteiktā SAM 9.2.5. iznākuma rādītāja. 2022.gada sākumā Veselības ministrija ierosināja grozījumus Ministru kabineta 2017.gada 21.marta noteikumos Nr.158 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot pieejamību ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām, kas sniedz pakalpojumus prioritārajās veselības jomās iedzīvotājiem, kas dzīvo ārpus Rīgas" īstenošanas noteikumi", ar kuriem tika piešķirts papildus finansējums SAM 9.2.5. ietvaros izmaksājamo kompensāciju apjomam, tādējādi nodrošinot pilnu iznākuma rādītāja izpildi 100% apmērā. Attiecīgi risks nesasniegt projekta iznākuma rādītāju nav.

Attiecīgi noteikumu projekts paredz precizēt MK noteikumu Nr.718 9.punktu, nosakot, ka SAM 9.2.6. ietvaros pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 13 683 442 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda finansējums – 11 630 925 euro un valsts budžeta finansējums – 2 052 517 euro.

Paralēli noteikumu projektam tiek virzīti apstiprināšanai Ministru kabinetā grozījumi SAM 9.2.5 īstenošanas nosacījumos.

Kopumā minētie grozījumi ir vērsti uz labāku SAM  9.2.6. mērķa sasniegšanu vienlaikus sasniedzot izvirzītos mērķus un optimizējot SAM 9.2.5. atbalsta summu, attiecīgi intensificējot veselības aprūpes nozarei būtiski nepieciešamo atbalstu stacionārās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai.

 Pēc noteikuma projekta stāšanās spēkā būs nepieciešami grozījumi īstenošanā esošajos 9.2.6. projekta ietvaros un SAM 9.2.5 projekta ietvaros, tie uzskatāmi par būtiskiem, jo paredz atbalsta apjoma izmaiņas, tomēr neietekmē darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” rādītājus un kopējo 9.prioritātes “Sociālā iekļaušana un nabadzības apkarošana” atbalsta apjomu.
 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2022
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2023
2024
2025
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
2 355 656
0
3 829 581
-1 746 717
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
2 355 656
0
3 829 581
-1 746 717
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
2 771 360
0
4 505 389
-2 054 961
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
2 771 360
0
4 505 389
-2 054 961
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
-415 704
0
-675 808
308 244
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
-415 704
0
-675 808
308 244
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
308 244
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Šobrīd SAM 9.2.6.kopējais finansējums (kopējās attiecināmās izmaksas) 14 683 597 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda (turpmāk - ESF) finansējums – 12 481 057 euro un valsts budžeta finansējums – 2 202 540 euro.

SAM 9.2.6. kopējais finansējums pa gadiem:
2017.gadā apgūts finansējums 34 465,11 euro (t.sk. ESF finansējumus 29 295,34 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 5 169, 77 euro);
2018.gadā apgūts finansējums 689 106,34 euro (t.sk. ESF finansējumus 585 740,38 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 103 365,96 euro);
2019.gadā apgūts finansējums 2 001 613,40 euro (t.sk. ESF finansējumus 1 701 371,39 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 300 242,01 euro);
2020.gadā apgūts finansējums 3 053 790,53  euro (t.sk. ESF finansējumus 2 595 721,95 euro un valsts budžeta līdzfinansējums  458 068,58 euro);
2021.gadā apgūts finansējums 2 682 678,21 euro (t.sk. ESF finansējumus 2 280 276,47 euro un valsts budžeta līdzfinansējums  402 401,74 euro);
2022.gadā plānots apgūt finansējumu 2 771 360,41 euro (t.sk. ESF finansējumus  2 355 656,34 euro un valsts budžeta līdzfinansējums  415 704,07 euro);
2023.gadā plānots apgūt finansējumu 2 450 428 euro (t.sk. ESF finansējumus  2 082 863,80 euro un valsts budžeta līdzfinansējums  367 564,20 euro).

Noteikumu projekts paredz pārdalīt no SAM 9.2.6. uz SAM 9.2.5. finansējumu par 1 000 155 euro, t.sk. ESF līdzfinansējumu 850 132 euro un valsts budžeta līdzfinansējumu 150 023 euro apmērā.

Atbilstoši likumam “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2022., 2023. un 2024.gadam” SAM 9.2.6.projektam plānotais finansējums 2023.gadam sastāda 4 505 389 euro, savukārt plānotais finansējums Veselības ministrijas pamatbudžeta bāzes izdevumu 2023.- 2025.gadam SAM 9.2.6. projektam 2023.gadam sastāda 2 721 943 euro. Nemot vēra, ka noteikumu projekts paredz finansējuma samazinājumu SAM 9.2.6., 2023.gadā ar iekšējo Veselības ministrijas rīkojumu plānots veikt līdzekļu pārdali no SAM 9.2.6. projekta uz SAM 9.2.5. projektu 271 515 euro apmērā. 

Ņemot vērā to, ka noteikumu projekts paredz ESF un valsts budžeta finansējuma pārdales no SAM  9.2.6. uz SAM 9.2.5. noteikumu projektam ir neitrāla ietekme uz valsts budžetu.

Projektu īsteno Veselības ministrija un finansējums tiek plānots Veselības ministrijas valsts budžeta 63.07.00 programmā “Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu īstenošana (2014-2020)”. Visus augstāk minētos budžeta ieņēmumus veido ESF finansējums.
 
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
-

4.1.1. Ministru kabineta 2017. gada 21. marta noteikumi Nr. 158 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot pieejamību ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām, kas sniedz pakalpojumus prioritārajās veselības jomās iedzīvotājiem, kas dzīvo ārpus Rīgas" īstenošanas noteikumi""

Pamatojums un apraksts
Ņemot vērā to, ka noteikumu projekts paredz finansējuma pārdali no Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.6. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikāciju" uz Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.5. specifisko atbalsta mērķi "Uzlabot pieejamību ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām, kas sniedz pakalpojumus prioritārajās veselības jomās iedzīvotājiem, kas dzīvo ārpus Rīgas", nepieciešami grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 21. marta noteikumos Nr. 158 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot pieejamību ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām, kas sniedz pakalpojumus prioritārajās veselības jomās iedzīvotājiem, kas dzīvo ārpus Rīgas" īstenošanas noteikumi"".
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
-

6.4. Cita informācija

Tiesību akta projekts nodrošina ātrāku un kvalitatīvāku SAM 9.2.6. mērķu sasniegšanu un pakalpojumu pieejamību sabiedrības interesēs un tam nav ietekmes uz sabiedrības interesēm un pienākumiem, līdz ar to nav nepieciešams organizēt sabiedrības informēšanas pasākumus saistībā ar šī projekta izstrādi.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • Veselības ministrija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Atbildīgās iestādes funkcijas pilda Veselības ministrija, sadarbības iestādes funkcijas – Centrālā finanšu un līgumu aģentūra. Projekta iesniedzējs un finansējuma saņēmējs Veselības ministrija.
Ar noteikumu projektu noteiktie institūciju pienākumi tiks veikti esošo finanšu un darbinieku kapacitātes ietvaros, nepalielinot kopējās izmaksas.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk