Anotācija (ex-ante)

22-TA-2163: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumos Nr. 812 "Oficiālās statistikas veidlapu paraugu apstiprināšanas un veidlapu aizpildīšanas un iesniegšanas noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
-

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Uzlabot atsevišķu statistisko rādītāju apkopošanu un kopsavilkuma informācijas publicēšanas termiņus, izpildīt Eiropas Savienības normatīvo aktu (regulu) prasības un samazināt respondentu noslodzi.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumi Nr. 812 “Oficiālās statistikas veidlapu paraugu apstiprināšanas un veidlapu aizpildīšanas un iesniegšanas noteikumi” (turpmāk - noteikumi Nr. 812).
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekts „Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumos Nr. 812 “Oficiālās statistikas veidlapu paraugu apstiprināšanas un veidlapu aizpildīšanas un iesniegšanas noteikumi”” (turpmāk – MK noteikumu projekts) izstrādāts, lai risinātu šādas galvenās problēmas:
- lai uzlabotu atsevišķu statistisko rādītāju apkopošanas un kopsavilkuma informācijas publicēšanas termiņus;
- lai izpildītu Eiropas Savienības normatīvo aktu (regulu) prasības un Eiropas Savienības un Centrālās statistikas pārvaldes (turpmāk - Pārvalde) savstarpēji noslēgto sadarbības līgumu prasības;
- lai samazinātu respondentu noslodzi.
Risinājuma apraksts
Ar MK noteikumu projektu groza 22 spēkā esošas veidlapas, papildina ar četrām jaunām veidlapām un svītro četras veidlapas. MK noteikumu projekts paredz veikt šādas izmaiņas:
1. MK noteikumu projekta 1. un 29. punkts (MK noteikumu projekta 1. pielikums) - izvērtēta apkopojamās informācijas nepieciešamība un griezums. 13. tabulā mainīti statistiskie reģioni uz plānošanas reģioniem. Izņemtas 8., 11., 17., 18. tabula;
2. MK noteikumu projekta 30. punkts (MK noteikumu projekta 2. pielikums) - izmaiņas veidlapā jāveic sakarā ar jauna kravu pārvadājumu veida uzsākšanu: mobilo kravu pārvadājumi. Tāpēc ir izveidota jauna sadaļa datiem par mobila kravu pārvadājumiem.
3. MK noteikumu projekta 2. punkts - papildināts ar regulu, kas pamato datu vākšanu. Pašā veidlapā grozījumu veikšana nav nepieciešama;
4. MK noteikumu projekta 3. punkts - papildināts ar regulu, kas pamato datu vākšanu. Pašā veidlapā grozījumu veikšana nav nepieciešama;
5. MK noteikumu projekta 31. punkts (MK noteikumu projekta 3. pielikums) - Eiropas Komisija katru gadu apstiprina ieviešanas regulu, ar ko saskaņā ar Eiropas parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/2152 tematiem "IKT izmantojums un e-komercija" nosaka datu prasību tehniskās specifikācijas 2023. gadam. Ieviešanas regula parasti tiek apstiprināta katra gada beigās. Ņemot vērā ieviešanas regulas projektā iekļauto, veidlapa precizēta pēc jaunākajām prasībām un regulējumiem par datiem, kurus nepieciešams iegūt 2023. gada apsekojumā. Pievienoti jautājumi par uzņēmuma tīmekļa vietnes un sociālo mēdiju izmantošanu, pievienots pilnīgi jauns modulis “C. Datu izmantošana, koplietošana, analītika un tirdzniecība,” kā arī iekļauti moduļi “E. Mākslīgais intelekts” un “F. Rēķini” Veiktas redakcionālas izmaiņas, balstoties uz iepriekšēja gada apsekojuma pieredzi.
6. MK noteikumu projekta 4. un 32. punkts (MK noteikumu projekta 4. pielikums) - mainījušās lietotāju prasības. Nepieciešama respondentu noslodzes samazināšana, līdz ar to izņemts 2.9.jautājums. Saīsināti un vienkāršoti jautājumi: 1.1., 1.2., 3.1. un 3.2. Apvienots 2.2., 2.3. un 2.4.jautājums vienā, tāpat vienā jautājumā apvienots 2.5., 2.6. un 2.7. jautājums; 
7. MK noteikumu projekta 33. punkts (MK noteikumu projekta 5. pielikums) - izmaiņas nepieciešamas, lai nodrošinātu informāciju par ārvalstu saistītu uzņēmumu darbību ārvalstīs un  pakalpojumu starptautiskās sniegšanas iedalījumu pēc sniegšanas veida.
8. MK noteikumu projekta 5. un 34. punkts (MK noteikumu projekta 6. pielikums) - mainījušās lietotāju prasības. Nepieciešama respondentu noslodzes samazināšana, līdz ar to izņemts 2.9.jautājums. Saīsināti un vienkāršoti jautājumi: 1.1., 1.2., 3.1. un 3.2. Apvienots 2.2., 2.3. un 2.4.jautājums vienā, tāpat vienā jautājumā apvienots 2.5., 2.6. un 2.7. jautājums;
9. MK noteikumu projekta 35. punkts (MK noteikumu projekta 7. pielikums) - izmaiņas jāveic sakarā ar to, ka Lietuvā NUTS 2 līmenī ir 2 reģioni. Veidlapā nebija sadaļas par pasažieru pārvadājumiem sadalījumā  pēc NUTS 2. Tagad tā ir izveidota, lai pasažieru pārvadājumus uz/no Lietuvas varētu sadalīt pēc NUTS 2.
10. MK noteikumu projekta 6. un 36. punkts (MK noteikumu projekta 8. pielikums) - mainījušās lietotāju prasības. Nepieciešama respondentu noslodzes samazināšana, līdz ar to izņemts 2.9.jautājums. Saīsināti un vienkāršoti jautājumi: 1.1., 1.2., 3.1. un 3.2. Apvienots 2.2., 2.3. un 2.4.jautājums vienā, tāpat vienā jautājumā apvienots 2.5., 2.6. un 2.7. jautājums;
11. MK noteikumu projekta 7. un 37. punkts (MK noteikumu projekta 9. pielikums) - veidlapa ir pielāgota galvenā lietotāja - Pārvaldes gada nacionālo kontu daļas (turpmāk - GNKD) - vajadzībām. Tāpēc izņemts saturs, kas GNKD nav nepieciešams, bet preču grupu sadalījums mainīts, pielāgojoties GNKD vajadzībām. Kopējo rindu skaitu tādējādi izdevies nedaudz samazināt;
12. MK noteikumu projekta 38. punkts (MK noteikumu projekta 10. pielikums) - pievienots viens papildu jautājums, lai nodrošinātu nepieciešamo informāciju rādītāju aprēķināšanai atbilstoši aprēķinu metodoloģijas izmaiņām.
13. MK noteikumu projekta 8. un 39. punkts (MK noteikumu projekta 11. pielikums) - izmaiņas veidlapā ir saistītas ar nepieciešamību dalībvalstīm (Latvijas gadījumā Zemkopības ministrijai) ziņot Eiropas Komisijai informāciju par stratēģiski svarīgu produktu (graudaugu un rapša sēklas) krājumiem, lai spētu paredzēt pārtikas un lopbarības nodrošinājumu pasaules tirgū pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Līdz šim dati par krājumiem tika sniegti 2 reizes gadā. Iesniedzamo datu apjoms 1. un 3. ceturksnī katrā pieaug par 14 rādītājiem, 2. un  4 .ceturksnī  - par 5 rādītājiem (kopā gadā - par 38 rādītājiem).
14. MK noteikumu projekta 9. un 40. punkts (MK noteikumu projekta 12. pielikums) - saskaņā ar Komisijas 2021. gada 27. aprīļa Deleģēto lēmumu (ES) Nr. 2021/1167 ar ko izveido Savienības daudzgadu programmu par bioloģisko, vidisko, tehnisko un sociālekonomisko zvejniecības un akvakultūras datu vākšanu un pārvaldību no 2022. gada ir veiktas izmaiņas kuģa garuma klasēs pārskata tabulā “5. Ekonomiskie rādītāji zvejniecībā pa kuģu grupām 20xx. gadā”.
15. MK noteikumu projekta 41. punkts (MK noteikumu projekta 13. pielikums) - izņemti veidlapas E un F atbilžu varianti 8. jautājumā. D jautājumam mainīts teksts no “finanšu izmaksas” uz “finansiālas grūtības”, lai būtu identiski ar rūpniecības un pakalpojumu konjunktūras apsekojumiem. G un H atbildes pārsauktas par E un F.
16. MK noteikumu projekta 10. un 42. punkts (MK noteikumu projekta 14. pielikums) - veidlapai mainīts dizains, atbilstoši jaunam standartam, kā arī uzlaboti metodoloģiskie norādījumi atsevišķiem jautājumiem.
17. MK noteikumu projekta 11. un 43. punkts (MK noteikumu projekta 15. pielikums) - veidlapai mainīts dizains, atbilstoši jaunam standartam, kā arī uzlaboti metodoloģiskie norādījumi atsevišķiem jautājumiem.
18. MK noteikumu projekta 12. un 44. punkts (MK noteikumu projekta 16. pielikums) -veidlapai mainīts dizains, atbilstoši jaunam standartam, kā arī uzlaboti metodoloģiskie norādījumi atsevišķiem jautājumiem.
19. MK noteikumu projekta 13. un 45. punkts (MK noteikumu projekta 17. pielikums) - veidlapa precizēta pēc jaunākajām Eurostat prasībām un regulējumiem par datiem, kurus nepieciešams iegūt 2023. gada apsekojumā. Atjaunots saraksts ar interneta izmantošanas mērķiem, pievienots pilnīgi jauns modulis “D. Elektroniskās identifikācijas lietošana”, atkārtoti iekļauts modulis “F. E-prasmes”. Veiktas redakcionālas izmaiņas, balstoties iepriekšēja gada apsekojuma pieredzē;
20.MK noteikumu projekta 46. punkts (MK noteikumu projekta 18. pielikums) - veidlapa precizēta pēc jaunākajām Eurostat prasībām par datiem, kurus nepieciešams iegūt 2023. gada apsekojumā. Pievienoti papildu jautājumi 2. sadaļā par inovācijām un 4. sadaļā par uzņēmuma darbību raksturojošajiem faktoriem. Izņemts jautājums par dizainu, intelektuālā īpašuma tiesībām, likumdošanu, kavējošajiem faktoriem inovāciju ieviešanai. Precizētas un pievienotas jaunas definīcijas.
21. MK noteikumu projekta 14. un 47. punkts - veidlapa svītrota, jo turpmāk nav nepieciešamības vākt šos datus.
22. MK noteikumu projekta 15. un 48. punkts - veidlapa svītrota, jo turpmāk nav nepieciešamības vākt šos datus.
23. MK noteikumu projekta 16. punkts - papildināts ar regulu, kas precizē datu vākšanas tiesisko pamatu. Pašā veidlapā grozījumu veikšana nav nepieciešama
24. MK noteikumu projekta 17. un 49. punkts (MK noteikumu projekta 19. pielikums) - apsekojums tiek veikts vienreiz četros gados (nākošais notiks 2023. gada martā par 2022. gadu), līdz ar to veikta veidlapas un norādījumu aktualizēšana. Mainās apsekojumā gads no 2018. uz 2022. Ieviests jauns rādītājs (Personas kods), ar kuru palīdzību Pārvalde var iegūt informāciju no reģistriem un VID datu bāzēm. Šis rādītājs nav obligāts, respondents pats izvēlas norādīt personas kodu vai nenorādīt to. 
25. MK noteikumu projekta 8. un 50. punkts (MK noteikumu projekta 20. pielikums) - apsekojums tiek veikts vienreiz četros gados (nākošais notiks 2023. gada martā par 2022. gadu), līdz ar to veikta veidlapas un norādījumu aktualizēšana. Mainās apsekojumā gads no 2018. uz 2022. Ieviests jauns rādītājs (Personas kods), ar kuru palīdzību Pārvalde var iegūt informāciju no reģistriem un VID datu bāzēm. Šis rādītājs nav obligāts, respondents pats izvēlas norādīt personas kodu vai nenorādīt to.
26. MK noteikumu projekta 19. un 51. punkts (MK noteikumu projekta 21. pielikums) - apsekojums tiek veikts vienreiz četros gados (nākošais notiks 2023. gada martā par 2022. gadu), līdz ar to veikta veidlapas un norādījumu aktualizēšana. Mainās apsekojumā gads no 2018. uz 2022. 
27. MK noteikumu projekta 20. un 52. punkts - veidlapa svītrota, jo turpmāk nav nepieciešamības vākt šos datus.
28. MK noteikumu projekta 21. un 53. punkts - veidlapa svītrota, jo turpmāk nav nepieciešamības vākt šos datus.
29. MK noteikumu projekta 22. un 54. punkts (MK noteikumu projekta 22. pielikums) - izmaiņas veiktas saskaņā ar Eurostat metodoloģiskiem norādījumiem.
30. MK noteikumu projekta 24. un 55. punkts (MK noteikumu projekta 23. pielikums) - lai nodrošinātu regulas projekta par lauksaimnieciskās ražošanas statistiku (Regulation for Statistics on Agricultural Input and Output – SAIO) prasību izpildi attiecībā uz zālāju platību apsaimniekošanu pēc 2024. gada, ir nepieciešams veikt pētījumu, lai izstrādātu metodoloģiju šo statistikas datu ieguvei. Vienreizēja anketa Granta projekts G-20.19.1 (līguma Nr. 101037748 — 2020-LV-AGRI) ietvaros.
31. MK noteikumu projekta 25. un 56. punkts (MK noteikumu projekta 24. pielikums) - datu vākšanas nepieciešamību nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES) Nr. 2018/1091 par lauku saimniecību integrētu statistiku un ar ko atceļ Regulas (EK) Nr. 1166/2008 un (ES) Nr. 1337/2011 un Komisijas 2021. gada 16. decembra Īstenošanas regula (ES) Nr. 2021/2286 par datiem, kas attiecībā uz mainīgo lielumu sarakstu un to aprakstu sniedzami par 2023. pārskata gadu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1091 par lauku saimniecību integrētu statistiku, un ar ko atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 1200/2009.
32. MK noteikumu projekta 26. un 57. punkts (MK noteikumu projekta 25. pielikums) - datu vākšanas nepieciešamību nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 10. oktobra Regula (ES) Nr. 2019/1700, ar ko izveido vienotu ietvaru Eiropas statistikai par personām un mājsaimniecībām, kuras pamatā ir no izlasēm savākti dati individuālā līmenī, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 808/2004, (EK) Nr. 452/2008 un (EK) Nr. 1338/2008 un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1177/2003 un Padomes Regulu (EK) Nr. 577/98 un Komisijas 2019. gada 16. decembra Īstenošanas Regula (ES) Nr. 2019/2242, ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē datu kopu tehniskos aspektus, nosaka tehniskos formātus un precizē kvalitātes ziņojumu detalizētu sagatavošanas kārtību un saturu par izlases apsekojuma organizēšanu ienākumu un dzīves apstākļu jomā, un Komisijas 2021. gada 24. novembra Īstenošanas Regula (ES) Nr. 2021/2052 ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē izlases apsekojuma
ienākumu un dzīves apstākļu jomā datu kopu par “Darba tirgu un mājokļiem”, “Priekšrocību un
trūkumu pārmantošanu no paaudzes paaudzē” un “Mājokļa grūtībām” tehniskos aspektus
un 2023. gada ad hoc tematu “Mājsaimniecību energoefektivitāte”
33. MK noteikumu projekta 27. un 58. punkts (MK noteikumu projekta 26. pielikums) - datu vākšanas nepieciešamību nosaka Komisijas 2020. gada 5. novembra Īstenošanas regulas (ES) Nr. 2020/1642, ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē tehniskos aspektus attiecībā uz 2022. gada ad hoc temata "darba prasmes" un astoņu gadu mainīgo lielumu par "pensiju un dalību darba tirgū" datu kopu darbaspēka jomā.
34. MK noteikumu projekta 28. punkts - darba procesā, saņemot datus no respondentiem, tika konstatēts, ka faktiski respondenti iesniedz datus arī pa citiem kanāliem, ne tikai pa MK 812. noteikumu 3. punktā noteiktajiem. Līdz ar to, lai pielāgotos faktiskajai situācijai, ir izstrādāts MK 812. noteikumu 3.2. apakšpunkta grozījums. 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • 8500 fiziskas personas (Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji)
  • 8000 privātās mājsaimniecības
  • 3200 personas 50-74 gadu vecumā
  • 6000 fiziskas personas (Latvijā uzņemtie ārvalstu viesi vecumā no 15 gadiem, kas nakšņoja Latvija)
  • 6000 fiziskas personas (Latvijā uzņemtie ārvalstu viesi vecumā no 15 gadiem, kas uzturējās Latvijā mazāk par 24 stundām)
  • 6600 nodarbinātās personas 15-74 gadu vecumā
Ietekmes apraksts
MK noteikumu projekts ietekmēs šādas respondentu - fizisko personu, grupas:
1. MK noteikumu projekta 10. un 42. punkts (MK noteikumu projekta 14.pielikums) - 8000 privātās mājsaimniecības;
2. MK noteikumu projekta 11. un 43. punkts (MK noteikumu projekta 15.pielikums) - 8000 privātās mājsaimniecības;
3. MK noteikumu projekta 12. un 44. punkts (MK noteikumu projekta 16.pielikums) - 8000 privātās mājsaimniecības;
4. MK noteikumu projekta 13. un 45. punkts (MK noteikumu projekta 17.pielikums) - 8500 fiziskas personas (Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji);
5. MK noteikumu projekta 14. un 47. punkts - 6000 fiziskas personas (Latvijā uzņemtie ārvalstu viesi vecumā no 15 gadiem, kas nakšņoja Latvija);
6. MK noteikumu projekta 15. un 48. punkts - 6000 fiziskas personas (Latvijā uzņemtie ārvalstu viesi vecumā no 15 gadiem, kas uzturējās Latvijā mazāk par 24 stundām);
7. MK noteikumu projekta 20. un 52. punkts - 8000 privātās mājsaimniecības;
8. MK noteikumu projekta 21. un 53. punkts - 6600 nodarbinātās personas 15-74 gadu vecumā;
9. MK noteikumu projekta 22. un 54. punkts (MK noteikumu projekta 22.pielikums) - 8000 privātās mājsaimniecības;
10. MK noteikumu projekta 26. un 57. punkts (MK noteikumu projekta 25.pielikums) - 8000 privātās mājsaimniecības;
11. MK noteikumu projekta 27. un 58. punkts (MK noteikumu projekta 26.pielikums) - 3200 personas 50-74 gadu vecumā.
Juridiskās personas
  • 53 augstākās izglītības mācību iestādes, kas īsteno akadēmiskas un profesionālas studiju programmas;
  • 1500 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir NACE nodaļa 47
  • 800 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. sadaļā C
  • 42 uzņēmumi, kuri iepērk graudus, pākšaugus, rapša sēklas
  • 160 uzņēmumi, kas nodarbojas ar komerczveju un kuriem ir piešķirti nozvejas limiti un licences
  • 60 augstākās izglītības mācību iestādes, to pārraudzībā esošās zinātniskās iestādes
  • 8 uzņēmumi, kuru pamatdarbība vai sekundārā darbība ir klasificēta NACE 2.red klasēs 49.10, 49.20 un 52.21
  • 3200 uzņēmumi, kuriem gada vidējais darbinieku skaits ir 10 un vairāk, un kuru pamatdarbība ir klasificēta šādās NACE 2.red. nodaļās: 10-33, 35-39, 41-43, 45-47, 49-53, 55-56, 58-63, 68, 69-74, 77-82, 95.1
  • 450 uzņēmumi, kam ir meitas uzņēmums (līdzdalība radniecisko sabiedrību kapitālā) vai filiāle ārvalstīs
  • 3000 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. sadaļās A-U
  • 6 uzņēmumi, kuru pamatdarbība vai sekundārā darbība ir klasificēta NACE 2.red klasēs 49.10, 49.20 un 52.22
  • 12 valsts sektora zinātniskās iestādes
  • 420 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. nodaļās 45 un 47
  • 3100 uzņēmumi, kuru pamatdarbības nozare ir NACE sadaļas B,C,D,E,H,J,K un NACE nodaļas 46, 71, 72, un 73 ar strādājošo skaitu 10 un vairāk
  • 5600 komercsabiedrības, individuālie komersanti, iestādes, organizācijas, nodibinājumi, biedrības vai fondi, kas reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātāji ar nodarbināto skaitu 10 un vairāk
  • 4600 komercsabiedrības, individuālie komersanti, iestādes, organizācijas, nodibinājumi, biedrības vai fondsi, kas reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātāji ar nodarbināto skaitu 1-9;
  • 200 valsts tiešās pārvaldes iestādes vai citas valsts institūcijas, kas iesniedz informāciju par darbiniekiem Valsts kancelejas pārziņā esošajā Valsts tiešās pārvaldes iestāžu un citu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu (darbinieku) atlīdzības un personu uzskaites sistēmā
  • 20 000 ekonomiski aktīvās lauku saimniecības
  • 300 ekonomiski aktīvās lauku saimniecības ar ilggadīgo aramzemē sēto zālāju un pļavu un ganību platībām
Ietekmes apraksts
MK noteikumu projekts ietekmēs šādas respondentu - juridisko personu, grupas:
1. MK noteikumu projekta 1. un 29. punkts (MK noteikumu projekta 1.pielikums) – 53 augstākās izglītības mācību iestādes, kas īsteno akadēmiskas un profesionālas studiju programmas;
2. MK noteikumu projekta 30. punkts (MK noteikumu projekta 2.pielikums) – 8 uzņēmumi, kuru pamatdarbība vai sekundārā darbība ir klasificēta NACE 2.red klasēs 49.10, 49.20 un 52.21;
3. MK noteikumu projekta 31. punkts (MK noteikumu projekta 3.pielikums) – 3200 uzņēmumi, kuriem gada vidējais darbinieku skaits ir 10 un vairāk, un kuru pamatdarbība ir klasificēta šādās NACE 2.red. nodaļās: 10-33, 35-39, 41-43, 45-47, 49-53, 55-56, 58-63, 68, 69-74, 77-82, 95.1;
4. MK noteikumu projekta 4. un 32. punkts (MK noteikumu projekta 4.pielikums) – 60 augstākās izglītības mācību iestādes, to pārraudzībā esošās zinātniskās iestādes;
5. MK noteikumu projekta 33. punkts (MK noteikumu projekta 5.pielikums) – 450 uzņēmumi, kam ir meitas uzņēmums (līdzdalība radniecisko sabiedrību kapitālā) vai filiāle ārvalstīs;
6. MK noteikumu projekta 5. un 34. punkts (MK noteikumu projekta 6.pielikums) – 3000 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. sadaļās A-U;
7. MK noteikumu projekta 35. punkts (MK noteikumu projekta 7.pielikums) – 6 uzņēmumi, kuru pamatdarbība vai sekundārā darbība ir klasificēta NACE 2.red klasēs 49.10, 49.20 un 52.22;
8. MK noteikumu projekta 6. un 36. punkts (MK noteikumu projekta 8.pielikums) – 12 valsts sektora zinātniskās iestādes;
9. MK noteikumu projekta 7. un 37. punkts (MK noteikumu projekta 9.pielikums) – 1500 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir NACE nodaļa 47;
10. MK noteikumu projekta 38. punkts (MK noteikumu projekta 10.pielikums) - 800 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. sadaļā C;
11. MK noteikumu projekta 8. un 39. punkts (MK noteikumu projekta 11.pielikums) - 42 uzņēmumi, kuri iepērk graudus, pākšaugus, rapša sēklas;
12. MK noteikumu projekta 9. un 40. punkts (MK noteikumu projekta 12.pielikums) - 160 uzņēmumi, kas nodarbojas ar komerczveju un kuriem ir piešķirti nozvejas limiti un licences;
13. MK noteikumu projekta 41. punkts (MK noteikumu projekta 13.pielikums) - 420 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. nodaļās 45 un 47;
14. MK noteikumu projekta 46. punkts (MK noteikumu projekta 18.pielikums) - 3100 uzņēmumi, kuru pamatdarbības nozare ir NACE sadaļas B,C,D,E,H,J,K un NACE nodaļas 46, 71, 72, un 73 ar strādājošo skaitu 10 un vairāk;
15. MK noteikumu projekta 17. un 49. punkts (MK noteikumu projekta 19.pielikums) - 5600 komercsabiedrības, individuālie komersanti, iestādes, organizācijas, nodibinājumi, biedrības vai fondi, kas reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātāji ar nodarbināto skaitu 10 un vairāk;
16. MK noteikumu projekta 8. un 50. punkts (MK noteikumu projekta 20.pielikums) - 4600 komercsabiedrības, individuālie komersanti, iestādes, organizācijas, nodibinājumi, biedrības vai fondsi, kas reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātāji ar nodarbināto skaitu 1-9;
17. MK noteikumu projekta 19. un 51. punkts (MK noteikumu projekta 21.pielikums) - 200 valsts tiešās pārvaldes iestādes vai citas valsts institūcijas, kas iesniedz informāciju par darbiniekiem Valsts kancelejas pārziņā esošajā Valsts tiešās pārvaldes iestāžu un citu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu (darbinieku) atlīdzības un personu uzskaites sistēmā (Ministru kabineta 2017. gada 7. novembra noteikumi Nr. 662 "Noteikumi par valsts tiešās pārvaldes iestāžu un citu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu (darbinieku) atlīdzības un personu uzskaites sistēmu");
18. MK noteikumu projekta 24. un 55. punkts (MK noteikumu projekta 23.pielikums) - 300 ekonomiski aktīvās lauku saimniecības ar ilggadīgo aramzamē sēto zālāju un pļavu un ganību platībām;
19. MK noteikumu projekta 25. un 56. punkts (MK noteikumu projekta 24.pielikums) - 20 000 ekonomiski aktīvās lauku saimniecības.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
Sabiedrības grupa
Palielinās/samazinās
Stundas samaksas likme - euro
Laika patēriņš uz vienību - stundās
Subjektu skaits
Cik bieži - reizes gadā
Administratīvās izmaksas - euro
Aprēķinu skaidrojums
Fiziskās personas
Kopā (fiziskās personas)
35 200,97
8500 fiziskas personas (Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji)
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,33
veidlapas aizpildīšanas laiks
8 500
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
30 826,95
Skat. augstāk.
8000 privātās mājsaimniecības
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,13
veidlapas aizpildīšanas laiks
8 000
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
11 429,60
Administratīvā sloga aprēķinam tiek izmantota vienas stundas darbaspēka izmaksas, kas ir 10,99 euro apmērā. Tie ir sezonāli neizlīdzināti dati. Šajā likmē ir iekļautas arī visas pārējās izmaksas, ne tikai alga (lielāko daļu no pārējām izmaksām veido darba devēja valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas), par 2022. gada 1. ceturksni. Tā ir aprēķināta kā vidējais rādītājs par šādiem NACE 2red. A-S darbības veidiem, jo Pārvaldes respondenti pārstāv visas šīs nozares. Jaunu veidlapu ieviešana palielina administratīvo slogu, un svītrošana - mazina.
3200 personas 50-74 gadu vecumā
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,03
veidlapas aizpildīšanas laiks
3 200
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
1 055,04
Skat. augstāk.
6000 fiziskas personas (Latvijā uzņemtie ārvalstu viesi vecumā no 15 gadiem, kas nakšņoja Latvija)
samazinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,08
veidlapas aizpildīšanas laiks
6 000
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
-5 275,20
Skat. augstāk.
6000 fiziskas personas (Latvijā uzņemtie ārvalstu viesi vecumā no 15 gadiem, kas uzturējās Latvijā mazāk par 24 stundām)
samazinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,01
veidlapas aizpildīšanas laiks
6 000
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
-659,40
Skat. augstāk.
6600 nodarbinātās personas 15-74 gadu vecumā
samazinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,03
veidlapas aizpildīšanas laiks
6 600
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
-2 176,02
Skat. augstāk.
Juridiskās personas
Kopā (juridiskās personas)
657 925,59
53 augstākās izglītības mācību iestādes, kas īsteno akadēmiskas un profesionālas studiju programmas;
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
14,00
veidlapas aizpildīšanas laiks, ieskaitot datu sagatvošanu
53
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
8 154,58
Skat. augstāk.
1500 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir NACE nodaļa 47
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
1,00
veidlapas aizpildīšanas laiks
1 500
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
16 485,00
800 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. sadaļā C
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,22
veidlapas aizpildīšanas laiks
800
respondentu skaits
2
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
3 868,48
42 uzņēmumi, kuri iepērk graudus, pākšaugus, rapša sēklas
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,33
veidlapas aizpildīšanas laiks
42
respondentu skaits
4
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
609,29
160 uzņēmumi, kas nodarbojas ar komerczveju un kuriem ir piešķirti nozvejas limiti un licences
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,43
veidlapas aizpildīšanas laiks
160
respondentu skaits
4
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
3 024,45
60 augstākās izglītības mācību iestādes, to pārraudzībā esošās zinātniskās iestādes
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
12,00
veidlapas aizpildīšanas laiks, ieskaitot datu sagatvošanu
60
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
7 912,80
Skat. augstāk.
8 uzņēmumi, kuru pamatdarbība vai sekundārā darbība ir klasificēta NACE 2.red klasēs 49.10, 49.20 un 52.21
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
8,00
veidlapas aizpildīšanas laiks
8
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
703,36
Skat. augstāk.
3200 uzņēmumi, kuriem gada vidējais darbinieku skaits ir 10 un vairāk, un kuru pamatdarbība ir klasificēta šādās NACE 2.red. nodaļās: 10-33, 35-39, 41-43, 45-47, 49-53, 55-56, 58-63, 68, 69-74, 77-82, 95.1
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,42
veidlapas aizpildīšanas laiks
3 200
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
14 770,56
Skat. augstāk.
450 uzņēmumi, kam ir meitas uzņēmums (līdzdalība radniecisko sabiedrību kapitālā) vai filiāle ārvalstīs
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,66
veidlapas aizpildīšanas laiks
450
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
3 264,03
Skat. augstāk.
3000 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. sadaļās A-U
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
1,00
veidlapas aizpildīšanas laiks
3 000
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
32 970,00
Skat. augstāk.
6 uzņēmumi, kuru pamatdarbība vai sekundārā darbība ir klasificēta NACE 2.red klasēs 49.10, 49.20 un 52.22
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
7,00
veidlapas aizpildīšanas laiks
6
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
461,58
Skat. augstāk.
12 valsts sektora zinātniskās iestādes
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
15,00
veidlapas aizpildīšanas laiks, ieskaitot datu sagatvošanu
12
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
1 978,20
Skat. augstāk.
420 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir klasificēta NACE 2.red. nodaļās 45 un 47
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,23
veidlapas aizpildīšanas laiks
420
respondentu skaits
12
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
12 739,61
3100 uzņēmumi, kuru pamatdarbības nozare ir NACE sadaļas B,C,D,E,H,J,K un NACE nodaļas 46, 71, 72, un 73 ar strādājošo skaitu 10 un vairāk
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
1,00
veidlapas aizpildīšanas laiks
3 100
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
34 069,00
5600 komercsabiedrības, individuālie komersanti, iestādes, organizācijas, nodibinājumi, biedrības vai fondi, kas reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātāji ar nodarbināto skaitu 10 un vairāk
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
5,00
veidlapas aizpildīšanas laiks, bet laiks atkarīgs no respondenta darbinieku skaita
5 600
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
307 720,00
4600 komercsabiedrības, individuālie komersanti, iestādes, organizācijas, nodibinājumi, biedrības vai fondsi, kas reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātāji ar nodarbināto skaitu 1-9;
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
1,18
veidlapas aizpildīšanas laiks, bet laiks atkarīgs no respondenta darbinieku skaita
4 600
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
59 653,72
200 valsts tiešās pārvaldes iestādes vai citas valsts institūcijas, kas iesniedz informāciju par darbiniekiem Valsts kancelejas pārziņā esošajā Valsts tiešās pārvaldes iestāžu un citu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu (darbinieku) atlīdzības un personu uzskaites sistēmā
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
1,66
veidlapas aizpildīšanas laiks, bet laiks atkarīgs no respondenta darbinieku skaita
200
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
3 648,68
20 000 ekonomiski aktīvās lauku saimniecības
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,66
veidlapas aizpildīšanas laiks
20 000
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
145 068,00
300 ekonomiski aktīvās lauku saimniecības ar ilggadīgo aramzemē sēto zālāju un pļavu un ganību platībām
palielinās
Vērtības nozīme:
10,99
vienas stundas darbaspēka izmaksas
0,25
veidlapas aizpildīšanas laiks
300
respondentu skaits
1
veidlapas iesniegšanas reižu skaits
824,25
Kopā
693 126,56

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32018R1091
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES) Nr. 2018/1091 par lauku saimniecību integrētu statistiku un ar ko atceļ Regulas (EK) Nr. 1166/2008 un (ES) Nr. 1337/2011
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R2286
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2021. gada 16. decembra Īstenošanas regula (ES) Nr. 2021/2286 par datiem, kas attiecībā uz mainīgo lielumu sarakstu un to aprakstu sniedzami par 2023. pārskata gadu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1091 par lauku saimniecību integrētu statistiku, un ar ko atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 1200/2009
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32019R1700
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 10. oktobra Regula (ES) Nr. 2019/1700, ar ko izveido vienotu ietvaru Eiropas statistikai par personām un mājsaimniecībām, kuras pamatā ir no izlasēm savākti dati individuālā līmenī, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 808/2004, (EK) Nr. 452/2008 un (EK) Nr. 1338/2008 un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1177/2003 un Padomes Regulu (EK) Nr. 577/98
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32019R2242
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2019. gada 16. decembra Īstenošanas regula (ES) Nr. 2019/2242, ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē datu kopu tehniskos aspektus, nosaka tehniskos formātus un precizē kvalitātes ziņojumu detalizētu sagatavošanas kārtību un saturu par izlases apsekojuma organizēšanu ienākumu un dzīves apstākļu jomā
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32020R1642
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2020. gada 5. novembra Īstenošanas regulas (ES) Nr. 2020/1642, ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē tehniskos aspektus attiecībā uz 2022. gada ad hoc temata "darba prasmes" un astoņu gadu mainīgo lielumu par "pensiju un dalību darba tirgū" datu kopu darbaspēka jomā
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32020R1197
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2020. gada 30. jūlija Īstenošanas regula (ES) Nr. 2020/1197, ar kuru nosaka tehniskās specifikācijas un kārtību saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/2152 par Eiropas uzņēmējdarbības statistiku, ar ko atceļ 10 tiesību aktus uzņēmējdarbības statistikas jomā
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R2052
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2021. gada 24. novembra Īstenošanas Regula (ES) Nr. 2021/2052 ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē izlases apsekojuma ienākumu un dzīves apstākļu jomā datu kopu par “Darba tirgu un mājokļiem”, “Priekšrocību un trūkumu pārmantošanu no paaudzes paaudzē” un “Mājokļa grūtībām” tehniskos aspektus un 2023. gada ad hoc tematu “Mājsaimniecību energoefektivitāte”
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32021D1167
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2021. gada 27. aprīļa Deleģētais lēmums (ES) Nr. 2021/1167 ar ko izveido Savienības daudzgadu programmu par bioloģisko, vidisko, tehnisko un sociālekonomisko zvejniecības un akvakultūras datu vākšanu un pārvaldību no 2022. gada
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES) Nr. 2018/1091 par lauku saimniecību integrētu statistiku un ar ko atceļ Regulas (EK) Nr. 1166/2008 un (ES) Nr. 1337/2011
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
3. panta 2. punkts, 5. panta 1. punkts, 7. panta 1. punkts II, III un IV pielikums
25. un 56. punkts (MK noteikumu projekta 24. pielikums)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2021. gada 16. decembra Īstenošanas regula (ES) Nr. 2021/2286 par datiem, kas attiecībā uz mainīgo lielumu sarakstu un to aprakstu sniedzami par 2023. pārskata gadu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1091 par lauku saimniecību integrētu statistiku, un ar ko atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 1200/2009
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. panta 2. punkts, II pielikums 
25. un 56. punkts (MK noteikumu projekta 24. pielikums)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Nav
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Nav
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 10. oktobra Regula (ES) Nr. 2019/1700, ar ko izveido vienotu ietvaru Eiropas statistikai par personām un mājsaimniecībām, kuras pamatā ir no izlasēm savākti dati individuālā līmenī, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 808/2004, (EK) Nr. 452/2008 un (EK) Nr. 1338/2008 un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1177/2003 un Padomes Regulu (EK) Nr. 577/98
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
3. panta 1., 3. un 4. punkts, I pielikums (joma - Ienākumi un dzīves apstākļi)
26. un 57. punkts (MK noteikumu projekta 25. pielikums)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Nav
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Nav
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2019. gada 16. decembra Īstenošanas regula (ES) Nr. 2019/2242, ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē datu kopu tehniskos aspektus, nosaka tehniskos formātus un precizē kvalitātes ziņojumu detalizētu sagatavošanas kārtību un saturu par izlases apsekojuma organizēšanu ienākumu un dzīves apstākļu jomā
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
4. panta 2. punkts, II pielikums
26. un 57. punkts (MK noteikumu projekta 25. pielikums)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Nav
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Nav
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2020. gada 5. novembra Īstenošanas regulas (ES) Nr. 2020/1642, ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē tehniskos aspektus attiecībā uz 2022. gada ad hoc temata "darba prasmes" un astoņu gadu mainīgo lielumu par "pensiju un dalību darba tirgū" datu kopu darbaspēka jomā
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. pants, Pielikums
27. un 58. punkts (MK noteikumu projekta 26. pielikums)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Nav
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Nav
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2020. gada 30. jūlija Īstenošanas regula (ES) Nr. 2020/1197, ar kuru nosaka tehniskās specifikācijas un kārtību saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/2152 par Eiropas uzņēmējdarbības statistiku, ar ko atceļ 10 tiesību aktus uzņēmējdarbības statistikas jomā
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. pants, I pielikuma A daļa 2. joma. Valsts līmeņa uzņēmējdarbības statistika (tēma - 2.1. Uzņēmumu tematspopulācija)
2. un 16. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
1. pants, I pielikuma A daļa 2. joma. Valsts līmeņa uzņēmējdarbības statistika (tēma - 2.6. Ieguldījumi)
3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Nav
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Nav
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2021. gada 24. novembra Īstenošanas Regula (ES) Nr. 2021/2052 ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē izlases apsekojuma ienākumu un dzīves apstākļu jomā datu kopu par “Darba tirgu un mājokļiem”, “Priekšrocību un trūkumu pārmantošanu no paaudzes paaudzē” un “Mājokļa grūtībām” tehniskos aspektus un 2023. gada ad hoc tematu “Mājsaimniecību energoefektivitāte”
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. pants, Pielikums
26. un 57. punkts (MK noteikumu projekta 25. pielikums)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Nav
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Nav
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2021. gada 27. aprīļa Deleģētais lēmums (ES) Nr. 2021/1167 ar ko izveido Savienības daudzgadu programmu par bioloģisko, vidisko, tehnisko un sociālekonomisko zvejniecības un akvakultūras datu vākšanu un pārvaldību no 2022. gada
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. pants, Pielikums
9. un 40. punkts (MK noteikumu projekta 12. pielikums)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Centrālā statistikas pārvalde
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

MK noteikumu projekta 18. pielikumu testēja viens pārstāvis no Ekonomikas ministrijas;
MK noteikumu projekta 26. pielikumam tika veikta kognitīvā testēšana fokusgrupas diskusijā, kurā tika iesaistīti iedzīvotāji 50-74 gadu vecumā.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Centrālā statistikas pārvalde

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Saskaņā Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa Regulas (ES) 2016/679 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (turpmāk -– VDAR) 5. panta 1. punktu, personas dati: a) tiek apstrādāti likumīgi, godprātīgi un datu subjektam pārredzamā veidā (“likumīgums, godprātība un pārredzamība”); b) tiek vākti konkrētos, skaidros un leģitīmos nolūkos, un to turpmāku apstrādi neveic ar minētajiem nolūkiem nesavietojamā veidā; turpmāka apstrāde arhivēšanas nolūkos sabiedrības interesēs, zinātniskās vai vēstures pētniecības nolūkos, vai statistikas nolūkos saskaņā ar 89. panta 1. punktu nav uzskatāma par nesavietojamu ar sākotnējiem nolūkiem (“nolūka ierobežojumi”); c) ir adekvāti, atbilstīgi un ietver tikai to, kas nepieciešams to apstrādes nolūkos (“datu minimizēšana”); d) ir precīzi un, ja vajadzīgs, atjaunināti; ir jāveic visi saprātīgie pasākumi, lai nodrošinātu, ka neprecīzi personas dati, ņemot vērā nolūkus, kādos tie tiek apstrādāti, bez kavēšanās tiktu dzēsti vai laboti (“precizitāte”); e) tiek glabāti veidā, kas pieļauj datu subjektu identifikāciju, ne ilgāk kā nepieciešams nolūkiem, kādos attiecīgos personas datus apstrādā; personas datus var glabāt ilgāk, ciktāl personas datus apstrādās tikai arhivēšanas nolūkos sabiedrības interesēs, zinātniskās vai vēstures pētniecības nolūkos, vai statistikas nolūkos saskaņā ar 89. panta 1. punktu, ar noteikumu, ka tiek īstenoti atbilstoši tehniski un organizatoriski pasākumi, kas šajā regulā paredzēti, lai aizsargātu datu subjekta tiesības un brīvības (“glabāšanas ierobežojums”); f) tiek apstrādāti tādā veidā, lai tiktu nodrošināta atbilstoša personas datu drošība, tostarp aizsardzība pret neatļautu vai nelikumīgu apstrādi un pret nejaušu nozaudēšanu, iznīcināšanu vai sabojāšanu, izmantojot atbilstošus tehniskos vai organizatoriskos pasākumus (“integritāte un konfidencialitāte”).
VDAR noteiktie principi un atbilstošas garantijas datu subjektam ir ietvertas arī Statistikas likuma 17. pantā:
“17. pants. Datu apstrāde un statistiskā konfidencialitāte
(1) Datus, kas iegūti saskaņā ar šā likuma 14., 15. un 16. pantu, statistikas iestāde izmanto oficiālās statistikas nodrošināšanai, izņemot šā likuma 25. un 26. pantā noteiktos gadījumus.
(2) Datus var pārveidot, papildināt vai savienot ar citiem statistikas iestādes rīcībā esošiem datiem, kā arī atkārtoti izmantot citas oficiālās statistikas nodrošināšanai.
(3) Statistikas iestādei, izmantojot datus, ir tiesības veidot un uzturēt statistiskos reģistrus oficiālās statistikas nodrošināšanai.
(4) Statistikas iestāde nosaka datu glabāšanas ilgumu, ņemot vērā oficiālās statistikas nodrošināšanas vajadzības.
(5) Fiziskās personas datus, kas iegūti oficiālās statistikas nodrošināšanai, anonimizē nekavējoties pēc to iegūšanas, pārbaudes un savienošanas, izņemot gadījumu, kad personas dati joprojām ir nepieciešami oficiālās statistikas nodrošināšanai. Statistikas iestāde nodrošina identificējošo datu atsevišķu un drošu glabāšanu no pārējiem datiem.
(6) Statistikas iestāde veic nepieciešamos pasākumus, lai novērstu neatļautu piekļuvi datiem, to sagrozīšanu vai izplatīšanu, nejaušu vai neatļautu iznīcināšanu.
(7) Statistikas iestādes nodarbinātajiem aizliegts izpaust datus un citu ierobežotas pieejamības informāciju, kas viņiem kļuvusi zināma, pildot dienesta vai darba pienākumus. Šajā daļā noteiktais attiecas arī uz personām, kuras uz laiku ir iesaistītas oficiālās statistikas nodrošināšanā vai ar kurām izbeigtas darba vai dienesta tiesiskās attiecības.”

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi