Anotācija (ex-ante)

24-TA-1146: Likumprojekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Tiesību akts / Ministru Prezidenta rezolūcija
Apraksts
Saskaņā ar Ministru kabineta 2024. gada 16. aprīļa sēdes protokola Nr.16  27. §., izskatot Ministru kabineta noteikumu projektu "Noteikumi par kārtību, kādā apgūstamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, šo zināšanu saturu un apjomu" (23-TA-2453), Labklājības ministrijai dots uzdevums sagatavot grozījumu Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.1 panta otrajā daļā, kurā paredzēt pilnvarojumu Ministru kabinetam noteikt prasības mācību speciālo zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā īstenošanai (3. punkts).
Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Eiropas Komisijas 2023. gada 16. novembra Formālais paziņojums pārkāpuma procedūras lietā Nr. INFR(2023)2124, kurā norādīts, ka Latvija savos valsts tiesību aktos nav pareizi transponējusi Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2016/800 (2016. gada 11. maijs) par procesuālajām garantijām bērniem, kuri ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā (turpmāk - Direktīva).

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
1. Precizēt deleģējumu Bērnu tiesību aizsardzības likumā saistībā ar speciālo zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā mācību īstenošanu.
2. Transportēt Direktīvas 24. panta 1. punkta otro daļu, kas noteic, ka tad, kad dalībvalstis pieņem direktīvas noteikumus, dalībvalstu tiesību aktos ir nepieciešams ietvert atsauci uz šo direktīvu vai arī šādu atsauci pievienot to oficiālajai publikācijai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
1. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.1 pantu pirmo daļu noteiktiem speciālistiem ir apgūstamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā. Kārtību, kādā apgūstamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, kā arī šo zināšanu saturu un apjomu nosaka Ministru kabinets.
2024.gada 18. aprīlī spēkā stājās Ministru kabineta 2024. gada 16. aprīļa noteikumi Nr. 241 “Noteikumi par kārtību, kādā apgūstamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, šo zināšanu saturu un apjomu”. Noteikumu saskaņošanas procesā saņemti Tieslietu ministrijas iebildumi par Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.1 panta otrajā daļā dotā deleģējuma Ministru kabinetam neatbilstību, lai noteiktu izglītības un pieredzes prasības mācību pasniedzējiem un īstenotājiem. Lai nodrošinātu vienlīdz kvalitatīvu speciālo zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā īstenošanu un apguvi pie visiem īstenotājiem, Labklājības ministrija atbilstoši Ministru kabineta 2024. gada 16. aprīļa sēdes protokola Nr.16  27. § 3. punktā uzdotajam ir izstrādājusi grozījumu Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.1 panta otrajā daļā, paredzot pilnvarojumu Ministru kabinetam noteikt prasības mācību speciālo zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā īstenošanai.
2. Latvijas Republika ir saņēmusi Eiropas Komisijas 2023. gada 16. novembra Formālo paziņojumu pārkāpuma procedūras lietā Nr. INFR(2023)2124, kurā norādīts, ka Latvija savos valsts tiesību aktos nav pareizi transponējusi Direktīvas 24. panta 1. punkta otro daļu, proti, Bērnu tiesību aizsardzības likumā nav ietverta atsauce uz Direktīvu.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ir nepieciešams veikt grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.panta otrajā daļā, precizējot Ministru kabinetam doto deleģējumu, kā arī papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām.
Risinājuma apraksts
1. Likumprojekts paredz izteikt Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.1 panta otro daļu jaunā redakcijā, nosakot, ka Ministru kabinets nosaka speciālo zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā saturu, apjomu, apguves kārtību, mācību īstenošanai nepieciešamās izglītības un pieredzes prasības pasniedzējiem, kā arī mācību organizēšanas kārtību.
2. Papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām ar 6. punktu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Likumprojektā ietvertā regulējuma īstenošana neprasa papildu valsts un pašvaldību budžetu līdzekļus.

4.1.1. Ministru kabineta 2024. gada 16. aprīļa noteikumi Nr. 241 “Noteikumi par kārtību, kādā apgūstamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, šo zināšanu saturu un apjomu”.

Pamatojums un apraksts
Pēc grozījumu pieņemšanas Bērnu tiesību aizsardzības likumā būs nepieciešams attiecīgi precizēt noteikumos ietverto regulējumu un iesniegt to izskatīšanai Ministru kabinetā.
Atbildīgā institūcija
Labklājības ministrija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?
Starptautiskā dokumenta nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 11. maija Direktīva (ES) 2016/800 par procesuālajām garantijām bērniem, kuri ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā.
Apraksts
Bērnu tiesību aizsardzības likumā iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 11. maija Direktīva (ES) 2016/800 par procesuālajām garantijām bērniem, kuri ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā, bet nav pilnībā transponēta Direktīvas 24. panta 1. punkta otrā daļa, kas noteic, ka tad, kad dalībvalstis pieņem direktīvas noteikumus, dalībvalstu tiesību aktos ir nepieciešams ietvert atsauci uz šo direktīvu vai arī šādu atsauci pievienot to oficiālajai publikācijai.

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.5. 2. tabula. Ar tiesību akta projektu izpildītās vai uzņemtās saistības, kas izriet no starptautiskajiem tiesību aktiem vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumentiem. Pasākumi šo saistību izpildei

Attiecīgā starptautiskā tiesību akta vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumenta (turpmāk – starptautiskais dokuments) datums, numurs un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 11. maija Direktīva (ES) 2016/800 par procesuālajām garantijām bērniem, kuri ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā.
Starptautiskās saistības pasākums/uzdevums
Projekta vienība, ar ko izpilda A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
A
B
C
Vai starptautiskajā dokumentā paredzētās saistības nav pretrunā ar jau esošajām Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
-
Cita informācija
-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Tiks nodrošināta bērnu tiesību aizsardzībā iesaistīto speciālistu specifisko zināšanu kvalitatīva apguve un pilnveide bērnu tiesību aizsardzības jomā.

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi