25-TA-312: Likumprojekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Sporta likums" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība
1.1. Pamatojums
Izstrādes pamatojums
Deklarācija par Ministru kabineta iecerēto darbību
Apraksts
Tiesību akta projekts "Sporta likums" (turpmāk – Likumprojekts) izstrādāts, pamatojoties uz Sporta politikas pamatnostādnēm 2022.–2027. gadam, kas pieņemtas ar Ministru kabineta 2022.gada 31.maija rīkojumu Nr. 397 “Sporta politikas pamatnostādnēm 2022.–2027. gadam”, doto uzdevumu 1.1. Izstrādāt jaunu Sporta likumu (vai grozījumus esošajā Sporta likumā), nosakot pilnveidotus sporta organizēšanas un attīstības vispārīgos un tiesiskos pamatus, sporta organizāciju, valsts un pašvaldību institūciju kompetenci un pamatuzdevumus sporta attīstībā, kā arī izveidojot jaunu sporta nozares finansēšanas pārvaldības un administratīvās pārvaldības modeli.
Likumprojekta izstrādes uzdevums ir noteikts, Ministru kabineta 2024. gada 20. janvāra rīkojumā Nr. 55 “Par Valdības rīcības plānu Deklarācijas par Evikas Siliņas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai” dotais uzdevums (II. rīcības joma “Latviska un iekļaujoša Latvija”, deklarācijas dotā uzdevumu numurs 015. un pasākuma Nr. 15.4., darbības rezultāta 3.punkts) - Lai modernizētu sporta nozares tiesisko regulējumu un veicinātu sporta politikas mērķu sasniegšanu.
Likumprojekta izstrādes uzdevums ir noteikts, Ministru kabineta 2024. gada 20. janvāra rīkojumā Nr. 55 “Par Valdības rīcības plānu Deklarācijas par Evikas Siliņas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai” dotais uzdevums (II. rīcības joma “Latviska un iekļaujoša Latvija”, deklarācijas dotā uzdevumu numurs 015. un pasākuma Nr. 15.4., darbības rezultāta 3.punkts) - Lai modernizētu sporta nozares tiesisko regulējumu un veicinātu sporta politikas mērķu sasniegšanu.
1.2. Mērķis
Mērķa apraksts
Likumprojekta mērķis ir ieviest mūsdienu sporta standartiem atbilstošu no sporta pārvaldības viedokļa izprotamu sistēmu, noteikt jaunus, sporta organizēšanas un attīstības vispārīgos un tiesiskos pamatus, precizēt un papildināt mūsdienu prasībām atbilstošu sporta organizāciju, valsts un pašvaldību institūciju kompetenci un pamatuzdevumus sporta attīstībā, nodalot sporta organizāciju darbību publisko un privāto tiesību jomā, pilnveidojot sporta nozares regulējumu, precizējot sportistu un sporta darbinieku nodarbinātības tiesisko regulējumu.
Spēkā stāšanās termiņš
Jebkādi citi nosacījumi (atrunāti tiesību aktā)
Pamatojums
Likuma spēkā stāšanās termiņš noteikts 2026.gada 1.jūnijs. Šāda nepieciešamība pamatojama ar to, lai likumā noteiktos uzdevumus varētu īstenot, ir nepieciešams izstrādāt un pieņemt vairākus (trīspadsmit) Ministru kabineta noteikumus, ir nepieciešams noslēgt deleģēšanas līgumus ar privātām vai publisko tiesību personām par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu deleģēšanu.
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Pašreizējā situācija
No 2002.gada 27.novembra ir spēkā Sporta likums. Sporta likumā 20 gadu laikā ir izdarīti vairāki grozījumi, tomēr šobrīd būtiski mainās sporta nozarē definētie attīstības virzieni. Pašreizējā sporta pārvaldības sistēma neatbilst mūsdienu prasībām un sabiedrības interesēm kopumā. Pašreizējā sporta organizatoriskā struktūra nedod iespēju dinamiskai tās attīstībai, kas rada nepieciešamību pēc jauna tiesiskā regulējuma.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Nepieciešams mūsdienu prasībām aktualizēt sporta pārvaldības sistēmu, kas atbilstu mūsdienu vajadzībām un attiektos uz dažādām personu grupām, kuras vienlīdzīgi varētu tikt iesaistītas dažādās sporta aktivitātēs.
Risinājuma apraksts
Likumprojekts nosaka sporta organizatoriskos, finansēšanas un tiesiskos pamatus, sporta sabiedrisko organizāciju, valsts un pašvaldību institūciju savstarpējās attiecības, līdzdalību starptautiskajā sporta kustībā, sporta virzienus, ierobežojumus, sportistu pienākumu un tiesības. Likumprojekts izstrādāts uz esošā Sporta likuma bāzes, aktualizējot un precizējot esošās normas, papildinot ar jaunām tiesību normām. Kā arī saturiski ir saglabāts esošais regulējums antidopinga jomā.
Likumprojekta 1.pants ir papildināts ar mūsdienu sporta jomā izmantoto terminoloģiju. Atbilstoši jaunākām tendencēm sporta jomā aktualizēta un sakārtota terminoloģija, papildināti un precizēti sportā jau pastāvošie termini un to skaidrojumi, ņemot vērā tostarp arī Sporta pamatnostādnēs definēto.
Likumprojekta 3.pants nosaka likuma darbības jomas ietvaru, nodrošinot, ka sporta tiek ievērotas arī Eiropas Savienības noteiktiem sporta politikas principiem, kas ietver caurspīdīgumu, līdzdalību, sociālo iekļaušanu un vienlīdzību, uzsverot sporta lomu sabiedrības veselības veicināšanā, izglītībā un ilgtspējīgā attīstībā. Likums nosaka labas pārvaldības, dzimumu līdztiesības un sportistu duālās karjeras atbalsta principus, veicinot starptautisko sadarbību un Latvijas integrāciju globālajā sporta kustībā, kā arī veicinot ilgtspējīgu sporta infrastruktūras attīstību, izmantojot videi draudzīgus risinājumus.
Likumprojekta 4.pantā ir noteikti sporta pamatprincipi, tādi kā, vienlīdzības princips, godīgas spēles princips, drošības princips, labas pārvaldības princips. Arī valsts institūcijas, pašvaldības, fiziskās un juridiskās personas, tai skaitā, darba devējiem, jāievēro principi, kas attiecas uz veselīgu dzīvesveida veicināšanu, organizējot sporta pasākumus.
Likumprojekta 5. pants vērsts uz sportu izglītības iestādēs, lai nodrošinātu izglītojamiem fiziskās un garīgās veselības uzlabošanu un attīstību, veido izpratni par aktīvu, veselīgu dzīvesveidu un sporta sacensību.
Ir precizēta tiesību normu attiecībā uz vispārējo un profesionālo izglītību, sasaistot izglītības iegūšanu ar valsts izglītības standartā un pirmsskolas izglītības vadlīnijās noteikto par sporta nodarbību iekļaušanu mācību procesā.
Lai veidotu vienotu izpratni par nepieciešamību īstenot jebkāda veida sporta aktivitātes izglītības procesā, likumprojektā ar terminu "sporta nodarbība" ir saprotama gan vispārējā, gan profesionālajā, gan arī interešu izglītībā īstenotais sporta saturu attiecīgajā mācību priekšmetā vai kursā, vai programmā.
Ministru kabineta 2018. gada 21. novembra noteikumu Nr. 716 "Noteikumi par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem" 10.punktā ir noteikts, ka pirmsskolas izglītības nobeigumā bērns ir apguvis pratību pamatus, kas ietver vērtības un tikumus, caurviju prasmes un zināšanas, izpratni un pamatprasmes, tostarp veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomā, bērnam apgūstot veselīga dzīvesveida ieradumus, piedaloties kustību rotaļās, apvienojot soļošanu, skriešanu, rāpošanu, rāpšanos, noturot līdzsvaru. Tādējādi pirmsskolas izglītības obligātajā saturā ir ietvertas zināšanas, izpratne un pamatprasmes veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomā. Šīs zināšanas dažādās mācību jomās ir veidots kā veselums, ko īsteno rotaļnodarbībā kā integrētu mācību procesu dienas garumā.
Ministru kabineta 2018. gada 27. novembra noteikumu Nr. 747 "Noteikumi par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem" 7.punktā ir noteikti plānotie skolēnam sasniedzamie rezultāti, kas ir kompleksi, tie atklāj gala rezultātu darbībā, ietver zināšanas, izpratni un pamatprasmes mācību jomās, caurviju prasmes, vērtības un tikumus un ir izteikti kā pratības vairākās mācību jomās, tostarp veselības un fiziskās aktivitātes mācību joma – skolēns izprot un praktizē veselīga dzīvesveida paradumus, atpazīst riskus dažādās, tai skaitā ekstremālās, situācijās un pieņem lēmumus drošai un aktīvai rīcībai, prasmīgi, atbildīgi un ieinteresēti iesaistās daudzveidīgās fiziskās aktivitātēs, kas veicina garīgās un fiziskās spējas, piedalās komandas veidošanā, plāno, sadala darba uzdevumus, palīdz un atbalsta citus. Minēto noteikumu 8.pielikumā ir noteikti sasniedzamie rezultāti veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomā, beidzot 3., 6. un 9. klasi. Šo noteikumu 11.pielikumā "Pamatizglītības programmas paraugs" mācību priekšmetu un stundu īstenošanas plānā ir noteikts, ka mācību priekšmets "Sports un veselība" tiek īstenots ar noteiktu stundu skaitu klašu posmiem, sports tiek īstenots regulāri, katru nedēļu plānojot trīs stundas visās klasēs, 1. klasē – divas stundas nedēļā.
Ministru kabineta 2019. gada 3. septembra noteikumu Nr. 416 "Noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu un vispārējās vidējās izglītības programmu paraugiem" 7.punktā ir noteikti plānotie skolēnam sasniedzamie rezultāti, kas ir kompleksi, tie atklāj galarezultātu darbībā, ietver zināšanas, izpratni un prasmes mācību jomās, caurviju prasmes, vērtības un tikumus un ir izteikti kā pratības vairākās mācību jomās, tostarp veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību joma. Skolēns ikdienā apzināti rīkojas saskaņā ar veselīga dzīvesveida ieradumiem, patstāvīgi un atbildīgi izvēlas fiziskās aktivitātes un iesaistās tajās, izvirza un īsteno sev nozīmīgus kustību prasmju un fiziskās sagatavotības izaugsmes mērķus, lieto un izvērtē efektīvākos taktiskos risinājumus un stratēģijas individuālajās un komandas fiziskajās aktivitātēs. Šo noteikumu 8.pielikumā ir noteikti plānotie skolēnam sasniedzamie rezultāti veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomā vispārīgās apguves un optimālās apguves līmenī.
Ministru kabineta 2020. gada 2. jūnija noteikumu Nr. 332 "Noteikumi par valsts profesionālās vidējās izglītības standartu un valsts arodizglītības standartu" 3.punktā ir noteikts, ka cita starpā profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmu uzdevums ir veicināt fizisko attīstību un veidot izpratni par veselību kā dzīves kvalitātes nosacījumu. Šo noteikumu 1.pielikumā "Profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmu veidi, satura sadalījums un struktūra" ir noteikts, ka profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības (priekšmetu vai modulārās) izglītības programmas pamatdaļas struktūrā jāietver sports 2 stundas nedēļā.
Ministru kabineta 2023. gada 13. jūlija noteikumos Nr. 395 "Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas neformālās izglītības programmas īstenošanai" ir noteikts, ka neformālās izglītības programmas izstrādā to īstenotāji un minētās programmas ietver sasniedzamos mācīšanās rezultātus, izglītības apguves formu, valodu, saturu, apjomu un īstenošanai nepieciešamos materiālos un intelektuālos resursus. Atļauju neformālās izglītības programmas īstenošanai izsniedz vai to anulē attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldība. Tādējādi arī neformālās izglītības programmas īstenošanas ietvarā var tikt īstenota sporta interešu izglītības programma.
Ņemot vērā pastāvošo tiesisko regulējumu, kas attiecas uz izglītību, kurā atkarībā no izglītības veida un izglītības pakāpes sports tiek īstenots, lai visaptveroši norādītu uz nepieciešamību iekļaut izglītības programmās sportu, tādējādi likumprojektā ar terminu "sporta nodarbība" ir aptverti visi ar sportu saistītie mācību priekšmeti, kursi un programmas.
Sporta nodarbības īsteno sporta speciālisti vai sporta treneri, ņemot vērā izglītojamo veselības stāvokli, attīstību un vajadzības. Izglītības iestādes dibinātājs nodrošina nepieciešamos finanšu un materiālos līdzekļus sporta nodarbību īstenošanai, kā arī veicina sporta nodarbību organizēšanu pēc formālās izglītības programmas apguves (sporta interešu izglītība). Savukārt, augstākās izglītības iestāde atbalsta sportu, veicina augstākās izglītības ieguves un sportista karjeras apvienošanu duālās karjeras ietvarā. Studentu sportu Latvijā koordinē un tā kopīgās intereses pārstāv sporta organizācija – biedrība “Latvijas Augstskolu sporta savienība”, kura atbalsta un organizē studentu dalību universiādēs, citās sacensībās, kā arī pārstāv valsti starptautiski atzītā studentu sporta organizācijā.
Atsevišķus sporta izglītības jautājumus regulē ar Izglītības likums un Profesionālās izglītības likums, līdz ar to likumprojektā nav ietverts regulējums, kas jau ir noteikts ar minētajiem tiesību aktiem. Piemēram, Izglītības likuma 47.1 panta pirmajā daļā ir noteikts, ka profesionālās ievirzes izglītība ir brīvprātīga. Izglītības likuma 12.panta (21) daļā ir noteikts, ka pašvaldība saistošajos noteikumos var paredzēt daļēju maksu kā līdzfinansējumu par izglītības ieguvi pašvaldības dibinātajās profesionālās ievirzes izglītības iestādēs. Profesionālās izglītības likuma 31. panta pirmajā daļā ir noteikts, ka profesionālās izglītības iestāžu finansēšanas kārtību nosaka šis likums, Izglītības likums un citi normatīvie akti un attiecīgās profesionālās izglītības iestādes nolikums. Šā panta piektajā daļā ir noteikts, ka privātajās profesionālās izglītības iestādēs maksu par profesionālās izglītības un profesionālās kvalifikācijas ieguvi nosaka to dibinātāji. Izglītības likuma 29. panta 1. punktā ir noteikts, ka izglītības iestādes dibinātājs tostarp nodrošina izglītības iestādes nepārtrauktai darbībai nepieciešamos finanšu un materiālos līdzekļus, pārrauga normatīvo aktu ievērošanu, veido iekļaujošu vidi un atbild par izglītības kvalitāti, kā arī sekmē izglītības iestādes darbību pašvaldības izglītības ekosistēmā. Izglītības likuma 59. panta otrās daļas pirmajā teikumā ir noteikts, ka privātās izglītības iestādes finansē to dibinātāji. Šīs daļas trešajā teikumā ir noteikts, ka valsts piedalās akreditētajās privātajās profesionālās ievirzes izglītības iestādēs īstenotajās profesionālās ievirzes izglītības programmās nodarbināto pedagogu darba samaksas finansēšanā. Profesionālās izglītības likuma 31. panta (22) daļā ir noteikts, ka valsts finansējumu profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu īstenošanai ir tiesības saņemt akreditētai profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādei, kuras mācību treniņu grupas atbilst noteiktiem rezultativitātes kritērijiem sportā, kā arī nosacījumiem attiecībā uz audzēkņu skaitu un vecumu. Rezultativitātes kritērijus sportā un nosacījumus attiecībā uz audzēkņu skaitu un vecumu nosaka Ministru kabinets. Tādējādi Likumprojektā par sportu izglītībā tiek regulēti jautājumi, kas nav noteikti jau norādītajos tiesību aktos.
Likumprojekta 6.pantā ir noteikti sporta virzieni, kas iepriekš netika definēti, kā augstu sasniegumu sports; bērnu un jauniešu sports; tautas, tostarp veterānu, sports; parasports, adaptīvais sports.
Ņemot vērā, ka sporta nozarē, sporta politikas mērķu sasniegšanā un noteikto pasākumu īstenošanā ir iesaistītas vairākas institūcijas, sporta uzdevumu īstenošanā ir nepieciešama starpnozaru sadarbība un koordinācija, līdz ar to Likumprojekta 7.pantā ir noteikta Ministru kabineta kompetence.
Attiecīgi Likumprojekta 8. pantā ir noteikta Izglītības un zinātnes ministrijas kā par sporta nozari atbildīgās institūcijas kompetence. Salīdzinot ar spēkā esošo Sporta likumu, Likumprojektā ir noteikta Izglītības un zinātnes ministrijas kompetence slēgt deleģēšanas līgumus vai līdzdarbības līgumus ar privāto vai publisko tiesību subjektu par individuālo olimpisko sporta veidu sagatavošanu dalībai olimpiskajās spēlēs, jaunatnes olimpiādēs un citās starptautiskās sporta sacensībās, kā arī par atsevišķu valsts atbalsta pasākumu īstenošanu sporta veterāniem; par publiska autonoma sporta muzeja darbības nodrošināšanu un ar to saistītu darbību izpildi uzturēt un attīstīt muzeja krājumu un nodrošināt tā saglabāšanu, nodrošināt muzeja krājuma un sporta vēstures informācijas un pētniecības pieejamību sabiedrībai, popularizēt Latvijas sporta kultūrvēsturisko mantojumu un veicināt sporta vēstures apguvi, kā arī veikt izglītojošo darbu un pētniecisko darbu muzeja krājuma izpētē un Latvijas sporta vēsturē; par Latvijā atzīto sporta federāciju darbības kontroli sporta jomā, par sporta federācijas statusa piešķiršanu, atteikumu to piešķirt vai par atzītās sporta federācijas statusa zaudēšanu; par sporta speciālista vai sporta trenera sertifikāta izsniegšanu, atteikumu izsniegt, apturēšanu uz laiku vai anulēšanu. Tādējādi Likumprojektā vairs netiek minēti konkrēti sporta organizācijas nosaukumi. Valsts pārvaldes iekārtas likuma 40.panta pirmajā daļā ir noteikts, ka publiska persona var deleģēt privātpersonai un citai publiskai personai (turpmāk — pilnvarotā persona) pārvaldes uzdevumu, ja pilnvarotā persona attiecīgo uzdevumu var veikt efektīvāk. Šā panta otrajā daļā ir noteikts, ka privātpersonai pārvaldes uzdevumu var deleģēt ar ārēju normatīvo aktu vai līgumu, ja tas paredzēts ārējā normatīvajā aktā, ievērojot šā likuma 41.panta otrās un trešās daļas noteikumus. Ievērojot Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikto attiecībā uz deleģēšanas līgumu vai līdzdarbības līgumu slēgšanu ar privāto vai publisko tiesību subjektu, Izglītības un zinātnes ministrijas ieskatā šos valsts pārvaldes uzdevumus efektīvāk var veikt privāto vai publisko tiesību subjekti, nevis Izglītības un zinātnes ministrija kā sporta politikas plānotāja. Noslēdzot minētos līgumus, valsts pārvaldes uzdevumu noteikšana un rezultātu sasniegšana ir konkrēta un skaidra, līdz ar to arī uzraudzības un kontroles mehānismi var tikt noteikti efektīvāki un elastīgāki, ņemot vērā lietderības apsvērumus.
Citu institūciju - Labklājības, Aizsardzības, Tieslietu un Veselības ministriju - kompetence ir noteikta Likumprojekta 9.pantā. Tādējādi ilgtermiņā, institūcijām sadarbojoties var tikt ieviesta un īstenota efektīva, visaptveroša fizisko aktivitāšu veicināšanas politika un sekmēta iedzīvotāju fiziskā aktivitāte un veselība.
Likumprojekts 10. pantā ir noteikta tiešās pārvaldes iestādes kompetence sporta jomā, akcentējot jaunatnes nozīmīgumu sporta nozares attīstībā un aktīvāku iesaisti sportisko rezultātu sasniegšanā. Iestāde tiks veidota, reorganizējot Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamentu un ministrijas padotībā esošo Jaunatnes un starptautisko programmu aģentūru. Iestādei tiks nodota daļa no Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta uzdevumiem, kā arī tā turpinās īstenot līdzšinējās Jaunatnes un starptautisko programmu aģentūras uzdevumus. Iestādes darbību noteiks Ministru kabineta apstiprināts nolikums. Iestādei likumā noteiktie uzdevumi ir šādi:
1) īstenot sporta un jaunatnes politikā noteiktās funkcijas un uzdevumus sporta jomā;
2) atbalsta sporta virzienu attīstību;
3) veic sporta finansēšanas pārvaldību un īsteno sporta nozares finansēšanas stratēģiju, tai skaitā atbilstoši likumā par valsts budžetu kārtējam gadam noteiktajam administrē sportam piešķirtos valsts budžeta līdzekļus;
4) attīsta un pilnveido kvalitatīvu augstas klases sportistu sagatavošanas sistēmu;
5) pārbauda Sporta reģistrā sniegto ziņu un dokumentu atbilstību īstenībai, analizē un apkopo informāciju sporta jomā;
6) normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā organizē un koordinē nacionālo sporta bāzu darbību sporta jomā, kā arī reģistrē un aktualizē informāciju par sporta bāzēm Sporta reģistrā;
7) izstrādā vadlīnijas profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas un sporta interešu izglītības kvalitātes un sasniegumu nodrošināšanai, sniedz ieteikumus sporta izglītības kvalitātes pilnveidei un sasniegumu attīstībai, kā arī organizē un analizē izglītības kvalitātes datu ieguvi;
8) koordinē un pārzina sporta izglītības iestāžu darbu, kā arī jaunatnes sporta pasākumus;
9) nodrošina Latvijas, Eiropas Savienības un citu starptautisko programmu, projektu un iniciatīvu īstenošanu jaunatnes un sporta jomā.
Likumprojekta 11.pantā ir noteikta Izglītības kvalitātes valsts dienesta kompetence veikt sporta speciālistu un sporta izglītības iestāžu darbības uzraudzību, sniedzot ieteikumus izglītības kvalitātes pilnveidei un uzlabošanai, līdz ar to tiks stiprināts sporta jomā iesaistīto institūciju un personu uzraudzības mehānisms. Izglītības kvalitātes valsts dienests saskaņā ar Izglītības likuma 20.panta pirmo un otro daļu kontrolē ar izglītību saistīto normatīvo aktu ievērošanu. Izglītības kvalitātes valsts dienests ir Izglītības un zinātnes ministrijas pārraudzībā esoša iestāde. Tās darbību nosaka Ministru kabineta apstiprināts nolikums. Līdz ar to likumprojekta 11.pants kā speciālā tiesību norma arī noteiks Izglītības kvalitātes valsts dienesta kompetenci.
Fizisko aktivitāšu veicināšanā un sporta pasākumu nodrošināšanā ārkārtīgi nozīmīga loma ir pašvaldībām. Pašvaldību likuma 4.panta pirmajā daļā ir noteiktas pašvaldībai autonomās funkcijas, tostarp, gādāt par iedzīvotāju izglītību, tostarp nodrošināt iespēju iegūt obligāto izglītību un gādāt par pirmsskolas izglītības, vidējās izglītības, profesionālās ievirzes izglītības, interešu izglītības un pieaugušo izglītības pieejamību; (4.punkts); kā arī veicināt sporta attīstību, tostarp uzturēt un attīstīt pašvaldības sporta bāzes, atbalstīt sportistu un sporta klubu, arī profesionālo sporta klubu, darbību un sniegt atbalstu sporta pasākumu organizēšanai (7.punkts).
Likumprojekta 12.pantā ir nostiprināta pašvaldību kompetence sporta jomā, precizēta un papildināta pašvaldību kompetence, sniegt atbalstu sporta pasākumu organizēšanai, organizēt un koordinēt sporta sacensību un veselību veicinošu pasākumu norisi un atbalstīt pašvaldības labākos sportistus, sniegt atbalstu dalībai nozīmīgās valsts un starptautiskās sacensībās, īpašu uzmanību veltot bērnu un jauniešu atbalstīšanai un finansēšanai sporta izglītības iestādēs. Pašvaldība, veicinot veselīgu dzīvesveidu, izstrādā sporta attīstības stratēģiju savā administratīvajā teritorijā, kā arī ir tiesīga: noteikt par sportu atbildīgo darbinieku vai institūciju; būvēt, uzturēt un attīstīt pašvaldību sporta bāzes, tai skaitā, nodrošinot to pieejamību personām ar invaliditāti un parasportistiem, pašvaldības noteiktajā kārtība piešķirt finansējumu kapitālsabiedrībām neatkarīgi no to juridiskā statusa, un nodrošināt tās ar nepieciešamo aprīkojumu; sekmēt un finansiāli atbalstīt sporta organizāciju veidošanu un darbību; atbalstīt sporta darbinieku profesionālo tālākizglītību un profesionālās pilnveides izglītību; finansēt sporta sacensības, sniegt atbalstu sporta pasākumu organizēšanai, organizēt un koordinēt sporta sacensību un veselību veicinošu pasākumu norisi un atbalstīt pašvaldības labākos sportistus, kā arī atbalstīt dalību nozīmīgās valsts un starptautiskās sacensībās, ja ir ievērots šā likuma 36.panta otrās daļas 1.punkts; atbalstīt un finansēt bērnu un jauniešu izglītošanos sporta izglītības iestādēs. Pašvaldība finansē licencētas sporta izglītības programmas to padotībā esošajās akreditētajās sporta izglītības iestādēs, kā arī atbilstoši saistošajos noteikumos paredzētajai kārtībai un kritērijiem finansē akreditētās privātās sporta izglītības iestādes savā administratīvajā teritorijā. Latvijas pašvaldību sadarbību sporta jomā koordinē, to kopīgās intereses pārstāv un īsteno biedrība "Latvijas Pašvaldību savienība".
Ņemot vērā Ministru kabineta 2024. gada 20. janvāra rīkojumā Nr. 55 “Par Valdības rīcības plānu Deklarācijas par Evikas Siliņas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai” doto uzdevumu (II. rīcības joma “Latviska un iekļaujoša Latvija”, deklarācijas dotā uzdevumu numurs 015. un pasākuma Nr. 15.6., darbības rezultāts - izstrādāts un apstiprināts likumprojekts "Valsts Sporta atbalsta fonda likums", nosakot azartspēļu un izložu nodokļu daļas un akcīzes nodokļa daļas novirzīšanu sporta atbalstam, kā arī valsts budžeta finansējuma sadalīšanas principus.), Likumprojektā ir iekļauta jauna tiesību norma par Valsts sporta fondu (13.pants), kas veicinās Latvijas sporta attīstību, atbalsta sporta pasākumu īstenošanu, sporta darbinieku un sporta speciālistu darbību. Tiek paredzēts, ka sporta organizācijas, sporta darbinieki, varēs saņemt finanšu līdzekļus no Valsts sporta fonda. kā arī sporta pasākumu īstenošanu varēs finansēt no Valsts sporta fonda līdzekļiem. Valsts sporta fonda darbību noteikts atsevišķs likums.
Lai nodrošinātu, ka visa informācija un nepieciešami dati par sportu tiek uzskaitīta, analizēta un sistematizēta vienā valsts informācijas sistēmā, Likumprojekta 14.pantā tiek definēts Sporta reģistrs, tā izveidošanas mērķis, kā arī noteikta pamatinformācija, kura ir iekļaujama reģistrā. Šobrīd nepastāv tāds vienots sporta reģistrs. Likumprojekta 7.panta otrās daļas 2.punktā ir dots pilnvarojums Ministru kabinetam izdod Ministru kabineta noteikumus par sporta reģistru, kuros detalizēti tiks noteikts informācijas saturs, datu veidi un apjoms, datu glabāšanas termiņi un to apstrādes kārtība. Valsts informācijas sistēmu likuma 5.panta (1)1 daļā ir noteikts, ka valsts informācijas sistēmu izmanto, pamatojoties uz ārējiem normatīvajiem aktiem, kuros norāda vismaz noteiktās funkcijas, uzdevumus un mērķus, kuru izpildei nepieciešamās informācijas apriti nodrošina valsts informācijas sistēma; valsts informācijas sistēmas pārzini; valsts informācijas sistēmā iekļaujamās informācijas apjomu; kārtību, kādā informāciju apstrādā valsts informācijas sistēmā; nosacījumus piekļuves nodrošināšanai valsts informācijas sistēmā iekļautajai informācijai. Minētajā likuma pantā ir noteikts, ka Ministru kabinets attiecīgi izdod noteikumus par minēto prasību izpildi. Tādējādi Sporta likumā, paredzot regulējumu par Sporta reģistra izveidi, ir ievērotas Valsts informācijas sistēmu likumā noteiktās prasības. Sporta reģistrs tiks veidots kā Valsts izglītības informācijas sistēmas sastāvdaļa un tās pārzinis būs Izglītības un zinātnes ministrija. Ņemot vērā to, ka tiks ieviests jauns sporta nozares finansēšanas un administratīvās pārvaldības modelis, kurš nodrošinās sporta nozarei būtisku programmu un pasākumu ilgtspēju, tiks veicināta sporta politikas mērķu sasniegšana un precīzos datos balstītu lēmumu pieņemšana. Reģistrs nepieciešams, lai, pilnveidojot sporta pārvaldības procesus, būtu pieejama informācija un dati par Latvijas sporta nozari kopumā, kā arī nodrošinot nepieciešamo datu ieguvi valsts sporta budžeta finansējuma aprēķināšanai. Tādējādi tiks pilnveidoti sporta pārvaldības procesi, apkopota un interaktīvā veidā nodrošināta informācija par sportā iesaistītām personām dažādos līmeņos, kas nodarbojas atzītās sporta federācijās un citās sporta organizācijās un iestādēs, sporta izglītības programmām, sporta speciālistiem, sporta bāzēm, piešķirto publisko (tai skaitā pašvaldību) un sporta organizāciju papildus piesaistīto finansējumu, citu statistisko informāciju. Tiks nodrošināta iespēja reģistru izmantot arī sporta pakalpojumu un infrastruktūras kartēšanai un reģionālās koordinēšanas sistēmas izveidošanai, lai attīstītu un efektīvi izmantotu sporta infrastruktūru un investētu jaunas infrastruktūras radīšanā. Tiks aktualizēts Sporta bāzu reģistrs, paredzēta kārtība sporta bāzes iekļaušanai Sporta bāzu reģistrā, izmantojot Nekustamā īpašuma valsts kadastra informāciju. Latvijas Sporta federāciju padomes uzturētās datu bāzes: atzīto sporta federāciju reģistru, sporta speciālistu reģistru, šaušanas instruktoru reģistru pievienojot Sporta reģistram. Nozare varēs saņemt pakalpojumus, kas palīdz plānot treniņus, sacensības un citas aktivitātes atbilstoši infrastruktūras pieejamībai. Sporta reģistrā tiks apstrādāti personas dati, tostarp par sporta darbiniekiem (arī sporta trenera), sportistiem (arī bērniem un jauniešiem) ar mērķi identificēt minēto personu sasniegumus, sportiskos rezultātus. Tiks izveidots vienots reģistrs ar pieejamu informāciju par personām, kuras nodarbojas ar sporta federācijās pārstāvēto sporta veidu un piedalījušās attiecīgās sporta federācijas sacensību kalendārā iekļautajās nacionāla līmeņa vai starptautiskās attiecīgā sporta veida sacensībās. Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula; turpmāk – Datu regula) 5. panta 1. punkta b) apakšpunktā ietverto nolūka ierobežojuma principu, personas dati tiek vākti konkrētos, skaidros un leģitīmos nolūkos, un to turpmāku apstrādi neveic ar minētajiem nolūkiem nesavienojamā veidā. Vienlaikus Datu regulas 6. panta 1. punktā noteikts, ka apstrāde ir likumīga tikai tādā apmērā un tikai tad, ja ir piemērojams vismaz viens no turpmāk minētajiem pamatojumiem publiskai personai: “c” apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uz pārzini attiecināmu juridisku pienākumu vai “e” apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uzdevumu, ko veic sabiedrības interesēs vai īstenojot pārzinim likumīgi piešķirtās oficiālās pilnvaras. Savukārt Datu regulas 6. panta 3. punkta “b” apakšpunktā noteikts, ka šā panta 1. punkta “c” un “e” apakšpunktā minēto apstrādes pamatu un nolūku nosaka ar dalībvalsts tiesību aktiem, kas piemērojami pārzinim. Minētie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu publiski pieejamus un ticamus datus par sporta speciālistiem, viņu sertifikāciju, sporta treneriem un viņu sertifikācijas dati. No Valsts izglītības informācijas sistēmas tiks iegūti dati par bērniem un jauniešiem, kuri mācās profesionālās ievirzes sporta izglītības programmās un interešu izglītības programmās, lai nodrošinātu nepieciešamo informāciju par veicamajām veselības pārbaudēm, efektīvu un caurspīdīgu valsts finansējuma piešķiršanas kārtību un finanšu līdzekļu pārvaldību, tostarp apkopšanu, uzkrāšanu un analīzi. Tiks uzkrāta informācija valsts finansējuma saņemšanai un piešķiramā valsts finansējuma apmēra noteikšanai. Tiks izveidots sporta federāciju datu uzkrāšanas (t.sk. automātiskas saņemšanas) un apstrādes digitalizēts risinājums (datu saņemšana, apstrāde un pārbaude atbilstoši kritērijiem).
Likumprojektā 15.pantā ir precizēta Latvijas Nacionālās sporta padomes kompetence, deleģējot Ministru kabinetam noteikt gan padomes sastāvu, gan apstiprināt nolikumu, gan lēmumu un atzinumu pieņemšanas kārtību (Likumprojekta 7.panta 5.punkts).
Attiecībā uz sporta federāciju izveidošanu, tās atzīšanas kritērijiem un kārtību, kā arī federācijas statusa zaudēšanas kārtību Likumprojekta 16., 17., 18.panti pēc būtības nemainās salīdzinot ar spēkā esošo Sporta likumu, papildinot kritēriju, ka sporta federācija savā darbībā ievēro Sporta likuma 4. pantā minētos sporta principus.
Lai nodrošinātu vienādu attieksmi sporta organizāciju vidū, ņemot vērā arī citu valstu pieredzi, Likumprojektā ir svītroti vairāku biedrību un organizāciju nosaukumi. Likumprojektā konkrēti ir minētas atsevišķas biedrības un to kompetence, kā piemēram, Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Paralimpiskā komiteja, kas izriet no Olimpiskās hartas prasībām. Olimpiskā harta nosaka Olimpisma pamatprincipus, likumus un to papildinājumus, kurus ir pieņēmusi Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK). Tajā formulēti olimpiskās kustības mērķi, reglamentēta SOK darbība, kā arī olimpisko spēļu sagatavošanas un organizēšanas kārtība. Olimpiskā Harta (OH) kalpo trim galvenajiem mērķiem: a) Olimpiskā Harta, kā konstitucionāls pamatinstruments, nosaka un maina Olimpisma pamatprincipus un vērtības. b) Olimpiskā Harta ir Starptautiskās Olimpiskās komitejas statūti; c) Olimpiskā Harta arī nosaka trīs galveno Olimpiskās kustības sastāvdaļu: Starptautiskās Olimpiskās komitejas, Starptautisko federāciju un Nacionālo Olimpisko komiteju, kā arī Olimpisko spēļu Organizēšanas komiteju, galvenās savstarpējās tiesības un pienākumus. Visi iepriekš minētie partneri darbojas saskaņā ar Olimpisko Hartu.
Biedrība "Latvijas olimpiskā komiteja" (turpmāk - LOK) ir Olimpiskajai kustībai piederīga organizācija, kura uzņemas ievērot Olimpiskās hartas un Pasaules Antidopinga kodeksa nosacījumus un pakļauties SOK lēmumiem; nacionālajā līmenī LOK apņemas piedalīties pasākumos nolūkā sekmēt mieru, atbalstīt un veicināt sporta ētikas popularizēšanu, sekmēt arī sieviešu dalību un dzimumu līdztiesību sportā, cīnīties pret dopingu sportā un ar atbildību rūpēties par apkārtējās vides jautājumiem. LOK uzdevumi tostarp ir: vadīt Olimpisko kustību Latvijā un koordinēt to Latvijas sporta federāciju darbu, kuru pārziņā esošie sporta veidi un disciplīnas iekļauti Olimpisko spēļu programmā; ievērot savā darbībā Olimpiskās Hartas principus un pārraudzīt to īstenošanu Latvijā, veicināt kultūras un mākslas attīstību sporta jomā.
Biedrība "Latvijas Paralimpiskā komiteja" (turpmāk - LPK) ir biedrība, kas atbild par sportu cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā, ar mērķi attīstīt un popularizēt paraolimpisko kustību. Tās uzdevums ir nodrošināt paraolimpisko sportistu dalību nacionālās un starptautiskās sacensībās, kā arī pārstāvēt to intereses gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī. Par paraolimpisko sportu tiek uzskatīti visi paraolimpiskie sporti, kas šobrīd kopā ir 28, kā arī neparaolimpiskie sporta veidi un pielāgotais sports cilvēkiem ar garīgu invaliditāti un dzirdes traucējumiem. LPK ir Starptautiskās un Eiropas Paraolimpiskās komitejas locekle. LPK aptver arī Nedzirdīgo sportu, kā arī Speciālo olimpiādi.
Ņemot vērā LOK un LPK nozīmīgumu sportā, likumprojekta 19. un 20.pantā ir noteikta šo organizāciju kompetence un uzdevumi. LOK atbilstoši Olimpiskā hartā noteiktajam par nacionālo olimpisko komiteju vada olimpisko kustību, koordinē Latvijā atzīto sporta federāciju sadarbību, kā arī pārstāv un īsteno to kopīgās intereses Starptautiskās Olimpiskās komitejas apstiprinātajos olimpiskajos sporta veidos. Sadarbojas ar valsts un pašvaldību iestādēm, piesaistot gan privātos, gan publiskos finanšu līdzekļus, kā arī īsteno šādas programmas: olimpiskās izglītības programmu; olimpiskās kustības jaunatnes programmu; olimpiskās kustības reģionālās attīstības programmu;
olimpisko sporta veidu attīstības programmu; valsts labāko sportistu dalībai olimpiskajās spēlēs, jaunatnes olimpiādēs un citās starptautiskajās un reģionālajās kompleksajās sacensībās.
LPK vada paraolimpisko kustību, koordinē Latvijā atzīto sportistu ar invaliditāti sporta federāciju sadarbību, kā arī pārstāv un īsteno to kopīgās intereses Starptautiskās Paralimpiskās komitejas apstiprinātajos sporta veidos, sadarbojas ar valsts un pašvaldību iestādēm, piesaistot gan privātos, gan publiskos finanšu līdzekļus, kā arī īsteno šādas programmas: paraolimpisko izglītības programmu; bērnu un jauniešu parasporta kustības programmu; paraolimpiskās kustības reģionālās attīstības programmu; paraolimpisko sporta veidu attīstības programmu;
paraolimpiskās vienības darbības nodrošinājumam; valsts labāko sportistu dalībai paraolimpiskās spēlēs, jaunatnes paraolimpiādēs un citās starptautiskajās un reģionālajās kompleksajās sacensībās.
Likumprojekta 21.pantā ir noteikts finansējums sportam, t.i., valsts budžeta līdzekļus sportam, tostarp šajā likumā noteiktajām koordinējošām sporta organizācijām - biedrībai “Latvijas Olimpiskā komiteja”, biedrībai “Latvijas Paralimpiskā komiteja” un Latvijā atzītajām sporta federācijām un organizācijām, kurām deleģēti noteikti valsts pārvaldes uzdevumi sportā, piešķir saskaņā ar gadskārtējo valsts budžeta likumu, ievērojot noteiktos kritērijus. Valsts un pašvaldība prioritāri finansē bērnu un jauniešu sportu. Sportu finansē arī pašvaldības, juridiskās un fiziskās personas, tai skaitā sporta organizācijas un starptautiskās sporta federācijas. Ja sportists, sporta organizācija vai sporta darbinieks nepilda šajā likumā, citos sporta jomu regulējošos normatīvajos aktos, antidopinga konvencijās vai līgumā par valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļu piešķiršanu noteiktos pienākumus, institūcija, kura piešķīrusi finanšu līdzekļus, izvērtē pārkāpuma raksturu un pieņem lēmumu par attiecīgajam sportistam, sporta organizācijai vai sporta darbiniekam piešķirto finanšu līdzekļu izmaksas pārtraukšanu un citu līgumā paredzēto sankciju piemērošanu, kā arī izvērtē un lemj par turpmāku rīcību ar finanšu līdzekļiem.
Likumprojekta 22.pants ir jauna tiesību norma, kas paredz kārtību brīvprātīgo sporta tiesnešu darba finansēšanai. Šāds tiesiskais regulējums noteikts, lai veicinātu un atvieglotu sporta tiesnešu darbu. Tiek noteikts, ka sporta organizācijai un sporta izglītības iestādei ir tiesības savu budžetu ietvaros segt ar brīvprātīgo sporta tiesneša darbu saistītos izdevumus līdz 20 euro dienā, lai atlīdzinātu ar brīvprātīgo sporta tiesneša darbu saistītos izdevumus sacensībās, kas iekļautas Latvijā atzītās sporta federācijas sacensību kalendārā un publicētas attiecīgās sporta federācijas tīmekļvietnē. Izdevumi, kas saistīti ar brīvprātīgo sporta tiesnešu darbu, atlīdzināmi personai:
- kurai ir attiecīgā sporta veida sporta trenera vai sporta tiesneša sertifikāts vai ir iegūta profesionālās ievirzes sporta izglītība akreditētā profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādē un ir jaunāka par 20 gadiem;
- kura nesaņem atlīdzību saskaņā ar līgumu, kas noslēgts par sporta tieneša pakalpojuma nodrošināšu tajās pašās sacensībās. Izdevumus, kas saistīti ar brīvprātīgo sporta tiesnešu darbu, var atlīdzināt personai no vienas vai vairākām sporta organizācijām vai sporta izglītības iestādēm, nepārsniedzot 1000 euro kalendārajā gadā. Šāds regulējums atbilst likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 9. pantā noteiktajam ar nodokli neapliekamo ienākumu veidam, kurā ir noteikts, ka gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti šādi ienākumu veidi, tostarp ar brīvprātīgā darba veikšanu saistīto personificēto izdevumu kompensācijas, kuras brīvprātīgā darba veicējam atbilstoši brīvprātīgā darba līguma noteikumiem sedz brīvprātīgā darba organizētāji par ēdināšanu, viesnīcu (naktsmītni), ceļa (transporta) izdevumiem, degvielu, apģērbu un apmācību — Ministru kabineta noteiktā sastāva un normu ietvaros un kuru kopējais apmērs taksācijas gada laikā (neatkarīgi no izmaksātāja) nepārsniedz 1000 euro.
Likumprojekta 23.pantā ir noteikti balvas, tai skaitā naudas balvas, par izciliem sasniegumiem sportā saņemšanas subjektu loks, piešķiršanas un atņemšanas kārtība. Latvijas sportistiem, viņu treneriem, sportistus apkalpojošajiem sporta darbiniekiem, tai skaitā sporta ārstiem, apkalpojošajam personālam un attiecīgajām sporta federācijām var piešķirt balvas, tai skaitā naudas balvas, par izciliem sasniegumiem sportā. Pašvaldība Latvijas sportistiem un viņu treneriem, sportistus apkalpojošajiem sporta darbiniekiem, tai skaitā sporta ārstiem, apkalpojošajam personālam un attiecīgajām sporta federācijām var piešķirt balvas, tai skaitā naudas balvas, par izciliem sasniegumiem sportā pašvaldības noteiktajā kārtībā. Ja Latvijas sportists, viņu treneris, sportistu apkalpojošais sporta darbinieks, tai skaitā sporta ārsts, apkalpojošais personāls un attiecīgā sporta federācija nepilda šajā likumā, citos sporta jomu regulējošos normatīvajos aktos, antidopinga konvencijās vai līgumā par valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļu piešķiršanu noteiktos pienākumus, institūcija, kura piešķīrusi balvu, izvērtē pārkāpuma raksturu un pieņem lēmumu par balvas atņemšanu.
Likumprojektā (24., 25., 26., 27.,.28., 29. pants) pēc būtības saturiski nemainās jautājumi un kompetence, kas attiecas uz Latvijas Antidopinga biroju, Disciplināro antidopinga komisiju, Terapeitiskās lietošanas izņēmumu komisija, pārsūdzības komisiju, kā arī starptautisko sporta organizāciju un citu dalībvalstu antidopinga organizāciju pārsūdzību tiesību īstenošanu.
Likumprojekta 30. un 31.pantā paredzēta sporta pasākumu organizēšanas, olimpisko spēļu, pasaules un Eiropas čempionātu finālsacensību kārtība pamatā netiek mainīta salīdzinot ar esošo regulējumu.
Likumprojekta 32.pantā ir noteikta manipulācijas ar sporta sacensībām definīcija, tā ir jebkāda tīša vienošanās, darbība vai bezdarbība, kuras mērķis ir nepieņemamas izmaiņas sacensību rezultātos vai to gaitā, lai pilnībā vai daļēji novērstu sacensību neparedzamību, un vērsta uz sporta sacensību gaitas vai rezultāta nelikumīgu ietekmēšanu. Par šādu nodarījumu atbildība ir noteikta Krimināllikuma (KL) 212.1 pantā „Manipulācijas ar sporta sacensībām” ir paredzēta atbildība par manipulācijām ar sporta sacensībām, jo KL 211. un 212. pants attiecas uz negodīgu konkurenci komercdarbībā, savukārt šīs darbības saistītas ar negodīgu konkurenci sportā, jo tiek ietekmēts to sporta komandu vai individuālo sportistu stāvoklis rangā vai turnīru tabulā, kas nav iesaistīti šādās manipulācijās. KL 212.1 panta pirmajā daļā ir paredzēta kriminālatbildība par manipulācijām ar sporta organizācijas rīkotām sporta sacensībām. Ņemot vērā to, ka sporta sacensību manipulāciju definīcija ir ietverta Likumprojekta 32.pantā „Manipulācijas ar sporta sacensībām”, tādējādi tā ir blanketa tiesību norma KL 212.1 pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma konstatēšanai.
Aizliegums piedalīties sporta sacensībās un aizliegums organizēt sporta sacensības (Likumprojekta 33. un 34.pants) attiecībā uz Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku paliek nemainīgs, ņemot vērā to, ka joprojām turpinās 2022. gada 24. februārī uzsāktais Krievijas Federācijas pilna mēroga militārais iebrukums Ukrainā (kurā iesaistīta arī Baltkrievijas Republika) un Krievijas Federācija nav izvedusi savus bruņotos spēkus no Ukrainas starptautiski atzītās teritorijas, līdz ar to spēkā esošie aizliegumi ir aktuāli un nav grozāmi.
Likumprojekta 35.pantā ir noteikts, ka par sporta darbinieku drīkst strādāt persona, kurai ir nevainojama reputācijai, kura nav sodīta par tīša nozieguma izdarīšanu pret valsti, īpašumu vai pārvaldības kārtību, tīša nozieguma izdarīšanu tautsaimniecībā vai valsts institūciju dienestā vai par tāda nozieguma izdarīšanu, kas saistīts ar terorismu, vai kura sodīta par šādiem noziegumiem, bet kurai sodāmība ir noņemta vai dzēsta, kā arī, kura nav sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu, — līdz dienai, kad sodāmība dzēsta vai noņemta, kā arī, kas nav sodīta par noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību, — neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas. Likumprojekta 1.panta 3.punktā ir definēts "sporta darbinieks" ietvars, tie ir sporta speciālisti, sporta treneri, sporta tiesneši kā arī fiziska persona, kas darbojas sporta jomā, veic izglītojoši, metodisko darbu, veic sportista vai sporta sacensības apkalpojošo un organizatorisko darbu.
Attiecībā uz jēdzienu "nevainojama reputācija" ir nepieciešams vairot uzticību sporta darbinieku un sporta organizāciju izpildinstitūciju pārstāvjiem, nodrošinot tādu personu iesaisti, kurām ir laba reputācija un augsti ētikas standarti, atbilstošas personīgas un profesionālas īpašības, kuri godprātīgi un atbildīgi pilda savus amata pienākumus. Ņemot vērā, ka sporta organizāciju izpildinstitūciju pienākums ir nodrošināt tostarp valsts piešķirtā finansējumu izlietojuma efektīvu kontroli un uzraudzību, nodrošināt šā procesa likumīgu norisi, līdz ar to tiek nodrošināta sabiedrības uzticība sporta organizācijām kopumā, tādējādi pozitīvi ietekmējot sabiedrības un tautsaimniecības attīstību. Normatīvais regulējums nedefinē jēdzienu "nevainojama reputācija", kā arī nenoteic konkrētus kritērijus vai vadlīnijas reputācijas jautājuma izvērtēšanā, tos var izstrādāt un pieņemt katra sporta organizācija, nodrošinot skaidru un vienveidīgu piemērošanu. Latviešu valodas vārdnīcās jēdziena "nevainojama reputācija" skaidrojums ir visai skops, proti, reputācija ir sabiedrībā izplatīts vērtējošs uzskats par kādu cilvēku, tā īpašībām un darbības nozīmīgumu [Latviešu valodas skaidrojošā vārdnīca. Pieejama: http://www.tezaurs.lv/sv.]
Viens no veidiem kā nevainojamas reputācijas mērauklu ietvert tiesību aktos, ir noteikt to kā atvērtu jēdzienu. Tas visai bieži sagādā neskaidrības, liekot interpretēt, kas ir nevainojama reputācija. Šādā gadījumā gan pretendentiem, gan vērtētājiem jābūt ļoti piesardzīgiem, jo tas pieļauj manipulācijas amatpersonas neatkarības ietekmēšanai [skat E. Pastars. Kas ir reputācija, un kādi ir tās kritēriji. Pieejams: https://lvportals.lv/skaidrojumi/306909-kas-irreputacija-un-kadi-ir-tas-kriteriji-2019.] Ja nevainojamas reputācijas klauzula ir ietverta likumā, tiesību piemērotājs ar pareizu pieeju un metodēm to var saprātīgi piemērot. Ir arī uzskats, ka nevainojamu reputāciju var apliecināt citas personas, autoritatīvi cilvēki kādās profesijās. Un vēl kā apliecinājums var būt prezumpcija, ka personai ir nevainojama reputācija, kamēr nav pierādīts pretējais. [skat E. Pastars. Kas ir reputācija, un kādi ir tās kritēriji. Pieejams: https://lvportals.lv/skaidrojumi/306909-kas-irreputacija-un-kadi-ir-tas-kriteriji-2019.]
Satversmes tiesa ir atzinusi, ka personām, kuras pilda valstij nozīmīgas funkcijas (piemēram, tiesneši, prokurori, advokāti, zvērināti tiesu izpildītāji u.c.), var būt "stingrāki amata ierobežojumi nekā citās jomās. Tostarp arī kritēriji, kas saistīti ar amata pretendenta personību". Likumprojektā ir noteikti ierobežojumi tiesībām uz strādāt par sporta darbinieku. Šādu ierobežojumu leģitīmo mērķi Satversmes tiesa saista ar valsts pienākumu nodrošināt pienācīgu tās institūciju darbību, kā arī noteikt tādu regulējumu, lai valsts vara tiktu īstenota atbilstoši sabiedrības interesēm (sk. sal.Satversmes tiesas 2003.gada 23.februāra sprieduma lietā Nr. 2005-22-01 9.punktu un 10.2 punktu). Satversmes 106. panta pirmais teikums nosaka: "Ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai." Satversmes tiesa vairākkārt atzinusi, ka Satversmes 106. panta pirmais teikums tieši negarantē tiesības uz darbu, bet gan tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu (sk., piemēram, Satversmes tiesas 2021. gada 25. marta sprieduma lietā Nr. 2020-36-01 12. punktu). Tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos ietver arī tādu elementu kā tiesības saglabāt esošo nodarbošanos, kas savukārt ietver tiesības turpināt šo nodarbošanos arī nākotnē (sk. Satversmes tiesas 2022. gada 21. aprīļa sprieduma lietā Nr. 2021-27-01 15.1. punktu). Tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos aizsargā personu pret valsts darbībām, kas šo brīvību ierobežo. Taču tas neliedz valstij noteikt prasības, kādām personai jāatbilst, lai tā tiesības uz konkrētu nodarbošanos varētu īstenot. Likumdevējam ir rīcības brīvība izvirzīt prasības attiecībā uz konkrētu profesionālo darbību, ciktāl tas nepieciešams sabiedrības interesēs (sal. sk. Satversmes tiesas 2021. gada 25. marta sprieduma lietā Nr. 2020-36-01 12. punktu).
Atbilstoši likuma "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu" 28. pantam sporta speciālista profesija ir iekļauta reglamentēto profesiju lokā. Izglītības un profesionālās kvalifikācijas prasības reglamentētajās sporta speciālistu profesijās nosaka sporta jomu reglamentējoši likumi, t.i., Likumprojekts.
Ņemot vērā minēto, attiecībā uz sporta darbinieku tiek noteikti ierobežojumi, jo viņu profesija ir sabiedriski nozīmīga. Sporta darbinieks, veicot savu darbu, tostarp izglītojošo darbu, skar arī izglītojamo (bērnu, jauniešu) intereses, līdz ar to sporta darbiniekam jāatbilst ne tikai profesionālajām prasībām, bet arī augstām morāles un ētikas prasībām. Minētajā normā ietvertajam pamattiesību ierobežojumam ir vairāki leģitīmie mērķi. Tiesību norma ir vērsta uz to, lai sporta treniņu (nodarbību) laikā, šo darbu veiktu personas, kas, pašas būdamas par paraugu, sekmē tādas personības veidošanos, kura ne tikai spēj izmantot apgūtās zināšanas un prasmes, bet arī apzinās normatīvo aktu, it īpaši krimināltiesības regulējošu normatīvo aktu, ievērošanas nepieciešamību. Tātad minētajā normā ietvertais pamattiesību ierobežojums kalpo sabiedrības tikumības aizsardzībai. Sabiedrības locekļi, kas apzinās un ciena vērtības, uz kurām balstīta Satversme, tostarp citu personu tiesības, ir demokrātiskas Latvijas valsts pastāvēšanas priekšnoteikums. Aizliegums par tīšu noziedzīgu nodarījumu sodītai personai strādāt par sporta darbinieku, ir piemērots līdzeklis pamattiesību ierobežojuma leģitīmo mērķu sasniegšanai, jo nodrošina to, ka persona, kura sodīta par tīšu noziedzīgu noziegumu, neveic ne sporta treniņu, (nodarbību), ne mācību un audzināšanas darbu. Šobrīd nepastāv tādi alternatīvi līdzekļi, ar kuriem pamattiesību ierobežojuma leģitīmos mērķus varētu sasniegt tādā pašā kvalitātē, kādā tie tiek sasniegti ar minēto normu. Tiesību norma attiecas tikai uz tādām personām, kuras sodītas par tīšu noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu, kā arī attiecas uz personām, kuras sodītas par noziedzību nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Ikviena sportista, arī izglītojamo, viņu ģimenes locekļu un sabiedrības intereses tiktu apdraudētas tad, ja noziedzīgu nodarījumu izdarījusi persona, kura vēl nav izcietusi sodu vai kurai sodāmība vēl nav dzēsta vai noņemta, tomēr noteiktos apstākļos varētu veikt sporta speciālista darbu. Tādējādi tiesību normā ietvertais leģitīmo mērķu sasniegšanas līdzeklis ir visefektīvākais. Labums, ko no Likumprojekta 35.panta pirmajā daļā ietvertā ierobežojuma gūst sportisti tostarp, izglītojamie, viņu vecāki un sabiedrība, ir lielāks par indivīdam nodarīto kaitējumu.
Attiecībā uz nevainojamas reputācijas jēdziena izpratni, vērtējot sporta darbinieka atbilstību ieņemamajam amatam, jāņem vērā tas, ka šī ietvertā klauzula tiesību piemērotājam ir saprātīgi jāpiemēro. Sporta darbiniekiem ir nepieciešama nevainojama reputācija un ir jānovērš apstākļi, kas saprātīgi varētu radīt šaubas par sporta darbinieka tiesisko apziņu. Reputācija ir sabiedrībā izplatīts vērtējošs uzskats par personu, un viens no nevainojamas reputācijas būtiskākajiem aspektiem ir sabiedrības cieņa un uzticēšanās (sal.: Satversmes tiesas 2022. gada 15. decembra sprieduma lietā Nr. 2021-41-01 18.2. punkts). Jēdziens “nevainojama reputācija” ir interpretējams kopsakarā ar citām likumprojekta tiesību normām, piemēram, likumprojekta 4.pantā noteiktajiem sporta principiem, kā arī likumprojekta 35.panta pirmajā daļā norādītajiem ierobežojumiem. Lai nodrošinātu citu personu tiesību aizsardzību un vairotu uzticēšanos sporta speciālistu, sporta treneru un sporta tiesnešu profesijai, šajā profesijā jādarbojas tādām personām, kuru personiskās īpašības un profesionālā sagatavotība neizraisa šaubas. Šīm personām jāatbilst pietiekami augstiem ētikas un profesionālās kompetences standartiem, lai baudītu sabiedrības cieņu un uzticēšanos. Personas iepriekš veikta noziedzīga rīcība ietekmē personas reputāciju un raksturo tās ētikas standartus. Šādas rīcības rezultātā personas reputācija ir ietekmēta arī tad, ja persona saukta pie kriminālatbildības, bet kriminālprocess vēlāk izbeigts (sal.: Satversmes tiesas 2024. gada 24. oktobra sprieduma lietā Nr. 2023-44-01 13. punkts). Noziedzīgs nodarījums no citiem likumpārkāpumiem atšķiras ar lielāku radītā kaitējuma vai iespējamā kaitējuma smaguma pakāpi, un likumdevējs ar krimināltiesību līdzekļiem paredzējis aizsargāt pašas svarīgākās un nozīmīgākās intereses. Ja kriminālprocess izbeigts uz nereabilitējoša pamata, persona pēc būtības ir atzīta par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā (sk. Satversmes tiesas 2022. gada 15. decembra sprieduma lietā Nr. 2021-41-01 15. punktu). Tādējādi tas, ka persona ir saukta pie kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, var radīt negatīvu priekšstatu par šo personu un ietekmēt sabiedrības viedokli arī par tās profesionālo darbību. (sk. sal. Satversmes tiesas 2024.gada 17.decembra spriedumu lietā Nr. 2023-47-01 16.punktu).
Likumprojekta 35.pantā iekļautie ierobežojumi, kas attiecas uz sporta organizācijas locekļu amatiem, deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu privāto un publisko tiesību subjektiem, sporta federācijas izpildinstitūciju locekļu amatu kandidātiem paliek nemainīgas.
Likumprojekta 36.pants ir papildināts ar sportista tiesībām un pienākumiem, nosakot, tostarp tiesības piedalīties sporta treniņos un sacensībās; atteikties piedalīties sporta treniņos un sacensībās, ja tas rada vai var radīt tiešus draudus sportista dzīvībai, veselībai vai drošībai vai ir konstatēti starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumu, antidopinga konvenciju noteikumu, sporta ētikas un godīgas spēles principu pārkāpumi; saņemt nepieciešamo informāciju par sporta treniņiem un sacensībām; saņemt nepieciešamo atbalstu un palīdzību sportista karjeras laikā; īsteno citas tiesības, kuras ir noteiktas starptautiskajos un Latvijas sportu regulējošos tiesību aktos. Kā arī nosakot sportista pienākumus, proti, ievērot starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumus, sporta ētikas un godīgas spēles principus, antidopinga konvenciju noteikumus, kā arī normatīvos aktus; rūpēties par savu veselības stāvokli, regulāri veikt veselības pārbaudes, apdrošināt savu veselību un dzīvību. Par nepilngadīgu sportistu veselības aprūpi, regulāru veselības pārbaužu veikšanu, veselības un dzīvības apdrošināšanu ir atbildīgi vecāki (personas, kas realizē aizgādības tiesības) un sporta speciālisti, sporta treneri; uzņemties atbildību par savu darbību sportā; sistemātiski un regulāri pilnveidot kompetenci, papildināt zināšanas un attīstīt prasmes; sadarboties ar citu profesiju pārstāvjiem sporta jautājumos; saprotamā veidā sniegt informāciju par savu sporta veidu, treniņiem un sacensībām, ja nepieciešams; ziņot sporta federācijai vai citām kompetentām iestādēm par apstākļiem, kas viņam kļuvuši zināmi, veicot savu darbību, ja pastāv pamatotas aizdomas, ka minēto apstākļu tūlītēja nenovēršana var novest pie noziedzīga nodarījuma pret personas dzīvību, veselību, tikumību vai dzimumneaizskaramību, kā arī ir konstatēti starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumu, antidopinga konvenciju noteikumu, sporta ētikas un godīgas spēles principu pārkāpumi; atmaksāt saņemto finansējumu, atdot saņemto balvu, ja ir konstatēti starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumu, antidopinga konvenciju noteikumu, sporta ētikas un godīgas spēles principu pārkāpumi.
Likumprojekta 37.pantā ir noteikta sporta darbinieka, sporta aģenta tiesības un pienākumi. Sporta darbinieks ievēro šajā likumā noteiktās sportista tiesības un pienākumus ciktāl tās ir attiecināmas uz viņa darbību un statusu.
Sporta speciālists, sporta treneris, kuram ir atbilstoša izglītība vai profesionālā kvalifikācija, vai kas ir ieguvis attiecīgās sporta veida federācijas sporta trenera sertifikātu, ir tiesīgs īstenot profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu un sporta interešu izglītības programmu, vadīt sporta treniņus (nodarbības) vai veikt izglītojošo vai metodisko darbu sporta jomā sporta speciālista reglamentētajā profesijā. Sporta speciālists, sporta treneris, sporta tiesnesis un sporta aģents ievēro starptautiskos un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumus, godīgas spēles principus, antidopinga konvenciju noteikumus, kā arī normatīvos aktus, veic nepieciešamos pasākumus, lai novērstu pārkāpumus, uzņemoties atbildību par savu darbību sportā. Latvijas Republikā reģistrētām sporta organizācijām, sportistiem, sporta speciālistiem, sporta treneriem ir aizliegts sadarboties ar sporta aģentiem no Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas.
Attiecīgi likumprojekta 38.pantā noteikti noteikumi par reģistrācijas un sertifikācijas noteikumu pārkāpšana. Par normatīvajos aktos noteiktās reģistrācijas sporta reģistrā pārkāpšanu piemēro naudas sodu no desmit līdz sešdesmit naudas soda vienībām. Par profesionālo darbību bez normatīvajos aktos noteiktā sertifikāta piemēro naudas sodu no desmit līdz sešdesmit naudas soda vienībām.
Administratīvās atbildības likuma 16.pantā ir noteikts, ka naudas sods ir noteikta naudas summa, kas administratīvi sodītajai personai jāmaksā par izdarītu administratīvo pārkāpumu. Naudas soda apmēru likumā vai pašvaldību saistošajos noteikumos izsaka naudas soda vienībās. Nolēmumā par sodu norāda piemērotās naudas soda vienības un naudas soda summu euro. Viena naudas soda vienība ir pieci euro. Minimālais naudas sods fiziskajām un juridiskajām personām ir divas naudas soda vienības. Maksimālais naudas sods fiziskajām personām ir 400 naudas soda vienību, bet juridiskajām personām — 4000 naudas soda vienību.
Ņemot vērā minēto, Likumprojektā ir ievērots Administratīvās atbildības likuma noteiktais minimālais un maksimālais naudas soda apmērs.
Likumprojekta 39.pantā noteikta kompetence administratīvo pārkāpumu procesā, proti, administratīvā pārkāpuma procesu par šā likuma 38. pantā minētajiem pārkāpumiem veic Izglītības kvalitātes valsts dienests. Saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 23.aprīlļa noteikumu Nr. 225 "Izglītības kvalitātes valsts dienesta nolikums" 3.8.apakšpunktu viena no Izglītības kvalitātes valsts dienesta funkcijām ir veikt sporta speciālistu un sporta izglītības iestāžu darba uzraudzību. Līdz ar to Likumprojektā tiek nostiprināta normatīvo aktu uzraudzība un kontrole.
Pārejas noteikumos tiek paredzēts, ka ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Sporta likums (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 23. nr.; 2003, 23. nr.; 2004, 5. nr.; 2005, 14. nr.; 2006, 24. nr.; 2009, 6., 13. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2016, 31., 82. nr.; 2017, 128. nr.; 2018, 111. nr.; 2021, 129.A nr.; 2022, 83.A nr.; 2023, 247. nr.; 2024, 31. nr.). Lai nodrošinātu pietiekami saprātīgu pārejas periodu un laiku nepieciešamo Ministru kabineta noteikumu izstrādei, tiek noteikts, ka līdz attiecīgo Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2026. gada 1.novembrim ir piemērojami šādi Ministru kabineta noteikumi, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu:
Ministru kabineta 2003.gada 29.jūlija noteikumi Nr. 422 “Latvijas Nacionālās sporta padomes nolikums”;
Ministru kabineta 2009.gada 12.maija noteikumi Nr. 422 “Noteikumi par kārtību, kādā norāda informāciju par sporta pasākuma līdzfinansēšanu no valsts budžeta, un minētās informācijas saturu”;
Ministru kabineta 2009.gada 28.jūlija noteikumi Nr. 819 “Kārtība, kādā valsts finansiāli nodrošina valsts izlases komandu sporta spēlēs sagatavošanos un piedalīšanos Eiropas un pasaules čempionātu un olimpisko spēļu atlases turnīros un finālsacensībās”;
Ministru kabineta 2009.gada 8.decembra noteikumi Nr. 1396 “Sporta federāciju atzīšanas un atzīto sporta federāciju kontroles kārtība”;
Ministru kabineta 2010.gada 26.janvāra noteikumi Nr. 76 “Noteikumi par sporta bāzu reģistrā iekļaujamās informācijas saturu un aktualizēšanas kārtību”;
Ministru kabineta 2010.gada 26.janvāra noteikumi Nr. 77 “Noteikumi par sporta speciālistu sertifikācijas kārtību un sporta speciālistam noteiktajām prasībām”;
Ministru kabineta 2012.gada 3.janvāra noteikumi Nr. 26 “Noteikumi par kārtību, kādā piešķiramas naudas balvas par izciliem sasniegumiem sportā, un naudas balvu apmēru”;
Ministru kabineta 2016.gada 6.septembra noteikumi Nr. 594 “Sportistu un bērnu ar paaugstinātu fizisko slodzi veselības aprūpes un medicīniskās uzraudzības kārtība”;
Ministru kabineta 2018.gada 24.jūlija noteikumi Nr. 440 “Disciplinārās antidopinga komisijas un Terapeitiskās lietošanas izņēmumu komisijas izveidošanas kārtība”;
Ministru kabineta 2021.gada 28.septembra noteikumi Nr. 661 “Nacionālie antidopinga noteikumi”;
Ministru kabineta 2024.gada 9.janvāra noteikumi Nr. 27 “Sporta organizāciju finansēšanas kārtība”.
Ministru kabinets līdz 2026.gada 1.novembrim izdod šā likuma 10.pantā minētos noteikumus.
Sporta federācijas šā likuma 14.pantā noteiktās ziņas Sporta reģistram elektroniskā veidā pirmo reizi sniedz ne vēlāk kā līdz 2026. gada 1. decembrim.
Šā likuma 13.pants stājas spēkā vienlaikus ar Valsts sporta fonda likumu.
Organizācijas, kuras tika izveidotas pamatojoties uz spēku zaudējušā Sporta likuma 10.panta desmito un vienpadsmito daļu, līdz 2026.gada 31.decembrim veic nepieciešamās izmaiņas organizācijas statūtos.
Atzīto sporta federāciju reģistra turētājs un pārzinis biedrība “Latvijas sporta federāciju padome” informāciju no Atzītā sporta federāciju reģistra iekļauj Sporta reģistrā atbilstoši Ministru kabineta noteiktajai kārtībai un termiņiem.
Likumprojekta 1.pants ir papildināts ar mūsdienu sporta jomā izmantoto terminoloģiju. Atbilstoši jaunākām tendencēm sporta jomā aktualizēta un sakārtota terminoloģija, papildināti un precizēti sportā jau pastāvošie termini un to skaidrojumi, ņemot vērā tostarp arī Sporta pamatnostādnēs definēto.
Likumprojekta 3.pants nosaka likuma darbības jomas ietvaru, nodrošinot, ka sporta tiek ievērotas arī Eiropas Savienības noteiktiem sporta politikas principiem, kas ietver caurspīdīgumu, līdzdalību, sociālo iekļaušanu un vienlīdzību, uzsverot sporta lomu sabiedrības veselības veicināšanā, izglītībā un ilgtspējīgā attīstībā. Likums nosaka labas pārvaldības, dzimumu līdztiesības un sportistu duālās karjeras atbalsta principus, veicinot starptautisko sadarbību un Latvijas integrāciju globālajā sporta kustībā, kā arī veicinot ilgtspējīgu sporta infrastruktūras attīstību, izmantojot videi draudzīgus risinājumus.
Likumprojekta 4.pantā ir noteikti sporta pamatprincipi, tādi kā, vienlīdzības princips, godīgas spēles princips, drošības princips, labas pārvaldības princips. Arī valsts institūcijas, pašvaldības, fiziskās un juridiskās personas, tai skaitā, darba devējiem, jāievēro principi, kas attiecas uz veselīgu dzīvesveida veicināšanu, organizējot sporta pasākumus.
Likumprojekta 5. pants vērsts uz sportu izglītības iestādēs, lai nodrošinātu izglītojamiem fiziskās un garīgās veselības uzlabošanu un attīstību, veido izpratni par aktīvu, veselīgu dzīvesveidu un sporta sacensību.
Ir precizēta tiesību normu attiecībā uz vispārējo un profesionālo izglītību, sasaistot izglītības iegūšanu ar valsts izglītības standartā un pirmsskolas izglītības vadlīnijās noteikto par sporta nodarbību iekļaušanu mācību procesā.
Lai veidotu vienotu izpratni par nepieciešamību īstenot jebkāda veida sporta aktivitātes izglītības procesā, likumprojektā ar terminu "sporta nodarbība" ir saprotama gan vispārējā, gan profesionālajā, gan arī interešu izglītībā īstenotais sporta saturu attiecīgajā mācību priekšmetā vai kursā, vai programmā.
Ministru kabineta 2018. gada 21. novembra noteikumu Nr. 716 "Noteikumi par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem" 10.punktā ir noteikts, ka pirmsskolas izglītības nobeigumā bērns ir apguvis pratību pamatus, kas ietver vērtības un tikumus, caurviju prasmes un zināšanas, izpratni un pamatprasmes, tostarp veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomā, bērnam apgūstot veselīga dzīvesveida ieradumus, piedaloties kustību rotaļās, apvienojot soļošanu, skriešanu, rāpošanu, rāpšanos, noturot līdzsvaru. Tādējādi pirmsskolas izglītības obligātajā saturā ir ietvertas zināšanas, izpratne un pamatprasmes veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomā. Šīs zināšanas dažādās mācību jomās ir veidots kā veselums, ko īsteno rotaļnodarbībā kā integrētu mācību procesu dienas garumā.
Ministru kabineta 2018. gada 27. novembra noteikumu Nr. 747 "Noteikumi par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem" 7.punktā ir noteikti plānotie skolēnam sasniedzamie rezultāti, kas ir kompleksi, tie atklāj gala rezultātu darbībā, ietver zināšanas, izpratni un pamatprasmes mācību jomās, caurviju prasmes, vērtības un tikumus un ir izteikti kā pratības vairākās mācību jomās, tostarp veselības un fiziskās aktivitātes mācību joma – skolēns izprot un praktizē veselīga dzīvesveida paradumus, atpazīst riskus dažādās, tai skaitā ekstremālās, situācijās un pieņem lēmumus drošai un aktīvai rīcībai, prasmīgi, atbildīgi un ieinteresēti iesaistās daudzveidīgās fiziskās aktivitātēs, kas veicina garīgās un fiziskās spējas, piedalās komandas veidošanā, plāno, sadala darba uzdevumus, palīdz un atbalsta citus. Minēto noteikumu 8.pielikumā ir noteikti sasniedzamie rezultāti veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomā, beidzot 3., 6. un 9. klasi. Šo noteikumu 11.pielikumā "Pamatizglītības programmas paraugs" mācību priekšmetu un stundu īstenošanas plānā ir noteikts, ka mācību priekšmets "Sports un veselība" tiek īstenots ar noteiktu stundu skaitu klašu posmiem, sports tiek īstenots regulāri, katru nedēļu plānojot trīs stundas visās klasēs, 1. klasē – divas stundas nedēļā.
Ministru kabineta 2019. gada 3. septembra noteikumu Nr. 416 "Noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu un vispārējās vidējās izglītības programmu paraugiem" 7.punktā ir noteikti plānotie skolēnam sasniedzamie rezultāti, kas ir kompleksi, tie atklāj galarezultātu darbībā, ietver zināšanas, izpratni un prasmes mācību jomās, caurviju prasmes, vērtības un tikumus un ir izteikti kā pratības vairākās mācību jomās, tostarp veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību joma. Skolēns ikdienā apzināti rīkojas saskaņā ar veselīga dzīvesveida ieradumiem, patstāvīgi un atbildīgi izvēlas fiziskās aktivitātes un iesaistās tajās, izvirza un īsteno sev nozīmīgus kustību prasmju un fiziskās sagatavotības izaugsmes mērķus, lieto un izvērtē efektīvākos taktiskos risinājumus un stratēģijas individuālajās un komandas fiziskajās aktivitātēs. Šo noteikumu 8.pielikumā ir noteikti plānotie skolēnam sasniedzamie rezultāti veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomā vispārīgās apguves un optimālās apguves līmenī.
Ministru kabineta 2020. gada 2. jūnija noteikumu Nr. 332 "Noteikumi par valsts profesionālās vidējās izglītības standartu un valsts arodizglītības standartu" 3.punktā ir noteikts, ka cita starpā profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmu uzdevums ir veicināt fizisko attīstību un veidot izpratni par veselību kā dzīves kvalitātes nosacījumu. Šo noteikumu 1.pielikumā "Profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmu veidi, satura sadalījums un struktūra" ir noteikts, ka profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības (priekšmetu vai modulārās) izglītības programmas pamatdaļas struktūrā jāietver sports 2 stundas nedēļā.
Ministru kabineta 2023. gada 13. jūlija noteikumos Nr. 395 "Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas neformālās izglītības programmas īstenošanai" ir noteikts, ka neformālās izglītības programmas izstrādā to īstenotāji un minētās programmas ietver sasniedzamos mācīšanās rezultātus, izglītības apguves formu, valodu, saturu, apjomu un īstenošanai nepieciešamos materiālos un intelektuālos resursus. Atļauju neformālās izglītības programmas īstenošanai izsniedz vai to anulē attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldība. Tādējādi arī neformālās izglītības programmas īstenošanas ietvarā var tikt īstenota sporta interešu izglītības programma.
Ņemot vērā pastāvošo tiesisko regulējumu, kas attiecas uz izglītību, kurā atkarībā no izglītības veida un izglītības pakāpes sports tiek īstenots, lai visaptveroši norādītu uz nepieciešamību iekļaut izglītības programmās sportu, tādējādi likumprojektā ar terminu "sporta nodarbība" ir aptverti visi ar sportu saistītie mācību priekšmeti, kursi un programmas.
Sporta nodarbības īsteno sporta speciālisti vai sporta treneri, ņemot vērā izglītojamo veselības stāvokli, attīstību un vajadzības. Izglītības iestādes dibinātājs nodrošina nepieciešamos finanšu un materiālos līdzekļus sporta nodarbību īstenošanai, kā arī veicina sporta nodarbību organizēšanu pēc formālās izglītības programmas apguves (sporta interešu izglītība). Savukārt, augstākās izglītības iestāde atbalsta sportu, veicina augstākās izglītības ieguves un sportista karjeras apvienošanu duālās karjeras ietvarā. Studentu sportu Latvijā koordinē un tā kopīgās intereses pārstāv sporta organizācija – biedrība “Latvijas Augstskolu sporta savienība”, kura atbalsta un organizē studentu dalību universiādēs, citās sacensībās, kā arī pārstāv valsti starptautiski atzītā studentu sporta organizācijā.
Atsevišķus sporta izglītības jautājumus regulē ar Izglītības likums un Profesionālās izglītības likums, līdz ar to likumprojektā nav ietverts regulējums, kas jau ir noteikts ar minētajiem tiesību aktiem. Piemēram, Izglītības likuma 47.1 panta pirmajā daļā ir noteikts, ka profesionālās ievirzes izglītība ir brīvprātīga. Izglītības likuma 12.panta (21) daļā ir noteikts, ka pašvaldība saistošajos noteikumos var paredzēt daļēju maksu kā līdzfinansējumu par izglītības ieguvi pašvaldības dibinātajās profesionālās ievirzes izglītības iestādēs. Profesionālās izglītības likuma 31. panta pirmajā daļā ir noteikts, ka profesionālās izglītības iestāžu finansēšanas kārtību nosaka šis likums, Izglītības likums un citi normatīvie akti un attiecīgās profesionālās izglītības iestādes nolikums. Šā panta piektajā daļā ir noteikts, ka privātajās profesionālās izglītības iestādēs maksu par profesionālās izglītības un profesionālās kvalifikācijas ieguvi nosaka to dibinātāji. Izglītības likuma 29. panta 1. punktā ir noteikts, ka izglītības iestādes dibinātājs tostarp nodrošina izglītības iestādes nepārtrauktai darbībai nepieciešamos finanšu un materiālos līdzekļus, pārrauga normatīvo aktu ievērošanu, veido iekļaujošu vidi un atbild par izglītības kvalitāti, kā arī sekmē izglītības iestādes darbību pašvaldības izglītības ekosistēmā. Izglītības likuma 59. panta otrās daļas pirmajā teikumā ir noteikts, ka privātās izglītības iestādes finansē to dibinātāji. Šīs daļas trešajā teikumā ir noteikts, ka valsts piedalās akreditētajās privātajās profesionālās ievirzes izglītības iestādēs īstenotajās profesionālās ievirzes izglītības programmās nodarbināto pedagogu darba samaksas finansēšanā. Profesionālās izglītības likuma 31. panta (22) daļā ir noteikts, ka valsts finansējumu profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu īstenošanai ir tiesības saņemt akreditētai profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādei, kuras mācību treniņu grupas atbilst noteiktiem rezultativitātes kritērijiem sportā, kā arī nosacījumiem attiecībā uz audzēkņu skaitu un vecumu. Rezultativitātes kritērijus sportā un nosacījumus attiecībā uz audzēkņu skaitu un vecumu nosaka Ministru kabinets. Tādējādi Likumprojektā par sportu izglītībā tiek regulēti jautājumi, kas nav noteikti jau norādītajos tiesību aktos.
Likumprojekta 6.pantā ir noteikti sporta virzieni, kas iepriekš netika definēti, kā augstu sasniegumu sports; bērnu un jauniešu sports; tautas, tostarp veterānu, sports; parasports, adaptīvais sports.
Ņemot vērā, ka sporta nozarē, sporta politikas mērķu sasniegšanā un noteikto pasākumu īstenošanā ir iesaistītas vairākas institūcijas, sporta uzdevumu īstenošanā ir nepieciešama starpnozaru sadarbība un koordinācija, līdz ar to Likumprojekta 7.pantā ir noteikta Ministru kabineta kompetence.
Attiecīgi Likumprojekta 8. pantā ir noteikta Izglītības un zinātnes ministrijas kā par sporta nozari atbildīgās institūcijas kompetence. Salīdzinot ar spēkā esošo Sporta likumu, Likumprojektā ir noteikta Izglītības un zinātnes ministrijas kompetence slēgt deleģēšanas līgumus vai līdzdarbības līgumus ar privāto vai publisko tiesību subjektu par individuālo olimpisko sporta veidu sagatavošanu dalībai olimpiskajās spēlēs, jaunatnes olimpiādēs un citās starptautiskās sporta sacensībās, kā arī par atsevišķu valsts atbalsta pasākumu īstenošanu sporta veterāniem; par publiska autonoma sporta muzeja darbības nodrošināšanu un ar to saistītu darbību izpildi uzturēt un attīstīt muzeja krājumu un nodrošināt tā saglabāšanu, nodrošināt muzeja krājuma un sporta vēstures informācijas un pētniecības pieejamību sabiedrībai, popularizēt Latvijas sporta kultūrvēsturisko mantojumu un veicināt sporta vēstures apguvi, kā arī veikt izglītojošo darbu un pētniecisko darbu muzeja krājuma izpētē un Latvijas sporta vēsturē; par Latvijā atzīto sporta federāciju darbības kontroli sporta jomā, par sporta federācijas statusa piešķiršanu, atteikumu to piešķirt vai par atzītās sporta federācijas statusa zaudēšanu; par sporta speciālista vai sporta trenera sertifikāta izsniegšanu, atteikumu izsniegt, apturēšanu uz laiku vai anulēšanu. Tādējādi Likumprojektā vairs netiek minēti konkrēti sporta organizācijas nosaukumi. Valsts pārvaldes iekārtas likuma 40.panta pirmajā daļā ir noteikts, ka publiska persona var deleģēt privātpersonai un citai publiskai personai (turpmāk — pilnvarotā persona) pārvaldes uzdevumu, ja pilnvarotā persona attiecīgo uzdevumu var veikt efektīvāk. Šā panta otrajā daļā ir noteikts, ka privātpersonai pārvaldes uzdevumu var deleģēt ar ārēju normatīvo aktu vai līgumu, ja tas paredzēts ārējā normatīvajā aktā, ievērojot šā likuma 41.panta otrās un trešās daļas noteikumus. Ievērojot Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikto attiecībā uz deleģēšanas līgumu vai līdzdarbības līgumu slēgšanu ar privāto vai publisko tiesību subjektu, Izglītības un zinātnes ministrijas ieskatā šos valsts pārvaldes uzdevumus efektīvāk var veikt privāto vai publisko tiesību subjekti, nevis Izglītības un zinātnes ministrija kā sporta politikas plānotāja. Noslēdzot minētos līgumus, valsts pārvaldes uzdevumu noteikšana un rezultātu sasniegšana ir konkrēta un skaidra, līdz ar to arī uzraudzības un kontroles mehānismi var tikt noteikti efektīvāki un elastīgāki, ņemot vērā lietderības apsvērumus.
Citu institūciju - Labklājības, Aizsardzības, Tieslietu un Veselības ministriju - kompetence ir noteikta Likumprojekta 9.pantā. Tādējādi ilgtermiņā, institūcijām sadarbojoties var tikt ieviesta un īstenota efektīva, visaptveroša fizisko aktivitāšu veicināšanas politika un sekmēta iedzīvotāju fiziskā aktivitāte un veselība.
Likumprojekts 10. pantā ir noteikta tiešās pārvaldes iestādes kompetence sporta jomā, akcentējot jaunatnes nozīmīgumu sporta nozares attīstībā un aktīvāku iesaisti sportisko rezultātu sasniegšanā. Iestāde tiks veidota, reorganizējot Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamentu un ministrijas padotībā esošo Jaunatnes un starptautisko programmu aģentūru. Iestādei tiks nodota daļa no Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta uzdevumiem, kā arī tā turpinās īstenot līdzšinējās Jaunatnes un starptautisko programmu aģentūras uzdevumus. Iestādes darbību noteiks Ministru kabineta apstiprināts nolikums. Iestādei likumā noteiktie uzdevumi ir šādi:
1) īstenot sporta un jaunatnes politikā noteiktās funkcijas un uzdevumus sporta jomā;
2) atbalsta sporta virzienu attīstību;
3) veic sporta finansēšanas pārvaldību un īsteno sporta nozares finansēšanas stratēģiju, tai skaitā atbilstoši likumā par valsts budžetu kārtējam gadam noteiktajam administrē sportam piešķirtos valsts budžeta līdzekļus;
4) attīsta un pilnveido kvalitatīvu augstas klases sportistu sagatavošanas sistēmu;
5) pārbauda Sporta reģistrā sniegto ziņu un dokumentu atbilstību īstenībai, analizē un apkopo informāciju sporta jomā;
6) normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā organizē un koordinē nacionālo sporta bāzu darbību sporta jomā, kā arī reģistrē un aktualizē informāciju par sporta bāzēm Sporta reģistrā;
7) izstrādā vadlīnijas profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas un sporta interešu izglītības kvalitātes un sasniegumu nodrošināšanai, sniedz ieteikumus sporta izglītības kvalitātes pilnveidei un sasniegumu attīstībai, kā arī organizē un analizē izglītības kvalitātes datu ieguvi;
8) koordinē un pārzina sporta izglītības iestāžu darbu, kā arī jaunatnes sporta pasākumus;
9) nodrošina Latvijas, Eiropas Savienības un citu starptautisko programmu, projektu un iniciatīvu īstenošanu jaunatnes un sporta jomā.
Likumprojekta 11.pantā ir noteikta Izglītības kvalitātes valsts dienesta kompetence veikt sporta speciālistu un sporta izglītības iestāžu darbības uzraudzību, sniedzot ieteikumus izglītības kvalitātes pilnveidei un uzlabošanai, līdz ar to tiks stiprināts sporta jomā iesaistīto institūciju un personu uzraudzības mehānisms. Izglītības kvalitātes valsts dienests saskaņā ar Izglītības likuma 20.panta pirmo un otro daļu kontrolē ar izglītību saistīto normatīvo aktu ievērošanu. Izglītības kvalitātes valsts dienests ir Izglītības un zinātnes ministrijas pārraudzībā esoša iestāde. Tās darbību nosaka Ministru kabineta apstiprināts nolikums. Līdz ar to likumprojekta 11.pants kā speciālā tiesību norma arī noteiks Izglītības kvalitātes valsts dienesta kompetenci.
Fizisko aktivitāšu veicināšanā un sporta pasākumu nodrošināšanā ārkārtīgi nozīmīga loma ir pašvaldībām. Pašvaldību likuma 4.panta pirmajā daļā ir noteiktas pašvaldībai autonomās funkcijas, tostarp, gādāt par iedzīvotāju izglītību, tostarp nodrošināt iespēju iegūt obligāto izglītību un gādāt par pirmsskolas izglītības, vidējās izglītības, profesionālās ievirzes izglītības, interešu izglītības un pieaugušo izglītības pieejamību; (4.punkts); kā arī veicināt sporta attīstību, tostarp uzturēt un attīstīt pašvaldības sporta bāzes, atbalstīt sportistu un sporta klubu, arī profesionālo sporta klubu, darbību un sniegt atbalstu sporta pasākumu organizēšanai (7.punkts).
Likumprojekta 12.pantā ir nostiprināta pašvaldību kompetence sporta jomā, precizēta un papildināta pašvaldību kompetence, sniegt atbalstu sporta pasākumu organizēšanai, organizēt un koordinēt sporta sacensību un veselību veicinošu pasākumu norisi un atbalstīt pašvaldības labākos sportistus, sniegt atbalstu dalībai nozīmīgās valsts un starptautiskās sacensībās, īpašu uzmanību veltot bērnu un jauniešu atbalstīšanai un finansēšanai sporta izglītības iestādēs. Pašvaldība, veicinot veselīgu dzīvesveidu, izstrādā sporta attīstības stratēģiju savā administratīvajā teritorijā, kā arī ir tiesīga: noteikt par sportu atbildīgo darbinieku vai institūciju; būvēt, uzturēt un attīstīt pašvaldību sporta bāzes, tai skaitā, nodrošinot to pieejamību personām ar invaliditāti un parasportistiem, pašvaldības noteiktajā kārtība piešķirt finansējumu kapitālsabiedrībām neatkarīgi no to juridiskā statusa, un nodrošināt tās ar nepieciešamo aprīkojumu; sekmēt un finansiāli atbalstīt sporta organizāciju veidošanu un darbību; atbalstīt sporta darbinieku profesionālo tālākizglītību un profesionālās pilnveides izglītību; finansēt sporta sacensības, sniegt atbalstu sporta pasākumu organizēšanai, organizēt un koordinēt sporta sacensību un veselību veicinošu pasākumu norisi un atbalstīt pašvaldības labākos sportistus, kā arī atbalstīt dalību nozīmīgās valsts un starptautiskās sacensībās, ja ir ievērots šā likuma 36.panta otrās daļas 1.punkts; atbalstīt un finansēt bērnu un jauniešu izglītošanos sporta izglītības iestādēs. Pašvaldība finansē licencētas sporta izglītības programmas to padotībā esošajās akreditētajās sporta izglītības iestādēs, kā arī atbilstoši saistošajos noteikumos paredzētajai kārtībai un kritērijiem finansē akreditētās privātās sporta izglītības iestādes savā administratīvajā teritorijā. Latvijas pašvaldību sadarbību sporta jomā koordinē, to kopīgās intereses pārstāv un īsteno biedrība "Latvijas Pašvaldību savienība".
Ņemot vērā Ministru kabineta 2024. gada 20. janvāra rīkojumā Nr. 55 “Par Valdības rīcības plānu Deklarācijas par Evikas Siliņas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai” doto uzdevumu (II. rīcības joma “Latviska un iekļaujoša Latvija”, deklarācijas dotā uzdevumu numurs 015. un pasākuma Nr. 15.6., darbības rezultāts - izstrādāts un apstiprināts likumprojekts "Valsts Sporta atbalsta fonda likums", nosakot azartspēļu un izložu nodokļu daļas un akcīzes nodokļa daļas novirzīšanu sporta atbalstam, kā arī valsts budžeta finansējuma sadalīšanas principus.), Likumprojektā ir iekļauta jauna tiesību norma par Valsts sporta fondu (13.pants), kas veicinās Latvijas sporta attīstību, atbalsta sporta pasākumu īstenošanu, sporta darbinieku un sporta speciālistu darbību. Tiek paredzēts, ka sporta organizācijas, sporta darbinieki, varēs saņemt finanšu līdzekļus no Valsts sporta fonda. kā arī sporta pasākumu īstenošanu varēs finansēt no Valsts sporta fonda līdzekļiem. Valsts sporta fonda darbību noteikts atsevišķs likums.
Lai nodrošinātu, ka visa informācija un nepieciešami dati par sportu tiek uzskaitīta, analizēta un sistematizēta vienā valsts informācijas sistēmā, Likumprojekta 14.pantā tiek definēts Sporta reģistrs, tā izveidošanas mērķis, kā arī noteikta pamatinformācija, kura ir iekļaujama reģistrā. Šobrīd nepastāv tāds vienots sporta reģistrs. Likumprojekta 7.panta otrās daļas 2.punktā ir dots pilnvarojums Ministru kabinetam izdod Ministru kabineta noteikumus par sporta reģistru, kuros detalizēti tiks noteikts informācijas saturs, datu veidi un apjoms, datu glabāšanas termiņi un to apstrādes kārtība. Valsts informācijas sistēmu likuma 5.panta (1)1 daļā ir noteikts, ka valsts informācijas sistēmu izmanto, pamatojoties uz ārējiem normatīvajiem aktiem, kuros norāda vismaz noteiktās funkcijas, uzdevumus un mērķus, kuru izpildei nepieciešamās informācijas apriti nodrošina valsts informācijas sistēma; valsts informācijas sistēmas pārzini; valsts informācijas sistēmā iekļaujamās informācijas apjomu; kārtību, kādā informāciju apstrādā valsts informācijas sistēmā; nosacījumus piekļuves nodrošināšanai valsts informācijas sistēmā iekļautajai informācijai. Minētajā likuma pantā ir noteikts, ka Ministru kabinets attiecīgi izdod noteikumus par minēto prasību izpildi. Tādējādi Sporta likumā, paredzot regulējumu par Sporta reģistra izveidi, ir ievērotas Valsts informācijas sistēmu likumā noteiktās prasības. Sporta reģistrs tiks veidots kā Valsts izglītības informācijas sistēmas sastāvdaļa un tās pārzinis būs Izglītības un zinātnes ministrija. Ņemot vērā to, ka tiks ieviests jauns sporta nozares finansēšanas un administratīvās pārvaldības modelis, kurš nodrošinās sporta nozarei būtisku programmu un pasākumu ilgtspēju, tiks veicināta sporta politikas mērķu sasniegšana un precīzos datos balstītu lēmumu pieņemšana. Reģistrs nepieciešams, lai, pilnveidojot sporta pārvaldības procesus, būtu pieejama informācija un dati par Latvijas sporta nozari kopumā, kā arī nodrošinot nepieciešamo datu ieguvi valsts sporta budžeta finansējuma aprēķināšanai. Tādējādi tiks pilnveidoti sporta pārvaldības procesi, apkopota un interaktīvā veidā nodrošināta informācija par sportā iesaistītām personām dažādos līmeņos, kas nodarbojas atzītās sporta federācijās un citās sporta organizācijās un iestādēs, sporta izglītības programmām, sporta speciālistiem, sporta bāzēm, piešķirto publisko (tai skaitā pašvaldību) un sporta organizāciju papildus piesaistīto finansējumu, citu statistisko informāciju. Tiks nodrošināta iespēja reģistru izmantot arī sporta pakalpojumu un infrastruktūras kartēšanai un reģionālās koordinēšanas sistēmas izveidošanai, lai attīstītu un efektīvi izmantotu sporta infrastruktūru un investētu jaunas infrastruktūras radīšanā. Tiks aktualizēts Sporta bāzu reģistrs, paredzēta kārtība sporta bāzes iekļaušanai Sporta bāzu reģistrā, izmantojot Nekustamā īpašuma valsts kadastra informāciju. Latvijas Sporta federāciju padomes uzturētās datu bāzes: atzīto sporta federāciju reģistru, sporta speciālistu reģistru, šaušanas instruktoru reģistru pievienojot Sporta reģistram. Nozare varēs saņemt pakalpojumus, kas palīdz plānot treniņus, sacensības un citas aktivitātes atbilstoši infrastruktūras pieejamībai. Sporta reģistrā tiks apstrādāti personas dati, tostarp par sporta darbiniekiem (arī sporta trenera), sportistiem (arī bērniem un jauniešiem) ar mērķi identificēt minēto personu sasniegumus, sportiskos rezultātus. Tiks izveidots vienots reģistrs ar pieejamu informāciju par personām, kuras nodarbojas ar sporta federācijās pārstāvēto sporta veidu un piedalījušās attiecīgās sporta federācijas sacensību kalendārā iekļautajās nacionāla līmeņa vai starptautiskās attiecīgā sporta veida sacensībās. Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula; turpmāk – Datu regula) 5. panta 1. punkta b) apakšpunktā ietverto nolūka ierobežojuma principu, personas dati tiek vākti konkrētos, skaidros un leģitīmos nolūkos, un to turpmāku apstrādi neveic ar minētajiem nolūkiem nesavienojamā veidā. Vienlaikus Datu regulas 6. panta 1. punktā noteikts, ka apstrāde ir likumīga tikai tādā apmērā un tikai tad, ja ir piemērojams vismaz viens no turpmāk minētajiem pamatojumiem publiskai personai: “c” apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uz pārzini attiecināmu juridisku pienākumu vai “e” apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uzdevumu, ko veic sabiedrības interesēs vai īstenojot pārzinim likumīgi piešķirtās oficiālās pilnvaras. Savukārt Datu regulas 6. panta 3. punkta “b” apakšpunktā noteikts, ka šā panta 1. punkta “c” un “e” apakšpunktā minēto apstrādes pamatu un nolūku nosaka ar dalībvalsts tiesību aktiem, kas piemērojami pārzinim. Minētie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu publiski pieejamus un ticamus datus par sporta speciālistiem, viņu sertifikāciju, sporta treneriem un viņu sertifikācijas dati. No Valsts izglītības informācijas sistēmas tiks iegūti dati par bērniem un jauniešiem, kuri mācās profesionālās ievirzes sporta izglītības programmās un interešu izglītības programmās, lai nodrošinātu nepieciešamo informāciju par veicamajām veselības pārbaudēm, efektīvu un caurspīdīgu valsts finansējuma piešķiršanas kārtību un finanšu līdzekļu pārvaldību, tostarp apkopšanu, uzkrāšanu un analīzi. Tiks uzkrāta informācija valsts finansējuma saņemšanai un piešķiramā valsts finansējuma apmēra noteikšanai. Tiks izveidots sporta federāciju datu uzkrāšanas (t.sk. automātiskas saņemšanas) un apstrādes digitalizēts risinājums (datu saņemšana, apstrāde un pārbaude atbilstoši kritērijiem).
Likumprojektā 15.pantā ir precizēta Latvijas Nacionālās sporta padomes kompetence, deleģējot Ministru kabinetam noteikt gan padomes sastāvu, gan apstiprināt nolikumu, gan lēmumu un atzinumu pieņemšanas kārtību (Likumprojekta 7.panta 5.punkts).
Attiecībā uz sporta federāciju izveidošanu, tās atzīšanas kritērijiem un kārtību, kā arī federācijas statusa zaudēšanas kārtību Likumprojekta 16., 17., 18.panti pēc būtības nemainās salīdzinot ar spēkā esošo Sporta likumu, papildinot kritēriju, ka sporta federācija savā darbībā ievēro Sporta likuma 4. pantā minētos sporta principus.
Lai nodrošinātu vienādu attieksmi sporta organizāciju vidū, ņemot vērā arī citu valstu pieredzi, Likumprojektā ir svītroti vairāku biedrību un organizāciju nosaukumi. Likumprojektā konkrēti ir minētas atsevišķas biedrības un to kompetence, kā piemēram, Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Paralimpiskā komiteja, kas izriet no Olimpiskās hartas prasībām. Olimpiskā harta nosaka Olimpisma pamatprincipus, likumus un to papildinājumus, kurus ir pieņēmusi Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK). Tajā formulēti olimpiskās kustības mērķi, reglamentēta SOK darbība, kā arī olimpisko spēļu sagatavošanas un organizēšanas kārtība. Olimpiskā Harta (OH) kalpo trim galvenajiem mērķiem: a) Olimpiskā Harta, kā konstitucionāls pamatinstruments, nosaka un maina Olimpisma pamatprincipus un vērtības. b) Olimpiskā Harta ir Starptautiskās Olimpiskās komitejas statūti; c) Olimpiskā Harta arī nosaka trīs galveno Olimpiskās kustības sastāvdaļu: Starptautiskās Olimpiskās komitejas, Starptautisko federāciju un Nacionālo Olimpisko komiteju, kā arī Olimpisko spēļu Organizēšanas komiteju, galvenās savstarpējās tiesības un pienākumus. Visi iepriekš minētie partneri darbojas saskaņā ar Olimpisko Hartu.
Biedrība "Latvijas olimpiskā komiteja" (turpmāk - LOK) ir Olimpiskajai kustībai piederīga organizācija, kura uzņemas ievērot Olimpiskās hartas un Pasaules Antidopinga kodeksa nosacījumus un pakļauties SOK lēmumiem; nacionālajā līmenī LOK apņemas piedalīties pasākumos nolūkā sekmēt mieru, atbalstīt un veicināt sporta ētikas popularizēšanu, sekmēt arī sieviešu dalību un dzimumu līdztiesību sportā, cīnīties pret dopingu sportā un ar atbildību rūpēties par apkārtējās vides jautājumiem. LOK uzdevumi tostarp ir: vadīt Olimpisko kustību Latvijā un koordinēt to Latvijas sporta federāciju darbu, kuru pārziņā esošie sporta veidi un disciplīnas iekļauti Olimpisko spēļu programmā; ievērot savā darbībā Olimpiskās Hartas principus un pārraudzīt to īstenošanu Latvijā, veicināt kultūras un mākslas attīstību sporta jomā.
Biedrība "Latvijas Paralimpiskā komiteja" (turpmāk - LPK) ir biedrība, kas atbild par sportu cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā, ar mērķi attīstīt un popularizēt paraolimpisko kustību. Tās uzdevums ir nodrošināt paraolimpisko sportistu dalību nacionālās un starptautiskās sacensībās, kā arī pārstāvēt to intereses gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī. Par paraolimpisko sportu tiek uzskatīti visi paraolimpiskie sporti, kas šobrīd kopā ir 28, kā arī neparaolimpiskie sporta veidi un pielāgotais sports cilvēkiem ar garīgu invaliditāti un dzirdes traucējumiem. LPK ir Starptautiskās un Eiropas Paraolimpiskās komitejas locekle. LPK aptver arī Nedzirdīgo sportu, kā arī Speciālo olimpiādi.
Ņemot vērā LOK un LPK nozīmīgumu sportā, likumprojekta 19. un 20.pantā ir noteikta šo organizāciju kompetence un uzdevumi. LOK atbilstoši Olimpiskā hartā noteiktajam par nacionālo olimpisko komiteju vada olimpisko kustību, koordinē Latvijā atzīto sporta federāciju sadarbību, kā arī pārstāv un īsteno to kopīgās intereses Starptautiskās Olimpiskās komitejas apstiprinātajos olimpiskajos sporta veidos. Sadarbojas ar valsts un pašvaldību iestādēm, piesaistot gan privātos, gan publiskos finanšu līdzekļus, kā arī īsteno šādas programmas: olimpiskās izglītības programmu; olimpiskās kustības jaunatnes programmu; olimpiskās kustības reģionālās attīstības programmu;
olimpisko sporta veidu attīstības programmu; valsts labāko sportistu dalībai olimpiskajās spēlēs, jaunatnes olimpiādēs un citās starptautiskajās un reģionālajās kompleksajās sacensībās.
LPK vada paraolimpisko kustību, koordinē Latvijā atzīto sportistu ar invaliditāti sporta federāciju sadarbību, kā arī pārstāv un īsteno to kopīgās intereses Starptautiskās Paralimpiskās komitejas apstiprinātajos sporta veidos, sadarbojas ar valsts un pašvaldību iestādēm, piesaistot gan privātos, gan publiskos finanšu līdzekļus, kā arī īsteno šādas programmas: paraolimpisko izglītības programmu; bērnu un jauniešu parasporta kustības programmu; paraolimpiskās kustības reģionālās attīstības programmu; paraolimpisko sporta veidu attīstības programmu;
paraolimpiskās vienības darbības nodrošinājumam; valsts labāko sportistu dalībai paraolimpiskās spēlēs, jaunatnes paraolimpiādēs un citās starptautiskajās un reģionālajās kompleksajās sacensībās.
Likumprojekta 21.pantā ir noteikts finansējums sportam, t.i., valsts budžeta līdzekļus sportam, tostarp šajā likumā noteiktajām koordinējošām sporta organizācijām - biedrībai “Latvijas Olimpiskā komiteja”, biedrībai “Latvijas Paralimpiskā komiteja” un Latvijā atzītajām sporta federācijām un organizācijām, kurām deleģēti noteikti valsts pārvaldes uzdevumi sportā, piešķir saskaņā ar gadskārtējo valsts budžeta likumu, ievērojot noteiktos kritērijus. Valsts un pašvaldība prioritāri finansē bērnu un jauniešu sportu. Sportu finansē arī pašvaldības, juridiskās un fiziskās personas, tai skaitā sporta organizācijas un starptautiskās sporta federācijas. Ja sportists, sporta organizācija vai sporta darbinieks nepilda šajā likumā, citos sporta jomu regulējošos normatīvajos aktos, antidopinga konvencijās vai līgumā par valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļu piešķiršanu noteiktos pienākumus, institūcija, kura piešķīrusi finanšu līdzekļus, izvērtē pārkāpuma raksturu un pieņem lēmumu par attiecīgajam sportistam, sporta organizācijai vai sporta darbiniekam piešķirto finanšu līdzekļu izmaksas pārtraukšanu un citu līgumā paredzēto sankciju piemērošanu, kā arī izvērtē un lemj par turpmāku rīcību ar finanšu līdzekļiem.
Likumprojekta 22.pants ir jauna tiesību norma, kas paredz kārtību brīvprātīgo sporta tiesnešu darba finansēšanai. Šāds tiesiskais regulējums noteikts, lai veicinātu un atvieglotu sporta tiesnešu darbu. Tiek noteikts, ka sporta organizācijai un sporta izglītības iestādei ir tiesības savu budžetu ietvaros segt ar brīvprātīgo sporta tiesneša darbu saistītos izdevumus līdz 20 euro dienā, lai atlīdzinātu ar brīvprātīgo sporta tiesneša darbu saistītos izdevumus sacensībās, kas iekļautas Latvijā atzītās sporta federācijas sacensību kalendārā un publicētas attiecīgās sporta federācijas tīmekļvietnē. Izdevumi, kas saistīti ar brīvprātīgo sporta tiesnešu darbu, atlīdzināmi personai:
- kurai ir attiecīgā sporta veida sporta trenera vai sporta tiesneša sertifikāts vai ir iegūta profesionālās ievirzes sporta izglītība akreditētā profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādē un ir jaunāka par 20 gadiem;
- kura nesaņem atlīdzību saskaņā ar līgumu, kas noslēgts par sporta tieneša pakalpojuma nodrošināšu tajās pašās sacensībās. Izdevumus, kas saistīti ar brīvprātīgo sporta tiesnešu darbu, var atlīdzināt personai no vienas vai vairākām sporta organizācijām vai sporta izglītības iestādēm, nepārsniedzot 1000 euro kalendārajā gadā. Šāds regulējums atbilst likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 9. pantā noteiktajam ar nodokli neapliekamo ienākumu veidam, kurā ir noteikts, ka gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti šādi ienākumu veidi, tostarp ar brīvprātīgā darba veikšanu saistīto personificēto izdevumu kompensācijas, kuras brīvprātīgā darba veicējam atbilstoši brīvprātīgā darba līguma noteikumiem sedz brīvprātīgā darba organizētāji par ēdināšanu, viesnīcu (naktsmītni), ceļa (transporta) izdevumiem, degvielu, apģērbu un apmācību — Ministru kabineta noteiktā sastāva un normu ietvaros un kuru kopējais apmērs taksācijas gada laikā (neatkarīgi no izmaksātāja) nepārsniedz 1000 euro.
Likumprojekta 23.pantā ir noteikti balvas, tai skaitā naudas balvas, par izciliem sasniegumiem sportā saņemšanas subjektu loks, piešķiršanas un atņemšanas kārtība. Latvijas sportistiem, viņu treneriem, sportistus apkalpojošajiem sporta darbiniekiem, tai skaitā sporta ārstiem, apkalpojošajam personālam un attiecīgajām sporta federācijām var piešķirt balvas, tai skaitā naudas balvas, par izciliem sasniegumiem sportā. Pašvaldība Latvijas sportistiem un viņu treneriem, sportistus apkalpojošajiem sporta darbiniekiem, tai skaitā sporta ārstiem, apkalpojošajam personālam un attiecīgajām sporta federācijām var piešķirt balvas, tai skaitā naudas balvas, par izciliem sasniegumiem sportā pašvaldības noteiktajā kārtībā. Ja Latvijas sportists, viņu treneris, sportistu apkalpojošais sporta darbinieks, tai skaitā sporta ārsts, apkalpojošais personāls un attiecīgā sporta federācija nepilda šajā likumā, citos sporta jomu regulējošos normatīvajos aktos, antidopinga konvencijās vai līgumā par valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļu piešķiršanu noteiktos pienākumus, institūcija, kura piešķīrusi balvu, izvērtē pārkāpuma raksturu un pieņem lēmumu par balvas atņemšanu.
Likumprojektā (24., 25., 26., 27.,.28., 29. pants) pēc būtības saturiski nemainās jautājumi un kompetence, kas attiecas uz Latvijas Antidopinga biroju, Disciplināro antidopinga komisiju, Terapeitiskās lietošanas izņēmumu komisija, pārsūdzības komisiju, kā arī starptautisko sporta organizāciju un citu dalībvalstu antidopinga organizāciju pārsūdzību tiesību īstenošanu.
Likumprojekta 30. un 31.pantā paredzēta sporta pasākumu organizēšanas, olimpisko spēļu, pasaules un Eiropas čempionātu finālsacensību kārtība pamatā netiek mainīta salīdzinot ar esošo regulējumu.
Likumprojekta 32.pantā ir noteikta manipulācijas ar sporta sacensībām definīcija, tā ir jebkāda tīša vienošanās, darbība vai bezdarbība, kuras mērķis ir nepieņemamas izmaiņas sacensību rezultātos vai to gaitā, lai pilnībā vai daļēji novērstu sacensību neparedzamību, un vērsta uz sporta sacensību gaitas vai rezultāta nelikumīgu ietekmēšanu. Par šādu nodarījumu atbildība ir noteikta Krimināllikuma (KL) 212.1 pantā „Manipulācijas ar sporta sacensībām” ir paredzēta atbildība par manipulācijām ar sporta sacensībām, jo KL 211. un 212. pants attiecas uz negodīgu konkurenci komercdarbībā, savukārt šīs darbības saistītas ar negodīgu konkurenci sportā, jo tiek ietekmēts to sporta komandu vai individuālo sportistu stāvoklis rangā vai turnīru tabulā, kas nav iesaistīti šādās manipulācijās. KL 212.1 panta pirmajā daļā ir paredzēta kriminālatbildība par manipulācijām ar sporta organizācijas rīkotām sporta sacensībām. Ņemot vērā to, ka sporta sacensību manipulāciju definīcija ir ietverta Likumprojekta 32.pantā „Manipulācijas ar sporta sacensībām”, tādējādi tā ir blanketa tiesību norma KL 212.1 pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma konstatēšanai.
Aizliegums piedalīties sporta sacensībās un aizliegums organizēt sporta sacensības (Likumprojekta 33. un 34.pants) attiecībā uz Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku paliek nemainīgs, ņemot vērā to, ka joprojām turpinās 2022. gada 24. februārī uzsāktais Krievijas Federācijas pilna mēroga militārais iebrukums Ukrainā (kurā iesaistīta arī Baltkrievijas Republika) un Krievijas Federācija nav izvedusi savus bruņotos spēkus no Ukrainas starptautiski atzītās teritorijas, līdz ar to spēkā esošie aizliegumi ir aktuāli un nav grozāmi.
Likumprojekta 35.pantā ir noteikts, ka par sporta darbinieku drīkst strādāt persona, kurai ir nevainojama reputācijai, kura nav sodīta par tīša nozieguma izdarīšanu pret valsti, īpašumu vai pārvaldības kārtību, tīša nozieguma izdarīšanu tautsaimniecībā vai valsts institūciju dienestā vai par tāda nozieguma izdarīšanu, kas saistīts ar terorismu, vai kura sodīta par šādiem noziegumiem, bet kurai sodāmība ir noņemta vai dzēsta, kā arī, kura nav sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu, — līdz dienai, kad sodāmība dzēsta vai noņemta, kā arī, kas nav sodīta par noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību, — neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas. Likumprojekta 1.panta 3.punktā ir definēts "sporta darbinieks" ietvars, tie ir sporta speciālisti, sporta treneri, sporta tiesneši kā arī fiziska persona, kas darbojas sporta jomā, veic izglītojoši, metodisko darbu, veic sportista vai sporta sacensības apkalpojošo un organizatorisko darbu.
Attiecībā uz jēdzienu "nevainojama reputācija" ir nepieciešams vairot uzticību sporta darbinieku un sporta organizāciju izpildinstitūciju pārstāvjiem, nodrošinot tādu personu iesaisti, kurām ir laba reputācija un augsti ētikas standarti, atbilstošas personīgas un profesionālas īpašības, kuri godprātīgi un atbildīgi pilda savus amata pienākumus. Ņemot vērā, ka sporta organizāciju izpildinstitūciju pienākums ir nodrošināt tostarp valsts piešķirtā finansējumu izlietojuma efektīvu kontroli un uzraudzību, nodrošināt šā procesa likumīgu norisi, līdz ar to tiek nodrošināta sabiedrības uzticība sporta organizācijām kopumā, tādējādi pozitīvi ietekmējot sabiedrības un tautsaimniecības attīstību. Normatīvais regulējums nedefinē jēdzienu "nevainojama reputācija", kā arī nenoteic konkrētus kritērijus vai vadlīnijas reputācijas jautājuma izvērtēšanā, tos var izstrādāt un pieņemt katra sporta organizācija, nodrošinot skaidru un vienveidīgu piemērošanu. Latviešu valodas vārdnīcās jēdziena "nevainojama reputācija" skaidrojums ir visai skops, proti, reputācija ir sabiedrībā izplatīts vērtējošs uzskats par kādu cilvēku, tā īpašībām un darbības nozīmīgumu [Latviešu valodas skaidrojošā vārdnīca. Pieejama: http://www.tezaurs.lv/sv.]
Viens no veidiem kā nevainojamas reputācijas mērauklu ietvert tiesību aktos, ir noteikt to kā atvērtu jēdzienu. Tas visai bieži sagādā neskaidrības, liekot interpretēt, kas ir nevainojama reputācija. Šādā gadījumā gan pretendentiem, gan vērtētājiem jābūt ļoti piesardzīgiem, jo tas pieļauj manipulācijas amatpersonas neatkarības ietekmēšanai [skat E. Pastars. Kas ir reputācija, un kādi ir tās kritēriji. Pieejams: https://lvportals.lv/skaidrojumi/306909-kas-irreputacija-un-kadi-ir-tas-kriteriji-2019.] Ja nevainojamas reputācijas klauzula ir ietverta likumā, tiesību piemērotājs ar pareizu pieeju un metodēm to var saprātīgi piemērot. Ir arī uzskats, ka nevainojamu reputāciju var apliecināt citas personas, autoritatīvi cilvēki kādās profesijās. Un vēl kā apliecinājums var būt prezumpcija, ka personai ir nevainojama reputācija, kamēr nav pierādīts pretējais. [skat E. Pastars. Kas ir reputācija, un kādi ir tās kritēriji. Pieejams: https://lvportals.lv/skaidrojumi/306909-kas-irreputacija-un-kadi-ir-tas-kriteriji-2019.]
Satversmes tiesa ir atzinusi, ka personām, kuras pilda valstij nozīmīgas funkcijas (piemēram, tiesneši, prokurori, advokāti, zvērināti tiesu izpildītāji u.c.), var būt "stingrāki amata ierobežojumi nekā citās jomās. Tostarp arī kritēriji, kas saistīti ar amata pretendenta personību". Likumprojektā ir noteikti ierobežojumi tiesībām uz strādāt par sporta darbinieku. Šādu ierobežojumu leģitīmo mērķi Satversmes tiesa saista ar valsts pienākumu nodrošināt pienācīgu tās institūciju darbību, kā arī noteikt tādu regulējumu, lai valsts vara tiktu īstenota atbilstoši sabiedrības interesēm (sk. sal.Satversmes tiesas 2003.gada 23.februāra sprieduma lietā Nr. 2005-22-01 9.punktu un 10.2 punktu). Satversmes 106. panta pirmais teikums nosaka: "Ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai." Satversmes tiesa vairākkārt atzinusi, ka Satversmes 106. panta pirmais teikums tieši negarantē tiesības uz darbu, bet gan tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu (sk., piemēram, Satversmes tiesas 2021. gada 25. marta sprieduma lietā Nr. 2020-36-01 12. punktu). Tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos ietver arī tādu elementu kā tiesības saglabāt esošo nodarbošanos, kas savukārt ietver tiesības turpināt šo nodarbošanos arī nākotnē (sk. Satversmes tiesas 2022. gada 21. aprīļa sprieduma lietā Nr. 2021-27-01 15.1. punktu). Tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos aizsargā personu pret valsts darbībām, kas šo brīvību ierobežo. Taču tas neliedz valstij noteikt prasības, kādām personai jāatbilst, lai tā tiesības uz konkrētu nodarbošanos varētu īstenot. Likumdevējam ir rīcības brīvība izvirzīt prasības attiecībā uz konkrētu profesionālo darbību, ciktāl tas nepieciešams sabiedrības interesēs (sal. sk. Satversmes tiesas 2021. gada 25. marta sprieduma lietā Nr. 2020-36-01 12. punktu).
Atbilstoši likuma "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu" 28. pantam sporta speciālista profesija ir iekļauta reglamentēto profesiju lokā. Izglītības un profesionālās kvalifikācijas prasības reglamentētajās sporta speciālistu profesijās nosaka sporta jomu reglamentējoši likumi, t.i., Likumprojekts.
Ņemot vērā minēto, attiecībā uz sporta darbinieku tiek noteikti ierobežojumi, jo viņu profesija ir sabiedriski nozīmīga. Sporta darbinieks, veicot savu darbu, tostarp izglītojošo darbu, skar arī izglītojamo (bērnu, jauniešu) intereses, līdz ar to sporta darbiniekam jāatbilst ne tikai profesionālajām prasībām, bet arī augstām morāles un ētikas prasībām. Minētajā normā ietvertajam pamattiesību ierobežojumam ir vairāki leģitīmie mērķi. Tiesību norma ir vērsta uz to, lai sporta treniņu (nodarbību) laikā, šo darbu veiktu personas, kas, pašas būdamas par paraugu, sekmē tādas personības veidošanos, kura ne tikai spēj izmantot apgūtās zināšanas un prasmes, bet arī apzinās normatīvo aktu, it īpaši krimināltiesības regulējošu normatīvo aktu, ievērošanas nepieciešamību. Tātad minētajā normā ietvertais pamattiesību ierobežojums kalpo sabiedrības tikumības aizsardzībai. Sabiedrības locekļi, kas apzinās un ciena vērtības, uz kurām balstīta Satversme, tostarp citu personu tiesības, ir demokrātiskas Latvijas valsts pastāvēšanas priekšnoteikums. Aizliegums par tīšu noziedzīgu nodarījumu sodītai personai strādāt par sporta darbinieku, ir piemērots līdzeklis pamattiesību ierobežojuma leģitīmo mērķu sasniegšanai, jo nodrošina to, ka persona, kura sodīta par tīšu noziedzīgu noziegumu, neveic ne sporta treniņu, (nodarbību), ne mācību un audzināšanas darbu. Šobrīd nepastāv tādi alternatīvi līdzekļi, ar kuriem pamattiesību ierobežojuma leģitīmos mērķus varētu sasniegt tādā pašā kvalitātē, kādā tie tiek sasniegti ar minēto normu. Tiesību norma attiecas tikai uz tādām personām, kuras sodītas par tīšu noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu, kā arī attiecas uz personām, kuras sodītas par noziedzību nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Ikviena sportista, arī izglītojamo, viņu ģimenes locekļu un sabiedrības intereses tiktu apdraudētas tad, ja noziedzīgu nodarījumu izdarījusi persona, kura vēl nav izcietusi sodu vai kurai sodāmība vēl nav dzēsta vai noņemta, tomēr noteiktos apstākļos varētu veikt sporta speciālista darbu. Tādējādi tiesību normā ietvertais leģitīmo mērķu sasniegšanas līdzeklis ir visefektīvākais. Labums, ko no Likumprojekta 35.panta pirmajā daļā ietvertā ierobežojuma gūst sportisti tostarp, izglītojamie, viņu vecāki un sabiedrība, ir lielāks par indivīdam nodarīto kaitējumu.
Attiecībā uz nevainojamas reputācijas jēdziena izpratni, vērtējot sporta darbinieka atbilstību ieņemamajam amatam, jāņem vērā tas, ka šī ietvertā klauzula tiesību piemērotājam ir saprātīgi jāpiemēro. Sporta darbiniekiem ir nepieciešama nevainojama reputācija un ir jānovērš apstākļi, kas saprātīgi varētu radīt šaubas par sporta darbinieka tiesisko apziņu. Reputācija ir sabiedrībā izplatīts vērtējošs uzskats par personu, un viens no nevainojamas reputācijas būtiskākajiem aspektiem ir sabiedrības cieņa un uzticēšanās (sal.: Satversmes tiesas 2022. gada 15. decembra sprieduma lietā Nr. 2021-41-01 18.2. punkts). Jēdziens “nevainojama reputācija” ir interpretējams kopsakarā ar citām likumprojekta tiesību normām, piemēram, likumprojekta 4.pantā noteiktajiem sporta principiem, kā arī likumprojekta 35.panta pirmajā daļā norādītajiem ierobežojumiem. Lai nodrošinātu citu personu tiesību aizsardzību un vairotu uzticēšanos sporta speciālistu, sporta treneru un sporta tiesnešu profesijai, šajā profesijā jādarbojas tādām personām, kuru personiskās īpašības un profesionālā sagatavotība neizraisa šaubas. Šīm personām jāatbilst pietiekami augstiem ētikas un profesionālās kompetences standartiem, lai baudītu sabiedrības cieņu un uzticēšanos. Personas iepriekš veikta noziedzīga rīcība ietekmē personas reputāciju un raksturo tās ētikas standartus. Šādas rīcības rezultātā personas reputācija ir ietekmēta arī tad, ja persona saukta pie kriminālatbildības, bet kriminālprocess vēlāk izbeigts (sal.: Satversmes tiesas 2024. gada 24. oktobra sprieduma lietā Nr. 2023-44-01 13. punkts). Noziedzīgs nodarījums no citiem likumpārkāpumiem atšķiras ar lielāku radītā kaitējuma vai iespējamā kaitējuma smaguma pakāpi, un likumdevējs ar krimināltiesību līdzekļiem paredzējis aizsargāt pašas svarīgākās un nozīmīgākās intereses. Ja kriminālprocess izbeigts uz nereabilitējoša pamata, persona pēc būtības ir atzīta par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā (sk. Satversmes tiesas 2022. gada 15. decembra sprieduma lietā Nr. 2021-41-01 15. punktu). Tādējādi tas, ka persona ir saukta pie kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, var radīt negatīvu priekšstatu par šo personu un ietekmēt sabiedrības viedokli arī par tās profesionālo darbību. (sk. sal. Satversmes tiesas 2024.gada 17.decembra spriedumu lietā Nr. 2023-47-01 16.punktu).
Likumprojekta 35.pantā iekļautie ierobežojumi, kas attiecas uz sporta organizācijas locekļu amatiem, deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu privāto un publisko tiesību subjektiem, sporta federācijas izpildinstitūciju locekļu amatu kandidātiem paliek nemainīgas.
Likumprojekta 36.pants ir papildināts ar sportista tiesībām un pienākumiem, nosakot, tostarp tiesības piedalīties sporta treniņos un sacensībās; atteikties piedalīties sporta treniņos un sacensībās, ja tas rada vai var radīt tiešus draudus sportista dzīvībai, veselībai vai drošībai vai ir konstatēti starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumu, antidopinga konvenciju noteikumu, sporta ētikas un godīgas spēles principu pārkāpumi; saņemt nepieciešamo informāciju par sporta treniņiem un sacensībām; saņemt nepieciešamo atbalstu un palīdzību sportista karjeras laikā; īsteno citas tiesības, kuras ir noteiktas starptautiskajos un Latvijas sportu regulējošos tiesību aktos. Kā arī nosakot sportista pienākumus, proti, ievērot starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumus, sporta ētikas un godīgas spēles principus, antidopinga konvenciju noteikumus, kā arī normatīvos aktus; rūpēties par savu veselības stāvokli, regulāri veikt veselības pārbaudes, apdrošināt savu veselību un dzīvību. Par nepilngadīgu sportistu veselības aprūpi, regulāru veselības pārbaužu veikšanu, veselības un dzīvības apdrošināšanu ir atbildīgi vecāki (personas, kas realizē aizgādības tiesības) un sporta speciālisti, sporta treneri; uzņemties atbildību par savu darbību sportā; sistemātiski un regulāri pilnveidot kompetenci, papildināt zināšanas un attīstīt prasmes; sadarboties ar citu profesiju pārstāvjiem sporta jautājumos; saprotamā veidā sniegt informāciju par savu sporta veidu, treniņiem un sacensībām, ja nepieciešams; ziņot sporta federācijai vai citām kompetentām iestādēm par apstākļiem, kas viņam kļuvuši zināmi, veicot savu darbību, ja pastāv pamatotas aizdomas, ka minēto apstākļu tūlītēja nenovēršana var novest pie noziedzīga nodarījuma pret personas dzīvību, veselību, tikumību vai dzimumneaizskaramību, kā arī ir konstatēti starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumu, antidopinga konvenciju noteikumu, sporta ētikas un godīgas spēles principu pārkāpumi; atmaksāt saņemto finansējumu, atdot saņemto balvu, ja ir konstatēti starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumu, antidopinga konvenciju noteikumu, sporta ētikas un godīgas spēles principu pārkāpumi.
Likumprojekta 37.pantā ir noteikta sporta darbinieka, sporta aģenta tiesības un pienākumi. Sporta darbinieks ievēro šajā likumā noteiktās sportista tiesības un pienākumus ciktāl tās ir attiecināmas uz viņa darbību un statusu.
Sporta speciālists, sporta treneris, kuram ir atbilstoša izglītība vai profesionālā kvalifikācija, vai kas ir ieguvis attiecīgās sporta veida federācijas sporta trenera sertifikātu, ir tiesīgs īstenot profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu un sporta interešu izglītības programmu, vadīt sporta treniņus (nodarbības) vai veikt izglītojošo vai metodisko darbu sporta jomā sporta speciālista reglamentētajā profesijā. Sporta speciālists, sporta treneris, sporta tiesnesis un sporta aģents ievēro starptautiskos un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumus, godīgas spēles principus, antidopinga konvenciju noteikumus, kā arī normatīvos aktus, veic nepieciešamos pasākumus, lai novērstu pārkāpumus, uzņemoties atbildību par savu darbību sportā. Latvijas Republikā reģistrētām sporta organizācijām, sportistiem, sporta speciālistiem, sporta treneriem ir aizliegts sadarboties ar sporta aģentiem no Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas.
Attiecīgi likumprojekta 38.pantā noteikti noteikumi par reģistrācijas un sertifikācijas noteikumu pārkāpšana. Par normatīvajos aktos noteiktās reģistrācijas sporta reģistrā pārkāpšanu piemēro naudas sodu no desmit līdz sešdesmit naudas soda vienībām. Par profesionālo darbību bez normatīvajos aktos noteiktā sertifikāta piemēro naudas sodu no desmit līdz sešdesmit naudas soda vienībām.
Administratīvās atbildības likuma 16.pantā ir noteikts, ka naudas sods ir noteikta naudas summa, kas administratīvi sodītajai personai jāmaksā par izdarītu administratīvo pārkāpumu. Naudas soda apmēru likumā vai pašvaldību saistošajos noteikumos izsaka naudas soda vienībās. Nolēmumā par sodu norāda piemērotās naudas soda vienības un naudas soda summu euro. Viena naudas soda vienība ir pieci euro. Minimālais naudas sods fiziskajām un juridiskajām personām ir divas naudas soda vienības. Maksimālais naudas sods fiziskajām personām ir 400 naudas soda vienību, bet juridiskajām personām — 4000 naudas soda vienību.
Ņemot vērā minēto, Likumprojektā ir ievērots Administratīvās atbildības likuma noteiktais minimālais un maksimālais naudas soda apmērs.
Likumprojekta 39.pantā noteikta kompetence administratīvo pārkāpumu procesā, proti, administratīvā pārkāpuma procesu par šā likuma 38. pantā minētajiem pārkāpumiem veic Izglītības kvalitātes valsts dienests. Saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 23.aprīlļa noteikumu Nr. 225 "Izglītības kvalitātes valsts dienesta nolikums" 3.8.apakšpunktu viena no Izglītības kvalitātes valsts dienesta funkcijām ir veikt sporta speciālistu un sporta izglītības iestāžu darba uzraudzību. Līdz ar to Likumprojektā tiek nostiprināta normatīvo aktu uzraudzība un kontrole.
Pārejas noteikumos tiek paredzēts, ka ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Sporta likums (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 23. nr.; 2003, 23. nr.; 2004, 5. nr.; 2005, 14. nr.; 2006, 24. nr.; 2009, 6., 13. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2016, 31., 82. nr.; 2017, 128. nr.; 2018, 111. nr.; 2021, 129.A nr.; 2022, 83.A nr.; 2023, 247. nr.; 2024, 31. nr.). Lai nodrošinātu pietiekami saprātīgu pārejas periodu un laiku nepieciešamo Ministru kabineta noteikumu izstrādei, tiek noteikts, ka līdz attiecīgo Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2026. gada 1.novembrim ir piemērojami šādi Ministru kabineta noteikumi, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu:
Ministru kabineta 2003.gada 29.jūlija noteikumi Nr. 422 “Latvijas Nacionālās sporta padomes nolikums”;
Ministru kabineta 2009.gada 12.maija noteikumi Nr. 422 “Noteikumi par kārtību, kādā norāda informāciju par sporta pasākuma līdzfinansēšanu no valsts budžeta, un minētās informācijas saturu”;
Ministru kabineta 2009.gada 28.jūlija noteikumi Nr. 819 “Kārtība, kādā valsts finansiāli nodrošina valsts izlases komandu sporta spēlēs sagatavošanos un piedalīšanos Eiropas un pasaules čempionātu un olimpisko spēļu atlases turnīros un finālsacensībās”;
Ministru kabineta 2009.gada 8.decembra noteikumi Nr. 1396 “Sporta federāciju atzīšanas un atzīto sporta federāciju kontroles kārtība”;
Ministru kabineta 2010.gada 26.janvāra noteikumi Nr. 76 “Noteikumi par sporta bāzu reģistrā iekļaujamās informācijas saturu un aktualizēšanas kārtību”;
Ministru kabineta 2010.gada 26.janvāra noteikumi Nr. 77 “Noteikumi par sporta speciālistu sertifikācijas kārtību un sporta speciālistam noteiktajām prasībām”;
Ministru kabineta 2012.gada 3.janvāra noteikumi Nr. 26 “Noteikumi par kārtību, kādā piešķiramas naudas balvas par izciliem sasniegumiem sportā, un naudas balvu apmēru”;
Ministru kabineta 2016.gada 6.septembra noteikumi Nr. 594 “Sportistu un bērnu ar paaugstinātu fizisko slodzi veselības aprūpes un medicīniskās uzraudzības kārtība”;
Ministru kabineta 2018.gada 24.jūlija noteikumi Nr. 440 “Disciplinārās antidopinga komisijas un Terapeitiskās lietošanas izņēmumu komisijas izveidošanas kārtība”;
Ministru kabineta 2021.gada 28.septembra noteikumi Nr. 661 “Nacionālie antidopinga noteikumi”;
Ministru kabineta 2024.gada 9.janvāra noteikumi Nr. 27 “Sporta organizāciju finansēšanas kārtība”.
Ministru kabinets līdz 2026.gada 1.novembrim izdod šā likuma 10.pantā minētos noteikumus.
Sporta federācijas šā likuma 14.pantā noteiktās ziņas Sporta reģistram elektroniskā veidā pirmo reizi sniedz ne vēlāk kā līdz 2026. gada 1. decembrim.
Šā likuma 13.pants stājas spēkā vienlaikus ar Valsts sporta fonda likumu.
Organizācijas, kuras tika izveidotas pamatojoties uz spēku zaudējušā Sporta likuma 10.panta desmito un vienpadsmito daļu, līdz 2026.gada 31.decembrim veic nepieciešamās izmaiņas organizācijas statūtos.
Atzīto sporta federāciju reģistra turētājs un pārzinis biedrība “Latvijas sporta federāciju padome” informāciju no Atzītā sporta federāciju reģistra iekļauj Sporta reģistrā atbilstoši Ministru kabineta noteiktajai kārtībai un termiņiem.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Nē
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Nē
1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību
Nosaukums
Valsts kontroles revīzijas ziņojums “Vai pašvaldības veicina iedzīvotāju iesaisti fiziskajās aktivitātēs?”, 2023. gada 12. oktobris (saite: https://lrvk.gov.lv/lv/revizijas/revizijas/noslegtas-revizijas/vai-pasvaldibas-veicina-iedzivotaju-iesaisti-fiziskajas-aktivitates)
Apraksts
Revīzijā iepazītā fizisko aktivitāšu joma pašvaldībās atklāj uz bērniem un jauniešiem, pārsvarā zēniem, orientētu pieeju, kas ir vērsta uz viņu agrīnu specializēšanos dažādos sporta veidos un uz augstas klases sasniegumiem. Vienlaikus revīzijā iegūtā informācija ļauj secināt, ka šāda pieeja ir resursu ietilpīga un rada risku pašvaldību spējai tādu īstenot ilgtermiņā. Tā arī neveicina visu iedzīvotāju mērķgrupu regulāru iesaisti fiziskās aktivitātēs, kas ir vienlīdz būtisks sporta politikas mērķis līdztekus bērnu, jauniešu un sporta izcilību atbalstīšanai. Sportam un fiziskajām aktivitātēm ir liela nozīme vairāku ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā – veselīgas, labklājīgas, izglītotas, līdztiesīgas, iekļaujošas, drošas, taisnīgas un miermīlīgas sabiedrības veidošanā, kā arī globālās sadarbības veicināšanā. Līdz ar to, veicinot fizisko aktivitāti, pašvaldības veicina ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu.
Pamatojoties uz revīzijā konstatēto un secinājumiem, sniegti ieteikumi, kas sekmēs plašāku iedzīvotāju iesaisti fiziskajās aktivitātēs, ko raksturo fiziski aktīvo iedzīvotāju īpatsvara pieaugums Valsts kontrole sagaida, ka pašvaldības sadarbībā ar atbildīgajām institūcijām (IZM, FM, SPKC) veiks šādas darbības:
- noskaidros iedzīvotāju vajadzības visās mērķgrupās, uzkrās un analizēs datus par iedzīvotāju iesaisti fiziskajās aktivitātēs, noskaidros iedzīvotāju neiesaistīšanās iemeslus, un ņems vērā iegūto informāciju, organizējot fiziskās aktivitātes – sporta infrastruktūras noslodzi plānos atbilstoši visu pašvaldības iedzīvotāju mērķgrupu vajadzībām un izvērtēs dzimumu līdztiesības aspektus;
- apzinās dažādu mērķgrupu informācijas saņemšanas paradumus un veidos atbilstošas informēšanas un izglītošanas aktivitātes;
- izvērtēs sporta un fiziskajām aktivitātēm piešķirtā finansējuma izlietojuma rezultātus, tajā skaitā par dalības fiziskajās aktivitātēs finansiālajiem noteikumiem, kā arī pilnveidos sadarbību ar NVO, uzkrās un analizēs datus par NVO darbības rezultātiem;
- izvērtēs sporta pedagogu/treneru kvalifikācijas atbilstību normatīvo aktu prasībām, izvērtēs sporta pedagogu/treneru noslodzi, veiks nepieciešamās organizatoriskās un normatīvās izmaiņas fizisko aktivitāšu nodrošināšanā iesaistītā personāla piesaistei;
- izvērtēs dažādu fiskālu un monetāru instrumentu ieviešanu iedzīvotāju masveidīgākai iesaistīšanai fiziskajās aktivitātēs.
Pamatojoties uz revīzijā konstatēto un secinājumiem, sniegti ieteikumi, kas sekmēs plašāku iedzīvotāju iesaisti fiziskajās aktivitātēs, ko raksturo fiziski aktīvo iedzīvotāju īpatsvara pieaugums Valsts kontrole sagaida, ka pašvaldības sadarbībā ar atbildīgajām institūcijām (IZM, FM, SPKC) veiks šādas darbības:
- noskaidros iedzīvotāju vajadzības visās mērķgrupās, uzkrās un analizēs datus par iedzīvotāju iesaisti fiziskajās aktivitātēs, noskaidros iedzīvotāju neiesaistīšanās iemeslus, un ņems vērā iegūto informāciju, organizējot fiziskās aktivitātes – sporta infrastruktūras noslodzi plānos atbilstoši visu pašvaldības iedzīvotāju mērķgrupu vajadzībām un izvērtēs dzimumu līdztiesības aspektus;
- apzinās dažādu mērķgrupu informācijas saņemšanas paradumus un veidos atbilstošas informēšanas un izglītošanas aktivitātes;
- izvērtēs sporta un fiziskajām aktivitātēm piešķirtā finansējuma izlietojuma rezultātus, tajā skaitā par dalības fiziskajās aktivitātēs finansiālajiem noteikumiem, kā arī pilnveidos sadarbību ar NVO, uzkrās un analizēs datus par NVO darbības rezultātiem;
- izvērtēs sporta pedagogu/treneru kvalifikācijas atbilstību normatīvo aktu prasībām, izvērtēs sporta pedagogu/treneru noslodzi, veiks nepieciešamās organizatoriskās un normatīvās izmaiņas fizisko aktivitāšu nodrošināšanā iesaistītā personāla piesaistei;
- izvērtēs dažādu fiskālu un monetāru instrumentu ieviešanu iedzīvotāju masveidīgākai iesaistīšanai fiziskajās aktivitātēs.
Nosaukums
Valsts kontroles atbilstības revīzija “Vai biedrības “Latvijas Olimpiskā komiteja” rīcība, izlietojot piešķirtos valsts budžeta līdzekļus, ir efektīva, ekonomiska un atbilstoša paredzētajiem mērķiem?” 09.06.2021. (saite: https://www.lrvk.gov.lv/lv/revizijas/revizijas/noslegtas-revizijas/vai-biedribas-latvijas-olimpiska-komiteja-riciba-izlietojot-pieskirtos-valsts-budzeta-lidzeklus-ir-efektiva-ekonomiska-un-atbilstosa-paredzetajiem-merkiem)
Apraksts
Pamatojoties uz revīzijā izdarītajiem secinājumiem, Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) kopumā ir sniegti septiņi ieteikumi iekšējo procesu, izmaksu optimizācijas un kontroles vides pilnveidošanai un uzlabošanai. Lai nodrošinātu pamatotu, efektīvu un ekonomisku piešķirto valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, Valsts kontrole aicina LOK:
- noteikt tādus LOK programmu izpildes rezultatīvos radītājus, kas raksturo un ļauj novērtēt tās darbības ietekmi LOK programmu un secīgi arī kopējo sporta politikas uzdevumu un rezultātu sasniegšanā;
- veikt pasākumus sporta federācijām piešķirtā valsts budžeta finansējuma izlietojuma atskaites un kontroles procedūru uzlabošanai, lai novērstu valsts budžeta finansējuma nepamatotu un noteiktiem mērķiem neatbilstošu izlietojumu;
- sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju veikt pasākumus, lai izvērtētu un noteiktu situācijas, kuras būtu uzskatāmas par interešu konfliktu, tādējādi novēršot valsts budžeta finanšu saņēmēju un piegādātāju iespējamu atrašanos interešu konfliktā;
- uzlabot LOK iepirkumu procesu pārvaldību;
- sadarbībā ar Latvijas Sporta federāciju padomi izvērtēt revīzijā konstatētos gadījumus par dubultā apmaksātiem sporta federāciju izdevumiem un lemt par pasākumiem.
- noteikt tādus LOK programmu izpildes rezultatīvos radītājus, kas raksturo un ļauj novērtēt tās darbības ietekmi LOK programmu un secīgi arī kopējo sporta politikas uzdevumu un rezultātu sasniegšanā;
- veikt pasākumus sporta federācijām piešķirtā valsts budžeta finansējuma izlietojuma atskaites un kontroles procedūru uzlabošanai, lai novērstu valsts budžeta finansējuma nepamatotu un noteiktiem mērķiem neatbilstošu izlietojumu;
- sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju veikt pasākumus, lai izvērtētu un noteiktu situācijas, kuras būtu uzskatāmas par interešu konfliktu, tādējādi novēršot valsts budžeta finanšu saņēmēju un piegādātāju iespējamu atrašanos interešu konfliktā;
- uzlabot LOK iepirkumu procesu pārvaldību;
- sadarbībā ar Latvijas Sporta federāciju padomi izvērtēt revīzijā konstatētos gadījumus par dubultā apmaksātiem sporta federāciju izdevumiem un lemt par pasākumiem.
1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums
Vai tiks veikts?
Nē
1.6. Cita informācija
Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.–2027.gadam – pamatnostādņu virsmērķis ir uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību, pagarinot labā veselībā nodzīvoto mūžu, novēršot priekšlaicīgu mirstību un mazinot nevienlīdzību veselības jomā. Pamatnostādnēs paredzēti arī pasākumi fizisko aktivitāšu veicināšanas jomā, tādējādi samazinot hronisko neinfekcijas slimību riska faktoru izplatību (aptaukošanās, mazkustīgs dzīvesveids u.c.) Latvijas sabiedrībā. Pamatnostādņu izstrādē notika starpministriju horizontālā sadarbība, jo Sporta politikas pamatnostādņu tvērums attiecībā uz veselīga un aktīva dzīvesveida paradumu nostiprināšanu sabiedrībā bija iekļauts arī Sabiedrības veselības pamatnostādnēs un tā kā minētie jautājumi abās pamatnostādnēs pārklājas, tad VM un IZM vienojās par atsevišķu rīcības virzienu iestrādi vienās vai otrās pamatnostādnēs. Pamatnostādņu rīcības ir savstarpēji papildinošas.
Reģionālās politikas pamatnostādnes 2021.–2027.gadam - ir noteikti būtiskākie jaunās reģionālās politikas principi un tematiskie virzieni. Viens no galvenajiem pamatnostādņu tematiskajiem virzieniem ietver pakalpojumu efektivitātes uzlabošanu, ar pakalpojumiem pamatnostādņu ietvaros tiek saprasti pakalpojumi, kas ir ietverti Reģionālās politikas pamatnostādnēs 2013.-2019.gadam noteiktajā pakalpojumu "grozā" un kuri tiek iedalīti jomās "Kultūra", "Veselība", "Sociālie pakalpojumi un citi" un "Izglītība, zinātne, jaunatne un sports". Pašvaldībās ir spēkā arī vairāk kā 260 dažādu nozaru politiku plānošanas dokumentu, no kuriem izplatītākie ir plānošanas dokumenti šādās jomās: izglītības iestāžu tīkla attīstība, jaunatnes politika, ilgtspējīga enerģija, tūrisms, kultūra, sports un veselības veicināšana. Reģionālās politikas uzstādījumi sporta politikā tiks ņemti vērā, īstenojot Pamatnostādnēs ietvertos uzdevumus attiecībā uz sporta infrastruktūras attīstību, kā arī attiecībā uz sporta (it īpaši sporta izglītības) pakalpojumu sniegšanu pašvaldībās. Tāpat reģionālās politikas un sporta politikas sinerģija tiks nodrošināta, īstenojot pašvaldību autonomās funkcijas sportā – veicinot sporta attīstību, tostarp uzturot un attīstot pašvaldības sporta bāzes, atbalstot sportistu un sporta klubu (tai skaitā profesionālo sporta klubu) darbību un sniedzot atbalstu sporta pasākumu organizēšanai.
Izglītības attīstības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam "Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai", kuru virsmērķis ir nodrošināt kvalitatīvas izglītības iespējas visiem Latvijas iedzīvotājiem, lai veicinātu viņu potenciāla attīstību un īstenošanu visa mūža garumā un lai veidotu viņu spēju mainīties un atbildīgi vadīt pastāvīgās pārmaiņas sabiedrībā un tautsaimniecībā. Pamatnostādnēs ir izvirzīti četri savstarpēji saistīti izglītības attīstības mērķi: (1) augsti kvalificēti, kompetenti un uz izcilību orientēti pedagogi un akadēmiskais personāls; (2) mūsdienīgs, kvalitatīvs un uz darba tirgū augsti novērtētu prasmju attīstīšanu orientēts izglītības piedāvājums; (3) atbalsts ikviena izaugsmei; (4) ilgtspējīga un efektīva izglītības sistēmas un resursu pārvaldība.
Zinātnes, tehnoloģijas attīstības un inovācijas pamatnostādnes 2021.–2027.gadam – politikas uzdevums ir veidot tādu pētniecības un attīstības sistēmu, kas nodrošina cilvēkkapitāla, zināšanu, prasmju, kompetenču un tehnoloģiju ilgtspējīgu attīstību, tādējādi veicinot kvalitatīvas izglītības un prasmju ieguvi, sociālās un ekonomiskās labklājības un drošības paaugstināšanos, dzīves kvalitātes uzlabošanos un pāreju uz klimatneitrālu ekonomiku. Viens no galvenajiem politikas fokusiem 2021.–2027. gada periodā ir palielināt Latvijas pētniecības un attīstības sistēmas ietekmi, kas rada pievienoto vērtību sociāli, tehnoloģiski, ekonomiski un kultūras ziņā bagātinošā veidā, veicinot gudras, veselīgas, atvērtas, tehnoloģiski attīstītas, sociāli iekļaujošas un valstiski atbildīgas sabiedrības veidošanos.
Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam – pamatnostādnes ir politikas ietvars, kas nodrošina nacionālās identitātes, pilsoniskas sabiedrības un integrācijas politikas pēctecību un Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027.gadam (turpmāk – NAP2027) noteikto mērķu un uzdevumu ieviešanu atbilstoši NAP2027 6.prioritātes "Vienota, droša un atvērta, sabiedrība" uzstādījumiem, mērķiem un uzdevumiem.
Bērnu, jauniešu un ģimenes politikas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam – pamatnostādņu virsmērķis ir nabadzības risku un sociālās atstumtības mazināšana ģimenēm ar bērniem. Savukārt izvirzītā virsmērķa pakārtotie apakšmērķi ir vērsti uz ģimenēm ar bērniem draudzīga sabiedrības izveidi, kas veicina bērnu un jaunatnes labklājību, veselīgu attīstību un vienlīdzīgas iespējas, kā arī nodrošina, lai valsts politika būtu izsvērta, pēctecīga un visaptveroša bērnu un ģimenes labklājības, jaunatnes, veselības un tiesību aizsardzības jomā.
Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam – ietver pasākumus, lai attīstītu vienotus digitālus risinājumus un ieviestu jaunus efektīvus, sabiedrībai pieejamus pakalpojumus un infrastruktūru atbilstoši pasaules informācijas sabiedrības mērķiem un ES digitālā vienotā tirgus attīstības tendencēm, tai skaitā ietverot tādus aspektus kā digitālā pārvaldība, digitālie pakalpojumi, IKT arhitektūra, digitālā drošība, digitālās prasmes, tostarp racionālas un efektīvas digitālās infrastruktūras izveide tieslietu jomā – valsts nozīmes reģistru un to sniegto pakalpojumu attīstība (ieviešot mākslīgā intelekta un mašīntulkošanas rīkus utt.), datu drošības un datu pielietojuma risinājumus. Sinerģija ar tehnisko sporta veidu attīstību, lai atbilstoši lai atbilstoši Digitālās transformācijas pamatnostādnēm 2021.-2027.gadam veicinātu jauniešu interesi par tehniskajām zināšanām (STEM nozare), profesionālo orientāciju, kā arī veicinātu inovācijas un tautsaimniecības izaugsmi. Pamatnostādņu rīcības būs papildinošas iepriekšminētajam pasākumam.
Reģionālās politikas pamatnostādnes 2021.–2027.gadam - ir noteikti būtiskākie jaunās reģionālās politikas principi un tematiskie virzieni. Viens no galvenajiem pamatnostādņu tematiskajiem virzieniem ietver pakalpojumu efektivitātes uzlabošanu, ar pakalpojumiem pamatnostādņu ietvaros tiek saprasti pakalpojumi, kas ir ietverti Reģionālās politikas pamatnostādnēs 2013.-2019.gadam noteiktajā pakalpojumu "grozā" un kuri tiek iedalīti jomās "Kultūra", "Veselība", "Sociālie pakalpojumi un citi" un "Izglītība, zinātne, jaunatne un sports". Pašvaldībās ir spēkā arī vairāk kā 260 dažādu nozaru politiku plānošanas dokumentu, no kuriem izplatītākie ir plānošanas dokumenti šādās jomās: izglītības iestāžu tīkla attīstība, jaunatnes politika, ilgtspējīga enerģija, tūrisms, kultūra, sports un veselības veicināšana. Reģionālās politikas uzstādījumi sporta politikā tiks ņemti vērā, īstenojot Pamatnostādnēs ietvertos uzdevumus attiecībā uz sporta infrastruktūras attīstību, kā arī attiecībā uz sporta (it īpaši sporta izglītības) pakalpojumu sniegšanu pašvaldībās. Tāpat reģionālās politikas un sporta politikas sinerģija tiks nodrošināta, īstenojot pašvaldību autonomās funkcijas sportā – veicinot sporta attīstību, tostarp uzturot un attīstot pašvaldības sporta bāzes, atbalstot sportistu un sporta klubu (tai skaitā profesionālo sporta klubu) darbību un sniedzot atbalstu sporta pasākumu organizēšanai.
Izglītības attīstības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam "Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai", kuru virsmērķis ir nodrošināt kvalitatīvas izglītības iespējas visiem Latvijas iedzīvotājiem, lai veicinātu viņu potenciāla attīstību un īstenošanu visa mūža garumā un lai veidotu viņu spēju mainīties un atbildīgi vadīt pastāvīgās pārmaiņas sabiedrībā un tautsaimniecībā. Pamatnostādnēs ir izvirzīti četri savstarpēji saistīti izglītības attīstības mērķi: (1) augsti kvalificēti, kompetenti un uz izcilību orientēti pedagogi un akadēmiskais personāls; (2) mūsdienīgs, kvalitatīvs un uz darba tirgū augsti novērtētu prasmju attīstīšanu orientēts izglītības piedāvājums; (3) atbalsts ikviena izaugsmei; (4) ilgtspējīga un efektīva izglītības sistēmas un resursu pārvaldība.
Zinātnes, tehnoloģijas attīstības un inovācijas pamatnostādnes 2021.–2027.gadam – politikas uzdevums ir veidot tādu pētniecības un attīstības sistēmu, kas nodrošina cilvēkkapitāla, zināšanu, prasmju, kompetenču un tehnoloģiju ilgtspējīgu attīstību, tādējādi veicinot kvalitatīvas izglītības un prasmju ieguvi, sociālās un ekonomiskās labklājības un drošības paaugstināšanos, dzīves kvalitātes uzlabošanos un pāreju uz klimatneitrālu ekonomiku. Viens no galvenajiem politikas fokusiem 2021.–2027. gada periodā ir palielināt Latvijas pētniecības un attīstības sistēmas ietekmi, kas rada pievienoto vērtību sociāli, tehnoloģiski, ekonomiski un kultūras ziņā bagātinošā veidā, veicinot gudras, veselīgas, atvērtas, tehnoloģiski attīstītas, sociāli iekļaujošas un valstiski atbildīgas sabiedrības veidošanos.
Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam – pamatnostādnes ir politikas ietvars, kas nodrošina nacionālās identitātes, pilsoniskas sabiedrības un integrācijas politikas pēctecību un Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027.gadam (turpmāk – NAP2027) noteikto mērķu un uzdevumu ieviešanu atbilstoši NAP2027 6.prioritātes "Vienota, droša un atvērta, sabiedrība" uzstādījumiem, mērķiem un uzdevumiem.
Bērnu, jauniešu un ģimenes politikas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam – pamatnostādņu virsmērķis ir nabadzības risku un sociālās atstumtības mazināšana ģimenēm ar bērniem. Savukārt izvirzītā virsmērķa pakārtotie apakšmērķi ir vērsti uz ģimenēm ar bērniem draudzīga sabiedrības izveidi, kas veicina bērnu un jaunatnes labklājību, veselīgu attīstību un vienlīdzīgas iespējas, kā arī nodrošina, lai valsts politika būtu izsvērta, pēctecīga un visaptveroša bērnu un ģimenes labklājības, jaunatnes, veselības un tiesību aizsardzības jomā.
Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam – ietver pasākumus, lai attīstītu vienotus digitālus risinājumus un ieviestu jaunus efektīvus, sabiedrībai pieejamus pakalpojumus un infrastruktūru atbilstoši pasaules informācijas sabiedrības mērķiem un ES digitālā vienotā tirgus attīstības tendencēm, tai skaitā ietverot tādus aspektus kā digitālā pārvaldība, digitālie pakalpojumi, IKT arhitektūra, digitālā drošība, digitālās prasmes, tostarp racionālas un efektīvas digitālās infrastruktūras izveide tieslietu jomā – valsts nozīmes reģistru un to sniegto pakalpojumu attīstība (ieviešot mākslīgā intelekta un mašīntulkošanas rīkus utt.), datu drošības un datu pielietojuma risinājumus. Sinerģija ar tehnisko sporta veidu attīstību, lai atbilstoši lai atbilstoši Digitālās transformācijas pamatnostādnēm 2021.-2027.gadam veicinātu jauniešu interesi par tehniskajām zināšanām (STEM nozare), profesionālo orientāciju, kā arī veicinātu inovācijas un tautsaimniecības izaugsmi. Pamatnostādņu rīcības būs papildinošas iepriekšminētajam pasākumam.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt
Fiziskās personas
- sportisti, sporta darbinieki, bērni un jaunieši; ikviens iedzīvotājs, kurš nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm; parasportisti, personas ar invaliditāti.
Ietekmes apraksts
Likumprojektā sportistiem, sporta darbiniekiem tiek precizēts un papildināts viņu tiesību un pienākumu apjoms. Attiecībā uz sportistiem tiek regulēts arī jautājums par saņemtā finansējuma atmaksāšanu vai saņemtās balvu atdošanu, ja ir konstatēti starptautisko un Latvijā atzīto sporta federāciju noteikumu, antidopinga konvenciju noteikumu un godīgas spēles principu pārkāpumi, saskaņā ar tās institūcijas lēmumu, kura attiecīgo balvu ir piešķīrusi.
Bērniem, pusaudžiem un jauniešiem fiziskās aktivitātes ir būtiskas daudzu organisma sistēmu attīstībai un laba funkcionālā stāvokļa uzturēšanai. Būtiska ietekme ir uz sirds un asinsrites, elpošanas un balsta un kustību sistēmām, centrālo un perifēro nervu sistēmu. Fiziskās aktivitātes ietekmē arī endokrīnās sistēmas un imūnsistēmas funkcionālo stāvokli un organisma spēju pretoties dažādiem nelabvēlīgiem faktoriem un slimībām. Fiziskiem vingrinājumiem ir būtiska nozīme visu šo sistēmu slimību profilaksē dažāda vecuma cilvēkiem.
Tiek noteikta arī administratīvā atbildība par profesionālās darbības īstenošanu bez normatīvajos aktos noteiktā sertifikāta, attiecīgi var tikt piemērots naudas sodus no desmit līdz sešdesmit naudas soda vienībām.
Bērniem, pusaudžiem un jauniešiem fiziskās aktivitātes ir būtiskas daudzu organisma sistēmu attīstībai un laba funkcionālā stāvokļa uzturēšanai. Būtiska ietekme ir uz sirds un asinsrites, elpošanas un balsta un kustību sistēmām, centrālo un perifēro nervu sistēmu. Fiziskās aktivitātes ietekmē arī endokrīnās sistēmas un imūnsistēmas funkcionālo stāvokli un organisma spēju pretoties dažādiem nelabvēlīgiem faktoriem un slimībām. Fiziskiem vingrinājumiem ir būtiska nozīme visu šo sistēmu slimību profilaksē dažāda vecuma cilvēkiem.
Tiek noteikta arī administratīvā atbildība par profesionālās darbības īstenošanu bez normatīvajos aktos noteiktā sertifikāta, attiecīgi var tikt piemērots naudas sodus no desmit līdz sešdesmit naudas soda vienībām.
Juridiskās personas
- sporta federācijas, profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādes (valsts, pašvaldību un privātpersonu dibinātās), sporta organizācijas
Ietekmes apraksts
Likumprojektā noteiktais nodrošinās izglītības kvalitātes standartiem atbilstošas profesionālās ievirzes sportā mācības. Izglītības iestādes dibinātājiem jānodrošina gan finanšu, gan materiālie līdzekļi sporta nodarbību īstenošanai, jāveicina sporta nodarbību organizēšanu pēc formālās izglītības programmas apguves (sporta interešu izglītība).
Sporta federācijām jāievēro to atzīšanas kritēriji un nosacījumi, kuriem iestājoties var tikt zaudēts federācijas statuss.
Likumprojektā paredzēts administratīvais sods par normatīvajos aktos noteiktās reģistrācijas sporta reģistrā pārkāpšanu, piemērojot brīdinājumu vai naudas sodu no desmit līdz sešdesmit naudas soda vienībām.
Sporta federācijām jāievēro to atzīšanas kritēriji un nosacījumi, kuriem iestājoties var tikt zaudēts federācijas statuss.
Likumprojektā paredzēts administratīvais sods par normatīvajos aktos noteiktās reģistrācijas sporta reģistrā pārkāpšanu, piemērojot brīdinājumu vai naudas sodu no desmit līdz sešdesmit naudas soda vienībām.
2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
2.3. Administratīvo izmaksu novērtējums juridiskām personām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
2.4. Administratīvā sloga novērtējums fiziskām personām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
2.5. Atbilstības izmaksu novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
Cita informācija
Jautājums par nepieciešamo valsts budžeta finansējumu sportam turpmākajos gados skatāms likumprojekta par ikgadējā valsts budžeta un likumprojekta par vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā.
Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā esošās valsts pārvaldes iestādes izveidošana, reorganizējot resora struktūrvienības, budžets tiks izskatīts, pieņemot attiecīgus Ministru kabineta noteikumus par iestādes nolikumu.
Sporta reģistra kā Valsta izglītības informācijas sistēmas sastāvdaļas izveidošana un uzturēšana tiks skatīta kopā ar Valsts izglītības informācijas sistēmas attīstības jautājumiem.
Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā esošās valsts pārvaldes iestādes izveidošana, reorganizējot resora struktūrvienības, budžets tiks izskatīts, pieņemot attiecīgus Ministru kabineta noteikumus par iestādes nolikumu.
Sporta reģistra kā Valsta izglītības informācijas sistēmas sastāvdaļas izveidošana un uzturēšana tiks skatīta kopā ar Valsts izglītības informācijas sistēmas attīstības jautājumiem.
4. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
4.1. Saistītie tiesību aktu projekti
4.1.1. Ministru kabineta noteikumu projekts - Latvijas Nacionālās sporta padomes nolikums, tās sastāvs un darbību
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2003.gada 29.jūlija noteikumus Nr. 422 “Latvijas Nacionālās sporta padomes nolikums”. Noteikumu projektā tiks noteikts Latvijas Nacionālās sporta padomes sastāvs, tiks apstiprināts padomes nolikums, kā arī tiks noteikta lēmumu un atzinumu pieņemšanas kārtība.
Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 5.punktu.
Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 5.punktu.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.2. Kārtība, kādā norāda informāciju par sporta pasākuma līdzfinansēšanu no valsts budžeta, un minētās informācijas saturu.
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2009.gada 12.maija noteikumus Nr. 422 “Noteikumi par kārtību, kādā norāda informāciju par sporta pasākuma līdzfinansēšanu no valsts budžeta, un minētās informācijas saturu”. Noteikumu projektā tiks noteikta kārtībā, kādā norāda informāciju par sporta pasākuma līdzfinansēšanu no valsts budžeta, un minētās informācijas saturu. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 10.punktu.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.3. Kārtība, kādā valsts finansiāli nodrošina valsts izlases komandu sporta spēlēs sagatavošanos un piedalīšanos Eiropas un pasaules čempionātu un olimpisko spēļu atlases turnīros un finālsacensībās
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2009.gada 28.jūlija noteikumi Nr. 819 “Kārtība, kādā valsts finansiāli nodrošina valsts izlases komandu sporta spēlēs sagatavošanos un piedalīšanos Eiropas un pasaules čempionātu un olimpisko spēļu atlases turnīros un finālsacensībās”. Noteikumi noteiks kārtību, kādā valsts finansiāli nodrošina valsts izlases komandu sporta spēlēs sagatavošanos un piedalīšanos Eiropas un pasaules čempionātu un olimpisko spēļu atlases turnīros un finālsacensībās, ar mērķi nodrošināt valsts izlases komandu sporta spēlēs gatavošanos un piedalīšanos sacensībās, lai veicinātu augstu rezultātu sasniegšanu. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 8.punktu.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.4. Sporta federāciju atzīšanas, statusa zaudēšanas un atzīto sporta federāciju kontroles kārtība
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2009.gada 8.decembra noteikumi Nr. 1396 “Sporta federāciju atzīšanas un atzīto sporta federāciju kontroles kārtība”. Noteikumu projektā tiks noteikta sporta federāciju atzīšanas kārtību, kārtību, kādā kontrolē atzīto sporta federāciju darbību sporta jomā. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 4.punktu.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.5. Sporta reģistra noteikumi
Pamatojums un apraksts
Sporta reģistra noteikumos tiks noteikta reģistrā iekļaujamās informācijas saturs, tostarp par sporta bāzēm (nacionālajām sporta bāzēm), noteiktas personas datu kategorijas, tostarp par sporta darbiniekiem, sportistiem ar mērķi identificēt minēto personu sasniegumus, sportiskos rezultātus, sporta speciālista un sporta trenera sertifikācijas datus,
piešķirtā valsts finansējuma sadalījums, informācijas saņemšanas un apmaiņa ar citām valsts informācijas sistēmām. Noteikumos tiks noteikta arī informācijas aktualizēšanas kārtība, apstrādājamo datu veidi un apjoms, kā arī datu glabāšanas termiņus un apstrādes kārtību. Tiks noteikts valsts, pašvaldību, izglītības iestādēm un sporta organizācijām pienākums regulāri, savlaicīgi un kvalitatīvi ievadīt vai aktualizēt nepieciešamo informāciju.
Ministru kabineta noteikumi par Sporta reģistru tiks izstrādāti pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 2.punktu.
Ministru kabineta 2010.gada 26.janvāra noteikumi Nr. 76 “Noteikumi par sporta bāzu reģistrā iekļaujamās informācijas saturu un aktualizēšanas kārtību” tiks atzīti par spēku zaudējušiem, jo iekļaujamās informācijas saturu noteiks minētie noteikumi.
piešķirtā valsts finansējuma sadalījums, informācijas saņemšanas un apmaiņa ar citām valsts informācijas sistēmām. Noteikumos tiks noteikta arī informācijas aktualizēšanas kārtība, apstrādājamo datu veidi un apjoms, kā arī datu glabāšanas termiņus un apstrādes kārtību. Tiks noteikts valsts, pašvaldību, izglītības iestādēm un sporta organizācijām pienākums regulāri, savlaicīgi un kvalitatīvi ievadīt vai aktualizēt nepieciešamo informāciju.
Ministru kabineta noteikumi par Sporta reģistru tiks izstrādāti pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 2.punktu.
Ministru kabineta 2010.gada 26.janvāra noteikumi Nr. 76 “Noteikumi par sporta bāzu reģistrā iekļaujamās informācijas saturu un aktualizēšanas kārtību” tiks atzīti par spēku zaudējušiem, jo iekļaujamās informācijas saturu noteiks minētie noteikumi.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.6. Noteikumi par sporta speciālistu sertifikācijas kārtību, sporta speciālistam noteiktajām prasībām un kvalifikāciju, sporta speciālistu sertifikācijas samaksas kārtība
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2010.gada 26.janvāra noteikumi Nr. 77 “Noteikumi par sporta speciālistu sertifikācijas kārtību un sporta speciālistam noteiktajām prasībām”. Noteikumu projektā tiks noteikta sporta speciālistu reģistrācijas un sertifikācijas kārtību un prasības, kādām jāatbilst sporta speciālistam, kā arī nosaka kvalifikācijas prasības sporta pedagogiem, izņemot tos pedagogus, kuri īsteno sporta izglītības programmas, nosaka Izglītības likums, kā arī sporta speciālistu sertifikācijas maksas kārtību. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 1.punktu.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.7. Noteikumi par kārtību, kādā var piešķirt naudas balvas par izciliem sasniegumiem sportā un naudas balvu apmēru
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2012.gada 3.janvāra noteikumi Nr. 26 “Noteikumi par kārtību, kādā piešķiramas naudas balvas par izciliem sasniegumiem sportā, un naudas balvu apmēru”. Noteikumu projektā tiks noteikta kārtība, kādā var piešķirt balvas, tai skaitā naudas balvas, par izciliem sasniegumiem sportā un naudas balvu apmēru Latvijas sportistiem, viņu treneriem, sportistus apkalpojošajiem sporta darbiniekiem, tai skaitā sporta ārstiem, apkalpojošajam personālam un attiecīgajām sporta federācijām. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 7.punktu.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.8. Sportistu un bērnu ar paaugstinātu fizisko slodzi veselības aprūpes un medicīniskās uzraudzības kārtība
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2016.gada 6.septembra noteikumi Nr. 594 “Sportistu un bērnu ar paaugstinātu fizisko slodzi veselības aprūpes un medicīniskās uzraudzības kārtība”. Noteikumu projektā tiks noteiktas prasības un kārtību, kādā organizē sportistu un bērnu ar paaugstinātu fizisko slodzi veselības aprūpi un medicīnisko uzraudzību. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 13.punktu.
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija
4.1.9. Disciplinārās antidopinga komisijas un Terapeitiskās lietošanas izņēmumu komisijas izveidošanas kārtība
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2018.gada 24.jūlija noteikumi Nr. 440 “Disciplinārās antidopinga komisijas un Terapeitiskās lietošanas izņēmumu komisijas izveidošanas kārtība”. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 21.panta astoto daļu un 22.panta astoto daļu. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija
4.1.10. Nacionālie antidopinga noteikumi
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāti, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2021.gada 28.septembra noteikumi Nr. 661 “Nacionālie antidopinga noteikumi”. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7. panta otrās daļas 3.punktu, 19.panta pirmo un otro daļu, 20. panta ceturto daļu, 21.panta devīto daļu un 22.panta astoto daļu.
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija
4.1.11. Sporta organizāciju finansēšanas kārtība
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, lai aizstātu pašreiz spēkā esošos Ministru kabineta 2024.gada 9.janvāra noteikumi Nr. 27 “Sporta organizāciju finansēšanas kārtība”. Noteikumu projekts tiks izstrādāts pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 6.punktu. Paredzēts, ka Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.12. Individuālo komandu sporta veidu un komandu sporta spēļu veidu saraksts
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 9.punktu, lai nodrošinātu vienveidīgu izpratni un piemērošanu par individuālo komandu sporta veidiem un komandu sporta spēļu veidiem. Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.1.13. Noteikumi par sporta bāzu reģistrā iekļaujamās informācijas saturu un aktualizēšanas kārtību
Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekts tiks izstrādāts, pamatojoties uz Likumprojekta 7.panta otrās daļas 12.punktu. Ministru kabineta noteikumu projekts tiks pieņemts līdz 2026. gada 1.martam.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
4.2. Cita informācija
Krimināllikuma 212.1 pantā „Manipulācijas ar sporta sacensībām” ir paredzēta atbildība par manipulācijām ar sporta sacensībām, jo KL 211. un 212. pants attiecas uz negodīgu konkurenci komercdarbībā, savukārt šīs darbības saistītas ar negodīgu konkurenci sportā, jo tiek ietekmēts to sporta komandu vai individuālo sportistu stāvoklis rangā vai turnīru tabulā, kas nav iesaistīti šādās manipulācijās. KL 212.1 panta pirmajā daļā ir paredzēta kriminālatbildība par manipulācijām ar sporta organizācijas rīkotām sporta sacensībām. Sporta sacensību manipulāciju definīcija ir ietverta arī Likumprojekta 32.pantā „Manipulācijas ar sporta sacensībām”, tādējādi tā ir blanketa tiesību norma KL 212.1 pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma konstatēšanai.
Valsts sporta fonda likums tiks iesniegts ņemot vērā valdības noteiktās prioritātes.
Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā izveidotās iestādes sporta un jaunatnes jomā nolikums tiks izdots saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 16.pantu.
Valsts sporta fonda likums tiks iesniegts ņemot vērā valdības noteiktās prioritātes.
Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā izveidotās iestādes sporta un jaunatnes jomā nolikums tiks izdots saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 16.pantu.
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
5.1. Saistības pret Eiropas Savienību
Vai ir attiecināms?
Nē
5.2. Citas starptautiskās saistības
Vai ir attiecināms?
Nē
5.3. Cita informācija
Apraksts
Apvienoto Nāciju Organizācijas STARPTAUTISKĀ KONVENCIJA PRET DOPINGU SPORTĀ
Starptautiskā konvencija pret dopingu sportā (Latvija pievienojās 2006.gada 10.aprīlī un stājas spēkā 2007.gada 1.februārī) – tās mērķis, Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) stratēģijas un programmas fiziskās audzināšanas un sporta jomā ietvaros, ir veicināt dopinga nepieļaušanu sportā un cīņu pret to, lai to izskaustu pilnībā. Lai sasniegtu šajā konvencijā izvirzītos mērķus, dalībvalstīm:
• jāpieņem attiecīgi pasākumi nacionālajā un starptautiskajā līmenī, kuri atbilst kodeksa principiem;
• jāveicina visas starptautiskās sadarbības formas, kuru mērķis ir aizsargāt sportistus, sporta ētiku un nodrošināt informācijas apmaiņu par pētniecības rezultātiem;
• jāsekmē starptautiskā sadarbība starp dalībvalstīm un vadošajām organizācijām cīņā pret dopingu sportā, īpaši ar Pasaules Antidopinga aģentūru (WADA).
Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskā konvencija pret aparteīdu sportā
Starptautiskā konvencija pret aparteīdu sportā (Latvijas Republikā 1992.gada 14.maijā stājās spēkā 1985.gada 10.decembra Starptautiskā konvencija pret aparteīdu sportā) – tās mērķis ir ar visiem attiecīgajiem līdzekļiem īstenot politiku, lai izskaustu aparteīda praksi visos sporta veidos. Šajā konvencijā ar terminu "aparteīds" apzīmē tādu institucionalizētas rasu segregācijas un diskriminācijas sistēmu, kuras mērķis ir izveidot un uzturēt vienas cilvēku rases grupas dominanci pār citu cilvēku rases grupu un tās sistemātiski apspiest. Ar terminu "aparteīds sportā" apzīmē šādas sistēmas politikas un prakses īstenošanu sportā - gan profesionālā, gan amatieru līmenī. Dalībvalstis stingri nosoda aparteīdu un apņemas nekavējoties ar visiem attiecīgajiem līdzekļiem īstenot politiku, lai izskaustu aparteīda praksi visos sporta veidos. Dalībvalstis nepieļauj sporta kontaktus ar valsti, kas praktizē aparteīdu, un veic attiecīgus pasākumus, lai nodrošinātu, ka to sporta organizācijas, komandas un atsevišķi sportisti neiesaistās šādos kontaktos. Dalībvalstis veic visus iespējamos pasākumus, lai nepieļautu sporta kontaktus ar valsti, kas praktizē aparteīdu, un nodrošina efektīvus līdzekļus šo pasākumu ievērošanai.
Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām
Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām (Latvijas Republikā 2010.gada 31.martā stājās spēkā 2006.gada 13.decembra Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām) – lai personas ar invaliditāti vienlīdzīgi ar citiem varētu piedalīties atpūtas, brīvā laika un sporta pasākumos, nosaka dalībvalstu pienākumu veikt atbilstošus pasākumus:
• lai sekmētu un veicinātu personu ar invaliditāti pēc iespējas lielāku līdzdalību vispārēja profila sporta pasākumos visos līmeņos;
• lai nodrošinātu, ka personām ar invaliditāti ir iespējas organizēt un attīstīt personām ar invaliditāti paredzētus sporta un atpūtas pasākumus un tajos piedalīties, un šai nolūkā veicina, lai vienlīdzīgi ar citiem tiktu sniegta atbilstoša apmācība, sagatavošana un līdzekļi;
• lai nodrošinātu, ka personām ar invaliditāti ir pieejami sporta, atpūtas un tūrisma objekti;
• lai nodrošinātu, ka bērniem ar invaliditāti vienlīdzīgi ar citiem bērniem ir pieejama līdzdalība spēļu, atpūtas, brīvā laika un sporta pasākumos, tostarp pasākumos skolas sistēmas ietvaros;
• lai nodrošinātu, ka personām ar invaliditāti ir pieejami to personu pakalpojumi, kuras ir iesaistītas brīvā laika, tūrisma, atpūtas un sporta pasākumu organizēšanā.
Antidopinga konvencija (1989. gada 16. novembra Eiropas padomes Antidopinga konvencija Nr. 135) (Latvijā likums “Par Eiropas padomes Antidopinga konvenciju Nr.135 stājas spēkā 1997.gada 3.janvārī) – tās mērķis ir veikt tālāku un spēcīgāku savstarpēji saskaņotu darbību, kas vērsta uz dopinga samazināšanu un pilnīgu likvidēšanu sportā, balstoties uz ētikas vērtībām un tiem praktiskajiem līdzekļiem, ko satur minētie dokumenti. Ieinteresētās puses nolūkā samazināt un pilnībā likvidēt dopinga pastāvēšanu sportā ir apņēmušās, ievērojot savas konstitucionālās prasības, veikt nepieciešamos pasākumus šīs Konvencijas noteikumu pielietošanai.
Par Eiropas konvenciju par skatītāju pārkāpumiem un rupju uzvedību sporta pasākumos un īpaši futbola sacensību laikā – (1985.gada 19.augusta Eiropas konvencija par skatītāju pārkāpumiem un rupju uzvedību sporta pasākumos un īpaši futbola sacensību laikā) Latvijā likums stājās spēkā: 30.10.2003.gada 30.oktobrī.
Eiropas Padomes Konvencijai par integrētu pieeju drošībai, aizsardzībai un pakalpojumiem futbola sacensībās un citos sporta pasākumos – tās mērķis ir nodrošināt, lai futbola sacensībās un citos sporta pasākumos cilvēki justos droši, aizsargāti un vide būtu labvēlīga. Šim nolūkam puses: vienojas par integrētu, daudzu organizāciju īstenotu un līdzsvarotu pieeju drošībai, aizsardzībai un pakalpojumiem labas vietējā, valsts un starptautiskā līmeņa partnerības un sadarbības garā;
• nodrošina, ka visas sabiedriskās un privātās organizācijas un citas ieinteresētās puses atzīst, ka drošību, aizsardzību un pakalpojumu sniegšanu nevar uztvert izolēti un katrs no šiem elementiem var tieši ietekmēt to, kā tiek nodrošināti divi pārējie elementi;
• ņem vērā labas prakses piemērus integrētas pieejas veidošanai drošības, aizsardzības un pakalpojumu sniegšanas jomā.
Eiropas Padomes Konvencija pret manipulācijām ar sporta sacensībām – tās nolūks ir apkarot manipulācijas ar sporta sacensībām, lai aizsargātu godīgumu sportā un sporta ētiku, ievērojot sporta autonomijas principu. Konvencijas dalībvalstīm jāpieņem tiesiskā regulējuma vai citi pasākumi, kas ir nepieciešami, lai nodrošinātu cīņu pret manipulācijām ar sporta sacensībām. Konvencijas galvenie mērķi:
• novērst valsts vai starptautiska līmeņa manipulācijas ar sporta sacensībām un pieņemt sankcijas pret šādām manipulācijām;
• veicināt valsts un starptautiska līmeņa sadarbību cīņā pret manipulācijām ar sporta sacensībām starp iesaistītajām sabiedriskajām iestādēm, kā arī ar organizācijām, kuras ir iesaistītas sportā un sporta derībās.
Eiropas Sporta harta – virzīta valdībām nolūkā veicināt sportu kā svarīgu cilvēka attīstības faktoru saskaņā ar Sporta ētikas kodeksā izklāstītajiem principiem. Hartas mērķis ir sniegt katram indivīdam iespēju iesaistīties sportā, un īpaši – nodrošināt to, lai visiem jauniem cilvēkiem būtu dota iespēja iegūt fizisko izglītību un sporta pamatiemaņas, kā arī nodrošināt to, lai ikvienam būtu iespēja iesaistīties sportā un fiziskajā atpūtā drošā un veselīgā vidē. Tāpat minētā harta nosaka pienākumu sadarbībā ar atbilstošajām sporta organizācijām nodrošināt, lai katram, kam ir intereses un spējas, būtu iespēja uzlabot savu sniegumu sportā un sasniegt augstu personīgo rezultātu līmeni vai sabiedriski atzītu izcilību sportā; aizsargāt un attīstīt sporta morālo un ētisko pamatu, sportā iesaistīto indivīdu cilvēcisko cieņu un drošību, panākot to, ka sports, sportisti un sportistes netiek izmantotas politisku, komerciālu un finansiālu mērķu sasniegšanai vai iesaistīti ļaunprātīgās vai pazemojošās darbībās, tai skaitā ļaunprātīgā medikamentu izmantošanā. Harta papildina ētiskos principus un politikas nostādnes, kuras izklāstītas Eiropas konvencijā par skatītāju vardarbību un rupju uzvedību sporta pasākumos, īpaši futbola sacensību laikā un 1989.gada 16.novembra Eiropas Padomes Antidopinga konvencijā Nr.135.
Olimpiskā harta – nosaka olimpisma pamatprincipus, normas un blakusnoteikumus, kurus ir pieņēmusi SOK. Tajā formulēti olimpiskās kustības mērķi, reglamentēta SOK darbība, kā arī olimpisko spēļu sagatavošanas un organizēšanas kārtība. Olimpiskā harta kalpo trim galvenajiem mērķiem:
• tā ir konstitucionālas dabas pirminstruments, kas nosaka un atgādina olimpisma pamatprincipus un būtiskās vērtības;
• tā ir SOK statūti;
• tā nosaka trīs galveno olimpiskās kustības sastāvdaļu – SOK, starptautisko federāciju un nacionālo olimpisko komiteju, kā arī olimpisko spēļu organizācijas komiteju – galvenās savstarpējās tiesības un pienākumus.
Paralimpiskā rokasgrāmata – dokumentu kopums, kas nosaka paralimpiskos pamatprincipus, likumus un to papildinājumus, kurus ir pieņēmusi SPK. Tajā formulēti paralipmiskās kustības mērķi, reglamentēta SPK darbība, kā arī paraolimpisko spēļu sagatavošanas un organizēšanas kārtība. Minētie dokumenti reglamentē arī nosaka trīs galveno paralimpiskās kustības sastāvdaļu – SPK, starptautisko federāciju un nacionālo paralimpisko komiteju, kā arī paraolipmisko spēļu organizēšanas komiteju – galvenās savstarpējās tiesības un pienākumus. Paralimpiskās kustības darbībā tiek piemēroti arī Olimpiskās hartas principi.
Sporta ētikas kodekss – veicina godīgu spēli starp bērniem un jauniešiem, izmantojot izglītojošus un preventīvus pasākumus, lai stiprinātu sporta ētiku. Sporta ētika veicina labās prakses izplatīšanu, lai veicinātu daudzveidību sportā un cīņu pret visa veida diskrimināciju. Katram bērnam un jaunietim ir tiesības nodarboties ar sportu un gūt gandarījumu no šīs pieredzes. Iestādēm un pieaugušajiem ir jābūt šo tiesību garantijai. Sporta ētikas kodekss attiecas uz visiem prasmju un tiekšanās līmeņiem, atpūtas aktivitātēm un arī sporta sacensībām.
Baltā grāmata par sportu – tās mērķis ir iesaistīt un tādējādi atbalstīt sportu citās ES politikas jomās un paredzēt nosacījumus labākai sporta pārvaldībai Eiropā, sniedzot norādījumus ES noteikumu piemērošanai. Baltās grāmatas par sportu galvenās vadlīnijas ir: sabiedrības veselības uzlabošana ar sporta un fizisko aktivitāšu palīdzību; spēku apvienošana dopinga apkarošanas jomā; sporta nozīmes veicināšana izglītības un apmācību jomā; brīvprātīgo kustības un aktīva pilsoniskuma veicināšana ar sportu; sporta potenciāla izmantošana attiecībā uz sociālo iekļaušanu, integrāciju un vienādām iespējām; rasisma un vardarbības novēršanas un apkarošanas pastiprināšana; virzība uz pierādījumiem balstītu sporta politiku; stabilāka valsts un pašvaldību atbalsta nodrošināšana sporta jomā; sporta savdabības izpratne; brīva pārvietošanās un valsts piederība; sportistu pārejas (ja nepastāvētu sportistu pārejas noteikumi, varētu tikt apdraudēta sporta sacensību integritāte); spēlētāju aģenti (cīņa pret korupciju); korupcija, naudas atmazgāšana un citi finanšu noziegumu veidi; nepilngadīgo aizsardzība; klubu licencēšanas sistēmas; plašsaziņas līdzekļi.
Eiropas paplašinātais nolīgums par sportu (EPAS) – ir paredzēta šādu uzdevumu izpilde:
• izstrādāt sporta politikas stratēģiju un noteikt attiecīgus standartus, kas atspoguļotu sporta nozīmi mūsdienu sabiedrībā, veicot to sadarbībā un dialogā ar visām iesaistītajām pusēm;
• veicināt un nodrošināt sporta politikas un standartu saskaņošanu dalībvalstīs un starp tām, lai arvien plašāk tiktu īstenota tāda sporta prakse, kas ir droša un respektē ētiskas normas;
• ierosināt politiku, kas vajadzīga, lai risinātu aktuālus jautājumus, kas ir saistīti ar starptautiskā sporta problēmām;
• sekmēt to, ka sports tiek attīstīts kā līdzeklis, kas veicina veselīgu dzīvesveidu.
Eiropas Savienības sporta darba plāns (2021.–2024. gads) – tā galvenie virzieni ir aizsargāt godprātīgumu un vērtības sportā, sporta sociālekonomiskā un vides dimensija, līdzdalības sportā un veselību veicinošu fizisko aktivitāšu popularizēšana. Sporta darba plānā ir noteikti arī galvenie mērķi:
• stiprināt uz taisnīgumu un vērtībām balstītu sportu Eiropas Savienībā;
• stiprināt sporta nozares atveseļošanu un noturību pret krīzēm pēc Covid-19 pandēmijas;
• atbalstīt ilgtspējīgu un uz pierādījumiem balstītu sporta politiku;
• palielināt dalību sportā un veselību veicinošās fiziskās aktivitātēs, lai popularizētu aktīvu un videi labvēlīgu dzīvesveidu, sociālo kohēziju un aktīvu pilsoniskumu;
• vecināt starpnozaru sadarbību un izpratni par sporta ietekmi uz citām ES politikas jomām;
• veikt turpmākus pasākumus saistībā ar iepriekšējiem trim ES sporta darba plāniem un citiem ar sportu saistītiem ES dokumentiem, piemēram, Padomes secinājumiem un rezolūcijām;
• turpināt zināšanu un pieredzes apmaiņu, kā arī dialogu un sadarbību ES līmenī ar sporta kustības pārstāvjiem un citām attiecīgajām ieinteresētajām personām un iestādēm gan sporta un fiziskās aktivitātes jomā, gan ārpus tās.
Eiropas Parlamenta 2021. gada 23. novembra rezolūcija par ES politiku sporta jomā: novērtējums un iespējamā attīstība – dokuments ietver situācijas novērtējumu un sniedz redzējumu par nākotnes sporta politiku, kur tā tiek integrēta citās ES politikas jomās, vienlaikus uzsverot, ka ir jāstiprina iestāžu sadarbība un sadarbība ar ieinteresētajām personām sporta jomā. Rezolūcija ietver aicinājumus dalībvalstīm, EK un sporta organizācijām atbalstīt uz vērtībām balstītu Eiropas sporta modeli, kam galvenās iezīmes, biedrošanās brīvība, piramīdveida struktūra, atklāta paaugstināšanas un pazemināšanas sistēma, iedzīvotāju pieeja un solidaritāte, sporta loma valsts identitātē, kopienas veidošanā un struktūrās, kuru pamatā ir brīvprātīga darbība, cilvēktiesības, kā arī labas pārvaldības un demokrātijas principus.
Eiropas Invalīdu sporta harta – tās mērķis ir veikt nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka visas attiecīgās valsts iestādes un privātās organizācijas apzinās sporta un atpūtas vēlmes un vajadzības, tostarp izglītību visiem invalīdiem – ne tikai tiem, kuri ir fiziski vai garīgi invalīdi, bet arī tie, kuri cieš no organiskiem vai psihosomatiskiem traucējumiem.
Starptautiskā konvencija pret dopingu sportā (Latvija pievienojās 2006.gada 10.aprīlī un stājas spēkā 2007.gada 1.februārī) – tās mērķis, Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) stratēģijas un programmas fiziskās audzināšanas un sporta jomā ietvaros, ir veicināt dopinga nepieļaušanu sportā un cīņu pret to, lai to izskaustu pilnībā. Lai sasniegtu šajā konvencijā izvirzītos mērķus, dalībvalstīm:
• jāpieņem attiecīgi pasākumi nacionālajā un starptautiskajā līmenī, kuri atbilst kodeksa principiem;
• jāveicina visas starptautiskās sadarbības formas, kuru mērķis ir aizsargāt sportistus, sporta ētiku un nodrošināt informācijas apmaiņu par pētniecības rezultātiem;
• jāsekmē starptautiskā sadarbība starp dalībvalstīm un vadošajām organizācijām cīņā pret dopingu sportā, īpaši ar Pasaules Antidopinga aģentūru (WADA).
Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskā konvencija pret aparteīdu sportā
Starptautiskā konvencija pret aparteīdu sportā (Latvijas Republikā 1992.gada 14.maijā stājās spēkā 1985.gada 10.decembra Starptautiskā konvencija pret aparteīdu sportā) – tās mērķis ir ar visiem attiecīgajiem līdzekļiem īstenot politiku, lai izskaustu aparteīda praksi visos sporta veidos. Šajā konvencijā ar terminu "aparteīds" apzīmē tādu institucionalizētas rasu segregācijas un diskriminācijas sistēmu, kuras mērķis ir izveidot un uzturēt vienas cilvēku rases grupas dominanci pār citu cilvēku rases grupu un tās sistemātiski apspiest. Ar terminu "aparteīds sportā" apzīmē šādas sistēmas politikas un prakses īstenošanu sportā - gan profesionālā, gan amatieru līmenī. Dalībvalstis stingri nosoda aparteīdu un apņemas nekavējoties ar visiem attiecīgajiem līdzekļiem īstenot politiku, lai izskaustu aparteīda praksi visos sporta veidos. Dalībvalstis nepieļauj sporta kontaktus ar valsti, kas praktizē aparteīdu, un veic attiecīgus pasākumus, lai nodrošinātu, ka to sporta organizācijas, komandas un atsevišķi sportisti neiesaistās šādos kontaktos. Dalībvalstis veic visus iespējamos pasākumus, lai nepieļautu sporta kontaktus ar valsti, kas praktizē aparteīdu, un nodrošina efektīvus līdzekļus šo pasākumu ievērošanai.
Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām
Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām (Latvijas Republikā 2010.gada 31.martā stājās spēkā 2006.gada 13.decembra Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām) – lai personas ar invaliditāti vienlīdzīgi ar citiem varētu piedalīties atpūtas, brīvā laika un sporta pasākumos, nosaka dalībvalstu pienākumu veikt atbilstošus pasākumus:
• lai sekmētu un veicinātu personu ar invaliditāti pēc iespējas lielāku līdzdalību vispārēja profila sporta pasākumos visos līmeņos;
• lai nodrošinātu, ka personām ar invaliditāti ir iespējas organizēt un attīstīt personām ar invaliditāti paredzētus sporta un atpūtas pasākumus un tajos piedalīties, un šai nolūkā veicina, lai vienlīdzīgi ar citiem tiktu sniegta atbilstoša apmācība, sagatavošana un līdzekļi;
• lai nodrošinātu, ka personām ar invaliditāti ir pieejami sporta, atpūtas un tūrisma objekti;
• lai nodrošinātu, ka bērniem ar invaliditāti vienlīdzīgi ar citiem bērniem ir pieejama līdzdalība spēļu, atpūtas, brīvā laika un sporta pasākumos, tostarp pasākumos skolas sistēmas ietvaros;
• lai nodrošinātu, ka personām ar invaliditāti ir pieejami to personu pakalpojumi, kuras ir iesaistītas brīvā laika, tūrisma, atpūtas un sporta pasākumu organizēšanā.
Antidopinga konvencija (1989. gada 16. novembra Eiropas padomes Antidopinga konvencija Nr. 135) (Latvijā likums “Par Eiropas padomes Antidopinga konvenciju Nr.135 stājas spēkā 1997.gada 3.janvārī) – tās mērķis ir veikt tālāku un spēcīgāku savstarpēji saskaņotu darbību, kas vērsta uz dopinga samazināšanu un pilnīgu likvidēšanu sportā, balstoties uz ētikas vērtībām un tiem praktiskajiem līdzekļiem, ko satur minētie dokumenti. Ieinteresētās puses nolūkā samazināt un pilnībā likvidēt dopinga pastāvēšanu sportā ir apņēmušās, ievērojot savas konstitucionālās prasības, veikt nepieciešamos pasākumus šīs Konvencijas noteikumu pielietošanai.
Par Eiropas konvenciju par skatītāju pārkāpumiem un rupju uzvedību sporta pasākumos un īpaši futbola sacensību laikā – (1985.gada 19.augusta Eiropas konvencija par skatītāju pārkāpumiem un rupju uzvedību sporta pasākumos un īpaši futbola sacensību laikā) Latvijā likums stājās spēkā: 30.10.2003.gada 30.oktobrī.
Eiropas Padomes Konvencijai par integrētu pieeju drošībai, aizsardzībai un pakalpojumiem futbola sacensībās un citos sporta pasākumos – tās mērķis ir nodrošināt, lai futbola sacensībās un citos sporta pasākumos cilvēki justos droši, aizsargāti un vide būtu labvēlīga. Šim nolūkam puses: vienojas par integrētu, daudzu organizāciju īstenotu un līdzsvarotu pieeju drošībai, aizsardzībai un pakalpojumiem labas vietējā, valsts un starptautiskā līmeņa partnerības un sadarbības garā;
• nodrošina, ka visas sabiedriskās un privātās organizācijas un citas ieinteresētās puses atzīst, ka drošību, aizsardzību un pakalpojumu sniegšanu nevar uztvert izolēti un katrs no šiem elementiem var tieši ietekmēt to, kā tiek nodrošināti divi pārējie elementi;
• ņem vērā labas prakses piemērus integrētas pieejas veidošanai drošības, aizsardzības un pakalpojumu sniegšanas jomā.
Eiropas Padomes Konvencija pret manipulācijām ar sporta sacensībām – tās nolūks ir apkarot manipulācijas ar sporta sacensībām, lai aizsargātu godīgumu sportā un sporta ētiku, ievērojot sporta autonomijas principu. Konvencijas dalībvalstīm jāpieņem tiesiskā regulējuma vai citi pasākumi, kas ir nepieciešami, lai nodrošinātu cīņu pret manipulācijām ar sporta sacensībām. Konvencijas galvenie mērķi:
• novērst valsts vai starptautiska līmeņa manipulācijas ar sporta sacensībām un pieņemt sankcijas pret šādām manipulācijām;
• veicināt valsts un starptautiska līmeņa sadarbību cīņā pret manipulācijām ar sporta sacensībām starp iesaistītajām sabiedriskajām iestādēm, kā arī ar organizācijām, kuras ir iesaistītas sportā un sporta derībās.
Eiropas Sporta harta – virzīta valdībām nolūkā veicināt sportu kā svarīgu cilvēka attīstības faktoru saskaņā ar Sporta ētikas kodeksā izklāstītajiem principiem. Hartas mērķis ir sniegt katram indivīdam iespēju iesaistīties sportā, un īpaši – nodrošināt to, lai visiem jauniem cilvēkiem būtu dota iespēja iegūt fizisko izglītību un sporta pamatiemaņas, kā arī nodrošināt to, lai ikvienam būtu iespēja iesaistīties sportā un fiziskajā atpūtā drošā un veselīgā vidē. Tāpat minētā harta nosaka pienākumu sadarbībā ar atbilstošajām sporta organizācijām nodrošināt, lai katram, kam ir intereses un spējas, būtu iespēja uzlabot savu sniegumu sportā un sasniegt augstu personīgo rezultātu līmeni vai sabiedriski atzītu izcilību sportā; aizsargāt un attīstīt sporta morālo un ētisko pamatu, sportā iesaistīto indivīdu cilvēcisko cieņu un drošību, panākot to, ka sports, sportisti un sportistes netiek izmantotas politisku, komerciālu un finansiālu mērķu sasniegšanai vai iesaistīti ļaunprātīgās vai pazemojošās darbībās, tai skaitā ļaunprātīgā medikamentu izmantošanā. Harta papildina ētiskos principus un politikas nostādnes, kuras izklāstītas Eiropas konvencijā par skatītāju vardarbību un rupju uzvedību sporta pasākumos, īpaši futbola sacensību laikā un 1989.gada 16.novembra Eiropas Padomes Antidopinga konvencijā Nr.135.
Olimpiskā harta – nosaka olimpisma pamatprincipus, normas un blakusnoteikumus, kurus ir pieņēmusi SOK. Tajā formulēti olimpiskās kustības mērķi, reglamentēta SOK darbība, kā arī olimpisko spēļu sagatavošanas un organizēšanas kārtība. Olimpiskā harta kalpo trim galvenajiem mērķiem:
• tā ir konstitucionālas dabas pirminstruments, kas nosaka un atgādina olimpisma pamatprincipus un būtiskās vērtības;
• tā ir SOK statūti;
• tā nosaka trīs galveno olimpiskās kustības sastāvdaļu – SOK, starptautisko federāciju un nacionālo olimpisko komiteju, kā arī olimpisko spēļu organizācijas komiteju – galvenās savstarpējās tiesības un pienākumus.
Paralimpiskā rokasgrāmata – dokumentu kopums, kas nosaka paralimpiskos pamatprincipus, likumus un to papildinājumus, kurus ir pieņēmusi SPK. Tajā formulēti paralipmiskās kustības mērķi, reglamentēta SPK darbība, kā arī paraolimpisko spēļu sagatavošanas un organizēšanas kārtība. Minētie dokumenti reglamentē arī nosaka trīs galveno paralimpiskās kustības sastāvdaļu – SPK, starptautisko federāciju un nacionālo paralimpisko komiteju, kā arī paraolipmisko spēļu organizēšanas komiteju – galvenās savstarpējās tiesības un pienākumus. Paralimpiskās kustības darbībā tiek piemēroti arī Olimpiskās hartas principi.
Sporta ētikas kodekss – veicina godīgu spēli starp bērniem un jauniešiem, izmantojot izglītojošus un preventīvus pasākumus, lai stiprinātu sporta ētiku. Sporta ētika veicina labās prakses izplatīšanu, lai veicinātu daudzveidību sportā un cīņu pret visa veida diskrimināciju. Katram bērnam un jaunietim ir tiesības nodarboties ar sportu un gūt gandarījumu no šīs pieredzes. Iestādēm un pieaugušajiem ir jābūt šo tiesību garantijai. Sporta ētikas kodekss attiecas uz visiem prasmju un tiekšanās līmeņiem, atpūtas aktivitātēm un arī sporta sacensībām.
Baltā grāmata par sportu – tās mērķis ir iesaistīt un tādējādi atbalstīt sportu citās ES politikas jomās un paredzēt nosacījumus labākai sporta pārvaldībai Eiropā, sniedzot norādījumus ES noteikumu piemērošanai. Baltās grāmatas par sportu galvenās vadlīnijas ir: sabiedrības veselības uzlabošana ar sporta un fizisko aktivitāšu palīdzību; spēku apvienošana dopinga apkarošanas jomā; sporta nozīmes veicināšana izglītības un apmācību jomā; brīvprātīgo kustības un aktīva pilsoniskuma veicināšana ar sportu; sporta potenciāla izmantošana attiecībā uz sociālo iekļaušanu, integrāciju un vienādām iespējām; rasisma un vardarbības novēršanas un apkarošanas pastiprināšana; virzība uz pierādījumiem balstītu sporta politiku; stabilāka valsts un pašvaldību atbalsta nodrošināšana sporta jomā; sporta savdabības izpratne; brīva pārvietošanās un valsts piederība; sportistu pārejas (ja nepastāvētu sportistu pārejas noteikumi, varētu tikt apdraudēta sporta sacensību integritāte); spēlētāju aģenti (cīņa pret korupciju); korupcija, naudas atmazgāšana un citi finanšu noziegumu veidi; nepilngadīgo aizsardzība; klubu licencēšanas sistēmas; plašsaziņas līdzekļi.
Eiropas paplašinātais nolīgums par sportu (EPAS) – ir paredzēta šādu uzdevumu izpilde:
• izstrādāt sporta politikas stratēģiju un noteikt attiecīgus standartus, kas atspoguļotu sporta nozīmi mūsdienu sabiedrībā, veicot to sadarbībā un dialogā ar visām iesaistītajām pusēm;
• veicināt un nodrošināt sporta politikas un standartu saskaņošanu dalībvalstīs un starp tām, lai arvien plašāk tiktu īstenota tāda sporta prakse, kas ir droša un respektē ētiskas normas;
• ierosināt politiku, kas vajadzīga, lai risinātu aktuālus jautājumus, kas ir saistīti ar starptautiskā sporta problēmām;
• sekmēt to, ka sports tiek attīstīts kā līdzeklis, kas veicina veselīgu dzīvesveidu.
Eiropas Savienības sporta darba plāns (2021.–2024. gads) – tā galvenie virzieni ir aizsargāt godprātīgumu un vērtības sportā, sporta sociālekonomiskā un vides dimensija, līdzdalības sportā un veselību veicinošu fizisko aktivitāšu popularizēšana. Sporta darba plānā ir noteikti arī galvenie mērķi:
• stiprināt uz taisnīgumu un vērtībām balstītu sportu Eiropas Savienībā;
• stiprināt sporta nozares atveseļošanu un noturību pret krīzēm pēc Covid-19 pandēmijas;
• atbalstīt ilgtspējīgu un uz pierādījumiem balstītu sporta politiku;
• palielināt dalību sportā un veselību veicinošās fiziskās aktivitātēs, lai popularizētu aktīvu un videi labvēlīgu dzīvesveidu, sociālo kohēziju un aktīvu pilsoniskumu;
• vecināt starpnozaru sadarbību un izpratni par sporta ietekmi uz citām ES politikas jomām;
• veikt turpmākus pasākumus saistībā ar iepriekšējiem trim ES sporta darba plāniem un citiem ar sportu saistītiem ES dokumentiem, piemēram, Padomes secinājumiem un rezolūcijām;
• turpināt zināšanu un pieredzes apmaiņu, kā arī dialogu un sadarbību ES līmenī ar sporta kustības pārstāvjiem un citām attiecīgajām ieinteresētajām personām un iestādēm gan sporta un fiziskās aktivitātes jomā, gan ārpus tās.
Eiropas Parlamenta 2021. gada 23. novembra rezolūcija par ES politiku sporta jomā: novērtējums un iespējamā attīstība – dokuments ietver situācijas novērtējumu un sniedz redzējumu par nākotnes sporta politiku, kur tā tiek integrēta citās ES politikas jomās, vienlaikus uzsverot, ka ir jāstiprina iestāžu sadarbība un sadarbība ar ieinteresētajām personām sporta jomā. Rezolūcija ietver aicinājumus dalībvalstīm, EK un sporta organizācijām atbalstīt uz vērtībām balstītu Eiropas sporta modeli, kam galvenās iezīmes, biedrošanās brīvība, piramīdveida struktūra, atklāta paaugstināšanas un pazemināšanas sistēma, iedzīvotāju pieeja un solidaritāte, sporta loma valsts identitātē, kopienas veidošanā un struktūrās, kuru pamatā ir brīvprātīga darbība, cilvēktiesības, kā arī labas pārvaldības un demokrātijas principus.
Eiropas Invalīdu sporta harta – tās mērķis ir veikt nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka visas attiecīgās valsts iestādes un privātās organizācijas apzinās sporta un atpūtas vēlmes un vajadzības, tostarp izglītību visiem invalīdiem – ne tikai tiem, kuri ir fiziski vai garīgi invalīdi, bet arī tie, kuri cieš no organiskiem vai psihosomatiskiem traucējumiem.
6. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas un sabiedrības līdzdalības process
Sabiedrības līdzdalība uz šo tiesību akta projektu neattiecas
Nē
6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas
Valsts un pašvaldību institūcijas
Aizsardzības ministrija, Ekonomikas ministrija, Iekšlietu ministrija, Labklājības ministrija, Latvijas Antidopinga birojs, Veselības ministrijaNevalstiskās organizācijas
Latvijas Pašvaldību savienība, Biedrība "Latvijas Olimpiskā komiteja"
Biedrība “Latvijas Paralimpiskā komiteja"
Biedrība "Latvijas Sporta federāciju padome"Cits
Nē6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi
Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-
Veids
Darba grupa
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
Modernizējot sporta nozares tiesisko regulējumu un veicinot sporta politikas mērķu sasniegšanu, izglītības un zinātnes ministre izveidoja darba grupu (2023.gada 28.augusta rīkojums Nr. 1-2e/23/264 “Par darba grupas izveidi likumprojekta “Sporta likums” izstrādei”). Minētās darba grupas sastāvā iekļautas šādas organizācijas un to pārstāvji: Veselības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas Pašvaldību departaments, biedrība “Latvijas Paralimpiskā komiteja”, Labklājības ministrijas, biedrība “Latvijas Sporta federāciju padome”, biedrība “Latvijas Olimpiskā komiteja”, Iekšlietu ministrija, Ekonomikas ministrija, biedrība "Latvijas Sporta veterānu (senioru) savienība", Latvijas Lielo pilsētu asociācijas pārstāve, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāvis, biedrības “Latvijas Sporta izglītības iestāžu Direktoru padome” valdes priekšsēdētāja, Aizsardzības ministrijas pārstāvis, biedrības "Latvijas Tautas sporta asociācija" pārstāvis.
6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti
Rezultāti tiks pievienoti pēc sabiedrības apspriešanas.
6.4. Cita informācija
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas
Institūcijas
- Izglītības un zinātnes ministrija
- Veselības ministrija
- Iekšlietu ministrija
- Tieslietu ministrija
- Aizsardzības ministrija
- Labklājības ministrija
- Latvijas Antidopinga birojs
- Organizācijas, kurām Izglītības un zinātnes ministrija deleģēs valsts pārvaldes uzdevumus Biedrība "Latvijas Olimpiskā komiteja" Biedrība "Latvijas Paralimpiskā komiteja"
7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru
Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
Nē
-
2. Tiks likvidēta institūcija
Nē
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
Jā
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra tiks reorganizēta, tās uzdevumus papildinot ar sporta nozarei svarīgu uzdevumu veikšanu.
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
Jā
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra tiks reorganizēta, tās uzdevumus papildinot ar sporta nozarei svarīgu uzdevumu veikšanu.
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
Nē
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
Nē
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
Nē
-
8. Cita informācija
Nē
-
7.5. Cita informācija
-
8. Horizontālās ietekmes
8.1. Projekta tiesiskā regulējuma ietekme
8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
-
8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Likumprojekts vērsts uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību, vienotu informācijas sistēmas izveide nodrošinās efektīvāku un caurspīdīgāku sporta nozares uzdevumu izpildi.
8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.5. uz teritoriju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.6. uz vidi
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.7. uz klimatneitralitāti
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju
Vai projekts skar šo jomu?
-
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Likumprojektā noteiktais paredz ievērot sportā vienlīdzīgu attieksmi pret personām ar invaliditāti un parasportistiem.
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.11. uz veselību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Fiziskajām aktivitātēm ir labvēlīga ietekme uz cilvēka veselību. Regulāras fiziskās aktivitātes samazina risku saslimt ar neinfekcijas slimībām, piemēram, kardiovaskulārām slimībām, diabētu, atsevišķām onkoloģiskajām slimībām. Vienlaikus fiziskajām aktivitātēm ir būtiska loma liekā svara profilaksē un novēršanā, kā arī psihiskās veselības saglabāšanā, samazinot stresu, trauksmi un depresiju. Likumprojektam būs pozitīva ietekme uz iespējām sportot.
8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.13. uz datu aizsardzību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.14. uz diasporu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.15. uz profesiju reglamentāciju
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.16. uz bērna labākajām interesēm
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Likumprojektam būs pozitīva ietekme uz bērna labākajām interesēm, pastiprinot izglītības iestādēs kompetenci izglītības programmu īstenošanā, noteikt sporta nodarbības saskaņā ar valsts izglītības standartā un pirmsskolas izglītības vadlīnijās noteikto. Kā arī, nosakot ierobežojumu strādāt par sporta speciālistiem, preventīvi tiek veikti aizsardzības pasākumi sporta treniņu (nodarbību) norisēs.
8.2. Cita informācija
-
Pielikumi