Anotācija (ex-ante)

22-TA-2139: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" publisko maksas pakalpojumu cenrādis" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Tiesību akts / Ministru Prezidenta rezolūcija
Apraksts
Elektronisko sakaru likuma (turpmāk – ESL) 6. panta ceturtā daļa.

Ministru kabineta noteikumu projekts “Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" publisko maksas pakalpojumu cenrādis” (turpmāk - Noteikumu projekts) ir izstrādāts, pamatojoties uz ESL pārejas noteikumu 2. punkta 19. apakšpunktu.
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekts nosaka VAS "Elektroniskie sakari" sniegto publisko maksas pakalpojumu cenrādi un samaksas kārtību, un ietver izmaksu grupas, nodrošinot elektromagnētisko saderību (EMS) - iekārtu spēju darboties elektromagnētiskā vidē, neradot elektromagnētiskos traucējumus (elektromagnētisks troksnis, nevēlams signāls vai pārmaiņas pašā elektromagnētisko viļņu izplatības vidē) citām iekārtām šajā vidē.  Noteikumu projektā noteikti izcenojumi un maksājumu piemērošanas kārtība ESM nodrošināšanas pakalpojumiem.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
No ESL pārejas noteikumu 2. punkta 19. apakšpunkta izriet, ka Ministru kabineta 2022. gada 1. februāra noteikumi Nr. 87 “Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" publisko maksas pakalpojumu cenrādis” (turpmāk - Noteikumi Nr. 87), ciktāl tie nav pretrunā ar ESL, piemērojami līdz Ministru kabineta noteikumu “Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" publisko maksas pakalpojumu cenrādis” spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2022. gada 30. septembrim. 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Noteikumi Nr. 87 spēkā līdz 2022. gada 30. septembrim, tamdēļ nepieciešams izdot jaunus noteikumu, izstrādāts Noteikumu projekts.

Kļuvis neaktuāls Noteikumu Nr. 87 19. punkts par pakāpenisku izcenojumu noteikšanu elektromagnētiskās saderības nodrošināšanas pakalpojumiem 1,5 GHz frekvenču joslas lietošanai publiskajiem mobilajiem sakariem, saistībā ar jaunu tehnoloģiju izvēršanu, tamdēļ tas tiek svītrots.
Risinājuma apraksts
Noteikumu projektā esošie maksas pakalpojumu veidi un to izcenojumi,  nav mainījušies, salīdzinot ar Noteikumos Nr. 87 noteiktajiem. Noteikumu projektā saglabāta esošā Noteikumu Nr. 87 cenrāža metodika.

Noteikumu projekts nosaka un ietver izmaksu grupas, valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" veicot radiofrekvences piešķīrumu noteikšanu radioiekārtu darbībai, radiofrekvences piešķīrumu lietošanas atļauju pieprasījumu izskatīšanu, elektromagnētiskās saderības aprēķinu un mērījumu veikšanu, radiomonitoringu, radiotraucējumu avotu atklāšanu un traucējumu novēršanu, radiofrekvenču piešķīrumu koordināciju un reģistrāciju, kā arī elektronisko sakaru tīklu ierīkošanas tehniskā projekta izskatīšanas pakalpojumus.

2022. gada 8. februārī spēkā stājās Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2022. gada 27. janvāra lēmums Nr. 15  “Par izsoles rezultātiem radiofrekvenču spektra joslas 1432,0 – 472,0 MHz un 1492,0 - 1512,0 MHz lietošanas tiesību piešķiršanai”, ar kuru Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija elektronisko sakaru komersantiem ir piešķīrusi radiofrekvenču 1432,0–1472,0 MHz un 1492,0–1512,0 MHz joslas spektra lietošanas tiesības. Ievērojot minēto, Noteikumu projektā netiek pārņemts Noteikumu Nr. 87 19. punkts.
 
Anotācijas 5. sadaļā izvērsta informācija par Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra Direktīvas 2018/1972 par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi, normu pārņemšanu. Saskaņā ar to izmaksās iekļauj tikai šo pakalpojumu sniegšanai un ar to sniegšanu saistītās izmaksas. Izmaksas rodas lietošanas tiesību un īpašu pienākumu pārvaldē, kontrolē un izpildē, arī izmaksās starptautiskai sadarbībai, saskaņošanai un standartizēšanai, kā arī tirgus analīzei, izpildes pārraudzībai un tamlīdzīgi.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
-
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra direktīva 2018/1972
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra direktīva 2018/1972 par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi
Apraksts
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra direktīvas 2018/1972 par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi 16. panta 1. punkta prasībām ir nodrošināta tādējādi, ka:
1) elektromagnētiskās saderības nodrošināšanas publisko maksas pakalpojumu izcenojumus pamatojošās izmaksas iekļauj tikai šo pakalpojumu sniegšanai un ar to sniegšanu saistītās izmaksās (administratīvās izmaksas).
Ar ko saprot izmaksas, kas rodas lietošanas tiesību un īpašu pienākumu pārvaldē, kontrolē un ieviešanā, izmaksas starptautiskai sadarbībai, saskaņošanai un standartizēšanai, tirgus analīzei, izpildes pārraudzībai un tamlīdzīgi.
2) ievēro nosacījumu, ka attiecīgie administratīvie maksājumi tiek uzlikti atsevišķiem uzņēmumiem objektīvi, pārredzami un proporcionāli.

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra direktīva 2018/1972 par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
16. panta 1. punkta pirmā daļa
Noteikumu projekta pielikums
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības.
 
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Satiksmes ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Nevalstiskās organizācijas
Biedrība "Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija", Latvijas Interneta asociācija, Biedrība "Latvijas Telekomunikāciju asociācija" (LTA)
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sabiedrības līdzdalībai noteikumu projekts tika publicēts no 25.07.2022. līdz 5.08.2022. Komentāri un priekšlikumi netika saņemti. 

6.4. Cita informācija

Valsts akciju sabiedrība “Elektroniskie sakari” Noteikumu  Nr. 87 izstrādē tika organizēta elektromagnētiskās saderības nodrošināšanas maksas pakalpojumu cenrāža pārskatīšanas darba grupa, kuras sastāvā dalībai tika aicināti asociāciju: Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācija (LIKTA), Latvijas Interneta asociācija (LIA), un Latvijas Telekomunikāciju asociācija (LTA), kā arī nozares atbildīgo ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Satiksmes ministrijas pārstāvji. Darba grupa savus lēmumus pieņēma, darba grupas locekļiem vienojoties.
 
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

Sniegtie publiskie maksas pakalpojumi elektronisko sakaru tīklos attiecas uz elektromagnētiskās saderības nodrošināšanu un elektronisko sakaru tīklu ierīkošanas tehniskā projekta izskatīšanas un akceptēšanas pakalpojumu.
Pielikumi