Anotācija (ex-ante)

22-TA-817: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2022. gada 8. februāra noteikumos Nr. 102 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā" 9.3.1.3. pasākuma "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētā" īstenošanas noteikumi""" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva, tiesību akta projekts izstrādāts saskaņā ar 2014. gada 3. jūlija Eiropas Savienības (turpmāk – ES) struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020. gada plānošanas perioda vadības likuma 20. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ministru kabineta (turpmāk – MK) noteikumu projekts ir izstrādāts, lai precizētu atsevišķas 9.3.1.3. pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētas pašvaldībā” (turpmāk – 9.3.1.3.pasākums) īstenošanas tiesiskā regulējuma normas.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Rīgas pašvaldība ir uzsākusi 9.3.1.3.pasākuma atbalstāmo darbību īstenošanu, lai izveidotu jaunu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūru – grupu dzīvokļus (ar 16 pakalpojuma vietām) un dienas aprūpes centru (ar 20 pakalpojuma vietām) personām ar garīga rakstura traucējumiem. Šis infrastruktūras izveidei šobrīd 9.3.1.3.pasākumā ir ieplānots kopējais attiecināmais finansējums 2 600 000 euro apmērā, tai skaitā Rīgas pašvaldības finansējums – 1 291 995 euro.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ņemot vērā 9.3.1.3. pasākuma īso īstenošanas laika periodu (līdz 2023.gada 31.decembrim) un neskatoties uz to, ka Rīgas pašvaldība vēl nav noslēgusi vienošanas par projekta īstenošanu ar sadarbības iestādi, Rīgas pašvaldība jau ir izsludinājusi iepirkuma procedūru[1] sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidei. Saņemto piedāvājumu informācija liecina, ka izmaksas par minētajiem darbiem būs lielākas kā 9.3.1.3.pasākumam pieejamais kopējais attiecināmais finansējums. Attiecīgi Rīgas pašvaldība nevar slēgt būvniecības līgumu par izmaksām, kas ir lielākas kā 9.3.1.3.pasākuma kopējais attiecināmais finansējums. Arī gadījumā, ja šāds līgums tiktu noslēgts, 9.3.1.3.pasākuma projektā visas izmaksas, kas pārsniegtu 9.3.1.3. pasākuma kopējo attiecināmo finansējumu, būtu jāplāno kā neattiecināmās izmaksas un par šo izmaksu daļu Rīgas pašvaldība nevarētu saņemt aizdevumu Valsts kasē.

[1] 9.3.1.3. pasākuma ietvaros izmaksas ir attiecināmas no 2021.gada 28.septembra
Risinājuma apraksts
Ņemot vērā, ka Rīgas pašvaldība ir gatava no pašvaldības budžeta finansējuma segt visas papildu izmaksas, kas nepieciešamas pilnvērtīgai sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidei, ir nepieciešams precizēt MK noteikumu Nr.102 5.punktu, paredzot, ka 9.3.1.3.pasākuma plānotais kopējās attiecināmais finansējumus ir ne mazāk kā 2 600 000 euro, tai skaitā pašvaldības budžeta līdzfinansējums – ne mazāk kā 1 291 995 euro. Šobrīd 9.3.1.3.pasākuma noteiktais kopējā attiecināmā finansējuma apmērs (2 600 000 euro) MK noteikumos Nr.102 netiek mainīts, ņemot vērā, ka iepirkums šobrīd tiek īstenots tikai būvprojekta izstrādei, būvniecībai un autoruzraudzībai. Tajā neietilpst izveidotās sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras jeb pakalpojumu sniegšanas vietu aprīkošana un teritorijas labiekārtošana. Attiecīgi reālās 9.3.1.3.pasākuma kopējās attiecināmās izmaksas būs vēl lielākas un noteikumu projekts paredz, ka 9.3.1.3.pasākuma plānoto kopējo attiecināmo finansējumu var palielināt, ja Rīgas pašvaldība 9.3.1.3.pasākuma īstenošanai iegulda papildu pašvaldības budžeta finansējumu. 9.3.1.3.pasākuma Eiropas Reģionālā attīstības fonda, valsts budžeta virssaistību finansējuma, valsts budžeta finansējuma un valsts budžeta dotācijas pašvaldībām apmēri 9.3.1.3.pasākuma ietvaros netiks mainīti.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
  • Pasākuma mērķa grupa ir pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras: 1) potenciāli var nonākt valsts ilgstošas aprūpes institūcijā un kurām ir noteikta smaga vai ļoti smaga invaliditāte (I vai II invaliditātes grupa); 2) no valsts ilgstošas aprūpes institūcijām pāriet uz dzīvi sabiedrībā.
Ietekmes apraksts
Tiks nodrošināta iztrūkstošās publiskās infrastruktūras izveide tādām neaizsargātām sabiedrības mērķgrupām kā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un ar smagu un ļoti smagu invaliditāti, kā arī cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem pienācīgu sociālo pakalpojumu nodrošināšana dzīvesvietā, it īpaši ir īpaši nozīmīga un var būt arī izšķiroša nonākšanai vai nenonākšanai valsts ilgstošās aprūpes institūcijā.
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Noteikumu projekts tiek virzīts steidzamības kārtā un paredz tikai redakcionālus normatīvā regulējuma precizējumus.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
9.3.1.3. pasākumam ir tieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzīgas iespējas”. Pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kuru ietvaros tiks izveidota jauna sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūra un jaunas pakalpojumu sniegšanas vietas, kā rezultātā vismaz 36 personām ar garīga rakstura traucējumiem Rīgas valstspilsētā tiks uzlabota sociālā situācija.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
.3.1.3. pasākumam ir tieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzīgas iespējas”. Pasākuma ietvaros tiks īstenotas specifiskas darbības un jaunu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanas vietu izveidē tiks ievērotas personu ar invaliditāti intereses, īstenojot sadarbību vai konsultējoties ar personu ar invaliditāti pārstāvošajām organizācijām vai vides pieejamības ekspertiem. Tāpat pakalpojumu vietu izveide personām ar īpaši smagiem garīga rakstura traucējumiem tiks īstenoti specifiski risinājumi un inovatīvas pieejas šādu pakalpojumu vietu izveidē.
Papildus pasākuma ietvaros tiks īstenotas vispārējas darbības, kas attiecas uz projekta vadības personālu un projekta aktivitātēm, kas vērstas uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām, piemēram:
-           personāla atlases nosacījumi un prakses attiecībā uz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām būs nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti, piemēram, pielāgojot darba vietu/formu un tehnoloģijas;
-           īstenojot projekta publicitātes aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par cilvēkiem ar invaliditāti u.c.

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
9.3.1.3. pasākumam ir tieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzīgas iespējas”. Lai veicinātu dzimumu līdztiesību, projekta ietvaros tiks īstenotas vispārīgas darbības, kas attiecas uz projekta vadības personālu un projekta publicitātes pasākumiem, kā piemēram:
-           sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu (t.sk. piemērota vienlīdzīgas bonusu sistēma, veselības apdrošināšana u.c.);
-           īstenojot projekta publicitātes aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par dzimumu līdztiesību.

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

9.3.1.3. pasākumam ir tieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzīgas iespējas”. Projektu iesniegumu vērtēšanā tiks piemērots kvalitātes atbilstības kritērijs. kura izpilde vērtēšanā dod projektam papildu punktus, kas veicinās tādu projektu atlasi, kuri veicinās personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas.

Lai veicinātu horizontālo principu, pasākuma ietvaros tiks īstenotas:
i) vispārīgas HP darbības, kas attiecas uz projekta vadības personālu, piemēram:
tiks ieviesti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas veicina cilvēku ar invaliditāti nodarbinātību, piemēram, nodrošinot pielāgotu darba vietu un tehnoloģijas personai ar invaliditāti un šo faktu norādot darba sludinājumos;
īstenojot projekta publicitātes aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par cilvēkiem ar invaliditāti, u.c.;
ii) specifiskas HP darbības, piemēram:
jaunu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanas vietu izveidē tiks ievērotas personu ar invaliditāti intereses, īstenojot sadarbību vai konsultējoties ar personu ar invaliditāti pārstāvošajām organizācijām vai vides pieejamības ekspertiem;
pakalpojumu vietu izveide personām ar īpaši smagiem garīga rakstura traucējumiem tiks īstenoti specifiski risinājumi un inovatīvas pieejas šādu pakalpojumu vietu izveidē.
Pielikumi