Anotācija (ex-ante)

22-TA-1253: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumos Nr. 866 "Īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas noteikumi komersantiem un atbilstošām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumos Nr. 866 "Īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas noteikumi komersantiem un atbilstošām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām" (turpmāk - Noteikumu projekts), sagatavoti pēc Ekonomikas ministrijas iniciatīvas pamatojoties uz Attīstības finanšu institūcijas likuma 12.panta ceturto daļu, lai turpinātu atbalstu saimnieciskās darbības veicējiem, kuri eksportē preces programmas paplašinātā tvēruma pagarināšanai līdz 2022.gada beigām.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekts paredz precizēt noteikto termiņu līdz kuram šo noteikumu ietvaros iespējams sniegt īstermiņa eksporta kredītu garantijas eksporta kredīta darījumiem, kuru debitors ir reģistrēts (neatkarīgi no debitoru valsts).
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Latvijā atbalstu no valsts puses eksporta darījumiem finanšu instrumentu veidā sniedz akciju sabiedrība “Attīstības finanšu institūcija Altum” (turpmāk – ALTUM), nodrošinot eksportējošiem saimnieciskās darbības veicējiem iespēju saņemt eksporta kredītu garantijas, tādējādi nodrošinoties pret ārvalstu pircēju maksātnespēju vai ilgstošu nemaksāšanu, pārdodot preces vai sniedzot pakalpojumus ar atlikto maksājumu termiņu, kurš nav garāks par 730 dienām, izņemot lauksaimniecības produktu eksporta darījumus, kuriem atlikto maksājumu termiņš nav garāks par 547 dienām.
ALTUM ārvalstu pircēju risku segšanai izsniedz īstermiņa eksporta kredīta garantijas uz netirgus risku valstīm, kā arī uz pagaidu netirgus risku valstīm, saskaņā ar eksporta kredīta garantiju (turpmāk – EKG) programmas notifikāciju - SA.47233 Latvija īstermiņa eksporta kredīta shēma un ievērojot Eiropas Komisijas Paziņojumā (Komisijas 2012. gada Paziņojums dalībvalstīm par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. un 108. panta piemērošanu īstermiņa eksporta kredīta apdrošināšanai) noteiktās prasības attiecībā uz valsts institūcijām vai kapitālsabiedrībām, kas sniedz īstermiņa eksporta kredīta garantijas. ALTUM EKG programma notificēta līdz 2022.gada beigām un to īsteno saskaņā ar 2016. gada 20. decembra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 866 “Īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas noteikumi komersantiem un atbilstošām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām”, t.sk., ar būtiskiem ierobežojumiem uz Eiropas Savienības valstīm un daļu OECD valstu ( a) tikai MVU ar eksporta gada apgrozījumu līdz 2m EUR; b) neatkarīgi no uzņēmuma lieluma - tikai gadījumos, ja atliktais maksājums pārsniedz 181 dienu).
Saistībā ar COVID-19 vīrusa izraisītu krīzi, uz laiku no 2020.gada 17.aprīļa, atbilstoši Eiropas Komisijas 2020.gada 19.marta Komisijas paziņojumā “Pagaidu regulējums valsts atbalsta pasākumiem, ar ko atbalsta ekonomiku pašreizējā Covid-19 uzliesmojuma situācijā” (2020/C 91 I/01) ALTUM sniedz īstermiņa eksporta kredītu garantijas neatkarīgi no valsts, kurā reģistrēts debitors. Pagaidu noregulējuma pēdējie grozījumi atkārtoti pagarina EKG programmas paplašināto tvērumu līdz 2022.gada 31.martam. Vienlaikus nav sagaidāms, ka Eiropas Komisija varētu šo EKG izņēmumu turpināt pagarināt visai Eiropas Savienībai, jo konsultāciju laikā tikai sešas dalībvalstis (tostarp Latvija) norādīja, ka šis izņēmums attiecībā uz EKG būtu aktuāls arī pēc 2022.gada 31.marta. Pierādījumi, ko apspriešanās laikā iesniedza privātie apdrošinātāji un vairākas dalībvalstis, liecina, ka privātie apdrošinātāji Eiropā sāka nodrošināt segumu, lai apkalpotu eksportētājus, kuri darbojas tirgus valstu tirgos. Izņēmuma pagarinājums no 2021.gada 31.decembra līdz 2022.gada 31.martam ir ar mērķi nodrošināt vienmērīgu pāreju uz parasto tirgus praksi vai īpašu shēmu pieņemšanu tajās dalībvalstīs, kur ir vērojama tirgus nepilnība.
ALTUM EKG programmas paplašināšana ar iespēju izsniegt eksporta kredītu garantijas arī uz Eiropas Savienību un daļu OECD valstu visiem Latvijas eksportētājiem radīja tūlītēju būtisku pieprasījuma pieaugumu 2020.gada pavasarī. Lai arī pieprasījums 2020.gada otrajā pusē un 2021.gadā bija mērenāks, novērojams, ka daļai uzņēmumu, kam eksporta kredītu apdrošināšana būtu aktuāla, līdz šim vai nu šādu pakalpojumu Latvijas tirgū nevarēja saņemt, vai arī  COVID-19 pandēmijas izraisītā nenoteiktība veicinājusi eksportētāju uzvedības/paradumu maiņu (t.i., pirms tam eksportu neapdrošināja, bet COVID-19 pandēmijas dēļ apdrošināšanu/eksporta garantiju sāk izmantot), vai arī  krīzes ietekmē privāto apdrošinātāju riska politika kļuvusi piesardzīgāka. Šī tendence parāda nepieciešamību pēc plašāka atbalsta tvēruma, ņemot vērā, ka ALTUM piedāvātie pakalpojumi ir dārgāki nekā vidēji privātajā tirgū. ALTUM EKG programmas kopējais portfelis 2022.gada janvāra beigās sastādīja 13,7 m EUR, kopš spēkā ir COVID-19 laika izņēmuma regulējums saņemto deklarāciju skaits ir 711 un deklarēto jeb jau notikušo darījumu apjoms: 80.4 milj. EUR.
Lai sagatavotos EKG programmas jaunai notifikācijai, kas būtu spēkā no 2023.gada, ir uzsākti sagatavošanās darbi, t.sk., ar mērķi padziļināti apzināt esošo tirgus situāciju Latvijā un saņemt pierādījumus pastāvošai tirgus nepilnībai (iepirkums izsludināts 2022.gada 17.janvārī ALTUM 2022/1/EGD “Eksporta kredīta apdrošināšanas tirgus nepilnību pētījuma izstrāde”), sagaidāms, ka sarunas ar Eiropas Komisiju par jauno notifikāciju varētu sākties šī gada vasarā.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ņemto vērā, ka no 2022.gada 1.aprīļa bez tūlītējām darbībām Altum EKG programma atgriezīsies tajā tvērumā, kas bija pirms COVID laika izņēmuma, t.i., ar ierobežojumiem attiecībā uz atbalsta iespējām eksportam uz Eiropas Savienības un daļu OECD valstu, svarīgi nodrošināt, ka eksportētāji Latvijā nav nelabvēlīgākā situācijā kā citās Eiropas Savienības valstīs, kuras informējušas, ka privātais apdrošinātājs nodrošina pietiekamu piedāvājumu. COVID-19 pandēmijas izraisīto seko mazināšanai Eiropas Savienībā šobrīd ir virkne valsts atbalsta programmu uzņēmējiem no kurām liela daļa spēkā līdz 2022.gada 30.jūnijam. Pastāv risks, ka beidzoties valstu atbalstam, varētu saasināties likviditātes problēmas, līdz ar to Latvijas eksportētājiem sevišķi aktuāli būt pasargātiem no iespējamiem debitoru maksājumu kavējumiem nākotnē.
Risinājuma apraksts
Ievērojot iepriekš minēto Ekonomikas ministrija ir lūgusi Eiropas Komisijai izskatīt iespēju grozīt arī esošo notifikāciju, lai pagarinātu EKG programmas paplašinātā tvēruma (t.i., neatkarīgi no debitoru valsts) darbības laiku līdz EKG programmas esošās notifikācijas beigu termiņam - 2022.gada 31.decembrim. Vienlaikus maksimālā garantija eksportam ar vienu pircēju (2 m EUR), kā arī plānotais maksimālais EKG programmas portfeļa apmērs (25 m EUR) periodā līdz 2022.gada 31.decembrim netiktu mainīts. Grozījumi stāsies spēkā tikai pēc Eiropas Komisijas lēmuma saņemšanas.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Biedrība "Latvijas Apdrošinātāju asociācija", Biedrība "Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera", Latvijas Finanšu nozares asociācija
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Asociācijas un Biedrība atbalsta Altum īstemiņa eksporta kredītu garantijas programmas pagarināšanu vismaz līdz 2022. gada beigām.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi