Anotācija (ex-ante)

24-TA-1861: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2006. gada 25. jūlija noteikumos Nr. 611 "Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Attīstības plānošanas dokuments
Apraksts
Projekts ir izstrādāts, lai īstenotu Plāna reto slimību jomā 2023. – 2025. gadam (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 25. oktobra rīkojumu Nr. 774) (turpmāk – Plāns) 1.1. apakšpunktā ietverto pasākumu, kas paredz ieviest jaundzimušo skrīningu 15 iepriekš skrīningā neiekļautām vielmaiņas patoloģijām. Projekts paredz, ka turpmāk līdzās astoņām iepriekšējām slimībām jaundzimušie tiks skrīnēti arī uz šādām vielmaiņas slimībām: 
1) Glutārskābes acidūrija, 1. tips;
2) Glutārskābes acidūrija, 2. tips (multiplu Acilkoenzīma A dehodrogenāzes deficīts); 
3) Vidēji garo ķēžu acilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīts;
4) Garo ķēžu 3-hidroksiacilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīts;
5) Ļoti garo ķēžu acilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīts;
6) Primārs karnitīna deficīts;
7) Karnitīna/acilkarnitīna translokāzes deficīts;
8) Karnitīna palmitoiltransferāzes deficīts, Ia tips;
9) Karnitīna palmitoiltransferāzes deficīts, II tips;
10) Argininēmija;
11) Citrulinēmija, I tips;
12) Citrīna deficīts (citrulinēmija II tips);
13) Argininosukcināta liāzes deficīts;
14) Homocistinūrija;
15) Mātes un/vai bērna B12 vitamīna deficīts
Projekts paredz, ka jaundzimušo skrīninga ietvaros ārstniecības iestādes dzemdību nodaļā jaundzimušajam tiek paņemts skrīninga materiāls, kuru ārstniecības iestāde divu darbdienu laikā nogādā valsts sabiedrībā ar ierobežotu atbildību “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk – Bērnu klīniskā universitātes slimnīca) laboratorijā izmeklējuma veikšanai.
 
Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ņemot vērā valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk – Bērnu klīniskā universitātes slimnīca) konstatētajām nepilnībām Ministru kabineta 2006. gada 25. jūlija noteikumu Nr. 611 „Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība” (turpmāk – Noteikumi Nr. 611) 1. pielikuma 13. punktā iekļautā jaundzimušajam agrīnā neonatālajā periodā veicamā paplašinātā galaktozēmijas skrīninga algoritma formulējumā, projektā iekļauti speciālistu iesniegtie priekšlikumi redakcijas papildināšanai.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Paplašināt vielmaiņas slimību skrīningu jaundzimušajiem, lai rastu iespēju savlaicīgi diagnosticēt jaundzimušajam minētās retās slimības, tādējādi rodot iespēju nodrošināt šiem bērniem specifisku ārstēšanu. Vienlaikus tiek veikti labojumi galaktozēmijas skrīninga procesa aprakstā, paredzot, ka GALT enzīma aktivitāte tiek noteikta arī visiem jaundzimušajiem, kuriem skrīninga paraugs paņemts pirms 48 stundu vecuma, kā arī priekšlaikus dzimušiem 33+6 gestācijas nedēļā bērniem un jaundzimušajiem, kuri saņēmuši asins produktu transfūziju un parenterālu barošanu.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021. - 2027. gadam (turpmāk – Pamatnostādnes) iezīmē retās slimības (turpmāk - RS) kā vienu no septiņām galvenajām prioritātēm nākamajiem septiņiem gadiem, gan, lai aizsargātu indivīda veselību, gan arī palīdzētu indivīdam ilgāk dzīvot ar labu veselību.RS ir tāda, kuru sastop retāk nekā vienam uz diviem tūkstošiem iedzīvotāju. Šobrīd Eiropas Savienībā (turpmāk – ES) atklāto RS skaits ir vairāk nekā seši tūkstoši, un dzīves laikā retā slimība attīstās 6 līdz 8 % iedzīvotāju. Lai gan katrai atsevišķai RS ir maza izplatība, ar tām kopumā slimo 27 līdz 36 miljoni ES iedzīvotāju. Vairākums no viņiem slimo ar tādām RS, kuras skar vienu no 100 000 cilvēku vai pat mazāk, līdz ar to šie cilvēki ir īpaši izolēti un neaizsargāti. RS būtiski izmaina pacientu dzīves kvalitāti, vairākumā gadījumu radot smagus un hroniskus veselības traucējumus. Saslimšanas pirmie simptomi var parādīties jebkurā cilvēka dzīves posmā no dzimšanas līdz sirmam vecumam. Apmēram 70% no RS ir ģenētiskas un aptuveni 80% simptomi izpaužas bērnu vecumā.  Palielinot no valsts budžeta apmaksājamo laboratorisko izmeklējumu skaitu RS pacientiem, pakāpeniski tiek paplašināts jaundzimušo skrīnings, līdz ar ko šobrīd, atbilstoši Noteikumos Nr. 611 noteiktajam, jaundzimušo skrīnings tiek veikts astoņām pārmantojamām slimībām (fenilketonūrija, iedzimta hipotireoze, iedzimta virsnieru garozas hiperplāzija, galaktozēmija, cistiskā fibroze, biotinidāzes deficīts, smags kombinēts imūndeficīts un spinālā muskuļu atrofija). Paplašināts jaundzimušo skrīnings sešām slimībām tika uzsākts 2019. gada 1. jūlijā un papildināts vēl ar divām - 2023. gada 1. aprīlī. Skrīninga rezultātā atklātie RS gadījumi norāda uz tā nozīmīgo lomu RS diagnostikā. Skrīninga ietvaros tiek diagnosticēta RS, bet apmācību procesā ārstiem nodrošinātās zināšanas ļauj savlaicīgi uzsākt RS pacientu aprūpi un ārstēšanu, kā arī sniegt atbalstu pacientu vecākiem. Nozares speciālisti papildus esošajam skrīningam ierosinājuši paplašināt jaundzimušo skrīningu vēl ar 15 slimībām, no kurām 14 ir ģenētiski pārmantotas, bet viena ir iedzimts vielmaiņas defekts (mātes B12 vitamīna trūkums).
Visas skrīningā iekļaujamās slimības ir nopietnas, un agrīni uzsākta ārstēšana ievērojami uzlabo pacienta prognozi.
Augstāk minētās slimības tiek plaši skrīnētas visā Eiropā, ieskaitot, tuvākajās kaimiņvalstīs, kā arī Amerikas Savienotajās valstīs, Austrālijā, izmantojot šķidruma hromatogrāfijas tandēma masspektrometrijas (LC-MS/MS) metodi. Visā pasaulē šī skrīninga metode tiek pielietota jau sen, jo ļauj no viena asins parauga noteikt līdz pat simts vielmaiņas produktiem, kas ir ārkārtīgi efektīvi un labvēlīgi mazulim. Latvija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kurā neizmanto šķidruma hromatogrāfijas tandēma masspektrometrijas (LC-Ms/MS) metodi skrīningam, līdz ar to jaundzimušie Latvijā ir nevienlīdzīgākā situācijā, salīdzinot ar citu valstu jaundzimušajiem. Katra no individuālajām slimībām ir reta, bet pētījumi no valstīm, kurās tiek veikts paplašināts skrīnings, kas iekļauj augstākminētās slimības, pierāda, ka to kopējais biežums ir ļoti augsts, kas gadā Latvijā sastāda 3-4 jaundzimušos, kuram varētu tik diagnosticēta reta vielmaiņas slimība. Piemēram, Dunø M et al, 2012 gadā ir secinājuši, ka kopējais plānotajā skrīningā iekļaujamo slimību biežums Dānijas Karalistes ietvaros ir 1: 4421 jaundzimušajiem. Šobrīd nav pieejami populācijas dati, lai precīzi prognozētu šo slimību biežumu Latvijā (pacienti miruši bez precīzas vielmaiņas traucējumu diagnozes noteikšanas vai, mātes B12 deficīta gadījumā, statistisko datu uzskaitījums nav veikts), tomēr jādomā, ka mūsu dati varētu būt līdzīgi kā citur Eiropā. Saskaņā ar publicētajiem datiem Igaunijā mātes B12 vitamīna deficīts diagnosticēts 1 no 2958 mazuļiem, kas ļāvis izvairīties no neiroloģiskiem simptomiem pirms to parādīšanās brīža (Reinson et al, 2018). Tas var norādīt, ka Latvijā varētu tikt diagnosticēti 6-7 jaundzimušie tikai skaitot šo slimību.

Attiecībā uz galaktozēmijas skrīningu līdz 2023. gada 1. aprīlim bija apstiprināta manipulācija galaktozes līmeņa noteikšanai, savukārt, no 2023. gada 1. aprīļa valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu manipulāciju saraksts tika papildināts ar manipulāciju GALT enzīma aktivitātes noteikšanai - galaktozēmijas skrīningu īpašos gadījumos, ņemot vērā to, ka Latvijā ir veiksmīga pieredze galaktozēmijas ārstēšanā. Tādējādi, šobrīd galaktozēmijas skrīninga ietvaros tiek pielietota metode enzīma GALT aktivitātes noteikšanai jaundzimušajiem ar dzimšanas svaru zem 2000 g vai jaundzimušajiem ar primāri izmainītiem galaktozes rādītājiem, lai presimptomātiski identificētu pacientus ar galaktozēmiju, novērstu mirstību un samazinātu ilgtermiņa veselības problēmas, uzsākot agrīnu ārstēšanu, izslēdzot no uztura galaktozi saturošus produktus. Šāds skrīnings tiek veikts, lai novērstu neārstētu gadījumu iespējamību, jo neārstētos gadījumos jaundzimušajam parādās simptomi, sākot ar svara zudumu, vemšanu, diareju, letarģiju un hipotoniju, savukārt, vēlāk pievienojas arī katarakta, hepatomegālija, dzelte, koagulācijas traucējumi un septicēmija, kas noved pie jaundzimušā nāves. Agrīna diagnostika un ārstēšana pirmās līdz pirmo divu dzīves nedēļu laikā ar laktozi un galaktozi nesaturošu uzturu samazina aknu mazspējas un nāves risku. 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Agrīnai diagnostikai un ārstēšanas uzsākšanai vielmaiņas slimību gadījumā ir noteicoša loma jautājumā par bērna izdzīvošanu vai turpmāko attīstību. Lielākā daļa no šīm slimībām ir patoloģijas, kas izpaužas organisma stresa apstākļos ar nespecifiskiem simptomiem (hipoglikēmija, nomākums) vai strauji progresējošām krīzēm sākotnēji veseliem bērniem, kad ir izsmeltas organisma kompensācijas spējas. Tas noved pie pastāvīgiem neiroloģiskiem traucējumiem vai agrīnas nāves. Parasti tās diagnosticē veicot ģenētiskus izmeklējumus jau pēc simptomu sākšanās, kad organismā ir jau notikušas neatgriezeniskas izmaiņas, un adekvāta ārstēšana vairs nespēj dot vēlamo rezultātu. Augstāk minētās 14 pārmantotas un vielmaiņas slimības ir ļoti retas, lielākā daļa speciālistu šo slimību pacientus savā praksē nav redzējuši un nespēj par tām aizdomāties. Tāpēc diagnostika var būt novēlota un pacienta veselības stāvoklim nodarīts neatgriezenisks kaitējums, piemēram, ja pacients ilgstoši cietis no hipoglikēmijas, kā tas varētu būt taukskābju oksidācijas defektu gadījumā. Ģimeņu ciltskoku analīze arī ir parādījusi, ka vairākās ģimenēs bērni ir miruši agrīnā zīdaiņu vecumā ar dažādām citām diagnozēm, bet potenciāli ārstējama vielmaiņas slimība nav bijusi diagnosticēta. Ja vielmaiņas slimības diagnoze šajās ģimenēs būtu bijusi noteikta agrāk, papildus labākai ārstēšanas efektivitātei, vecākiem, zinot slimības atkārtošanās riskus, būtu iespējamas arī dažādas reproduktīvās izvēles. Apskatot citu diagnozi, piemēram, homocistinūrija, šobrīd Latvijā terapiju ar orfānajiem medikamentiem saņem divas pacientes, kuras diagnosticētas ļoti vēlīni un abām meitenēm ir dziļa invaliditāte, ko nosaka garīgās attīstības aizture, redzes traucējumi, skeleta deformācijas un citi simptomi, tomēr, ja diagnoze tiktu precizēta jau presimptomātiski, būtu iespēja klīniskos simptomus mazināt līdz minimumam. Pacientiem ar aizdomām par šīm vielmaiņas slimībām vai vēlīni diagnosticētām slimībām bieži tiek veikti vairāki izmeklējumu un ir ilgstošs hospitalizācijas laiks, tai skaitā, diagnozes precizēšanai. Diagnozes noteikšana mēdz aizņemt pat vairākus gadus un vēlāk ir nepieciešamas atkārtotas hospitalizācijas komplikāciju novēršanai.
Gadījumos, ja jaundzimušajam tomēr būtu smaga slimības forma, kas nebūtu savienojama ar dzīvi vai noritētu zibens formā, nākotnē vecākiem būtu reproduktīvās izvēles iespējas, kādas viņiem nebūtu, ja bērna patiesais nāves cēlonis nebūtu zināms. 

Attiecībā uz jau esošo galaktozēmijas skrīningu paplašinātā jaundzimušo skrīninga ietvaros, uzsākot kopējās galaktozes noteikšanu 2019. gadā, bērnu speciālisti ir konstatējuši, ka izmeklējums būtu pilnveidojams, nodrošinot enzīma GALT aktivitātes noteikšanu jaundzimušajiem ar dzimšanas svaru zem 2000 g vai jaundzimušajiem ar primāri izmainītiem galaktozes rādītājiem, lai samazinātu viltus pozitīvo gadījumu skaitu, kas ir īpaši būtiski, jo galaktozēmijas galvenā ārstēšanas metode jaundzimušajiem ir pārtraukt zīdīšanu. Viltus pozitīva rezultāta gadījumā tiek radīts būtisks stress jaundzimušo vecākiem, īpaši bērna mātei. Vienlaikus pastāv risks, ka šādā gadījumā zīdīšanu pēc tam neizdodas atjaunot. GALT aktivitāti  nepieciešams noteikt, gadījumos, ja ir paaugstināts kopējās galaktozes līmenis, ko var ietekmēt arī skrīninga ņemšanas laiks pret bērna barošanas laiku un gadījumos, ja  jaundzimušais dzimis priekšlaicīgi ar svaru, kas mazāks par 2000 g, kad galaktozes līmenis nav objektīvi izvērtējams.
Sešu mēnešu laikā, kopš ieviests jaunais manipulācijas kods, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca ir konstatējusi, ka skrīninga procesa aprakstā īpašos gadījumos ir veicami papildu precizējumi, kuri paredz GALT enzīma aktivitātes noteikšanu arī visiem jaundzimušajiem, kuriem skrīninga paraugs paņemts pirms 48 stundu vecuma, kā arī priekšlaikus dzimušiem bērniem un jaundzimušajiem, kuri saņēmuši asins produktu transfūziju un/vai parenterālu barošanu. Šādos gadījumos bērns vēl nav saņēmis pietiekamu uztura apjomu, lai tikai galaktozes mērījums būtu ticams, tāpēc galaktozēmijas izslēgšanai nepieciešams noteikt arī GALT enzīma aktivitāti.
Risinājuma apraksts
Projekts paredz paplašināt jaundzimušo skrīningu, iekļaujot šādas slimības: glutārskābes acidūrija, 1. tips; glutārskābes acidūrija, 2. tips (multiplu Acilkoenzīma A dehodrogenāzes deficīts); vidēji garo ķēžu acilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīts; garo ķēžu 3-hidroksiacilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīts; ļoti garo ķēžu acilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīts; primārs karnitīna deficīts; karnitīna/acilkarnitīna translokāzes deficīts; karnitīna palmitoiltransferāzes deficīts, Ia tips; karnitīna palmitoiltransferāzes deficīts, II tips; argininēmija; citrulinēmija, I tips; citrīna deficīts (citrulinēmija II tips); argininosukcināta liāzes deficīts; homocistinūrija un mātes B12 vitamīna deficīts. Plānots, ka skrīningam nepieciešamā materiāla - izžāvēta asins piliena parauga paņemšana jaundzimušajam tiks veikta dzemdību palīdzības iestādē 48 – 72 stundas pēc dzimšanas. Pirms dzīves 48. stundas paraugs ņemams slimiem un priekšlaikus dzimušiem jaundzimušajiem. Savukārt, jaundzimušo skrīninga paraugu laboratoriskie izmeklējumi tiks veikti Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, izmantojot šķidruma hromatogrāfijas tandēma masspektrometrijas (LC-MS/MS) metodi. Aptuvenais skrīninga rezultātu saņemšanas laiks ir bērna desmitā dzīves diena (dažādu apstākļu ietekmē skrīninga rezultāta saņemšanas laiks variē no septītās līdz piecpadsmitajai dzīves dienai, ja laboratorija skrīninga paraugu ir saņēmusi bez novēlošanās, plānoto divu darba dienu laikā). Izmainīta skrīninga rezultāta gadījumā par to tiks informēti vecāki un, nepieciešamības gadījumā, ģimenes ārsts. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti tālākajā diagnostikā un aprūpē rīkosies saskaņā ar izstrādātiem algoritmiem, atkarībā no konkrētajiem izmainītā skrīninga rezultātiem. Turpmāk iedzimtas vielmaiņas slimības – fenilketonūrijas skrīnings (manipulācijas kods 49006) tiks veikts izmantojot šķidruma hromatogrāfijas tandēma masspektrometrijas (LC-MS/MS) metodi, tādejādi ļaujot samazināt plānotos izdevumus jaundzimušo skrīningam.
Minēto izmeklējumu veikšana ir paredzēta Noteikumu Nr. 611 1. pielikumā, papildinot šī pielikuma tabulas 13. un 14. punktu.   

Attiecībā uz galaktozēmijas skrīningu, lai nodrošinātu ticamu un drošu jaundzimušo skrīninga rezultātu galaktozēmijas izslēgšanai, Projekts paredz izteikt jaunā redakcijā Noteikumu Nr. 611 1. pielikuma  13. punktā iekļautā galaktozēmijas jaundzimušo skrīninga algoritmu, nosakot, ka galaktozēmijas jaundzimušo skrīningu ar kopējās galaktozes kvantitatīvo fluorometrisko noteikšanu un enzīma GALT aktivitātes noteikšanu veic  jaundzimušajiem, kuriem asins paraugs paņemts pirms 48. dzīves stundas, priekšlaikus dzimušiem bērniem ar svaru zem 2000 g un/vai dzimšanas laiku ≤33+6 gestācijas nedēļas, jaundzimušajiem, kuri saņēmuši asins produktu transfūziju un/vai parenterālu barošanu, vai jaundzimušajiem ar primāri izmainītiem galaktozes rādītājiem.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Jaundzimušie un viņu vecāki, ārstniecības personas, kuras veiks parauga paņemšanu skrīninga ietvaros.
Ietekmes apraksts
Projekts ietekmēs jaundzimušos, kuriem jaundzimušo skrīninga ietvaros tiks veikta manipulācija un viņu vecākus, kurus, nepieciešamības gadījumā Bērnu klīniskās universitātes speciālisti informēs par turpmākās rīcības nepieciešamību. Paredzamā ietekme ir identiska jau šobrīd valsts nodrošinātā jaundzimušo skrīninga ietekmei.
Manipulācija netiek mainīta, un tiks nodrošināta tāpat kā līdz šim, veicot papildu analīzi asins paraugiem, kuri tiek ņemti jau šobrīd.
Juridiskās personas
  • Ārstniecības iestādes, kuras nodrošina dzemdību palīdzības pakalpojumus un Bērnu klīniskai universitātes slimnīcai.
Ietekmes apraksts
Ārstniecības iestādes, kuras nodrošina dzemdību palīdzības pakalpojumu sniegšanu, skrīninga ietvaros veiks parauga paņemšanu un nogādāšanu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā izmeklējumu veikšanai. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas laboratorijai, aprūpes personālam un ārstiem būs papildu pienākumi jaunā skrīninga tehniskai un procesuālai nodrošināšanai.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija

Informācija par ietekmi uz valsts budžetu tiks aktualizēta atbilstoši projekta redakcijai pēc publiskās apspriešanas.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
VSIA Bērnu klīniskā universitātes slimnīca
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projektā iekļautās tiesību normas nodrošinās glutārskābes acidūrijas (1. tips); glutārskābes acidūrijas (2. tips) (multiplu Acilkoenzīma A dehodrogenāzes deficīta); vidēji garo ķēžu acilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīta; garo ķēžu 3-hidroksiacilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīta; ļoti garo ķēžu acilkoenzīma A dehidrogenāzes deficīta; primāra karnitīna deficīta; karnitīna/acilkarnitīna translokāzes deficīta; karnitīna palmitoiltransferāzes deficīta (I a tips); karnitīna palmitoiltransferāzes deficīta (II tips); srgininēmijas; citrulinēmijas (I tips); citrīna deficīta (citrulinēmija, II tips), argininosukcināta liāzes deficīta; homocistinūrijas un  mātes B12 vitamīna deficīta savlaicīgu diagnosticēšanu un ārstēšanu, tādējādi glābjot bērnu ar iedzimtām patoloģijām veselību un dzīvību.
Projektā iekļautās tiesību normas nodrošinās ticamākus galaktozēmijas jaundzimušo skrīninga rezultātus, tādējādi novēršot viltus skrīninga rezultātu iespējamību.

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi