Anotācija (ex-ante)

22-TA-2329: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Noteikumi par Latvijas zinātnes nozaru grupām, zinātnes nozarēm un apakšnozarēm" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Tiesību akts / Ministru Prezidenta rezolūcija
Apraksts
Zinātniskās darbības likuma (redakcijā, kas pieņemta Saeimā 2022.gada 14.jūlijā, spēkā ar 2022.gada 29.jūliju) (turpmāk - Likums):
1) 13. panta otrās daļas 3.1 punkts paredz, ka Ministru kabinets nosaka Latvijas zinātnes nozaru grupas, zinātnes nozares un apakšnozares;
2) pārejas noteikumu 38.punkts nosaka, ka Ministru kabinetam līdz 2022. gada 31. augustam izdara grozījumus Ministru kabineta 2018. gada 23. janvāra noteikumos Nr. 49 "Noteikumi par Latvijas zinātnes nozarēm un apakšnozarēm".

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikt Latvijas zinātnes nozaru grupas. 
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Ministru kabineta 2018. gada 23. janvāra noteikumi Nr. 49 "Noteikumi par Latvijas zinātnes nozarēm un apakšnozarēm" (turpmāk - MK noteikumi) jau nosaka Latvijas zinātnes nozares un apakšnozares, kas atbilst vienotiem starptautiskajiem standartiem, balstoties uz Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), kuras dalībvalsts ir Latvija, publicēto zinātnes statistikas metodoloģijas krājumā Frascati Manual zinātnes nozaru klasifikāciju (https://www.oecd.org/science/inno/38235147.pdf) (turpmāk - klasifikācija), kuru piemēro 35 pasaules valstīs, tai skaitā lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu.
Klasifikatora pirmajā klasifikācijas līmenī ir 6 zinātnes nozaru grupas: dabaszinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, medicīnas un veselības zinātnes, lauksaimniecības zinātnes, sociālās zinātnes, humanitārās un mākslas zinātnes (turpmāk - klasifikatora zinātnes nozaru grupas). 
Lai gan MK noteikumi pašlaik nenosaka Latvijas zinātnes nozaru dalījumu zinātnes nozaru grupās, taču MK noteikumu pielikuma tabulā, vadoties no klasifikatora zinātnes nozaru grupām, Latvijas zinātnes nozares un apakšnozares ir jau sagrupētas šādās 6 zinātnes nozaru grupās (turpmāk - Latvijas zinātnes nozaru grupas):
1) dabaszinātnes,
2) inženierzinātnes un tehnoloģijas,
3) medicīnas un veselības zinātnes,
4) lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnes,
5) sociālās zinātnes,
6) humanitārās un mākslas zinātnes.
MK noteikumu pielikumā ir arī norādīts, katras Latvijas zinātnes nozares sasaiste ar attiecīgu klasifikatora zinātnes nozari.
Latvijas zinātnes nozares ir nepieciešams iedalīt Latvijas zinātnes nozaru grupās, lai:
1) apvienotu Latvijas zinātnes nozares vienojošās radnieciskās zinātnes nozaru grupās, kas ir būtiski zinātnes politikas plānošanai un īstenošanai,
2) noteiktu augstskolas stratēģiskās specializāciju atbilstoši Augstskolu likuma 3.pantam,
3) nodrošinātu Zinātniskās darbības likuma 10.panta 2.1 daļā noteikto, ka zinātnes doktora diplomā norāda ari attiecīgu zinātnes nozares grupu;
4) nodrošinātu dalību nacionālo, Eiropas Savienības un starptautisko zinātnisko pētījumu programmās, zinātnisko pētījumu projektos un aktivitātēs , kā arī citos ar zinātnisko darbību saistītos pasākumos, kur izmanto zinātnes nozaru dalījumu grupās.

Ievērojot, ka MK noteikumi satur tikai 2.punktus un vienu pielikumu, tad, lai gan ir nepieciešami tikai trīs grozījumu punkti, ar kuriem papildinātu MK noteikumus ar vārdiem “zinātnes nozaru grupas”, taču, ievērojot  MK noteikumos ietverto punktu skaitu un pamatojoties uz Ministru kabineta 2009.gada 3.februāra noteikumu Nr.108 "Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi"140. punktu, grozījumu noteikumu projektu nesagatavo, ja tā normu apjoms pārsniedz pusi no spēkā esošo noteikumu normu apjoma.
Tā kā MK noteikumu nosaukumā, 1., 2. un pielikumā ir jāpapildina ar vārdiem "zinātnes nozaru grupa", tad grozījumu skaits formāli ir vairāk, līdz ar to MK noteikumi ir jāizdod jaunā redakcijā.
Projektā Latvijas zinātnes nozares paliek nemainīgas un informāciju par Latvijas zinātnes nozarēm un apakšnozarēm skatīt MK noteikumu anotācijā https://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40431506.
Projektam nav ietekmes uz Nacionālās zinātniskās darbības informācijas sistēmas Latvijas Zinātnes padomes ekspertu datubāzi un Zinātnisko institūciju akadēmiskajos amatos ievēlēto personu reģistru.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Nepieciešams noteikt Latvijas zinātnes nozaru grupas. MK noteikumi jau nosaka zinātnes nozares un apakšnozares. 
Apakšnozares ar projektu netiek mainītas, izņemot projekta pielikuma tabulā ietverto apakšnozari "Muzikoloģija", kuru, pamatojoties uz Kultūras ministrijas sniegto atzinumu par projektu TAP 15.08.2022., aizstāt ar apakšnozarēm "Vēsturiskā muzikoloģija", "Etnomuzikoloģija", "Sistemātiskā muzikoloģija", jo  šāds dalījums  ir nepieciešams, lai nodrošinātu atbilstību citu Eiropas valstu pieredzei, jo visām šīm trīs apakšnozarēm ir atšķirīgi uzstādījumi un pētniecības pieejas. Ar vārdu "Muzikoloģija"' citās Eiropas valstīs saprot vēsturisko pieeju. Sistemātiskā muzikoloģija savukārt arī ietvert mūzikas pedagoģijas un mūzikas psiholoģijas atzarus. Pēc šāda apakšnozaru dalījuma tiek veidoti arī pētniecības institūti.
Risinājuma apraksts
Projekta 1.punks nosaka, ka ar noteikumiem nosaka Latvijas zinātnes nozaru grupas, zinātnes nozares un apakšnozares, savukārt projekta 2.punkts nosaka, ka Latvijas zinātnes nozaru grupas, zinātnes nozares un apakšnozares ir noteiktas šo noteikumu pielikumā.
Projekta pielikums "Latvijas zinātnes nozaru grupas, zinātnes nozares un apakšnozares" nosaka Latvijas zinātnes nozaru grupas, zinātnes nozares un apakšnozares un satur katras zinātnes nozares sasaisti ar attiecīgu klasifikatora zinātnes nozari.
Projekta pielikuma saturs pilnā apmērā satur MK noteikuma pielikuma saturu, ar niansi, ka:
1) projekta pielikuma tabulā ir izveidota viena jauna kolona "zinātnes nozaru grupas", kurā izvietotas Latvijas zinātnes nozaru grupas, kas jau ir norādītas MK noteikumu pielikuma tabulā ar formatējumu bold. Kolonnā "zinātnes nozaru grupas" ir norādītas Latvijas zinātnes nozaru grupas;
2) projekta pielikuma tabulā zinātnes nozaru grupas "Humanitārās un mākslas zinātnes"  zinātnes nozares "Mūzika, vizuālās mākslas un arhitektūra" apakšnozares ir:
Pilsētbūvniecība
Lauku būvniecība
Ēku arhitektūra
Ainavu arhitektūra
Latviešu folkloristika
Salīdzināmā folkloristika
Cittautu folkloristika
Vizuālās mākslas, tai skaitā glezniecības, tēlniecības, grafikas, lietišķās mākslas, dizaina, komunikācijas tehnoloģijās izmantotā mākslas vēsture un teorija
Teātra un kino vēsture un teorija
Vēsturiskā muzikoloģija
Etnomuzikoloģija
Sistemātiskā muzikoloģija
Kultūras teorija
Arhitektūras teorija un vēsture
Citas mūzikas, vizuālās mākslas un arhitektūras apakšnozares.
          
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • zinātnes doktora grāda pretendenti
Ietekmes apraksts
Saskaņā ar Zinātniskās darbības likuma 10.panta 2.1 daļu zinātnes doktora diplomā norāda zinātnes doktora grāda oficiālo saīsinājumu, attiecīgu zinātnes nozares grupu un promocijas darba nosaukumu.
Juridiskās personas
  • privātpersonu dibinātas augstskolas
Ietekmes apraksts
Saskaņā ar Zinātniskās darbības likuma 10.panta 2.1 daļu zinātnes doktora diplomā norāda zinātnes doktora grāda oficiālo saīsinājumu, attiecīgu zinātnes nozares grupu un promocijas darba nosaukumu.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Nav ietekme uz valsts vai pašvaldību budžetiem.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Sabiedrības līdzdalība nav nepieciešama, jo tiek saglabātas MK noteikumu pielikumā noteiktās Latvijas zinātnes nozares un apakšnozares (izņemot projekta pielikuma tabulā ietverto apakšnozari "Muzikoloģija", kuru precizē, pamatojoties uz Kultūras ministrijas sniegto atzinumu par projektu TAP 15.08.2022), kā arī zinātnes nozaru grupas šajā pielikumā ir iezīmētas formatējumā bold un ar projektu zinātnes nozaru grupas netiek mainītas, bet gan tikai pārceltas uz jaunu kolonnu. 

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Izglītības un zinātnes ministrija
  • valsts augstskolas

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Projektā noteiktās zinātnes nozaru grupas ir nepieciešamas, lai IZM:
1) īstenotu zinātnes politiku,
2)  sagatavotos zinātnisko institūciju darbības starptautisko novērtējumu,
3)  noteiktu valsts augstskolas stratēģiskās specializācijas atbilstoši Augstskolu likuma 3.pantam,
4) nodrošinātu Zinātniskās darbības likuma 10.panta 2.1 daļas izpildi, ka zinātnes doktora diplomā norāda arī attiecīgu zinātnes nozares grupu;
4) nodrošinātu dalību nacionālo, Eiropas Savienības un starptautisko zinātnisko pētījumu programmās, zinātnisko pētījumu projektos un aktivitātēs, kā arī citos ar zinātnisko darbību saistītos pasākumos, kur izmanto zinātnes nozaru dalījumu grupās.
Valsts augstskola:
1) atbilstoši Augstskolu likuma 3.1, 3.2, 3.3 un 3.4 pantam, ievērojot tās tipu, īsteno savas darbības mērķus atbilstoši dibinātāja noteiktajai stratēģiskajai specializācijai, kuru īsteno noteiktās zinātnes nozaru grupās,
2)  nodrošina Zinātniskās darbības likuma 10.panta 2.1 daļas izpildi, ka zinātnes doktora diplomā norāda arī attiecīgu zinātnes nozares grupu.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi