Anotācija (ex-ante)

23-TA-1391: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumos Nr. 91 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt kvalitatīvu institucionālai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu dzīvesvietā un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamību personām ar invaliditāti un bērniem" 9.2.2.2. pasākuma "Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide" īstenošanas noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumos Nr. 91 “Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.2. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt kvalitatīvu institucionālai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu dzīvesvietā un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamību personām ar invaliditāti un bērniem” 9.2.2.2. pasākuma “Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide” īstenošanas noteikumi” (turpmāk – TA projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva un izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības (turpmāk – ES) struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020. gada plānošanas perioda vadības likuma 20. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
TA projekta mērķis ir veikt tehniskus precizējumus 9.2.2.2. pasākuma īstenošanas nosacījumos, lai paredzētu iespēju izplatīt psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (turpmāk – FT), kuriem komisija[3] ir noteikusi invaliditāti, un viņu likumiskiem pārstāvjiem vai audžuģimenei (turpmāk – ģimenes locekļi) izmēģinājumprojekta rezultātus.


[3] Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (turpmāk – komisija);
 
Spēkā stāšanās termiņš
Jebkādi citi nosacījumi (atrunāti tiesību aktā)
Pamatojums
-

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Pēdējos gados arvien biežāk sabiedrībā aktualizējas jautājumi par agrīnu bērnu ar FT diagnostiku un nepieciešamā atbalsta sniegšanu. Uzklausot bērnu ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem) ģimenes locekļu intereses pārstāvošo nevalstisko organizāciju un sociālo pakalpojumu jomas ekspertu viedokļus, kā arī iepazīstoties ar esošo situāciju Latvijā, secināms, ka valstī kopumā trūkst atbalsta pasākumi un sociālie pakalpojumi bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un to ģimenes locekļiem.
Arī Valsts Kontroles 19.10.2022. revīzijas ziņojumā ““Problēmbērni” – pieaugušo neizdarību spogulis”[4] minēts, ka, lai gan pēdējos gados atbildīgās institūcijas un arī sabiedrība apzinās, ka ir nepieciešams agrīni pamanīt izmaiņas bērna uzvedībā un iesaistīties to risināšanā, Latvijā nav skaidras sistēmas, kā palīdzēt bērniem ar uzvedības problēmām vai to iestāšanas risku, īpaši pusaudžiem, jo nav pieejami nepieciešamie atbalsta pakalpojumi. Atbilstoši Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādņu 2021. - 2027. gadam[5] 2.rīcības virziena 2.4.7.uzdevumam, kā arī atbilstoši Sociālo pakalpojumu pilnveidošanas un attīstības plāna 2022. – 2024. gadam[6] 1.1.8. pasākumam, valstij kopumā ir jārod risinājums atbalsta tupināšanai ģimenēm ar bērniem, kuriem ir autiskā spektra traucējumi.
9.2.2.2. pasākuma ietvaros tiek izstrādāts un izmēģinājumprojektā aprobēts jauns pakalpojums psihosociālās rehabilitācijas sniegšanai bērniem ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem), kuriem komisija ir noteikusi invaliditāti, un viņu ģimenes locekļiem. Tāpat tiks veikta arī šī izmēģinājumprojekta rezultātu novērtēšana.



[4] Pieejams šeit: https://www.lrvk.gov.lv/lv/revizijas/revizijas/noslegtas-revizijas/vai-bernam-ar-uzvedibas-problemam-un-ta-gimenei-ir-iespeja-sanemt-nepieciesamo-atbalstu

[5] Peejamas šeit:  https://likumi.lv/ta/id/325828-par-socialas-aizsardzibas-un-darba-tirgus-politikas-pamatnostadnem-2021-2027-gadam

[6] Pieejams šeit:  https://likumi.lv/ta/id/331256-par-socialo-pakalpojumu-pilnveidosanas-un-attistibas-planu-2022-2024-gadam
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
9.2.2.2. pasākuma ietvaros nav paredzēta izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšana. Sākotnēji 9.2.2.2. pasākuma pieejamā finansējuma (t.i. tā brīža finanšu ietaupījuma) ietvaros nebija iespēja īstenot psihosociālā rehabilitācijas pakalpojuma aprobēšanas izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšanu, lai gan rezultātu izplatīšanas nepieciešamība tika apzināta jau brīdī, kad šī atbalstāmā darbība tika ietverta 9.2.2.2. pasākumā. Psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšana ir būtisks nosacījums, lai popularizētu izstrādāto un aprobēto psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu un iepazīstinātu ar tā saturu iespējami plašāku personu loku.  
Risinājuma apraksts
Šobrīd 9.2.2.2. pasākuma projekta atbalstāmās darbības Nr. 6.1. “Metodikas izstrāde atbalsta apmēra noteikšanai bērniem ar funkcionāliem traucējumiem” ietvaros ir radies finanšu ietaupījums, kuru paredzēts novirzīt psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšanai.
Ņemot vērā minēto, TA projekts paredz precizēt MK noteikumu Nr. 91 15.14 2., 18.1. un 24.10.6. apakšpunktu, paredzot, ka 9.2.2.2. pasākumā tiek nodrošināta arī psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšana.
Tāpat tiek paredzēts, ka izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšanu nodrošinās finansējuma saņēmēja piesaistīts pakalpojuma sniedzējs MK noteikumu Nr. 91 17.2.1. apakšpunktā minēto izmaksu ietvaros. Ja izmaksas telpu īrei un nomai, kancelejas preču iegādei un kafijas paužu nodrošināšanai nebūs ietvertas minētajā līgumā, tās varēs plānot atbilstoši MK noteikumu 18.1.apakšpunkta nosacījumiem.
Psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšanas kopējās izmaksas sastāda indikatīvi 25 000 euro[7], kā ietvaros plānota divu dienu klātienes konference (ar video tiešraidi) un radošajām darbnīcām/domnīcām. Konferencē tiks piesaistīti arī ārvalstu eksperti, kas dalīsies ar savu pieredzi atbalsta sniegšanā bērniem ar autiskā spektra traucējumiem. Konferences izmaksas tiks nodrošinātas esošā 9.2.2.2. pasākuma finansējuma ietvaros (t.i. pārplānojot 9.2.2.2. pasākuma projekta finanšu ietaupījumu) un papildu finansējums tās nodrošināšanai nav nepieciešams.

TA projektam nav negatīvas ietekmes uz 9.2.2.2. pasākuma uzraudzības rādītāju un mērķa sasniegšanu un noslēgto vienošanos par 9.2.2.2. pasākuma projekta īstenošanu, un tas neietekmē īstenošanā esošo projektu. Pēc TA projekta spēkā stāšanās finansējuma saņēmējs veiks atbilstošus grozījumus 9.2.2.2. pasākuma projektā un iesniegs tos Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā.


[7] Indikatīvās izmaksas noteiktas, ņemot vērā LM 2021. gadā organizētās klātienes starptautiskās  konferences “Starptautiskas konferences organizēšana par vīriešu lomu mūsdienu sabiedrībā” izmaksas. Detālāka informācija pieejama šeit:  https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/40624
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Bērni ar FT (t.i. autiskā spektra taucējumiem), kuriem komisija ir noteikusi invaliditāti, un viņu ģimenes locekļi.
Ietekmes apraksts
Bērni ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem) un viņu ģimenes locekļi tiks informēti par ikdienas dzīvē svarīgiem jautājumiem, saskaroties ar diagnozi  - autiskā spektra traucējumi. Vienlaikus tiks arī iepazīstināti ar psihosociālā atbalsta saņemšanas iespējām arī turpmāk.
 
Juridiskās personas
  • nevalstiskās organizācijas
  • Valsts un pašvaldību iestādes
Ietekmes apraksts
Valsts un pašvaldību iestāžu un nevalstisko organizāciju pārstāvji tiks informēti par 9.2.2.2. pasākuma ietvaros izstrādātā psihosociālā rehabilitācijas pakalpojuma izmēģinājumprojekta rezultātiem, tostarp labās prakses pieeju (t.sk. ārvalstu) psihosociālā rehabilitācijas pakalpojuma nodrošināšanā bērniem ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem) un varēs to pārņemt un izmantot atbalsta sniegšanā turpmāk personām, kam šāds atbalsts ir nepieciešams.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
TA projekts tiek virzīts steidzamības kārtā.

6.4. Cita informācija

TA izstrādē iesaistītā institūcija - LM
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma bērniem ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem) un viņu ģimenes locekļiem izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšana veicinās šī pakalpojumu ieviešanu un tas kopumā uzlabos bērnu ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem) un  viņu ģimenes locekļu sociālo situāciju, proti, veicinās šo bērnu integrāciju sabiedrībā un izglītības sistēmā, kā arī nodrošinās iespēju saņemt individuālajām vajadzībām atbilstošu sociālo pakalpojumu. Savukārt bērnu ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem) ģimenes locekļiem tiks veicināta iespēja iekļauties sabiedrībā un darba tirgū. Tāpat konferences ietvaros īstenotie pasākumi nodrošinās līdzīgās situācijās esošu personu socializēšanos, nodrošinot savstarpējo komunikāciju, informācijas un viedokļu apmaiņu, kā arī savstarpējā atbalsta sniegšanas iespējas.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma bērniem ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem) un viņu ģimenes locekļiem izmēģinājumprojekta rezultātu izplatīšana varētu veicināt šī pakalpojumu ieviešanu un tas uzlabos bērnu ar FT (t.i. autiskā spektra traucējumiem) un viņu ģimenes locekļu vienlīdzīgas iespējas un tiesības, jo tiks veicināta šo personu integrācija sabiedrībā, izglītības sistēmā un darba tirgū.
 

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi