Anotācija (ex-ante)

23-TA-2962: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par apropriācijas pārdali no budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmas 17.00.00 "Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai" uz Izglītības un zinātnes ministrijas budžetu" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta rīkojuma projekts sagatavots, pamatojoties uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 1. un 8.pantu un Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojumu Nr. 966 (prot. Nr. 66 57. §) “Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023.gadam” (turpmāk – pasākumu plāns) un minētā pasākumu plāna aktivitātes Nr. 1.10. “Nevalstisko un citu organizāciju piesaistīšana un atbalsta sniegšana to darbības nodrošināšanai, kas saistīta ar pasākumu īstenošanu Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam.” un aktivitātes Nr. 6.9. “Atbalsts neformālās izglītības pasākumu nodrošināšanai, tai skaitā latviešu valodas apguvei.”. Ministru kabineta rīkojuma projekts paredz no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” Izglītības un zinātnes ministrijai piešķirt finansējumu 78 355 euro apmērā mācību semināra organizēšanai par traumu un psihoemocionālo palīdzību traumas seku novēršanai (5 dienas) 70 personām  un informatīvu lekciju organizēšanai 150 personām.
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Nodrošināt iespēju Ukrainas  un Latvijas izglītības, klīniskajiem un veselības psihologiem, kā arī psiholoģijas maģistrantūras pēdējā gada studentiem piedalīties padziļinātā apmācību seminārā par Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta laikā gūtajām psiholoģiskajām traumām, to psihoemocionālajām sekām un seku novēršanu Ukrainas civiliedzīvotājiem. 
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta ietekme uz cilvēku garīgo veselību ir graujoša. Tā ir milzīga gan Ukrainas civiliedzīvotāju vidū, gan viņu piederīgo vidū Latvijā, kā arī Ukrainas sabiedrībā kopumā. Traumas seku novēršanai ir nepieciešami ilgtermiņa risinājumi, tostarp ieguldījumi psihiskās veselības aprūpes pakalpojumos, izglītībā un sabiedrības izpratnes veidošanā. Šī projekta mērķis ir pilnveidot speciālistu zināšanas par psiholoģisko palīdzību, lai veicinātu karā cietušo psiholoģisko noturību, spēju vadīt stresu un pārvarēt traumas sekas, kā arī sniegt atbalstu Ukrainas sabiedrībai.
Izvērtējot pašlaik pieejamos pakalpojumus psiholoģiskās palīdzības nodrošināšanai iedzīvotājiem pēc karā gūtas traumatiskas pieredzes, jāatzīst, ka pakalpojumu pieejamība ir nepietiekama, speciālistiem trūkst zināšanu un pieredzes tieši kara traumas seku novēršanai gan bērniem, gan pieaugušajiem; resursi ir sadrumstaloti un trūkst vienotas sistēmas to koordinēšanai.

Pamatojoties uz pasākumu plāna 1.10.punktu un 6.9. punktu, Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Universitāte, sadarbojoties ar ukraiņu atbalsta biedrību “Tev”, nodrošinās Ukrainas un Latvijas psihologiem atbalstu dalībai ievadlekcijā un padziļinātajās mācībās, lai stiprinātu Latvijas un Ukrainas ekspertu zināšanas par Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta ietekmi uz Ukrainas civiliedzīvotāju garīgo veselību un uzlabotu prasmes sniegt atbilstošu profesionālu atbalstu bruņotajā konfliktā cietušajiem traumas seku novēršanai.  

 Mācību ilgums ir 5 dienas, 8 stundas dienā. Mācību norises vieta – Latvijas Universitāte.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Analizējot psiholoģiskā palīdzības sniegšanas pieredzi Ukrainas civiliedzīvotājiem kopš Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta sākuma Ukrainā, ir redzams, ka palīdzības sniegšanā visaktīvāk iesaistījās nevalstiskās organizācijas, piemēram, Krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes”, Latvijas Psihoterapeitu biedrība, Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija, Latvijas Universitātes Psiholoģiskās palīdzības centrs. Tomēr pašreizējie palīdzības resursi ir nepietiekami; tāpat arī daudzi speciālisti atzīst, ka viņu zināšanas un prasmes kara traumas seku novēršanai ir nepietiekamas.
Risinājuma apraksts
Tiesību akta projekts paredz no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” Izglītības un zinātnes ministrijai piešķirt finansējumu 78 355  euro apmērā, lai nodrošinātu Ukrainas un Latvijas speciālistiem dalību mācību seminārā, kā arī plašākas auditorijas dalību informatīvajā seminārā par traumas sekām, to novēršanu un pašpalīdzību Ukrainas civiliedzīvotājiem. Mācības nodrošinās profesionāli traumas terapeiti un pasniedzēji no Izraēlas ar daudzu gadu pieredzi šajā jomā, kas Ukrainas un Latvijas speciālistiem sniegs zināšanas un prasmes par psiholoģisko palīdzību pēctraumas stresa traucējumu novēršanai, izpratni par vienotas palīdzības sistēmas izveidi, lai sniegtu Ukrainas civiliedzīvotājiem psiholoģisko palīdzību vēl mērķtiecīgāk un padziļinātāk. Apmācību seminārā būs iespēja piedalīties vairākiem Latvijas psihologiem. Padziļinātais apmācību seminārs veicinās ilgtermiņa sadarbības iespējas starp Latvijas, Ukrainas un Izraēlas psihologiem, tādējādi uzlabojot psiholoģiskās palīdzības pakalpojumus veselības aprūpes un izglītības sistēmās.

Mācību norise paredzēta no 2023.gada 11.decembra līdz 17.decembrim.

Kopējais dalībnieku skaits padziļinātajās mācībās: 70 (20 Latvijas un 50 Ukrainas speciālisti); apmācību vada 4 Izraēlas eksperti. Informatīvajā seminārā – 150 dalībnieki.
Mācību programmas saturs:
Kara traumas izpratnes modelis, riska un aizsargfaktori.
Stresa vadīšana un ikdienas aktivitāšu atjaunošana cietušajiem.
Traumatiskās pieredzes pārstrāde.
Traumatiskās sēras.
Trauma dažādās kultūrvidēs; kultūras loma psiholoģiskās palīdzības procesā.
Sekundārā traumatizācija un tās novēršana.
Par traumu informēta izglītība: kā veidot vienlīdzīgu un atbalstošu vidi skolā, veicināt cietušo skolēnu stresa noturību un traumas seku novēršanu izglītības iestādē.
Par traumu informētas darbavietas: kā veidot vienlīdzīgu un atbalstošu vidi darba vidē, veicināt cietušo personu stresa noturību un traumas seku novēršanu darbavietās.
Par semināra dalībnieku atlasi atbildīga Latvijas Universitāte un Ukrainas atbalsta biedrība “Tev”.

Atbalsta apmērs: 78 355 euro.

Finansējums tiks piešķirts uz līguma pamata starp Izglītības un zinātnes ministriju un Latvijas Universitāti.

Projekta rezultātā tiks apmācīti 70 speciālisti, kuri nodrošinās psiholoģisko palīdzību karā cietušajiem un viņu piederīgajiem izglītības iestādēs, krīžu un konsultāciju centros, kā arī veselības aprūpes iestādēs, tādējādi veicinot cietušo psiholoģisko labklājību un veiksmīgu integrāciju sabiedrībā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Ukrainas civiliedzīvotāji
Ietekmes apraksts
Saņems atbalstu socializācijai un psihoemocionālajai labbūtībai, prasmju pilnveidei, komunicējot un sadarbojoties gan savā starpā, gan ar Latvijas speciālistiem.
Juridiskās personas
  • Latvijas Universitāte
  • Biedrība "Tev"
Ietekmes apraksts
Jānodrošina resursi un atbilstoša vide, lai uzlabotu Ukrainas un Latvijas speciālistu zināšanas un prasmes kara traumas seku novēršanai Ukrainas civiliedzīvotājiem.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
78 355
0
0
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
0
78 355
0
0
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-78 355
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
-78 355
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
78 355
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
-
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
Projekts paredz no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai”  piešķirt 78 355 euro Izglītības un zinātnes ministrijas  valsts budžeta programmai 03.01.00 “Augstskolas”. Finansējums tiek plānots ekspertu darba apmaksai, dalībnieku ceļu izdevumiem, dienas nodarbībām (5 dienas) 70 personām (ietver izglītojošus pasākumus, darba grupas),izmitināšanai un iztikai. 

Plānotā pasākuma tāme (pievienota anotācijas pielikumā)
 
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Sabiedrības līdzdalība uz šo projektu neattiecas.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Latvijas Universitāte

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekta paredzamā ietekme uz veselību, jo īpaši psihisko veselību, saistāma ar aktivitāšu rezultātā pilnveidotu psihologu kompetenci sniegt atbilstošu palīdzību kara traumatiskās pieredzes efektīvākai pārstrādei, mazinot postraumatiskā stresa un citu traucējumu attīstības risku karadarbības skartajiem civiliedzīvotājiem un atbalsta procesā iesaistītajām personām.
 

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Ukrainas civiliedzīvotājiem – skolas vecuma bērniem vecumā no 7 līdz 18 gadiem būs  nodrošināta psiholoģiskā palīdzība pēctraumas stresa traucējumu novēršanai.

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Pielikums
Nosaukums
Pielikums. Izmaksu tāme.