Anotācija (ex-ante)

22-TA-3784: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju" 4.3.5.4. pasākuma "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.4.pasākuma “Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība” īstenošanas noteikumi” (turpmāk – TA projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva un ir izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu, kā arī izpildot Ministru kabineta (turpmāk – MK) 2022. gada 20.septembra sēdes protokollēmuma (protokols Nr. 48, 63. §) 10.punkta uzdevumu. TA projekts izstrādāts, ņemot vērā Informatīvo ziņojumu par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.4.pasākuma “Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība” īstenošanu, kas izskatīts MK 2022. gada 20.septembra sēdē.
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
TA projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.4.pasākuma “Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" (turpmāk – 4.3.5.4. pasākums) īstenošanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Profesionālam sociālajam darbam ir nozīmīga loma sociālās politikas ieviešanā un starpdisciplinārā praksē globālā mērogā, kas saskaņā ar Starptautiskās sociālo darbinieku federācijas (IFSW) aktuālajiem pētījumiem un lēmumiem kļuva jo būtiskāka Covid – 19 pandēmijas apstākļos. Sociālais darbs kā integrēta profesionālu kompetenču joma (sociālo un humanitāro zinātņu elementi, pedagoģijas, komunikācijas zinātnes un sabiedrības veselības elementi) ir viena no elastīgākajām un sadarbībai ar citiem palīdzošo un tiesībsargājošo profesiju pārstāvjiem atvērtākā profesionālās darbības joma. Tā ir dinamiska profesija ar “dzīvu”, attīstībā esošu definīciju, kas sevi atjauno atbilstoši cilvēku un sabiedrības vajadzībām.
Profesionāls sociālais darbs ir vērsts uz problēmu risināšanu un pārmaiņām, lai mazinātu vai novērstu sabiedrībā pastāvošo nevienlīdzību un atjaunotu sociālo taisnīgumu, reaģē uz krīzēm un ārkārtas situācijām, kā arī risina klientu ikdienas personiskās un sociālās problēmas, strādā partnerībā ar pakalpojumu lietotājiem, veicina prevenciju/profilaksi, integrāciju un kohēziju (iekļaušanu). Pašlaik sociālais darbs globāli tiek novērtēts kā viena no straujāk augošajām profesijām. ASV sociālo darbinieku asociācija (NASW) prognozē, ka tuvākajos astoņos gados sociālo darbinieku pieprasījums pieaugs par 11%. Sociālie darbinieki ir pieprasīti valsts, pašvaldību iestādēs un nevalstiskajā sektorā, tieši viņi iesaistās tādu globālu izaicinājumu un problēmu risināšanā kā nabadzība un sociālā atstumtība, migrācija, dažādu dabas katastrofu un krīžu seku likvidēšana. Arī Latvijā skaidri atklājas šīs starptautiska līmeņa tendences. Arvien pieaug vajadzība pēc kvalificētiem darbiniekiem, kas spēj strādāt ar ģimenēm un atsevišķiem indivīdiem, kam ir multiplas un ilgstošas problēmas, novērtēt problēmu cēloņus un piesaistīt piemērotākos pakalpojumus. Tiem ir jāspēj strādāt ar specifiskām mērķa grupām un problemātiku (atkarības, vardarbība, personas ar garīga rakstura traucējumiem u.tml.), sniedzot padziļinātu atbalstu. Vienlīdz strauji pieaug nepieciešamība arī pēc citiem speciālistiem, kas veic preventīvo darbu un strādā ar klientu prasmju līmeņa celšanu un uzturēšanu. Taču sociālo pakalpojumu efektivitātes pilnveidošanai un jaunu, mūsdienīgu sociālo pakalpojumu izveidei pašvaldībām trūkst iekšējo resursu un kapacitātes. Lai arī Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma (turpmāk – SPSPL) 10. pantā joprojām ir noteikts, ka uz vienu tūkstoti iedzīvotāju jābūt vismaz vienam sociālā darba speciālistam, Latvijā 2019. gadā sociālos pakalpojumus pašvaldību iestādēs sniedza 2 092 speciālisti, izpildot likuma normu par 75%. Savukārt 2020. gadā tie bija 2 105[1] sociālā darba speciālisti, un likuma norma tika izpildīta par 77%, 2021. gadā tie bija 2213 sociālā darba speciālisti, un likuma norma tika izpildīta par 78%, bet 2022. gadā tie bija 2207 sociālā darba speciālisti, un likuma norma tika izpildīta par 78%. 9.2.1.1. pasākuma[2] ietvaros veiktā ex-ante pētījuma[3] rezultāti liecina, ka augstā darba slodze un papildu personāla resursu trūkums sociālajos dienestos ir uzskatāms par vienu no būtiskākajiem iemesliem, kāpēc nav attīstīts preventīvais sociālais darbs, kas ļautu izvērtēt iespējamos riskus un novērstu krīzes situācijas. Ar esošajiem sociālo darbinieku resursiem pietiek tikai krīzes intervencēm[4].
Sociālo pakalpojumu sniegšanai nepieciešamo sociālās jomas izglītību sociālā darba, karitatīvā sociālā darba, sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas un sociālās palīdzības  organizēšanas studiju programmās Latvijā ir iespēja apgūt 6 augstskolās un 2 koledžās atbilstoši šādiem Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūras līmeņiem:
1.       īsajā ciklā, kurā tiek īstenotas sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas un sociālās palīdzības  organizēšanas studiju programmas, kas atbilst piektajam Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūras līmenim;
2.       pirmajā ciklā, kurā tiek īstenotas sociālā darba un karitatīvā sociālā darba studiju programmas bakalaura vai profesionālās kvalifikācijas diploma ieguvei, kas atbilst sestajam Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūras līmenim;
3.       otrajā ciklā, kurā tiek īstenotas sociālā darba un karitatīvā sociālā darba studiju programmas maģistra diploma ieguvei, kas atbilst septītajam Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūras līmenim.

[1] Līdzšinēji informācija nav uzskaitīta sadalījumā pēc dzimuma, to plānots uzkrāt projekta ieviešanas gaitā.
[2] Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.—2020.gada plānošanas perioda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Paaugstināt sociālo dienestu darba efektivitāti un darbinieku profesionalitāti darbam ar riska situācijās esošām personām” 9.2.1.1. pasākums “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” (turpmāk – 9.2.1.1. pasākums).
[3] 9.2.1.1. pasākuma ietvaros “Baltic Institute of Social Sciences” veiktais pētījums: “Ex-ante izvērtējums pašvaldību sociālo dienestu darbības efektivitātes novērtēšanai” (turpmāk – ex-ante pētījums).
[4] Darbinieku trūkumu un nepieciešamību pēc pieejamiem profesionālās kompetences pilnveides pasākumiem atspoguļo arī pēc administratīvi teritoriālās reformas 9.2.1.1. pasākuma ietvaros īstenotā 43 novadu sociālo dienestu vadītāju aptauja 2021. gada novembrī. Aptaujas rezultāti liecina, ka sociālo darbinieku nepietiekamība gandrīz visās jaunveidotajās pašvaldībās ir aktuāla problēma. Sociālo darbinieku trūkumu pašvaldību sociālajos dienestos un to struktūrvienībās apliecināja 65% aptaujāto. Sociālie darbinieki strādā pārslodzes apstākļos – aktīvo klientu lietu skaits mēnesī sociālajiem darbiniekiem visbiežāk ir 20 – 30, bet minētas arī 59 lietas. Vairāk kā puse respondentu atzinuši, ka viņu iestādē strādā sociālie darbinieki, kuriem nav likumam atbilstošas izglītības. Vairums sociālo darbinieku sociālajos dienestos sociālā darbinieka izglītību ieguvuši pirms 5 gadiem vai vēl agrāk. Sociālo dienestu vadītāju, kuri uzskata, ka vakanču problēma vēl vairāk aktualizēsies pēc dažiem gadiem, īpatsvars pieaudzis līdz 93%. Par aktuālām sociālā darba situācijām nepieciešamu prasmju trūkumu liecina fakts, ka 86 % sociālo dienestu vadītāji uzskata, ka viņu darbiniekiem ļoti aktuāla vai diezgan aktuāla ir jaunu profesionālu prasmju apguve.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
1) Pamatojoties 2020. - 2021.gada studiju virziena “Sociālā labklājība” studiju programmu kvalitātes izvērtējumu (Qualitas (2021). “Sociālā darba jomas studiju programmu kvalitātes izvērtējums un priekšlikumi Sociālā darba jomas studiju programmu satura pilnveidei.” Gala ziņojums. Atrodams: https://www.lm.gov.lv/lv/media/14131/download), LM ir identificējusi gan labo praksi, gan virkni izaicinājumu sociālā darba izglītībā, kā arī risinājumus izaicinājumu pārvarēšanai. Labās prakses ietver gan studējošiem piemērotus studiju procesa īstenošanas apstākļus un atbilstošus tehniskos un bibliogrāfiskos resursus, kā arī inovatīvas mācību metodes, mācībspēku konsultācijas klātienē un tiešsaistē,  gan pārvaldības pilnveidi, izmantojot speciālas daudzpusējas studiju programmu padomes. Būtiskākie konstatētie izaicinājumi ietver studiju programmu satura neatbilstību profesijas satura izmaiņām un darba tirgus prasībām, akadēmiska un prakses vadības personāla trūkumu, vāju studiju prakšu organizāciju. Komplekso izaicinājumu rezultātā absolventu kompetences nav pietiekamas profesionāla sociālā darba veikšanai.  Minēto izaicinājumu pārvārēšanai, pirmkārt, nepieciešama regulāra studiju plānu pārskatīšana, lai pielāgotu studiju programmu saturu profesijas satura izmaiņām un darba tirgus prasībām, ietverot tajā gan sociālo darbu vēsturiskā, sociālekonomiskā un politiskā  kontekstā, gan sociālo darbu praksē, kas nepieciešams, lai plānotu un īstenotu efektīvu, ētisku un kompetentu sociālā darba praksi. Otrkārt, augstskolām jāpilnveido esošo docētāju kompetences, tostarp izmantojot stažēšanos sociālā darba praksē, kā arī mērķtiecīgi jāizglīto potenciāli pasniedzēji no studentu vidus. Vienlaikus nepieciešams nodrošināt studiju prakses vadītāju atalgojumu un viņu profesionālās kompetences pilnveidi.  Arī LM veiktajās kvalitātes pārbaudēs sociālajos dienestos iegūtās atsauksmes par sociālā darba studiju programmām apstiprina iepriekš minētā pētījuma secinājumos konstatētās sociālā darba izglītības un sociālo darbinieku profesionālās sagatavotības nepilnības. Darba devēji bieži ir spiesti paši izglītot savus jaunos sociālos darbiniekus, jo viņi nav gatavi darbam ar klientu. Arī sociālo pakalpojumu sniegšanā iesaistītajiem vadītājiem mainīgo ārējo apstākļu ietekmē arvien biežāk nākas saskarties ar sarežģītām situācijām un nepieciešama regulāra zināšanu pilnveide gan par sociālā darba metodēm ar dažādām klientu grupām, gan vispārējā iestādes darba organizēšanā, tai skaitā personāla un dokumentu vadībā. Profesionālās kompetences (speciālistu zināšanu, prasmju un iemaņu) līmenis negatīvi ietekmē sociālo pakalpojumu sniegšanas kvalitāti, kā arī neveicina mūsdienīgu, sabiedrības mainīgajām vajadzībām atbilstošu sociālo pakalpojumu izveidi un attīstību.
Sociālo pakalpojumu sniegšanā iesaistītajiem speciālistiem svarīgs resurss papildus profesionālajai sagatavotībai, ko sniedz sociālā darba izglītības studiju programmas, ir metodisks un profesionāls atbalsts, ko var sniegt supervīzijas, profesionālās kompetences pilnveides mācību kursi, informatīvi izglītojoši pasākumi, metodiskie materiāli. Īpaši svarīgi tas ir mazajos novados, kuros ir grūti reaģēt uz sabiedrības pieprasījumu. Kopumā Latvijā trūkst sociālā darba praksē aprobētu metožu, trūkst profesionālās pilnveides izglītības sistēmas un kvalitatīvu kompetences pilnveides iespēju arī tiem, kam jau ir izglītība.
Nozīmīgs atbalsta resurss sociālo darbinieku ikdienas darbā ir speciālisti, kuri nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu. Jau šobrīd atsevišķas pašvaldības (piemēram, Rīga, Liepāja u.c.) nodrošina vai ir mēģinājušas nodrošināt šāda veida pakalpojumu, tādējādi sekmējot ģimeņu sociālo prasmju attīstību. Līdzšinējā speciālistu, kuri nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu, piesaiste ir sniegusi pozitīvus rezultātus ģimeņu dzīves situācijas uzlabošanā un pierādījusi sniegtā atbalsta efektivitāti. 9.2.1.1. pasākuma ietvaros pilotprojektā tiek aprobēts ģimenes asistenta pakalpojums, kā arī izstrādāta mācību programma un metodiskais materiāls ģimenes asistentiem. Arvien vairāk pašvaldības izrāda interesi par iespējām nodrošināt ģimenes asistenta pakalpojumu un pakāpeniski piesaista resursus tā nodrošināšanai, tādēļ ir ļoti būtiski aktualizēt 9.2.1.1. pasākuma ietvaros izstrādātās mācību programmas un turpināt nodrošināt šīs mācības, tādējādi nodrošinot vienotu pieeju šī pakalpojuma nodrošināšanā.
Kvalitatīvs sociālais darbs ar klientiem, kuriem ir nepieciešami aprūpes pakalpojumi, nav iedomājams bez veiksmīgas sadarbības ar klientu tiešajā aprūpē iesaistītajiem speciālistiem – aprūpētājiem. Aprūpētāji savu pienākumu veikšanai tiek sagatavoti, apgūstot atbilstošus mācību kursus, kā arī uz vietas sociālās aprūpes iestādē, mācoties darba vidē.
MK 2017. gada 13. jūnija noteikumu Nr.338 “Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem” 9.1.3. apakšpunkts nosaka, ka sociālo pakalpojumu sniedzējam jānodrošina aprūpētājiem regulāra profesionālās kompetences pilnveide ne mazāk par astoņām akadēmiskajām stundām gadā. Diemžēl aprūpētājiem pieejamo mācību kursu kvalitāte ir vērtējama dažādi un pārsvarā nenodrošina profesionālus, praktiskajam darbam sagatavotus aprūpētājus. Tādēļ nepieciešams veicināt šobrīd praktizējošu aprūpētāju profesionālās kompetences pilnveides iespējas, nodrošinot atbalstu kvalitatīvu, uz praktisko darbu orientētu mācību programmu apguvei. 

2) Sociālajā jomā strādājošajiem speciālistiem trūkst iespēju pilnveidot profesionālās prasmes sociālā darba praksē ar dažādām klientu grupām un par dažādām sociālā darba metodēm, formām, lai klienti varētu saņemt savām vajadzībām atbilstošus, kompetenti un ar empātiju sniegtus pakalpojumus. Lai arī 9.2.1.1. pasākuma ietvaros ir izstrādātas sociālā darba jomai aktuālas metodikas un nodrošinātas padziļinātas mācības un e-mācības to apguvei, piemēram, sociālajam darbam ar personām ar garīga rakstura traucējumiem, darbam ar vardarbībā cietušām un vardarbību veikušām personām, sociālajam darbam ar ģimenēm ar bērniem, sociālajam darbam ar atkarīgām un līdzatkarīgām personām, sociālajam darbam ar jauniešiem, sociālajam darbam ar senioriem, sociālajam darbam ar sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautām personām, sociālajam darbam kopienā, sociālajam darbam ar grupu, krīzes intervencei sociālajā darbā un psihosociālajai konsultēšanai krīzē, ne visi sociālā darba jomas speciālisti, kuriem tas būtu nepieciešams, ir tās apguvuši. Aktuāla ir arī jaunu metodiku izstrāde darbam ar dažādām sociālā darba klientu grupām, piemēram darbs ar personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu, ar ģimenēm ar bērniem ar autiskā spektra traucējumiem vai uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu, kuru specifika nav aplūkota sociālā darba praksei nepieciešamajā detalizācijas pakāpē līdz šim izstrādātajos metodiskajos materiālos. Tāpat nav izstrādāta metodika uz personu centrētas pieejas ieviešanai sociālo pakalpojumu sniegšanā bērniem  un pilngadīgām personām ar funkcionāliem traucējumiem, tai skaitā ļoti smagiem un multipliem traucējumiem un pensijas vecuma personām, tai skaitā personām ar demenci, kas nodrošinātu iespēju sabiedrībā balstītu un ģimeniskai videi pietuvinātu sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kuru skaits turpina pieaugt, tai skaitā īstenojot deinstitucionalizācijas projektus, piesaistīt un izglītot speciālistus, kuriem ir šādu pakalpojumu sniegšanai nepieciešamā vērtīborientācija un prasmes. Tāpat aktuāla ir arī bezmaksas e – mācību īstenošana iespējami lielākam interesentu lokam, lai veicinātu izpratni par sociālo darbu ar dažādām mērķa grupām, kā arī veiksmīgāku starpinstitucionālo un starpdisciplināro sadarbību.

3) Trūkst atbalsta sistēmas zinošiem un pieredzējušiem sociālā darba speciālistiem - līderiem, lai motivētu viņu noturēšanu sociālā darba jomā, veicinātu izaugsmi un pašrealizācijas iespējas, kā arī aktīvāku iesaisti sociālās politikas veidošanā un īstenošanā.  Sociālo pakalpojumu sniedzējiem nereti trūkst kompetences un ārējā atbalsta, lai risinātu nestandarta un krīzes situācijas. Tāpat arī nav veikta izpēte par praktizējošu profesionāļu pedagoģijas, karjeras konsultāciju un līdzīgās jomās strādājošo speciālistu pārkvalifikācijas par sociālajiem darbiniekiem iespējām, kas varētu risināt trūkstošo sociālā darba jomas speciālistu jautājumu.

4) Vēl arvien sabiedrībā trūkst izpratnes par sociālo darbu un sociālā darba profesija netiek atbilstoši novērtēta. Tās prestižs ir salīdzinoši zems, tādēļ nepieciešams veicināt sociālā darba atpazīstamību un adekvātu novērtējumu, nodrošinot sabiedrības informēšanas un viedokļa veidošanas pasākumus, starpdisciplināras diskusijas, kas sniedz izpratni citu jomu speciālistiem gan par sociālā darba mērķiem, gan dažādām klientu mērķa grupām un to vajadzībām.

5) Sociālā darba jomas attīstības plānošanai un monitoringam trūkst izpētē balstītu ticamu datu, tajā skaitā nav izstrādāta metodoloģija un netiek veiktas  regulāras un pēctecīgas izpētes par sabiedrības uzticēšanos pašvaldību sociālajiem dienestiem, sociālo darbinieku apmierinātību ar darba apstākļiem un atlīdzību, sociālā darba prakses izpēti pašvaldībās dažādos reģionos, kā arī par aktuālajām sociālā darba klientu mērķa grupu vajadzībām un izaicinājumiem.
Plānots, ka pasākuma ietvaros savu profesionālo kompetenci būs pilnveidojošas, iesaistoties kvalitatīvās profesionālās pilnveides izglītības programmas un/vai piedaloties supervīzijās, 2 603 sociālo pakalpojumu iestādēs nodarbinātas personas. Tādējādi tiks veicināta kvalitatīva, vienotā izpratnē balstīta sociālo pakalpojumu jomā iesaistīto personu profesionālā kompetence, mazināti speciālistu profesionālās “izdegšanas” riski, kā arī veicināta sociālo pakalpojumu kvalitāte. Vienlaikus, pilnveidojot sociālā darba izglītības programmas, tiks veicināta jaunu, kvalificētu sociālo darbinieku sagatavošana un tiks risināts aktuālais jautājums par sociālo darbinieku trūkumu. 2021. gadā tikai 51% pašvaldību izpildīja Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 10.pantā noteikto normu, ka uz vienu tūkstoti iedzīvotāju jābūt vismaz vienam sociālā darba speciālistam. Lai nodrošinātu likuma normas izpildi pašvaldību sociālajos dienestos 2021. gadā trūka 22% sociālā darba speciālistu. Savukārt 2022. gadā 53,49% pašvaldību izpildīja likumā noteikto normu un, lai nodrošinātu likuma normas izpildi pašvaldību sociālajos dienestos, 2022. gadā trūka 21,6% sociālā darba speciālistu.
Ja netiks īstenots plānotais pasākums, saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma  13. panta septīto daļu būs nepieciešams nodrošināt valsts budžeta līdzfinansējumu pašvaldību sociālo pakalpojumu sniedzēju iestādēs nodarbināto profesionālās kompetences pilnveidei, kā arī pastāvēs risks, ka profesionālās kompetences pilnveidei speciālisti izvēlēsies mazāk kvalitatīvas izglītības programmas, sociālo pakalpojumu sniedzēju vidū trūks vienotas izpratnes, kas negatīvi ietekmes sociālo pakalpojumu kvalitāti, pieaugs speciālistu profesionālās “izdegšanas” risks, kadru mainība, kā arī speciālistu trūkums.
Risinājuma apraksts
Saskaņā ar Informatīvo ziņojumu par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.4.pasākuma “Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība” īstenošanu, kas izskatīts MK 2022. gada 20.septembra sēdē, 4.3.5.4. pasākuma īstenošana tika uzsākta 2022. gada 4. ceturksnī, t.i., pirms MK noteikumu par 4.3.5.4. pasākuma īstenošanu izstrādes. Attiecīgi TA projekts paredz pārizdot MK informatīvajā ziņojumā ietvertos nosacījumus MK noteikumu formātā atbilstoši Eiropas Savienības fondu 2021. - 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktam.
TA projekts nosaka kārtību, kādā īsteno 4.3.5.4. pasākumu, tā mērķi, atbalstāmās darbības un sasniedzamos uzraudzības rādītājus, izmaksu attiecināmības nosacījumus, vienkāršoto izmaksu piemērošanas nosacījumus, pasākuma īstenošanas nosacījumus, kā arī pieejamo finansējuma apmēru.
4.3.5.4. pasākuma ietvaros plānots atbalsts sociālo pakalpojumu sniedzējiem[5] un tajos nodarbinātajiem[6], tai skaitā sociālajiem darbiniekiem[7], valsts un pašvaldību iestāžu, biedrību un nodibinājumu, kas ir sociālo pakalpojumu sniedzēji, un to struktūrvienību vadītājiem un vadītāju vietniekiem, sociālā darba speciālistiem[8], aprūpētājiem, kā arī fiziskām un juridiskām personām, kuras nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu; sociālā darba studiju programmu studentiem un augstskolu, kuras akreditēta studiju virziena ietvaros nodrošina pirmā un otrā līmeņa augstākās izglītības studiju programmas sociālā darba jomā, mācībspēkiem.


[5] Saskaņā ar SPSPL 1.panta 24.punktu sociālo pakalpojumu sniedzējs ir persona, kas sniedz sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas, profesionālās rehabilitācijas un sociālā darba pakalpojumus, bet saskaņā ar šī likuma 17.panta pirmo daļu tam ir jābūt reģistrētam sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā. Saskaņā ar MK 2017. gada 13. jūnija Nr.338 “Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem” (turpmāk – MK noteikumi Nr.338) 2.1.apakšpunktu sociālo pakalpojumu sniedzējs var būt komersants, kooperatīvā sabiedrība, biedrība, nodibinājums, reliģiska organizācija, valsts vai pašvaldības iestāde vai cits tiesību subjekts.

[6] Saskaņā ar MK noteikumu Nr.338 2.2.apakšpunktu sociālo pakalpojumu sniedzējs nodarbina personas ar atbilstošu izglītību, pamatojoties uz darba līgumu vai uzņēmuma līgumu.

[7] Saskaņā ar SPSPL 41.pantu tiesības veikt sociālo darbu ir personām, kuras ieguvušas pirmā vai otrā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā.

[8] Saskaņā  ar SPSPL 1.panta 16.punktu sociālā darba speciālists ir persona, kurai ir šajā likumā noteiktā izglītība un kura veic sociālā darbinieka, karitatīvā sociālā darbinieka, sociālā aprūpētāja, sociālā rehabilitētāja vai sociālās palīdzības organizatora profesionālos pienākumus, bet saskaņā ar šī likuma 42.pantu tiesības sniegt sociālās aprūpes pakalpojumus ir personām, kuras ieguvušas īsā cikla augstāko izglītību sociālajā aprūpē vai profesionālo vidējo izglītību sociālajā aprūpē (pēc tādas profesionālās vidusskolas vai citas izglītības iestādes beigšanas, kura īsteno profesionālās vidējās izglītības programmas) vai otrā cikla augstāko izglītību sociālajā  darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā, kuras ieguvušas īsā cikla profesionālo augstāko izglītību un piektā līmeņa profesionālo kvalifikāciju sociālajā aprūpē vai pirmā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā un sociālā darbinieka kvalifikāciju, ja studiju laikā vai profesionālās pilnveides izglītības procesā apgūta ar sociālo aprūpi saistīta studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā; tiesības sniegt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus ir personām, kuras ieguvušas īsā cikla augstāko izglītību sociālajā rehabilitācijā vai otrā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā, kuras ieguvušas īsā cikla profesionālo augstāko izglītību un piektā līmeņa profesionālo kvalifikāciju sociālajā rehabilitācijā vai pirmā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā un sociālā darbinieka kvalifikāciju, ja studiju laikā vai profesionālās pilnveides izglītības procesā apgūta ar sociālo aprūpi saistīta studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā; tiesības sniegt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus ir personām, kuras ieguvušas pirmā cikla augstāko izglītību sociālajā rehabilitācijā vai otrā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā, kuras ieguvušas īsā cikla profesionālo augstāko izglītību un piektā līmeņa profesionālo kvalifikāciju sociālajā rehabilitācijā vai  pirmā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā un sociālā darbinieka kvalifikāciju, ja  studiju laikā vai profesionālās pilnveides izglītības procesā apgūta ar sociālo rehabilitāciju saistīta studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā;  tiesības sniegt sociālo palīdzību ir personām, kuras ir ieguvušas vismaz īsā cikla augstāko izglītību.

Saskaņā ar Pašvaldību likuma 4.panta 9.punktu pašvaldības autonomā funkcija ir nodrošināt iedzīvotājiem atbalstu sociālo problēmu risināšanā, kā arī iespēju saņemt sociālo palīdzību un sociālos pakalpojumus. Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.panta pirmo daļu “pašvaldībai, kuras teritorijā ir deklarētā personas dzīvesvieta, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību”. Lai nodrošinātu minētās funkcijas izpildi, pašvaldības izveido sociālo pakalpojumu sniedzēju iestādes vai arī pērk nepieciešamos sociālos pakalpojumus.
Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.panta ceturto daļu pašvaldības, kuras nav izveidojušas nepieciešamos sociālo pakalpojumu sniedzējus, slēdz līgumus ar citiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem savā teritorijā vai ar citām pašvaldībām par minēto sociālo pakalpojumu sniegšanu un samaksu. Šie sociālie pakalpojumi pilnībā vai daļēji tiek finansēti no pašvaldības budžeta. Saskaņā ar Pašvaldību likuma 7.pantu pašvaldības saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu pašvaldība atsevišķu tās autonomajā kompetencē ietilpstošu pārvaldes uzdevumu var deleģēt citai personai.
Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.panta sesto daļu “pašvaldībai ir pienākums nodrošināt pašvaldības sociālā dienesta un citu pašvaldības izveidoto sociālo pakalpojumu sniedzēju sociālā darba speciālistiem profesionālās kompetences pilnveidi — apmācības un supervīziju”.

4.3.5.4. pasākumu paredzēts īstenot ierobežotā projektu iesniegumu atlasē, kā plānoto projekta iesniedzēju nosakot LM (turpmāk – finansējuma saņēmējs) – valsts pārvaldes iestādi, kas atbilstoši MK 2004. gada 27. janvāra noteikumu Nr.49 "Labklājības ministrijas nolikums" 5.2.2. apakšpunktam izstrādā valsts politiku sociālās palīdzības, sociālā darba, sociālās aprūpes, sociālās un profesionālās rehabilitācijas jomā. Finansējuma saņēmējs 4.3.5.4. pasākuma ietvaros veiks darbības, kas ir noteiktas kā tā valsts funkcija, līdz ar to atbalsts finansējuma saņēmējam nav jāvērtē komercdarbības atbalsta kontekstā un tas nekvalificējas kā komercdarbības atbalsts.
4.3.5.4. pasākumam pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir  12 470 000 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums – 10 599 500 euro un valsts budžeta finansējums – 1 870 500 euro.
4.3.5.4. pasākuma ietvaros:
1) izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst TA projektā minētajām izmaksu pozīcijām un ir radušās no 2022. gada 1. septembra (izmaksas ir attiecināmas par darbībām, kas nav pabeigtas. Par darbību uzskatāms 4.3.5.4. pasākuma projekts). Izmaksu attiecināmība pirms projekta iesnieguma apstiprināšanas ir noteikta saskaņā ar Informatīvo ziņojumu par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.4.pasākuma “Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība” īstenošanu". Lai novērstu netbilstoši veiktu izmaksu risku,  MK protokollēmuma projektā ir noteikta LM kā atbildīgās iestādes rīcība iespējamu neatbilstību gadījumā, proti, LM nekavējoties informēs MK, ja izmaksas, kas veiktas pirms projekta iesnieguma apstiprināšanas, varētu netikt vai netiek attiecinātas finansēšanai no Eiropas Sociālā fonda Plus, sagatavojot attiecīgu informatīvo ziņojumu, kurā norādīts detalizēts apraksts par radušos situāciju, neatbilstības rašanās cēloņiem un finansiālo ietekmi un sniegts apraksts par iespējamo risinājumu, lai turpinātu projekta īstenošanu;
2) līdz 2029. gada 31. decembrim ir sasniedzami šādas uzraudzības rādītāju vērtības:
- programmas iznākuma rādītājs – nodarbināto, tostarp pašnodarbināto personu skaits – 3 099, tai skaitā līdz 2024. gada 31. decembrim – 692. Rādītāja ietvaros plānots uzskaitīt sociālo pakalpojumu sniedzēju nodarbinātos, tai skaitā sociālā darba speciālistus, iestāžu, biedrību un nodibinājumu un to struktūrvienību vadītājus un vadītāju vietniekus, aprūpētājus un personas, kas nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu, kuri uzsākuši profesionālās kompetences pilnveidi;
- nacionālais iznākuma rādītājs – izstrādāto metodiku darbam ar dažādām klientu grupām skaits – 4;
- programmas specifiskais rezultāta rādītājs – personu, kuras pilnveidojušas savu profesionālo kompetenci, skaits – 2 603. Sasniedzamā nacionāla rādītāja vērtība ir noteikta, pieņemot, ka projekta ietvaros tiks izstrādātas 4 jaunas metodikas darbam ar dažādām klientu grupām. Rādītājs tiks uzskatīts par sasniegtu, kad pasākuma ietvaros būs izstrādātas metodikas, ko apliecinās apstiprinātie izstrādāto metodiku nodevumi/ gala ziņojumi.
Par nacionālā iznākuma rādītāja izpildi ir atbildīga LM kā finansējuma saņēmējs.  Par rādītāja izpildi tā ziņos, iesniedzot kārtējo maksājuma pieprasījumu Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā (turpmāk – KPVIS). Dati tiks uzkrāti KPVIS, to izpildes uzraudzību veiks sadarbības iestāde – CFLA kopējā uzraudzības procesā, ja nepieciešams, minēto vērtējot izlases veidā pārbaudēs pie finansējuma saņēmēja.
4.3.5.4. pasākuma projekta ietvaros paredzēts īstenot šādas atbalstāmās darbības:
1) profesionālās kompetences pilnveide, tai skaitā profesionālās pilnveides izglītības programmu izstrāde un īstenošana, augstākās izglītības programmu pilnveide un īstenošana, tai skaitā mācībspēku stažēšanās sociālo pakalpojumu sniedzēju iestādēs Latvijā, supervīzijas nodrošināšana, metodiku un to ietvaros mācību programmu izstrāde un aktualizācija, mācību programmu īstenošana metodiku apguvei (indikatīvās izmaksas 7 256 933 euro);
2) profesionālā atbalsta tīkla izveide sociālā darba attīstībai, tai skaitā starpdisciplinārās ekspertu komandas darbības modeļa izstrāde, pilotprojekta modeļa ieviešanai īstenošana, kā arī pasākumi līderības attīstībai sociālā darba jomā (indikatīvās izmaksas 668 699 euro);
3) informatīvi izglītojošo pasākumu un sabiedrības izpratnes un informētības veicināšanas pasākumu īstenošana (indikatīvās izmaksas 1 194 206 euro);
4)  izvērtējumu veikšana par sociālās jomas speciālistu pašvaldības iestādēs darba efektivitāti, tai skaitā par sabiedrības uzticēšanos pašvaldību sociālajiem dienestiem, sociālo darbinieku darba apstākļiem, atalgojuma sistēmu un sociālā darba praksi, kā arī ex – post izvērtējuma veikšana par 4.3.5.4. pasākuma projekta rezultātiem un sociālo dienestu klientu aktuālajām vajadzībām un izaicinājumiem turpmākai sociālā darba attīstībai (indikatīvās izmaksas 527 500 euro);
5) informācijas un publicitātes pasākumi par projekta īstenošanu (tiks īstenoti administratīvās kapacitātes ietvaros);
6) projekta vadība un tā īstenošana (indikatīvās izmaksas 2 006 868 euro).

4.3.5.4. pasākuma tiešās attiecināmās izmaksas ietver šādas galvenās izmaksu pozīcijas:
1) finansējuma saņēmēja projekta īstenošanas un vadības personāla izmaksas, kam piemēro Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija regulas (ES) Nr. 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai, 55. panta 1. punktā noteikto vienoto likmi. Šo likmi projektā plāno kā vienu izmaksu pozīciju 20 procentu apmērā no pārējām tiešajām attiecināmajām izmaksām, kas nav tiešās personāla izmaksas, proti, no noteikumu projekta 13.1. apakšpunktā noteiktajām izmaksām. 
Vienotās likmes aprēķins balstīts uz šādiem pamatprincipiem, un tas ir:
- taisnīgs – likmes aprēķins balstās uz normatīvajiem aktiem par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību, pieņēmumiem par atlīdzības noteikšanas principiem turpmākajiem projekta īstenošanas gadiem (2022.gadā faktiskās izmaksas, no 2023. gada – viduspunkts), projekta personāla plānojumu (amatu klasifikāciju, skaitu, mēnešalgas grupu) un noslodzi 4.3.5.4. pasākuma projekta īstenošanā;
- objektīvs – 4.3.5.4. pasākumā paredzēts viens finansējuma saņēmējs, attiecīgi automātiski uzskatāms, ka tiek paredzēta vienāda un objektīva attieksme pret šo finansējuma saņēmēju;
- pārbaudāms – likmes aprēķins balstās uz normatīvajiem aktiem par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību, pieņēmumiem par atlīdzības noteikšanas principiem turpmākajiem projekta īstenošanas gadiem (2022.gadā faktiskās izmaksas, no 2023.gada – viduspunkts), projekta personāla plānojumu (amatu klasifikācija, skaits, mēnešalgas grupa) un noslodzi 4.3.5.4. pasākuma projekta īstenošanā. Likmes aprēķins ir sagatavots Excel formā, detalizēti norādot finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personālu, tā amata klasifikāciju, mēnešalgu grupu, plānoto atlīdzības apmēru un sociālās garantijas. Likmes aprēķins ir saskaņots ar Finanšu ministriju – vadošo iestādi 2023. gada 27. jūnijā;
- iepriekš noteikts – likmes piemērošanas nosacījumi tiek noteikti šajā TA projektā par 4.3.5.4. pasākuma īstenošanu.
Likmes aprēķinu pamato šādi normatīvie akti un informācijas avoti:
- Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums;
- Darba likums;
- MK 2022. gada 26. aprīļa noteikumi Nr. 262 “Valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogs, amatu klasifikācijas un amatu apraksta izstrādāšanas kārtība”;
- MK 2022. gada 21. jūnija noteikumi Nr. 361 “Noteikumi par valsts institūciju amatpersonu un darbinieku darba samaksu un tās noteikšanas kārtību, kā arī par profesijām un specifiskajām jomām, kurām piemērojams tirgus koeficients”;
- MK 2017. gada 28. februāra noteikumi Nr. 105 “Noteikumi par publisko iepirkumu līgumcenu robežvērtībām” (2. vai 3. punktā noteiktās robežvērtības);
- LM iekšējie darba samaksas noteikumi;
- LM kā ES fondu atbildīgās iestādes (turpmāk – atbildīgā iestāde) pieņēmumi par atlīdzības noteikšanas principiem turpmākajiem projekta īstenošanas gadiem (2022. gadā faktiskās izmaksas, no 2023.gada viduspunkts) un plānotā finansējuma saņēmēja pieņēmumi projekta personāla plānojumam (amatu klasifikāciju, skaitu, mēnešalgas grupu) un noslodzei 4.3.5.4. pasākuma projekta īstenošanā.
 Saskaņā ar minētajiem normatīvajiem aktiem un informācijas avotiem projekta vadībai un īstenošanai plānots piesaistīt šādu personālu: projekta vadītājs – 1 amata likme (39.1. amatu saime, VI līmenis, 13. mēnešalgu grupa), projekta koordinators – 2 amata likmes (39.1. amatu saime, III līmenis, 10. mēnešalgu grupa), projekta vadošais finansists – 1 amata likme (15.1. amatu saime, III līmenis, 10. mēnešalgu grupa), projekta asistents – 1 amata likme (39.1. amatu saime, I līmenis, 8. mēnešalgu grupa), grāmatvedis – 1 amata likme (17. amatu saime, IV līmenis, 9. mēnešalgu grupa), juriskonsults – 1 amata likme (24. amatu saime, II līmenis, 10. mēnešalgu grupa), vecākais eksperts – 3 amata likmes (39.1. amatu saime, IVB līmenis, 11. mēnešalgu grupa). Likmes aprēķinā iekļautā informācija nav tieši izmantojama projekta īstenošanai nepieciešamā valsts budžeta līdzekļu plānošanai, jo likmes aprēķins ir balstīts uz pieņēmumiem (proti, tā ir personāla un tam nepieciešamā finansējuma prognoze). 
Likmē iekļautās finansējuma saņēmēja projekta īstenošanas un vadības personāla izmaksas nav iekļautas nevienā citā 4.3.5.4. pasākuma izmaksu pozīcijā. Līdz ar to tiek nodrošināta likmē iekļauto izmaksu nošķiršana no citām izmaksām, kas paredzētas 4.3.5.4. pasākuma īstenošanai;  
2) kompensācija pašvaldībai par supervīzijas nodrošināšanu saskaņā ar atbildīgās iestādes vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodiku supervīzijai, ko kompensē 70 procentu apmērā no minētajā metodikā noteiktās vienas vienības izmaksu standarta likmes. Minētā metodika ir saskaņota 2023. gada 1. ceturksnī. Līdzīgi kā 9.2.1.1. pasākuma projektā, kompensācija pašvaldībai tiks nodrošināta uz pašvaldības iesniegta kompensācijas pieprasījuma un pamatojošo dokumentu pamata;
3) iepirkuma līgumu izmaksas. Ar iepirkumu līgumiem 4.3.5.4. pasākumā saprot: iepirkumu līgumus, kuriem piemēro Publisko iepirkumu likuma (turpmāk – PIL) nosacījumus un arī tos līgumus, kuriem nepiemēro PIL nosacījumus. Iepirkumu līgumi šajā pasākumā ir pakalpojuma (tai skaitā uzņēmumu) līgumi un piegādes (tai skaitā pirkumu) līgumi (saskaņā ar PIL 1. panta 27. un 28. punktu).  Publiskie iepirkumi tiks veikti saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru;
4) komandējumu izmaksas finansējuma saņēmēja projekta īstenošanas un vadības personālam. Iekšzemes komandējumu un darba (dienesta) braucienu izmaksām piemēro vadošās iestādes  izstrādāto "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodiku 1 km izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai" un "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodiku iekšzemes komandējumu izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai". Ārvalstu komandējumu izmaksas projekta vadītājam un projekta īstenošanas personālam aprēķina un atlīdzina saskaņā ar normatīvo aktu par kārtību, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi.

Netiešās attiecināmās izmaksas finansējuma saņēmējs plāno kā vienu izmaksu pozīciju 7 procentu apmērā no 4.3.5.4. pasākuma tiešajām attiecināmajām izmaksām. Minēto izmaksu likme 7 procentu apmērā ir noteikta, lai ievērotu vienotu pieeju nozares projektu īstenošanā (maksimāli, kur iespējams, atsevišķi izņēmumi iespējami, piemēram, daudzpakāpju projektos) un vienkāršotu netiešo izmaksu administrēšanas/ aprēķināšanas procesu. Pieejas maiņa neietekmēs 4.3.5.4. pasākuma uzraudzības rādītāju sasniegšanu un plānotās darbības tiks īstenotas pilnā apmērā.

Galvenās 4.3.5.4. pasākuma atbalstāmās darbības un īstenošanas nosacījumi:
1) profesionālās kompetences pilnveide. Atbalstāmo darbību īstenos iepirkuma procedūrā izvēlēts pakalpojuma sniedzējs. Darbības ietvaros tiks izstrādātas un īstenotas profesionālās pilnveides izglītības programmas ar ievirzi un konkrētu specializāciju sociālajiem darbiniekiem un profesionālās pilnveides izglītības programmas valsts un pašvaldību sociālo pakalpojumu sniedzēju iestāžu un to struktūrvienību vadītājiem un vadītāju vietniekiem. Tāpat arī paredzēta mācību moduļu izstrāde un integrēšana sociālā darba studiju programmās, tai skaitā, ja nepieciešams, veicot izmaiņu novērtēšanu akreditētā studiju virzienā, kura ietvarā studiju programma tiek īstenota, Augstākās izglītības kvalitātes aģentūrā, kā arī šo mācību moduļu īstenošana sociālajiem darbiniekiem un sociālā darba studiju programmu studentiem. Plānota ar  Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.—2020.gada plānošanas perioda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Paaugstināt sociālo dienestu darba efektivitāti un darbinieku profesionalitāti darbam ar riska situācijās esošām personām” 9.2.1.1. pasākuma “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” ietvaros izstrādātās mācību programmas ģimenes asistentiem aktualizēšana, atbilstošas profesionālās pilnveides izglītības programmas licencēšana un īstenošana fiziskām un juridiskām personām, kuras nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu. Atbalstāmās darbības ietvaros plānots sagatavot īstenošanai sociālā darba jomas izglītības programmu augstskolu mācībspēkiem, tai skaitā mācību prakšu vadītājiem, un veikt sociālā darba maģistra studiju programmās studējošo vai maģistra grādu ieguvušo potenciālo mācībspēku atlasi, padziļinātu mācību īstenošanu atlasīto potenciālo mācībspēku kompetenču pilnveidei docējamo studiju kursu satura un augstskolu pedagoģijas jomās, kā arī plānots īstenot esošo akreditēto sociālā darba studiju programmu mācībspēku stažēšanos pie sociālo pakalpojumu sniedzēja. Sociālā darba jomas izglītības programma sociālā darba maģistra studiju programmās studējošo vai maģistra grādu ieguvušo potenciālo mācībspēku padziļinātām mācībām kompetenču pilnveidei docējamo studiju kursu satura un augstskolu pedagoģijas jomās tiks izstrādāta un īstenota kā papildus kursi gan sociālā darba maģistra studiju programmās studējošajiem, gan arī maģistra grādu ieguvušajiem sociālā darba praktiķiem. Vienlaikus pakalpojuma sniedzējs nodrošinās profesionālās pilnveides izglītības programmu īstenošanu aprūpes speciālistiem, sociālā darba maģistra studiju programmas īstenošanu un izglītības programmas īstenošanu supervizora kvalifikācijas iegūšanai sociālajiem darbiniekiem ar pieredzi sociālā darba praksē. Īstenojot sociālā darba maģistra studiju programmu, pakalpojuma sniedzējam būs jānodrošina, ka uz piedāvājuma iesniegšanas brīdi iepirkuma procedūrā pakalpojuma sniedzējam pieejamais esošo valsts budžeta finansēto studiju vietu skaits programmas īstenošanas laikā netiek samazināts un projekta finansējums netiek izmantots valsts budžeta finansēto studiju vietu līdzfinansēšanai.
Profesionālās pilnveides izglītības programmas ar ievirzi un konkrētu specializāciju sociālajā darbā tiks izstrādātas un īstenotas kā papildus kursi sociālajiem darbiniekiem, kuri jau ieguvuši attiecīgu izglītību un kvalifikāciju sociālajā darbā, kā arī sociālā darba studiju programmu studentiem. Papildus pēc mācību kursu īstenošanas projekta ietvaros mācību programmu saturu paredzēts integrēt sociālā darba bakalaura studiju programmās kā uz konkrētās specializācijas apguvi virzītu konkrētu savstarpēji saistītu studiju kursu, ieskaitot studiju prakses, vienību, kura centrēta ap konkrētu ar specializācijas saturu atspoguļojušu problēmsituāciju. Atbalstāmās darbības ietvaros:
- mācību moduļu tiks izstrādāti un integrēti esošās sociālā darba studiju programmās un būs pieejami gan sociālā darba studiju programmu studentiem, gan sociālā darba praktiķiem, kuri jau ir ieguvuši atbilstošu kvalifikāciju;
- sociālā darba jomas izglītības programma sociālā darba maģistra studiju programmās studējošo vai maģistra grādu ieguvušo potenciālo mācībspēku padziļinātām mācībām kompetenču pilnveidei docējamo studiju kursu satura un augstskolu pedagoģijas jomās tiks izstrādāta un īstenota kā papildu kursi gan sociālā darba maģistra studiju programmās studējošajiem, gan arī maģistra grādu ieguvušajiem sociālā darba praktiķiem.
Minēto izglītības programmu izstrādei un īstenošanai pakalpojuma sniedzējs – izglītības iestāde, tiks izvēlēts iepirkuma procedūrā, līdz ar to nepiemērojot komercdarbības atbalsta nosacījumus.
Supervīzijas izmaksas pašvaldībām tiks kompensētas saskaņā ar atbildīgās iestādes izstrādātajā metodikā noteikto likmi, nepārsniedzot normatīvajā aktā par prasībām sociālā pakalpojuma sniedzējiem[1] noteikto minimālo supervīzijas apjomu sociālā darba speciālistiem.
 
[1] 2017. gada 13. jūnija Ministru kabineta noteikumu Nr.338 “Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem” 9.2.1. apakšpunkts.

Kompensācija pašvaldībai paredzēta par supervīzijas nodrošināšanu klātienē vai attālināti (izmantojot tiešsaistes videosaziņas servisu) individuālās, grupas, komandas vai organizācijas supervīzijas sesijās pašvaldību sociālo dienestu un citu pašvaldību izveidoto sociālo pakalpojumu sniedzēju iestāžu, izņemot, ja tie ir pašvaldības izveidotas kapitālsabiedrības un nodibinājumi vai kapitālsabiedrības, biedrības vai nodibinājumi, kurās pašvaldība ir dalībnieks,  sociālā darba speciālistiem, kuri nodarbināti uz darba līguma pamata un kuriem ir SPSPL 41. vai 42. pantā noteiktā izglītība, un kas, tai skaitā ietver augstākminēto iestāžu un to struktūrvienību vadītājus un vadītāju vietniekus, aprūpētājus, ģimenes asistentus un citus nodarbinātos, kuri ir tieši iesaistīti sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības sniegšanā un organizēšanā un kuriem ir  SPSPL 41. vai 42. panta pirmajā un otrajā daļā noteiktā sociālā darba speciālista izglītība vai īsā cikla augstākā izglītība un sociālās palīdzības organizatora kvalifikācija. Kompensācija paredzēta par vienu stundu ilgu individuālās supervīzijas sesiju un trīs stundas ilgu grupas, komandas vai organizācijas supervīzijas sesiju. Pašvaldībai supervīzijas pakalpojuma sniedzējs ir jāizvēlas saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot  konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, nediskriminējošu un, kur tas ir attiecināms un atbilstošs projekta darbības specifikai, sociāli atbildīgu iepirkumu veikšanu, kas atbilst publiskā iepirkuma principiem un tādējādi izslēdz komercdarbības atbalstu preču un pakalpojumu sniedzēju līmenī. Ņemot vērā to, ka supervīzija atbilst Publisko iepirkumu likuma (turpmāk – PIL) 2. pielikuma "Veselības, sociālie un saistītie pakalpojumi" sadaļā ietvertajam CPV kodam – 85121270-6 "Psihiatru vai psihologu pakalpojumi" https://info.iub.gov.lv/lv/cpv (pakalpojums ir pietuvināts psihoterapijas un psihologa pakalpojumam, jo pēc būtības nodrošina līdzīgu atbalstu – garīgās veselības uzlabošana, iekšējā stresa mazināšana, emocionālā līdzsvara atgūšana, problēmsituāciju risināšana utml.), gadījumā, ja supervīzijas pakalpojuma paredzamā līgumcena ir mazāka par 750 000 euro, PIL nav jāpiemēro, savukārt, ja supervīzijas pakalpojuma paredzamā līgumcena ir 750 000 euro un vairāk, pašvaldībai ir jāveic iepirkums atbilstoši PIL 10. panta (2) daļā noteiktajam. Attiecīgi, ja supervīziju pakalpojuma paredzamā līgumcena kalendārajā gadā ir mazāka par 750 000 euro, organizējama tirgus izpēte, bet ja tā ir 750 000 euro vai lielāka,  organizējama konkursa procedūra. Vienlaikus pašvaldībai, veicot tirgus izpēti, lai nodrošinātu sociālā darba speciālistiem iespēju saņemt kvalitatīvu supervīziju, ir jāizvēlas supervīzijas pakalpojuma sniedzējs, kurš ir sertificēts un iekļauts sertificētu supervīzijas pakalpojuma sniedzēju reģistrā, kas publicēts tās organizācijas tīmekļa vietnē, kura pārstāv Latviju Eiropas nacionālo supervizoru organizāciju asociācijā ANSE (Association of National Organisations for Supervision in Europe) (turpmāk – ANSE). Supervizoru sertifikāciju atbilstoši Eiropas nacionālo supervizoru organizāciju asociācijas ANSE prasībām īsteno Latvijas Supervizoru apvienība. Tā ir vienīgā supervizoru profesionālā organizācija, kas ir ANSE pilna statusa biedrs un veic sertifikāciju Latvijā atbilstoši ANSE izglītības prasībām. Atbilstoši ANSE nosacījumiem pilna biedra statusu var iegūt tikai viena organizācija no katras dalībvalsts. Šāda pieeja atbilst arī 2014. gada 26. februāra Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas 2014/24/ES par publisko iepirkumu un ar ko atceļ Direktīvu 2004/18/EK 64. panta 1. punktā noteiktajam, proti, ka dalībvalstis var izveidot un uzturēt vai nu apstiprināto darbuzņēmēju, piegādātāju vai pakalpojumu sniedzēju oficiālus sarakstus, vai nodrošināt sertifikāciju, ko veic sertifikācijas struktūras, kuras atbilst Eiropas sertificēšanas standartiem. Supervizora sertifikāts nozīmē supervizora profesionālās darbības savstarpējo atzīšanu Latvijas Supervizoru apvienības un ANSE kontekstā, un vienotu izpratni par supervizora profesionālajām vērtībām, mērķiem un ētiku. Latvijas Supervizoru apvienība ir izveidojusi arī Ētikas komisiju, kuras funkcijās, tai skaitā, ietilpst vispusīgi un objektīvi izvērtēt Ētikas kodeksā noteikto supervizoru profesionālās ētikas un uzvedības pamatprincipu pārkāpumus, sniegt atzinumus par Ētikas kodeksa pārkāpumiem, tajā skaitā arī atzinumu Sertifikācijas komisijai anulēt supervizora sertifikātu, kas ir papildu instruments supervizoru profesionalitātes uzturēšanai, kā arī strīdus jautājumu risināšanā starp supervizoru un supervīzijas pakalpojuma saņēmēju, pasūtītāju.
Tāpat Latvijas Supervizoru apvienība nodrošina arī dažādus supervizoru profesionālās kompetences pasākumus – seminārus, supervīzijas u.tml., kas  jebkuram supervizoram ir nepieciešamas saskaņā ar Supervizora profesijas standartā un ANSE nosacījumos noteikto. Attiecīgi Latvijas Supervizoru apvienības izsniegtais sertifikāts apliecina supervizora pakalpojuma kvalitāti, augstu profesionalitāti un profesijas integritāti, kā arī to, ka supervizors tik tiešām īsteno supervīzijas praksi un regulāri pilnveido savu profesionālo kompetenci. Vienlaicīgi, nodrošinot sertifikāciju, resertifikāciju, ētikas komisijas darbu, supervizoru profesionālās kompetences pasākumus, Latvijas Supervizoru apvienība nodrošina sertificēto supervizoru profesionalitātes, kvalitātes uzraudzību un veicināšanu. Supervizoru reģistrs ir pieejams Latvijas supervizoru apvienības tīmekļa vietnē: http://www.supervizija.lv/lv/sertificeti-supervizori/ un tajā uz 2023. gada 14. septembri ir reģistrēts 151 sertificēts supervizors, kas garantē pašvaldībām plašas iespējas izvēlēties piemērotāko supervīzijas pakalpojuma sniedzēju.
Pašvaldības netiek ierobežotas izvirzīt arī citus kritērijus, lai izvēlētos darbinieku vajadzībām atbilstošāko supervīzijas pakalpojuma sniedzēju. Piemēram, lai supervīzija sasniegtu nepieciešamo mērķi, būtiska ir supervīzijas pakalpojuma sniedzēja un sociālā darbinieka pozitīva savstarpējā sadarbības pieredze, proti, savstarpējā sapratne un saderība, kas lielā mērā ir atkarīga no spējas nodibināt emocionālo saikni. Pozitīvas emocionālās saiknes esamība supervizoru un sociālo darbinieku starpā veicina savstarpēju uzticēšanos un atklātību. Tikai izveidojot atklātu un abpusēju pozitīvu saskarsmi, ir iespējams pārrunāt problēmsituācijas, kas vairumā gadījumu ir saistītas ar sensitīviem aspektiem, izanalizēt tās un rast optimālāko risinājumu sociālā darbinieka psiholoģiskās un emocionālās spriedzes mazināšanai. Līdz ar to, izvēloties supervīzijas pakalpojuma sniedzēju, ir svarīgi, lai tas atbilst pašvaldības sociālā darba speciālistu vajadzībām un pašvaldības sociālā darba speciālistiem ir bijusi veiksmīga iepriekšēja sadarbība, proti, ir izveidojusies pozitīva emocionālā saikne, sapratne, saderība un uzticēšanās ar supervizoru vai tieši pretēji –pamatojoties uz supervizora reputāciju, specializāciju, pieejamību vai citiem kritērijiem, pašvaldība var neizvēlēties līdzšinējo supervīzijas pakalpojuma sniedzēju un veidot jaunu sadarbību. Tāpat pašvaldībai ir svarīgi nodrošināt darbiniekiem pieejamu un ērti sasniedzamu supervīzijas sniegšanas vietu, izvēloties  supervīzijas pakalpojuma sniedzēju, kurš var nodrošināt supervīziju pašvaldības administratīvajā teritorijā vai administratīvajā teritorijā, kurā pašvaldība ir izteikusi vēlmi saņemt šo pakalpojumu, kā arī pašvaldībās, kuras teritoriāli atrodas tālāk no reģionāliem centriem, supervīzijas var nodrošināt arī attālināti, izmantojot tiešsaistes videosaziņas servisu.
Tāpat, izvēloties supervīzijas pakalpojuma sniedzēju, pašvaldībai ir jāpārliecinās, ka tam nav interešu konfliktu ar kādu no iesaistītajām pusēm, kas pieņem lēmumu par supervīzijas pakalpojuma sniedzēju, ievērojot likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" 1. panta 5. punktā noteikto interešu konflikta definīciju.
Svarīgi, ka pēc dalības supervīzijā supervīzijas pakalpojuma sniedzējs sniedz informācija pašvaldībai par supervīzijas problēmjautājumu risināšanas dinamiku, izvirzīto mērķu sasniegšanas progresu, kā arī būtiskiem identificētiem jautājumiem, ko nepieciešamas risināt ārpus īstenotās supervīzijas.
Ja nepieciešams, supervīzijas dalībnieku grupu komplektēšanu pašvaldība veic sadarbībā ar supervīzijas pakalpojuma sniedzēju. Lai nodrošinātu pietiekamu dalībnieku skaitu grupas un komandas supervīzijas dalībnieku grupā, ja nepieciešams, pašvaldības var savstarpēji sadarboties un dalībnieku skaitu komplektēt, apvienojot vairāku pašvaldību sociālā darba speciālistus.
Pašvaldība slēdz līgumu ar izvēlēto supervīzijas pakalpojuma sniedzēju, vienojoties par supervīzijas nodrošināšanas grafiku, periodu un apmaksas veidu, pilnībā priekšfinansē supervīzijas pakalpojumu un reizi ceturksnī pieprasa finansējuma saņēmējam kompensēt supervīzijas pakalpojuma izmaksas, iesniedzot dokumentus, kas apliecina supervīzijas nodrošināšanu, tās apjomu, informāciju par supervīzju dalībniekiem un supervizoriem, kuri nodrošināja supervīzijas pakalpojumu. Vienlaikus finansējuma saņēmējs var lūgt pašvaldību sniegt informāciju par plānoto supervīziju norisi, lai izlases veidā varētu klātienē pārbaudīt supervīziju nodrošināšanu sociālā darba speciālistiem.
Tāpat arī plānots nodrošināt metodiku un to ietvaros mācību programmu, ja nepieciešams, arī e-mācību formātā, izstrādi, ja nepieciešams, aktualizāciju, kā arī mācību programmu īstenošanu metodiku sociālajam darbam ar dažādām klientu grupām, par dažādām sociālā darba metodēm, formām un uz personu centrētas pieejas ieviešanai sociālo pakalpojumu sniegšanā apguvei. Atbalstāmo darbību īstenos iepirkuma procedūrā izvēlēts pakalpojuma sniedzējs, tai skaitā izstrādājot un, ja nepieciešams, aktualizējot metodikas un to ietvaros mācību programmas, ja nepieciešams, arī e-mācību formātā, sociālajam darbam ar dažādām klientu grupām, par dažādām sociālā darba metodēm, formām un uz personu centrētas pieejas ieviešanai sociālo pakalpojumu sniegšanā, kā arī īstenojot 4.3.5.4. pasākumā un 9.2.1.1. pasākumā izstrādātās mācību programmas metodiku sociālajam darbam ar dažādām klientu grupām, par dažādām sociālā darba metodēm, formām un uz personu centrētas pieejas ieviešanai sociālo pakalpojumu sniegšanā apguvei. Iepirkumā izvēlētais pakalpojuma sniedzējs nodrošinās e-mācību materiālu izvietošanu internetā, to pieejamību ikvienam interesentam, kā arī e-mācību izsludināšanu un grupu komplektēšanu. Tehniskā realizācija (platforma, kurā tiks nodrošināta e-mācību izvietošana) pašlaik nav zināma, jo pretendents tiks izvēlēts iepirkumu procedūrā. Līguma ietvaros ar pakalpojuma sniedzēju var tikt paredzēts finansējums digitālās platformas pielāgojumiem, kā arī uzturēšanas izdevumiem, kas nepieciešami, lai nodrošinātu E-mācību materiālu izvietošanu un pieejamību. E-mācību materiāli būs LM īpašums;

2) profesionālā atbalsta tīkla izveide sociālā darba attīstībai. Atbalstāmās darbības iepirkuma procedūrā izvēlēts pakalpojuma sniedzējs:
- veiks valsts un pašvaldību, biedrību un nodibinājumu sociālo pakalpojumu sniedzēju sociālā darba speciālistu – līderu atlasi, tai skaitā, izstrādās līderu atlases kritērijus;
- izstrādās un īstenos profesionālās pilnveides izglītības programmu šo izvēlēto speciālistu līderības prasmju attīstībai;
- organizēs līderu saliedēšanas pasākumus un atbalsta grupas;
- veiks darba tirgus piedāvājuma izvērtējumu par iespējām ar sociālā darba jomu saistīto nozaru citu profesiju pārstāvju pārkvalifikācijai par sociālā darba speciālistiem, tai skaitā izvērtēs profesionālo kvalifikāciju reglamentējošos normatīvos aktus un tajos nepieciešamās izmaiņas pārkvalifikācijas īstenošanai, izvērtēs pārkvalifikācijas praksi un izstrādās priekšlikumus tālākai pārkvalifikācijas īstenošanas pilnveidei;
- veiks priekšizpēti, ņemot vērā ārvalstu pieredzi, par starpdisciplinārās ekspertu komandas ieviešanu sociālā darba un vadības līmeņa speciālistu atbalstam valsts un pašvaldību iestādēs, biedrībās un nodibinājumos, kas sniedz sociālos pakalpojumus, un atbilstoši veiktās priekšizpētes rezultātiem, izstrādās starpdisciplināras ekspertu komandas ieviešanas modeli, tai skaitā vadlīnijas ekspertu komandas sadarbībai ar sociālo pakalpojumu sniedzējiem un ekspertu komandas darbības finansēšanas mehānismu;
- īstenos pilotprojektu minētā modeļa ieviešanai, paredzot, ka starpdisciplinārā ekspertu komanda piedalās atbalsta sniegšanā sociālo pakalpojumu sniedzējiem vismaz 20 krīzes gadījumos, piemēram, sarežģītos, problemātiskos klientu, starpinstitucionālās sadarbības, iestādes iekšējās darba organizācijas u.c. gadījumos, kuru risināšanā iestādei nepieciešams ārējo ekspertu atbalsts. Pēc pilotprojekta īstenošanas, ja nepieciešams, izstrādātais modelis tiks precizēts;

3) informatīvi izglītojošie pasākumi un sabiedrības izpratnes un informētības veicināšanas pasākumi. Atbalstāmās darbības ietvaros iepirkuma procedūrā izvēlēts pakalpojuma sniedzējs organizēs informatīvi izglītojošos pasākumus, tai skaitā darbnīcas, domnīcas un vasaras skolas par sociālā darba aktualitātēm un sociālā darba veikšanai nepieciešamo prasmju pilnveidi, izstrādās un izdos periodisko izdevumu par sociālā darba aktualitātēm un grāmatu par aktuālajām sociālā darba teorijām un metodēm. Tāpat arī plānots organizēt starpprofesionāļu un starpnozaru tematiskās diskusijas, lai nodrošinātu viedokļu apmaiņu par sociālā darba attīstībai un starpinstitucionālajai, starpnozaru sadarbībai aktuālajiem jautājumiem, kā arī organizēt vienas dienas reģionālos seminārus pašvaldību sociālā darba speciālistiem un sociālo pakalpojumu sniedzējiem par aktualitātēm sociālā darba jomā, tai skaitā par izmaiņām normatīvajos aktos. Vienlaikus, sākot ar 2024. gadu, paredzēts nodrošināt ikgadējās konferences organizēšanu par sociālā darba jomas aktualitātēm. Papildus plānots arī izstrādāt informatīvo kampaņu stratēģijas un atbilstoši tām īstenot informatīvās kampaņas sabiedrības informēšanai par sociālā darba jomas aktualitātēm;

4)  izvērtējumu veikšana. Atbalstāmās darbības ietvaros iepirkuma procedūrā izvēlēts pakalpojuma sniedzējs izstrādās:
- metodoloģiju monitoringa veikšanai par sabiedrības uzticēšanos pašvaldību sociālajiem dienestiem un atbilstoši izstrādātajai metodoloģijai  veiks sabiedrības uzticēšanās monitoringu sabiedriskās domas aptaujas veidā. Papildus tiks sniegti priekšlikumi sabiedrības uzticēšanās pašvaldību sociālajiem dienestiem veicināšanai, kā arī nodrošināta katra izvērtējuma rezultātu izplatīšana. Veicot monitoringu, personas datu apstrāde nav paredzēta;
- metodoloģiju sociālo darbinieku darba apstākļu un atlīdzības sistēmas izvērtējuma veikšanai un atbilstoši tai veiks izvērtējumus par sociālo darbinieku darba apstākļiem un atlīdzības sistēmu. Plānots, ka pēc katra izvērtējuma veikšanas tiks sniegti priekšlikumi sociālo darbinieku darba apstākļu un atlīdzības sistēmas pilnveidei, kā arī nodrošināta katra izvērtējuma rezultātu izplatīšana. Veicot darba apstākļu un atlīdzības sistēmas izvērtējumu, paredzēta personas datu apstrāde. Apstrādes nolūks: iegūt sociālo darbinieku novērtējumu par darba apstākļiem un atlīdzības sistēmas efektivitāti.
Personas datu veidi atbilstoši izpētes ietvaros plānotajai mērķa grupai:
•        sociālo darbinieku un viņu darba devēju viedoklis par sociālo darbinieku darba apstākļiem un atlīdzības sistēmas efektivitāti darba vietā;
•        sociālo darbinieku amats attiecīgajā institūcijā, atlīdzības apmērs, sociālās garantijas, darba vides raksturojums;
•        intervijas vai fokusgrupas diskusiju dalībnieki – dalībnieka amats pašvaldībā vai sociālā dienesta sadarbības institūcijā, balss, intervijas vai fokusgrupas laikā paustais viedoklis uz uzdodamo jautājumu – intervijas vai fokusgrupas diskusiju fiksēšanai audioierakstā vai citā līdzvērtīgā informācijas fiksēšanas veidā.
Datu subjektu kategorijas:
•        sociālo pakalpojumu sniedzēju institūciju vadītāji un sociālie darbinieki – viedokļu par sociālo darbinieku darba apstākļiem un atlīdzības sistēmas efektivitāti darba vietā noskaidrošanai un starpziņojuma sagatavošanai.
Datus apstrādās Finansējuma saņēmēja (Pārziņa) izvēlēts pakalpojuma sniedzējs. Anonimizēti dati tiks nodoti Finansējuma saņēmējam pētījuma ziņojuma veidā. Pētījuma ziņojums būs publiski pieejams.
Datu glabāšanas termiņš: pakalpojuma sniedzējs datus dzēš pieņemšanas – nodošanas akta parakstīšanas dienā. Pamatojums – ar akta parakstīšanu abas puses apliecina līguma izpildi atbilstošā kvalitātē un līgumā noteiktajām prasībām. Tādējādi nav pamats pakalpojuma sniedzējam glabāt ilgāk datus, jo akts ir pierādījums tam, ka pasūtītājs ir pieņēmis izpildīto darbu bez iebildumiem. Šo aktu, nevis ar pētījuma veikšanu saistīto dokumentāciju, pakalpojuma sniedzējs var izmantot savu leģitīmo interešu aizsardzībai, piemēram, nesaņemtā maksājuma piedziņai.
Personas, kuras šos datus var saņemt: datus paredzēt nodot tikai finansējuma saņēmējam līguma izpildes nolūkā iesniedzot gala novērtējumu jau bez personas datiem;
- metodoloģiju sociālā darba prakses izpētei pašvaldībās dažādos Latvijas reģionos un atbilstoši tai veiks izvērtējumu par sociālā darba praksi dažādās pašvaldībās Latvijas reģionos. Pēc izvērtējuma veikšanas tiks sniegti priekšlikumi sociālā darba prakses pilnveidei pašvaldībās, kā arī nodrošināta izvērtējuma rezultātu izplatīšana. Sociālā darba prakses izpētes ietvaros paredzēta personas datu apstrāde. Apstrādes nolūks: sociālā darba prakses – metožu, darba noslodzes, specializāciju, labās prakses apzināšana dažādās pašvaldībās Latvijas reģionos.
Personas datu veidi atbilstoši izpētes ietvaros plānotajai mērķa grupai:
•        sociālā darbinieka amats attiecīgajā institūcijā, darbā pielietot metožu apraksts, specializācijas raksturojums, klientu lietu skaits.
•        intervijas vai fokusgrupas diskusiju dalībnieki – dalībnieka amats pašvaldībā vai sociālā dienesta sadarbības institūcijā, balss, intervijas vai fokusgrupas laikā paustais viedoklis uz uzdodamo jautājumu - intervijas vai fokusgrupas diskusiju fiksēšanai audioierakstā vai citā līdzvērtīgā informācijas fiksēšanas veidā.
Datu subjektu kategorijas:
•        sociālo dienestu vadītāji un sociālā darba speciālisti – informācija par pielietotajām metodēm sociālā darba praksē, sociālo darbinieku specializāciju, noslodzi, labās prakses piemēri.
Datus apstrādās finansējuma saņēmēja (Pārziņa) izvēlēts pakalpojuma sniedzējs. Anonimizēti dati tiks nodoti finansējuma saņēmējam pētījuma ziņojuma veidā. Pētījuma ziņojums būs publiski pieejams.
Datu glabāšanas termiņš: pakalpojuma sniedzējs datus dzēš pieņemšanas – nodošanas akta parakstīšanas dienā. Pamatojums – ar akta parakstīšanu abas puses apliecina līguma izpildi atbilstošā kvalitātē un līgumā noteiktajām prasībām. Tādējādi nav pamats pakalpojuma sniedzējam glabāt ilgāk datus, jo akts ir pierādījums tam, ka pasūtītājs ir pieņēmis izpildīto darbu bez iebildumiem. Šo aktu, nevis ar pētījuma veikšanu saistīto dokumentāciju, pakalpojuma sniedzējs var izmantot savu leģitīmo interešu aizsardzībai, piemēram, nesaņemtā maksājuma piedziņai.
Personas, kuras šos datus var saņemt: datus paredzēt nodot tikai finansējuma saņēmējam līguma izpildes nolūkā iesniedzot gala novērtējumu jau bez personas datiem;
- projekta ex-post izvērtējumu, ietverot vismaz projekta sasniegto rezultātu un ietekmes novērtējumu, kā arī novērtējumu par sociālā darba klientu grupu, kuri saņem sociālos pakalpojumus, aktuālajām vajadzībām un izaicinājumiem turpmākai sociālā darba attīstībai. Pēc izvērtējuma veikšanas paredzēts sniegt priekšlikumus par nepieciešamajiem ieguldījumiem un pasākumiem sociālā darba attīstībai Latvijā, kā arī nodrošināt ex – post izvērtējuma rezultātu izplatīšanu. Veicot ex-post izvērtējumu paredzēta personas datu apstrāde. Apstrādes nolūks: Projekta ieguldījumu efektivitātes sociālā darba attīstībā novērtēšana, veicot padziļinātas ekspertīzes pētījumu ex-post.
Personas datu veidi atbilstoši izpētes ietvaros plānotajai mērķa grupai:
•        sociālā dienesta vadītāju viedokļiem par sociālā darba praksi ietekmējošiem institucionāliem un profesionāliem faktoriem mērījumiem un to analīzi – starpziņojuma sagatavošanai;
•        sociālā dienesta sadarbības institūciju un pašvaldību vadītāju amats attiecīgajā institūcijā vai pašvaldībā, sociālā dienesta sadarbības institūciju un pašvaldību nosaukums, vadītāja paustais viedoklis un izpratne par sociālā dienesta vietu un lomu sabiedrībā mērījumiem un iegūto rezultātu analīzi – starpziņojuma sagatavošanai;
•       intervijas vai fokusgrupas diskusiju dalībnieki – dalībnieka amats pašvaldībā vai sociālā dienesta sadarbības institūcijā, balss, intervijas vai fokusgrupas laikā paustais viedoklis uz uzdodamo jautājumu - intervijas vai fokusgrupas diskusiju fiksēšanai audioierakstā vai citā līdzvērtīgā informācijas fiksēšanas veidā.
Datu subjektu kategorijas:
•        sociālo dienestu vadītāji un sociālā darba speciālisti – viedokļu par sociālā darba praksi ietekmējošiem institucionāliem un profesionāliem faktoriem mērījumus un to analīzi noskaidrošanai un starpziņojuma sagatavošanai;
•        sociālā dienesta sadarbības institūciju un pašvaldību vadītāji – viedokļu un izpratnes par sociālā dienesta vietu un lomu sabiedrībā mērījumiem un iegūto rezultātu analīzi noskaidrošanai un starpziņojuma sagatavošanai
Datus apstrādās finansējuma saņēmēja (Pārziņa) izvēlēts pakalpojuma sniedzējs. Anonimizēti dati tiks nodoti finansējuma saņēmējam pētījuma ziņojuma veidā. Pētījuma ziņojums būs publiski pieejams.
Datu glabāšanas termiņš: pakalpojuma sniedzējs datus dzēš pieņemšanas – nodošanas akta parakstīšanas dienā. Pamatojums – ar akta parakstīšanu abas puses apliecina līguma izpildi atbilstošā kvalitātē un līgumā noteiktajām prasībām. Tādējādi nav pamats pakalpojuma sniedzējam glabāt ilgāk datus, jo akts ir pierādījums tam, ka pasūtītājs ir pieņēmis izpildīto darbu bez iebildumiem. Šo aktu, nevis ar pētījuma veikšanu saistīto dokumentāciju, pakalpojuma sniedzējs var izmantot savu leģitīmo interešu aizsardzībai, piemēram, nesaņemtā maksājuma piedziņai.
Personas, kuras šos datus var saņemt: datus paredzēt nodot tikai finansējuma saņēmējam līguma izpildes nolūkā iesniedzot gala novērtējumu jau bez personas datiem.
Mērķa grupas atbilstības nosacījumi:
1) sociālo pakalpojumu sniedzēju atbilstība tiks pārbaudīta valsts informācijas sistēmas  "Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēma" daļā  "Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrs", pārliecinoties, ka sociālo pakalpojumu sniedzējs ir reģistrējies minētajā reģistrā. Mērķa grupas atbilstības pēcpārbaudi veiks finansējuma saņēmējs;
2) īstenojot profesionālās kompetences pilnveides pasākumus, kā arī mācību programmas metodiku apguvei, izņemot e-mācību programmas, sociālā darba speciālistu atbilstība tiks pārbaudīta, izvērtējot, vai attiecīgajam speciālistam iesaistīšanās brīdi atbalstāmajā darbībā ir sociālā darba speciālista izglītība, pieprasot izglītības dokumenta kopiju. Izglītības dokumentu kopijas tiks uzglabātas elektroniskā veidā. LM rīcībā esošie statistikas dati parāda, ka pašvaldību sociālajos dienestos strādājošo sociālā darba speciālistu īpatsvars, kuriem ir likumā noteiktā izglītība 2019. gadā bija 90,67% , 2020. gadā – 91,21%, 2021. gadā – 92,26%, bet 2022. gadā - 89,39%. Līdz ar to, lai veicinātu likuma normu izpildi par izglītības prasībām, kas nepieciešamas, lai nodarbinātu sociālā darba speciālistus, plānots atbalstu sniegt sociālā darba speciālistiem ar SPSPL 41. un 42.pantā noteikto izglītību. Lai pārbaudītu, vai attiecīgais speciālists, kurš strādā sociālā darba speciālista amatā ir ar SPSPL 41. un 42.pantā noteikto izglītību, nepieciešama izglītības dokumentu pārbaude. Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Valsts ieņēmumu dienestu par pieeju datiem (darba ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, nodarbinātības statuss, nodarbinātības periods), Datu noliktavas sistēmā tiks pārbaudīts, vai attiecīgais speciālists iesaistīšanās brīdī atbalstāmajā darbībā ir nodarbināts uz darba līguma pamata pie konkrētā darba devēja. Mērķa grupas atbilstības pēcpārbaudi veiks finansējuma saņēmējs;
3) iestāžu, biedrību un nodibinājumu un to struktūrvienību vadītāju un vadītāju vietnieku atbilstība tiks izvērtēta, balstoties uz sociālo pakalpojumu sniedzēja atsūtītu apliecinājumu par personas ieņemamo amatu attiecīgajā institūcijā, piesakot kandidātus dalībai profesionālās kompetences pilnveides pasākumam. Apliecinājums tiks iesniegts finansējuma saņēmēja piesaistītam pakalpojuma sniedzējam, piesakot kandidātus dalībai profesionālās kompetences pilnveides pasākumam. Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Valsts ieņēmumu dienestu par pieeju datiem (darba ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, nodarbinātības statuss, nodarbinātības periods) Datu noliktavas sistēmā tiks pārbaudīts, vai attiecīgais speciālists uz iesaistīšanās brīdi pasākumā ir nodarbināts uz darba līguma pamata pie konkrētā darba devēja. Mērķa grupas atbilstības pēcpārbaudi veiks finansējuma saņēmējs;
4) aprūpes speciālistu atbilstība tiks izvērtēta, balstoties uz sociālo pakalpojumu sniedzēja atsūtītu apliecinājumu par personas ieņemamo amatu attiecīgajā institūcijā, piesakot kandidātus dalībai profesionālās kompetences pilnveides pasākumam. Apliecinājums tiks iesniegts finansējuma saņēmējam, piesakot kandidātus dalībai profesionālās kompetences pilnveides pasākumam. Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Valsts ieņēmumu dienestu par pieeju datiem (darba ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, nodarbinātības statuss, nodarbinātības periods), Datu noliktavas sistēmā tiks pārbaudīts, vai attiecīgais speciālists uz iesaistīšanās brīdi pasākumā ir nodarbināts uz darba līguma pamata pie konkrētā darba devēja. Mērķa grupas atbilstības pēcpārbaudi veiks finansējuma saņēmējs;
5) personu, kas nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu, atbilstība tiks pārbaudīta, balstoties uz sociālo pakalpojumu sniedzēja atsūtītu apliecinājumu par personas ieņemamo amatu attiecīgajā institūcijā vai deleģējuma līgumu par pakalpojuma sniegšanu. Apliecinājums tiks iesniegts finansējuma saņēmējam, piesakot kandidātus dalībai profesionālās kompetences pilnveides pasākumam. Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Valsts ieņēmumu dienestu par pieeju datiem (darba ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, nodarbinātības statuss, nodarbinātības periods), Datu noliktavas sistēmā tiks pārbaudīts, vai attiecīgais speciālists uz iesaistīšanās brīdi pasākumā ir nodarbināts uz darba līguma pamata pie konkrētā darba devēja. Mērķa grupas atbilstības pēcpārbaudi veiks finansējuma saņēmējs;
6) mācībspēku atbilstība tiks pārbaudīta saziņā ar attiecīgo augstākās izglītības iestādi, pieprasot rakstveida apliecinājumu par mācībspēka nodarbināšanu attiecīgai augstākās izglītības iestādei. Mērķa grupas atbilstības pēcpārbaudi veiks finansējuma saņēmējs. Stažēšanās procesā iesaistīta persona tiks uzskatīta par atbilstošu mērķa grupai periodā, kurā notiek individuālās stažēšanās programmas īstenošana;
7) studentu atbilstība tiks pārbaudīta saziņā ar attiecīgo augstākās izglītības iestādi, pieprasot rakstveida apliecinājumu par studējošā līguma ar augstākās izglītības iestādi numuru un datumu, kā arī studenta apliecības numuru. Mērķa grupas atbilstības pēcpārbaudi veiks finansējuma saņēmējs. Mācībās iesaistīta persona tiks uzskatīta par atbilstošu mērķa grupai periodā, kurā apgūst attiecīgo studiju programmu.
Personas datu apstrāde tiks veikta saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27.aprīļa regulu (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula) un ar ko atcelta Direktīva 95/46/EK;
8) 4.3.5.4. pasākuma mērķa grupu atbilstība iesaistei informatīvi izglītojošajos pasākumos (darbnīcas, domnīcas un vasaras skolas), starpprofesionāļu un starpnozaru tematiskajās diskusijās, reģionālajos semināros, kā arī ikgadējā konferencē netiks pārbaudīta, ņemot vērā, ka šiem pasākumiem nav plānota tieša ietekme uz rādītāju sasniegšanu. Minētajos pasākumos tiks iekļauti dalībnieki, kuri, piesakoties pasākumam, būs norādījuši kādai no attiecīgā pasākuma mērķa grupām atbilstošu amatu vai statusu.

4.3.5.4. pasākumā komercdarbības atbalsts atbilstoši Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā minētajām raksturojošām pazīmēm nav attiecināms uz:
1) profesionālās pilnveides izglītības programmu izstrādes un īstenošanas un augstākās izglītības programmu pilnveides un īstenošanas, tai skaitā mācībspēku stažēšanās sociālo pakalpojumu sniedzēju iestādēs Latvijā ietvaros plānoto atbalstu:
- pakalpojuma sniedzējam, jo izglītības iestādes tiks izvēlētas iepirkuma procedūrā;
- augstskolām un to mācībspēkiem un sociālā darba studiju programmu studentiem, jo apmācāmie var arī vēl nebūt mācībspēki konkrētā augstskolā vai nodarbināti pie konkrēta sociālo pakalpojumu sniedzēja, kā arī mācību laikā vai pēc mācībām viņi var mainīt darba vietu;
- sociālo pakalpojumu sniedzējiem, izņemot sociālo pakalpojumu sniedzējus,  kas nodarbojas ar saimnieciskām aktivitātēm un kuriem atbalsts tiks sniegts saskaņā ar Komisijas 2013. gada 18. decembra Regulu (ES) Nr. 1407/2013 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam (turpmāk – Komisijas regula Nr. 1407/2013);

2) supervīzijas nodrošināšanas ietvaros plānoto atbalstu:
- kompensāciju pašvaldībai par supervīziju nodrošināšanu pašvaldības sociālā dienesta un citu pašvaldības izveidoto sociālo pakalpojumu sniedzēju iestāžu sociālā darba speciālistiem atbilstoši SPSPL 9. panta sestajā daļā noteiktajam;
- atbalstu supervīzijas pakalpojuma sniedzējam, kas tiks izvēlēts iepirkuma procedūrā;
- supervīzijas atbalstu sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kas nodarbināti pašvaldībās uz darba līguma pamata;

3) metodiku izstrādes un mācību īstenošanas metodiku apguvei ietvaros plānoto atbalstu:
- pakalpojuma sniedzējam, jo tas tiks izvēlēts iepirkuma procedūrā;
- mācību atbalstu metodiku apguvei sociālo pakalpojumu sniedzējiem un tajos nodarbinātajiem, izņemot sociālo pakalpojumu sniedzējus, kas nodarbojas ar saimnieciskām aktivitātēm un kuriem atbalsts tiks sniegts saskaņā ar Komisijas regulu Nr. 1407/2013;
- e – mācību atbalstu metodiku apguvei, kas būs publiski pieejamas jebkuram interesentam;

4) profesionālā atbalsta tīkla izveides sociālā darba attīstībai ietvaros plānoto atbalstu:
- pakalpojumu sniedzējiem, jo tie tiks izvēlēti iepirkuma procedūrā;
- profesionālās pilnveides izglītības programmas līderības prasmju attīstībai un starpdisciplinārās ekspertu komandas atbalstu sociālo pakalpojumu sniedzējiem un tajos nodarbinātajiem uz darba līguma pamata, izņemot sociālo pakalpojumu sniedzējus, kas nodarbojas ar saimnieciskām aktivitātēm un kuriem atbalsts tiks sniegts saskaņā ar Komisijas regulu Nr. 1407/2013;
5) informatīvi izglītojošo pasākumu un sabiedrības izpratnes un informētības veicināšanas pasākumu, izvērtējumu, tai skaitā ex -post izvērtējuma nodrošināšanas ietvaros plānoto atbalstu:
- pakalpojumu sniedzējiem, jo tie tiks izvēlēti iepirkuma procedūrā;
- informatīvi izglītojošu atbalstu sabiedrībai kopumā, tai skaitā 4.3.5.4. pasākuma mērķa grupām;

6) informācijas un publicitātes pasākumu par projekta īstenošanu un projekta vadības un īstenošanas nodrošināšanas ietvaros plānoto atbalstu finansējuma saņēmēja projekta personālam, jo Labklājības ministrija ir tiešās valsts pārvaldes iestāde, kas neveic saimniecisko darbību. 
Preču un pakalpojumu iegāde notiks konkurenci nodrošinošā, pārredzamā, nediskriminējošā un beznosacījumu konkursa procedūrā, kas atbilst publiskā iepirkuma principiem, un tādējādi tiks izslēgts komercdarbības atbalsts preču un pakalpojumu sniedzēju līmenī. Paredzot projekta personāla darba vietas aprīkojuma izmaksas, tiks ievērots Vadlīniju Nr.1.2. “Vadlīnijas attiecināmo izmaksu noteikšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gada plānošanas periodā” 33. punktā noteiktais, tai skaitā ņemts vērā nodarbinātā iesaistes periods projektā pret projekta kopējo īstenošanas ilgumu.  
Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9. panta pirmo daļu “pašvaldībai, kuras teritorijā ir deklarētā personas dzīvesvieta, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību”, bet saskaņā ar šī panta ceturto daļu “pašvaldības, kuras nav izveidojušas nepieciešamos sociālo pakalpojumu sniedzējus, slēdz līgumus ar citiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem savā teritorijā vai ar citām pašvaldībām par minēto sociālo pakalpojumu sniegšanu un samaksu. Šie sociālie pakalpojumi pilnībā vai daļēji tiek finansēti no pašvaldības budžeta.” Saskaņā ar Pašvaldību likuma 7.pantu pašvaldības saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu pašvaldība atsevišķu tās autonomajā kompetencē ietilpstošu pārvaldes uzdevumu var deleģēt citai personai. Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 13. panta otro daļu Valsts var izveidot sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestādes vai slēgt līgumus ar citiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem valsts nodrošināto sociālo pakalpojumu sniegšanai.
Pasākuma ietvaros plānots atbalsts gan biedrībām un nodibinājumiem, ar kuriem pašvaldībām vai valstij ir noslēgti līgumi par sociālo pakalpojumu sniegšanu, gan biedrību un nodibinājumu izveidotajiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kuriem nav noslēgts augstākminētais līgums ar pašvaldību vai valsti. Attiecīgi, ja biedrībai vai nodibinājumam būs noslēgts līgums par pakalpojuma sniegšanu ar pašvaldību vai valsti, attiecīgais līgums būs jāiesniedz kopā ar pieteikumu atbalstam pasākuma ietvaros. Bet, ja šāds līgums nebūs noslēgts, tad tiks piemēroti komercdarbības atbalsta regulējuma nosacījumi.

Atbilstoši Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5.panta pazīmēm atbalsts biedrībām un nodibinājumiem pasākuma ietvaros kvalificējas kā komercdarbības atbalsts, jo:
1) finansiālo palīdzību tieši vai pastarpināti sniedz no valsts, pašvaldības vai Eiropas Savienības līdzekļiem, finanšu līdzekļiem, pār kuriem valsts vai pašvaldības institūcijām vai to pilnvarotām juridiskajām personām ir kontrolējoša ietekme, vai citiem publiskiem līdzekļiem, un par finansiālās palīdzības noteikšanu ir atbildīga valsts vai pašvaldības institūcija vai tās pilnvarota juridiskā persona – pazīmei atbilst, jo atbalsts tiks sniegts ES kohēzijas politikas programmas ietvaros;

2) saņemot finansiālo palīdzību, komercsabiedrība iegūst ekonomiskas priekšrocības, kādas tā nevarētu iegūt tirgus apstākļos vai tad, ja komercdarbības atbalsts netiktu sniegts – pazīmei atbilst, jo atbalsta ietvaros tiks pilnveidota sociālo pakalpojumu sniedzēju nodarbināto profesionālā kompetence, kas veicinās attiecīgo sociālo pakalpojumu sniedzēju sniegto pakalpojumu kvalitāti, efektivitāti;

3) finansiālā palīdzība neattiecas uz visām komercsabiedrībām vienādi, bet ir paredzēta komercsabiedrībām atkarībā no to lieluma, darbības veida vai atrašanās vietas, kā arī citiem diferencējošiem kritērijiem vai arī ir paredzēta tikai konkrētai komercsabiedrībai – pazīmei atbilst, jo atbalsts paredzēts tikai saimnieciskās darbības veicējiem, kuri sniedz sociālos pakalpojumus, kā arī, kuri ir biedrības vai nodibinājumi;

4) finansiālā palīdzība ietekmē tirdzniecību un izkropļo konkurenci Eiropas Savienības iekšējā tirgū – pazīmei atbilst, jo atbalsta ietvaros tiks pilnveidota sociālo pakalpojumu sniedzēju nodarbināto profesionālā kompetence, kas veicinās attiecīgo sociālo pakalpojumu sniedzēju sniegto pakalpojumu kvalitāti, efektivitāti un konkurētspēju.

Katrā atsevišķā gadījumā tiks vērtēta potenciālā atbalsta saņēmēja atbilstība vai neatbilstība valsts atbalsta nosacījumiem. Ja sociālo pakalpojumu sniedzējs ir valsts vai pašvaldības izveidota iestāde komercdarbības atbalsta nosacījumi netiks piemēroti, jo attiecīgais sociālo pakalpojumu sniedzējs veic darbības valsts deleģētās funkcijas ietvaros. Ja sociālo pakalpojumu sniedzējam – biedrībai, nodibinājumam, pašnodarbinātai personai ir līgums par pakalpojuma sniegšanu ar pašvaldību vai valsti, tad, uzrādot šo līgumu, arī netiks piemēroti komercdarbības atbalsta nosacījumi. Citiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem komercdarbības atbalsta nosacījumi tiks piemēroti, jo izpildās visas 4 komercdarbības atbalsta pazīmes:
1) finansiālo palīdzību tieši vai pastarpināti sniedz no valsts, pašvaldības vai Eiropas Savienības līdzekļiem, finanšu līdzekļiem, pār kuriem valsts vai pašvaldības institūcijām vai to pilnvarotām juridiskajām personām ir kontrolējoša ietekme, vai citiem publiskiem līdzekļiem, un par finansiālās palīdzības noteikšanu ir atbildīga valsts vai pašvaldības institūcija vai tās pilnvarota juridiskā persona – pazīmei atbilst, jo atbalsts tiks sniegts ES kohēzijas politikas programmas ietvaros;

2) saņemot finansiālo palīdzību, komercsabiedrība iegūst ekonomiskas priekšrocības, kādas tā nevarētu iegūt tirgus apstākļos vai tad, ja komercdarbības atbalsts netiktu sniegts – pazīmei atbilst, jo atbalsta ietvaros tiks pilnveidota sociālo pakalpojumu sniedzēju nodarbināto profesionālā kompetence, kas veicinās attiecīgo sociālo pakalpojumu sniedzēju sniegto pakalpojumu kvalitāti, efektivitāti;

3) finansiālā palīdzība neattiecas uz visām komercsabiedrībām vienādi, bet ir paredzēta komercsabiedrībām atkarībā no to lieluma, darbības veida vai atrašanās vietas, kā arī citiem diferencējošiem kritērijiem vai arī ir paredzēta tikai konkrētai komercsabiedrībai – pazīmei atbilst, jo atbalsts paredzēts tikai saimnieciskās darbības veicējiem, kuri sniedz sociālos pakalpojumus, kā arī, kuri ir biedrības vai nodibinājumi;

4) finansiālā palīdzība ietekmē tirdzniecību un izkropļo konkurenci Eiropas Savienības iekšējā tirgū – pazīmei atbilst, jo atbalsta ietvaros tiks pilnveidota sociālo pakalpojumu sniedzēju nodarbināto profesionālā kompetence, kas veicinās attiecīgo sociālo pakalpojumu sniedzēju sniegto pakalpojumu kvalitāti, efektivitāti un konkurētspēju.

Izglītību sociālā darba studiju programmās Latvijā ir iespēja apgūt 6 augstskolās, no kurām 2 ir privāti saimnieciskās darbības veicēji. Kopumā visas augstskolas, kuras nodrošina sociālā darba studiju programmas ir saimnieciskās darbības veicēji, jo arī valsts izveidotās augstskolas nodrošina ne tikai valsts budžeta finansētās, bet arī maksas studiju vietas sociālā darba studiju programmu ietvaros. Attiecīgi augstskolas kā pakalpojuma sniedzēji tiks piesaistītas, piemērojot iepirkumu procedūru.
Attiecībā uz gala labuma saņēmējiem – TA projekta 18.5. apakšpunktā minētajiem potenciālajiem mācībspēkiem komercdarbības atbalsts nav piemērojams ne mācību, ne stažēšanās ietvaros, jo apmācāmie var arī vēl nebūt mācībspēki konkrētā augstskolā, vai arī mācību laikā vai pēc mācībām var mainīt darba vietu.
4.3.5.4. pasākuma ietvaros finansējuma saņēmējs sadarbojas ar LM izveidoto Sociālā darba speciālistu sadarbības padomi, kas konsultē finansējuma saņēmēju pasākuma īstenošanas procesā, analizē pasākuma ieviešanas progresu un sniedz priekšlikumus pasākuma ieviešanas pilnveidei, kā arī saskaņo sociālā darba specializācijas profesionālās pilnveides izglītības programmu izstrādei, profesionālās pilnveides mācību moduļos iekļaujamās tēmas, metodiku saturu un izstrādātos līderu atlases kritērijus.
Tāpat arī paredzēts, ka finansējuma saņēmējs izstrādās kārtību, kādā pārliecinās par interešu konflikta, krāpšanas un korupcijas risku neesamību, tostarp identificē apstākļus, kuri izraisa vai var izraisīt interešu konfliktu un krāpšanas un korupcijas riskus, kas rada apdraudējumu vai kaitējumu projekta īstenošanā, nosaka veicamos pasākumus un izstrādā darbības plānu interešu konflikta un krāpšanas un korupcijas risku preventīvai novēršanai un gadījumiem, kad interešu konflikts, krāpšana vai korupcija ir atklāta.
4.3.5.4. pasākuma investīcijām būs tieša pozitīva ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (skat. skaidrojumu pie anotācijas 8. punkta “Horizontālā ietekme”). Savukārt uz horizontālajiem principiem “Klimatdrošināšana”, “Energoefektivitāte pirmajā vietā” un “Nenodarīt būtisku kaitējumu” 4.3.5.4. pasākumam nav ietekmes.
4.3.5.4. pasākuma ESF Plus investīcijām piemērots 158. intervences kods “Pasākumi, ar ko uzlabo vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un cenas ziņā pieejamiem pakalpojumiem” atbilstoši Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmai 2021.–2027. gadam.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Ja netiks īstenots 4.3.5.4. pasākums, saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma  13. panta septīto daļu būs nepieciešams nodrošināt valsts budžeta līdzfinansējumu pašvaldību sociālo pakalpojumu sniedzēju iestādēs nodarbināto profesionālās kompetences pilnveidei, kā arī pastāvēs risks, ka profesionālās kompetences pilnveidei speciālisti izvēlēsies mazāk kvalitatīvas izglītības programmas, sociālo pakalpojumu sniedzēju vidū trūks vienotas izpratnes, kas negatīvi ietekmes sociālo pakalpojumu kvalitāti, pieaugs speciālistu profesionālās “izdegšanas” risks, kadru mainība, kā arī speciālistu trūkums.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Ņemot vērā, ka 4.3.5.4. pasākuma īstenošana ir uzsākta 2022. gadā, pamatojoties uz Informatīvo ziņojumu par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.4.pasākuma “Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība” īstenošanu, kas izskatīts MK 2022. gada 20.septembra sēdē, izmaksu un ieguvumu analīzes veikšana nav lietderīga.

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
Skaidrojums
4.3.5.4. pasākuma ietvaros plānots veikt īstenoto darbību ietekmes novērtējumu, īstenojot projekta ex-post izvērtējumu.
Kas veiks ex-post novērtējumu?
Iepirkuma procedūrā noskaidrots pakalpojuma sniedzējs
Ietekmes pēcpārbaudes veikšanas termiņš
-
Rezultāti/rādītāji, pēc kā tiek vērtēta tiesību akta (vai kādas tā daļas) mērķa sasniegšana
-

1.6. Cita informācija

4.3.5.4. pasākuma ietvaros elastības finansējums nav plānots, attiecināmā daļa programmas 4.3.5.4. pasākumam paredzētajā apmērā tiks kompensēta, nosakot elastības finansējumu programmas 4.3. prioritātei “Nodarbinātība un sociālā iekļaušana” 4.3.3.1. pasākuma “Bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu kvalifikācijas un prasmju paaugstināšana” ietvaros 28 772 500 euro apmērā un programmas 4.3.3.2. pasākuma “Nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku un ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju iekļaušanās darba tirgū sekmēšana” ietvaros 11 900 000 euro apmērā.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • 1.Sociālo pakalpojumu sniedzēji un tajos nodarbinātie, tai skaitā sociālie darbinieki, valsts un pašvaldību iestāžu, biedrību un nodibinājumu, kas ir sociālo pakalpojumu sniedzēji, un to struktūrvienību vadītāji un vadītāju vietnieki, sociālā darba speciālisti, aprūpētāji, kā arī fiziskas un juridiskas personas, kuras nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu. 2. Augstskolu, kuras akreditēta studiju virziena ietvaros nodrošina pirmā un otrā līmeņa augstākās izglītības studiju programmas sociālā darba jomā, mācībspēki. 3. Sociālā darba studiju programmu studenti.
Ietekmes apraksts
TA projekts veicinās sociālā darba efektivitātes un sociālajā jomā strādājošo speciālistu profesionalitātes paaugstināšanos.
Juridiskās personas
  • Sociālo pakalpojumu sniedzēji.
  • LM, kas pildīs atbildīgās iestādes funkcijas. LM, kas pildīs finansējuma saņēmēja funkcijas.
Ietekmes apraksts
TA projekts veicinās sociālā darba efektivitātes un sociālajā jomā strādājošo speciālistu profesionalitātes paaugstināšanos.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
521 011
0
2 141 983
0
2 135 851
0
332 845
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
521 011
0
2 141 983
0
2 135 851
0
332 845
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
612 954
0
2 519 980
0
2 512 766
0
391 582
2.1. valsts pamatbudžets
612 954
0
2 519 980
0
2 512 766
0
391 582
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
-91 943
0
-377 997
0
-376 915
0
-58 737
3.1. valsts pamatbudžets
-91 943
0
-377 997
0
-376 915
0
-58 737
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
-58 737
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
-58 737
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
4.3.5.4. pasākumam pieejamais maksimālais kopējais attiecināmais finansējums ir 12 470 000 euro apmērā, t.sk. ESF Plus finansējums – 10 599 500 euro un valsts budžeta (turpmāk - VB) finansējums – 1 870 500 euro.
Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ESF Plus daļa 85 procentu apmērā no pasākuma attiecināmām izmaksām. Budžeta izdevumi ir kopējie pasākuma ieviešanai nepieciešamie publiskā finansējuma (ESF Plus un VB) līdzekļi attiecīgajā gadā.
4.3.5.4. pasākuma projektu plānots ieviest no 2022. gada III ceturkšņa līdz 2028. gada III ceturksnim.
2022. gadā projektā investēts kopējais finansējums 6 525 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums – 5 546 euro un VB finansējums – 979  euro.
Finansējums plānots pamatbudžeta apakšprogrammā 63.08.00 “Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027)”.
Pēc TA projekta stāšanās spēkā 4.3.5.4. pasākumam finansējums indikatīvi plānots: 

2023. gadā finansējums plānots indikatīvi  612 954 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 521 011 euro un VB finansējums 91 943  euro (2023. gadā kolonnā “saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam” norādīts finansējums līdz 2023. gada 31. oktobrim).
2024. gadā finansējums plānots indikatīvi 2 519 980  euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 2 141 983  euro un VB finansējums 377 997 euro.
2025. gadā finansējums plānots indikatīvi  2 512 766  euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 2 135 851  euro un VB finansējums 376 915 euro.
2026. gadā finansējums plānots indikatīvi 2 904 348  euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 2 468 696 euro un VB finansējums 435 652 euro.
2027. gadā finansējums plānots indikatīvi  2 516 345 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 2 138 893  euro un VB finansējums 377 452 euro.
2028. gadā finansējums plānots indikatīvi 1 397 082  euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 1 187 520  euro un VB finansējums 209 562 euro.
 Finansējuma sadalījums pa gadiem ir norādīts indikatīvi un var tikt precizēts projekta īstenošanas gaitā.             
 
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Projekta vadības un īstenošanas personāls tiks pieņemts darbā uz projekta īstenošanas laiku, paredzot, ka personāla izmaksas nepārsniedz 20% no projekta tiešajām attiecināmajām izmaksām, neskaitot personāla izmaksas.
Cita informācija
Pēc projekta īstenošanas noslēgšanās, veicot detalizētus aprēķinus, tiks virzīts MK likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju iesniegtajiem pieteikumiem prioritārajiem pasākumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām, LM iesniedzot attiecīgu pieteikumu prioritārajam pasākumam, lai pēc projekta īstenošanas noslēgšanas varētu tikt nodrošināta projekta ilgtspējas turpināšana.
Pēc projekta īstenošanas saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 13. panta 7.daļu: “Valsts piedalās ar sociālā darba speciālistu profesionālās kompetences pilnveides nodrošināšanu pašvaldībās saistīto izdevumu finansēšanā 50 procentu apmērā atbilstoši gadskārtējā valsts budžeta likumā piešķirtajām apropriācijām. Prasības profesionālās kompetences pilnveides pakalpojumu sniedzējiem un profesionālās kompetences pilnveides nodrošināšanas nosacījumus, kritērijus profesionālās kompetences pilnveides izdevumu noteikšanai un valsts līdzfinansējuma piešķiršanai, kā arī līdzfinansēšanas kārtību nosaka Ministru kabinets."
Attiecīgi tiek plānots, ka pēc projekta realizācijas būs indikatīvi nepieciešams šāds VB finansējums:
- pašvaldību sociālā darba speciālistu supervīzijas izmaksas pašvaldībām tiks kompensētas 50% apmērā no VB pēc projekta īstenošanas beigām.
Indikatīvās izmaksas (nepieciešamais papildu VB finansējums):
1 900 speciālisti x 10 supervīzijas sesijas gadā = 19 000 supervīzijas sesijas gadā
16 720 grupas supervīzijas sesijas (88% no kopējā supervīziju sesiju skaita gadā) x 25  euro = 418 000 euro gadā
2 280 individuālās supervīzijas sesijas (12% no kopējā supervīziju sesiju skaita gadā) x 34 euro =  77 520 euro gadā
Kopā supervīzijas sesiju izmaksas (100%) =  418 000 euro +  77 520 euro = 495 520 euro gadā
50% kompensācija pašvaldībām = 247 760 euro gadā sākot ar 2028. gadu;
- pašvaldību sociālā darba speciālistu klātienes un e-mācību izmaksas pašvaldībām tiks kompensētas 50% apmērā no VB pēc projekta īstenošanas beigām.
Indikatīvās izmaksas (nepieciešamais papildu VB finansējums):
1900 speciālisti x  900 euro gadā =  1 710 000 euro (mācību kopējās izmaksas gadā)
50% kompensācija pašvaldībām = 855 000 euro gadā sākot ar 2029. gadu;
- LM organizēto ģimenes asistentu izglītības programmas nodrošināšanai būs nepieciešams nodrošināt papildu VB finansējumu.
Indikatīvās izmaksas (nepieciešamais papildu VB finansējums):
20 personas gadā x 900 euro gadā = 18 000 euro (mācību kopējās izmaksas gadā)
50% kompensācija pašvaldībām = 9 000 euro gadā, sākot ar 2029. gadu; 
- LM organizētie informatīvi izglītojošie pasākumi pēc projekta īstenošanas, sākot ar 2029. gadu, tiks īstenoti ierobežotā, samazinātā apjomā apakšprogrammā 05.01.00. „Sociālās rehabilitācijas valsts programma”  paredzētā finansējuma ietvaros. Papildu VB finansējums būs nepieciešams ikgadējās konferences īstenošanai – indikatīvi 32 000 euro gadā.
Pilnveidotās augstskolu studiju programmas turpināsies bez papildu finansējuma to ilgtspējas nodrošināšanai.
Indikatīvās izmaksas/papildu nepieciešamais VB finansējums projekta aktivitāšu darbību ilgtspējas nodrošināšanai pēc projekta īstenošanas:
2028. gadā – 247 760 euro, sākot ar 2029. gadu – 1 143 760 euro gadā.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
-
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
1. Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk - Regula 2021/1060); 2. Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu Nr. 1296/2013 (turpmāk - Regula 2021/1057); 3. Komisijas 2013. gada 18. decembra Regula (ES) Nr. 1407/2013 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam (Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 24. decembris, Nr. L 352/1) (turpmāk – Regula Nr. 1407/2013); 4. Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES, Euratom)  2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Regula 2018/1046)
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
1. Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk - Regula 2021/1060); 2. Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu Nr. 1296/2013 (turpmāk - Regula 2021/1057); 3. Komisijas 2013. gada 18. decembra Regula (ES) Nr. 1407/2013 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam (Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 24. decembris, Nr. L 352/1) (turpmāk – Regula Nr. 1407/2013); 4. Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES, Euratom)  2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Regula 2018/1046)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regula 2021/1060, 55. panta 1. punkts  
14.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Regula 2021/1060, 47. un 50. pants
26.10. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Regula 2021/1057, 1. pielikums
26.7. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Regula Nr. 1407/2013, vispārēja atsauce
29.punkts
Pārņemtas pilnībā
Regula Nr. 1407/2013, 1.panta 1. punkts, 2. panta 2. punkts, 3. panta 2. punkts 
30.1. un 30.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Regula Nr. 1407/2013, 1.panta 2. punkts
30.5. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Jā. Atbalstu (de minimis) saturiski nav plānots papildināt ar citu de minimis atbalstu par vienām un tām pašām attiecināmajām izmaksām, ko piešķir saskaņā ar citām de minimis regulām, tādējādi atbalsta kumulēšana netiek paredzēta.
Regula Nr. 1407/2013, 6. panta 4. punkts
32.punkts
Pārņemtas pilnībā
Regula Nr. 1407/2013, 7. panta 4. punkts un 8. pants
33.punkts
Pārņemtas pilnībā
Regula Nr. 1407/2013, vispārēja atsauce
35.punkts
Pārņemtas pilnībā
Regula 2021/1060, 64.panta 1.punkta “c” apakšpunkts
15.punkts
Pārņemtas pilnībā
Regula 2018/1046, 61.pants
26.1.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Tiesību akta normas pārņemtas pilnībā.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
Nav.

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Centrālā finanšu un līgumu aģentūra, Labklājības ministrija
Nevalstiskās organizācijas
Latvijas Lielo pilsētu asociācija, Latvijas Pašvaldību savienība, Latvijas sociālo darbinieku biedrība, Latvijas pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība
Cits
Latvijas Universitāte, Liepājas universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Universitātes P.Stradiņa medicīnas koledža. Informatīvā ziņojuma izstrādes laikā 4.3.5.4. pasākuma projekta plānotās atbalstāmās darbības tika prezentētas un diskutētas ar Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas lielo pilsētu asociāciju, Latvijas pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienību un Latvijas sociālo darbinieku biedrību tiešsaistes sanāksmē, kas tika organizēta 2022. gada 3. martā. Tāpat 4.3.5.4. pasākuma atbalstāmās darbības tika prezentētas un diskutētas arī ar Latvijas Universitātes, Liepājas universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas pārstāvjiem tiešsaistes sanāksmē, kas tika organizēta 2022. gada 1. martā. Ar projekta īstenošanu saistītās aktualitātes 2023. gada 15. martā pārrunātas Sociālā darba speciālistu sadarbības padomes sēdē, kurā piedalās minēto nevalstisko organizāciju, izglītības iestāžu pārstāvji.

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://vktap.mk.gov.lv/legal_acts/headers/01b392f8-cbf4-442e-8165-cd97e994ce74/additional_documents

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Atbilstoši MK 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai tika dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par TA projektu tā izstrādes stadijā. Līdz noteikuma projekta virzībai saskaņošanai Vienotajā tiesību aktu portālā, tai skaitā līdz 2023. gada 25. janvārim, tika saņemti vairāki viedokļi (skaidrojumu un vairāk informācijas skat. pievienotajā datnē). 

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • Pašvaldības.

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021.–2027. gadam[1] (NAP2027) ietver rīcības virzienu “Sociālā iekļaušana”, kurā ir iekļauts uzdevums “Sociālā darba speciālistu un sociālo pakalpojumu sniedzēju motivācijas sistēmas pilnveide un profesionālās kompetences stiprināšana un specializācijas nostiprināšana demogrāfijas tendencēm un iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu inovatīvu, uz klienta vajadzībām balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanai, pilnveidošanai un pieejamības nodrošināšanai reģionos” (118) un tā indikators “Sociālo darbinieku skaits, kas paaugstinājuši savu kvalifikāciju”. NAP2027 tiek uzsvērts, ka, "lai pilnveidotu sociālo pakalpojumu klāstu, kvalitāti un pieejamību, cita starpā paplašinot gan sabiedrībā balstītu aprūpes pakalpojumu, gan ģimeniskai videi pietuvinātu institucionālās aprūpes pieejamību atbilstoši novecojošas sabiedrības vajadzībām, kā arī lai mazinātu reģionālās atšķirības pakalpojumu pieejamībā, ir pilnveidojama sociālo darbinieku un sociālo pakalpojumu sniedzēju motivācijas un atalgojuma sistēma un profesionālā kompetence." 


[1] https://pkc.gov.lv/sites/default/files/inline-files/NAP2027_apstiprin%C4%81ts%20Saeim%C4%81_1.pdf
 

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
TA projekts paredz veicināt sociālā darba jomā strādājošo speciālistu profesionalitāti, tai skaitā izstrādājot un ieviešot praksē metodikas darbam ar dažādām klientu grupām, tādējādi pilnveidojot sociālo pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti sociālās atstumtības riskam pakļautām ģimenēm ar bērniem, senioriem, jauniešiem, personām ar funkcionāliem traucējumiem, vardarbībā cietušām un vardarbību veikušām personām, atkarīgām un līdzatkarīgām personām, personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu, u.c. klientu grupām.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.5.4. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības.
Pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana (turpmāk – HP VINPI))
Vispārīgās HP VINPI darbības:

1) projekta vadībā un īstenošanā tiks ievēroti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas ir nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti;
2) īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par cilvēkiem ar invaliditāti;
3) projekta īstenošana notiks personām ar funkcionāliem traucējumiem pielāgotās telpās, tostarp pielāgotas informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams;
4) tiks nodrošināts, ka prasībās iepirkumu līgumu izpildītājiem (Iepirkuma nolikumos) tiek izvirzīta prasība nodrošināt, ka pasākumu norises vietai ir iespēja fiziski piekļūt un to var izmantot personas ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem patstāvīgi;
5)  informācija gan par projektu, gan par projekta pasākumiem tiks sniegta arī vieglā valodā (skat. LM metodisko materiālu “Ceļvedis iekļaujošas vides veidošanai valsts un pašvaldību iestādēs (2020) https://www.lm.gov.lv/lv/celvedis-ieklaujosas-videsveidosanai-valsts-un-pasvaldibu-iestades-2020 );
6) visi publiskie iepirkumi tiks veikti sociāli atbildīgā veidā - pērkot ētiski ražotus produktus un pakalpojumus un izmantojot publiskās iepirkumu procedūras, lai radītu darbvietas, pienācīgus darba apstākļus, sekmētu sociālo un profesionālo iekļautību, kā arī veicinātu labākus darba nosacījumus cilvēkiem ar invaliditāti un nelabvēlīgā situācijā esošiem cilvēkiem.

Specifiskās HP VINPI darbības:
1) semināru, mācību, darbnīcu un konferenču saturā tiks integrēti vienlīdzīgu iespēju un nediskriminācijas jautājumi;
2) mācību programmas tiks izstrādātas un pasniegtas piekļūstamos formātos (tai skaitā audiāli un elektroniski), piemēram, ar burtu palielinājuma iespēju personām ar redzes invaliditāti;
3) pasākumu norises vietai tiks nomātas tikai piekļūstamas telpas vai arī tiks nodrošināta tehnisko risinājumu noma (piemēram, pārvietojamais panduss, pacēlājs,  individuālā indukcijas cilpa u.c.).

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.5.4. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina dzimumu līdztiesību.
Vispārīgās HP VINPI darbības:
1) sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu;
2) projekta vadībā un īstenošanā sievietēm un vīriešiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
3) tiks ieviesti nediskriminējoši personāla atlases nosacījumi un prakses, kas veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti, nediskriminē pēc vecuma, rases, reliģiskās piederības vai seksuālās orientācijas;
4) projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves līdzsvaru, paredzot elastīga un nepilna laika darba iespēju nodrošināšanu vecākiem ar bērniem un personām, kuras aprūpē tuviniekus;
5) pēc nepieciešamības darba vietā tiks izveidota bērnu pieskatīšanas telpa ar aprīkotu darbstaciju;
6) īstenojot  komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem, cilvēkiem ar invaliditāti, vecumu, atšķirīgu rasi,  reliģiju vai seksuālo orientāciju.
(Specifiskās HP darbības)
1) mācību un metodisko līdzekļu saturs tiks veidots, ievērojot dzimumu līdztiesības principus, īpašu uzmanību veltot sabiedrībā valdošo stereotipu par dzimumu lomu sadalījumu izskaušanai un nepieļaujot stereotipisku dzimumu attēlojumus mācību līdzekļos (piemēram: sieviete – sociālā darbiniece, vīrietis – iestādes vadītājs);
2) tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas mācību līdzekļu satura izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa;
3) semināru, mācību, darbnīcu un konferenču saturā tiks integrēti vienlīdzīgu iespēju un nediskriminācijas jautājumi.

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Lai identificētu un uzskaitītu 4.3.5.4. pasākuma ietvaros atbalstu saņēmušās mērķa grupas personas, ir paredzēta personu datu apstrāde. Personu datu apstrādē tiks ievēroti Latvijas Republikas normatīvajos aktos personu datu aizsardzības jomā noteiktie nosacījumi. Ar nolūku  paaugstināt sociālā darba efektivitāti un sociālajā jomā strādājošo speciālistu profesionalitāti, lai nodrošinātu potenciālo atbalsta saņēmēju atbilstības pārbaudi 4.3.5.4. pasākuma ietvaros definētajām mērķa grupām (pasākuma ietvaros atbalsts paredzēts sociālo pakalpojumu sniedzējiem  un tajos nodarbinātajiem, tai skaitā sociālajiem darbiniekiem, valsts un pašvaldību iestāžu, biedrību un nodibinājumu, kas ir sociālo pakalpojumu sniedzēji, un to struktūrvienību vadītājiem un vadītāju vietniekiem, sociālā darba speciālistiem, aprūpētājiem, kā arī fiziskām un juridiskām personām, kuras nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu) pasākuma ietvaros tiks veikta datu apstrāde par fiziskām un juridiskām personām, kuras piesakās atbalsta saņemšanai: 
1) sociālo pakalpojumu sniedzēju atbilstība tiks pārbaudīta valsts informācijas sistēmas  "Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēma" daļā  "Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrs", pārliecinoties, ka sociālo pakalpojumu sniedzējs ir reģistrējies minētajā reģistrā;
2) īstenojot profesionālās kompetences pilnveides pasākumus, kā arī mācību programmas metodiku apguvei, izņemot e-mācību programmas, sociālā darba speciālistu atbilstība tiks pārbaudīta, izvērtējot, vai attiecīgajam speciālistam uz iesaistīšanās brīdi pasākumā ir sociālā darba speciālista izglītība, pieprasot izglītības dokumenta kopiju. Izglītības dokumentu kopijas tiks uzglabātas elektroniskā veidā. Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Valsts ieņēmumu dienestu par pieeju datiem (darba ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, nodarbinātības statuss, nodarbinātības periods), tiks pārbaudīts, vai attiecīgais speciālists uz iesaistīšanās brīdi pasākumā ir nodarbināts uz darba līguma pamata pie konkrētā darba devēja;
3) iestāžu, biedrību un nodibinājumu un to struktūrvienību vadītāju un vadītāju vietnieku atbilstība tiks izvērtēta kandidātu dalībai profesionālās kompetences pilnveides pasākumam pieteikšanās posmā, balstoties uz sociālo pakalpojumu sniedzēja – institūcijas atsūtītu apliecinājumu par personas ieņemamo amatu attiecīgajā institūcijā (vārds, uzvārds, personas kods, amats). Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Valsts ieņēmumu dienestu par pieeju datiem (darba ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, nodarbinātības statuss, nodarbinātības periods) tiks pārbaudīts, vai attiecīgais speciālists uz iesaistīšanās brīdi pasākumā ir nodarbināts uz darba līguma pamata pie konkrētā darba devēja;
4) aprūpes speciālistu atbilstība tiks izvērtēta kandidātu dalībai profesionālās kompetences pilnveides pasākumam pieteikšanās posmā, balstoties uz sociālo pakalpojumu sniedzēja – institūcijas atsūtītu apliecinājumu par personas ieņemamo amatu attiecīgajā institūcijā (vārds, uzvārds, personas kods, amats). Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Valsts ieņēmumu dienestu par pieeju datiem (darba ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, nodarbinātības statuss, nodarbinātības periods) tiks pārbaudīts, vai attiecīgais speciālists uz iesaistīšanās brīdi pasākumā ir nodarbināts uz darba līguma pamata pie konkrētā darba devēja;
5) personu, kuras nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu, atbilstība tiks pārbaudīta, balstoties uz sociālo pakalpojumu sniedzēja – institūcijas atsūtītu apliecinājumu par personas ieņemamo amatu (vārds, uzvārds, personas kods, amats) attiecīgajā institūcijā vai deleģējuma līgumu par pakalpojuma sniegšanu. Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Valsts ieņēmumu dienestu par pieeju datiem (darba ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, nodarbinātības statuss, nodarbinātības periods), tiks pārbaudīts, vai attiecīgais speciālists uz iesaistīšanās brīdi pasākumā ir nodarbināts uz darba līguma pamata pie konkrētā darba devēja;
6) mācībspēku atbilstība tiks pārbaudīta saziņā ar attiecīgo augstākās izglītības iestādi, pieprasot rakstveida apliecinājumu par mācībspēka nodarbināšanu attiecīgai augstākās izglītības iestādei. Stažēšanās procesā iesaistīta persona tiks uzskatīta par atbilstošu mērķa grupai periodā, kurā notiek individuālās stažēšanās programmas īstenošana;
7) studentu atbilstība tiks pārbaudīta saziņā ar attiecīgo augstākās izglītības iestādi, pieprasot rakstveida apliecinājumu par studējošā līguma ar augstākās izglītības iestādi numuru un datumu, kā arī studenta apliecības numuru. Mācībās iesaistīta persona tiks uzskatīta par atbilstošu mērķa grupai periodā, kurā apgūst attiecīgo studiju programmu.
Apliecinājumus, dokumentus atbilstoši augstāk norādītajam, piesakoties profesionālās kompetences pasākumiem, potenciālie atbalsta saņēmēji iesniegs finansējuma saņēmēja izvēlētajam pakalpojuma sniedzējam, kurš organizēs pieteikšanos konkrētajam pasākumam, kā arī nodos tālāk iesniegtos datus finansējuma saņēmējam mērķa grupas atbilstības pārbaudei. Mērķa grupas atbilstības pārbaudi veiks finansējuma saņēmējs.

Personas datu apstrāde tiks veikta saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27.aprīļa regulu (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula) un ar ko atcelta Direktīva 95/46/EK.
Mērķa grupas personu vārds, uzvārds un personas kods ir nepieciešams, lai veiktu datu subjekta viennozīmīgu identificēšanu. Neapstrādājot šīs personas datu kategorijas, mērķa grupas personu nepārprotama un viennozīmīga identificēšana nav iespējama, tādējādi datu subjekts nevarēs saņemt 4.3.5.4. pasākuma ietvaros paredzēto atbalstu profesionālās kompetences pilnveides veidā. Turklāt personas kods atbilstoši Fizisko personu reģistra likuma 6. panta pirmajai un otrajai daļai ir atzīstams par unikālu identifikatoru, kas ļauj nepārprotami identificēt konkrētu tiesību subjektu.
Saskaņā  ar SPSPL 1.panta 16.punktu sociālā darba speciālists ir persona, kurai ir šajā likumā noteiktā izglītība un kura veic sociālā darbinieka, karitatīvā sociālā darbinieka, sociālā aprūpētāja, sociālā rehabilitētāja vai sociālās palīdzības organizatora profesionālos pienākumus Saskaņā ar SPSPL 41.pantu tiesības veikt sociālo darbu ir personām, kuras ieguvušas pirmā vai otrā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā. Savukārt saskaņā ar šī likuma 42.pantu tiesības sniegt sociālās aprūpes pakalpojumus ir personām, kuras ieguvušas īsā cikla augstāko izglītību sociālajā aprūpē vai profesionālo vidējo izglītību sociālajā aprūpē (pēc tādas profesionālās vidusskolas vai citas izglītības iestādes beigšanas, kura īsteno profesionālās vidējās izglītības programmas) vai otrā cikla augstāko izglītību sociālajā  darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā, kuras ieguvušas īsā cikla profesionālo augstāko izglītību un piektā līmeņa profesionālo kvalifikāciju sociālajā aprūpē vai pirmā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā un sociālā darbinieka kvalifikāciju, ja studiju laikā vai profesionālās pilnveides izglītības procesā apgūta ar sociālo aprūpi saistīta studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā; tiesības sniegt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus ir personām, kuras ieguvušas pirmā cikla augstāko izglītību sociālajā rehabilitācijā vai otrā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā vai karitatīvajā sociālajā darbā, kuras ieguvušas īsā cikla profesionālo augstāko izglītību un piektā līmeņa profesionālo kvalifikāciju sociālajā rehabilitācijā vai  pirmā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā un sociālā darbinieka kvalifikāciju, ja  studiju laikā vai profesionālās pilnveides izglītības procesā apgūta ar sociālo rehabilitāciju saistīta studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā;  tiesības sniegt sociālo palīdzību ir personām, kuras ir ieguvušas vismaz īsā cikla augstāko izglītību.  Attiecīgi, lai pārbaudītu vai speciālists, kurš pieteikts atbalstam profesionālās kompetences pilnveides pasākumā, kas paredzēta konkrētajai mērķa grupai, atbilst likumā noteiktajam – tam ir atbilstoša izglītība, nepieciešams pieprasīt izglītības dokumenta kopiju.
Tāpat būtiski ir pārbaudīt, vai profesionālās kompetences pilnveides pasākumam pieteiktais speciālists tik tiešām ir nodarbināts pie konkrētā darba devēja uz darba līguma pamata, jo gadījumā, ja speciālists ir nodarbināts uz uzņēmuma līguma pamata, atbalsta piešķiršanai piemērojami valsts atbalsta nosacījumi komercdarbībai.
Personas datu apstrādes ietvaros mērķa grupas personām kā datu subjektiem ir tiesības piekļūt saviem personas datiem, lūgt tos labot vai dzēst, ierobežot personas datu apstrādi un tiesības iebilst. Datu subjekta tiesības īstenojamas, vēršoties ar pieprasījumu pie pārziņa (konkrētā pakalpojuma sniedzēja un finansējuma saņēmēja).
Tāpat arī TA projekts paredz, ka finansējuma saņēmējs projekta īstenošanas ietvaros var veikt iepirkumus, kur arī tiks veikta personas datu apstrāde iepirkumu organizēšanas un iepirkumu līgumu noslēgšanas nolūkā. Minētā personas datu apstrāde tiks veikta atbilstoši Regulas Nr.2016/679 6. panta 1. punkta b) un c) apakšpunktam un Publisko iepirkumu likuma 9. panta ceturtajai daļai. Iepirkumu procesa organizēšanas un administrēšanas nolūkā tiks apstrādāti datu subjektu identitātes dati (vārds, uzvārds), adrese, e-pasts, telefona numurs, informācija par pretendentu personāla vai pieaicināto speciālistu tehniskām un profesionālām spējām (pieredze, izglītība, zināšanas, kvalifikācija, amats) un to apliecinoši dokumenti, datu subjektu sniegtā cita informācija, izpildot iepirkuma nolikumā noteiktās prasības. Publisko iepirkumu likums noteic noteiktu personas datu apjomu, kuru finansējuma saņēmējam kā pasūtītājam ir tiesības apstrādāt, savukārt iepirkuma dalībniekiem pienākums sniegt. Personas datu nesniegšanas gadījumā vai sniegšana nepilnā apjomā liegs iespēju piedalīties iepirkumā.
Papildus TA projekts paredz, ka projekta vadībā un īstenošanā iesaistītajam personālam un iepirkumu līgumu izpildītājam ir pienākums parakstīt apliecinājumus par interešu konflikta neesamību saskaņā ar Regulas Nr. 2018/1046 61. pantu un publisko iepirkumu regulējošiem normatīviem aktiem. Apliecinājuma ieguves ietvaros tiks veikta personas datu apstrāde, ko tieši paredz iepriekš minētie normatīvie akti saskaņā ar Regulas Nr.2016/679 6. panta 1. punkta c) apakšpunktu. Turklāt Eiropas Komisija vadlīniju “Interešu konfliktu identificēšana publiskā iepirkuma procedūrās strukturālu darbību veikšanai” 1.pielikumā ir sniegusi norādes par tā saturu, tai skaitā apstrādājamo datu apjomu, kas atzīstams par minimāli nepieciešamo (https://m.esfondi.lv/upload/00-vadlinijas/EK_vadl_par_interesu_konflikta_identif_publ_iepirk_LV.pdf).
TA projekts paredz, ka finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” attiecīgiem rādītājiem, kas neparedz datu subjektu personas datu apstrādi Regulas Nr.2016/679 4. panta 2. punkta izpratnē, jo dati tiks uzkrāti statistikas veidā (anonimizēti) bez datu subjektu identificējošās informācijas
Nosakot datu glabāšanas termiņus, ir ņemtas vērā normatīvajos aktos noteiktās prasības par dokumentu pieejamību un attaisnojuma dokumentu glabāšanas minimāliem termiņiem. Grāmatvedības likuma  28. panta 5. punkts noteic, ka pārējie attaisnojuma dokumenti glabājami līdz dienai, kad tie nepieciešami, lai izpildītu šī likuma 6. panta otrās daļas prasības par saimnieciskā darījuma norises izsekojamību, bet ne mazāk par pieciem gadiem.
Papildus jāmin, ka 4.3.5.4. pasākuma ietvaros finansējuma saņēmējs iegūst datus no mērķa grupas personām (tai skaitā, uzkrāj un uzglabā datus projekta īstenošanas vietā), sagatavo dalībnieku pārskatu un iesniedz to sadarbības iestādei (CFLA) caur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu (KPVIS), lai izpildītu Eiropas Komisijas normatīvo aktu prasības un atbilstoši MK 21.03.2023. noteikumiem Nr. 135 “Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā” (noteikts minēto MK noteikumu 1.pielikumā).[14]
Dati tiek apstrādāti un uzkrāti KPVIS atbilstoši MK 13.12.2022. noteikumiem Nr.770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu”[15], proti, šie MK noteikumi nosaka gan to, kādi dati glabājas KP VIS, gan arī datu uzglabāšanas termiņu (t.i., 2021.-2027. ES fondu plānošanas periodā līdz 31.12.2039.), kā arī iesaistīto iestāžu lomas, t.sk. ka datu pārzinis ir CFLA.
 

[14] Pieejami: https://m.likumi.lv/ta/id/340622-eiropas-savienibas-fondu-projektu-parbauzu-veiksanas-kartiba-20212027-gada-planosanas-perioda;

[15] Pieejami: https://likumi.lv/ta/id/338014-kartiba-kada-eiropas-savienibas-fondu-2021-2027-gada-planosanas-perioda-nodrosina-ieguldijumu-uzraudzibu-un-izvertesanu.


 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija


4.3.5.4. pasākumam ir tieša pozitīva ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”.
4.3.5.4. pasākuma projekta ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu, kā arī tā vadībā un īstenošanā tiks īstenoti vispārīgas un specifiskas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” darbības.
4.3.5.4. pasākums tiks īstenots ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā, tā projekta iesnieguma vērtēšanā tiks definēts horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” specifiskais atbilstības kritērijs (precizējamais kritērijs), par kuru var tikt pieņemts lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu (vai apstiprināšanu ar nosacījumu), ja projekta iesniedzējs nodrošina pilnīgu atbilstību kritērijam lēmumā noteiktajā termiņā un kārtībā. Kritērija neatbilstības gadījumā projekta iesniegums tiks noraidīts.
Finansējuma saņēmējs nodrošinās, ka visi pakalpojuma sniedzēji tiks izvēlēti atklātā, pārredzamā, nediskriminējošā, konkurenci nodrošinošā un, kur tas ir attiecināms un atbilstošs projekta darbības specifikai, sociāli atbildīgā konkursa procedūrā.
4.3.5.4. pasākuma ietekmes uz HP VINPI īstenošanu novērtēšanai TA projektā ir noteikti HP VINPI rādītāji.
 
Pielikumi