Anotācija (ex-ante)

23-TA-1198: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 291 "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Zemkopības ministrija 2023. gada 12. maijā organizēja attālinātu darba grupas sanāksmi (turpmāk – sanāksme) ar Pārtikas un veterināro dienestu (turpmāk - PVD), Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociāciju, Latvijas putnkopības asociāciju, Tautas putnkopju biedrību un Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības asociāciju, kurā tika nolemts turpināt veikt piesardzības pasākumus, kas augsti patogēnās putnu gripas (turpmāk – APPG) paaugstināta riska periodā ir jāievēro mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēs. Sanāksmē nolēma, ka piesardzības pasākumi jāpiemēro no 2023. gada 17. maija līdz 2023. gada 31. maijam.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju ar APPG izplatību savvaļas putnu populācijā Latvijas teritorijā, nepieciešams turpināt pastiprinātos biodrošības pasākumus mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēs.
Spēkā stāšanās termiņš
17.05.2023.
Pamatojums
-

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
2023. gada 4. maija rītā PVD Dienvidlatgales pārvaldē tika saņemts ziņojums par savvaļas putnu masveida nobeigšanos Daugavpilī, Esplanādes dīķī. PVD nekavējoties organizēja notikuma vietas apsekošanu, kuras laikā konstatēja, ka dīķa teritorijā uzturas lielo ķīru kolonija (aptuveni 5000 putni) un kolonijas teritorijā ir liels skaits nobeigušos un slimu putnu. Uzraudzības ietvaros tika noņemti 11 lielo ķīru paraugi un nogādāti Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā "BIOR" (turpmā - BIOR) laboratoriskai izmeklēšanai uz APPG. Izmeklēšanas laikā septiņu putnu līķiem tika konstatēts APPG H5N1 apakštips. Pēc APPG diagnozes apstiprināšanas notikuma vietas uzraudzībā tika iesaistīta pašvaldība. Darbiniekiem tika izsniegti aizsargtērpi un sniegtas drošības instrukcijas, lai sāktu beigto putnu savākšanu un iznīcināšanu. 2023. gada 4. maijā no notikuma vietas tika savākti 548 beigti lielie ķīri. 2023. gada 5. maijā Daugavpils pašvaldība organizēja divas Civilās aizsardzības komisijas sēdes ar PVD piedalīšanos, kuras jautājumu izskatīšanā tika iesaistīti arī Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti.
Līdz šim Daugavpilī savākti ap 1300 beigti lielie ķīri. Joprojām tiek novērota putnu saslimšana un nobeigšanās.
Krāslavā uz salas Daugavā pēc ornitologu ziņojuma par masveida lielo ķīru nobeigšanās PVD 2023. gada 8. maijā noņēma 15 mirušo lielo ķīru paraugus laboratoriskai izmeklēšanai. 2023. gada 11. maijā BIOR arī šajā gadījumā lielajiem ķīriem apstiprināja APPG H5N1 apakštipu. Krāslavā savākti un iznīcināti apmēram 200 beigtu putnu. Arī Krāslavā joprojām tiek novērota putnu saslimšana un nobeigšanās.
PVD ik dienu saņem jaunus ziņojumus par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem no dažādām Latvijas vietām. Saņemtie putnu līķi tiek nosūtīti uz BIOR laboratoriskai izmeklēšanai uz APPG. Kopš maija sākuma visā Latvijas teritorijā izmeklēti vairāk nekā 40 savvaļas putnu līķi, bet APPG vīruss līdz šim konstatēts tikai Daugavpils un Krāslavas novadā atrastajos putnos.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
PVD veiktās uzraudzības rezultāti norāda uz to, ka joprojām pastāv APPG introdukcijas risks un nepieciešams turpināt laikposmam no šā gada 17. aprīļa līdz 31. maijam noteiktos pastiprinātos biodrošības pasākumus mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēs, lai nepieļautu APPG ierosinātāja nokļūšanu mājputnu ganāmpulkos.
Risinājuma apraksts
2023. gada 12. maija sanāksmes laikā dalībnieki vienojās par to, ka nepieciešams turpināt jau noteiktos pastiprinātos biodrošības pasākumus līdz 2023. gada 31. maijam.
Ievērojot minēto, ir sagatavoti grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 291 "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām" (turpmāk – noteikumu projekts), kas papildinās noteikumu 2. pielikumu ar papildu piesardzības pasākumiem, kuri jāīsteno laikposmā no 2023. gada 17. maija līdz 2023. gada 31. maijam.
Aizliegtas šādas darbības:
1) mājputnu un nebrīvē turētu putnu piedalīšanās pasākumos, kurus rīko saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā organizējamas dzīvnieku sacensības, tirgi, izsoles, izstādes un citi pasākumi ar dzīvnieku piedalīšanos;
2) mājputnus un nebrīvē turētus putnus izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības;
3) barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni;
4) nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai;
5) slimus un ievainotus savvaļas ūdensputnus ievietot dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, kurā nevar nodrošināt noteiktas prasības.
Dzīvnieku īpašniekam vai turētājam jāievēro šādas prasības:   
1) darbiniekiem un personām, kas nonāk kontaktā ar mājputniem un nebrīvē turētiem putniem, jānodrošina darba vai maiņas apģērbs un apavi;    
2) mājputni un nebrīvē turēti putni jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās vai jābaro un jādzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, lai novērstu savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Ja novietnē tur skrējējputnus (Ratites), kas ir nošķirti no pārējā mājputnu ganāmpulka, ir pieļaujams, ka nav norobežojuma no augšas;
3) mākslīgi izveidotās ūdenstilpes jānorobežo ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi, un tās jāizmanto tikai mājputnu un nebrīvē turētu ūdensputnu sugām.
Dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus, ne mazāk kā 21 dienu no putnu ievietošanas brīža nodrošina šo putnu:
1) turēšanu izolācijā no pārējiem patversmē vai rehabilitācijas centrā esošajiem putniem; 
2) atsevišķu kopšanu un barošanu, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus.
Noteikumu projekta normas ir saskaņotas ar nevalstiskajām organizācijām un ieinteresētajām personām. 
Noteikumu projektā noteiktās pastiprinātās biodrošības prasības, kuras paredzēts piemērot APPG paaugstināta riska periodā, palīdzēs šādu jautājumu risināšanā:
1) notiks pastiprināta putnkopības nozarē strādājošo informēšana un sagatavošana, pievēršot darbinieku lielāku uzmanību uz tiem apdraudējumiem, kas saistīti ar vispirms jau ar APPG ierosinātāja iekļūšanas un izplatīšanās mehānismiem mājputnu un nebrīvē turētu putnu ganāmpulkos;
2) tiks vairāk disciplinēti darbinieki, lai nepieļautu arī citu infekcijas slimību ierosinātāju ienešanu un izplatīšanu mājputnu un nebrīvē turētu putnu ganāmpulkā;
3) pastiprinātās biodrošības prasības pasargās mājputnu un nebrīvē turētu putnu ganāmpulkus no APPG ierosinātāja izplatīšanās un tādējādi arī no šī ganāmpulka likvidācijas, kas pēc lielu ražotņu darbības apturēšanas var prasīt lielus finanšu līdzekļus no valsts budžeta, lai šo infekcijas slimību apkarotu un atjaunotu ganāmpulkus un uzņēmējdarbību.
Noteikumu projekts pilnībā atrisinās minētās problēmas.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Mājputnu un nebrīvē turētu putnu īpašnieki un turētāji
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts noteic pastiprinātas biodrošības prasības APPG paaugstināta izplatības riska periodā, kura laikā dzīvnieku īpašniekiem ar tehniskiem līdzekļiem ir jānodrošina mājputnu novietnēs apstākļi, kas ļauj ierobežot savvaļas putnu piekļūšanu dzīvnieku turēšanas vietām un barībai.
Juridiskās personas
  • nevalstiskās organizācijas
  • Mājputnu un nebrīvē turētu putnu īpašnieki un turētāji
  • Zooloģiskie dārzi
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts noteic pastiprinātas biodrošības prasības APPG paaugstināta izplatības riska  periodā, kura laikā dzīvnieku īpašniekiem ar tehniskiem līdzekļiem ir jānodrošina mājputnu novietnēs apstākļi, kas ļauj ierobežot savvaļas putnu piekļūšanu dzīvnieku turēšanas vietām un barībai. Šajā periodā nevalstiskajām organizācijām, kas nodarbojas ar savvaļas ūdensputnu aizsardzību, ir jānodrošina bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu savvaļas ūdensputnu izolācija no citiem dzīvnieku turēšanas vietā esošiem putniem. 

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Noteikumu projektam būs pozitīva ietekme uz uzņēmējdarbības vidi, jo mājputnu un nebrīvē turētu putnu turēšanas vietas tiks pasargātas no APPG izplatības draudiem un tiks novērsta mājputnu un nebrīvē turētu putnu ganāmpulku likvidēšana pēc APPG uzliesmojuma. Papildus tam noteikumu projekts veicinās dzīvnieku īpašnieku atbildību un izpratni par profilaktisko pasākumu nozīmīgumu un drošu tirdzniecību. Turklāt piesardzības pasākumu efektīva īstenošana saglabās Latvijas teritoriju brīvu no APPG.

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Pārtikas un veterinārais dienests
Nevalstiskās organizācijas
Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija, Latvijas putnkopības asociācija, Tautas putnkopju biedrība, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Darba grupa MS Teams formātā
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Pārtikas un veterinārais dienests

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi