Anotācija (ex-ante)

24-TA-815: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Latvijas Nacionālā botāniskā dārza nolikums" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekts „Latvijas Nacionālā botāniskā dārza nolikums” (turpmāk - noteikumu projekts) sagatavots, pamatojoties uz Valsts pārvaldes iekārtas likuma 16. panta pirmo daļu un saskaņā ar Ministru kabineta rīkojumu “Par valsts zinātniskā institūta - atvasinātas publiskās personas “Nacionālais botāniskais dārzs” likvidāciju un Latvijas Nacionālā botāniskā dārza izveidošanu” (24-TA-898 (pēc rīkojuma pieņemšanas)).        

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir reglamentēt Latvijas Nacionālā botāniskā dārza darbību un cita starpā noteikt Latvijas Nacionālā botāniskā dārza funkcijas, uzdevumus un kompetenci.
Spēkā stāšanās termiņš
01.01.2025.
Pamatojums
Atbilstoši saistītajā tiesību aktā 24-TA-898 Ministru kabineta rīkojumā “Par valsts zinātniskā institūta - atvasinātas publiskās personas “Nacionālais botāniskais dārzs” likvidāciju un Latvijas Nacionālā botāniskā dārza izveidošanu” noteiktajam iestādes izveidošanas datumam.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10. panta desmitajā daļā ir nostiprināts likumdevēja izvirzīts princips, ka valsts pārvaldi organizē pēc iespējas efektīvi un valsts pārvaldes institucionālo sistēmu pastāvīgi pārbauda, tostarp pārbaudot normatīvā regulējuma apjomu un detalizāciju.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ja netiks pieņemts Latvijas Nacionālā botāniskā dārza nolikums, tā darbību nereglamentēs Ministru kabineta apstiprināts nolikums.
Botānisko dārzu primārais uzdevums ir tās teritorijas savvaļas floras bioloģiskās daudzveidības izpēte un saglabāšana, kuru tie pārstāv. Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs ir multifunkcionāla iestāde, kas apsaimnieko tāda paša nosaukuma īpaši aizsargājamo teritoriju – dendroloģiskos stādījumus 129ha platībā ar aptuveni 14000 augu dažādībām. Līdzās šiem uzdevumiem Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs pilda ar Nacionālo bibliotēku un muzejiem  salīdzināmas funkcijas - nacionālās selekcijas augu šķirņu genofonda saglabāšanu, kā arī zināšanu, bibliogrāfisko un muzejisko priekšmetu uzkrāšanu zinātniskas izpētes un dabas izglītības nolūkiem. Savas kompetences ietvaros iestāde nodrošina Latvijas starptautisko saistību izpildi apdraudēto sugu starptautiskās tirdzniecības jautājumos, kā arī ir viena no vadošajām iestādēm dabas informācijas un izglītības jomā. Līdzšinējā statusā (valsts zinātniskais institūts (turpmāk - VZI), atsavināta publiska persona (turpmāk - APP)) šāda polifunkcionāla iestāde nespēj pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas, no kurām absolūti lielākā daļa nav saistītas ar finanšu labuma gūšanu, savukārt valsts dažādu apstākļu dēļ nevarēja vai atbilstoši normatīvajiem aktiem nedrīkstēja pienācīgā apmērā šo funkciju veikšanu un attīstību nodrošināt. Kā APP - iestāde nedrīkst saņemt līdzekļus Eiropas Savienības struktūrfondu projektu rezultātu uzturēšanai, līdz ar to pastāv ieguldīto līdzekļu nepilnvērtīgas un nesaimnieciskas izmantošanas, kā arī projektu mērķu nesasniegšanas riski. Līdz ar to, iestādes pilnvērtīgai funkcionēšanai atzīstot par piemērotāko tiešās pārvaldes iestādes statusu, ir nepieciešams nolikumā noteikt iestādes funkcijas, uzdevumus un tiesības.
Risinājuma apraksts
Iestādes nolikums nosaka iestādes funkcijas un detalizē uzdevumus, kas saistīti ar īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (turpmāk - ĪADT) pārvaldību (ĪADT dendroloģisko stādījumu “Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs” apsaimniekošana, ekspertīzes un konsultācijas juridiskām un fiziskām personām par dendroloģisko stādījumu apsaimniekošanu), bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu (līdzdalība Latvijas savvaļas floras bioloģiskās daudzveidības izpētē un saglabāšanā, dalība starptautiskajā sēklapmaiņā ar augu pavairojamo materiālu starp pasaules botāniskajiem dārziem un tiem pielīdzināmām institūcijām, nacionālās selekcijas augu šķirņu genofonda saglabāšanā), līdzdalību Latvijas starptautisko saistību izpildē par tirdzniecību ar retām augu un dzīvnieku sugām (CITES), vides un dabas izglītības jomā – ar iestādes darbību saistītajos jautājumos.
Vienlaikus iestādes juridiskā statusa maiņa nodrošina pilnvērtīgāku un mērķorientētu Eiropas Savienības struktūrfondu projektu ieguldījumu un ĪADT uzkrātā Latvijas un pasaules augu genofonda izmantošanu projektu mērķu sasniegšanai, kā arī iestādes grāmatvedības iekļaušanu vienotā konsolidētā sistēmā.
Iestādes galvenie uzdevumi un funkcijas ietver augu kolekciju veidošanu, saglabāšanu un izpēti, izglītības un sabiedrības informēšanas darbību organizēšanu, kā arī zinātnisko pētījumu veikšanu un ekosistēmu saglabāšanas veicināšanu. 
Latvijas Nacionālā botāniskā dārza galvenie uzdevumi ir veidot un uzturēt dzīvo augu kolekcijas, kas pārstāv vietējās un citzemju floras, īpašu uzmanību pievēršot reto un apdraudēto augu sugu saglabāšanai
Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs kā iestāde piedalās zinātnisko pētījumu veikšanā augu bioloģijas, ekoloģijas, ģenētikas un sistemātikas jomās. Attīstīta un izmanto jaunas metodes augu pētīšanai un saglabāšanai.
Izglītības un sabiedrības informēšanas darbības jomā, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs organizē izglītības programmas un seminārus skolēniem, studentiem un sabiedrībai.
Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs nodrošina ekskursijas, izstādes un citus pasākumus, lai veicinātu sabiedrības izpratni par augu nozīmi un dabas saglabāšanu.
Sadarbība ar citām iestādēm, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs veido sadarbību ar citiem botāniskajiem dārziem, universitātēm un pētniecības institūcijām gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī, kā ietvaros dalās ar augu materiāliem un informāciju, lai atbalstītu globālos saglabāšanas centienus.
Ekosistēmu saglabāšanas jomā, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs ar savu darbību veicina vietējo biotopu un ekosistēmu saglabāšanu, piemēram, veicot invazīvo sugu kontroli un atjaunojot dabiskos biotopus, tai skaitā, piedaloties vietējās un globālās dabas aizsardzības iniciatīvās.
Latvijas Nacionālā botāniskā dārza galvenās funkcijas:
1. Augu kolekciju uzturēšana:
Sistemātiski kolekcionēt, katalogizēt un pārvaldīt augu kolekcijas. Nodrošināt optimālus apstākļus augu augšanai un attīstībai.
2. Izglītošana un sabiedrības iesaiste:
Izstrādāt izglītības materiālus un programmas dažādām vecuma grupām. Organizēt izglītojošas ekskursijas, izstādes un darbnīcas.
3. Pētījumu veikšana:
Izstrādāt un īstenot zinātniskos pētījumus saistībā ar augu bioloģiju un saglabāšanu. Publicēt pētījumu rezultātus zinātniskajos žurnālos un citos izdevumos.
4. Dabas saglabāšana un ekoloģiskā atjaunošana:
Veikt praktiskus saglabāšanas darbus, piemēram, retu augu sugu reintrodukciju dabā. Monitorēt un kontrolēt invazīvās sugas, lai aizsargātu vietējos biotopus.
5. Sadarbība un informācijas apmaiņa:
Izveidot partnerattiecības ar citām institūcijām un dalīties ar resursiem. Piedalīties starptautiskos projektos un konferencēs, lai sekmētu zināšanu un pieredzes apmaiņu.
Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs ir būtiska iestāde augu un dabas saglabāšanas jomā, kas veicina zinātniskās izpētes attīstību, izglīto sabiedrību un atbalsta globālos dabas aizsardzības centienus.

Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs kā iestāde risina vairākas būtiskas problēmas, kas ir saistītas ar vides, zinātnes un sabiedrības labklājību:
1. Biodaudzveidības saglabāšana: Botāniskie dārzi spēlē nozīmīgu lomu, saglabājot apdraudētās augu sugas, kas varētu izzust no savvaļas. Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs var veidot sēklu bankas, glabāt reto un apdraudēto augu paraugus, kā arī īstenot reintrodukcijas projektus.
2. Izglītība un sabiedrības apziņas veicināšana: Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs nodrošina izglītības programmas un resursus, kas palielina sabiedrības izpratni par augu bioloģiju, ekoloģiju un vides aizsardzību. Tas ietver gan formālo izglītību skolām un universitātēm, gan arī neformālās izglītības pasākumus plašākai sabiedrībai.
3. Zinātniskie pētījumi: Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, kā līdzīgi botāniskie dārzi pasaulē, veic pētījumus par augu bioloģiju, ģenētiku, ekoloģiju un klimatoloģiju. Šie pētījumi palīdz labāk saprast augu dzīvotspēju, adaptācijas mehānismus un reakcijas uz klimata pārmaiņām.
4. Medicīnas un lauksaimniecības inovācijas: Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs var būt avots jaunu ārstniecības augu atklāšanā un audzēšanā, kā arī veicināt jaunu kultūraugu šķirņu izveidi, kas ir izturīgākas pret slimībām un klimatiskajiem apstākļiem.
5. Klimata pārmaiņu ietekmes mazināšana: Latvijas nacionālais botāniskais dārzs tā pat kā citi botāniskie dārzi pasaulē, palīdz pētīt un saprast, kā augi reaģē uz klimata pārmaiņām. Tie arī veicina pilsētas apzaļumošanas un dabas teritoriju atjaunošanas projektus, kas var palīdzēt mazināt klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi.
6. Estētiskā un rekreatīvā vērtība: Latvijas nacionālais botāniskais dārzs, tā pat kā citi botāniskie dārzi pasaulē, nodrošina vietu, kur cilvēki var baudīt dabas skaistumu un atpūsties. Tas veicina mentālo veselību un labklājību, piedāvājot iespēju relaksēties un baudīt dabu.
Kopumā Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs darbojas daudzās jomās, lai veicinātu gan dabas aizsardzību, gan sabiedrības izglītošanu un labklājību.
7. Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, līdzīgi Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, VSIA "Latvijas Nacionālā opera un balets" un citām nacionālas nozīmes institūcijām, reprezentē Latvijas valsti savas darbības jomās.
Atbilstoši 2024. gada amata sarakstam Latvijas Nacionālajā botāniskajā dārzā ir paredzētas 106 amata vietas.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • zinātniskā institūta darbinieki un potenciālie jaunveidojamās iestādes darbinieki, publisko pakalpojumu saņēmēji.
Ietekmes apraksts
Zinātniskā institūta darbinieki atbilstoši normatīvajam regulējumam tiks informēti par būtiskām izmaiņām.
Jaunizveidotā valsts pārvaldes iestāde publiskos maksas pakalpojumus nodrošinās atbilstoši Ministru kabinetā apstiprinātam cenrādim.
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Informācija par ietekmi uz valsts budžetu sniegta pie tiesību aktu lietas Nr.24-TA-898 Ministru kabineta rīkojuma projektā “Par valsts zinātniskā institūta - atvasinātas publiskās personas "Nacionālais botāniskais dārzs" likvidāciju un Latvijas Nacionālā botāniskā dārza izveidošanu”. Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs noteikumu projektā paredzēto funkciju un uzdevumu īstenošanu nodrošinās esošo budžeta līdzekļu ietvaros.

4.1.1. Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par valsts zinātniskā institūta - atvasinātas publiskās personas "Nacionālais botāniskais dārzs" likvidāciju un Latvijas Nacionālā botāniskā dārza izveidošanu"

Pamatojums un apraksts
Rīkojuma projekta mērķis ir likvidēt valsts zinātnisko institūtu - atvasinātu publisko personu "Nacionālais botāniskais dārzs", izveidojot viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministra pakļautībā esošu tiešās pārvaldes iestādi “Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs”.
Atbildīgā institūcija
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija

4.1.2. Ministru kabineta noteikumu projekts "Latvijas Nacionālā botāniskā dārza publisko maksas pakalpojumu cenrādis"

Pamatojums un apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt Latvijas Nacionālā botāniskā dārza publisko maksas pakalpojumu cenas atbilstoši papildu līdzekļu ieguldījumiem pakalpojumu nodrošināšanā un attīstībā.
Atbildīgā institūcija
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
Atbilstoši Ministru kabineta 2024. gada 7. jūnija noteikumu Nr. 446 "Par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Klimata un enerģētikas ministrijas reorganizāciju" 3. punktam, ar 2024. gada 1. jūliju Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas nosaukums ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija un tā ir vadošā valsts pārvaldes iestāde dabas aizsardzības jomā.
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 „Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 5.punktam sabiedrības līdzdalības kārtība ir piemērojama tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Ņemot vērā, ka projekts neatbilst minētajiem kritērijiem, sabiedrības līdzdalības kārtība projekta izstrādē netiek piemērota. Projekts un tā anotācija būs publiski pieejami Ministru kabineta tīmekļvietnē – sadaļā/Tiesību aktu projekti.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
  • Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
Tiks izveidota viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministra pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde “Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs”.
2. Tiks likvidēta institūcija
Tiks likvidēts valsts zinātniskais institūts - atvasinātā publiskā persona  "Nacionālais botāniskais dārzs".
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi