Anotācija (ex-ante)

22-TA-1618: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Energoefektivitātes monitoringa noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Tiesību akts / Ministru Prezidenta rezolūcija
Apraksts
Noteikumu projekts izstrādāts, lai nodrošinātu energoefektivitātes monitoringa nosacījumu aktualitāti, ņemot vērā grozījumus Energoefektivitātes likumā, kas stājas spēkā 2022. gada 2. augustā kontekstā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvu 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK (turpmāk – Direktīva 2012/27/ES).

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir nodrošināt enerģijas ietaupījumu uzskaiti un kontroli, kas nepieciešams Energoefektivitātes likumā un Nacionālajā Enerģētikas un Klimata plānā noteikto energoefektivitātes mērķu sasniegšanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Kopš līdz šim spēkā esošo Ministru Kabineta 2016. gada 11. oktobra noteikumu Nr.668 “Energoefektivitātes monitoringa un piemērojamā energopārvaldības sistēmas standarta noteikumi” (turpmāk – Noteikumi Nr. 668) stāšanās spēkā 2016.gada 1.novembrī ir aktualizēts ES tiesiskais ietvars, noteikumu piemērošanas laikā ir konstatēti vairāki trūkumi, kas apgrūtina pilnvērtīgu energoefektivitātes monitoringa sistēmas darbību, kā arī norit darbs pie Energoresursu informācijas sistēmas.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Noteikumu projekta aktualitāti iezīmē Noteikumu Nr. 668 piemērošanas gaitā konstatētie praktiskie apsvērumi, nepieciešamība optimizēt ziņošanu un informācijas apstrādi energoefektivitātes monitoringa sistēmas ietvaros, kā arī ar Direktīvas 2012/27/ES pārņemšanu nacionālajos normatīvajos aktos saistīti jautājumi.
Risinājuma apraksts
Tā kā starpinstitūciju saskaņošanas procesā konstatēts, ka grozījumu apjoms Noteikumos Nr. 668 pārsniedz 50%, tad tiek virzīta "Energoefektivitātes monitoringa un piemērojamā energopārvaldības sistēmas standarta noteikumu" pārizdošana jaunos Ministru kabineta noteikumos. Izstrādātajā Noteikumu projektā uz Noteikumu Nr. 668 bāzes tiek aktualizēts līdzšinējais regulējums energoefektivitātes monitoringa jomā.

Noteikumu projekta deleģējums:
Saskaņā ar Energoefektivitātes likumu, Noteikumu projektā ir ietverts aktualizētais deleģējums attiecībā uz:
a) kārtību, kādā valsts iestāde, pašvaldība un cita atvasināta publiska persona paziņo par energopārvaldības sistēmas ieviešanu, paziņošanas termiņus, paziņojuma un tam pievienojamo dokumentu saturu;
b) kārtību, kādā valsts iestāde, pašvaldība un cita atvasināta publiska persona ziņo par energopārvaldības sistēmas darbības rezultātā iegūto enerģijas ietaupījumu;
c) kārtību, kādā tiek pārbaudīta un apstiprināta valsts iestādes, pašvaldības vai citas atvasinātas publiskas personas energopārvaldības sistēmas ieviešana;
d) kārtību, kādā lielais uzņēmums vai lielais elektroenerģijas patērētājs ziņo par energoaudita veikšanu vai sertificētas energopārvaldības sistēmas vai sertificētas papildinātās vides pārvaldības sistēmas  ieviešanu, pārsertificēšanu un ierosinātajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem;
e) kārtību, kādā lielais uzņēmums un lielais elektroenerģijas patērētājs ziņo par ieviestajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem un tajos sasniegto enerģijas ietaupījumu;
f)  kārtību, kādā elektroenerģijas lietotājs iesniedz uzņēmuma elektroenerģijas patēriņa bilanci;
g) kārtību, kādā energoefektivitātes pienākuma shēmas atbildīgā puse ziņo par enerģijas ietaupījumu.

I. Vispārīgie jautājumi

Monitoringa mērķis
Energoefektivitātes likuma 15. panta otrajā daļā ir noteikts energoefektivitātes monitoringa mērķis – apkopot un sistematizēt informāciju par visiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem un to rezultātiem, kas veikti, izmantojot Energoefektivitātes likuma 15. panta ceturtajā daļā minētos atbalsta veidus, kā arī jebkuru citu ar energoefektivitātes uzlabošanu saistītu informāciju, un aprēķināt iegūtos enerģijas ietaupījumus, lai sekotu valsts enerģijas ietaupījuma indikatīvā mērķa vai citu energoefektivitātes mērķu sasniegšanas un Nacionālā enerģētikas un klimata plāna izpildes gaitai. Tādējādi Noteikumu projektā energoefektivitātes monitoringa mērķis nav atsevišķi izdalīts. Vienlaikus atzīmējams, ka energoefektivitātes monitorings un tā ietvaros veicamā ziņošana ietver aktuālo informāciju par energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem iepriekšējā kalendāra gadā un to rezultātā panākto enerģijas ietaupījumu, tai skaitā informāciju par energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu ietvaros valsts iestāžu īpašumā un izmantošanā esošo ēku atjaunoto platību iepriekšējā kalendāra gadā.

Ziņošanā iekļaujamie enerģijas ietaupījumi un to novērtēšanas metodes
Lai nodrošinātu vienotu un saskaņotu pieeju enerģijas ietaupījumu ziņošanai, kas savukārt ir nozīmīgi energoefektivitātes monitoringa mērķu sasniegšanai, ir būtiski noteikt to, kāda veida enerģijas ietaupījumi būtu ieskaitāmi, kā arī to novērtēšanas metodes.
Līdz ar to Noteikumu projekts paredz uzskaitījumu tam, kādos gadījumos radušies ietaupījumi ir ieskaitāmi enerģijas ietaupījumos, kas atspoguļo saskaņotu pieeju Eiropas Savienības līmenī (izrietošu no Direktīvas 2012/27/ES), t.sk. ietaupījumus, kas gūti pārsniedzot ekodizaina prasības ar enerģiju saistītām precēm, ieviešot energoefektivitāti veicinošus politikas pasākumus, pārsniedzot prasības, kas izriet no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesību aktiem u.c. 

Lai nodrošinātu metodiski korektu pieeju enerģijas ietaupījumu ziņošanai energoefektivitātes monitoringa ietvaros, Noteikumu projekts paredz, ka enerģijas ietaupījumu paziņošanai izmanto vienu vai vairākas šādas ES līmenī saskaņotas ietaupījumu aprēķina metodes:
a) paredzamā ietaupījuma (ex-ante) metode, kur enerģijas ietaupījumu aprēķina, izmantojot salīdzināšanu ar neatkarīgi konstatētiem iepriekšējo enerģijas ietaupījumu rezultātiem līdzīgās iekārtās. Šīs metodes izmantošanai var izmantot atbildīgās iestādes izveidota un uzturēta enerģijas ietaupījumu kataloga datus, kas ir balstīti ES un nacionāla līmeņa izpētē identificētos pasākumos un to parametros, un atspoguļo energoefektivitātes pasākumus un to vidējos enerģijas ietaupījumus noteiktās kategorijās (apgaismojums, apkure, karstais ūdens, ēkas, iekārtas, informatīvie pasākumi, transports un ventilācija) nolūkā vienkāršot enerģijas ietaupījumu aprēķināšanu energoefektivitātes pasākumu veicējiem (uzņēmumiem, valsts iestādēm, pašvaldībām u.tml.). Tādējādi Enerģijas ietaupījumu katalogā ietvertie dati ir balstīti uz neatkarīgi konstatētiem iepriekšējo enerģijas uzlabojumu rezultātiem līdzīgās iekārtās. Enerģijas ietaupījumu katalogs ir neatņemama energoefektivitātes monitoringa sastāvdaļa;
b) uzskaitītā ietaupījuma (ex-post) metode, kam raksturīga faktiskā enerģijas patēriņa noteikšana un enerģijas patēriņu ietekmējošo faktoru ņemšana vērā;
c) mērogotā metode, kur enerģijas ietaupījuma aprēķinu, izmantojot ietaupījuma tehniskās aplēses, veic kvalificēti speciālisti – uzņēmuma energoauditori vai neatkarīgie eksperti ēku energoefektivitātes jomā saskaņā ar normatīvajiem aktiem energoefektivitātes jomā. Šo pieeju izmantot tikai tad, ja attiecībā uz kādu konkrētu iekārtu ir grūti iegūt pilnīgi precīzi izmērītus datus vai šādu datu ieguve būtu nesamērīgi dārga;
d) apsekotā ietaupījuma metode, ko veic ar anketēšanas vai intervēšanas palīdzību, novērtējot enerģijas galalietotāju paradumu maiņu informēšanas, iekārtu marķējuma, sertificēšanas shēmu un viedo komercuzskaites mēraparātu ieviešanas un citu pasākumu ieviešanas rezultātā. Šo pieeju izmanto attiecībā uz ietaupījumu, ko rada galalietotāju paradumu izmaiņas, bet neizmanto ietaupījuma noteikšanai, ko panāk, veicot fiziskus pasākumus.

Salīdzinājumā ar Noteikumos Nr. 668 noteikto šajos jautājumos izmaiņas veiktas, lai uzlabotu to saprotamību un atbilstību Direktīvas 2012/27/ES normām.

Lai sekmētu vienotu un saskaņotu pieeju enerģijas ietaupījumu ziņošanā, ar Noteikumu projektu paredzēts noteikt, ka enerģijas ietaupījums jāpaziņo kā enerģijas galapatēriņš vai primārās enerģijas patēriņš, izmantojot Noteikumu projekta 1. pielikumā minētās vērtības, kas izriet no Direktīvas 2012/27/ES, vai Eiropas Komisijas 2018. gada 19. decembra Īstenošanas regulas (ES) 2018/2066 par siltumnīcefekta gāzu emisiju monitoringu un ziņošanu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/87/EK un ar ko groza Komisijas Regulu (ES) Nr. 601/2012, VI pielikuma 1. tabulā noteiktās vērtības, tādējādi nodrošinot pamatotu un ES līmenī atzītu enerģijas pārveidošanas koeficientu izmantošanu.

Saskaņā ar Energoefektivitātes likumā noteikto energoefektivitātes monitorings un tā ietvaros paredzētā ziņošanas kārtība energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu un enerģijas ietaupījumu jautājumos ir nepieciešami sistemātiskai valsts virzības novērtēšanai uz Nacionālā enerģētikas un klimata plānā, kas apstiprināts ar Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”, noteikto valsts ilgtermiņa energoefektivitātes mērķu sasniegšanu.

Turklāt, ņemot vērā gan Energoefektivitātes likuma normas, gan Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2018/1999 (2018. gada 11. decembris) par enerģētikas savienības un rīcības klimata jomā pārvaldību, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 663/2009 un (EK) Nr. 715/2009, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 94/22/EK, 98/70/EK, 2009/31/EK, 2009/73/EK, 2010/31/ES, 2012/27/ES un 2013/30/ES, Padomes Direktīvas 2009/119/EK un (ES) 2015/652 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 525/2013, noteikto, valstij ir pienākums sistemātiski atskaitīties Eiropas Komisijai par progresu energoefektivitātes uzlabošanas jautājumos.

Tādējādi, lai sekmētu energoefektivitātes monitoringa ietvaros paredzētās ziņošanas kārtības darbības efektivitāti, tai skaitā attiecībā uz korektas, faktos balstītas un dokumentāri pierādāmas informācijas ziņošanu tās ietvaros, Noteikumu projekts paredz, ka energoefektivitātes monitoringa dalībniekiem (valsts iestādēm, pašvaldībām un citām atvasinātām publiskām personām, energoefektivitātes pienākumu shēmas atbildīgajām pusēm, lielajiem uzņēmumiem un lielajiem elektroenerģijas patērētājiem), kam saskaņā ar Energoefektivitātes likumu ir uzlikts pienākums piedalīties energoefektivitātes monitoringā, veicot paziņošanu par energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem un to ietvaros gūto ietaupījumu, ir jāizmanto dokumentāri pamatota informācija, kā arī piecus gadus no dokumentu sagatavošanas vai saņemšanas brīža ir jāglabā visa ar enerģijas ietaupījumu aprēķināšanu saistītā dokumentācija, t.sk. par izmantotajām ietaupījumu aprēķināšanas metodēm. Šeit būtiskākā izmaiņa salīdzinājumā ar līdz šim spēkā esošajos Noteikumos Nr. 668 noteikto ir tas, ka tiek noteikts nepārprotams atskaites punkts dokumentu piecu gadu uzglabāšanas termiņam.

Atbildīgās iestādes darbības energoefektivitātes monitoringa jautājumos
Nolūkā nodrošināt energoefektivitātes monitoringa un tajā ietvertās ziņošanas kārtības energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu un enerģijas ietaupījumu jautājumos funkcionalitāti un efektivitāti, Noteikumu projektā ir paredzētas noteiktas atbildīgās iestādes tiesības un pienākumi šajā jomā.

Atbildīgās iestādes pienākumi ietver:
a) vienu reizi gadā savā tīmekļvietnē publicēt energoefektivitātes pienākuma shēmas atbildīgās puses panākto enerģijas ietaupījumu;
b) pārbaudīt un apstiprināt energopārvaldības sistēmu valsts iestādēm, pašvaldībām un citām atvasinātām publiskām personām;
c) apkopot informāciju par paziņoto enerģijas ietaupījumu;
d) Energoefektivitātes likuma 4.1 panta pirmajā daļā norādīto informāciju Ekonomikas ministrijā iesniegt par aizpagājušo kalendāra gadu, to publicējot savā tīmekļvietnē.

Līdztekus tam Noteikumu projekts paredz, ka atbildīgā iestāde, uzskaitot enerģijas ietaupījumu valsts obligātā enerģijas galapatēriņa ietaupījuma mērķa sasniegšanai: a) ņem vērā katra energoefektivitātes uzlabošanas pasākuma dzīves cikla ilgumu un koeficientu, ar kādu ietaupījumi laika gaitā samazinās; b) atsevišķi uzskaita ietaupījumu, kas gūts pasākumos, ko finansē no valsts vai pašvaldības energoefektivitātes fonda. Salīdzinājumā ar Noteikumiem Nr. 668 šeit nav iekļauta atsauce uz energoefektivitātes pasākumu plānu, ņemot vērā, ka tas bija saistīts ar valstij juridiski saistošā 2020.gada energoefektivitātes mērķa izpildi un šobrīd 2030.gada energoefektivitātes mērķa kontekstā kā atsevišķs dokuments tiešā veidā nav aktuāls.

Atbildīgās iestādes tiesības Noteikumu projektā aplūkotajos jautājumos ietver tiesības pieprasīt vai klātienē pārbaudīt informāciju par monitoringa dalībnieku ziņotajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem, tai skaitā ar enerģijas ietaupījumu aprēķiniem saistīto dokumentāciju, kā arī no energoefektivitātes pienākuma shēmas atbildīgajām pusēm – informāciju par to galalietotājiem un viņu enerģijas patēriņu sadalījumā pa nozarēm un mājsaimniecību sektorā, savukārt no lielajiem elektroenerģijas patērētājiem – informāciju par elektroenerģijas izlietojumu un nodoto elektroenerģijas patēriņu apakšlietotājiem.

Šeit būtiskākās izmaiņas salīdzinājumā ar Noteikumos Nr. 668 noteikto ir saistītas ar:
a) to, ka atbildīgā iestāde efektīvai enerģijas ietaupījumu ziņošanas nodrošināšanai, kas ir būtiski no Latvijai saistošo mērķu izpildes viedokļa, ir tiesīga attiecīgo informāciju no energoefektivitātes monitoringa sistēmas dalībniekiem iegūt biežāk kā reizi gadā, ja tas nepieciešams. Tādējādi tiek noņemts mākslīgs atbildīgās iestādes rīcības ierobežojums un uzlabota energoefektivitātes monitoringa operacionalitāte nolūkā uzlabot tā ietvaros paziņotās informācijas korektumu;
b) tiesību noteikšanu atbildīgajai iestādei iegūt informāciju no lielajiem elektroenerģijas patērētājiem par to elektroenerģijas izlietojumu un apakšlietotāju patērēto elektroenerģijas apjomu. Tas ir saistīts ar to, lai nepieciešamības gadījumā varētu novērtēt lielā elektroenerģijas patērētāja reālo elektroenerģijas patēriņu, no kā izriet Energoefektivitātes likumā noteiktais pienākums. Tādējādi tiek veicināta energoefektivitātes monitoringa un tā ietvaros nosakāmās ziņošanas kārtības efektīva piemērošana.

II. Enerģijas ietaupījumu ziņošana un uzskaite

Ikgadējo enerģijas ietaupījumu ziņojumu iesniegšana
Saskaņā ar Noteikumu projektu (tāpat kā līdz šim Noteikumu Nr. 668 ietvaros) ikgadējos enerģijas ietaupījumu pārskatus iesniedz lielie elektroenerģijas patērētāji, lielie uzņēmumi, valstpilsētas, valsts iestādes, pašvaldības un citas atvasinātas publiskas personas, energoefektivitātes pienākumu shēmas atbildīgās puses, kā arī valsts vai pašvaldības energoefektivitātes fondi, kuros ir veiktas atbildīgo pušu iemaksas energoefektivitātes pasākumu veikšanai.

Līdztekus tam iepretim Noteikumos Nr. 668 noteiktajam Noteikumu projekts paredz, ka pārskatus iesniedz arī iestādes, kas ir veikušas informatīvos pasākumus par energoefektivitātes uzlabošanu kādā no enerģijas galapatēriņa sektoriem, ja to finansēšanai vismaz daļēji ir izmantots valsts, pašvaldības vai citu valsts institūciju un programmu finansējums. Šis papildinājums tiek veikts, lai nodrošinātu pēc iespējas visaptverošāku enerģijas ietaupījumu uzskaiti gadījumos, kad tie panākti, izmantojot publisko finansējumu. 

Turklāt salīdzinājumā ar līdz šim Noteikumos Nr. 668 noteikto, ka enerģijas ietaupījumu pārskati (par iepriekšējo gadu) katru gadu jāziņo līdz 1. novembrim, Noteikumu projekts paredz, ka šie pārskati katru gadu ir jāsniedz līdz 1. jūlijam, kas ir pietiekams laiks (6 mēneši), lai apkopotu informāciju par iepriekšējo gadu un iesniegtu to atbildīgajai iestādei. Sagaidāms, ka termiņa saīsināšana uzlabos energoefektivitātes pasākumu monitoringa un tajā ietvertās ziņošanas kārtības efektivitāti un atgriezenisko saiti politikas veidotājiem par aktuālo situāciju valsts energoefektivitātes mērķu sasniegšanā.

Nolūkā uzskaitīt pēc iespējas vairāk pamatotu enerģijas ietaupījumu, kas ir aktuāli valsts energoefektivitātes mērķu sasniegšanai, Noteikumu projekts, tāpat kā līdz šim Noteikumi Nr. 668, paredz, ka arī subjektiem, kas nav uzskatāmi par energoefektivitātes monitoringā ietvertās ziņošanas kārtības dalībniekiem, ir iespēja atbildīgajai iestādei iesniegt enerģijas ietaupījumu pārskatus par īstenotajos energoefektivitātes uzlabošanas pasākumos sasniegtajiem ietaupījumiem.

Salīdzinājumā ar līdzšinējo praksi, kad enerģijas ietaupījumu pārskati tika nosūtīti atbildīgajai iestādei saskaņā ar Noteikumiem Nr. 668 un to pielikumiem, turpmāk ziņojumu sagatavošana un iesniegšana tiks veikta Energoresursu informācijas sistēmā (turpmāk – ERIS).

Energopārvaldības sistēmas ieviešana valsts iestādēs un atvasinātās publiskajās personās
Noteikumu projekts paredz, ka valsts iestāde vai pašvaldība vai cita atvasināta publiska persona 30 dienu laikā pēc sertificētas energopārvaldības sistēmas ieviešanas vai atkārtotas sertifikācijas par to ziņo atbildīgajai iestādei, informāciju iesniedzot ERIS. Gadījumos, ja valsts iestāde vai pašvaldība vai cita atvasināta publiska persona, kura ir ieviesusi, bet nav sertificējusi energopārvaldības sistēmu, 30 dienu laikā pēc energopārvaldības sistēmas ieviešanas ziņo atbildīgajai iestādei, informāciju un noteiktus dokumentus (rīkojums par energopārvaldības ieviešanu, energoefektivitātes plāns, enerģijas patēriņa monitoringa plāns) iesniedzot ERIS.

Šeit salīdzinājumā ar līdz šim Noteikumos Nr. 668 noteikto izmaiņas attiecas uz ERIS izmantošanu, kā arī līdzšinējā Energoefektivitātes likuma tvēruma precizēšanu attiecībā uz valsts iestādēm un citām atvasinātām publiskām personām.

Lielā uzņēmuma un lielā elektroenerģijas patērētāja paziņojums par pienākuma izpildi
Noteikumu projekts, tāpat kā līdz šim Noteikumi Nr. 668, paredz, ka lielais uzņēmums vai lielais elektroenerģijas patērētājs 30 dienu laikā pēc uzņēmuma energoaudita vai atkārtota uzņēmuma energoaudita pārskata nodošanas un pieņemšanas akta parakstīšanas par to ziņo atbildīgajai iestādei. Savukārt, ja lielajā uzņēmumā vai lielajam elektroenerģijas patērētājam ir ieviesta sertificēta energopārvaldības sistēma vai papildināta vides pārvaldības sistēma vai iepriekš minētās sistēmas tiek pārsertificētas, lielais uzņēmums vai lielais elektroenerģijas patērētājs 30 dienu laikā pēc attiecīgā sertifikāta izsniegšanas par to ziņo atbildīgajai iestādei.

Šeit pēc būtības galvenās atšķirības salīdzinājumā ar Noteikumiem Nr. 668 ir saistītas ar to, ka turpmāk informācijas iesniegšana jāveic ERIS, kā arī ar to, ka tiek iekļauti energopārvaldības sistēmas un vides pārvaldības sistēmas pārsertificēšanas gadījumi.

Elektroenerģijas sistēmas operatora pienākums informēt par lielajiem patērētājiem
Noteikumu projekts, tāpat kā līdz šim Noteikumi Nr. 668, paredz, ka sistēmas operators, kuram ir tiesības un pienākums veikt elektroenerģijas sadali vai pārvadi, katru gadu līdz 31. janvārim atbildīgajai iestādei sniedz datus par tiem savai sistēmai pieslēgtajiem elektroenerģijas lietotājiem, kuru elektroenerģijas patēriņš iepriekšējā gadā ir pārsniedzis 500 megavatstundas (MWh). Šeit vienīgā atšķirība salīdzinājumā ar Noteikumiem Nr. 668 ir ERIS izmantošana.

Elektroenerģijas bilances iesniegšana atbildīgajai iestādei
Noteikumu projekts paredz, ka elektroenerģijas lietotājs, kuram saskaņā ar normatīvajiem aktiem energoefektivitātes jomā ir tiesības iesniegt uzņēmuma energoauditora vai neatkarīga eksperta ēku energoefektivitātes jomā apstiprinātu uzņēmuma elektroenerģijas patēriņa bilanci, sniedz informāciju atbildīgajai iestādei, izmantojot ERIS. Šīs izmaiņas salīdzinājumā ar Noteikumiem Nr. 668 izriet no Grozījumiem Energoefektivitātes likumā (TA-1562) un tiek veiktas tāpēc, ka gadījumos, kad elektroenerģijas lietotājam ir apakšlietotāji, to esamība var ietekmēt minētā lietotāja pienākumu raksturu un apjomu.

Enerģijas ietaupījumu pamatotība un ieskaitīšana nacionālā mērķa izpildē
Lai nodrošinātu korektu enerģijas ietaupījumu ziņošanu un uzskaiti, Noteikumu projekts paredz, ka ziņošanas kārtības ietvaros:
a) atbildīgā iestāde katra energoefektivitātes uzlabošanas pasākuma ietaupījumu ieskaita vienu reizi;
b) ja energoefektivitātes uzlabošanas pasākums, kā arī pasākums, kura īstenošana tiešā veidā nav vērsta uz energoefektivitātes uzlabošanu, tomēr sekmē to un līdztekus citiem mērķiem tiek iegūti enerģijas ietaupījumi, tiek īstenots, saņemot finansējumu no valsts vai pašvaldības budžeta, valsts vai pašvaldības galvojumus, kredītu procentu likmju subsidēšanu, kā arī citu finansējumu no valsts vai pašvaldības līdzekļiem, vai finansējumu no ES budžeta līdzekļiem (ko īsteno ar ES budžeta programmām un fondiem) un ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem, tā ietaupījumu nevar ieskaitīt energoefektivitātes pienākuma shēmas atbildīgajai pusei, valsts vai pašvaldības energoefektivitātes fondam, kurā atbildīgā puse ir veikusi iemaksu;
c) ja energoefektivitātes pasākums, kā arī pasākums, kura īstenošana tiešā veidā nav vērsta uz energoefektivitātes uzlabošanu, tomēr to sekmē, , izmantojot vairākus finansēšanas avotus, informācijas sniedzējs norāda, kādi finansēšanas avoti ir izmantoti un kā sasniegtie enerģijas ietaupījumi ir sadalīti;
d) ietaupījumu no lielo uzņēmumu un lielo elektroenerģijas patērētāju paziņotajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem nevar ieskaitīt energoefektivitātes pienākuma shēmas atbildīgajai pusei, valsts vai pašvaldības energoefektivitātes fondam, kurā atbildīgā puse ir veikusi iemaksu.

Noteikumu projekts, tāpat kā līdz šim Noteikumi Nr. 668, paredz, ka atbildīgā iestāde ietaupījumus no energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem, kuri ir finansēti no ES budžeta līdzekļiem (ko īsteno ar ES budžeta programmām un fondiem), valsts vai pašvaldības budžeta vai valsts vai pašvaldības energoefektivitātes fonda, kurā atbildīgā puse ir veikusi iemaksu, ieskaita enerģijas galapatēriņa ietaupījuma mērķa sasniegšanai. Savukārt, lai enerģijas ietaupījumu pārskatos iekļautā informācija būtu ticama un enerģijas ietaupījumi būtu pārbaudāmi un novērtējami, informācijas sniedzējs, aizpildot un iesniedzot pārskatus atbildīgajai iestādei, izmanto tikai dokumentāri pamatotu informāciju. Šeit vienīgā atšķirība salīdzinājumā ar līdzšinējo kārtību ir ERIS izmantošana.

Līdztekus minētajam jānorāda, ka lai arī Noteikumu projekts kopumā neparedz specifiskus ziņošanas nosacījumus attiecībā uz iestādēm, kas atbildīgas par finansējuma piešķiršanu energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu veikšanai, šāds pienākums izriet no Energoefektivitātes likuma 15. panta ceturtās daļas. Saskaņā ar to, ja projekts ir pilnībā vai daļēji īstenots, izmantojot tādus atbalsta veidus kā maksājumi no valsts vai pašvaldības budžeta, valsts vai pašvaldības galvojumi, kredītu procentu likmju subsidēšana, kā arī cita finanšu palīdzība, kas tiek piešķirta vai sniegta no valsts, pašvaldības vai ES budžeta līdzekļiem un ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem, un tajā ir noteikti šā panta trešajā daļā minētie vērtēšanas kritēriji, energoefektivitātes uzlabošanas rezultatīvie rādītāji vai projekta enerģijas patēriņa rādītāju ziņošanas pienākums, tad finansējuma saņēmējs pēc projekta realizācijas turpmākos trīs gadus ik gadu sniedz informāciju šā panta trešajā daļā minētajai iestādei, kura ir atbildīga par finansējuma piešķiršanu, atbilstoši finansējuma saņēmēja un iestādes, kura ir atbildīga par finansējuma piešķiršanu, noslēgtajam līgumam par attiecīgā objekta enerģijas patēriņu pirms un pēc projekta īstenošanas, izņemot gadījumus, kad finansējuma saņēmēja un iestādes, kura ir atbildīga par finansējuma piešķiršanu, līgumā noteikts cits ziņošanas periods. Iestāde, kura ir atbildīga par finansējuma piešķiršanu, apkopo saņemto informāciju un informē atbildīgo iestādi.

Tāpat, līdztekus minētajam jānorāda, ka lai arī Noteikumu projektā tas nav norādīts, valsts iestāde var vienoties ar telpu apsaimniekotāju par energopārvaldības sistēmas ieviešanu (neatkarīgi no tā vai tās tiek vai netiek iznomātas). Šādā gadījumā tas nozīmē, ka valsts iestāde, vienojoties ar telpu apsaimniekotāju, varēs nodot apsaimniekotājam izpildei uzdevumu valsts iestādei piederošajās telpās, ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības energoefektivitātes jomā, ieviest energopārvaldības sistēmu.

III. Energopārvaldības sistēmas ieviešanas pārbaude un apstiprināšana valsts iestādēm, pašvaldībām un citām atvasinātām publiskām personām
Noteikumu projekts, tāpat kā līdz šim Noteikumi Nr. 668, paredz atbildīgajai iestādei 10 darbdienu laikā pēc ziņojuma saņemšanas par energopārvaldības sistēmas ieviešanu vai sertificēšanu izvērtēt paziņojumā sniegtās informācijas atbilstību Noteikumu projekta 12. punkta prasībām un, ja nepieciešams, lūgt iesniedzējam precizējumus termiņā, kas nav mazāks par 10 darbdienām. Pēc izvērtēšanas konstatējot, ka ziņojumā sniegtā informācija atbilst šo noteikumu prasībām, atbildīgā iestāde apstiprina energopārvaldības sistēmas ieviešanu, iekļaujot atbildīgo pusi attiecīgo subjektu sarakstā, kas ir ieviesuši vai sertificējuši energopārvaldības sistēmu u.tml. Kontekstā ar minēto atbildīgajai iestādei ir pienākums katru gadu līdz 30. aprīlim savā tīmekļvietnē publicēt pārskatu par energopārvaldības sistēmas ieviešanu valsts iestādēs vai pašvaldībās vai citās atvasinātās publiskajās personās.

Šeit salīdzinājumā ar līdz šim Noteikumos Nr. 668 noteikto izmaiņas attiecas uz Energoefektivitātes likumā esošā tvēruma precizēšanu ar grozījumiem likumā, kas stājās spēkā 2022. gada 2. augustā (TA-1562), attiecībā uz prasību attiecināšanu uz valsts iestādēm un citām atvasinātām publiskām personām.

IV. Noslēguma jautājumi
Šajā Noteikumu projekta sadaļā tiek noteikts, ka enerģijas ietaupījumos ieskaita tos, kas ir gūti no attiecīgā energoefektivitātes uzlabošanas pasākuma līdz 2030. gada 31. decembrim, kas ir termiņš līdz kuram jāsasniedz aktuālie valsts mērķi energoefektivitātes jomā.

Tāpat šajā Noteikumu projekta sadaļā tiek noteikts, ka 2022. gadā monitoringa sistēmas ietvaros sniedzamie ietaupījumu pārskati par īstenotajos energoefektivitātes uzlabošanas pasākumos sasniegtajiem ietaupījumiem iepriekšējā kalendāra gadā ir iesniedzami līdz 31. decembrim. Tas ir saistīts ar to, ka ar Noteikumu projektu tiek aktualizēta energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu un enerģijas ietaupījumu ziņošanas kārtība.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Nav
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • lielie uzņēmumi
  • Lielie elektroenerģijas patērētāji, elektroenerģijas mazumtirgotāji, valsts iestādes, pašvaldības un citas atvasinātas publiskas personas u.tml.
Ietekmes apraksts
Ar Noteikumu projektu tiek aktualizēta kārtība, kādā energoefektivitāte monitoringa dalībnieki ziņo par pienākumu izpildi, kas noteikti saskaņā ar normatīvajiem aktiem energoefektivitātes jomā. Noteikumu projekts paredz regulāru (ik gadu u.tml.) monitoringa dalībnieku ziņojumu iesniegšanu atbildīgajai iestādei par energoefektivitātes pienākumu izpildi.
Nozare
Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana
Nozaru ietekmes apraksts
Ar Noteikumu projektu tiek aktualizēta kārtība, kādā energoefektivitāte monitoringa dalībnieki ziņo par pienākumu izpildi, kas noteikti saskaņā ar normatīvajiem aktiem energoefektivitātes jomā.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Atbildīgā iestāde noteikumu projektā paredzēto pienākumu izpildi nodrošinās piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.
Nav
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
02012L0027-20201026
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīva 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK.
Apraksts
Tiesību akta projektā iekļautās normas nodrošina Direktīvas 2012/27/ES pārņemšanu, kā arī novērš Eiropas Komisijas 2019. gada 24. janvāra formālajā paziņojumā pārkāpuma procedūras lietā Nr. 2018/2344 konstatētos trūkumus Direktīvas 2012/27/ES prasību pārņemšanā.

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
Nav

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīva 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK.
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Direktīvas 2012/27/ES 1. pants
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 3.1 pantu;
2) Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam” 3. nodaļu “Nacionālie mērķi un mērķrādītāji”
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 1. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 12. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 2. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 3. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 3. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 3. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 4. punkts
Enerģētikas likuma 1.pants pirmās daļas 4. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 5. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. pants pirmās daļas 7. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 6. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. pants pirmās daļas 5. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 7. punkts
Energoefektivitātes likuma 14. pants pirmā daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 8. punkts
Publisko iepirkumu likuma 1. panta 19. punkts.
Publiska struktūra, līgumslēdzēja iestāde
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 9. punkts
Valsts pārvaldes iekārtas likuma 1. panta 5. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 10. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 9. punkts.
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 12.1 punkts un Ministru kabineta noteikumu Nr. 222 “Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi” 6. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 11. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 9. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 12. punkts
Standartizācijas likuma 12. panta trešā daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 13. punkts
Standartizācijas likuma 12. panta pirmā un otrā daļa
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 14. punkts
 
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 1. punkts.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 15. punkts
Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda vadības likuma 7. pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 16. punkts


 
Energoefektivitātes likuma 8. panta pirmā daļa.

 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 17. punkts
Ekonomikas ministrijas nolikums.
.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 18. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 11. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 19. punkts
Energoefektivitātes likuma 1.panta pirmās daļas 6. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 20. punkts
 
Enerģētikas likuma 1. panta 45. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 21. punkts
Enerģētikas likuma 1. panta 45. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 22. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 10. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 23. punkts
Enerģētikas likuma 1. panta 18. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 24. punkts
Energoefektivitātes likuma 14. panta pirmā daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 25. punkts
 
 Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 8. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 26. punkts
Definīcija „mazie un vidējie uzņēmumi” pārņemta ar Eiropas Komisijas Regulas (EK) Nr. 651/2014 (2014. gada 17. jūnijs), ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīt par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu (vispārējā grupu atbrīvojuma regula), 1. pielikumu
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 27. punkts
Energoefektivitātes likuma 14. panta otrā daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 28. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 13. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 29. punkts
 
Enerģētikas likuma 1. panta 13., 15., 43. un 45. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 30. punkts
 
Enerģētikas likuma 1. panta 223. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 31. punkts

 
Tā kā pētījumā “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs invērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” netika konstatēts augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes potenciāls, tad šī Direktīvas 2012/27/ES norma nav jāpārņem.
 
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 32. punkts
 
Enerģētikas likuma 9.2 pants, Elektroenerģijas tirgus likuma 31.3 panta otrā daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 33. punkts
 
Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumu Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 26. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasībasv
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 34. punkts
Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumu Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 8. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 35. punkts
Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumu Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 26.1. apakšpunkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 36. punkts
 
Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumu Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 26.3. apakšpunkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 37. punkts
 
Enerģētikas likuma 1. panta 22.4 punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 38. punkts
Enerģētikas likuma 91. pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 39. punkts
Enerģētikas likuma 91. pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 40. punkts
Ministru kabineta noteikumu Nr. 240 „Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” 116. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 41. punkts
 
Prasības pārņemtas ar:
1) Enerģētikas likuma 1.panta 4.1 , 4.2 punktiem;
2) Pētījumu “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 42. punkts
 
Prasības pārņemtas ar:
1) Enerģētikas likuma 1. panta 4.1 , 4.2 , 22.1 un 22.2 punktiem;
2) Pētījumu “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām”. 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 43. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Enerģētikas likuma 1. panta 22.1 un 22.2 punktiem;
2) Pētījumu “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 44. punkts
 
Tā kā pētījumā “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” (iesniegts Eiropas Komisijā 2016.gada 14.martā.) netika konstatēts augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes potenciāls, tad dotā norma nav jāpārņem.
 
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 45. punkts
 
Elektroenerģijas tirgus likuma 1. panta 2. daļas 1. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 3. panta 1. punkts
Paziņots Eiropas Komisijai 2013. gada 2. maijā iesniedzot Latvijas otro Progresa ziņojumu par Latvijas Nacionālās reformu programmas „Eiropa 2020” stratēģijas īstenošanu. Ziņojums tika papildināts 2013. gada 21. jūnijā atbilstoši EU Pilot lietas Nr.505/13/ENER prasībām.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 3. panta 2. punkts
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus un tāpēc to nav nepieciešams pārņemt.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 3. panta 3. punkts
 
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus un tāpēc to nav nepieciešams pārņemt.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 3. panta 4. punkts
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 3. panta 5. punkts
 
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam” 3. nodaļu “Nacionālie mērķi un mērķrādītāji”
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 3. panta 6. punkts
 
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 5. panta 1. punkts
 
Pārņemts ar Darbības programmu “Izaugsme un nodarbinātība”, kas pieņemta atbilstoši Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas perioda vadības likumam., punkts Nr. 308. 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 5. panta 2. punkts
Prasības tika piemērotas, sastādot Valsts institūciju īpašumā, valdījumā un lietošanā esošās ēkas ar kopējo platību virs 500 m2 uz 31.12.2013. saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2012/27/ES par energoefektivitāti 5. panta 5. punktu (sagatavota pēc valsts institūciju sniegtās informācijas).
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 5. panta 3. punkts
Prasības pārņemtas ar ikgadējo ziņojumu “Ziņojums par virzību uz valsts energoefektivitātes mērķu 2020. gadam izpildi, atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES 24. panta 1. punkta un XIV pielikuma 1.daļas prasībām”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 5. panta 4. punkts
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta 2013. gada 2. decembra rīkojumu Nr. 587 (prot. Nr. 63 52.§) „Par Koncepciju par Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvas 2012/27/ES par energoefektivitāti prasību pārņemšanu normatīvajos aktos”
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 5. panta 5. punkts
Valsts īpašumā, valdījumā un lietošanā esošās ēkas ar kopējo platību virs 250 m2 uz 31.12.2013. saskaņā ar Eiropas padomes un Parlamenta Direktīvas 2012/27/ES par energoefektivitāti 5. panta 5. punktu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 5. panta 6. punkts
Latvija nebija izvēlējusies iespēju ieviest Direktīvas 2012/27/ES 5. panta 6. punkta prasības, jo tika izvēlētas ieviest Direktīvas 2012/27/ES 5. panta no 1. līdz 5. punkta prasības.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 5. panta 7. punkts
 
Prasība pārņemta arī ar:
1) Ekonomikas ministrijas dokuments „Ieteikumi enerģijas sektora plānošanai pašvaldībās”;
2) Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas dokuments „Metodiskie ieteikumi attīstības programmu izstrādei reģionālā un vietējā līmenī”.
3) Energoefektivitātes likuma 5. panta pirmo, otro un trešo daļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 6. panta 1. punkta pirmā daļa
Prasības pārņemtas ar : 1) Publisko iepirkumu likuma 54. un 55. pantu;
2) Ēku energoefektivitātes likuma 14. panta trešā, ceturto un piekto daļu;
3) Ministru kabineta 2017. gada 28. marta noteikumiem Nr. 180 “Tiešās pārvaldes iestāžu rīkotajos iepirkumos izvirzāmās preču un pakalpojumu energoefektivitātes prasības”;
4) Ministru kabineta 2017. gada 20. jūnija noteikumiem Nr. 353 “Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība”
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 6. panta 1. punkta otrā daļa
 
Prasības pārņemtas ar Publisko iepirkumu likuma 54. un 55. pantu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 6. panta 2. punkts
 
Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likuma 3. pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 6. panta 3. punkts
1) Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likuma 21. pants  
2) Ekonomikas ministrijas dokuments „Ieteikumi enerģijas sektora plānošanai pašvaldībās”;
3)Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas dokuments „Metodiskie ieteikumi attīstības programmu izstrādei reģionālā un vietējā līmenī”;
4) Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Iepirkumu uzraudzības biroja ”Ieteikumi videi draudzīgas būvniecības veicināšanai”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 6. panta 4. punkts
Prasības pārņemtas ar Publisko iepirkumu likuma 55. pantu.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 1. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Ministru kabineta 2013. gada 2. decembra rīkojumu Nr. 587 “Par Koncepciju par Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvas 2012/27/ES par energoefektivitāti prasību pārņemšanu normatīvajos aktos”;
2) Informatīvo ziņojumu ”Par virzību uz indikatīvo valsts energoefektivitātes mērķi 2014. – 2016. gadā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvu 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK”;
3) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra rīkojumu Nr. 129 “Par Enerģētikas attīstības pamatnostādnēm 2016.-2020. gadam”.
4) Energoefektivitātes likumu;
5) Ministru kabineta 2017. gada 25. aprīļa noteikumiem Nr. 226 “Energoefektivitātes pienākuma shēmas noteikumi”;
6) Ministru kabineta 2019. gada rīkojums Nr. 609 “Par Nacionālo enerģētikas un klimata padomi”;
7) Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojums Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 2. punkts
 
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojums Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”, izvēloties 2. punkta a) apakšpunktā noteikto pieeju.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 3. punkts
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojums Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 4. punkts
 
1) 2013.gada Ziņojums par Eiropas Parlamenta un padomes Direktīvas 2012/27/ES (2012. gada 25. oktobris) par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK  7.panta prasību izpildi.
2) 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”  un 2020. gada 4. februāra Ekonomikas ministrijas elektroniskā pasta paziņojumu Eiropas Komisijai par enerģijas ietaupījuma aprēķina metodoloģiju saskaņā ar Eiropas Komisijas brīvprātīgajām paziņošanas veidlapām.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 5. punkts
 
1) 2013.gada Ziņojums par Eiropas Parlamenta un padomes Direktīvas 2012/27/ES (2012. gada 25. oktobris) par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK  7.panta prasību izpildi.
2) 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”  un 2020. gada 4. februāra Ekonomikas ministrijas elektroniskā pasta paziņojumu Eiropas Komisijai par enerģijas ietaupījuma aprēķina metodoloģiju saskaņā ar Eiropas Komisijas brīvprātīgajām paziņošanas veidlapām.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 6. punkts
Pārņemts ar Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”  un 2020. gada 4. februāra Ekonomikas ministrijas elektroniskā pasta paziņojumu Eiropas Komisijai par enerģijas ietaupījuma aprēķina metodoloģiju saskaņā ar Eiropas Komisijas brīvprātīgajām paziņošanas veidlapām.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 7. punkts
2022. gada 30. aprīlī iesniegtais ziņojums par 2020.gada valsts obligātā enerģijas galapatēriņa kumulatīvā ietaupījuma mērķa izpildi.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 8. punkts
Latvija nav izvēlējusies izmantot šo iespēju.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 9. punkts
 
Noteikumu projekta 2., 3., 4.1., 4.2., 4.3., 4.4., 4.5., 4.6., 4.7., 4.8., 4.9., 4.10., 4.11., 5., 6.5., 17.1., 19. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 10. punkts
 
1) Ministru kabineta 2013. gada 2. decembra rīkojumu Nr. 587 “Par Koncepciju par Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvas 2012/27/ES par energoefektivitāti prasību pārņemšanu normatīvajos aktos”;
2) Informatīvo ziņojumu ”Par virzību uz indikatīvo valsts energoefektivitātes mērķi 2014. – 2016. gadā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvu 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK”;
3) Energoefektivitātes likuma 5., 6. 7., 8., 10., 12., 14. pantu;
4) Ministru kabineta 2017. gada 25. aprīļa noteikumiem Nr. 226 “Energoefektivitātes pienākuma shēmas noteikumi”;
5) Ministru kabineta 2016. gada 11. oktobra noteikumiem Nr. 669 “Kārtība, kādā noslēdz un pārrauga brīvprātīgu vienošanos par energoefektivitātes uzlabošanu”;
6) Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojums Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”.  
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 11. punkts
Pārņemts ar Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”.  
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7. panta 12. punkts
Noteikumu projekta 17. punkts.
Pārņemts ar Ministru kabineta 2016. gada 11. oktobra Noteikumiem Nr. 668 “Energoefektivitātes monitoringa un piemērojamā energopārvaldības sistēmas standarta noteikumi”, tiek aizstāts ar noteikumu projektu, 17. punktu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.a pants 1. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 6. panta otro līdz trešo daļu un astoto līdz desmito daļu;  
2) Ministru kabineta 2017. gada 25. aprīļa noteikumiem Nr. 226 “Energoefektivitātes pienākuma shēmas noteikumi”;
3) Ministru kabineta 2017. gada 25. aprīļa noteikumiem Nr. 221 “Noteikumi par kārtību, kādā tiek veiktas iemaksas energoefektivitātes fondos, un to apmēru, kā arī valsts energoefektivitātes fonda līdzekļu izmantošanu”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.a pants 2. punkts
 
1) Energoefektivitātes likuma 6. panta otro daļu;
2) Ministru kabineta 2017. gada 25. aprīļa noteikumu Nr. 226 “Energoefektivitātes pienākuma shēmas noteikumi” 2. punktu un 12. punktu.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.a pants 3. punkts
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 6. panta 3.1 daļu.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.a pants 4. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 6. panta trešo daļu;
2) Ministru kabineta 2017. gada 25. aprīļa noteikumu Nr. 226 “Energoefektivitātes pienākuma shēmas noteikumi” III.-IV. nodaļu

 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.a pants 5. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 6. panta otro daļu
2) Ministru kabineta 2017. gada 25. aprīļa noteikumu Nr. 226 “Energoefektivitātes pienākuma shēmas noteikumi” IV.-V. nodaļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.a pants 6. punkta a) un b) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 6. panta 4.1 daļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.a pants 6. punkta pēdējā daļa
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta 2017. gada 25. aprīļa noteikumu Nr. 226 “Energoefektivitātes pienākuma shēmas noteikumi” 11. punktu, kas cita starpā paredz, ka no atbildīgās puses pienākuma apjoma atskaita lielo elektroenerģijas patērētāju daļu, tādējādi novēršot energoefektivitātes pienākuma shēmas iespējamo negatīvo ietekmi uz lielajiem elektroenerģijas patērētājiem.
2020.gadā Ekonomikas ministrijas uzdevumā veiktajā pētījumā “Energoefektivitātes pienākuma shēmas paplašināšanas ietekmes novērtējums”, vērtējot shēmas izmaksu ietekmi uz apstrādes rūpniecību kontekstā ar nozaru energoproduktivitāti secināts, ka ietekme ir robežās no 0,01-1,75%.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.a pants 7. punkts
Noteikumu projekta 6.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.b panta 1. punkts
Energoefektivitātes likuma 1. panta pirmās daļas 5.-7. punkts, 5. pants, 7. pants, 9. pants, 10. pants, 12. pants, 14. pants un 15. pants.
Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojums Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 7.b panta 2. punkts
Noteikumu projekta 7. punkts
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 1. punkta pirmās daļas a) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Ministru kabineta 2018. gada 21. augusta noteikumu Nr. 531 „Noteikumi par neatkarīgu ekspertu kompetences novērtēšanu un profesionālās darbības uzraudzību  ēku energoefektivitātes jomā” 2. , 9. punkts, 23. punkts
2) Ministru kabineta 2021. gada 8. aprīļa noteikumu Nr. 222 „Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi” 3. un 5. pants 24., 25. punkts, 1. pielikums
3) Ministru kabineta 2016. gada 26. jūlija noteikumu Nr. 487 “Uzņēmumu energoaudita noteikumi” II. nodaļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 1. punkta pirmās daļas b) apakšpunkts
Latvija nav izvēlējusies iespēju ieviest Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 1. punkta b) apakšpunkta prasības, jo ir izvēlējusies Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 1. punkta a) apakšpunkta iespējas.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 1. punkta otrā daļa
Tā kā Latvija nav izvēlējusies iespēju ieviest Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 1. punkta b) apakšpunkta prasības, tad tai nav saistošas 8. panta 1. punkta otrās daļas prasības.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 1. punkta trešā daļa
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 9. panta pirmā un otrā daļu;
2) Ministru kabineta 2021. gada 8. aprīļa noteikumu Nr. 222 „Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi” 5.1. apakšnodaļu;
3) Ministru kabineta 2021. gada 8. aprīļa noteikumu Nr. 222 „Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi” 24., 25. punkts un 1. pielikumu;4) Ekonomikas ministrijas publicētajiem “Ieteikumi obligāto energoauditu veikšanai lielajiem uzņēmumiem”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 1. punkta ceturtā daļa
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 9. panta ceturto daļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 2. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Latvijā ir izstrādāts un tiek ieviests Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansēto projektu atklātais konkurss “Kompleksi risinājumi siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai ražošanas ēkās”[1], tā ietvaros iespējams saņemt atbalstu arī energoaudita veikšanai;
2) „Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnes 2014.-2020. gadam”
(Programmas, lai mudinātu MVU veikt energoauditus.)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 3. punkta pirmā daļa
 
Prasības pārņemtas ar
Energoefektivitātes likuma 6. pantu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 3. punkta otrā daļa
 
Prasības pārņemtas ar:
1)Ministru kabineta 2013. gada 9. jūlija noteikumu Nr. 382 „Noteikumi par neatkarīgiem ekspertiem ēku energoefektivitātes jomā” 2., 3. 10. un 11. punktu., aizstāts ar Ministru kabineta 2018. gada 21. augusta noteikumiem Nr. 531 „Noteikumi par neatkarīgu ekspertu kompetences novērtēšanu un profesionālās darbības uzraudzību  ēku energoefektivitātes jomā”
2) Studiju programmas, kas veicina energoauditoru un neatkarīgo ekspertu kvalifikāciju:
 Rīgas tehniskā Universitāte: Enerģētika un elektrotehnika;
Siltumenerģētika un siltumtehnika;
Vides zinātne;
Rīgas tehniskā koledža: Siltumenerģētika.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 4. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 10. pants;
2) Ministru kabineta noteikumu 2016. gada 26. jūlija noteikumi Nr. 487 “Uzņēmumu energoaudita noteikumi” II. nodaļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 5. punkts
Prasības pārņemtas ar
1) Energoefektivitātes likuma 9. panta otro daļu un 14. panta otro un ceturto daļu.
2) „Ieteikumi obligāto energoauditu veikšanai lielajiem uzņēmumiem”;
3) Ministru kabineta 2018. gada 21. augusta noteikumu Nr. 531 „Noteikumi par neatkarīgu ekspertu kompetences novērtēšanu un profesionālās darbības uzraudzību  ēku energoefektivitātes jomā”
4) 2021. gada 8. aprīļa noteikumu Nr. 222 „Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi”
5) Ministru kabineta noteikumu 2016. gada 26. jūlija noteikumi Nr. 487 “Uzņēmumu energoaudita noteikumi” III. nodaļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 6. punkts
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 10. pantu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 7. punkta pirmā daļa
Prasības pārņemtas Energoefektivitātes likuma 9. pantu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 8. panta 7. punkta otrā daļa
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 6. panta otro daļu, 7. pantu un 8. panta otro daļu
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9. panta 1. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumiem Nr. 78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi”.
2) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 „Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8. un 15. punkts;
3) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 „Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 4., 6. un 7. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr. 1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 14. punkts;
5) Ministru kabineta 2015. gada 30. jūnija noteikumu Nr. 332 „Latvijas būvnormatīvs LBN 221-15 “Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija” 138. un 139. punkts.

 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9. panta 2. punkta a) un b) apakšpunkti
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 16. pantu;
2) Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumiem Nr. 78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi”
3) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumiem Nr. 876 „Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”;
4) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumiem Nr. 50 „Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi”;
5) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumiem Nr. 1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu”;
6) Ministru kabineta 2015. gada 30. jūnija noteikumiem Nr. 332 „Latvijas būvnormatīvs LBN 221-15 “Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija”.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9. panta 2. punkta c) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 „Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” III nodaļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9. panta 2. punkta d) apakšpunkts
Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 „Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 106. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9. panta 2. punkta e) apakšpunkts
1) Energoefektivitātes likuma 16. pantu;
2) Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumi Nr. 78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi”;
3) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 876 „Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”;
4) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumi Nr. 50 „Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi”;
5) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumi Nr. 1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu”;
6) Ministru kabineta 2015. gada 30. jūnija noteikumu Nr. 332 „Latvijas būvnormatīvs LBN 221-15 “Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9.a panta 1. punkts
Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9.a panta 2. punkts
Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 6., 8., 10.un 31. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9.b panta 1. punkts
Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8.2 un 8.3 punkts, 
Ministru kabineta 2015. gada 15. septembra noteikumos Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”  iekļautās metodikas.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9.b panta 2. punkts
Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8.2 punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9.b panta 3. punkts
Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8.1, 8.2 un 8.3 punkts, Ministru kabineta 2015. gada 15. septembra noteikumos Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”  iekļautās metodikas.
Ministru kabineta 2008.gada 9.decembra  noteikumu Nr.1013""Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu”17.1 pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9.c panta 1. punkts
Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8.6 punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 9.c panta 2. punkts
Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8.7 un 8.8 punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 10. panta 1. punkts
 
Pārņemts pilnībā
1) Energoefektivitātes likuma 16. panta pirmā daļa,
2) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumu Nr. 85 “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 27., 59., 69.3., 83., 84. un 88. punkts, aizstāti ar Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumi Nr. 78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumiem;
3) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 1.2., 17., 22., 25. un 115. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr.1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 7.1 un 8. punkts;
5) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36. punktu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 10. panta 2. punkts
1) Energoefektivitātes likuma 16. pants,
2) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumu Nr. 85 “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 27., 59., 69.3., 83., 84. un 88. punkts, aizstāti ar Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumi Nr. 78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumiem;
3) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 1.2., 17., 22., 25. un 115. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 7.1 un 8. punkts;
5) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36.1 punktu un 36.3 punktu (pēc aktuālā grozījumu projekta apstiprināšanas Ministru kabinetā).
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 10. panta 3. punkts
1) Energoefektivitātes likuma 16. pants,
2) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumu Nr. 85 “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 27., 59., 69.3., 83., 84. un 88. punkts, aizstāti ar Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumi Nr. 78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumiem;
3) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 1.2., 17., 22., 25. un 115. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 7.1 un 8. punkts;
5) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36.1 punktu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 11. pants
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 16. panta pirmo un otro daļu.

 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 11.a pants
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 16. pantu;
2) Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 10. panta ceturto daļu un 11. panta otrās daļas 8. punkta c apakšpunktu;
3) Likuma „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 50. panta astoto daļu.
4) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”36.2 un 36.3 apakšpunkts (pēc aktuālā grozījumu projekta apstiprināšanas Ministru kabinetā).
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 12. pants
Energoefektivitātes likuma 6. pants.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 13. pants
Energoefektivitātes likuma 6. panta 10. daļa un 10. panta 13. daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 1. punkts
Pētījums “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” (iesniegts Eiropas Komisijā 2016. gada 14. martā.).
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 2. punkts
Pētījums “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” (iesniegts Eiropas Komisijā 2016. gada 14. martā).
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 3. punkts
Pētījums “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” (iesniegts Eiropas Komisijā 2016. gada 14. martā).
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 4. punkts
Pētījums “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” (iesniegts Eiropas Komisijā 2016. gada 14. martā).
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 5. punkts
Tā kā pētījumā “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” (iesniegts Eiropas Komisijā 2016. gada 14. martā.) netika konstatēts augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes potenciāls, tad Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 5., 6., 7., 8. un 9. punktu prasības nav jāpārņem.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 6. punkts
Skatīt Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 5. punkta skaidrojumu.  
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 7. punkts
Skatīt Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 5. punkta skaidrojumu.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 8. punkts
Skatīt Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 5. punkta skaidrojumu.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 9. punkts
Skatīt Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 5. punkta skaidrojumu
 
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 10. punkts
Elektroenerģijas tirgus likuma 29.2 pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 14. panta 11. punkts
Pārņemts pilnībā
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 31.2 pants, 31.3 pants
2) Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumi Nr. 221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” II. nodaļa, aizstāti ar Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumiem Nr. 561. “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” III., IV. nodaļa.
3) Ministru kabineta 2012. gada 4. augusta noteikumu Nr. 559 „Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa “Kompleksi risinājumi siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai" nolikums” 12.8. punkts.
4) Ministru kabineta 2010. gada 31. augusta noteikumi Nr. 824 “Noteikumi par darbības programmas "Infrastruktūra un pakalpojumi" papildinājuma 3.5.2.1.1.apakšaktivitātes "Pasākumi centralizētās siltumapgādes sistēmu efektivitātes paaugstināšanai" projektu iesniegumu atlases otro kārtu un turpmākajām kārtām” 2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 1. punkta pirmā, otrā un trešā daļa
1) Enerģētikas likuma 3., 54. un 84. pants;
2) Elektroenerģijas tirgus likuma 2., 16. un 20. pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 1. punkta ceturtā daļa
Pārņemts pilnībā
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 20. un 27. pants;
2) Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 19. panta pirmā daļa un 20. pants;
3) Akciju sabiedrības „Sadales tīkls” Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu diferencēto tarifu pielietošanas kārtība;
4) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2015. gada 26. februāra lēmuma Nr. 1/6 „Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 83. un 90. punkts;
5) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2010. gada 14. aprīļa lēmuma Nr. 1/7 „Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 7., 14. un 21. punkts;
6) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2011. gada 15. decembra lēmuma Nr. 1/32 „Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 51.2. un 59. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 2. punkta a) apakšpunkts
 
Prasības pārņemtas ar:
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 15. pantu;
2) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2013. gada 26. jūnija lēmuma Nr. 1/4 „Tīkla kodekss” 27. – 30. punktu.
3) Gāzes un elektroenerģijas infrastruktūras energoefektivitātes potenciāla izvērtējums Latvijas Republikā (Iesniegts Eiropas Komisijā 06.07.2015.)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 2. punkta b) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 15. pantu;
2) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2013. gada 26. jūnija lēmuma Nr. 1/4 „Tīkla kodekss” 27. – 30. punktu;
3) Gāzes un elektroenerģijas infrastruktūras energoefektivitātes potenciāla izvērtējums Latvijas Republikā (Iesniegts Eiropas Komisijā 06.07.2015.)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 2.a punkts
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 3. punkts
Pārņemts pilnībā
Prasības pārņemtas ar:
1) Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 20. pants;
2) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2015. gada 26. februāra lēmuma Nr. 1/6 „Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 3. un 18. punkts, aizstāts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2020. gada 18. jūnija lēmuma Nr. 1/6 “Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 3. un 17. punkts;
3) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2011. gada 15. decembra lēmuma Nr. 1/32 „Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 4. un 19. punkts;
4) Elektroenerģijas tirgus likuma 33.1 pants;
5) Likuma “Par pašvaldībām” 43. panta trešā daļa;
6) Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 35. pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 4. punkta pirmā daļa
Prasības pārņemtas ar:
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 16. un 20. pants;
2) Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 20. pants;
3) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2015. gada 26. februāra lēmuma Nr. 1/6 „Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 83. un 90. punkts, aizstāts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2020. gada 18. jūnija lēmuma Nr. 1/6 “Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 67. un 73. punkts;
4) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2010. gada 14. aprīļa padomes lēmuma Nr. 1/7 „Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 7., 14. un 21. punkts;
5) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmuma Nr. 1/32 „Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 51.2. un 59. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 4. punkta otrā daļa
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2021. gada 3. jūnija lēmuma Nr. 1/8 „Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sadales sistēmai” 4., 7., 9. un 43. punkts.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2021. gada 30. septembra lēmuma Nr. 1/10 „Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas pārvades sistēmai” 5. un 7. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 4. punkta trešā daļa
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 6. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 36. pants;
2) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2013. gada 26. jūnija lēmuma Nr. 1/4 „Tīkla kodekss elektroenerģijas nozarē” 4.1 nodaļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 7. punkts
Latvija nav izvēlējusies iespēju ieviest Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 7. punkta prasības, jo esošā likumdošana neaizliedz elektroenerģijas ražotājiem, kas izmanto augstas efektivitātes koģenerācijas režīmu un vēlas pieslēgties tīklam, izsludināt konkursu par pieslēgšanas darbiem.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES
15. panta 8. punkta pirmā daļa
Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 22. panta ceturto daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES
15. panta 8. punkta otrā daļa
Prasības pārņemtas ar:
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 13. panta pirmā un otrā daļu un 36. pants;
2) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2013. gada 26. jūnija lēmuma Nr. 1/4 „Tīkla kodekss elektroenerģijas nozarē” 4.1 nodaļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES
15. panta 8. punkta trešā daļa
Elektroenerģijas tirgus likuma 14. pants, 32.2 pants un 36.1 pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 9. punkts
Latvija nav izvēlējusies iespēju ieviest Direktīvas 2012/27/ES 15. panta 9. punkta prasības un tas nenozīmē dalībvalstij stingrāku prasību noteikšanu, nekā paredz Direktīva 2012/27/ES.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 16. panta 1. punkts
Pārņemts pilnībā
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 9. panta piekto daļu;
2) Likuma „Par atbilstības novērtēšanu” 1. panta 4. un 9. punktu, 6. panta otro daļu, 7. panta pirmo daļu, 14. panta pirmās daļas 1. punktu un otro daļu;
3) Ministru kabineta 2010. gada 18. maija noteikumu Nr. 445 „Noteikumi par nacionālo akreditācijas institūciju” 2. punktu, aizstāts ar Ministru kabineta 2018. gada 27. februāra noteikumiem Nr. 111 “Valsts aģentūras “Latvijas Nacionālais akreditācijas birojs” nolikums” 3. punkts;,
4) Ministru kabineta 2008. gada 16. decembra noteikumu Nr. 1059 „Noteikumi par atbilstības novērtēšanas institūciju novērtēšanu, akreditāciju un uzraudzību” 2. punktu, aizstāts ar Ministru kabineta 2019. gada 17. decembra noteikumiem “Atbilstības novērtēšanas institūciju novērtēšanas, akreditācijas un uzraudzības noteikumi”;
5) LATAK_D008_04/06/2022 “Akreditācijas procedūras”,
6) Ministru kabineta 2013. gada 18. jūlija noteikumiem Nr. 382 „Noteikumi par neatkarīgiem ekspertiem ēku energoefektivitātes jomā”, aizstāts ar Ministru kabineta 2018. gada 21. augusta noteikumiem Nr. 531 „Noteikumi par neatkarīgu ekspertu kompetences novērtēšanu un profesionālās darbības uzraudzību  ēku energoefektivitātes jomā”;
7) Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 13. panta pirmo, otro, piekto daļu, pārejas noteikumu 6. un 6.(prim) punktiem;
8) Namu pārvaldnieka profesijas standarta ceturtā daļa;
9) Nekustamā īpašuma pārvaldnieka profesijas standarta
piektās daļas 3.20 apakšpunktu;
10) Izglītības iestāžu sarakstu, kurās iespējams iegūt dzīvojamo māju pārvaldīšanai nepieciešamo profesionālo izglītību un kvalifikāciju
11) Ministru kabineta 2014. gada 7. oktobra noteikumiem Nr. 610 „Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi”, aizstāti ar Ministru kabineta 2018. gada 20. marta noteikumiem Nr. 169 “Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un pastāvīgās prakses uzraudzības noteikumi”;,
12) Administratīvā procesa likumu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 16. panta 2. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 9. panta piekto daļu;
2) Ēku energoefektivitātes likuma 15. pantu;
3) Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 18. pantu;
4) Būvniecības valsts kontroles biroja uzturēto Dzīvojamo māju pārvaldnieku reģistrs
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 16. panta 3. punkts
Standartizācijas likuma 13. panta otrā daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 17. panta 1. punkts
Ēku energoefektivitātes likuma 15. panta otrās daļas 3. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 17. panta 2. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 4. panta sesto daļu un 4.1 panta otro daļu;
2) AS Latvenergo Elektrum Energoefektivitātes centru;
3) LG klientu apkalpošanas centru un kontaktu centru.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 17. panta 3. punkts
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 17. panta 4. punkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 4.panta sesto daļu un 4.1 panta otro daļu;
2) Ekonomikas ministrijas pastāvīgā informatīvā kampaņu “Dzīvo siltāk”;
3) Rīgas Domes 2007. gada 23. janvāra lēmumu „Par Rīgas pašvaldības aģentūras „Rīgas enerģētikas aģentūra” izveidošanu”;
4) Zemgales reģionālā enerģētikas aģentūru
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 17. panta 5. punkts
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 18. panta 1. punkta a) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Energoefektivitātes likuma 4. pantu un 4.1 pantu;
2) Ministru kabineta 2015. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 62 (prot. Nr. 5., 66.§)
„Par Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.-2020.gada plānošanas perioda darbības programmu “Izaugsme un nodarbinātība”” nodarbinātība”
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 18. panta 1. punkta b) un c) apakšpunkti
b) punktā norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus.
Energopakalpojumu tirgus veicināšanai tiek izmantoti esošie Eiropas Savienības un starptautiskie kvalitātes marķējumi.
c) punktā energoefektivitātes likuma 14. panta septītā daļa.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 18. panta 1. punkta d) apakšpunkts
 
Prasības pārņemtas ar:
Informatīvais ziņojumu ”Par virzību uz indikatīvo valsts energoefektivitātes mērķi 2014. – 2016. gadā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvu 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK”
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 18. panta 2. punkts
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 14. panta pirmo, otro, trešo, ceturto un piekto daļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 18. panta 3. punkts
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 14. panta sesto daļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 19. panta 1. punkta a) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6. panta otrās daļas 1. punkta f) apakšpunktu;
2) Dzīvokļa īpašuma likuma 13. pantu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 19. panta 1. punkta b) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar:
1) Ekonomikas ministrijas dokumentu „Ieteikumi enerģijas sektora plānošanai pašvaldībās”;
2) Zaļā iepirkuma veicināšanas plānu 2015.-2017. gadam, apstiprināts Ministru kabinetā 2015. gada 17. februārī (Protokols Nr.9, 24.§);
3) Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas dokumentu „Metodiskie ieteikumi attīstības programmu izstrādei reģionālā un vietējā līmenī” un tā 1. pielikumu „Nozaru politiku vadlīnijas, kas būtu jāņem vērā izstrādājot pašvaldību attīstības programmas 2014.-2020. gadam”;
4) Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Iepirkumu uzraudzības biroja ”Ieteikumos videi draudzīgas būvniecības veicināšanai”
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 19. panta 2. punkts
Informatīvais ziņojums “Par virzību uz indikatīvo valsts energoefektivitātes mērķi 2014. – 2016. gadā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvu 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK”
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20.panta 1.punkts
1) Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2014. – 2020. gadam (apstiprināts 2012. gada 20. decembrī) 123. tabulas 5. punkts;
2) Ministru kabineta 2013. gada 17. decembra rīkojums Nr. 643 “Par akciju sabiedrības “Attīstības finanšu institūcija” dibināšanu””[1];
3) Ar Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam” apstiprinātais rīcības virziens “privāto investīciju piesaiste un šķēršļu novēršana, finanšu mehānismu izveide”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 2. punkts
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 3.a punkts
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 3.b punkts
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 3.c punkta a) apakšpunkts
1) Energoefektivitātes likuma Pārejas noteikumu 19. punkts.
2) Ministru kabineta 2014. gada 30. septembra Noteikumu Nr. 576 “Būvniecības valsts kontroles biroja nolikums” 5. punkts kontekstā ar  Energoefektivitātes likuma normām, t.sk. 4.1 pantu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 3.c punkta b) apakšpunkts
1) Horizon 2020 ietvaros kopš 2020. gada 1. septembra tiek īstenots RoundBaltic projekts, kura galvenais mērķis ir sekmēt Energoviedu ēku viedas finansēšanas īstenošanu Baltijas jūras reģionā, koordinējot sadarbību starp nacionāla, reģionāla un ES līmeņa publisko sektoru un privātām finanšu institūcijām. Tā īstenošanas gaitā ir paredzēti gan taustāmi rezultāti konkrētu projektu realizēšanā, gan praktisku rekomendāciju izstrāde attiecībā uz privātā finansējuma mobilizēšanu.
2) Izstrādājot valdības programmas energoefektivitātes uzlabošanai, t.sk. daudzdzīvokļu ēkās, ar publiskā finansējuma palīdzību tiek veicināta privātā finansējuma piesaiste energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 4. punkts
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 5. punkts
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 6. punkts
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 20. panta 7. punkts
Norma nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 21. pants
Noteikumu projekta 3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 22. pants
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 23. pants
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 24. panta 1. punkts
Energoefektivitātes likuma 4. panta piektā daļa.
Latvijas nacionālā reformu programma „Eiropa 2020” stratēģijas īstenošanai.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 24. panta 3.,4., 4.a un 5. punkts
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 24. panta 6. punkts
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma 4. panta piekto daļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 24. panta 7. - 15. punkts
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 25. - 28. panta 1. punkts
Noteikumu projektā iekļauta informatīva atsauce uz Eiropas savienības direktīvu
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 28. panta 2. punkts
Noteikumu projektā iekļauta informatīva atsauce uz Eiropas savienības direktīvu
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES 29. - 30. pants
Norma noteic pienākumu Eiropas Komisijai
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES I pielikuma I daļas a) apakšpunkts
Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumu Nr. 221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 29.2. apakšpunkts, aizstāts ar Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumiem Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”, 26.2 punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES I pielikuma I daļas b) apakšpunkts
Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumu Nr. 221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 29.3. apakšpunkts un 4. pielikums, aizstāts ar Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumiem Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”, 26.3 punkts un 3. pielikums.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES I pielikuma I daļas c), d), e) apakšpunkti
Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumu Nr. 221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 29.3. apakšpunkts un 4. pielikums, aizstāts ar Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumiem Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”, 26.3 punkts un 3. pielikums.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES I pielikuma II daļa
Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumu Nr. 221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 4. punkts, aizstāts ar Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumiem Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”, 7. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES II pielikuma a) apakšpunkts
Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumu Nr. 221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 6. punkts, aizstāts ar Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumiem Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”, 8. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES II pielikuma b) apakšpunkts
Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumu Nr. 221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” 5. punkts, aizstāts ar Ministru kabineta 2020. gada 2. septembra noteikumiem Nr. 561 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”, 9. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES II pielikuma c) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 294 “Koģenerācijas staciju saražotās primārās enerģijas ietaupījuma aprēķināšanas kārtība”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES II pielikuma d) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 294 “Koģenerācijas staciju saražotās primārās enerģijas ietaupījuma aprēķināšanas kārtība”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES II pielikuma e) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 294 “Koģenerācijas staciju saražotās primārās enerģijas ietaupījuma aprēķināšanas kārtība”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES II pielikuma f) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 294 “Koģenerācijas staciju saražotās primārās enerģijas ietaupījuma aprēķināšanas kārtība”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES III pielikums
Prasības pārņemtas ar 2016. gada 3. marta „Grozījumiem Publisko iepirkumu likumā 46.2 pantu, aizstāts ar 2016. gada 15. decembra Publisko iepirkumu likuma 55. pantu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES IV pielikums
Noteikumu projekta 3. punkts un pielikums.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES V pielikums
Noteikumu projekta 2., 3., 4.1., 4.2., 4.3., 4.4., 4.5., 4.6., 4.7., 4.8., 4.9., 4.10., 4.11., 5., 6.5., 17.1., 19. punkts.  
1. punkta a), b), c) un d) apakšpunkti ir pārņemti ar Noteikumu projekta 2. punktu;
2. punkta:
a) apakšpunkts pārņemts ar  noteikumu projekta 4.8. apakšpunktu
b) apakšpunkts pārņemts ar noteikumu projekta 4.9. apakšpunktu
c) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 4.1. un 4.7.. apakšpunktu;
d) apakšpunkts – ar Energoefektivitātes likuma 3.1 pantu;
e) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 4.10. apakšpunktu;
f) apakšpunkts – pārņemts ar noteikumu projekta 4.11. apakšpunktu;
g) apakšpunkts – ar Standartizācijas likumu;
h) apakšpunkts - ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 222 “Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi”;
i) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 6.6.1. apakšpunktu;
3. punkta:
a) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 18. punktu;
b) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 5. un 18. punktu, ar Energoefektivitātes likuma 5., 7., 8., 9., 10., 12. un 14. pantu un pakārtotajiem Ministru kabineta noteikumiem, Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” ietvaros izdoto Ministru kabineta noteikumos noteikto.
c) apakšpunkts – Energoefektivitātes likuma 5., 7., 8., 9., 10., 12. un 14. pantu un pakārtotajiem Ministru kabineta noteikumiem, Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumu “Tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes izvērtēšanas kārtība” 9. punkta 23. apakšpunktu kontekstā ar Latvijas Nacionālo attīstības plānu 2021.-2027. gadam, Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” ietvaros izdoto Ministru kabineta noteikumos noteikto.
d) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 3. punktu;
e) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 4.8. un 6.5. apakšpunktu;
f) apakšpunkts – ar Energoefektivitātes likuma 4. pants, 15. pants, noteikumu projekta 6. un 7. punkts;
g) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 23.1. apakšpunktu;
h) apakšpunkts – ar noteikumu projekta 4.9. apakšpunktu;
4. punkts pārņemts ar noteikumu projekta 4.6. apakšpunktu.
5. punkts pārņemts ar Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 46 “Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030. gadam”  un 2020. gada 4. februāra Ekonomikas ministrijas elektroniskā pasta paziņojumu Eiropas Komisijai par enerģijas ietaupījuma aprēķina metodoloģiju saskaņā ar Eiropas Komisijas brīvprātīgajām paziņošanas veidlapām.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VI pielikums
1) Ministru kabineta 2013. gada 25. jūnija noteikumi Nr. 348 “Ēkas energoefektivitātes aprēķina metode” un Ministru kabineta 2013. gada 9. jūlija noteikumu Nr. 383 “Noteikumi par ēku energosertifikāciju”, aizstāti ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 222 “Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi”
2) Ministru kabineta noteikumu 2016. gada 26. jūlija noteikumi Nr. 487 “Uzņēmumu energoaudita noteikumi” 7.-22. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VII pielikuma 1.1. apakšpunkts
1) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumu Nr. 85 “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 27., 59., 69.3., 83., 84. un 88. punkts, aizstāti ar Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumi Nr. 78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumiem;
2) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 1.2., 17., 22., 25. un 115. punkts;
3) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 7.1 un 8. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VII pielikuma 1.2. a) apakšpunkts
1) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumu Nr. 85 “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 27., 59., 69.3., 83., 84. un 88. punkts;
2) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 1.2., 17., 22., 25. un 115. punkts;
3) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 7.1 un 8. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VII pielikuma 1.2. b) apakšpunkts
1) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumu Nr. 85 “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 27., 59., 69.3., 83., 84. un 88. punkts;
2) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 1.2., 17., 22., 25. un 115. punkts;
3) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 7.1 un 8. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VII pielikuma 1.2. c) apakšpunkts
1) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumu Nr. 85 “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 27., 59., 69.3., 83., 84. un 88. punkts;
2) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 1.2., 17., 22., 25. un 115. punkts;
3) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 7.1 un 8. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VII pielikuma 1.3. apakšpunkts
1) Ministru kabineta 2016. gada 9. februāra noteikumu Nr. 85 “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 27., 59., 69.3., 83., 84. un 88. punkts;  
2) Ministru kabineta 2014. gada 21. janvāra noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 1.2., 17., 22., 25. un 115. punkts;
3) Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumu Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 7.1 un 8. punkts;
4) Ministru kabineta 2008. gada 21. oktobra noteikumu Nr. 876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma 1.punkts
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8., 8.2 un 36. punkts
Pārņemtas pilnībā
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36. punktā ir noteikts, ka norēķinus par iepriekšējā mēnesī izlietoto siltumenerģiju veic atbilstoši līguma nosacījumiem vai saskaņā ar rēķinu, kuru līdz nākamā mēneša piektajam datumam izraksta piegādātājs. Tādējādi galaizmantotājam ir pieejams katra mēneša rēķins.
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma 2.punkts
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 8., 8.2 un 36. punkts
Pārņemtas pilnībā
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36. punktā ir noteikts, ka norēķinus par iepriekšējā mēnesī izlietoto siltumenerģiju veic atbilstoši līguma nosacījumiem vai saskaņā ar rēķinu, kuru līdz nākamā mēneša piektajam datumam izraksta piegādātājs. Rēķinā iekļaujamā informācija ir noteikta ar 36.1 un 36.3 punktā.
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma 3.punkta a) apakšpunkts
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36.11. un 36.32.apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma 3.punkta b) apakšpunkts

 
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36.15. un 36.32.apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma 3.punkta c) apakšpunkts
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36.13.punkts un 36.32.apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma 3.punkta d) apakšpunkts
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36.14.punkts un 36.32.apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma 3.punkta e) apakšpunkts
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36.16. punkts un 36.32.apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma 3.punkta f) apakšpunkts
Ministru kabineta 2008.gada 21.oktobra noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi” 36.14.punkts un 36.32.apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VIIa pielikuma otrā daļa
1) Ministru kabineta 2008.gada 9.decembra  noteikumu Nr.1013""Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu”17.1 pants.
2) Ministru kabineta 2015. gada 15. septembra noteikumos Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”  iekļautās metodikas.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES VIII pielikums
Pētījums “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” (iesniegts Eiropas Komisijā 2016. gada 14. martā).
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES IX pielikuma otrā daļa
Tā kā pētījumā “Augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošs izvērtējums un izmaksu un ieguvumu analīze atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES prasībām” netika konstatēts augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes potenciāls, tad Direktīvas 2012/27/ES IX pielikuma prasības nav jāpārņem.
-
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES X pielikums
Elektroenerģijas tirgus likuma 29.2 pants.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XI pielikums 1. punkts
Pārņemts pilnībā:
1) Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 1. pants, 19. panta pirmā daļa, 20. pants;
2) Sabiedrisko pakalpojumu komisijas 2011. gada 15. decembra lēmums Nr.1/32 „Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika”;
3) Sabiedrisko pakalpojumu komisijas 2014. gada 16. jūlija lēmums Nr. 200 „ Par akciju sabiedrības „Sadales tīkls” kārtību par nosacījumiem efektīvai atļautās slodzes izmantošanai”;
4) AS „Sadales tīkls” pieejama elektroniskā karte par iespējamām pieslēguma vietām un piedāvā optimālo pieslēguma vietu, balstoties uz pieejamajām jaudām;
5) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2011. gada 12. janvāra lēmums Nr. 16 „Par akciju sabiedrības „Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifiem”, aizstāts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2019. gada 27. novembra lēmumu Nr. 172 “Par akciju sabiedrības “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifiem”;
6) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2015. gada 26. februāra lēmums Nr. 1/6 „Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika”, aizstāts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2020. gada 18. jūnija lēmumu Nr. 1/6 “Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika”.
 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XI pielikums 2. punkts
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 20. un 27. pants;
2) Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 19. panta pirmā daļa un 20. pants;
3) AS „Sadales tīkls” Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu diferencēto tarifu pielietošanas kārtību, aizstāts ar AS “Sadales tīkls” Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi;
4) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2015. gada 26. februāra lēmuma Nr. 1/6 „Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 83. un 90. punkts, aizstāts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2020. gada 18. jūnija lēmuma Nr. 1/6 “Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 67. un 73. punkts;
5) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2010. gada 14. aprīļa padomes lēmuma Nr. 1/7 „Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 7., 14. un 21. punkts;
6) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmuma Nr. 1/32 „Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 51.2. un 59. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XI pielikums 3. punkts
1) Elektroenerģijas tirgus likuma 20. un 27. pants;
2) Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 19. panta pirmā daļa un 20. pants;
3) AS „Sadales tīkls” Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu diferencēto tarifu pielietošanas kārtību, aizstāts ar AS “Sadales tīkls” Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi;
4) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2015. gada 26. februāra lēmuma Nr. 1/6 „Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 83. un 90. punkts, aizstāts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes 2020. gada 18. jūnija lēmuma Nr. 1/6 “Elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 67. un 73. punkts;
5) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2010. gada 14. aprīļa padomes lēmuma Nr. 1/7 „Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 1., 3., 7., 14. un 21. punkts;
6) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmuma Nr. 1/32 „Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” 51.2. un 59. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XII pielikums a)
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2012. gada 22. februāra lēmuma Nr. 1/5 „Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem” 7. un 40. punkts, aizstāts ar: 1) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2021. gada 3. jūnija lēmuma Nr. 1/8 „Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sadales sistēmai” 7., 9. un 43. punkts;
2) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2021. gada 30. septembra lēmumu Nr. 1/10 “Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas pārvades sistēmai”, 3. un 7. punkts;
3) Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2020. gada 21. oktobra lēmums Nr. 138 “Par elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības plānu”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XII pielikums b)
Prasības pārņemtas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2012. gada 22. februāra lēmuma Nr. 1/5 „Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem” 8. un 40. punkts, aizstāts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2021. gada 30. septembra lēmumu Nr. 1/10 “Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas pārvades sistēmai, II. Nodaļa “Noteikumi pieslēguma ierīkošanai un tehnisko parametru maiņai”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XII pielikums c)
Prasības pārņemtas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2012. gada 22. februāra lēmuma Nr. 1/5 „Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem” 4. un 40. punkts, aizstāts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2021. gada 30. septembra lēmumu Nr. 1/10 “Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas pārvades sistēmai, II. Nodaļa “Noteikumi pieslēguma ierīkošanai un tehnisko parametru maiņai”.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XIII pielikums
Prasības pārņemtas ar Energoefektivitātes likuma  14. panta otro daļu.
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XIV pielikuma pirmā daļa
Pārņemts pilnībā
Prasības pārņemtas ar ikgadējo ziņojumu “Ziņojums par virzību uz valsts energoefektivitātes mērķu 2020. gadam izpildi par 2013. gadu, atbilstoši Direktīvas 2012/27/ES 24. panta 1.punkta un XIV pielikuma 1.daļas prasībām” (Iesniegts Eiropas Komisijai 2015.gada 2.maijā)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2012/27/ES XIV pielikuma otrā daļa
Prasība pārņemta ar informatīvo ziņojumu “Par virzību uz indikatīvo valsts energoefektivitātes mērķi 2014. – 2016. gadā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīvu 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK” (iesniegts Eiropas Komisijā 2014. gada 9. jūnijā)
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Saskaņā ar Direktīvas 2012/27/ES IV pielikuma piezīmēm Nr. 2 un 3 (Dalībvalstis var piemērot atšķirīgus pārrēķina koeficientus, ja tie ir pamatoti) tiek izmantota rīcības brīvība pārņemot ar noteikumu projekta 3. punktu direktīvas IV pielikumu. Tāpat ir pieļauta rīcības brīvība pārņemot direktīvas V pielikuma 2. punkta “i" apakšpunktu, izvēloties šajā punktā noteikto pamatmetodi attiecībā uz enerģijas ietaupījuma aprēķinu.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
Ar šiem noteikumiem tiek pārņemta daļa no Direktīvas 2012/27/ES prasībām.

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Būvniecības valsts kontroles birojs
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

Nav.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Būvniecības valsts kontroles birojs

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Nav.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Tiek aktualizēts ziņošanas pienākums energoefektivitātes monitoringa sistēmas ietvaros publiskās pārvaldes jomā, to nosakot valsts iestādēm, pašvaldībām un atvasinātajām publiskajām personām saskaņā ar Energoefektivitātes likuma normām.

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekts veicinās valsts obligātā enerģijas galapatēriņa ietaupījuma mērķa sasniegšanu

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekts veicinās valsts obligātā enerģijas galapatēriņa ietaupījuma mērķa sasniegšanu, dodot ieguldījumu arī virzībā uz klimatneitralitāti.

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

Nav.
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk