Anotācija (ex-ante)

21-TA-1577: Noteikumu projekts starptautiskā līguma apstiprināšanai (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgumu par drošības pasākumiem klasificētas informācijas aizsardzībai" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta iekārtas likuma 31. panta pirmās daļas 2. punkts.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Nodrošināt vienotiem klasificētās informācijas apstrādes un aizsardzības nosacījumiem atbilstošu klasificētas informācijas apmaiņu ar Amerikas Savienotajām Valstīm.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Saskaņā ar likuma "Par valsts noslēpumu" 7. panta sesto daļu Satversmes aizsardzības birojs kā Latvijas Republikas Nacionālā drošības iestāde kontrolē klasificētas informācijas apmaiņu ar ārvalstīm.
Starp Latvijas Republikas un Amerikas Savienoto Valstu valdībām pastāv līgums par drošības pasākumiem klasificētas militāras informācijas aizsardzībai.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ņemot vērā, ka spēkā esošais Latvijas Republikas un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgums par drošības pasākumiem klasificētas militāras informācijas aizsardzībai paredz tikai militāras klasificētas informācijas apmaiņu, kā arī tika noslēgts 1998. gadā, kad Latvija vēl nebija NATO un Eiropas Savienības dalībvalsts, tas vairs neatbilst šodienas prasībām. Saistībā ar pieaugušo divpusējo politisko, militāro un ekonomisko sadarbību nepieciešams detalizētāks līgums, kas noteiktu vienotus klasificētās informācijas apstrādes un aizsardzības nosacījumus.
Risinājuma apraksts
Latvijas Republikas un Amerikas Savienoto Valstu atbildīgās kompetentās iestādes vienojās izstrādāt un noslēgt jaunu līgumu par drošības pasākumiem klasificētas informācijas aizsardzībai.
Vizītes laikā Rīgā no 2016. gada 6. līdz 8. decembrim Satversmes aizsardzības biroja amatpersonas sadarbībā ar Amerikas Savienoto Valstu atbildīgo institūciju pārstāvjiem izstrādāja starpvaldību līguma projektu par klasificētas informācijas aizsardzību ("Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgums par drošības pasākumiem klasificētas informācijas aizsardzībai") (turpmāk atkarībā no lietojuma konteksta - līguma projekts vai līgums).
Izstrādātais līguma projekts nosaka klasificētās informācijas, ar kuru Puses ir apmainījušās, aizsardzības pasākumus (klasifikācijas pakāpju ekvivalenci, pieejas kārtību klasificētai informācijai, klasificētās informācijas izmantošanu, nodošanu, glabāšanu, pavairošanu, tulkošanu un izmaiņu veikšanu, klasificētās pakāpes pazemināšanu vai deklasifikāciju, klasificēto līgumu noslēgšanas un izpildes kārtību, vizīšu saskaņošanas kārtību, rīcību drošības prasību pārkāpumu gadījumā un strīdu izšķiršanas kārtību), kā arī Pušu kompetentās valsts institūcijas, kuras būs atbildīgas par līguma ieviešanu un pārraudzību. Līguma projekts paredz iespēju vienas Puses līgumslēdzējam piedalīties otras Puses klasificēta līguma izpildē, ja tam reģistrācijas valsts kompetenta iestāde ir izsniegusi industriālās drošības sertifikātu un personas, kas ir iesaistītas klasificētā līguma izpildē, ir saņēmušas atbilstošas speciālās atļaujas.
Izstrādātā līguma projekta 2. pantā (gan līguma latviešu valodas eksemplārā, gan līguma angļu valodas eksemplārā) ir atsauce uz 1954. gada Amerikas Savienoto Valstu Atomenerģijas aktu ar grozījumiem (AEA), kas regulē ierobežotas pieejamības datu apmaiņu Amerikas Savienotajās Valstīs. Amerikas Savienoto Valstu ierobežotas pieejamības dati nav ekvivalenti Latvijas ierobežotas pieejamības informācijai, un attiecīgi ar līguma projekta 2. pantu tiek nodrošināts, ka Latvijas pusei netiek radītas papildu saistības vai pienākumi minēto ierobežotas pieejamības datu aizsardzībai. Papildus jāatzīmē, ka Amerikas Savienoto Valstu puse līguma projekta izstrādes saskaņošanas procesā sniedza informāciju, ka, ņemot vērā Amerikas Savienoto Valstu likumdošanu un praksi, līgumā ir nepieciešama atsauce uz Amerikas Savienoto Valstu Atomenerģijas aktu.
Izstrādātā līguma projekta  5. panta 1. punktā  ir ietverta Latvijas Republikas klasificētas informācijas pakāpe "DIENESTA VAJADZĪBĀM", kas attiecīgi Amerikas Savienotajās Valstīs tiks apstrādāta atbilstoši līguma projekta pielikumam.
Līguma projekta 6. pants nosaka Pušu pienākumu aizsargāt klasificētu informāciju, savukārt 3. panta 2. punkts nosaka klasificētas informācijas aizsardzību.
Līguma projektā klasificētas informācijas aizsardzība ir noteikta atbilstoši likumam "Par valsts noslēpumu", Ministru kabineta 2004. gada 6. janvāra noteikumiem Nr. 21 "Valsts noslēpuma, Ziemeļatlantijas līguma organizācijas, Eiropas Savienības un ārvalstu institūciju klasificētās informācijas aizsardzības noteikumi", Ministru kabineta 2005. gada 26. aprīļa noteikumiem Nr. 280 "Kārtība, kādā aizsargājama informācija dienesta vajadzībām", kā arī Satversmes aizsardzības biroja 2021. gada 7. janvāra instrukcijai "Personas atbilstības pieejai ārvalstu, starptautisko organizāciju un to institūciju klasificētajai informācijai pārbaudes kārtība", kas izdota saskaņā ar likuma "Par valsts noslēpumu" 10. panta divpadsmito daļu un Satversmes aizsardzības biroja likuma 5. panta vienpadsmito daļu.
Līguma projekta 19. panta 2. punktā minētā dokumentācija ir definējama kā klasificēta informācija, kas noteikta šā līguma projekta 1. panta 1. punktā.
Līguma projekta 22. pantā noteikts, ka pušu finansiālās saistības ir atkarīgas no finanšu līdzekļu pieejamības. Minētais pants nosaka, ka finanšu līdzekļu pieejamība ir attiecināma tikai uz esošām vai jaunām finanšu saistībām, attiecīgi finansiālās saistības ir nodalītas no līguma saistību izpildes, līdz ar to neatkarīgi no finanšu līdzekļu pieejamības pusēm jānodrošina līguma saistību izpilde.
1998. gada 15. janvārī noslēgtais līgums starp Latvijas Republikas valdību un Amerikas Savienoto Valstu valdību par drošības pasākumiem klasificētas militāras informācijas aizsardzībai līdz ar jaunā līguma stāšanos spēkā tiks atzīts par spēku zaudējušu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Izstrādātais Ministru kabineta noteikumu projekts "Par Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgumu par drošības pasākumiem klasificētas informācijas aizsardzībai" (turpmāk – noteikumu projekts) neradīs finansiālu ietekmi uz valsts budžetu, jo nepieciešamie finansiālie līdzekļi paredzēti Satversmes aizsardzības biroja budžetā.

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Līgums tiks noslēgts divos eksemplāros latviešu un angļu valodā.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • visi uzņēmumi
Ietekmes apraksts
Pamatā netieši, bet ASV klasificētas informācijas apstrādes gadījumā tieši tiktu ietekmēti komersanti, kuri saņēmuši industriālās drošības sertifikātus un ir tiesīgi piedalīties klasificētos iepirkumos. Industriālās drošības sertifikātus saņēmuši 84 komersanti.
Nozare
Citi pakalpojumi
Nozaru ietekmes apraksts
-

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?
Starptautiskā dokumenta nosaukums
Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgums par drošības pasākumiem klasificētas informācijas aizsardzībai
Apraksts
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.5. 2. tabula. Ar tiesību akta projektu izpildītās vai uzņemtās saistības, kas izriet no starptautiskajiem tiesību aktiem vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumentiem. Pasākumi šo saistību izpildei

Attiecīgā starptautiskā tiesību akta vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumenta (turpmāk – starptautiskais dokuments) datums, numurs un nosaukums
Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgums par drošības pasākumiem klasificētas informācijas aizsardzībai
Starptautiskās saistības pasākums/uzdevums
Projekta vienība, ar ko izpilda A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
A
B
C
Līgumā izklāstīti drošības pasākumi klasificētas informācijas aizsardzībai, ar kuru apmainās Latvijas Republika un Amerikas Savienotās Valstis.
Atbilstoši līgumam visas Pušu finansiālās saistības ir atkarīgas no finanšu līdzekļu pieejamības.
Noteikumu projekta 1. un 2. punkts.
Starptautisko saistību izpilde noteikta līgumā.
Pārņemtas pilnībā
Vai starptautiskajā dokumentā paredzētās saistības nav pretrunā ar jau esošajām Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Līgumā paredzētās saistības nav pretrunā ar jau esošajām Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Cita informācija
-
Skaidrojums
Ņemot vērā praksi, noteikumu projekts skar drošības iestāžu sadarbību starp abām valstīm, vienojoties par noteiktas informācijas, kuras pieejamībai noteikti ierobežojumi, apriti, apstrādi un glabāšanu. Noteikumu projekta mērķis ir definēt valstu rīcību, saņemot, nosūtot vai kopīgi radot aizsargājamu informāciju, kuras aprite vai informācija par tās eksistenci nav vispārēji pieejama sabiedrībai.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Satversmes aizsardzības birojs
  • Militārās izlūkošanas un drošības dienests
  • Valsts drošības dienests

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Pamatojoties uz Valsts drošības iestāžu likumu, valsts drošības iestādēm kā viens no galvenajiem uzdevumiem ir valsts noslēpuma aizsardzība, t.sk. klasificētās informācijas apmaiņa ar ārvalstu institūcijām, starptautiskajām organizācijām un to institūcijām. Valsts drošības iestādes (Satversmes aizsardzības birojs kā nacionālā drošības iestāde, Militārās izlūkošanas un drošības dienests, Valsts drošības dienests), kas nodrošina klasificētas informācijas apriti, apstrādi un aizsardzību, kā arī kontrolē tās aizsardzību citās valsts iestādēs, nodrošina personu un komersantu pārbaudes, kā arī speciālo atļauju un industriālās drošības sertifikātu izsniegšanu, sniedz atzinumus par to, vai iepirkumi satur klasificētu informāciju.
Citas valsts iestādes, kas saņem Amerikas Savienoto Valstu klasificētu informāciju un nodrošina tās apriti, apstrādi un aizsardzību.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi