Anotācija (ex-ante)

23-TA-2419: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Projekts sagatavots, pamatojoties uz Ministru kabineta 2018.gada 17.jūlija noteikumu Nr.421 „Kārtība, kādā veic gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas izmaiņas” 43.punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Projekta mērķis ir piešķirt finanšu līdzekļus Starptautiskā Romu kultūras festivāla „ROMA WORLD 2023” (turpmāk – Festivāls) sagatavošanai un organizēšanai 2023.gada novembrī.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Festivāla mērķis, kopš tā dibināšanas 2015.gadā, ir informēt plašu sabiedrību par romu kultūras mantojumu un apliecināt šī mantojuma radošuma izpausmes, līdz ar to mainot sabiedrības aizspriedumaino attieksmi pret romu kopienu un mazināt izveidojušos stereotipus ar mākslas un kultūras palīdzību. Festivāls ir kļuvis par skaistu tradīciju un gaidītu notikumu ne tikai Latvijas iedzīvotājiem, bet visas pasaules romiem, tāpēc šo tradīciju nepieciešams turpināt arī 2023.gadā, klātienē pulcējot labākos romu māksliniekus no visas pasaules.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Eiropas Sociālā fonda projekta „Iekļaujoša darba tirgus un nabadzības risku pētījumi un monitorings” ietvaros 2019.gadā sagatavotajā ziņojumā „Ikgadējs nabadzības un sociālās atstumtības mazināšanas rīcībpolitikas izvērtējums” romi ir minēti kā viena no grupām, kas saskaras ar nabadzību un sociālo atstumtību.[1]

2021.gada pētījuma „Starpkultūru stereotipi un aizspriedumi Latvijā” rezultāti ļauj secināt, ka romiem tiek piedēvēti vairāki negatīvi stereotipi, piemēram, 42% aptaujas respondentu domā, ka romiem nevar uzticēties, bet 38% uzskata, ka viņi ir slogs sociālās drošības sistēmai un palielina noziedzības līmeni.[2] Pētījums atklāj, ka Latvijas sabiedrībā visnoraidošākā attieksme tiek pausta pret musulmaņiem un romiem, kuriem tiek piedēvēts sociāli deviants dzīvesveids.[3] Aptaujas dati liecina, ka 27,2% Latvijas iedzīvotāju negribētu strādāt ar romiem vienā darba kolektīvā, 29% iedzīvotāju būtu iebildumi, ja viņiem kaimiņos dzīvotu romi, bet 49,4% nevēlētos, lai romu tautības pārstāvis (-e) kļūtu par bērna laulāto.[4] Tikai 6% aptaujāto respondentu apliecina, ka romi ir viņu tuvu draugu, ģimenes locekļu, kolēģu vai paziņu lokā.[5] „Eirobarometra pētījuma dati liecina, ka visbiežāk diskriminācijas riskam pakļautās sabiedrības grupas Latvijā ir romu tautības cilvēki (35%) [..]. Arī šajā pētījumā var secināt, ka sabiedrībā kopumā romu tautības pārstāvji vislielākajā mērā saskaras ar diskrimināciju, tā norādījis gandrīz katrs otrais respondents (46%) [...].”[6]


[1] Nodibinājums „Baltic Institute of Social Sciences” (2019). Ziņojums „Ikgadējs nabadzības un sociālās atstumtības mazināšanas rīcībpolitikas izvērtējums (tai skaitā izvērtējums par nevienlīdzību veselības aprūpē un nevienlīdzību mājokļa pieejamības jomā)”. Rīga, 219., 337.lpp.
Pieejams: http://petijumi.mk.gov.lv/sites/default/files/title_file/Nabadz_soc_atstumt_mazin_ricibpol_izvertejums_Zinojums.pdf

[2] M.Kaprāns, I.Mieriņa, A.Saulītis (2021). Starpkultūru stereotipi un aizspriedumi Latvijā. Rīga: Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts. Pieejams: https://www.integration.lv/uploads/files/informativie-materiali/lu_petijums_sapc.pdf

[3] Turpat, 53.lpp.

[4] Turpat, 22.lpp. Salīdzinājumā ar 2019.gada SKDS aptaujas par iedzīvotāju viedokli par etniskajām attiecībām Latvijā rezultātiem sabiedrības attieksme pret romiem nedaudz uzlabojas – 33% Latvijas iedzīvotāju negribēja strādāt ar romiem vienā darba kolektīvā, bet 36% iedzīvotāju bija iebildumi, ja viņiem kaimiņos dzīvotu romi. Aptauja pieejama: https://www.sif.gov.lv/lv/media/142/download

[5] Turpat, 19.lpp.

[6] SIA „Berg Research” (2022). Sabiedriskās domas aptauja par sabiedrības izpratni par diskriminācijas aspektiem. Rīga, 29.lpp. Pieejams: https://www.lm.gov.lv/lv/media/22110/download?attachment
Risinājuma apraksts
Festivāla īstenošana sniegs ieguldījumu Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021.‑2027.gadam (apstiprināts Saeimas 2020.gada 2.jūlija sēdē) prioritātes „Vienota, droša un atvērta sabiedrība” rīcības virziena „Saliedētība” 408.uzdevuma „Sabiedrības izpratnes par daudzveidību kā resursu palielināšana, stiprinot starpgrupu un starpkultūru komunikācijas prasmes un saziņas intensitāti, dažādības vadību, kā arī diskriminācijas mazināšanu” īstenošanā, kā arī Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības pamatnostādņu 2021.-2027.gadam (apstiprinātas ar Ministru kabineta 2021.gada 5.februāra rīkojumu Nr.72) 3.rīcības virziena „Integrācija” īstenošanā, sekmējot iedzīvotāju izpratni par sabiedrības daudzveidību, mazinot negatīvos stereotipos balstītu attieksmi pret romu tautības pārstāvjiem.

Starptautiskais Romu kultūras festivāls ir ticis plānots kā viens no Plāna romu stratēģiskā ietvara pasākumu īstenošanai 2022.-2023.gadam (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022.gada 3.maija rīkojumu Nr.310) pasākumiem. Ministru kabineta 2022.gada 3.maija rīkojuma Nr.310 „Par plānu romu stratēģiskā ietvara pasākumu īstenošanai 2022.-2023.gadam” 3.punkts paredz jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu Plāna romu stratēģiskā ietvara pasākumu īstenošanai 2022.-2023.gadam īstenošanai 2023.gadā skatīt likumprojekta „Par valsts budžetu 2023.gadam” un likumprojekta „Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025.gadam” sagatavošanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu prioritārajiem pasākumiem, ievērojot valsts budžeta finansiālās iespējas. Taču saskaņā ar likumu „Par valsts budžetu 2023.gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025.gadam” finansējums Starptautiskā Romu kultūras festivāla norisei ierobežoto finanšu resursu dēļ netika piešķirts.

Vienlaikus Festivāla mērķi un tā norises nodrošināšana atbilst arī Eiropas Savienības 2021.gada 12.martā apstiprinātajā Eiropas Padomes ieteikumā par romu līdztiesību, iekļaušanu un līdzdalību (2021/C 93/01)[1] izvirzītajiem mērķiem.

Biedrība „Romu Kultūras centrs” ir sagatavojusi Festivāla koncepciju 2023.gadam, kas paredz divas galvenās aktivitātes:
1) Festivāla koncerts ar Latvijas un ārvalstu mākslinieku piedalīšanos;
2) izstādes „Romi Latvijā ” izrādīšana festivāla viesiem VEF Kultūras pils telpās.

Abas Festivāla aktivitātes norisināsies klātienē. Lai nodrošinātu veiksmīgu Festivāla norisi, tā aktivitātēs piedalīsies romu mākslinieki un romu kopienas pārstāvji ne tikai no Latvijas, bet arī no ārvalstīm. Tāpēc nepieciešams nodrošināt Festivāla aktivitāšu īstenošanai nepieciešamo telpu nomu, kā arī mākslinieku ceļa un uzturēšanās izdevumu segšanu un ēdināšanas pakalpojumus Festivāla viesiem un dalībniekiem.

Vienlaikus veiksmīgas Festivāla norises nodrošināšanai biedrība „Romu Kultūras centrs” ir ieplānojusi Festivāla publicitātes pasākumus (reklāma TV, EHR media group radio stacijās, reklāma un informatīvie pasākumi Facebook un Instagram sociālo tīku platformās), kā arī Festivāla sagatavošanas darbus (Festivāla darba grupas izveide, loģistikas nodrošināšana, Festivāla tehniskā nodrošinājuma nodrošināšana (telpu noma, gaisma, skaņa, video, foto, u.c.), brīvprātīgo piesaistīšana Festivāla organizēšanai, mākslinieku un ārvalstu viesu izmitināšanas nodrošināšana u.c. sagatavošanas darbi). Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni par sabiedrības daudzveidību un sekmētu sabiedrības informēšanu par romu kultūru un mākslu, Festivāla norisi plānots translēt TV ēterā.

Biedrībai „Romu Kultūras centrs” ir nepieciešams līdzfinansējums Festivāla nodrošināšanai, tehniskajam nodrošinājumam, vizuālajam noformējumam, kā arī Festivāla norises vadīšanai un publicitātei.

Kultūras ministrija izvērtēja iespējas segt Festivāla izdevumus 2023.gadā apstiprinātā budžeta ietvaros un secināja, ka Kultūras ministrijai nav brīvu līdzekļu šim mērķim, kā arī nav iespēju atrast nepieciešamo finansējumu citās budžeta programmās.

Finansējums biedrībai „Romu Kultūras centrs” tiks piešķirts, veicot grozījumus starp Kultūras ministriju un biedrību „Romu Kultūras centrs” 2021.gada 8.novembrī noslēgtajā līdzdarbības līgumā Nr.2.5-8-35 „Par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu sabiedrības izpratnes veicināšanai par romu kultūru, mākslu un vēsturi, tostarp romu genocīdu”, nosakot papildus sasniedzamos rezultatīvos rādītājus 2023.gadā.

Kultūras ministrijas ieskatā, izvērtējot politikas plānošanas dokumentos definētos mērķus, Eiropas Savienības 2021.gada 12.martā apstiprinātos Eiropas Padomes ieteikumus par romu līdztiesību, iekļaušanu un līdzdalību (2021/C 93/01), kā arī Festivāla mērķus un izstrādāto koncepciju, kas sniegs būtisku ieguldījumu saliedētas sabiedrības attīstības sekmēšanā, Festivāls ir uzskatāms par valstiski īpaši nozīmīgu pasākumu.


[1] Pieejams: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/lv/TXT/?uri=CELEX%3A32021H0319%2801%29
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • romu kopiena
  • sabiedrība kopumā
Ietekmes apraksts
-
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
90 000
0
0
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
0
90 000
0
0
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-90 000
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
-90 000
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
90 000
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
-
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
Finansējums 90 000 euro apmērā tiks izlietots šādu Festivāla izmaksu segšanai:
Nr.p.k. Finansējuma pozīcijas Vienību skaits Vienība Vienības izmaksas (euro) Kopējās izmaksas (euro)
Starptautiskais Romu kultūras festivāls „ROMA WORLD 2023"
1. Tehniskais nodrošinājums       13 050,00
1.1. Telpu noma (VEF Kultūras pils) 1 dienas 3 500,00 3 500,00
1.2. Gaismošanas izmaksas (atlīdzība gaismas tehniķim) 1 pakalpojums 200,00 200,00
1.3. Skaņas tehnikas uzstādīšanas un skaņošanas izmaksas (VEF) 1 pakalpojums 3 000,00 3 000,00
1.4. LED ekrānu noma 1 pakalpojums 3 100,00 3 100,00
1.5. Skatuves noformējuma izmaksas 1 pakalpojums 2 500,00 2 500,00
1.6. Pasākuma apdrošināšana 1 pakalpojums 65,00 65,00
1.7. Mūzikas instrumentu noma 1 pakalpojums 685,00 685,00
2. Festivāla vadīšana, foto un video filmēšana       5 300,00
2.1. Festivāla norises vadīšanas izmaksas (pasākuma vadītāji, darbs koncerta laikā) 1 pakalpojums 1 000,00 1 000,00
2.2. Fotogrāfs 1 pakalpojums 350,00 350,00
2.3. Videogrāfs (video projekciju un animāciju izveidošana) 1 pakalpojums 650,00 650,00
2.4. Festivāla īsfilmas izveidošana 1 pakalpojums 300,00 300,00
2.5. Festivāla koncerta filmēšana/translēšana tiešsaistē 1 pakalpojums 3 000,00 3 000,00
3. Mākslinieku transporta un izmitināšanas izdevumi       22 200,00
3.1. avio biļetes 50 mākslinieku skaits 300,00 15 000,00
3.2. autobuss, auto 1 pakalpojums 1 000,00 1 000,00
3.3. vietējais transports 1 pakalpojums 1 200,00 1 200,00
3.4. viesnīca 50 mākslinieku skaits 100,00 5 000,00
4. Atlīdzība festivāla māksliniekiem 60 mākslinieku skaits 300,00 18 000,00
5. Ēdināšana       12 850,00
5.1. vakariņas 60 cilvēku skaits 20,00 1 200,00
5.2. ēdināšana koncerta laikā 60 cilvēku skaits 25,00 1 500,00
5.3. atvadu vakariņas 200 cilvēku skaits 50,00 10 000,00
5.4. ūdens 750 gab. 0,20 150,00
6. Festivāla publicitātes pasākumu nodrošināšanas izmaksas       18 500,00
6.1. reklāma sociālajos tīklos 1 pakalpojums 1 000,00 1 000,00
6.2. Reklāma radio, TV (radio reklāma latviešu un krievu valodās 5 EHR media group radio stacijās, reklāma TV24) 1 pakalpojums 9 500,00 9 500,00
6.3. Festivāla translēšana TV 1 pakalpojums 8 000,00 8 000,00
7. ID turētājs, kakla lentes ar apdruku (Festivāla māksliniekiem un personālam) 100 gab. 1,00 100,00
Kopā 90 000,00

Visas Festivāla aktivitātes norisinās klātienē. Tāmē visas izmaksas ir norādītas, iekļaujot nomaksājamos nodokļus.
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
Izdevumus sedz no valsts budžeta programmas 02.00.00 „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Festivāla sagatavošana un organizēšana paredzēta 2023.gada novembrī un visus izdevumus plānots izlietot 2023.gadā.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Kultūras ministrija
  • Finanšu ministrija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Īstenojot Festivālu, tiks mainīta sabiedrības aizspriedumainā attieksme pret romiem kopumā un mazināti izveidojušies stereotipi ar mākslas un kultūras starpniecību.

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi