Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
23-TA-902: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku" 4.3.3.3. pasākuma "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku” 4.3.3.3.pasākuma “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” īstenošanas noteikumi” (turpmāk – TA projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva un izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
TA projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku” 4.3.3.3.pasākuma “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” (turpmāk – 4.3.3.3. pasākums) īstenošanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Kopš Sociālā uzņēmuma likuma (turpmāk – Likums) stāšanās spēkā 2018. gada 1. aprīlī piecu gadu laikā sociālā uzņēmuma statusu ir ieguvuši 265 uzņēmumi, no tiem aktīvi ir 217 sociālie uzņēmumi, bet 48 uzņēmumiem statuss dažādu iemeslu dēļ tika atcelts vai atņemts.
Sociālās uzņēmējdarbības svarīgākais mērķis nav gūt peļņu, bet risināt kādu sociālu problēmu vai radīt labumu sabiedrībai. Kā izriet no Likuma 2. panta, sociālais uzņēmums ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kurai Likuma noteiktajā kārtībā piešķirts sociālā uzņēmuma statuss un kura veic saimniecisko darbību, kas rada labvēlīgu un nozīmīgu sociālo ietekmi, nodarbinot sociālās atstumtības riskam pakļautās iedzīvotāju grupas vai uzlabojot dzīves kvalitāti sabiedrības grupām, kuru dzīvi ietekmē sabiedrībai būtiskas problēmas (piemēram, sociālo, veselības aprūpes vai izglītības pakalpojumu sniegšana, kā arī specializētu preču ražošana), vai veicot citas sabiedrībai nozīmīgas darbības, kas rada ilgstošu pozitīvu sociālo ietekmi (piemēram, iekļaujošas pilsoniskas sabiedrības veidošana, atbalsts zinātnei, vides aizsardzība un saglabāšana, dzīvnieku aizsardzība vai kultūras daudzveidības nodrošināšana).
Saskaņā ar datiem uz 2023. gada 31. martu vispopulārākā darbības joma sociālo uzņēmēju vidū ir darba integrācija, kurā darbojas 23% uzņēmumu, izglītības joma –21% un sports, veselības veicināšana, medicīna – 20%. No visiem sociālajiem uzņēmumiem lielākā daļa atrodas Rīgā (50%) un Pierīgā (22%), Kurzemē darbojas 10 %, savukārt Zemgalē 8%, Vidzemē 6% un Latgalē 4%.
Kopš Likuma stāšanās spēkā sociālajos uzņēmumos uzsākuši darbu 375 mērķa grupu darbinieki, to skaitā 233 personas ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem,  69 personas ir bijušie ieslodzītie, 62 34 personas ir bijušie bezdarbnieki, seši ir vecāki vai aizbildņi, kuri aprūpē bērnu ar invaliditāti un no pārējām mērķa grupām – viens līdz trīs darbiniekiem.
2022. gada nogalē kopā 173 sociālajos uzņēmumos strādāja 1433 nodarbinātie, tai skaitā 39 sociālajos uzņēmumos strādāja 258 mērķa grupu personas. No 258 nodarbinātajiem mērķa grupas darbiniekiem lielākā daļa jeb 138 darbinieki bija personas ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem.
Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020. gada plānošanas perioda darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt sociālās atstumtības riskam pakļauto mērķa grupu, tostarp bezdarbnieku, tai skaitā nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku, iekļaušanos darba tirgū" 9.1.1.3. pasākuma "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" (turpmāk – 9.1.1.3. pasākums) ietvaros akciju sabiedrība "Attīstības finanšu institūcija Altum" (turpmāk – Altum) kā finansējuma saņēmēja sadarbības partneris sociālajiem uzņēmumiem sniedza finansiālu atbalstu dažādu biznesa projektu īstenošanai granta veidā. Sociālie uzņēmumi varēja pretendēt uz grantu līdz 200 000 euro līdz divu gadu biznesa projektu īstenošanai, ja biznesa plāns atbilst izvirzītajām prasībām, tai skaitā attiecībā uz ilgtspēju un sociālās ietekmes radīšanu.
Līdz 2023. gada 30. jūnijam Altum bija noslēdzis 206 granta līgumus par kopējo summu 12,8 milj. euro.
Altum savus pienākumus veica, pamatojoties uz sadarbības līgumu starp finansējuma saņēmēju un sadarbības partneri un normatīvajam regulējumam. 9.1.1.3. pasākuma projektā tika iesaistīti Altum darbinieki (kopā 4,5 pilna laika slodzes). Līguma izpildei piesaistītie Altum darbinieki izmantoja institūcijas rīcībā esošos resursus, ieskaitot grāmatvedības, finanšu vadības un datu apstrādes sistēmas un institūcijas iekšējās politikas, noteikumus un procedūras, kas ļāva veikt sociālo uzņēmumu finansēšanas un uzraudzības darbības profesionāli un, ievērojot noteiktos termiņus. Ņemot vērā veiksmīgos sociālo uzņēmumu finansēšanas rezultātus pasākuma īstenošanas laikā, 2022. gada janvārī Ministru kabinets palielināja 9.1.1.3. pasākuma finansējumu par 3,5 miljoniem euro. Kopējā maksa par pakalpojumu (grantu izvērtēšanu, izsniegšanu un uzraudzību 12,8 miljonu euro apmērā) bija 1,23 miljoni euro, kas ietvēra personāla atlīdzību, netiešās attiecināmās izmaksas, darba vietu aprīkošanas izmaksas, sabiedrības izpratnes veidošanas pasākumus, informācijas sistēmu pielāgošanas un pilnveidošanas izmaksas, komandējumus un dienesta braucienus. Kopumā LM novērtē līdzšinējo sadarbību ar Altum kā veiksmīgu.
Turklāt 9.1.1.3. pasākuma ietvaros sociālajiem uzņēmumiem, kuri nodarbina personas ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem, bija iespēja pieteikties valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (turpmāk – VSAOI) darba devēja daļas kompensācijai un vienreizējai darba algas kompensācijai. Papildus 9.1.1.3. pasākuma ietvaros tika organizēti sabiedrības informēšanas un izglītošanas pasākumi, lai veicinātu sabiedrības izpratni par sociālajiem uzņēmumiem, to nozīmi un iespējamo ieguldījumu sabiedrības attīstības veicināšanā, organizēti sociālās uzņēmējdarbības uzsācēju ideju konkursi, lai veicinātu jaunu uzņēmumu piesaisti sociālās uzņēmējdarbības formai, kā arī organizētas konsultācijas biznesa plānu sagatavošanai sociālajiem uzņēmumiem.
Plānojot 4.3.3.3. pasākumu tika ņemti vērā šādi izvērtējumi:
– 9.1.1.3. pasākuma "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" starprezultātu novērtēšana un priekšlikumu izstrāde tiesiskā ietvara un atbalsta pilnveidošanai" (https://www.lm.gov.lv/lv/media/14466/download);
– Informatīvais ziņojums "Par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību", 2020. (http://polsis.mk.gov.lv/documents/6770);
– Informatīvais ziņojums “Par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību laika posmā no 2020.gada 1.aprīļa līdz 2022.gada 1.aprīlim” (http://polsis.mk.gov.lv/documents/7422).
Ņemot vērā informatīvajos ziņojumos par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību[1] apkopotos secinājumus un atziņas par līdzšinējo pieredzi un rezultātiem sociālās uzņēmējdarbības jomā, ir nepieciešams turpināt atbalstīt sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmu Latvijā, lai arī turpmāk sociālie uzņēmumi varētu integrēt darba tirgū mērķa grupas, sniegt pakalpojumus mērķa grupām un risināt sabiedrībai nozīmīgas problēmas, tādējādi radot labvēlīgu un nozīmīgu sociālo ietekmi. Bez 4.3.3.3. pasākuma ietvaros plānotā atbalsta nebūs iespējams nodrošināt minēto sociālo ietekmi, tai skaitā mērķa grupu integrēšanu darba tirgū, vēlamajā apmērā un kvalitātē.   
2020. gada 2. jūlijā Saeima apstiprināja Latvijas Nacionālo attīstības plānu 2021.-2027. gadam (turpmāk – NAP2027), kas nosaka stratēģiskos mērķus, prioritātes un uzdevumus Latvijas ilgtspējīgai un līdzsvarotai attīstībai nākamajā septiņu gadu plānošanas periodā. NAP2027 ir izvirzīti četri stratēģiskie mērķi –  produktivitāte un ienākumi, vienlīdzīgas iespējas, sociālā uzticēšanās un reģionālā attīstība, kā arī šādas prioritātes:
- stipras ģimenes, veseli un aktīvi cilvēki;
- zināšanas un prasmes personības un valsts izaugsmei;
- uzņēmumu konkurētspēja un materiālā labklājība;
- kvalitatīva dzīves vide un teritoriju attīstība;
- kultūra un sports aktīvai un pilnvērtīgai dzīvei;
- vienota, droša un atvērta sabiedrība.
Savukārt, prioritātes “Uzņēmumu konkurētspēja un materiālā labklājība” virziena “Darbs un ienākumi”  mērķis ir veicināt iespējas Latvijas iedzīvotājiem ar aktīvu līdzdalību iekļaujošā darba tirgū strādāt atbilstoši savām spējām mūsdienīgās augstas kvalitātes darba vietās un adekvāti iesaistīties sociālās aizsardzības sistēmā. Viens no minētā mērķa uzdevumiem ir kvalitatīvu (tai skaitā drošu) darba vietu izveide un uzturēšana, sociāli atbildīgas uzņēmējdarbības sekmēšana un atbalsts sociālās uzņēmējdarbības attīstībai.
Turklāt, Sociālās politikas un darba tirgus pamatnostādņu 2021.-2027.gadam (https://likumi.lv/ta/id/325828-par-socialas-aizsardzibas-un-darba-tirgus-politikas-pamatnostadnem-2021-2027-gadam) 3.3. uzdevums paredz attīstīt un pilnveidot sociālās uzņēmējdarbības vidi un atbalsta instrumentus.


[1] Informatīvais ziņojums “Par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību” (Izskatīts MK sēdē 2020. gada 16. jūnijā).
Informatīvais ziņojums “Par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību laika posmā no 2020.gada 1.aprīļa līdz 2022.gada 1.aprīlim” (Izskatīts MK sēdē 2022. gada 21. jūnijā).
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 11. augusta noteikumu Nr. 467 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt sociālās atstumtības riskam pakļauto mērķa grupu, tostarp bezdarbnieku, tai skaitā nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku, iekļaušanos darba tirgū" 9.1.1.3. pasākuma "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" īstenošanas noteikumi" 42. punktu pasākuma ietvaros projektu īsteno saskaņā ar vienošanos par projekta īstenošanu, bet ne ilgāk kā līdz 2023. gada 31. decembrim. Ņemot vērā minēto, lai arī turpmāk sniegtu atbalstu sociālo uzņēmumu izveidei un attīstībai, tai skaitā, atbalstot darba integrācijas sociālos uzņēmumus, lai palielinātu nodarbinātības iespējas sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupām, nepieciešams 2023. gada nogalē uzsākt 4.3.3.3. pasākuma īstenošanu. Tāpat arī minētais atbalsts ir turpināms, jo sociālās uzņēmējdarbības ekosistēma vēl nav attīstījusies līdz tādam līmenim, lai stabili turpinātu funkcionēt bez ārēja atbalsta. 4.3.3.3. pasākuma īstenošanas pakāpeniska uzsākšana 2023. gada 4. ceturksnī ļaus nodrošināt VSAOI kompensācijas atbalsta, kas tiek sniegts 9.1.1.3. pasākuma ietvaros, nepārtrauktību. Izņēmums ir granti sociālo uzņēmumu atbalstam, uz kuriem nebija iespējams pieteikties 2023. gada laikā un kuru pieejamība tiks nodrošināta pēc viena gada pārtraukuma.
9.1.1.3. pasākuma ietvaros finanšu atbalsts sociālo uzņēmumu biznesa projekta īstenošanai tika sniegts granta veidā. Kā izriet no Tirgus nepilnību sākotnējā (ex-ante) novērtējuma Eiropas Savienības fondu 2021.–2027.gada plānošanas perioda atbalstam finanšu instrumentu veidā (turpmāk – tirgus nepilnību novērtējums) ieteicamais finanšu atbalsts sociālajiem uzņēmumiem ir kombinētais finanšu instruments (grants un aizdevums), jo sociālajiem uzņēmumiem ES fondu 2014. – 2020.gada plānošanas periodā, proti, 9.1.1.3. pasākuma ietvaros ir pieejami granti uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai, bet, tālāk attīstot uzņēmējdarbību, nepieciešams darbību veidot uz uzņēmējdarbības principiem (aizdevums), tajā pašā laikā atbalstot uzņēmējdarbības sociālos aspektus (grants).
Tirgus nepilnību novērtējumā jauniem sociālajiem uzņēmumiem, kas līdz šim nav saņēmuši sociālo uzņēmumu atbalstu, tiek piedāvāts kombinētais finansējums līdz 45 000 euro, proporcijā 70% grants un 30% aizdevums (iespējams saņemt vienu reizi). Savukārt, esošiem sociālajiem uzņēmumiem, kuri jau ir saņēmuši finanšu atbalstu grantu vai kombinētā instrumenta veidā, tiek piedāvāts kombinētais finansējums proporcijā 50% grants un 50% aizdevums. Papildus saņemtajam finanšu atbalstam, sociālais uzņēmums nodrošina 10–20% līdzfinansējumu no saviem resursiem.
Minētais piedāvājums ir izvērtēts informatīvajā ziņojumā “Par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību laika posmā no 2020.gada 1.aprīļa līdz 2022.gada 1.aprīlim” (turpmāk – 2022. gada informatīvais ziņojums). Kā izriet no 2022. gada informatīvā ziņojuma, Altum ir veicis sociālo uzņēmumu ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.—2020.gada plānošanas perioda grantu finansēto biznesa projektu analīzi un secinājis, ka tikai katrs ceturtais uzņēmums – granta saņēmējs būtu uzskatāms par kredītspējīgu uzņēmumu, tas ir, tādu, kas varētu pretendēt uz bankas aizdevumu uz tirgus nosacījumiem. Šī analīze liecina, ka varētu būt nepieciešams pārskatīt  tirgus nepilnību sākotnējā novērtējuma priekšlikumus, tos labāk piemērojot sociālo uzņēmumu esošajai finanšu situācijai. Nepieciešams atrast kompromisu, kas, no vienas puses, nepieļauj tirgus kropļošanu pārmērīgas sociālo uzņēmumu finansēšanas rezultātā, bet, no otras puses, ņem vērā sociālo uzņēmumu attīstības līmeni un novērš situāciju, ka vairumam sociālo uzņēmumu finansējums tiek atteikts pārāk augstu kredītrisku dēļ. Papildu faktors sociālo uzņēmumu finansēšanas modeļa izstrādē ir izvairīšanās no tā pārliekas sarežģīšanas, kas radītu papildu administratīvo slogu gan Altum, gan sociālajiem uzņēmumiem.
Turpmāk aprakstīta minētās sociālo uzņēmumu analīzes metodika. Altum izlases kārtā atlasīja finanšu informāciju par 34 uzņēmumiem jeb katru piekto sociālo uzņēmumu – granta saņēmēju. Ņemot vērā to, ka sociālo uzņēmumu rādītāji nav viendabīgi – pārstāvētas dažādas nozares, ir ļoti atšķirīgi biznesa projekti, atšķirīga saimnieciskās darbības pieredze, atlasē attiecīgi tika iekļauti dažādi uzņēmumi (gan uzsācēji, gan esoši uzņēmumi, tai skaitā arī tādi, kuri grantu saņēmuši atkārtoti), tādējādi izveidojot atlasi iespējami reprezentatīvu. Analīzē bija ietverti būtiskākie finanšu rādītāji, kurus Altum atbilstoši savām finansēšanas procedūrām izmanto pretendenta dzīvotspējas izvērtēšanai (pašu kapitāls, pašu kapitāla īpatsvars, apgrozījums, ieņēmumi pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem – EBITDA). Atlasītās finanšu informācijas periods – izvēlēta pēdējā pieejamā finanšu informācija pirms granta piešķiršanas.
No analīzes rezultātiem izriet, ka, ja esošie Altum klienti – grantu saņēmēji vērstos Altum kā aizdevuma pretendenti, balstoties uz uzņēmumu finanšu darbības rādītājiem, tikai deviņos no 34 gadījumiem (jeb 26%) tiktu uzsākta aizdevuma piešķiršanas izvērtēšana (respektīvi, bez garantijas, ka visos šajos 9 gadījumos aizdevums tiktu arī piešķirts). Izvērtējot sadarbības uzsākšanu ar potenciālo aizņēmēju, Altum pamatā balstās uz personas kredītspēju un projekta dzīvotspēju.
Daudzi granta saņēmēji neuzrāda pietiekami labus finanšu rādītājus, lai kvalificētos aizdevuma saņemšanai, liela daļa ne tuvu nav nostabilizējuši saimniecisko darbību, lai patstāvīgi un bez papildu atbalsta spētu uzņemties kredītsaistības, nav sasniegti vērā ņemami realizācijas apjomi, daudzos gadījumos negatīvs pašu kapitāls, uzņēmuma pelnītspēja pilnībā atkarīga no grantiem/subsīdijām, jebkuras kredītsaistības šādus uzņēmumus var novest pie maksātnespējas. Vienlaikus Altum praksē ir bijuši vairāki gadījumi, kad potenciālos aizņēmējus ar neapmierinošu finanšu situāciju aizdevuma saņemšanai, bet ar redzamu sociālo ievirzi, Altum novirzījis granta saņemšanai, kas ļāvis šiem uzņēmumiem veiksmīgi turpināt uzsākto sociālo uzņēmējdarbību.
Risinājuma apraksts
Lai stiprinātu esošos sociālos uzņēmumus un veicinātu jaunu sociālo uzņēmumu izveidi, 4.3.3.3. pasākuma ietvaros plānots nodrošināt finanšu atbalstu, konsultāciju un mācību atbalstu, kā arī – darba integrācijas uzņēmumiem – atsevišķu ar personu ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem nodarbinātību saistīto izmaksu kompensāciju.  Lai nodrošināto minēto kompensāciju izmaksu nepārtrauktību (9.1.1.3. pasākuma ietvaros tās tiks izmaksātas par periodu līdz 2023. gada 30. septembrim), 4.3.3.3. pasākuma īstenošanu (izmaksu attiecināmību) paredzēts uzsākt 2023. gada ceturtajā ceturksnī. Plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 12 000 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums – 10 200 000  euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 1 800 000 euro.
4.3.3.3. pasākuma ietvaros plānots īstenot šādas atbalstāmās darbības:
1. atbalsts sociālajiem uzņēmumiem, tai skaitā finanšu atbalsts granta veidā, konsultāciju un mācību atbalsts, kā arī VSAOI darba devēja daļas kompensācija, vienreizēja darba algas kompensācija un darba devēja izmaksātās slimības naudas kompensācija sociālajiem uzņēmumiem, kas nodarbina personas ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem (indikatīvās izmaksas – 7,7 milj. euro). Minētais atbalsts tiks sniegts kā de minimis atbalsts. Darba integrācijas sociālajiem uzņēmumiem neatkarīgi no iepriekš saņemtā atbalsta, kā arī pārējiem sociālajiem uzņēmumiem, kuri nav saņēmuši finanšu atbalstu granta veidā 9.1.1.3. pasākuma ietvaros, būs iespēja saņemt grantu līdz 40 000 euro (finanšu atbalsta intensitāte – 90 procenti). Šāda veida finanšu atbalstu sociālie uzņēmumi (izņemot darba integrācijas sociālos uzņēmumus) varēs saņemt tikai vienu reizi. Darba integrācijas sociālajiem uzņēmumiem būs iespēja saņemt finanšu atbalstu līdz 40 000 euro (finanšu atbalsta intensitāte – 90 procenti) atkārtoti. Maksimālā finanšu atbalsta intensitāte ir izvēlēta, ņemot vērā 9.1.1.3. pasākuma īstenošanas laikā gūto pieredzi. Šāda proporcija ir uzskatāma par optimālāko, lai pārbaudītu granta saņēmēja atbildību un ieinteresētību biznesa plāna realizācijā (10% uzņēmuma ieguldījums), vienlaikus neizvirzot pārāk augstas prasības, kas varētu kļūt par šķērsli granta saņemšanai.
Savukārt sociālajiem uzņēmumiem, kuru darbības laiks kopš reģistrācijas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā ir ilgāks par diviem gadiem, būs iespēja saņemt finanšu atbalstu līdz 200 000 euro (finanšu atbalsta intensitāte – 60 procenti). Abos gadījumos sadarbības partneris finanšu atbalstu piešķirs pamatotu un dzīvotspējīgu biznesa plānu īstenošanai. Tas nozīmē, ka atbalsta saņēmējs pēc biznesa plāna īstenošanas būs spējīgs turpināt sava uzņēmuma darbību finansiāli patstāvīgi. Sociālie uzņēmumi biznesa plāna īstenošanai izmantos arī savus resursus vai piesaistīs ārējo finansējumu, ar nosacījumu, ka vismaz 10 procentu (vai attiecīgi 40 procentu) apmērā no biznesa plānā iekļautajām attiecināmajām izmaksām ir izmantoti savi resursi vai ārējais finansējums, kas nav saistīts ar komercdarbības atbalstu. Ārējo finansējumu varēs piesaistīt arī no Altum finanšu instrumentiem – aizdevumiem un garantijām, kuru piedāvātajiem nosacījumiem atbilst sociālais uzņēmums. Granta atbalstu finansējuma saņēmējs projektā  plānos kā vienu izmaksu pozīciju, un tā izmaksu detalizācija tiks ietverta biznesa plānos. TA projektā ir definētas gan uz grantu attiecināmās, gan neattiecināmās izmaksu pozīcijas. Ņemot vērā, ka grantu saņēmējiem ir nepieciešama detalizēta informācija par attiecināmajām un neattiecināmajām izmaksām, kas var būt iekļauta arī citos sociālajiem uzņēmumiem saistošos normatīvajos aktos, sadarbības partneris, saskaņojot to ar finansējuma saņēmēju, ievietos savā tīmekļa vietnē apkopotu informāciju par attiecināmajām un neattiecināmajām izmaksu pozīcijām. 
Lai nodrošinātu efektīvu grantu uzraudzības procesu, grantu apmaksas pamatošanai ir noteikta darījuma (rēķina, pavadzīmes, čeka) minimālā summa 200 euro. Atbilstoši sociālās uzņēmējdarbības programmas nosacījumiem Altum finanšu atbalstu piešķir ilgtermiņa ieguldījumiem, apgrozāmajiem līdzekļiem, apmācību un konsultāciju izdevumiem un darba atlīdzībām. Saskaņā ar granta līguma nosacījumiem par norēķinus pamatojošajiem dokumentiem var būt rēķini, čeki, pavadzīmes, pieņemšanas–nodošanas akti un līgumi. Līdzšinējā grantu izsniegšanas prakse pierāda, ka uzņēmumi kā attiecināmos dokumentus bieži sniedz čekus, rēķinus un pavadzīmes, kur viena darījuma summa var būt sākot no 1 euro, un viena izsniegšana var saturēt dokumentus pat par 100 darījumiem. Viens darījums savukārt satur trīs vai vairāk dokumentus. Darbiniekam darījuma izsniegšanas dokumentos ir jāsalīdzina un jāpārbauda rēķins, pavadzīme/ pieņemšanas–nodošanas akts, maksājuma uzdevums, bieži arī līgums. Darījuma dokumentos ir jāpārbauda, vai darījums attiecas uz granta līgumā apstiprinātajām projekta izmaksām un darījuma dokumentos informācija ir sakritīga un nav pretrunīga. Ņemot vērā, ka katra darījuma apstrāde ir darbietilpīgs process visām iesaistītajām pusēm (granta saņēmējam, sadarbības partnerim, finansējuma saņēmējam, sadarbības iestādei), nepieciešams novērst situācijas, kad būtiska daļa no projekta īstenošanas resursiem tiek veltīta neproporcionāli mazu granta summu apkalpošanai. Tā, piemēram, 2022. gadā vidēji mēnesī ir izskatītas 37 sociālo uzņēmumu izsniegšanas lietas, vidēji viena lieta satur 10 darījumus, tātad aptuveni 30 dokumentus, kas kopā sastāda aptuveni 1110 izskatāmos dokumentus. Neatkarīgi no darījuma summas visi darījumi ir jāizvērtē un darījuma dokumenti savstarpēji jāsalīdzina. Tādējādi, nosakot minimālo darījuma summas apmēru, tiktu mazināta darbinieku noslodze uz izmaksu dokumentu apstrādi un izskatīšanu.
Minimālās darījuma summas noteikšana motivēs uzņēmumus piešķirto finansējumu izlietot galvenokārt ilgtermiņa mērķu sasniegšanai un svarīgāko uzdevumu risināšanai. Ņemot vērā, ka pasākuma ietvaros tiek finansēti dzīvotspējīgi uzņēmumi, kuru saimnieciskās darbības izdevumi pamatā tiek segti no ieņēmumiem, uzņēmumiem nebūs problēmu saplānot savu izdevumu finansēšanu attiecīgi no saviem vai granta līdzekļiem.
Darba integrācijas uzņēmumiem finanšu atbalstu piešķir, ja tie plāno izveidot jaunas darba vietas mērķa grupu personām. Šis nosacījums nozīmē, ka jāizveido vismaz viena jauna darba vieta mērķa grupas personai. Atlīdzības izmaksas mērķa grupu un pārējiem nodarbinātajiem finansē, nepārsniedzot attiecīgi 100% vai 80% no vidējās darba algas attiecīgajā profesijā. Vidējās darba algas noteikšanai izmanto datus par pēdējo mēnesi, kas granta pieteikuma izskatīšanas laikā publiski pieejami Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) tīmekļa vietnē. Biznesa projekta īstenošanas laikā šos datus nepārskata – arī tad, ja VID dati par attiecīgo mēnesi tiek retrospektīvi mainīti.
TA projekts paredz, ka labvēlīga lēmuma gadījumā par finanšu atbalsta piešķiršanu Altum slēdz civiltiesisku līgumu ar sociālo uzņēmumu. Līdz ar to Altum un sociālo uzņēmumu (atbalsta saņēmēju un atbalsta pretendentu) savstarpējās tiesiskās attiecības, tajā skaitā attiecībā uz Altum pieņemtajiem lēmumiem, tiek risinātas vispārējā civiltiesiskā kārtībā, atbilstoši Altum izstrādātajai kārtībai, ievērojot piemērojamos normatīvos aktus. Minētais jautājums par atbalsta piešķiršanas, apstrīdēšanas un pārsūdzēšanas kārtību finansējuma gala labuma guvējiem tika izskatīts LM 01.08.2023. organizētajā saskaņošanas sanāksmē, kuras laikā, piedaloties Finanšu ministrijas un Tieslietu ministrijas pārstāvjiem, vienojās, ka Altum lēmums par finanšu atbalsta piešķiršanu nav uzskatāms par administratīvo aktu. Lai pārliecinātos par Altum uzdoto pienākumu izpildi, finansējuma saņēmējs plāno regulāri, katru gadu veikt pārbaudes pie sadarbības partnera, tai skaitā biznesa projektu izskatīšanas, finanšu atbalsta piešķiršanas, izmaksāšanas, uzskaites, uzraudzības un/vai citu darbību atbilstību normatīvajam regulējumam. Attiecībā uz pārbaudēm, kas minētas noteikumu 29.1.2. apakšpunktā, finansējuma saņēmējs plāno pieņemt iekšējo normatīvo aktu, kurā noteiks pārbaužu veikšanu grantu saņēmēju īstenoto biznesa projektu darbības vietās un pie sadarbības partnera Altum. Iekšējais normatīvais akts noteiks pārbaužu veikšanas biežumu, saturu un kārtību.

Attiecībā uz iespējamām sūdzībām, Altum ir izstrādāta vienota pieeja sūdzību izskatīšanai. Sūdzību un ieteikumu procesa pārvaldībai ir ar rīkojumu noteikts atbildīgais darbinieks, kurš organizē klienta iesniegumu izskatīšanu un atbildes sagatavošanu atbilstoši Altum iekšējā procedūrā noteiktajam. Atbildes gatavošanā tiek apkopota nepieciešamā informācija no iesaistītajām struktūrvienībām un darbiniekiem. Ja nepieciešams, specifisku situāciju risināšanā iesaistās arī Altum valde. Darbinieku pārkāpumu gadījumā sūdzības izskatīšanā tiek iesaistīta arī Altum Personāla daļas izveidota Ētikas komisija.
Saskaņā ar Altum izstrādāto “Saņemto un nosūtāmo dokumentu aprites procedūru” komunikācija ar klientiem (tai skaitā grantu pretendentiem) notiek, izmantojot interneta sistēmu mans.altum.lv, klienta izveidotajā profilā, kurā  notiek gan dokumentu sūtīšana, gan saziņa, tostarp iesniegumu un pretenziju saņemšana un atbilžu sniegšana. 
Vienlaikus klientiem ir tiesības iesniegt sūdzības un priekšlikumus, izmantojot jebkuru saziņas kanālu (piemēram, altum@altum.lv, mans.altum.lv (Altum reģistrētam klientam), pasta adrese centrālē vai reģionos. Sūdzību un ieteikumu procesa pārvaldībai ir ar rīkojumu noteikts atbildīgais darbinieks, kurš organizē klienta viedokļu/iesniegumu izskatīšanu un atbildes sagatavošanu. Visi saņemtie dokumenti tiek reģistrēti.  Atbilstoši novērtējumam sūdzības un ieteikumi tiek atzīti par pamatotiem, daļēji pamatotiem vai nepamatotiem. Sūdzību reģistra dati tiek analizēti gan ceturkšņu, gan gadu griezumā.
Altum tīmeklā vietnē publicētajā “Klientu apkalpošanas standartā” 4.punktā norādīti kanāli klientu ierosinājumu saņemšanai, proti: “Pakalpojumu pilnveidošanai un kvalitatīvai apkalpošanai mums ir būtisks klientu viedoklis. Būsim pateicīgi, ja klients izteiks savu viedokli mutiski vai rakstveidā, ja sniegto pakalpojumu un klientu apkalpošanas kvalitāte ir uzslavējama vai neapmierinoša:
- piedaloties ALTUM klientu aptaujās un pētījumos;
- klientu apkalpošanas vietās klātienē vai sniedzot rakstisku atsauksmi;
- sūtot e-pasta vēstuli uz e-pasta adresi altum@altum.lv;
- sūtot vēstuli pa pastu Doma laukums 4, Rīga, LV 1050;
- zvanot pa tālruni +371 67774010.”
Papildus pastāv vēl vairāki citi kanāli klientu viedokļu apzināšanai. Šī informācija gan ir grūtāk strukturējama un analizējama, jo skaitliski ir neliela un neviendabīga. Tomēr katrs klienta viedoklis tiek pamanīts un tiek sagatavota atbilstoša reakcija. Piemēram:
- tiek apzinātas un apkopotas pretenzijas, kuras klienti atstāj Altum pārvaldītajos sociālajos tīklos (Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube). Ja klientu iespējams identificēt, informācija par saņemto sūdzību tiek nodota Klientu vadības departamentam. Atbildīgie par sūdzību izskatīšanu un apkopošanu to reģistrē Altum speciālā sistēmā, informāciju nododot darījuma vadītājam, kurš sazinās ar klientu. Ievērojot konfidencialitāti, neidentificētie klienti tiek aicināti sazināties ar savu darījuma vadītāju;
- tiek vērtētas arī visas tās atsauksmes, kas nav kategorijā “pretenzijas”. Parasti tās tiek saņemtas brīvā formā gan no klientiem, gan sadarbības partneriem – ierosinājumiem tiek gatavotas atbildes, bet uzslavas tiek izvietotas iekšējās komunikācijas kanālos darbinieku iedvesmai;
- atsauksmes par Altum darbu bieži parādās ikdienas mēdiju monitoringā, kad tiek intervēti klienti, sadarbības partneri – arī šī informācija tiek vērtēta, pārrunāta un, ja nepieciešams, tiek reaģēts;
- trauksmes ziņojumu iesniegšanai Altum tīmekļa vietnē ir pieejama sadaļa “Trauksmes celšana” ar skaidrojumu un pievienotu ziņojuma veidlapu, norādītu e-pasta adresi – trauksme@altum.lv., kā arī Altum Centrāles foajē viegli pieejamā vietā atrodas pastkaste trauksmes ziņojumu ievietošanai;  
- 2023. gada rudenī Altum plāno publicēt Altum Vispārējos noteikumus (identiski banku vispārējiem noteikumiem), kur tiks ietverta atsevišķa sadaļa Klientu iebildumu un pretenziju iesniegšanai.
Altum pirms atbalsta piešķiršanas pārliecināsies par pretendenta atbilstību mērķa grupai, proti, vai tas ir ieguvis sociālā uzņēmuma statusu, Sociālo uzņēmumu reģistrā, kas ir publiski pieejams šeit: https://www.lm.gov.lv/lv/socialo-uznemumu-registrs?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
4.3.3.3. pasākuma ietvaros ir plānots turpināt atbalstīt sociālos uzņēmumus, kuri nodarbina personas ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem, kompensējot VSAOI darba devēja daļu un vienreizējo darba algu, kā arī plānots ieviest jaunu atbalsta instrumentu – darba devēja izmaksātās slimības naudas kompensāciju sociālajiem uzņēmumiem, kas nodarbina personas ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem. Kompensējot VSAOI darba devēja daļu un vienreizējo darba algu, kompensācija nevar pārsniegt summu, kas atbilst vidējai darba algai attiecīgajā profesijā pārskata ceturkšņa pirmajā mēnesī. Informāciju par vidējo darba algu profesijā finansējuma saņēmējs pārbauda VID tīmekļa vietnē, izskatot sociālā uzņēmuma kompensācijas pieprasījumu. Vēlāk šos datus nepārskata – arī tad, ja VID dati par attiecīgo mēnesi tiek retrospektīvi mainīti. Atbalstāmo darbību nodrošinās projekta personāls, ja nepieciešams, piesaistot pakalpojuma sniedzēju; 
2. atbalsts sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem, tai skaitā biznesa ideju konkursu organizēšana un mācību un konsultēšanas pasākumi (indikatīvās izmaksas – 0,5 milj. euro).
Tiks organizēti biznesa ideju konkursi, kuru mērķis ir iesaistīt sociālajā uzņēmējdarbībā cilvēkus bez iepriekšējas pieredzes šajā jomā, kā arī noteikt labākos sociālās uzņēmējdarbības uzsācējus, kuri saņems individuālas konsultācijas savas biznesa idejas realizēšanai un pēc tam varēs iesniegt Altum izstrādātos biznesa plānus un granta pieteikumus sava jaundibināmā sociālā uzņēmuma finansēšanai. Konkursa ietvaros fiziskām personām būs jāiesniedz biznesa idejas, kas piedāvā risinājumu dažādām sociālām problēmām, piemēram, sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu nodarbinātība, sociālo pakalpojumu sniegšana, iekļaujošas pilsoniskas sabiedrības veidošana, izglītības veicināšana, atbalsts zinātnei, vides aizsardzība un saglabāšana, dzīvnieku aizsardzība, kultūras daudzveidības nodrošināšana.
Tāpat pasākuma ietvaros sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem tiks nodrošinātas konsultācijas un mācības (piemēram, par sociālās uzņēmējdarbības būtību, sociālo ietekmi un tās izvērtēšanu), kas palīdzēs izveidot lielāku sociālo ietekmi radošu biznesu un tādējādi uzlabos izredzes saņemt Altum grantu. Atbalstāmo darbību nodrošinās projekta personāls, ja nepieciešams, piesaistot pakalpojuma sniedzēju; 
3. sociālo uzņēmumu sistēmas pilnveides pasākumi, tai skaitā sociālo uzņēmumu reģistra funkcionalitātes pilnveide un nodrošināšana, informatīvi izglītojošu materiālu, vadlīniju un metodiku izstrāde par sociālās ietekmes izvērtēšanu,  sociālo uzņēmumu partnerības stiprināšanas un veicināšanas pasākumi, kā arī pētījumi un izvērtējumi par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību. Saskaņā ar Likumā noteikto 4.3.3.3. pasākuma personāls nodrošinās sociālā uzņēmuma statusa pretendentu atbilstības un sociālo uzņēmumu darbības izvērtēšanu, sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanu un sociālo uzņēmumu reģistra darbību līdz 2029. gada 31. decembrim (indikatīvās izmaksas – 0,3 milj. euro). Atbalstāmo darbību nodrošinās projekta personāls, ja nepieciešams, piesaistot pakalpojuma sniedzēju. Attiecībā uz sociālo uzņēmumu reģistra funkcionalitātes pilnveidi un nodrošināšanu plānots ieguldīt finansējumu LM pārziņā esošajā Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēmā (SPOLIS) (publiskās pārvaldes īpašums). Taču gadījumā, ja projekta realizācijas gaitā tiks identificēta nepieciešamība veikt finansiālus ieguldījumus  privātā komersanta digitālajos risinājumus, tiks nodrošināts, ka īpašuma tiesības uz pirmkodiem un intelektuālo īpašumu, kā arī digitālā risinājuma modificēšanas/pielāgošanas tiesības, tiks saglabātas publiskās pārvaldes īpašumā;  
4. sabiedrības izpratnes veidošanas pasākumi par sociāliem uzņēmumiem, sociālo uzņēmumu atbalsta sistēmu, to nozīmi un iespējamo ieguldījumu tautsaimniecības izaugsmes un sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanā, un iekļaujošas nodarbinātības veicināšanā, piemēram, informēšanas un izglītošanas pasākumi, diskusijas, konsultācijas (turpmāk – sabiedrības izpratnes veidošanas pasākumi) (indikatīvās izmaksas – 0,3 milj. euro).
Plānots organizēt dažādus sabiedrības izpratnes veidošanas pasākumu par sociālo uzņēmējdarbību un sociālajiem uzņēmumiem (sabiedrības informēšanas kampaņas, diskusijas, semināri, domnīcas, konferences, pieredzes apmaiņas pasākumu organizēšana, sociālās uzņēmējdarbības nedēļas organizēšana, elektronisko un vizuālo uzskates līdzekļu izstrāde un izplatīšana (tai skaitā video instrukcijas un pamācības u.c.), informatīvi izglītojošo materiālu sagatavošana, metodiku, vadlīniju un ieteikumu izstrāde dažādām mērķa auditorijām (piem., valsts un pašvaldību institūcijām par atbalsta sniegšanu sociālajiem uzņēmumiem). Sabiedrības izpratnes veidošanas pasākumi tiks organizēti gan kā patstāvīgi pasākumu, gan kā sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmas nostiprināšanas pasākumu kopas sastāvdaļa. Atbalstāmo darbību nodrošinās projekta personāls, ja nepieciešams, piesaistot pakalpojuma sniedzēju; 
5.komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi par projekta īstenošanu (indikatīvās izmaksas – 0,07 milj. euro) tiks nodrošināti pastāvīgi caur finansējuma saņēmēja tīmekļvietni un sociālo tīklu kontiem, kā arī dažādu pasākumu ietvaros;
6. projekta vadība un tā īstenošanas nodrošināšana (indikatīvās izmaksas – 3,13 milj. euro).
Atbalstāmās darbības ietvaros paredzēta projekta vadības un īstenošanas nodrošināšana. Līdz atbildīgās iestādes izstrādātās vienotās likmes un tās piemērošanas metodikas personāla atlīdzības izmaksām apstiprināšanai (tiks izstrādāta saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai 53. panta 3. punkta a apakšpunktu – finansējuma saņēmēja projekta vadības un  īstenošanas personāla atlīdzības izmaksas plānotas kā faktiskās izmaksas, proti, projekta vadības personāls (indikatīvi 4,3 amata vietas) un īstenošanas personāls (indikatīvi 5 amata vietas) un sadarbības partnera personāls (indikatīvi 5,4 amata vietas ), kopā – 14,7 amata vietas. Paredzot darba vietas aprīkojuma izmaksas, tiks ievērots Vadlīniju Nr.1.2. “Vadlīnijas attiecināmo izmaksu noteikšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gada plānošanas periodā” 33. punktā noteiktais, tai skaitā ņemts vērā nodarbinātā iesaistes periods projektā pret projekta kopējo īstenošanas ilgumu. Iekšzemes komandējumu un darba (dienesta) braucienu izmaksām paredzēts piemērot vadošās iestādes izstrādāto "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodiku 1 km izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai" un "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodiku iekšzemes komandējumu izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai". 
Pasākuma ietvaros plānots atbalstīt 148 sociālos uzņēmumus.
Saskaņā ar Vadlīniju Ministru kabineta noteikumu par specifiskā atbalsta mērķa īstenošanu izstrādei Eiropas Savienības fondu 2021.—2027. gada plānošanas periodā 5.punktā minēto 4.3.3.3. pasākuma nacionālo rādītāju uzraudzību nodrošinās sadarbības iestāde.
Pasākuma ietvaros tiek plānotas tiešās un netiešās attiecināmās izmaksas. Netiešās attiecināmās izmaksas tiek plānotas kā viena izmaksu pozīciju 15 procentu apmērā no tiešajām personāla izmaksām.
Tiešās attiecināmās izmaksas ietvers šādas galvenās izmaksu pozīcijas: personāla atlīdzības izmaksas, finanšu atbalsta sociālajiem uzņēmumiem (granta), VSAOI un vienreizējas darba algas kompensācijas izmaksas, iepirkumu līgumu izmaksas, iekšzemes komandējumu un darba braucienu izmaksas, veselības pārbaužu un redzes korekcijas līdzekļu izmaksas projekta personālam, informācijas iegūšanas izmaksas, kas saistītas ar atbalstu sociālajiem uzņēmumiem un sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem (piemēram, datubāzu (Lursoft, Firmas.lv u.tml.) abonēšanai). Izmaksas tiks nodalītas atbilstoši veicamajām funkcijām, tai skaitā nodalot projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas, ja tas būs nepieciešams vienotās likmes un tās metodikas pielietošanai. Nodrošinot iepriekš aprakstītās atbalstāmās darbības, projekta personāls, ja nepieciešams, piesaistīs pakalpojumu sniedzēju, pamatā gadījumos, kad veicamās darbības ir ārpus projekta personāla pienākumiem un kompetences.
LM ir izvērtējusi vienkāršoto izmaksu piemērošanas iespēju 4.3.3.3. pasākumā un plāno piemērot vienoto likmi personāla izmaksām. Ņemot vērā, ka personāla izmaksas saskaņā ar provizoriskiem aprēķiniem indikatīvi varētu pārsniegt 20 procentus no kopējām attiecināmajām izmaksām, tad LM kā atbildīgā iestāde plāno izstrādāt atsevišķu personāla izmaksu vienotās likmes metodiku (indikatīvi 2024. gadā). Vienkāršoto izmaksu piemērošana šobrīd nav iespējama arī attiecībā uz pārējām izmaksu pozīcijām:
- grantu atbalstam sociālajiem uzņēmumiem, jo to summa ir atkarīga no sociālā uzņēmuma vecuma, mērķa sasniegšanas veida (darba integrācija vai cits), iepriekšējos gados sasniegtā apgrozījuma, bet nav tieši piesaistīta specifiskā atbalsta mērķa rādītājiem . Turklāt katra sociālā uzņēmuma sociālais mērķis ir individuāls (noteikts statūtos) un katra finansētā biznesa projekta mērķis ir pakārtots sociālā uzņēmuma mērķim, līdz ar to arī ir individuāls, tāpēc biznesa projektu apmēru nav iespējams piesaistīt vienveidīgai vienas vienības izmaksai, fiksētās summas maksājumam vai vienotai likmei. Katra biznesa projekta attiecināmās izmaksas tiek noteiktas individuāli, balstoties uz iesniegtajā biznesa plānā veiktajiem aprēķiniem;
- valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu darba devēja daļas kompensācijām, vienreizējas darba algas kompensācijām un darba devēja izmaksātās slimības naudas kompensācijām, jo tās ir mainīgas un atkarīgas katra nodarbinātā algas apmēra. Nosakot vienotu kompensāciju, varētu veidoties pārkompensēšanas risks;
- par pārējām izmaksām, tai skaitā atbalstu sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem - vai nu nav objektīvu datu vai tās ir vienreizējas.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka LM plāno projekta īstenošanas gaitā atkārtoti izvērtēt vienkāršoto izmaksu piemērošanas iespējas.
Tāpat arī LM ir uzskatāma par finansējuma saņēmēju, kas minēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/1060 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – Regula Nr.2021/ 1060) 53. panta 1. punktā. Ņemot vērā minēto un to, ka kopējais LM kā finansējuma saņēmējam 4.3.3.3. pasākuma ietvaros plānotais atbalsts pārsniedz 200 000 euro, proti, tas ir plānots 12 000 000 euro apmērā,  Regulas Nr.2021/ 1060 53. panta 2. punkta  prasības attiecībā uz vienkāršoto izmaksu obligātu piemērošanu nav attiecināmas
Finansējuma saņēmēja un sadarbības partnera iestādē izveidojamā kontroles sistēma aptvers šādus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas  2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/24/ES ( 2014. gada 26. februāris ) par publisko iepirkumu un ar ko atceļ Direktīvu 2004/18/EK Dokuments attiecas uz EEZ, likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, Eiropas Komisijas paziņojuma Nr. C/2021/2119 par interešu konfliktu un Ministru kabineta 2017. gada 17. oktobra noteikumu Nr. 630 "Noteikumi par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā" prasības:
- preventīvus pasākumus un konstatēšanas pasākumus interešu konflikta riska kontrolei, tai skaitā paziņošanas procedūru, labošanas pasākumus;
- pasākumus aizliegtās vienošanās riska kontrolei.
Papildus finansējuma saņēmēja un sadarbības partnera iestādēs ir ieviests ētikas kodekss un procedūras disciplināratbildības piemērošanai, 
kā arī ir izveidots ziņošanas mehānisms kompetentajām iestādēm par potenciālu administratīvu/kriminālatbildību un izveidota trauksmes celšanas sistēma.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Izvēloties Altum kā finansējuma saņēmēja sadarbības partneri, tika izvērtēti arī alternatīvi risinājumi, proti, par sadarbības partneri varētu tikt izvēlēta  Nodarbinātības valsts aģentūra vai Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra. Altum par sadarbības partneri tika izvēlēts, jo:
1) biznesa projektu un uzņēmumu dzīvotspējas izvērtēšana ir viens no Altum pamatbiznesa elementiem. Tādējādi Altum šos pienākumus var veikt savu standartprocedūru ietvaros, nepiesaistot ārējos ekspertus. Visos pārējos variantos būtu nepieciešama ārējo ekspertu piesaiste biznesa projektu izvērtēšanai, kas prasītu papildu darbību veikšanu attiecīgā pakalpojuma iepirkšanai, turklāt granta piešķīrējs pats nevarētu uzņemties pilnu atbildību par veikto izvērtējumu;
2) grantu izvērtēšanas, piešķiršanas un uzraudzības procedūras ir tuvas attiecīgajām procedūrām kreditēšanas procesā. Tādējādi Altum, piešķirot grantu finansējumu, var izmantot esošās grāmatvedības, finanšu vadības un datu apstrādes sistēmas un institūcijas iekšējās politikas, noteikumus un procedūras. Alternatīvajos risinājumos būtu nepieciešama šādu sistēmu pielāgošana vai izveidošana no jauna, vai attiecīgo procesu organizēšana manuāli bez automatizētu sistēmu izmantošanas, kas prasītu lielākus finanšu un darbinieku resursus.
Ņemot vērā minēto, par finansējuma saņēmēja sadarbības partneri tika izvēlēts Altum.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Visas 4.3.3.3. pasākuma investīcijas ir plānotas 138. intervences koda "Atbalsts sociālajai ekonomikai un sociālajiem uzņēmumiem" ietvaros. 
Elastības finansējums 4.3.3.3. pasākuma netiek plānots, tā iespējamā daļa ir ieplānota 4.3.3.1.  pasākuma "Bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu kvalifikācijas un prasmju paaugstināšana" ietvaros.
4.3.3.3. pasākuma ietvaros tiks veikta virkne pasākumu sociālo uzņēmumu ekosistēmas stiprināšanai, lai tā pēc atbalsta saņemšanas pasākuma ietvaros spētu darboties patstāvīgi, bez papildu valsts finanšu atbalsta.
Pirms granta piešķiršanas ALTUM izvērtē sociālo uzņēmumu iesniegtos grantu pieteikumus un biznesa plānus, kas apliecina sociālā uzņēmuma dzīvotspējīgu biznesa ideju. Biznesa projektā ir jāparedz risināt sociālu problēmu, veicot uzņēmējdarbību, kā arī jāpamato, ka piedāvātā biznesa ideja ir dzīvotspējīga un nodrošina sociālās uzņēmējdarbības turpināšanu pēc biznesa projekta noslēguma. Biznesa plānā jābūt skaidrām norādēm par nepieciešamību pēc konkrētām izmaksām un ir jāpamato SU granta pieprasītais apmērs un izlietojums. Izvērtēšanas procesa ietvaros Altum vērtē uzņēmuma finanšu rādītājus, tai skaitā uzņēmuma līdzdalību projekta finansēšanā – spēju ieguldīt savus līdzekļus vai piesaistīt līdzfinansējumu, uzņēmuma un tā īpašnieku kredītvēsturi, iepriekšējo pieredzi, pārbauda ar uzņēmumu saistītās personas, politiski nozīmīgās personas.

Galvenā 4.3.3.3. pasākuma komponente ir atbalsts sociālajiem uzņēmumiem. Atbilstoši izmaksu un ieguvumu analīze tiks veikta sociālo uzņēmumu (gala labuma saņēmēju) iesniegto biznesa plānu izvērtēšanas procesā, kura ietvaros ALTUM veic:
- biznesa idejas potenciāla un ilgtspējas novērtēšanu;
- biznesa plāna īstenošanai nepieciešamo aktivitāšu un resursu novērtēšanu (tai skaitā plānoto ieguldījumu pamatotības, samērīguma, lietderības izvērtēšanu, lai sasniegtu plānotos mērķus);
- uzņēmuma finanšu situācijas un projekta ilgtermiņa finansiālās dzīvotspējas novērtēšanu;
- atbalsta pretendenta (sociālā uzņēmuma) zināšanu un pieredzes atbilstības izvērtēšanu;
- uzņēmējdarbības risku un to minimizēšanas iespēju novērtēšanu.
Ņemot vērā minēto, nav mērķtiecīgi veikt atsevišķu vispārēju 4.3.3.3. pasākuma izmaksu un ieguvumu analīzi.
 
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
  • sociālās atstumtības riskam pakļautās iedzīvotāju grupas
Ietekmes apraksts
4.3.3.3. pasākuma īstenošana nodrošinās atbalstu sociālajiem uzņēmumiem, kas nodarbinās sociālās atstumtības riskam pakļautās iedzīvotāju grupas. Vienlaikus atbalstīti tiks arī sociālie uzņēmumi, kas nodarbinās personas ar invaliditāti un personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras pakļautas sociālajai atstumtībai un diskriminācijas riskam, kompensējot tiem VSAOI darba devēja daļu, vienreizēju darba algu un darba devēja izmaksātās slimības naudu, kā rezultātā tiks veicināta sekmīgāka iekļaušanās nodarbinātībā.
Juridiskās personas
  • Sociālie uzņēmumi. LM, kas pildīs atbildīgās iestādes funkcijas. LM, kas pildīs finansējuma saņēmēja funkcijas.
Ietekmes apraksts
4.3.3.3. pasākuma īstenošana nodrošinās atbalstu sociālajiem uzņēmumiem gan granta, gan VSAOI nodokļa kompensācijas veidā.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Sniedzot 4.3.3.3. pasākumā paredzēto finanšu atbalstu gan granta veidā, gan arī dažādu darbaspēka izmaksu kompensāciju veidā, sociālajiem uzņēmumiem tiks nodrošināta labvēlīga uzņēmējdarbības vide. Tā kā sociālo uzņēmumu mērķis ir sociālās ietekmes radīšana, tad tie pamatā darbojas specifiskos tirgos, kā arī darba integrācijas uzņēmumu gadījumā nodarbina mērķa grupu darbiniekus, kuriem ir grūtības darba tirgū konkurēt ar pamata darbaspēku. Šo iemeslu dēļ finanšu atbalsts sociālajiem uzņēmumiem nerada kropļojumus ne preču un pakalpojumu tirgū, ne darbaspēka tirgū, bet paplašina šos tirgus.

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
TA projekts pozitīvi ietekmēs sociālo uzņēmumu darbību, tādējādi netieši atbalstot arī vidējos un mazos uzņēmumus. Pēc 2021. gada sociālo uzņēmumu gada pārskatu datiem visi Latvijas sociālie uzņēmumi ietilpst mazo un vidējo uzņēmumu grupā, 98% no sociālajiem uzņēmumiem ietilpst mikro un mazo uzņēmumu grupā, un 82% no sociālajiem uzņēmumiem ir mikro uzņēmumi. Līdz ar to viss sociālo uzņēmumu atbalsts vienlaikus ir arī atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, īpaši mikrouzņēmumiem.

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Ņemot vērā 4.3.3.3. pasākuma ietvaros paredzētos atbalsta mehānismus darba integrācijas sociālajiem uzņēmumiem, kā arī sociālajiem uzņēmumiem, kuri nodarbina personas ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem, TA projekts pozitīvi ietekmēs sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu, tostarp nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku, personu ar invaliditāti un personu ar garīga rakstura traucējumiem nodarbinātības iespējas.
Saskaņā ar Labklājības ministrijas datiem 2022. gada nogalē kopā 173 sociālajos uzņēmumos strādāja 1 433 nodarbinātie, tai skaitā 39 sociālajos uzņēmumos strādāja 258 sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu personas. No 258 nodarbinātajiem sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupas darbiniekiem lielākā daļa jeb 138 darbinieki bija personas ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
1 016 600
0
1 547 000
2 244 000
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
1 016 600
0
1 547 000
2 244 000
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
0
0
1 196 000
0
1 820 000
2 640 000
2.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
1 196 000
0
1 820 000
2 640 000
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
-179 400
0
-273 000
-396 000
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
-179 400
0
-273 000
-396 000
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
-179 400
-273 000
-396 000
5.1. valsts pamatbudžets
0
-177 000
-273 000
-396 000
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
4.3.3.3. pasākumam plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir 12 000 000 euro apmērā, tai skaitā ESF Plus finansējums – 10 200 000  euro un valsts budžeta (turpmāk - VB) finansējums – 1 800 000 euro.
Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ESF daļa 85 procentu apmērā no pasākuma attiecināmām izmaksām. Budžeta izdevumi ir kopējie pasākuma ieviešanai nepieciešamie publiskā finansējuma (ESF un VB) līdzekļi attiecīgajā gadā.
4.3.3.3. pasākuma plānotais īstenošanas termiņš ir no 2023. gada 1. oktobra līdz 2029. gada IV. ceturksnim. Plānojums ir indikatīvs un precīzs projekta finanšu plānojums tiks noteikts, sagatavojot un iesniedzot projekta iesniegumu Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā - sadarbības iestādē.

2024. gadā finansējums plānots indikatīvi 1 196 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 1 016 600 euro un VB finansējums 179 400 euro;
2025. gadā finansējums plānots indikatīvi 1 820 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 1 547 000 euro un VB finansējums 273 000 euro;
2026. gadā finansējums plānots indikatīvi 2 640 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 2 244 000 euro un VB finansējums 396 000 euro;
2027. gadā finansējums plānots indikatīvi 2 910 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 2 473 500 euro un VB finansējums 436 500 euro;
2028. gadā finansējums plānots indikatīvi 2 810 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 2 388 500 euro un VB finansējums 421 500 euro;
2029. gadā finansējums plānots indikatīvi 624 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 530 400 euro un VB finansējums 93 600 euro.

LM normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sagatavos un iesniegs FM finanšu līdzekļu pieprasījumu 2024. gadā indikatīvi ne vairāk kā  1 196 000 euro apmērā, pārdalei no 74. resora „Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas „Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”. Minētais finansējums nepieciešams, lai laicīgi veiktu visas atbalsta/ sagatavošanās darbības, kas nepieciešamas grantu, kā arī VSAOI kompensāciju piešķiršanai sociālajiem uzņēmumiem.
Projektam finansējums tiks plānots apakšprogrammā 63.08.00 “Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 - 2027)”.
LM iesniegs priekšlikumu par TA projektā paredzēto atbalstāmo darbību  īstenošanai nepieciešamo finansējumu 2025. gadam un turpmākajiem gadiem attiecīgā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas procesā.
Finansējuma sadalījums pa gadiem norādīts indikatīvi un var tikt precizēts projekta īstenošanas gaitā.
4.3.3.3. pasākums ir plānots kā 2014.–2020. gada perioda 9.1.1.3. pasākuma “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” turpinājums. Tā kā galvenajā atbalsta komponentē – finanšu atbalsts sociālo uzņēmumu biznesa projektu īstenošanai – nepārtrauktību nodrošināt nebūs iespējams, jo jau 2023. gadā grantu pieteikumu pieņemšana tika pārtraukta, ir svarīgi nodrošināt otras finanšu atbalsta komponentes – VSAOI darba devēja daļas kompensācija par nodarbinātām personām ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem – nepārtrauktību. Tā kā 9.1.1.3. pasākuma ietvaros minētās kompensācijas tiks izmaksātas par periodu līdz 30.09.2023, nepieciešams attiecināt 4.3.3.3. pasākuma izmaksas, sākot ar 2023. gada 4. ceturksni. Reāli finansējums šajā ceturksnī vēl nebūs nepieciešams, jo kompensāciju pieprasījumi tiks izskatīti 2024. gada janvārī–februārī.
Ar 2024. gada sākumu jāuzsāk darbs arī projekta personālam, kā arī Altum personālam. Lai paātrinātu projekta īstenošanas uzsākšanu, negaidot vienošanās parakstīšanu starp sadarbības iestādi un finansējuma saņēmēju, nepieciešams izstrādāt procedūras, vadlīnijas un veidlapas finanšu atbalsta sniegšanai gan finansējuma saņēmēja, gan sadarbības partnera vajadzībām. Tāpat nepieciešams sagatavot sadarbības līguma projektu starp finansējuma saņēmēju un sadarbības partneri, lai varētu pabeigt tā sagatavošanu parakstīšanai uzreiz pēc vienošanās parakstīšanas starp sadarbības iestādi un finansējuma saņēmēju.
Ņemot vērā minēto, pirms vienošanās noslēgšanas starp sadarbības iestādi un finansējuma saņēmēju par 4.3.3.3. pasākuma projekta īstenošanu 2024. gada pirmajā pusgadā nepieciešams  finansējums ne vairāk kā  293 tūkst. euro apmērā. Minētais finansējums tiks novirzīts finansējuma saņēmēja projekta personāla atlīdzībai (vadība, īstenotāji) – 173 tūkst. euro, sadarbības partnera projekta personāla atlīdzībai –  41 tūkst. euro, netiešajām attiecināmajām izmaksām (15%) – 32 tūkst. euro, darba vietu aprīkojuma izmaksām – 20 tūkst. euro, atbalstam sociālajiem uzņēmumiem (VSAOI kompensācijas) 20 tūkst. euro, informācijas sistēmas pielāgošanai – 7 tūkst. euro.
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Projekta vadības un projekta īstenošanas personāls tiks piesaistīts uz 4.3.3.3. pasākuma projekta īstenošanas laiku. 
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
-
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
1) Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk - Regula 2021/1060); 2) Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu Nr. 1296/2013; 3) Komisijas 2013. gada 18. decembra Regula (ES) Nr. 1407/2013 par Līguma par ES darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam (ES Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 24. decembris, Nr. L 352) (turpmāk –Regula Nr. 1407/2013); 4) Komisijas 2014. gada 27. jūnija Regula (EK) Nr. 717/2014 par Līguma par ES darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam zvejniecības un akvakultūras nozarē (ES Oficiālais Vēstnesis, 2014. gada 28. jūnijs, Nr. L 190) (turpmāk – Regula Nr. 717/2014) attiecībā uz zivsaimniecības uzņēmumiem, kas darbojas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 11. decembra Regulu (ES) Nr. 1379/2013 par zvejas un akvakultūras produktu tirgu kopīgo organizāciju un ar ko groza Padomes Regulas (EK) Nr. 1184/2006 un (EK) Nr. 1224/2009 un atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 104/2000 (ES Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 28. decembris, Nr. L 354); 5) Komisijas 2013. gada 18. decembra Regula (ES) Nr. 1408/2013 par Līguma par ES darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam lauksaimniecības nozarē (ES Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 24. decembris, Nr. L 352) (turpmāk – Regula Nr. 1408/2013); 6) Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Regula 2018/1046).
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
1) Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk - Regula 2021/1060); 2) Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu Nr. 1296/2013; 3) Komisijas 2013. gada 18. decembra Regula (ES) Nr. 1407/2013 par Līguma par ES darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam (ES Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 24. decembris, Nr. L 352) (turpmāk –Regula Nr. 1407/2013); 4) Komisijas 2014. gada 27. jūnija Regula (EK) Nr. 717/2014 par Līguma par ES darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam zvejniecības un akvakultūras nozarē (ES Oficiālais Vēstnesis, 2014. gada 28. jūnijs, Nr. L 190) (turpmāk – Regula Nr. 717/2014) attiecībā uz zivsaimniecības uzņēmumiem, kas darbojas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 11. decembra Regulu (ES) Nr. 1379/2013 par zvejas un akvakultūras produktu tirgu kopīgo organizāciju un ar ko groza Padomes Regulas (EK) Nr. 1184/2006 un (EK) Nr. 1224/2009 un atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 104/2000 (ES Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 28. decembris, Nr. L 354); 5) Komisijas 2013. gada 18. decembra Regula (ES) Nr. 1408/2013 par Līguma par ES darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam lauksaimniecības nozarē (ES Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 24. decembris, Nr. L 352) (turpmāk – Regula Nr. 1408/2013); 6) Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Regula 2018/1046).
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regula 2021/1060, 47. un 50. pants
21.7. un 34.7. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1408/2013, vispārēja atsauce
37. un 42. punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1407/2013, vispārēja atsauce
37.punkts, 42.punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1407/2013, 1. panta 1. punktā
38.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1407/2013, 2. panta 2. punkts, 3. panta 2.punkts
38.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1407/2013, 3. panta 2. punkts, 5.panta 1. un 2.punkts 
38.4. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1407/2013, 1. panta 2.punkts
38.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1407/2013, 7.panta 4.punkts, 8. pants
40. punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1408/2013, 1. panta 1.punkts
38.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1408/2013, 2.panta 2.punkts, 3.panta 3.A punkts
38.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1408/2013, 3.panta 3.A punkts, 5. panta 1., 2., un 3.punkts
38.4. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1408/2013, 1.panta 2.un 3.punkts
38.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 1408/2013, 7.panta 4.punkts un 8.pants
40. punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 717/2014, vispārēja atsauce
37. un 42. punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 717/2014, 1. panta 1.punkts
38.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 717/2014, 3.panta 2.punkts, 2.panta 2.punkts
38.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 717/2014, 3.panta 2.punkts, 5.panta 1., 2. un 3.punkts
38.4. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 717/2014, 1.panta 2. un 3.punkts
38.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula Nr. 717/2014, 7.panta 4.punkts, 8.pants
40.punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula 2021/1057, 1. pielikums
34.10.apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula  2018/1046, 61. pants
34.2.1. un 34.3. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Regula 2021/1060, 64. panta 1. punkta “c” apakšpunkts
18.punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Biedrība "Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija"
Cits
-

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://vktap.mk.gov.lv/public_participations/public_discussions/8e0b5be7-fd73-4788-8136-cc08e89f2f80

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sabiedrība tika aicināta līdzdarboties TA projektu izstrādē, ievietojot TA projektu TAP un aicinot līdz 2023. gada 2. jūnijam sabiedrības pārstāvjus izteikt viedokli. 
Līdz TA projekta virzībai saskaņošanai TAP  tika saņemts A.Frīdenbergas viedoklis, ka pilnīgai viedokļa sniegšanai nepieciešams iepazīties ar TA projektu un anotāciju (skat. arī TA lietai pievienoto papildu dokumentu "Viedokļu pārskats", kas ir vispārpieejams). Atbilstoši telefoniski pārrunātajam minētie dokumenti nosūtīti A.Frīdenbergai.
Papildus LM 2023. gada 28. jūnijā organizēja tikšanos ar biedrību "Latvijas  Sociālās uzņēmējdarbības asociācija", lai pārrunātu TA projektā ietvertos nosacījumus.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Akciju sabiedrība "Attīstības finanšu institūcija Altum"

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

ES fondu vadībā iesaistītās atbildīgās iestādes funkcijas pilda LM, sadarbības iestādes funkcijas – Centrālā finanšu un līgumu aģentūra. Projekta finansējuma saņēmējs – LM.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.3.3. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicinās sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu, tai skaitā personu ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem nodarbinātību.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.3.3. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas netieši veicinās personu ar invaliditāti iekļaušanos nodarbinātībā, tai skaitā nodrošinot viņiem darba vietas/ vides pielāgojumu.
(vispārīgās HP darbības)
- projekta vadībā un īstenošanā tiks ievēroti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas ir nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti;
- projekta vadība un īstenošana notiks personām ar funkcionāliem traucējumiem pielāgotās telpās, tostarp pielāgotas informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams;
- tiks nodrošināts, ka prasībās iepirkumu līgumu izpildītājiem (Iepirkuma nolikumos) tiek izvirzīta prasība nodrošināt, ka pasākumu norises vietai ir iespēja fiziski piekļūt un to var izmantot personas ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem patstāvīgi;
- īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju;
- tiks nodrošināts, ka informācija publiskajā telpā, tai skaitā tīmeklī, ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus;
(specifiskās HP darbības)
- tiks nodrošināti konsultatīva rakstura pasākumi sociālajiem uzņēmumiem un sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem par personu ar invaliditāti nodarbinātības aspektiem.

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.3.3. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas netieši veicinās dzimumu līdztiesību, tai skaitā, piemēram, konsultāciju laikā mazinot stereotipus par "vīriešu" un "sieviešu" profesijām:
(vispārīgās HP darbības)
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu;
- projekta vadībā un īstenošanā sievietēm un vīriešiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas;
- tiks ieviesti nediskriminējoši personāla atlases nosacījumi un prakses, kas veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti, nediskriminē pēc vecuma, rases, reliģiskās piederības vai seksuālās orientācijas;
- projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves līdzsvaru, paredzot elastīga un nepilna laika darba iespēju nodrošināšanu vecākiem ar bērniem un personām, kuras aprūpē tuviniekus;
(specifiskās HP darbības)
- tiks īstenoti mērķtiecīgi komunikācijas pasākumi sievietēm, kas ir bez darba, nav bijušas darba tirgū, ir pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, pirmspensijas vecuma sievietes u.c., koncentrējoties uz tādiem aspektiem kā atbalsta saņemšana sociālās uzņēmējdarbības ietvaros u.c.
 

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris nolūkā sniegt atbalstu 4.3.3.3. pasākuma mērķa grupai veiks 4.3.3.3. pasākuma mērķa grupu personu personas datu apstrādi. Atbalsta sniegšana ir paredzēta tikai un vienīgi 4.3.3.3. pasākuma mērķa grupai. Lai pārbaudītu, vai attiecīgā persona atbilst mērķa grupai, līdz ar to arī ir tiesīga saņemt TA projektā paredzēto atbalstu, tiks veikta šo personu atbilstības izvērtēšana attiecīgajai mērķa grupai.  Šī izvērtējuma ietvaros tiks veikta pārbaude par fiziskām personām, kuras pašas vai kuru darba devēji piesakās  atbalsta saņemšanai:

1) finansējuma saņēmējs pārbaudīs nodarbinātās personas piederību sociālās atstumtības riska grupai valsts informācijas sistēmas "Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēma" daļā  "Sociālo uzņēmumu reģistrs", pārliecinoties, ka persona ir nodarbināta sociālajā uzņēmumā. Ja persona vēl nav iekļauta reģistrā, finansējuma saņēmējs pieprasīs personas darba devējam iesniegt nepieciešamo informāciju;
2) sadarbības partneris pārbaudīs nodarbinātās personas piederību sociālās atstumtības riska grupai, pieprasot personas darba devējam iesniegt nepieciešamo informāciju. Minēto informāciju par personas piederību sociālās atstumtības riska grupai, sadarbības partneris nodos arī finansējuma saņēmējam;
3) finansējuma saņēmējs iegūs informāciju par sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem, no fiziskajām personām konkursa pretendentiem. Sadarbības partneris iegūs informāciju par sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem no finansējuma saņēmēja un no konkursa pretendentiem nolūkā pārbaudīt un pārliecināties, ka ir iegūts sociālā uzņēmuma statuss atbilstoši Sociālā uzņēmuma likumam, kas piešķir tiesības saņemt no sadarbības partnera atbalstu TA projekta 13.1. apakš​​​punktā minētās darbības ietvaros.
Sociālās atstumtības riskam pakļautās grupas personu vārds, uzvārds, personas kods un piederības grupai apliecinājums, ko iepriekš minētās pārbaudes ietvaros apstrādās finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris, ir nepieciešams, lai veiktu datu subjekta viennozīmīgu identificēšanu un atbilstības pārbaudi atbalsta saņemšanai šīs personas darba devējam. Neapstrādājot šīs personas datu kategorijas, sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu personu nepārprotama un viennozīmīga identificēšana, kā arī klasificēšana kā mērķa grupas persona, kurai ir tiesības saņemt atbalstu, nav iespējama, tādējādi darba devējs nevarēs saņemt 4.3.3.3. pasākuma ietvaros paredzēto atbalstu sociālajiem uzņēmumiem. Turklāt personas kods atbilstoši Fizisko personu reģistra likuma 6. panta pirmajai un otrajai daļai ir atzīstams par unikālu identifikatoru, kas ļauj nepārprotami identificēt konkrētu tiesību subjektu.
Fiziskas personas – sociālās uzņēmējdarbības uzsācēja vārds, uzvārds un personas kods ir nepieciešams, lai veiktu datu subjekta viennozīmīgu identificēšanu un attiecīgi sniegtu šai personai atbalstu.
4.3.3.3. pasākuma mērķa grupas personas datu apstrāde tiks veikta uz Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (turpmāk - Regula) 6. panta 1. punkta e) apakšpunkta un uz šī TA projekta 33.10. apakšpunkta pamata. Proti, datu apstrāde ir likumīga, ja apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uzdevumu, ko veic sabiedrības interesēs vai īstenojot pārzinim likumīgi piešķirtās oficiālās pilnvaras.
Papildus jāmin, ka 4.3.3.3. pasākuma ietvaros finansējuma saņēmējs iegūst datus no sociālās atstumtības riskam pakļauto grupu personām, sagatavos dalībnieku pārskatu un iesniegs to sadarbības iestādē (CFLA) caur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu (KPVIS) atbilstoši MK 2023. gada 21. marta noteikumiem Nr. 135 “Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā” (noteikts minēto MK noteikumu 1.pielikumā).[1]
Dati tiks apstrādāti un uzkrāti KPVIS atbilstoši MK 2022. gada 13. decembra noteikumiem Nr.770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu”[2], proti, šie MK noteikumi nosaka gan to, kādi dati glabājas KP VIS, gan arī datu uzglabāšanas termiņu (t.i., 2021.-2027. ES fondu plānošanas periodā līdz 31.12.2039.), kā arī iesaistīto iestāžu lomas, t.sk., kurš ir datu pārzinis u.tml.
TA projekts paredz, ka finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris projekta īstenošanas ietvaros var veikt iepirkumus, kuros arī tiks veikta personas datu apstrāde iepirkuma organizēšanas un iepirkuma līguma noslēgšanas nolūkā. Minētā personas datu apstrāde tiks veikta pamatojoties uz Regulas 6. panta 1. punkta b) un c) apakšpunktu un Publisko iepirkumu likuma 9. panta ceturto daļu, 44., 45. un 46. pantu. Iepirkuma procesa organizēšanas un administrēšanas nolūkā tiks apstrādāti datu subjekta identitātes dati (vārds, uzvārds), adrese, e-pasts, telefona numurs, informācija par pretendenta personāla vai pieaicināta speciālista tehniskām un profesionālām spējām  (pieredze, izglītība, zināšanas, kvalifikācija, amats) un to apliecinoši dokumenti, datu subjekta sniegtā cita informācija, izpildot nolikumā noteiktās prasības. Publisko iepirkumu likums noteic noteikto personas datu apjomu, kuru finansējuma saņēmējam un sadarbības partnerim kā pasūtītājam ir tiesības apstrādāt, savukārt iepirkuma dalībniekiem pienākums sniegt. Personas datu nesniegšanas gadījumā vai sniegšana nepilnā apjomā liegs iespēju piedalīties iepirkuma procedūrā. Piedāvājumus un citus iepirkuma dokumentus finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris glabā 10 gadus pēc iepirkuma līguma noslēgšanas.
TA projekts paredz, ka projekta vadībā iesaistītajam personālam un iepirkumu līgumu izpildītājam ir pienākums parakstīt apliecinājumus par interešu konflikta neesamību saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012, 61. pantu un publisko iepirkumu regulējošiem normatīviem aktiem. Apliecinājuma ieguves ietvaros tiks veikta personas datu apstrāde, ko tieši paredz iepriekš minētie normatīvie akti, uz Regulas 6. panta 1. punkta c) apakšpunkta pamata. Turklāt EK komisija savās vadlīniju 1.pielikumā ir sniegusi norādes uz tā saturu, tai skaitā apstrādājamo datu apjomu, kas atzīstams par minimāli nepieciešamo (https://m.esfondi.lv/upload/00-vadlinijas/EK_vadl_par_interesu_konflikta_identif_publ_iepirk_LV.pdf)
TA projekts paredz personas (atbalstu saņēmēju) datu (vārda, uzvārda un personas koda) apstrādi, jo minētā norma paredz uzkrāt informāciju par atbalstu saņēmušām TA projekta 3. punktā minētajām mērķa grupām. Minētais personas datu apjoms ir atzīstams par minimāli nepieciešamo, lai varētu sasniegt iepriekš minēto personas datu apstrādes nolūku (atbalstu saņēmušo personu uzskaiti). Personas datu apstrāde veicama saskaņā ar Regulas 6. panta 1. punkta c) apakšpunktu un atbilstoši TA projekta nosacījumiem. Finansējuma saņēmējs šos personas datus iesniegs KPVIS atbilstoši MK 2023. gada 21. marta noteikumiem Nr. 135 “Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā”. Vienlaikus personas dati tiek uzkrāti un uzglabāti ne tikai KPVIS, bet arī tiek uzglabāti projekta īstenošanas vietā, ko veic finansējums saņēmējs, īstenojot projektu. Atbilstoši MK 2023. gada 21. marta noteikumu Nr. 135 “Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā” 36. punktam ņemot vērā regulas Nr. 2021/1060 65. pantā ietvertos nosacījumus par projekta rezultātu saglabāšanu un ilgtspēju, sadarbības iestāde pēc tam, kad veikts noslēguma maksājums finansējuma saņēmējam, veic pārbaudi projekta īstenošanas vietā izlases veidā. Regulas Nr.2021/1060 65. panta 1. punkts savukārt paredz, ka ir jāatmaksā iemaksas, kas no fondiem saņemtas darbībai, tostarp investīcijas infrastruktūrā vai produktīvas investīcijas, ja piecu gadu laikā pēc galīgā maksājuma saņēmējam vai attiecīgā gadījumā laikposmā, kas paredzēts valsts atbalsta noteikumos, saistībā ar minēto darbību notiek kādas no šajā punktā minētajām izmaiņām. Tātad finansējuma saņēmējam atbilstoši iepriekš minētajos normatīvajos aktos noteiktajām un Grāmatvedības likuma 28. panta 5. punktā noteiktajām prasībām ir pienākums uzglabāt personas datu saturošu informāciju 5 gadus no noslēguma maksājuma saņemšanas dienas, lai pierādītu maksājuma pieprasīšanas un saņemšanas pamatotību.
Tāpat arī TA projekts paredz, ka finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris uzkrāj datus par šādiem horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītājiem, kas neparedz datu subjektu personas datu apstrādi Regulas 4. panta 2. punkta izpratnē, jo dati tiks uzkrāti statistikas veidā bez datu subjektu identificējošās informācijas.

 
[1] Pieejami: https://m.likumi.lv/ta/id/340622-eiropas-savienibas-fondu-projektu-parbauzu-veiksanas-kartiba-20212027-gada-planosanas-perioda;

[2] Pieejami: https://likumi.lv/ta/id/338014-kartiba-kada-eiropas-savienibas-fondu-2021-2027-gada-planosanas-perioda-nodrosina-ieguldijumu-uzraudzibu-un-izvertesanu.
 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

4.3.3.3. pasākumam ir netieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”. 4.3.3.3. pasākuma projekta ietvaros tiks īstenotas darbības, kas netieši veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu, kā arī tā vadībā un īstenošanā tiks īstenoti vispārīgi un specifiski horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” pasākumi saistībā ar darba devēju izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumu īstenošanu par nediskrimināciju invaliditātes, vecuma, dzimuma, etniskās piederības, reliģiskās pārliecības, dzimumorientācijas dēļ un vienlīdzīgu iespēju principu ievērošanu.
4.3.3.3.pasākums tiks īstenots ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā. 4.3.3.3. pasākuma projekta iesnieguma vērtēšanā tiks definēts horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” specifiskais atbilstības kritērijs (precizējamais kritērijs), par kuru var tikt pieņemts lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu, vai apstiprināšanu ar nosacījumu, ja projekta iesniedzējs nodrošina pilnīgu atbilstību kritērijam lēmumā noteiktajā termiņā un kārtībā. Kritērija neatbilstības gadījumā projekta iesniegums tiks noraidīts.
Finansējuma saņēmējs nodrošinās, ka publiskie iepirkumi tiek veikti saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru un, kur tas ir attiecināms, īstenojot sociāli atbildīgus un inovatīvus iepirkumus.
4.3.3.3. pasākumam nav ietekmes uz horizontālo principu "Klimatdrošināšana”, “Energoefektivitāte pirmajā vietā” un “Nenodarīt būtisku kaitējumu”.
Pielikumi