Anotācija

24-TA-2559: Likumprojekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabinets 2024.gada 11.jūnijā pieņemtajā informatīvajā ziņojumā “Par pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programmu” (Ministru kabineta sēdes protokols Nr. 24 65. §, 24-TA-1403) (turpmāk – Informatīvais ziņojums),  konstatēja, ka cenu atšķirības dēļ reģionos uzbūvēt mājokļus par tirgus būvniecības izmaksām šobrīd nav iespējams - būvniecības izmaksas un iedzīvotāju maksātspēja nav līdzsvarā, būvniecības izmaksas pārsniedz pašvaldību iedzīvotāju ienākumu līmeni un tālāko spēju maksāt īri par dzīvokli. Attiecīgi valsts un pašvaldību sektora uzdevums ir nodrošināt iedzīvotājiem pieejamu īres maksu.
Pašvaldību likuma 4.panta pirmās daļas 10.punkts nosaka, ka pašvaldībai ir  autonomā funkcija sniegt iedzīvotājiem palīdzību mājokļa jautājumu risināšanā, kā arī veicināt dzīvojamā fonda veidošanu, uzturēšanu un modernizēšanu.
Pašvaldību likuma 4.panta otrā, trešā, ceturtā, piektā un sestā daļa nosaka, kā tiek pildīta autonomā funkcija un kā valsts var uzņemties autonomā funkcijā ietilpstoša uzdevuma izpildi, proti, ārējos normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos un kārtībā atsevišķu autonomo funkciju īstenošanā un finansēšanā piedalās valsts, valsts var uzņemties pašvaldības autonomajā funkcijā ietilpstoša uzdevuma izpildi likumā minētajos gadījumos un kārtībā, ievērojot subsidiaritātes un proporcionalitātes principu.
Šobrīd iztrūkst regulējuma, kā valsts var piedalīties pašvaldības autonomajā funkcijā sniegt iedzīvotājiem palīdzību mājokļa jautājumu risināšanā, īstenojot  publiskās un privātās partnerības (turpmāk – PPP) projektu pieejamu īres mājokļu būvniecībai.
Atbilstoši Ministru kabineta 2024.gada 11.jūnja protokollēmuma Nr.24 65§ 9.punktam, Finanšu ministrijai kopīgi ar Ekonomikas ministriju ir uzdots izstrādāt un finanšu ministram līdz 2024. gada 31. decembrim iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā Projekta īstenošanai nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Likumprojekta mērķis ir sniegt palīdzību iedzīvotājiem pieejamu īres dzīvokļu nodrošināšanā, tādējādi radot labvēlīgus apstākļus pašvaldībās darbinieku piesaistei pašvaldības funkciju nodrošināšanai, kā arī darbinieku piesaistei komersantiem, lai sekmētu to saimniecisko darbību pašvaldības administratīvajā teritorijā. Likumprojekts paredz pašvaldības autonomajā funkcijā piedalīties arī valstij, īstenot pieejamu mājokļu programmu publiskās un privātās partnerības veidā, kā arī sedzot daļu no  nepieciešamās dotācijas iztrūkstošās īres daļas segšanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Nākamā diena pēc izsludināšanas (likumprojektam)
Pamatojums
Lai laikus uzsāktu publiskās un privātās partnerības projektu par pieejamu īres mājokļu būvniecību un pašvaldību speciālistiem, radītu to pieejamību, lai veicinātu ekonomisko attīstību reģionos, likumprojektam "Grozījums likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā"" (turpmāk - likumprojekts) nepieciešams stāties spēkā pēc iespējas ātrāk.
Ministru kabineta 2024.gada 11.jūnijā pieņemtā Informatīvā ziņojumā iekļautajā laika grafikā paredzēts, ka VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (turpmāk – VNĪ) 2025. gada augustā slēdz vienošanos ar pašvaldībām atbilstoši Publiskās un privātās partnerības likuma 6.pantam un 2025. gada septembrī Ministru kabinets lemj par projekta finanšu un ekonomiskajiem aprēķiniem, pašvaldību dalību projektā un subsīdijas apmēru. Līdz ar to, nepieciešams veikt grozījumu likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" (turpmāk - Palīdzības likums), nosakot valsts iesaisti pašvaldību autonomās funkcijas izpildē un VNĪ dalību PPP projektā no valsts puses kā publiskā partnera pārstāvi pašvaldību dzīvojamā fonda veidošanā, uzturēšanā un modernizēšanā.
Līdz 2025. gada augustam ir jābūt spēkā ne tikai grozījumam Palīdzības likumā, bet arī pieņemtam Ministru kabineta lēmumam par programmas nosacījumiem, finansēšanas un uzraudzības kārtību, komercdarbības atbalsta regulējuma piemērošanu un valsts kā publiskā partnera pārstāvi, ja nepieciešams deleģējot pārvaldes uzdevumus valsts kapitālsabiedrībai Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajā kārtībā.

 

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Zemu un pieejamu cenu īres dzīvokļu trūkums Pierīgā un reģionos aktuāls jautājums vairākus gadu desmitus. Mājokļu fonds noveco, ēkas nolietojas, to tehniskais stāvoklis netiek vērtēts kā kvalitatīvs, risinājumi ir energoneefektīvi un neatbilst mūsdienu tirgus un kvalitatīvu sadzīves apstākļu prasībām. Pēc neatkarības atgūšanas īres mājokļi Pierīgā un ārpus Rīgas praktiski netika būvēti. Ārpus Rīgas un Pierīgas pēdējo 10 gadu laikā ir uzbūvētas tikai dažas ēkas ar jauniem dzīvokļiem – Vidzemē šajā periodā uzbūvētajās ēkās kopā ir 153 dzīvokļi, Kurzemē 223 dzīvokļi, Zemgalē 116 dzīvokļi, bet Latgalē 21 dzīvoklis.

Izmaksu ziņā pieejamu un būvniecības standartiem un energoefektivitātes prasībām atbilstošu mājokļu trūkums ir viens no iemesliem, kādēļ tiek kavēta valsts iekšējā mobilitāte, un tas netieši izraisa citus negatīvus efektus – ir mazāka iespēja iesaistīt darba tirgū darba meklētājus un bezdarbniekus, tiek kavēta tautsaimniecības izaugsme un padziļināta depopulācija (Eiropas Savienības atveseļošanas un noturības mehānisma plāns. Latvija 2021 – 2026, 168.lpp., 862.rindkopa. https://www.fm.gov.lv/lv/atveselosanas-un-noturibas-mehanisma-plana-2021-2026-gadam-projekts). Izmaksu ziņā pieejamu mājokļu trūkumu uzsver arī OECD 2020. gada 17. jūnijā publicētajā pētījumā “Politikas virzieni mājokļu pieejamības veicināšanai Latvijā” (https://issuu.com/oecd.publishing/docs/latvia_housing_report_web-1), norādot, ka ir novērots privāto investīciju trūkums daudzdzīvokļu īres māju celtniecībā un norādot, ka 44% no mājsaimniecībām nevar atļauties iegādāties mājokli uz tirgus nosacījumiem un ir novērojams pieprasījums pēc cenu ziņā pieejamiem īres mājokļiem, taču nelielā komerciālā īres tirgus rezultātā šīm mājsaimniecībām trūkst izmaksu ziņā pieejamu mājokļu alternatīvu.
Atbalsts īres mājokļu būvniecībai ir pieejams, taču tas ir nepietiekams un nav mērogojams. Attīstības finanšu institūcijas “ALTUM” programma (turpmāk – Altum programma), kas tiek īstenota saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr.459 “Noteikumi par atbalstu dzīvojamo īres māju būvniecībai Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1. reformu un investīciju virziena “Reģionālā politika” 3.1.1.4.i. investīcijas “Finansēšanas fonda izveide zemas īres mājokļu būvniecībai” ietvaros” prasībām ir vērsta uz sociālajām grupām ar zemiem ienākumiem, tā nenosedz sociālās grupas ar augstākiem ienākumiem.

VNĪ 2024.gada pavasarī veica pētījumu ar mērķi noteikt Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju pieprasījumu pēc kvalitatīvu un izmaksu ziņā pieejamiem īres mājokļiem pašvaldībās. Pētījuma ietvaros tika konstatēts, ka:
Vien 7 no 17 apskatītajās pašvaldībās kopš 2015. gada uzbūvētas daudzdzīvokļu ēkas ar vairāk kā 10 mājokļiem.
Piecās pašvaldībās, no kurām trīs ir Pierīgas pašvaldības (Jelgava, Ogre, Ķekava), kopš 2015. gada nav uzbūvēta neviena daudzdzīvokļu māja.
No 6 535 mājokļiem daudzdzīvokļu ēkās, kuras būvētas kopš 2015. gada, 5 252 jeb 80% atrodas Rīgā. Ieskaitot Pierīgu, mājokļu skaits ir 6 325 jeb 97% no kopējiem Latvijā.
Pietiekams piedāvājums pēc dzīvokļiem jaunajos projektos bija vien Rīgā un atsevišķās pašvaldībās Pierīgas reģionā - Salaspils novadā, Mārupes novadā, Jūrmalas valstspilsētā un Ādažu novadā.
Piedāvājums pēc īres mājokļiem 12 no 17 apskatītajās pašvaldībās jaunajā projektā 2023. gadā bija mazāks nekā pieprasījums pēc šādiem dzīvokļiem.
Informatīvais ziņojums konstatēja tirgus nepilnību, kad būvniecības izmaksas un iedzīvotāju maksātspēja nav līdzsvarā, būvniecības izmaksas pārsniedz pašvaldību iedzīvotāju ienākumu līmeni un tālāko spēju maksāt īri par dzīvokli. Cenu atšķirības dēļ reģionos uzbūvēt mājokļus par tirgus būvniecības izmaksām šobrīd nav iespējams. Attiecīgi valsts un pašvaldību sektora uzdevums ir nodrošināt iedzīvotājiem pieejamu īres maksu rodot tirgus nepilnības risinājumu.

Vienlaikus jāņem vērā tas, ka pašvaldībām nav pietiekamu budžeta līdzekļu, ko novirzīt jaunu īres mājokļu būvniecībai, tāpēc viens no risinājumiem ir PPP projekta īstenošana ar komercdarbības atbalstu, kā ietvaros pašvaldībai ir iespēja norēķināties par īres mājokļu būvniecību 20-30 gadu laikā, būtiski mazinot ietekmi uz pašvaldības budžetu (Centrālās finanšu un līgumu aģentūras sagatavots materiāls “Īres mājokļu projekti”, pieejams:  https://www.cfla.gov.lv/lv/ires-majoklu-ppp-projekti#_ftn6). 
Informatīvajā ziņojumā tika secināts, ņemot vērā to, ka darījums ir jāstrukturē ar mērķi panākt mērogojamu ilgtermiņa risinājumu, jānodrošina, lai projekta mērogs ir piemērots plašam finansētāju lokam, kā arī to, ka valstij ir jānodrošina pieprasījuma agregēšana. Tika secināts, ka vislielākā pieredze nekustamo īpašumu pārvaldīšanā un programmas īstenošanai ir VNĪ, kuras valsts kapitāldaļu turētājs ir Finanšu ministrija, attiecīgi tika nolemts, ka programmas īstenotājs ir VNĪ. 

Pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programma paredz nodrošināt jaunu mājokļu dzīvojamā fonda izbūvi pašvaldībās pēc iespējas īsākā laikā un augstākā kvalitātē.

Pieejamu cenu īres mājokļi nav sociālie mājokļi, bet gan mājokļi, kuri ir koncentrēti uz pieejamību galalietotājiem, kas var īrēt mājokli ar pieņemamu standartu, atstājot pietiekamus ienākumus būtisku ar mājokli nesaistītu izdevumu segšanai.

Informatīvajā ziņojumā VNĪ ir uzdots sadarbībā ar Eiropas Investīciju banku uzsākt finanšu ekonomisko aprēķinu izstrādi. VNĪ nodrošinās programmas FEA izstrādi un kompetento institūciju atzinumu saņemšanu, pieņemot, ka vadošais publiskā partnera pārstāvis būs VNĪ un programma tiks īstenota kopā ar citiem publiskajiem partneriem – pašvaldībām, pamatojoties uz attiecīgo pašvaldību domju pieņemtajiem lēmumiem par dalību programmā, noslēdzot nodomu protokolus pirms FEA izstrādes. Pašvaldības kā publiskie partneri pievienosies VNĪ sagatavotajam partnerības iepirkuma līgumam, nodos augstas gatavības projekta īstenošanas zemi lietošanā un apsaimniekošanā privātajam partnerim, uzņemsies programmas pieejamības risku (veiks īrnieku atlasi un līdzfinansēs īres maksas (kompensēs vispārējas tautsaimnieciskas nozīmes pakalpojuma (turpmāk - VTNP)  sniedzēja neto izmaksas), ievērojot iedzīvotāju maksātspēju un tirgus nepilnības apmēru), izstrādās VTNP kritērijus programmas īstenošanai savā administratīvajā teritorijā, pieejamības periodā maksās pieejamības maksājumu privātajam partnerim pa tiešo vai ar VNĪ iesaisti (saskaņā ar FEA rekomendēto darījuma struktūru). VTNP uzlicējs būs publiskais partneris, bet FEA tiks izvērtēts un ieteikts labākais iespējamais risinājums VTNP pakalpojuma sniedzējam. VTNP pakalpojuma sniedzējs saņems ieņēmumus no īres maksas.

Programmas pirmajā lotē tiks paredzēta vismaz 1000 pieejamu cenu īres dzīvokļu izbūve līdz 2030. gadam ar kopējām investīcijām ap 100 miljoniem euro, precīzs apjoms tiks noteikts FEA ietvaros, kura izstrāde tiks veikta sadarbībā ar Eiropas Investīciju banku. Projekts tiks strukturēts pēc “privātais partneris projektē, būvē, finansē, uztur, apsaimnieko” modeļa ar mērķi, ka PPP līguma aktīvi tiks uzskaitīti privātā partnera bilancē, projektam neradot negatīvu ietekmi uz vispārējās valdības budžeta bilanci un parādu, publiskā sektora pieejamības maksājumu iekļaujot valsts un pašvaldību budžetu izdevumos no 2030. gada, vienlaikus ar mājokļa pieejamību iedzīvotājiem. Ņemot vērā  Latvijā pastāvošo ģeogrāfisko un darba tirgus nepilnību, projekta ietvaros ir paredzēts valsts subsīdijas elements, kura struktūra ir aprakstīta Informatīvā ziņojuma 4.sadaļā. Turklāt Programma paredz, ka pēc publiskās un privātās partnerības līguma termiņa beigām pašvaldības saņem īpašumā zemi un izbūvētos mājokļus.

2024. gada 2. oktobrī 13 pašvaldību vadītāji parakstīja nodomu protokolu par konceptuālu dalību Programmā, nodrošinot mājokļu izbūvei piemērotu zemesgabalu un definējot pašvaldības sākotnējo pieprasījumu pēc pieejamās īres dzīvokļiem. Uz nodomu protokolu parakstīšanas brīdi ir secināms, ka pašvaldību pieprasījums ir līdz 2266 pieejamas cenas īres dzīvokļi - Daugavpilī (120), Rēzeknē (60), Kuldīgā (50), Liepājā (250), Jelgavā (130), Jēkabpilī (130-150), Valmierā (150), Ķekavā (48), Olainē (50), Alūksnē (48), Cēsīs (100), Siguldā (110) un Rīgā (1000). Precīzu dzīvokļu skaitu būs iespējams noteikt pēc finanšu aprēķinu veikšanas 2025. gadā.

Informatīvajā ziņojuma 5.sadaļā ir veikts projekta (turpmāk – Projekts) komercdarbības atbalsta regulējuma, konkurences ierobežošanas regulējuma izvērtējums. Pastāvošās tirgus nepilnības ietvaros, kur iedzīvotāju maksātspēja ir ierobežota,  būvniecības uzņēmumi nav motivēti (esošajos tirgus apstākļos privātajam partnerim nav komerciālās intereses par pieejamās īres māju projektiem,  jo ar tirgus īres maksām nav iespējams atpelnīt privātā partnera investīcijas un saprātīgo peļņu) radīt jaunas dzīvojamās platības, līdz ar ko pašvaldības atbilstoši Pašvaldību likuma 4. panta pirmās daļas 10. punktam var sniegt palīdzību iedzīvotājiem dzīvokļa jautājumu risināšanā, kā arī veicināt dzīvojamā fonda veidošanu, uzturēšanu un modernizēšanu. Tas nozīmē publisko līdzekļu izmantošanu īres tirgū, līdz ar to pašvaldībai, sniedzot atbalstu, jāņem vērā Komercdarbības atbalsta kontroles likums.
Vienlaikus jāņem vērā tas, ka pašvaldībām nav pietiekamu budžeta līdzekļu, ko novirzīt jaunu īres mājokļu būvniecībai, tāpēc viens no risinājumiem ir PPP projekta īstenošana ar komercdarbības atbalstu, kā ietvaros pašvaldībai ir iespēja norēķināties par īres mājokļu būvniecību 20-30 gadu laikā, būtiski mazinot ietekmi uz pašvaldības budžetu (Centrālās finanšu un līgumu aģentūras sagatavots materiāls “Īres mājokļu projekti”. Avots pieejams https://www.cfla.gov.lv/lv/ires-majoklu-ppp-projekti#_ftn6). Līdz ar to PPP projekta ietvaros primāri atbalstu nepieciešams sniegt tieši iedzīvotājiem, kuriem nav nepieciešams sociālais atbalsts (saimnieciskās funkcijas ietvaros, uz ko attiecas komercdarbības atbalsts), jo iedzīvotājiem, kuriem tāds ir nepieciešams, ir pieejami arī citi atbalsta veidi, kas iedzīvotājiem ar augstāku ienākumu līmeni nav pieejami.

Atbilstoši Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5.pantam, lai finansiālo palīdzību komercdarbības veicināšanai uzskatītu par komercdarbības atbalstu komercsabiedrībai (saimnieciskajai darbībai), tai jāatbilst visām komercdarbības pazīmēm. Analīze liecina, ka plānotais atbalsts atbilst visām četrām komercdarbības atbalsta pazīmēm:

 1. Finansiālo palīdzību tieši vai pastarpināti sniedz no valsts, pašvaldības vai Eiropas Savienības līdzekļiem, finanšu līdzekļiem, pār kuriem valsts vai pašvaldības institūcijām vai to pilnvarotām juridiskajām personām ir kontrolējoša ietekme, vai citiem publiskiem līdzekļiem, un par finansiālās palīdzības noteikšanu ir atbildīga valsts vai pašvaldības institūcija vai tās pilnvarota juridiskā persona.
Tā kā pašvaldība kompensēs tirgus nepilnību, saimnieciskās darbības veicēja (piemēram, privāta partnera vai pašvaldības kapitālsabiedrības) zaudējumus sedzot no pašvaldības publiskajiem līdzekļiem, pirmā pazīme atbilst komercdarbības atbalstam.

 2. Saņemot finansiālo palīdzību, komercsabiedrība iegūst ekonomiskas priekšrocības, kādas tā nevarētu iegūt tirgus apstākļos vai tad, ja komercdarbības atbalsts netiktu sniegts.
Saimnieciskās darbības veicējs šajā gadījumā iegūs ekonomisko priekšrocību kā finansiālās palīdzības saņēmējs, kuram tiks segti zaudējumi, ja tādi radīsies saimnieciskās darbības rezultātā. Tirgus apstākļos šāda finansiāla palīdzība nebūtu iespējama, līdz ar to otrā pazīme atbilst komercdarbības atbalstam.

 3. Finansiālā palīdzība neattiecas uz visām komercsabiedrībām vienādi, bet ir paredzēta komercsabiedrībām atkarībā no to lieluma, darbības veida vai atrašanās vietas, kā arī citiem diferencējošiem kritērijiem vai arī ir paredzēta tikai konkrētai komercsabiedrībai.
Saimnieciskās darbības veicējs iegūs īpašas vai ekskluzīvas tiesības sniegt īres pakalpojumus iedzīvotāju grupām, ko pašvaldība būs īpaši nodefinējusi, par īres maksu, kas var būt zemāka, nekā tirgū. Līdz ar to trešā pazīme atbilst komercdarbības atbalstam.

 4. Finansiālā palīdzība ietekmē tirdzniecību un izkropļo konkurenci Eiropas Savienības iekšējā tirgū.
Finansiālā palīdzība nostiprinās saimnieciskās darbības veicēja stāvokli attiecībā pret citām konkurējošām komercsabiedrībām Eiropas Savienības iekšējā tirgū, līdz ar to ceturtā pazīme atbilst komercdarbības atbalstam.

Atkarībā no tirgus apstākļiem pastāv risks, ka īres maksājumi no īrniekiem būs nepietiekami, vai arī, ka piemērojamie īres maksājumi netiks iekasēti vai citādi atgūti no īrniekiem, kā rezultātā, īres maksājumi nenosegs pieejamības maksājuma apmēru.

Lai publiskais partneris varētu segt minēto starpību starp mājokļa kopējām reālajām izmaksām par vienu kvadrātmetru un izsolē (tirgū) nosolīto īres maksu par vienu kvadrātmetru, nepieciešams identificēt komercdarbības atbalsta tiesiskajā ietvarā noteiktos nosacījumus, atbilstoši kuriem publiskai partneris šādu atbalstu drīkst sniegt.

Esošajā tiesiskajā regulējumā kā vispiemērotākais komercdarbības atbalsta veids ir identificēts atbilstoši Eiropas komisijas lēmumam Nr. 2012/21/ES par VTNP sniegšanu. Uz minēto norāda arī Metodoloģisks palīgmateriāls komercdarbības atbalsta kontroles jomā “Komercdarbības atbalsta kontroles regulējums vispārējas tautsaimnieciskas nozīmes pakalpojumu jomā”, kur ir noteikts, ka: “Ja valsts vai pašvaldība plāno atbalstu sniegt tādu pakalpojumu nodrošināšanai, kas svarīgi iedzīvotājiem, ir ieteicams izskatīt iespēju piemērot Eiropas Komisijas izstrādāto komercdarbības atbalsta regulējumu vispārējas tautsaimnieciskas nozīmes pakalpojumu sniegšanai.” (Metodoloģisks palīgmateriāls komercdarbības atbalsta kontroles jomā “Komercdarbības atbalsta kontroles regulējums vispārējas tautsaimnieciskas nozīmes pakalpojumu jomā” 5.lpp. https://www.fm.gov.lv/lv/media/502/download). VTNP sniegšana ir saimnieciskā darbība, ko tirgus dalībnieki vieni paši bez komercdarbības atbalsta sniegt nespēj, vienlaikus nodrošinot, ka pakalpojums ir bez diskriminācijas (tostarp saistībā ar cenu, kvalitāti, nepārtrauktību un piekļuvi pakalpojumam) pieejams visiem iedzīvotājiem. VTNP tiek sniegti sabiedrības interesēs. VTNP noteikšana konkrētajā gadījumā ir pamatota, jo ir konstatēta tirgus nepilnība.

VTNP sniegšanas gadījumā komercdarbības atbalsts ir neto izmaksu (Infografika. VTNP kompensācijas noteikšanas metodes. https://www.fm.gov.lv/lv/media/8505/download) un saprātīgas peļņas (“Saprātīga peļņa” nozīmē kapitāla rentabilitātes koeficientu, kas būtu vajadzīgs tipiskam uzņēmumam, apsverot pakalpojuma ar vispārēju tautsaimniecisku nozīmi sniegšanu visā pilnvarojuma periodā, ņemot vērā riska līmeni) kompensācija pakalpojuma sniedzējam. Kompensācija par VTNP sniegšanu nevar būt lielāka par neto izmaksu un saprātīgas peļņas kopsummu.

VTNP aktivitātēm ir noteikts kompensācijas robežlielums – vidēji 15 miljoni euro gadā visā pilnvarojuma periodā. Par jebkādu finansējumu, kas pārsniedz šo robežlielumu, ir jāpaziņo Eiropas Komisijai saskaņā ar VTNP nostādnēm. VTNP pakalpojumu sniedzēja pilnvarojuma periods nepārsniedz 10 gadus, taču VTNP lēmumā tiek pieļauts ilgāks laiks gadījumos, kad ir nepieciešams vērā ņemams paša VTNP sniedzēja ieguldījums, kurš jāamortizē periodā, kas ir ilgāks par 10 gadiem. ( Komercdarbības atbalsta kontroles regulējums vispārējas tautsaimnieciskas nozīmes pakalpojumu jomā https://www.fm.gov.lv/lv/media/502/download) Projekta ietvaros, plānots garāks VTNP pakalpojuma sniegšanas periods, ņemot vērā būtiskos privātā kapitāla ieguldījumus, kā arī plānoto ēku kalpošanas laiku, kas publiskajam partnerim PPP līguma beigās tiks nodoti pēc iespējas augstākā kvalitātē.

Altum programmā izstrādātais VTNP risinājums un pašvaldību saistošajos noteikumos izstrādātie VTNP kritēriji ir vēsti uz sociālajām grupām ar zemiem ienākumiem, tas nenosedz sociālās grupas ar augstākiem ienākumiem.

Vadības grupas izstrādātā Projekta ietvaros tiek paredzēts novērst pastāvošo tirgus nepilnību un sniegt palīdzību iedzīvotājiem dzīvokļa jautājumu risināšanā sociālās grupas ar augstākiem ienākumiem, līdz ar ko projekta īstenošanai pašvaldību saistošajos noteikumos Projekta īstenošanai ir jāizstrādā jaunie VTNP kritēriji, kas nav vēsti uz sociālajām grupām ar zemiem ienākumiem. Attiecīgi arī noteiktai kompensācijas robežlielums - vidēji 15 miljoni euro gadā visā pilnvarojuma periodā – attiecās atsevišķi uz Altum programmu un atsevišķi uz Projektu.

Projekta ietvaros ir paredzēts, ka VTNP attiecās uz īres maksām. Apsaimniekošanas pakalpojumu tirgū, tirgus nepilnība nav konstatēta, attiecīgi VTNP nav paredzēts attiecināt uz Projekta ietvaros sniedzamajiem apsaimniekošanas pakalpojumiem.

Projekta ietvaros ir plānots, ka pašvaldība ir VTNP sniegšanas pienākuma saistības uzlicēja, bet VTNP pakalpojuma sniedzējs – privātais partneris (komersants). Šobrīd notiek FEA izstrāde,  kuru ietvarā konsultanti padziļināti vērtēs arī valsts atbalsta jautājumu.

Ja VTNP uzlicējs ir publiskais partneris, bet VTNP sniedzējs privātais partneris, pieprasījuma risks ir dalīts (to vienlaicīgi uzņemas gan privātais, gan publiskais partneris), jo ieņēmumus no īres saņems privātais partneris, un tas būs ieinteresēts nodrošināt pēc iespējas lielāku izīrējamās platības noslodzi, lai maksimizētu savu peļņu. Tomēr daļu pieprasījuma riska būs jāuzņemas arī publiskajam partnerim, jo tas noteiks īrnieku atbilstības kritērijus (VTNP kritērijus), kas ierobežos privātā partnera saimniecisko darbību.

Tā kā notiek FEA izstrāde, subsīdijas elementa apmērs precīzi tiks noteikts FEA ietvaros. Ņemot vērā, ka šobrīd plānoto subsīdijas apmēra sadalījumu starp pašvaldībām un valsti noteikt nav iespējams, VNĪ pēc FEA izstrādes līdz 2025.gada 1.jūnijam kopīgi ar FM ir jāsagatavo priekšlikums par valsts un pašvaldību ilgtermiņa saistību iespējamo apmēru projekta ietvaros plānotā pieejamības maksājuma līdzfinansēšanai  2025.gadā, kur tai skaitā tiks iekļauts risinājums, ka valsts uzrauga atbalsta piešķiršanas un izlietošanas procesu, lai izvairītos no iespējamiem pārkāpumiem un nodrošinātu, ka atbalsts tiek izmantots atbilstoši plānotajam mērķim. Minēto paredz arī izstrādātais likumprojekts, kas paredz, ka Ministru kabinets lemj par programmas nosacījumiem, finansēšanas kārtību, komercdarbības atbalsta regulējuma piemērošanu.

 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Nepieciešams noteikt regulējumu, kas ļautu valstij piedalīties pašvaldības autonomās funkcijas izpildē, nosakot valsts iesaisti pašvaldību autonomās funkcijas izpildē un VNĪ dalību PPP projektā no valsts puses kā publiskā partnera pārstāvi pašvaldību dzīvojamā fonda veidošanā, uzturēšanā un modernizēšanā.
Risinājuma apraksts
Ar likumprojektu paredzēts papildināt Palīdzības likuma 27.1 pantu ar sesto daļu, nosakot, ka valsts var sniegt palīdzību speciālistam, daļēji sedzot dzīvojamo telpu īres maksu, ja pašvaldībā nepieciešami speciālisti tās funkciju nodrošināšanai pārvaldes jomā, kā arī speciālisti komersantiem, kas darbojas katrā konkrētā pašvaldībā, lai sekmētu saimniecisko darbību pašvaldības administratīvajā teritorijā. Valsts šādai palīdzībai var veidot un īstenot pieejamu mājokļu programmu, īstenojot to publiskās un privātās partnerības veidā. Ministru kabinets lemj par programmas nosacījumiem, finansēšanas un uzraudzības kārtību, komercdarbības atbalsta regulējuma piemērošanu un nosaka valsts kā publiskā partnera pārstāvi, ja nepieciešams deleģējot pārvaldes uzdevumus valsts kapitālsabiedrībai Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajā kārtībā. Tās pašvaldības, kas iesaistās šajā programmā, saistošajos noteikumos paredz speciālistu kategorijas, kurām nepieciešams sniegt palīdzību, un to atlases kritērijus.
Tiek paredzēts, ka pašvaldības, kas iesaistās PPP projektā, ir atbildīgas par pieprasījuma nodrošināšanu konkrētajā pašvaldībā pēc pieejamiem īres dzīvokļiem. Tiek paredzēts, ka pašvaldības veic īres tiesību izsoles tām speciālistu kategorijām, kuras ir noteiktas ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Pēc izsoles pašvaldības ar īrniekiem slēdz īres līgumu, kurā noteikts, kādu daļu no īres maksas sedz pašvaldība un valsts. Privātais partneris, kurš iesaistās PPP projektā, iepirkuma procedūrā būs noteicis to pieejamības maksājuma apmēru, ko vēlas saņemt par veiktajiem ieguldījumiem jaunu mājokļu būvniecībā. Starpību starp nosolīto īres maksu un nepieciešamo pieejamības maksājumu segs pašvaldības un/vai valsts dotācija privātajam partnerim. Precīzu proporciju starp pašvaldības un valsts dotāciju noteiks FEA, kas šobrīd tiek aprēķināti PPP projektā. Līdz ar to noteiktām speciālistu kategorijām būs pieejami jauni, moderni īres dzīvokļi par kuriem speciālisti maksās īres maksu, kuru gatavi maksāt īrnieki konkrētajā pašvaldībā, bet privātais partneris saņems dotāciju no pašvaldības un/vai valsts, atpelnot savas investīcijas.
Atbilstoši Ministru kabineta 2022. gada 2. novembra protokollēmuma "Informatīvais ziņojums "Par pašvaldību saistošo noteikumu izdošanas pilnvarojumu"" 22-TA-407 (prot.Nr.55, 37.§) 3.punktam, izstrādājot tiesību akta projektu, kurā ietverts deleģējums pašvaldībām izdot saistošos noteikumus, tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumā (anotācijā) ir jāiekļauj deleģējuma nepieciešamības izvērtējumu ar pamatojumu deleģētā jautājuma atšķirīgam noregulējumam pašvaldībās, kā arī jāskaidro deleģējuma apjomu. Eiropas vietējo pašvaldību hartas 4.panta trešā daļa nosaka, ka pamatā valsts pienākumus pēc iespējas realizē tā vara, kas atrodas vistuvāk pilsoņiem. Uzdodot kāda pienākuma izpildi citai varai, ņem vērā uzdevuma apjomu un būtību, kā arī efektivitātes un ekonomijas nosacījumus. Jautājums par to, kurā līmenī attiecīgais tiesiskais regulējums ir nosakāms, ir atkarīgs no tā, vai nepieciešama dažādība vai vienāds regulējums. Konkrētajā gadījumā ir lietderīgi saglabāt dažādības iespēju dažādās teritorijās un decentralizētu kārtību. Atšķirīgā regulējuma pamatojums ir iekļauts anotācijas 1.3.punktā analīzē par valsts atbalsta jautājumiem, kā arī pētījumā par iedzīvotāju maksātspēju un pieprasījumu pēc jauniem īres dzīvokļiem (10 republikas valstspilsētās, kā arī Ādažos, Cēsīs, Ķekavā, Mārupē, Olainē, Salaspilī, Siguldā)”  [https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/115842]. Speciālistu kategorijas, kurām nepieciešams sniegt palīdzību, un to atlases kritērijus konkrētās pašvaldībās precīzāk varēs noteikt pēc FEA izstrādes. Ir paredzēts, ka VNĪ nodrošinās programmas FEA izstrādi un kompetento institūciju atzinumu saņemšanu, pieņemot, ka vadošais publiskā partnera pārstāvis būs VNĪ un programma tiks īstenota kopā ar citiem publiskajiem partneriem – pašvaldībām, pamatojoties uz attiecīgo pašvaldību domju pieņemtajiem lēmumiem par dalību programmā, noslēdzot nodomu protokolus pirms FEA izstrādes. Pašvaldības kā publiskie partneri pievienosies VNĪ sagatavotajam partnerības iepirkuma līgumam, nodos augstas gatavības projekta īstenošanas zemi lietošanā un apsaimniekošanā privātajam partnerim, uzņemsies programmas pieejamības risku (veiks īrnieku atlasi un līdzfinansēs īres maksas - VTNP  sniedzēja neto izmaksas), ievērojot iedzīvotāju maksātspēju un tirgus nepilnības apmēru), izstrādās VTNP kritērijus programmas īstenošanai savā administratīvajā teritorijā, pieejamības periodā maksās pieejamības maksājumu privātajam partnerim pa tiešo vai ar VNĪ iesaisti (saskaņā ar FEA rekomendēto darījuma struktūru). VTNP uzlicējs būs publiskais partneris, bet FEA tiks izvērtēts un ieteikts labākais iespējamais risinājums VTNP pakalpojuma sniedzējam. VTNP pakalpojuma sniedzējs saņems ieņēmumus no īres maksas. Turklāt, Ministru kabineta 2024.gada 11.jūnija Informatīvajā ziņojumā, pēc tajā veiktās analīzes, valdība ir devusi mandātu VNĪ sadarbībā ar pašvaldībām kā publiskajam partnerim īstenot projektu, kā arī veica izvērtējumu ar pamatojumu deleģētā jautājuma atšķirīgam noregulējumam pašvaldībās. Ir paredzēts, ka saistošos noteikumus pašvaldības izstrādās pašas, ievērojot Palīdzības likuma III1 nodaļā “Dzīvojamo telpu izīrēšana kvalificētiem speciālistiem” paredzēto regulējumu.
Likumprojektā noteikts deleģējums Ministru kabinetam lemt par programmas nosacījumiem, finansēšanas un uzraudzības kārtību, komercdarbības atbalsta regulējuma piemērošanu, kā arī Ministru kabinetam paredzēts noteikt valsts kā publiskā partnera pārstāvi, ja nepieciešams deleģējot pārvaldes uzdevumus valsts kapitālsabiedrībai Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajā kārtībā. Programmas nosacījumi, finansēšanas un uzraudzības kārtība attieksies uz programmas ieviesēju (VNĪ, ar kuru tiks slēgts deleģējuma līgums), kurš iepirkuma procesā definēs privātā partnera piesaistīšanas nosacījumu un šī iepirkuma rezultātā publiskie partneri (valsts kā publiskā partnera pārstāvis VNĪ un pašvaldības) slēgs PPP līgumu ar izvēlēto privāto partneri. Līdz ar to Ministru kabineta noteiktie programmas nosacījumi, finansēšanas un uzraudzības kārtība tiešā veidā neattieksies uz privāto partneri vai pašvaldības noteiktajiem speciālistiem. Ar privāto partneri tiek paredzēts slēgt PPP līgumu, kurā tiks iekļauti šie nosacījumi, savukārt pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem  paredzēs speciālistu kategorijas, kurām nepieciešams sniegt palīdzību, un to atlases kritērijus. Deleģējuma līgums ar VNĪ tiek slēgts uz PPP līguma laiku, kas paredzēts līdz 30 gadiem, līdz ar to saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 45. panta pirmo daļu par deleģējumu lems Ministru kabinets. Lai to īstenotu, Finanšu ministrija virzīs Ministru kabineta rīkojuma projektu, atbilstoši Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumu Nr. 606 “Ministru kabineta kārtības rullis” noteiktajā kārtībā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Informatīvajā ziņojumā “Par pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programmu” iekļauta izmaksu un ieguvumu analīze. Konkrētāki aprēķini tiks veikti FEA. 

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

Nosaukums
Informatīvais ziņojums “Par pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programmu” (https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/c2bcac5f-e77f-4d99-acc8-ed07ed1c510a)
Apraksts
Ar finanšu ministra 2023.gada 21.decembra rīkojumu Nr.509 tika izveidota vadības grupa “Par vadības grupas izveidi zemu un pieejamu cenu īres dzīvokļu privātās un publiskās partnerības risinājumu izstrādei” (turpmāk  – Vadības grupa), kurai tika noteikts uzdevums izstrādāt zemu un pieejamu cenu īres dzīvokļu privātās un publiskās partnerības iespējamo risinājumu ietvaru, piedāvāto PPP struktūru, ieviešanas nosacījumus un grafiku. Vadības grupas sastāvā ir komisijas locekļi, kas pārstāv Finanšu ministriju, Centrālo finanšu un līgumu aģentūru, Ekonomikas ministriju, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju, Attīstības finanšu institūciju “ALTUM” (turpmāk – Altum), VNĪ,  VSIA “Latvijas Valsts ceļi”, kā arī Ministru prezidentes ārštata padomnieks reģionālajos jautājumos.

Ņemot vērā esošo tirgus nepilnību valsts pilsētās, Pierīgas un reģionu pašvaldībās, kā arī pētījumā konstatēto nepieciešamību pēc pieejamās īres dzīvokļiem Rīgā,  programma ir vērsta uz pieejamu cenu īres dzīvokļu būvniecību un apsaimniekošanu. Projekta pirmajā kārtā VNĪ izvērtēs iespēju īstenot aktivitātes Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Ogrē, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā, Ventspilī, kā arī Ādažos, Cēsīs, Ķekavā, Mārupē, Olainē, Salaspilī, Siguldā. Precīzākas projekta aprises tiks iezīmētas  FEA aprēķinos.
Vadības grupa sagatavoja informatīvo ziņojumu “Par pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programmu”, ko Ministru kabinets izskatīja 2024.gada 11.jūnijā.

Atbilstoši Ministru kabineta 2024.gada 11.jūnja protokollēmuma Nr.24 65§ (https://tapportals.mk.gov.lv/meetings/protocols/ef74e09f-d3a5-43ae-8bcf-776c1f48cb49#meeting-protocol-preview-65) 9.punktam, Finanšu ministrijai kopīgi ar Ekonomikas ministriju ir uzdots izstrādāt un finanšu ministram līdz 2024. gada 31. decembrim iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā Projekta īstenošanai nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos.
Nosaukums
Pētījums par iedzīvotāju maksātspēju un pieprasījumu pēc jauniem īres dzīvokļiem (10 republikas valstspilsētās, kā arī Ādažos, Cēsīs, Ķekavā, Mārupē, Olainē, Salaspilī, Siguldā)”  [https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/115842]
Apraksts
VNĪ laika posmā no 2024.gada marta līdz 2024.gada jūnija vidum veica pētījumu par iedzīvotāju maksātspēju un pieprasījumu pēc jauniem īres dzīvokļiem (10 valstspilsētās,  kā arī Ādažos, Cēsīs, Ķekavā, Mārupē, Olainē, Salaspilī, Siguldā). No pētījumā prognozētajiem maksātspējas rādītājiem secināms, ka pieprasījums pēc īres mājokļiem jaunajos projektos pārsniedz pašvaldību vēlamo pieejamo īres dzīvokļu skaitu. Precīzākas projekta aprises tiks iezīmētas  FEA. 

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Kvalificēti darbinieki reģionos
Ietekmes apraksts
Ņemot vērā esošo tirgus nepilnību valsts pilsētās, Pierīgas un reģionu pašvaldībās, kā arī pētījumā konstatēto nepieciešamību pēc pieejamās īres dzīvokļiem Rīgā, programma ir vērsta uz pieejamu cenu īres dzīvokļu būvniecību un apsaimniekošanu. Projekta pirmajā kārtā VNĪ izvērtēs iespēju īstenot aktivitātes Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Ogrē, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā, Ventspilī, kā arī Ādažos, Cēsīs, Ķekavā, Mārupē, Olainē, Salaspilī, Siguldā. Precīzākas projekta aprises tiks iezīmētas finanšu un ekonomiskajos aprēķinos.

Pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programma paredz nodrošināt jaunu mājokļu dzīvojamā fonda izbūvi pašvaldībās pēc iespējas īsākā laikā un augstākā kvalitātē.

Pieejamu cenu īres mājokļi nav sociālie mājokļi, bet gan mājokļi, kuri ir koncentrēti uz pieejamību galalietotājiem, kas var īrēt mājokli ar pieņemamu standartu, atstājot pietiekamus ienākumus būtisku ar mājokli nesaistītu izdevumu segšanai.

Programmā ir paredzēts, ka pašvaldības kā publiskie partneri pievienosies VNĪ sagatavotajam partnerības iepirkuma līgumam, nodos augstas gatavības projekta īstenošanas zemi lietošanā un apsaimniekošanā privātajam partnerim, uzņemsies programmas pieejamības risku (veiks īrnieku atlasi un līdzfinansēs īres maksas (kompensēs VTNP sniedzēja neto izmaksas), ievērojot iedzīvotāju maksātspēju un tirgus nepilnības apmēru), izstrādās VTNP kritērijus programmas īstenošanai savā administratīvajā teritorijā, pieejamības periodā maksās pieejamības maksājumu privātajam partnerim pa tiešo vai ar VNĪ iesaisti (saskaņā ar FEA rekomendēto darījuma struktūru). VTNP uzlicējs būs publiskais partneris, bet FEA tiks izvērtēts un ieteikts labākais iespējamais risinājums VTNP pakalpojuma sniedzējam (privātais vai publiskais partneris). VTNP pakalpojuma sniedzējs saņems ieņēmumus no īres maksas.

Izstrādājot VTNP kritērijus, pašvaldības noteiks iedzīvotāju kategorijas, kas ir tiesīgas saņemt programmā paredzēto atbalstu. Līdz ar ko tās pašvaldības, kas iesaistās šajā programmā, saistošajos noteikumos paredz speciālistu kategorijas, kurām nepieciešams sniegt palīdzību.

Ņemot vērā  Latvijā pastāvošo ģeogrāfisko un darba tirgus nepilnību, projekta ietvaros ir paredzēts valsts subsīdijas elements, kura struktūra ir aprakstīta Informatīvā ziņojuma 4.sadaļā.

Līdz ar ko pašvaldības un valsts sniegts atbalsts ietekmēs kvalificēto speciālistu piesaisti reģionos.
Juridiskās personas
  • visi uzņēmumi
Ietekmes apraksts
Ietekmēs visus uzņēmumus reģionos, kuru darbiniekiem pašvaldības saistošajos noteikumos tiks paredzēts sniegt palīdzību pieejamu īres dzīvokļu nodrošināšanai, tādejādi radot labvēlīgus apstākļus darbinieku piesaistei uzņēmumos.
Nozare
Visas nozares
Nozaru ietekmes apraksts
Pašvaldības, kas iesaistās programmā, saistošajos noteikumos noteiks nozaru speciālistu kategorijas, kurām nepieciešams sniegt palīdzību tās teritorijā. 

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Uzbūvētie īres mājokļi nodrošinās iedzīvotāju iekšējo mobilitāti uz reģioniem ar pieaugošu nodarbinātību.

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
Labvēlīgi ietekmēs uzņēmumus reģionos, kuru darbiniekiem pašvaldības saistošajos noteikumos tiks paredzēts sniegt palīdzību pieejamu īres dzīvokļu nodrošināšanai, tādējādi radot labvēlīgus apstākļus darbinieku piesaistei uzņēmumos.

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Grozījumi Palīdzības likumā veicinās dzīvojamā fonda būvniecību pašvaldību teritorijās, kā rezultātā tiks stimulēts pieprasījums pēc dažādu būvniecības procesu speciālistiem. Uzbūvētie īres mājokļi nodrošinās iedzīvotāju iekšējo mobilitāti uz reģioniem ar pieaugošu nodarbinātību.

2.3. Administratīvo izmaksu novērtējums juridiskām personām

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Administratīvā sloga novērtējums fiziskām personām

Vai projekts skar šo jomu?

2.5. Atbilstības izmaksu novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-

4.1.1. Grozījumi Ministru kabineta 2005.gada 5.aprīļa noteikumos Nr.237 “Kārtība, kādā pašvaldībām piešķiramas valsts mērķdotācijas dzīvokļa jautājumu risināšanai”

Pamatojums un apraksts
Tā kā šobrīd notiek FEA izstrāde par darījuma labāko struktūru un labāko risku sadalījumu starp iesaistītajām pusēm, tad pēc FEA izstrādes jāizvērtē nepieciešamie grozījumi Ministru kabineta noteikumos attiecībā uz pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programmai, ja tās īstenošanai būs paredzēts valsts budžeta finansējums.
Atbildīgā institūcija
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija

4.1.2. Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 20. februāra noteikumos Nr. 95 “Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai”

Pamatojums un apraksts
Tā kā šobrīd notiek FEA izstrāde par darījuma labākos struktūru un labāko risku sadalījumu starp iesaistītajām pusēm, tad pēc FEA izstrādes jāizvērtē nepieciešamie grozījumi Ministru kabineta noteikumos attiecībā uz pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programmai, ja tās īstenošanai būs paredzēts valsts budžeta finansējums.
Atbildīgā institūcija
Ekonomikas ministrija

4.1.3. MK rīkojuma projekts par programmas nosacījumiem, finansēšanas un uzraudzības kārtību, komercdarbības atbalsta regulējuma piemērošanu.

Pamatojums un apraksts
Likumprojektā noteikts deleģējums Ministru kabinetam lemt par programmas nosacījumiem, finansēšanas un uzraudzības kārtību, komercdarbības atbalsta regulējuma piemērošanu, kā arī Ministru kabinetam paredzēts noteikt valsts kā publiskā partnera pārstāvi, ja nepieciešams, deleģējot pārvaldes uzdevumus valsts kapitālsabiedrībai Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajā kārtībā. Lai to īstenotu, Finanšu ministrija virzīs Ministru kabineta rīkojuma projektu, atbilstoši Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumu Nr. 606 “Ministru kabineta kārtības rullis” noteiktajā kārtībā. Rīkojums šai gadījumā nepieciešams kā organizatorisks dokuments publiskā sektora finansēšanas kārtības noteikšanai. Programmas nosacījumi, finansēšanas un uzraudzības kārtība attieksies uz programmas ieviesēju (VNĪ, ar kuru tiks slēgts deleģējuma līgums), kurš iepirkuma procesā definēs privātā partnera piesaistīšanas nosacījumu un šī iepirkuma rezultātā publiskie partneri (valsts kā publiskā partnera pārstāvis VNĪ un pašvaldības) slēgs PPP līgumu ar izvēlēto privāto partneri. Līdz ar to Ministru kabineta noteiktie programmas nosacījumi, finansēšanas un uzraudzības kārtība tiešā veidā neattieksies uz privāto partneri vai pašvaldības noteiktajiem speciālistiem. Ar privāto partneri tiek paredzēts slēgt PPP līgumu, kurā tiks iekļauti šie nosacījumi, savukārt pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem  paredzēs speciālistu kategorijas, kurām nepieciešams sniegt palīdzību, un to atlases kritērijus. Ja  būs nepieciešams kāds MK noteikumu regulējums, tad tie tiks paredzēti grozījumos Ministru kabineta 2005.gada 5.aprīļa noteikumos Nr.237 “Kārtība, kādā pašvaldībām piešķiramas valsts mērķdotācijas dzīvokļa jautājumu risināšanai” vai grozījumos Ministru kabineta 2018. gada 20. februāra noteikumos Nr. 95 “Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai”.
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Ekonomikas ministrija, Finanšu ministrija
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

Ar finanšu ministra 2023.gada 21.decembra rīkojumu Nr.509 tika izveidota Vadības grupa, kurai tika noteikts uzdevums izstrādāt zemu un pieejamu cenu īres dzīvokļu privātās un publiskās partnerības iespējamo risinājumu ietvaru, PPP struktūru, ieviešanas nosacījumus un grafiku. Vadības grupas sastāvā ir komisijas locekļi, kas pārstāv Finanšu ministriju, Centrālo finanšu un līgumu aģentūru, Ekonomikas ministriju, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju,VNĪ, VSIA “Latvijas Valsts ceļi” Altum, Nekustamo īpašumu attīstītāju aliansi, kā arī Ministru prezidentes ārštata padomnieks reģionālajos jautājumos.
Vadības grupas darbības rezultātā tika secināts, ka nepieciešami grozījumi Palīdzības likumā.
Atbilstoši Ministru kabineta 2024.gada 11.jūnja protokollēmuma Nr.24 65§ [1] 9.punktam, ir uzdots Finanšu ministrijai kopīgi ar Ekonomikas ministriju izstrādāt un finanšu ministram līdz 2024. gada 31. decembrim iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā Projekta īstenošanai nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos.


[1] https://tapportals.mk.gov.lv/meetings/protocols/ef74e09f-d3a5-43ae-8bcf-776c1f48cb49#meeting-protocol-preview-65
 
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Finanšu ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • Ekonomikas ministrija
  • VAS "Valsts nekustamie īpašumi"
  • Pašvaldības

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
VNĪ tiks deleģēts vadīt PPP projektu pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstības programmai.
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

VNĪ ar projektu saistītās administratīvās izmaksas 2024.gadā un 2025.gadā tiks segtas Finanšu ministrijas budžeta apakšprogrammā 41.13.00 “Finansējums VAS “Valsts nekustamie īpašumi” īstenojamiem projektiem un pasākumiem” ietvaros.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Sākot no 2030. gada reģionos būs pieejami jauni, moderni īres dzīvokļi, tādējādi nodrošinot pašvaldības autonomo funkciju: sniegt iedzīvotājiem palīdzību mājokļa jautājumu risināšanā, kā arī veicināt dzīvojamā fonda veidošanu, uzturēšanu un modernizēšanu.

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Sākot no 2030. gada reģionos būs pieejami jauni, moderni īres dzīvokļi, tādējādi veicinot ekonomisko aktivitāti reģionos.

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk