Anotācija (ex-ante)

22-TA-2354: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par finansējuma piešķiršanu Rīgas Tehniskajai universitātei aizsardzības inovāciju pasākuma rīkošanai 2022. gadā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Likuma “Par valsts budžetu 2022. gadam” 25. pants paredz, ka Aizsardzības ministrijas (turpmāk – AM) budžeta ietvaros sadarbībai ar starptautiskajām un nevalstiskajām organizācijām nepieciešamo finansējumu un tā izlietojumu, nodrošinot iesaisti starptautiskās un nacionālās drošības stiprināšanā, nosaka Ministru kabinets.

Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 236 “Aizsardzības ministrijas nolikums” 5.15. apakšpunkta trešā daļa nosaka, ka Aizsardzības ministrija nodrošina normatīvo aktu izstrādi, kā arī valsts politikas ietvaros identificēto atbalsta virzienu īstenošanu nacionālās aizsardzības un drošības industrijas jomā.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Rīkojuma projekta mērķis ir piešķirt Rīgas Tehniskajai universitātei finansējumu 50 000 euro apmērā, lai nodrošinātu aizsardzības nozares inovāciju pasākuma jeb radošo ideju darbnīcu norisi 2022. gadā.
Spēkā stāšanās termiņš
-

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
NBS NAA Aizsardzības Tehnoloģiju un Inovāciju centrs (turpmāk – ATIC) ir vērsies pie Rīgas Tehniskās universitātes (turpmāk – RTU), lai tā organizētu 2022.gada inovāciju pasākumu – Radošo ideju darbnīcu 2022. (angļu val. Hackathon). RTU kā pasākuma organizators izvēlēta:

1) izvērtējot tās ģeogrāfisko atrašanās vietu (Rīga), kas ir ērti pieejama pasākuma dalībniekiem;
2) ņemot vērā RTU rīcībā pieejamo pētniecības infrastruktūru, telpas, darbnīcas un citu aprīkojumu, kas nepieciešams radošo ideju realizācijai.
3) ņemot vērā RTU zinātniskā personāla un studentu skaitu, kuru specializācija ir saistīta ar šo radošo ideju darbnīcu specifiku - tehniskajām zināšanām, kas potenciāli var tikt pielietotas aizsardzības nozarē.
4) balstoties uz līdzīgas sadarbības pozitīvo pieredzi, organizējot līdzīgu pasākumu 2020. gadā.

Pasākuma mērķis ir aktualizēt aizsardzības industriju un aizsardzības nozari kopumā, sniedzot iespēju interesentiem iesaistīties nozarei specifisko jautājumu risināšanā. Pasākuma ietvaros dalībnieki nāk klajā ar risinājumiem pašu vai AM un tās padotības iestāžu, tai skaitā Nacionālo bruņoto spēku (turpmāk – NBS), identificētiem izaicinājumiem, ar ko jāsaskaras Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Atklātas balsošanas procedūras rezultātā tiek izveidotas vairākas komandas, kurām 48 stundu laikā ir jāizstrādā funkcionējošs risinājuma prototips. Vienlaikus visu pasākuma laiku tiek nodrošināta dažādas nozares pārstāvošu padomdevēju klātbūtne, lai palīdzētu komandām sasniegt izvirzītos mērķus. Pasākuma noslēgumā pēc žūrijas balsojuma tiek noteikta labākā komanda, kas saņem balvu.

Inovāciju pasākums jeb radošo ideju darbnīcas ir lieliski piemērotas, lai rosinātu interesi par aizsardzības nozari kopumā, sniedzot iespēju aktīvi iesaistīties dažādu izaicinājumu risināšanā, tādā veidā arī veicinot izpratni par nozares specifiku. Papildus šī ir iespēja nozarē ieinteresētām personām un uzņēmumiem prezentēt savas idejas aizsardzības nozares pārstāvjiem, lai pārliecinātos par to pielietojamību, un, saņemot atbalstu, izstrādātu to prototipus ar speciālistu atbalstu. Tāpat pasākuma formāts ir piemērots, lai interesenti klātienē spētu atrast sev līdzīgi domājošos. Tas ir īpaši aktuāli šobrīd studējošajiem, kuru rīcībā nav nedz padziļinātas ekspertīzes, nedz finanšu līdzekļu savu projektu īstenošanai, savukārt intensīvs darbs ekspertu klātbūtnē sniedz iespēju izmēģināt savas idejas.

Papildus iepriekšminētajam, inovāciju pasākums jeb radošo ideju darbnīcas var kalpot par pirmo soli kontekstā ar AM rīkoto granta projektu konkursu inovatīvu militāra vai divējāda lietojuma produktu attīstības atbalstam (turpmāk – grantu konkurss), veiksmīgiem pasākuma rezultātā radītiem prototipiem turpinot produktu attīstību AM grantu programmā

Sasaistē ar iepriekšminēto, pirms tam savstarpēji nesaistītām personām ir iespēja izveidot produktu, ko turpināt izstrādāt, veidojot jaunuzņēmumus, tādējādi pasākuma ietvaros radīta ideja var kļūt par pamatu sekmīgai uzņēmējdarbībai aizsardzības nozarē. Savukārt aizsardzības un drošības nozarē jau strādājošiem uzņēmumiem šāds pasākums ir izdevība ne tikai sniegt savus padomus un ieteikumus par nozares specifiku un nepieciešamībām, bet arī atlasīt inovatīvus projektus un to attīstītājus, tādējādi veicinot jaunu, inovatīvu ideju pārņemšanu aizsardzības industrijā. Īpaši būtiski tas ir pētniecības iestāžu pārstāvjiem, kuriem šī ir iespēja ne tikai dibināt kontaktus ar aizsardzības nozares pārstāvjiem, bet arī rosināt pētnieciskās darbības potenciāla izmantošanu aizsardzības industrijā, tādējādi sekmējot tautsaimniecības un arī vietējo pētniecības iestāžu attīstību.

Pasākuma organizēšanā RTU inovāciju un uzņēmējdarbības platformai “Dizaina fabrika” (turpmāk – RTU DF) ir pieredze inovāciju pasākums jeb radošo ideju darbnīcu rīkošanā, piemēram, 2018. gada maijā notikušais “Garage48 SpaceTech Riga Challenge” un 2018. gada oktobrī notikušais “Garage48 Hardware&Arts Riga”, kā arī jau minētā 2020.gada pasākuma rīkošanā. RTU DF pasākuma ietvaros nodrošina visas nepieciešamās telpas pasākuma norisei, tai skaitā dalībnieku izmitināšanai, dalībnieku ēdināšanu, darbnīcas ar tajās pieejamo aprīkojumu un instrumentiem, kā arī RTU DF pārstāvju klātbūtni visa pasākuma laikā, lai nodrošinātu darba un aprīkojuma aizsardzības pasākumu ievērošanu. Iepriekšminētie pasākumi ir tikuši rīkoti, piesaistot arī ārēju partneri, kas nodrošina sagatavošanos pasākumam un tā vadīšanu, publicitāti, kā arī projektu pārraudzību pasākuma gaitā.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Iepriekš minētais tieši sasaucas ar AM identificētiem izaicinājumiem šādu inovāciju pasākumu iespējamai organizēšanai. Pirmkārt, AM un NBS rīcībā nav piemērotu pasākuma organizēšanas vietu, kur var nodrošināt liela skaita ar NBS tieši nesaistītu personu uzturēšanos, vienlaicīgi neapdraudot aizsardzības nozares ietvaros pastāvošās fiziskās un informācijas aprites drošības prasība (šādu pasākumu ietvaros ir paredzama ne mazāk kā 100 dalībnieku un viesu līdzdalība). Savukārt RTU infrastruktūra ir  piemērota specifiski šādu pasākumu organizēšanas elementiem un ietver atbilstoši aprīkotas dalībnieku pulcēšanās telpas, darba telpas, kā arī telpas pasākuma dalībnieku izmitināšanai un ēdināšanai.

Aizsardzības nozares rīcībā tāpat nav šāda pasākuma norisei nepieciešamo materiāltehnisko līdzekļu (izejmateriāli, darba stacijas, speciālas industriālās prototipēšanas/ražošanas iekārtas un aprīkojums), kuru iegādes izmaksas daudzkārt pārsniegtu rīkojuma projekta ietvaros RTU piešķirto līdzekļu apjomu, kamēr RTU rīcībā šādi materiāltehniskie līdzekļi ir pieejami jau šobrīd. Papildus jānorāda, ka šāda aprīkojuma esamība RTU rīcībā paredz to izmantošanu arī ar aizsardzības nozari nesaistītu pasākumu nodrošināšanai un ikdienas mācību procesā, garantējot tajos investēto valsts līdzekļu maksimāli efektīvu atdevi.
Risinājuma apraksts
Ņemot vērā minēto, RTU īpašumā esošo materiāltehnisko līdzekļu izmantošana ir saimnieciski daudz izdevīgāka, jo nodrošina lietderīgāku līdzekļu izmantošanu, nevis to pielietošanu tikai ļoti specifiskos gadījumos viena resora ietvaros. RTU rīcībā jau ir funkcionējoša personāla nodrošinājuma sistēma iepriekšminēto materiāltehnisko līdzekļu apkopei un uzturēšanai, kas dotajā brīdi nav pieejama aizsardzības sistēmas ietvaros un ņemot vērā salīdzinoši šauro šāda veida materiāltehniskās bāzes iespējamā pielietojuma loku NBS, arī nebūtu saimnieciski izdevīga.

Savukārt, lai nodrošinātu starptautisku auditoriju un zināšanu pārnesi, pasākumā piedalīties tiks aicināti ne tikai interesenti no ārvalstīm, bet arī Igaunijas Aizsardzības industrijas asociācijas (angļu val. Estonian Defence Industry Association) un Lietuvas Drošības un aizsardzības industriju asociācijas (angļu val. Lithuanian Defence and Security Industry Association) biedri.

Savu gatavību piedalīties pasākumā ir pauduši arī Vienotās Eiropas inovatīvo tehnoloģiju iniciatīvas (angļu val. Joint European Disruptive Initiative, turpmāk – JEDI) pārstāvji. JEDI mērķis ir veicināt jaunu un revolucionāru inovāciju attīstīšanu Eiropā, lai risinātu pastāvošos izaicinājumus, ievērojot vienotās Eiropas vērtības. Organizāciju veido pārstāvji no privātā sektora un pētniecības institūcijām, kuri ir apliecinājuši vēlmi piedalīties inovāciju pasākumā jeb radošo ideju darbnīcās. Sasaiste ar starptautiskiem partneriem inovāciju jomā ir neatsverama, ņemot vērā, ka pasākuma mērķis ir tieši veicināt inovāciju radīšanu aizsardzības un drošības nozarē. Turklāt starptautisku organizāciju pārstāvju klātbūtne nodrošina papildus pamanāmību ideju autoriem, kā arī plašāku ekspertu un padomdevēju loka piesaisti.

Pirms finansējuma piešķiršanas RTU tiks slēgts sadarbības līgums starp AM un RTU, skaidri nosakot finansējuma piešķīruma mērķi un pasākumus, lai to sasniegtu.

Rīkojuma projekta mērķis ir piešķirt RTU finanšu līdzekļus 50 000 euro apmērā, lai finansētu aizsardzības un drošības nozares inovāciju pasākuma jeb radošo ideju darbnīcu rīkošanu 2022. gada trešajā ceturksnī.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Rīkojuma projekta izpilde tiks nodrošināta Aizsardzības ministrijas piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros no 2022. gada valsts budžeta apakšprogrammas 22.12.00 “Nacionālo bruņoto spēku uzturēšana”.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Rīkojuma projekta izpilde tiks nodrošināta Aizsardzības ministrijas piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros no 2022. gada valsts budžeta apakšprogrammas 22.12.00 “Nacionālo bruņoto spēku uzturēšana”.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
-
Cits
-

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Aizsardzības ministrija
  • Rīgas Tehniskā universitāte

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

Rīkojuma projekta izpilde tiks nodrošināta Aizsardzības ministrijas piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros no 2022. gada valsts budžeta apakšprogrammas 22.12.00 “Nacionālo bruņoto spēku uzturēšana”.
Pielikumi