Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
22-TA-1473: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 28. augusta noteikumos Nr. 596 "Dabas parka "Engures ezers" individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Likums „Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” 13. panta otrā daļu, 14. panta otrā daļa un 17. panta otrā daļa. 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 28. augusta noteikumos Nr. 596 “Dabas parka “Engures ezers” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”” (turpmāk – noteikumu projekts) izstrādāts, lai precizētu dabas parka “Engures ezers” (turpmāk – dabas parks) aizsardzības un izmantošanas tiesisko regulējumu – precizētu nosacījumus zemes lietošanas kategorijas maiņai dabas parka zonā, kā arī precizētu atsevišķu punktu redakcijas atbilstoši jaunākos normatīvajos aktos lietotajai terminoloģijai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Dabas parks “Engures ezers” (turpmāk – dabas parks) atrodas Rīgas jūras līča rietumu piekrastē Tukuma un Talsu novadu teritorijās. Dabas parkā ietilpst Engures ezers, zemes ap to, kā arī  Rīgas jūras līča piekraste no Mērsraga līdz Engurei un meži starp piekrasti un ezeru. Dabas parka platība ir 12 580 ha.
Dabas parks “Engures ezers” ir Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorija Natura 2000, kā arī ir iekļauta Ramsāres konvencijas starptautiski nozīmīgo mitrāju sarakstā.
Dabas parkam 2012. gada 28. augustā apstiprināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 596 “Dabas parka “Engures ezers” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” (turpmāk – noteikumi 596).
Dabas parkam ar 2011. gada 15. jūnija ministrijas rīkojumu Nr. 292 “Par dabas aizsardzības plāna apstiprināšanu” ir apstiprināts dabas aizsardzības plāns līdz 2025.gadam (turpmāk - dabas aizsardzības plāns), kas paredz virkni apsaimniekošanas pasākumu, kā arī iekļauti priekšlikumi dabas parka funkcionālajam zonējumam un individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem, kuros dabas parka zonā ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju tika pieļautas darbības, kuru rezultātā tiek mainīta zemes lietošanas kategorija. 
Spēkā esošo noteikumu 596 30.9. apakšpunkts dabas parka zonā aizliedz veikt darbības, kuru rezultātā tiek mainīta zemes lietošanas kategorija, paredzot tikai atsevišķus izņēmumus. 
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Noteikumu Nr. 96 30.9. apakšpunkts dabas parka zonā aizliedz veikt darbības, kuru rezultātā tiek mainīta zemes lietošanas kategorija, paredzot izņēmumus tikai īpaši aizsargājamo biotopu un īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu atjaunošanai, ceļu, inženierkomunikāciju un citu inženierbūvju pārbūvei, ja tiek mainīts trases platums un novietojums un publiski pieejamu dabas tūrisma un izziņas infrastruktūras objektu ierīkošanai. Konstatēts, ka dabas parka zonā var būt nepieciešams veikt arī citas darbības, kuru rezultātā mainās zemes lietošanas kategorija:  
1. Dabas parka zonā atrodas Mērsraga ostas zemes vienība ar kadastra apzīmējumu 8878 003 0979, kurā jau vēsturiski ir tikusi veikta darbība - ikgadējo padziļināšanas darbu rezultātā no ostas akvatorijas izsūknētās smilšu novietošana, kuras rezultātā mainās zemes lietošanas kategorija - palielinās sauszemes platība un samazinās ūdens platība.
2. Lai nodrošinātu piekļuvi esošām dzīvojamām mājām Tukuma novada Engures pagasta Abragciemā, nepieciešams veikt jauna ceļa būvniecību, jo atsevišķu esošā ceļa posmu, kas bija paralēli pludmalei, skārusi piekrastes erozija. 
Risinājuma apraksts
Ņemot vērā dabas aizsardzības plānā paredzēto un esošo situāciju dabā, noteikumu projektā tiek paredzēta 30.9. apakšpunkta redakcijas precizēšana, kas pamatotos un atbilstoši izvērtētos gadījumos, saņemot Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju, pieļautu veikt darbības, kuru rezultātā tiek mainīta zemes lietošanas kategoriju, tajā skaitā, lai veiktu ceļu izbūvi, kas nodrošinātu piekļuvi esošām dzīvojamām mājām, kā arī lai nodrošinātu gan dabas parka kā Natura 2000 teritorijas dabas vērtību aizsardzību, gan pieļautu atbilstoši izvērtētu un pamatotu ostas attīstību. Ja paredzētās darbības (piemēram, ceļa būvniecības vai ostas attīstībai nepieciešamās darbības) vieta atrodas Baltijas jūras un Rīgas jūras līča krasta kāpu aizsargjoslā, uz to attiecināmas arī Aizsargjoslu likuma 36.panta prasības un veicams ietekmes uz vidi sākotnējais izvērtējums.     
Papildus noteikumu projekts paredz precizēt atsevišķus noteikumu 596 punktus, kas tiek aktualizēti atbilstoši jaunākajām īpaši aizsargājamo teritoriju izmantošanas un aizsardzības noteikumu redakcijām, tajās iekļautajām normām un lietotajai terminoloģijai. Tādi ir noteikumu projekta 2.,3.,5. un 10. punkts.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Dabas aizsardzības pārvalde
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Tiks nodrošināta Mērsraga ostas ilgtspējīga attīstība, ievērojot vides un dabas aizsardzības prasības, kā arī iedzīvotāju piekļuvi īpašumiem, gadījumos, kad jānodrošina piekļuve esošiem īpašumiem.

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi