Anotācija

23-TA-328: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts

Ministru kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" (turpmāk – noteikumi Nr. 662) tiek veikti grozījumi, kas pamatā skar nosacījumus sejas masku lietošanai, atceļot obligāto prasību lietot sejas maskas veselības aprūpes iestādēs un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs, nodrošinot sociālās rehabilitācijas pakalpojumus. Vienlaicīgi saglabājot iestādēm iespēju noteikt nepieciešamību lietot sejas maskas atbilstoši aktuālajai epidemioloģiskajai situācijai reģionā.
Papildus noteikumos Nr. 662 tiek veikti tehniski grozījumi, svītrojot savvaļas dzīvnieku izmeklējumu prasības un ziņošanas prasības Eiropas Komisijai par situācijām saistībā ar Covid-19 infekcijas saslimšanas gadījumiem ūdelēm, citiem Mustelidae dzimtas dzīvniekiem, kā arī jenotsuņiem (turpmāk – dzīvnieks).

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts

Noteikumu grozījumu projekta mērķis ir, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, mazināt epidemioloģiskās drošības pasākumus un svītrot savvaļas dzīvnieku izmeklējumu un ziņošanas noteiktās prasības par dzīvnieku saslimšanas gadījumiem ar Covid-19 infekciju (turpmāk – ziņošanas prasības).

Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija

Šobrīd regulējums nosaka, ka, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus gan darbiniekiem, gan pacientiem/apmeklētājiem ir jālieto sejas maskas.
Spēkā esošais regulējums nosaka, lai saņemtu sociālās aprūpes pakalpojumus, nepieciešams uzrādīt vakcinācijas/pārslimošanas sertifikātu vai negatīvus Covid-19 testa rezultātus, kas ir pretrunā ar valstī noteiktajiem testēšanas algoritmiem. Jaunā testēšanas kārtība, kas stājusies spēkā 2022. gada 22. novembrī paredz, ka pamatā testēšanai tiek izmantoti profesionālie antigēna testi, kurus veic medicīnas darbinieks ārstniecības iestādē vai laboratorijā, bet laboratoriskā izmeklēšana jeb SARS-CoV-2 vīrusa RNS noteikšanas tests  tiks veikts noteiktos gadījumos, turklāt Covid-19 antigēna tests netiek apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, līdz ar ko var rasties situācijas, kad pacientam (bez simptomiem) tiek liegta iespēja saņemt pakalpojumu. 

Patlaban noteikumu Nr. 662 9. nodaļas 245.2. apakšpunktā, 262. un 263.punktā ir noteiktas ziņošanas prasības un 259.2. apakšpunktā ir savvaļas dzīvnieku izmeklējumu prasības, kas noteiktas saskaņā ar tiesību normām, kuras ietvertas Komisijas 2021. gada 12. maija Īstenošanas lēmumā (ES) 2021/788, ar ko paredz noteikumus par uzraudzību un ziņošanu attiecībā uz konkrētu sugu dzīvnieku inficēšanos ar SARS-CoV-2 (turpmāk - Īstenošanas lēmums 2021/788).

Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts

Pašlaik ir uzlabojusies epidemioloģiskā situācija valstī un pasaulē. Pēdējā laikā vairs nav novērojami uzliesmojumi ar ļoti lielu Covid-19 infiēto skaitu, kā arī Covid-19 saslimšana (vairumā gadījumu) norit vieglā formā un slimnīcās nonāk mazāks skaits pacientu ar pamatdiagnozi Covid-19. Tādēļ Covid-19 vairs nerada tik augstu risku veselības aprūpes sistēmai kā tas bija agrāk un šobrīd Covid-19 ir pielīdzināma citām cirkulējošām respiratorām infekcijām, piemēram, sezonālajai gripai. Tādēļ arī Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumi ir jāpielīdzina citiem respiratoro infekciju ierobežojošiem pasākumiem, tai skaitā regulējums sejas masku lietošanai. Citas specifiskas prasības saistībā ar Covid-19 prasa ilgstošāku izvērtēšanu un normu pārcelšanu atbilstoši to specifikai uz citiem normatīvajiem aktiem. Ņemot vērā citu ES valstu pieredzi sejas masku lietošanas atcelšanai, kā arī ņemot vērā, ka tiek prognozēts Covid-19 izplatības riska turpmāks samazinājums, ir nepieciešams lemt par sejas masku lietošanas atcelšanu ārstniecības iestādēs un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs. 

Risinājuma apraksts

Projekts paredz, ka sejas maskas var nelietot ārstniecības iestādēs un sociālās aprūpes centros, taču tiek paredzētas tiesības ārstniecības iestādēm un sociālās aprūpes centriem, noteikt nepieciešamību lietot sejas maskas gan darbiniekiem, gan pacientiem, gan apmeklētājiem (izvērtējot riskus atbilstoši reģionālajai epidemioloģiskajai situācijai). Šāda situācijas varētu būt, piemēram, uzliesmojumu gadījumā konkrētajā iestādē.
No noteikumu projekta tiek svītrots 234.punkts un noteikumu projekts tiek papildināts ar 234.punktu, tādā veidā ārstniecības iestādēs saglabājot iespēju noteikt epidemioloģiskās drošības pasākumus atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai un iestādes specifikai. Kā arī, lai neradītu pretrunas starp SPKC tīmekļvietnē publicēto Covid-19 testēšanas algoritmu, tiek svītrots noteikumu projekta 70.1., 70.2., 70.8. apakšpunkts un 75. un 76. punkts, kā arī veiktas redakcionālas izmaiņas noteikumu 70.3., 70.6., 70.7. un 70.9. apakšpunktā.
Precizēti 70.6. un 70.7. apakšpunkti, kas nosaka, ka par valsts budžeta līdzekļiem institūcijās var testēt ar Covid-19 antigēna testiem darbiniekus ar augšējo elpceļu infekcijas pazīmēm un var testēt klientus ar Covid-19 skrīninga testiem. Vienlaikus Noteikumi Nr.662 tiek papildināti ar vienu noslēguma jautājumu punktu, nosakot, ka šīs normas ir piemērojamas līdz 2023. gada 30. jūnijam. Minētās normas pārejas periodā ir plānots saglabāt, jo valsts sociālās aprūpes centru rīcībā vēl ir palikuši gan Covid-19 antigēna testi darbiniekiem, gan Covid-19 skrīninga testi klientiem. Gadījumos, ja darbiniekam ir negatīvs Covid-19 tests, bet ir augšējo elpceļu infekcijas slimību pazīmes, darbinieks nedrīkst apmeklēt darbu klātienē, jo tas var izraisīt respiratoro vīrusu izplatību darbavietā. 

Problēmas apraksts

Eiropas Komisija pamatojoties uz Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (turpmāk – EFSA) sniegto 2023. gada 19. janvāra atzinumu “SARS-CoV-2 in animals: susceptibility of animal species, risk for animal and public health, monitoring, prevention and control” (https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/7822), informēja Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dalībvalstis Eiropas Savienības Pārtikas un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas Dzīvnieku veselības un labturības sekcijas sanāksmē, ka Īstenošanas lēmumā 2021/788 noteiktās prasības netiks vairs piemērotas no 2023.gada 1. aprīļa, jo netiek novērots dzīvnieku inficēšanās risks un ES epidemioloģiskā situācija saistībā ar SARS-CoV-2 gadījumiem dzīvniekiem ir uzlabojusies.
EFSA sniegtajā atzinumā ir norādīts, ka pašreizējā Covid-19 infekcijas epidemioloģiskā situācija ES ir uzlabojusies, jo salīdzinot ar 2020. un 2021. gadu, 2022.gadā ir būtiski samazinājušies Covid-19 infekcijas uzliesmojumi dzīvniekiem, kā arī lielākā daļa cilvēku populācijā ir ieguvusi zināmu imunitātes līmeni pret SARS-CoV-2 risku. Tāpat norādīts, ka pašlaik ir zems Covid-19 infekcijas risks ūdelēm. Dzīvnieku un sabiedrības veselības apdraudējums tiek vērtēts kā ļoti zems līdz ļoti augsts, kas saistīts ar nākotnē cirkulējošajiem SARS-CoV-2 celmiem un biodrošības pasākumu ievērošanu.
Tādējādi Eiropas Komisija nav pagarinājusi Īstenošanas lēmuma 2021/788 piemērošanas termiņu un vairs nav nepieciešams sniegt Eiropas Komisijai regulārus ziņojumus par Covid-19 infekcijas gadījumiem, ko konstatē dzīvniekiem. Pārtikas un veterinārais dienests pēdējo ziņojumu no Slimības profilakses un kontroles centra par cilvēku saslimšanas gadījumu ir saņēmis 2022.gada 15. februārī. Kopš 2022.gada 11. februāra Latvijā nav konstatēts neviens Covid-19 infekcijas saslimšanas gadījums dzīvniekam.

Risinājuma apraksts

No noteikumu Nr. 662 9. nodaļas  tiek svītrotas 245.2. un 259.2. apakšpunktā, 262. un 263. punktā noteiktās prasības par savvaļas dzīvnieku izmeklējumiem, kā arī Pārtikas un veterinārajam dienestam ziņot EK attiecībā uz konkrētu sugu dzīvnieku inficēšanos ar SARS-CoV-2.Ņemot vērā, ka tiek svītrotas 259.2. apakšpunktā noteiktās prasības par savvaļas dzīvnieku izmeklējumiem, 260. punktā nepieciešams veikt redakcionālus precizējumus - vārdus un skaitļus "šo noteikumu 259.1. apakšpunktu un 259.2. apakšpunktā minētajiem paraugiem" aizstāt ar vārdiem un skaitli "šo noteikumu 259.1. apakšpunktā minētajiem paraugiem".

Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Priekšlikumus grozījumiem sniedza ārstniecības iestādes, Latvijas Darba devēju konfederācija, Labklājības ministrija un Zemkopības ministrija.

Attiecībā uz dzīvnieku inficēšanos, projektā tiek veikti tehniski grozījumi, svītrojot noteiktās prasības Pārtikas un veterinārajam dienestam ziņot EK attiecībā uz konkrētu sugu dzīvnieku inficēšanos ar SARS-CoV-2 un savvaļas dzīvnieku izmeklējumiem.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Pārtikas un veterinārais dienests
  • Slimību profilakses un kontroles centrs
  • Valsts zinātniskais institūts "Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR"

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
Valsts zinātniskā institūta "Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR"" veicamo uzdevumu apjoms tiks samazināts saistībā par savvaļas dzīvnieku izmeklējumiem, ņemot vērā, ka tiek svītrotas prasības par Covid-19 infekcijas ierosinātāju noteikšanu kontroles paraugā savvaļas dzīvniekiem, kas nosūtīti laboratoriskai izmeklēšanai saskaņā ar normatīvajiem aktiem par trakumsērgas profilakses un apkarošanas kārtību.
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projektā noteikti epidemioloģiskās drošības pasākumi, kas skar sabiedrības veselību.

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk