Anotācija

24-TA-3131: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par finansējuma piešķiršanu Rīgas Tehniskajai universitātei Dronu samita organizēšanai" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Likuma “Par valsts budžetu 2024. gadam un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026. gadam” 48. pants paredz, ka Aizsardzības ministrijas (turpmāk – AM) budžeta ietvaros sadarbībai ar starptautiskajām un nevalstiskajām organizācijām nepieciešamo finansējumu un tā izlietojumu, nodrošinot iesaisti starptautiskās un nacionālās drošības stiprināšanā, nosaka Ministru kabinets.

Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 236 “Aizsardzības ministrijas nolikums” 5.15. apakšpunkta trešā daļa nosaka, ka Aizsardzības ministrija nodrošina normatīvo aktu izstrādi, kā arī valsts politikas ietvaros identificēto atbalsta virzienu īstenošanu nacionālās aizsardzības un drošības industrijas jomā.
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Rīkojuma projekta mērķis ir piešķirt Rīgas Tehniskajai universitātei finansējumu 248 505 euro apmērā, lai nodrošinātu Dronu samita organizēšanai 2025. gada pavasarī
 
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Aizsardzības ministrija ir vērsusies pie Rīgas Tehniskās universitātes (turpmāk – RTU), lai tā 2025.gada pavasarī organizētu Dronu samitu. RTU kā pasākuma organizators izvēlēta:
Aizsardzības ministrijai un RTU ir izveidojušās ilgtermiņa sadarbības attiecības, kas nodrošina augstu uzticamību pasākumu organizēšanā. Ņemot vērā pasākuma drošības klasifikācijas pakāpi- ierobežota pieejamība, ir būtiski izvēlēties pārbaudītu sadarbības partneri. Līdzīgas sadarbības pozitīvā pieredze gūta 2024. gada 29. - 30. maijā organizējot 24 stundu hakatonu "Droni Ukrainai", šī pasākuma kvalitatīvais novērtējums ir arī Valsts kancelejas piešķirtā ikgadējā balva “Celmlauzis”. RTU ir pieredze citu līdzīgu pasākumu organizēšanā, kā piemēram, 2022.gada decembrī rīkojot aizsardzības nozares hakatonu "Defence Makeathon Riga 2022". Pasākuma mērķis bija izveidot ekosistēmu jaunu aizsardzības tehnoloģiju attīstībai, kur galvenie virzieni bija bezpilota sistēmu izstrāde, bruņojums, kaujas tehnikas uzturēšana, individuālās ekipējuma sistēmas un kiberdrošība.   
RTU var piedāvāt unikālas zināšanas, kas ir nepieciešamas Dronu samita organizēšanai un ir saistītas ar zinātniskajiem pētījumiem šajā jomā, kā arī nodrošināt tehnisko aprīkojumu Dronu samita programmā paredzētās tehniskās izstādes un radošo darbnīcu realizācijai.
Balstoties uz starptautiskās sadarbības pieredzi un dalību zinātniskajos forumos, RTU var  nodrošināt ar samita tēmu saistītu ekspertu dalību pasākumā.
Ņemot vērā RTU zinātniskā personāla un studentu skaitu, kuru specializācija ir saistīta ar radošo ideju darbnīcu specifiku - tehniskajām zināšanām, kas potenciāli var tikt pielietotas aizsardzības nozarē.
Iesaistot RTU kā pasākuma organizatoru, tiek veicināta zinātnes, izglītības un tehnoloģiju attīstība valsts aizsardzības mērķu sasniegšanai.
RTU ir ilgu gadu pieredze dažādu pasākumu organizēšanā un visu nepieciešamo pakalpojumu (ēdināšanas, telpu nomas utt.) koordinēšanā. Tai ir izstrādāta sistēma un partnerattiecības ar pakalpojumu sniedzējiem, kas ļauj efektīvāk un ātrāk organizēt pasākumu. RTU, uzņemoties atbildību par visu pasākumu, var nodrošināt labāku koordināciju starp dažādām pakalpojumu jomām (telpas, ēdināšana, tehniskais atbalsts), mazinot riskus, kas saistīti ar nesaskaņotām darbībām vai kļūdām pasākuma laikā. Šāda pieeja samazinātu administratīvo slodzi un nodrošinātu efektīvāku pasākuma organizāciju.
Pasākuma mērķis ir pulcēt dronu spēju nodrošināšanas atbalsta sniegšanā Ukrainai iesaistīto valstu līderus, vadošos ekspertus, lielākos uzņēmumus un organizācijas, lai veidotu  kopēju platformu,  kurā valstīm vienoties par mērķtiecīgām turpmākām dronu piegādēm Ukrainai, attīstot NATO valstu dronu sistēmu ražošanu un sabiedroto dronu spējas.
Papildus šim mērķim tiktu popularizēta Latvijas loma Ukrainas dronu spējas attīstības atbalstam, veicināta aktīvāka informācijas apmaiņa par zinātniskajiem pētījumiem, inovācijām bezpilota lidaparātu jomā, izveidota iespēja valstīm organizēt kopējus nākotnes projektus un pārrunāt aktualitātes/ izaicinājumus.
NATO dalībvalstu pievienošanās un iesaiste būtu par pamatu arī iedrošināt valstis aktīvāk reaģēt un iesaistīties dronu spēju attīstības aktualitātēs, dalīties pieredzes apmaiņā, veidojot kopējos projektus B2B, B2G, kā arī G2G līmenī.

Dronu samits ir piemērots, lai rosinātu interesi par aizsardzības nozari kopumā, sniedzot iespēju aktīvi iesaistīties dažādu izaicinājumu risināšanā, tādā veidā arī veicinot izpratni par nozares specifiku. Papildus šī ir iespēja nozarē ieinteresētām personām un uzņēmumiem prezentēt savas idejas aizsardzības nozares pārstāvjiem, lai pārliecinātos par to pielietojamību, un, saņemot atbalstu, izstrādātu to prototipus.

Aizsardzības un drošības nozarē jau strādājošiem uzņēmumiem šāds pasākums ir izdevība ne tikai sniegt savus padomus un ieteikumus par nozares specifiku un nepieciešamībām, bet arī atlasīt inovatīvus projektus un to attīstītājus, tādējādi veicinot jaunu, inovatīvu ideju pārņemšanu aizsardzības industrijā. Īpaši būtiski tas ir pētniecības iestāžu pārstāvjiem, kuriem šī ir iespēja ne tikai dibināt kontaktus ar aizsardzības nozares pārstāvjiem, bet arī rosināt pētnieciskās darbības potenciāla izmantošanu aizsardzības industrijā, tādējādi sekmējot tautsaimniecības un arī vietējo pētniecības iestāžu attīstību.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Aizsardzības nozares rīcībā tāpat nav šāda pasākuma norisei nepieciešamo materiāltehnisko līdzekļu (izejmateriāli, darba stacijas, aprīkojums) radošo darbnīcu nodrošināšanai, šo materiālu iegādes izmaksas daudzkārt pārsniegtu rīkojuma projekta ietvaros RTU piešķirto līdzekļu apjomu, kamēr RTU rīcībā šādi materiāltehniskie līdzekļi ir pieejami jau šobrīd. Papildus jānorāda, ka šāda aprīkojuma esamība RTU rīcībā paredz to izmantošanu arī ar aizsardzības nozari nesaistītu pasākumu nodrošināšanai un ikdienas mācību procesā, garantējot tajos investēto valsts līdzekļu maksimāli efektīvu atdevi.
 
Risinājuma apraksts
Ņemot vērā minēto, RTU īpašumā esošo materiāltehnisko līdzekļu izmantošana ir saimnieciski daudz izdevīgāka, jo nodrošina lietderīgāku līdzekļu izmantošanu, nevis to pielietošanu tikai ļoti specifiskos gadījumos viena resora ietvaros. RTU rīcībā jau ir funkcionējoša personāla nodrošinājuma sistēma iepriekšminēto materiāltehnisko līdzekļu apkopei un uzturēšanai, kas dotajā brīdi nav pieejama aizsardzības sistēmas ietvaros un ņemot vērā salīdzinoši šauro šāda veida materiāltehniskās bāzes iespējamā pielietojuma loku NBS, arī nebūtu saimnieciski izdevīga.

Savukārt, lai nodrošinātu starptautisku auditoriju un zināšanu pārnesi, pasākumā piedalīties tiks aicināti arī citu valstu industrijas asociāciju biedri. Sasaiste ar starptautiskiem partneriem inovāciju jomā ir neatsverama, ņemot vērā, ka pasākuma viens no mērķiem ir tieši veicināt inovāciju radīšanu aizsardzības un drošības nozarē. Turklāt starptautisku organizāciju pārstāvju klātbūtne nodrošina papildus pamanāmību dronu inovāciju ideju autoriem, kā arī plašāku ekspertu loka piesaisti.

Pirms finansējuma piešķiršanas RTU tiks slēgts sadarbības līgums starp AM un RTU, skaidri nosakot finansējuma piešķīruma mērķi un pasākumus, lai to sasniegtu.

Rīkojuma projekta mērķis ir piešķirt RTU finanšu līdzekļus 248 505 euro apmērā, lai finansētu aizsardzības un drošības nozares Dronu samita norises organizēšanu 2025.gada pavasarī.
 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
-

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Rīkojuma projekta  izpilde 2025. gadā tiks nodrošināta Aizsardzības ministrijas apakšprogrammai 22.12.00 “Nacionālo bruņoto spēku uzturēšana” piešķirto budžeta līdzekļu ietvaros, nepieciešamības gadījumā, veicot pārdali ekonomiskās klasifikācijas kodu griezumā.
 
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
-
Cits
-

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Aizsardzības ministrija
  • Rīgas Tehniskā universitāte

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija


 
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk