Anotācija (ex-ante)

22-TA-1549: Cits plānošanas dokumenta (grozījumu) projekts (Groza ar plānošanas dokumentu)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2018. gada 22. oktobra rīkojumā Nr. 535 "Par informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādņu ieviešanu publiskās pārvaldes informācijas sistēmu jomā (mērķarhitektūras 43.0 versija)"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Iesniegts saskaņā ar Ministru kabineta 2016. gada 10. februāra rīkojumu Nr.136 “Par informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādņu ieviešanu publiskās pārvaldes informācijas sistēmu jomā” 4.1.apakšpunktu.
 
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ar  Ministru kabineta rīkojuma projektu „Grozījums Ministru kabineta 2018. gada 22. oktobra rīkojumā Nr.535 "Par informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādņu ieviešanu publiskās pārvaldes informācijas sistēmu jomā (mērķarhitektūras) 43.0 versija)” tiek pagarināts apstiprinātā  Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta Nr. 2.2.1.1./19/I/001 "Valsts pārbaudījumu organizēšanas procesa pilnveide” īstenošanas laiks no 36 mēnešiem uz 42 mēnešiem.
 
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Ar Ministru kabineta 2018. gada 22. oktobra rīkojumu Nr. 535 "Par informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādņu ieviešanu publiskās pārvaldes informācijas sistēmu jomā (mērķarhitektūras) 43.0 versija)” (turpmāk – Rīkojums Nr. 535) apstiprināta projekta “Valsts pārbaudījumu organizēšanas procesa pilnveide” (turpmāk – Projekts) īstenošana, nosakot Izglītības un zinātnes ministriju kā atbildīgo par projekta īstenošanu un projekta aprakstā plānoto rezultātu (tai skaitā finanšu, rezultāta un iznākuma rādītāju) sasniegšanu.

Izglītības un zinātnes ministrija īsteno Projektu sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru un Valsts valodas centru, un tā virsmērķis ir veicināt darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” specifiskā atbalsta mērķa 2.2.1. pasākuma “Nodrošināt publisko datu atkalizmantošanas pieaugumu un efektīvu publiskās pārvaldes un privātā sektora mijiedarbību”  definēto rezultātu rādītāju sasniegšanu.

Rīkojuma Nr. 535 aprakstā  ir norādīts, ka Projekts tiks īstenots līdz 2022. gada augustam, t.i., 36 mēnešu laikā, taču to ir nepieciešams pagarināt, paredzot īstenošanai 42 mēnešus, atbilstoši norādītajām problēmām un risinājumiem.

Papildus iepriekšminētajam par nepieciešamajiem grozījumiem attiecībā uz projekta īstenošanas termiņu, Rīkojuma Nr. 535 projekta aprakstā ir veikti šādi precizējumi:

1) Papildināts pielikuma “Projekta apraksts” (kopsavilkums) II nodaļas 4. punkts, papildinot sistēmas risinājuma ieviešanu ar aktivitātēm datu digitalizācijai un uzdevumu ievadei Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā. 
Grozījumi ir veikti ņemot vērā projekta finanšu līdzekļu ietaupījumu un nepieciešamību sagatavoties saturiski, lai 2023.gadā varētu veikt centralizēto eksāmenu, valsts valodas prasmes pārbaudi un profesionālās kvalifikācijas eksāmenu norisi digitāli. Ir nepieciešams veikt uzdevumu paraugu integrāciju Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā, izveidojot uzdevumu banku.

2) Precizēti pielikuma “Projekta apraksts” (kopsavilkums) V nodaļā iekļautie sociālekonomisko ieguvumu aprēķini. 
Ņemot vērā, ka valsts valodas prasmes pārbaudes pilnvērtīga uzsākšana e-vidē atbilstoši Ministru kabineta 2022. gada 8. marta noteikumiem Nr. 157 "Noteikumi par valsts valodas zināšanu apjomu un valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību" ir plānota no 2023. gada 1. janvāra un to, ka indikatīvie aprēķini ir veikti nosakot, ka sociālekonomiskais ieguvums tiek gūts 9 gadu laikā pēc Sistēmas pilnvērtīgas ieviešanas produktīvajā lietošanā, precizēts sociālekonomiskais ieguvuma aprēķins norādītajiem procesiem.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Projekta ietvaros tiek veikta centralizēto eksāmenu un necentralizēto valsts pārbaudījumu, profesionālās kvalifikācijas eksāmenu un valsts valodas pārbaudījumu (turpmāk visi kopā – valsts pārbaudījumi) organizēšanas procesu pilnveide, uzsākot virzību uz valsts pārbaudījumu kārtošanu elektroniski, lai nodrošinātu valsts pārbaudījumu sistēmas ieviešanu,  kā vienotu valsts pārbaudījumu organizēšanas un norises sistēmu, ir nepieciešams Projekta pagarinājums par sešiem mēnešiem, jo rezultāts, ko ir iespējams sasniegt pagarinātajā termiņā būtu daudz pilnvērtīgāks, tādēļ, ka tiktu nodrošināta risinājuma ieviešanai nepieciešamā aprobācija un saturiskais atbalsts nozares lietotājiem.

Vienlaikus, Projekta pagarinājums ir nepieciešams ņemot vērā to, ka jau savlaicīgi tika identificēti riski, kas atstāja ietekmi uz Projekta sekmīgu īstenošanu un mērķu sasniegšanu noteiktajā termiņā līdz 2022. gada augustam.
Riski, kas ietekmējuši Projekta īstenošanu noteiktajā termiņā:  
·       biznesa procesu un tehniskās specifikācijas prasību definēšanas laikā tika identificēti papildus darbi risinājuma specificēšanai;
·       izmaiņas Projekta personālsastāvā;
·       Covid-19 ietekme - iesaistīto pušu saslimstība, kā arī ekspertu iesaiste radītās krīzes seku novēršanā saistībā ar attālināto mācību  nodrošināšanu, kā arī eksāmenu norises izmaiņu vadību;
·       VPI sistēmas papildinājumu risinājuma akcepttestēšanas un pieņemšanas periods šobrīd sakrīt ar kārtējā mācību gada pārbaudījumu norisi; 
·       šobrīd izstrādātas un pieejamas sešas valsts pārbaudes darbu programmas, vēl 21 tiks izstrādāta līdz 2022.gada augustam.
 
Risinājuma apraksts
Lai sekmētu lietotāju pakāpenisku pāreju pārbaudījumu kārtošanai elektroniskā vidē, kā arī uzlabotu lietotāju spēju patstāvīgi darboties Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā, Projekta ietvaros pēc funkcionālās izstrādes plānots integrēt sistēmā uzdevumu paraugus un uzdevumus, tādējādi izveidojot uzdevumu banku pārbaudījumu ģenerēšanai. 

Pagarinot Projekta īstenošanas termiņu, tiks īstenotas izstrādes līgumā ietvertās vēlamās un rekomendētās prasības, kas ietver tādas funkcionalitātes, kā uzdevumu veidu papildināšana ar nepieciešamo funkcionalitāti, piemēram, ķīmijas uzdevumiem, atgādinājumu izsūtīšanu valsts pārbaudījumu dalībniekiem, kā arī sarežģītākus izmaiņu pieprasījumus, kas nodrošinātu Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmas plašāku funkcionalitāti un labāku lietojamību.
 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Izmaiņas pagarinot Projekta īstenošanas termiņu nepalielina Projekta kopējo finansējumu, taču nes lielāku funkcionālo pienesumu no Projekta īstenošanas. 
 

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Finansējuma saņēmējs ir Izglītības un zinātnes ministrija, kas ir valsts funkciju veicējs, līdz ar to atbalsts netiks sniegts saimnieciskās darbības veikšanai un attiecīgi nav jāpiemēro valsts atbalsta regulējums.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Grozījums neatstāj ietekmi uz piešķirtā projekta finansējuma apjomu. 
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Izglītības un zinātnes ministrija
  • Valsts izglītības satura centrs
  • Valsts valodas centrs
  • Ārlietu ministrija
  • Valsts digitālās attīstības aģentūra
  • Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
  • Nodarbinātības valsts aģentūra
  • Izglītības iestādes

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
Pēc Projekta īstenošanas tiks veikta valsts pārbaudījumu procesu efektivizācija un pāreja pārbaudījumu kārtošanai elektroniski 
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
Pēc Projekta īstenošanas tiks veikta valsts pārbaudījumu procesu optimizācija un pāreja pārbaudījumu kārtošanai elektroniski 
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

Rīkojuma Nr. 535 grozījumu projektā nav veiktas izmaiņas, kas atstāj ietekmi uz horizontālajām prioritātēm. 
Pielikumi