Anotācija (ex-ante)

24-TA-840: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2024. gada 20. februāra noteikumos Nr. 116 "Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments pētniecībai un internacionalizācijai" ceturtās kārtas īstenošanas noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts izstrādāts, lai nodrošinātu atbilstošu principa "nenodarīt būtisku kaitējumu" piemērošanu, precizējot attiecīgo Ministru kabineta 2024. gada 20. februāra noteikumu Nr. 116 "Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments pētniecībai un internacionalizācijai" ceturtās kārtas īstenošanas noteikumi" (turpmāk – MK noteikumi) normu redakciju, sagatavojot Ministru kabineta noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2024. gada 20. februāra noteikumos Nr. 116 "Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments pētniecībai un internacionalizācijai" ceturtās kārtas īstenošanas noteikumi" (turpmāk – Noteikumu projekts).

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir precizēt MK noteikumu normas attiecībā uz principu "nenodarīt būtisku kaitējumu, lai nodrošinātu atbalsta sniegšanu finansējuma saņēmējam atbilstoši Eiropas Komisijas norādījumiem.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna, kas apstiprināts ar Ministru kabineta 2021. gada 28. aprīlī (prot. Nr. 36 27. §) rīkojumu Nr. 292 "Par Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plānu", pasākumos jāievēro princips "nenodarīt būtisku kaitējumu" saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 12. februāra Regulas (ES) Nr. 2021/241, ar ko izveido Atveseļošanas un noturības mehānismu (turpmāk – regula Nr. 2021/241) 5. panta 2.punktu, ņemot vērā Eiropas Komisijas 2023. gada 21. decembra, 2024. gada 13. marta un 2024. gada 15. marta norādījumus elektroniskā pasta vēstuļu ietvaros.
MK noteikumi paredz, ka Atveseļošanas fonda finansējumu nepiešķir darbībām, kas saistītas ar principu "nenodarīt būtisku kaitējumu" atbilstoši regulas Nr. 2021/241 2. panta 6. punktam.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
MK noteikumos noteiktie principa "nenodarīt būtisku kaitējumu" piemērošanas nosacījumi ir vispārīgāki nekā aprakstīts Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1. pielikuma principa “nenodarīt būtisku kaitējumu” novērtējumā un Eiropas Komisijas paziņojumā “Tehniskie norādījumi par principa “nenodarīt būtisku kaitējumu” piemērošanu saskaņā ar Atveseļošanas un noturības mehānisma regulu” (Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis, 2021. gada 18. februāris, Nr. C 58/1) (turpmāk – Eiropas Komisijas paziņojums Nr. 2021/C58/01).
Risinājuma apraksts
Noteikumu projekts paredz veikt grozījumus MK noteikumu 32. punktā saskaņā ar regulā Nr. 2021/241 noteikto, ņemot vērā Atveseļošanas fonda plāna 1. pielikumā ietvertā principa “nenodarīt būtisku kaitējumu” novērtējumu un Eiropas Komisijas paziņojumu Nr. 2021/C58/01, kā arī Eiropas Komisijas 2023. gada 21. decembra, 2024. gada 13. marta un 2024. gada 15. marta norādījumus elektroniskā pasta vēstulē. MK noteikumu projektā iekļauta atsauce uz Eiropas Komisijas paziņojums Nr. 2021/C58/01, ņemot vērā Eiropas Komisijas 2024.gada 15.marta pieprasījumu, nodrošinot privātpersonu tiesības un mazinot interpretācijas iespējas principa "nenodari būtisku kaitējumu" piemērošanā. Tādējādi tiktu nodrošināta atbilstoša principa "nenodari būtisku kaitējumu" piemērošana, nepiešķirot Atveseļošanas fonda finansējumu šādām darbībām:
   - darbībām, kas saistītas ar fosilo kurināmo, līdzšinēji noteiktos ierobežojumus elektroenerģijas vai siltuma ražošanā nosakot kā izņēmumus, kad tiek piešķirts atbalsts atbilstoši Eiropas Komisijas paziņojuma Nr. 2021/C58/01 III pielikuma nosacījumiem;
   - darbībām, kas saistītas ar atkritumu poligoniem, atkritumu sadedzināšanas iekārtām un mehāniski bioloģiskās apstrādes iekārtām, nosakot izņēmumus darbībām, kas paredzētas iekārtām, lai palielinātu energoefektivitāti un citus ar darbībām saistītos izņēmumus;
   - darbībām, kas saistībā ar ilgstošu atkritumu apglabāšanu var radīt kaitējumu videi;
   - darbībām, kas kaitē labam ūdensobjektu stāvoklim vai labam to ekoloģiskajam potenciālam;
   - darbībām, kas kaitē aprites ekonomikai;
   - darbībām, kas kaitē vides piesārņojuma novēršanai un kontrolei;
   - darbībām, kas kaitē bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu aizsardzībai un atjaunošanai;
   - darbībām Eiropas Savienības emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas ietvaros, nosakot, ka tiek skatītas konkrēti iepriekšminētās sistēmas ietvaros siltumnīcefekta gāzu emisiju līmeņatzīmes.
Ņemot vērā, ka MK noteikumu 32.2. apakšpunkts nav saistīts ar Eiropas Savienības Padomes 2021. gada 13. jūlija īstenošanas lēmumu Nr. 10157/21 “Par Latvijas atveseļošanas un noturības plāna novērtējuma apstiprināšanu” , tad, ņemot vērā Eiropas Komisijas 2024. gada 13. marta norādījumu elektroniskā pasta vēstulē, 32.2. apakšpunkts tiek svītrots.
Ar noteikumu projekta 32.3. apakšpunktā iekļauto informāciju “par ko pētniecības projekta noslēgumā ir sniegti pierādījumi iekārtu līmenī” saprotamas darbības, ko atbalsta saņēmējs īsteno projekta ietvaros un tās ir saistītas ar iekārtām, kurām noteikti izņēmumi atbalsta sniegšanai. Līdz ar darbības īstenošanu pie attiecīgā progresa pārskata atbalsta saņēmējam projektā īstenotā darbība jāspēj pamatot ar visiem nepieciešamajiem pamatojošajiem dokumentiem, kas pierāda, ka darbības, kas saistītas ar iekārtām, īstenotas atbilstoši noteikumu projekta 32.3. apakšpunktā iekļautajiem nosacījumiem.
Minēto darbību precizēšana MK noteikumos nodrošina atbilstošas informācijas iekļaušanu principa "nenodari būtisku kaitējumu" ievērošanai. Vienlaikus noteikumu projekts neradīs ietekmi uz atbalsta saņēmējiem, ņemot vērā, ka ar noteikumu projektā veicamiem precizējumiem principa “nenodarīt būtisku kaitējumu” atbilstošai piemērošanai, atbalsta sniegšana projektu iesniedzēju plānotajām darbībām netiks ietekmēta.

Papildus tehniskās skaidrības nolūkos Noteikumu projektā tiek precizēti šo noteikumu 56.1. apakšpunktā iekļautie nosacījumi atbilstošai Komisijas Regulas Nr. 651/2014 25. panta 6.punkta "d" apakšpunkta piemērošanai, nosakot, ka atbalsta saņēmējs projektu nevis īsteno, bet gan izstrādājis efektīvā sadarbībā. Kā arī precizēti šo noteikumu 57.2. apakšpunktā minētie nosacījumi, nosakot ka finansējuma intensitāti palielina, ja pētniecības projekta rezultāti ir ietverti šo noteikumu 55.3. apakšpunktā minētājā publikācijā vai konferences materiālos.

Labots noteikumu priejkta 68. punkts, dzēšot teikumu "Noslēguma maksājumu iespējams saņemt tad, kad avansa un starpposma maksājumi kopsummā apgūti 90 procentu apmērā", lai, ja gadījumā, projektā netiek apgūta visa plānotā summa, CFLA varētu veikt maksājumu tad, ja avansa un starpposma maksājumi kopsummā nav apgūti 90 procentu apmērā.

MK noteikumu ietvaros procedūru tehniska neatbilstība ietekmēs projektu iesniegumu vērtēšanu pēc būtības. Līdz līguma par projekta īstenošanu noslēgšanai projekta iesniedzējam būs nepieciešams iesniegt precizētu ar projekta iesniegumu saistīto dokumentāciju. Projekta iesniedzējs tiks informēts par veiktajiem grozījumiem Ministru kabineta 2024. gada 20. februāra noteikumos Nr. 116 "Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments pētniecībai un internacionalizācijai" ceturtās kārtas īstenošanas noteikumi".

Projektu iesniegumu atlase uzsākta 2024. gada 2.aprīlī un tiks turēta atvērta līdz 2025.gada 30. aprīlim vai līdz MK noteikumu ietvaros noteiktais finansējums tiks sadalīts pilnā apmērā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
-

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • Projekta iesniedzējs (komersants vai pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizācija)
Ietekmes apraksts
MK noteikumi  radīs pozitīvu ietekmi mazajiem, vidējiem un lieliem uzņēmumiem kā pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizācijām, nodrošinot valsts atbalsta saņemšanas iespējas, kas nepieciešamas pētniecības, inovāciju un attīstības aktivitāšu veikšanai.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32014R0651
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2014. gada 17. jūnija Regula (ES) Nr. 651/2014, ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. panta (turpmāk - Komisijas regula Nr. 651/2014)
Apraksts
Noteikumu projekts skar Ministru kabineta 2024. gada 20. februāra noteikumos Nr. 116 "Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments pētniecībai un internacionalizācijai" ceturtās kārtas īstenošanas noteikumi" jau iepriekš ieviestās regulas 651/2014 vienības un noteikumu projekts nekādā veidā neietekmē regulas ieviešanu.

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2014. gada 17. jūnija Regula (ES) Nr. 651/2014, ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. panta (turpmāk - Komisijas regula Nr. 651/2014)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Publiskā apspriede
Sabiedrības līdzdalība tiks nodrošināta 2024.gada maijā divu nedēļu laika periodā Vienotā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālā (TAP portāls).

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi