Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
23-TA-2990: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par Ministru Kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumu Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" atzīšanu par spēku zaudējušiem " sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekts  "Par Ministru Kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumu Nr.662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" atzīšanu par spēku zaudējušiem ” (turpmāk - MK noteikumu projekts) sagatavots pēc Veselības ministrijas iniciatīvas, lai novērstu normu dublēšanos, ņemot vērā to, ka attiecīgie noteikumi saistībā ar Covid-19 izraisītāja vīrusa izplatības ierobežošanu ir integrēti citos normatīvajos aktos. Tāpēc vairs nav nepieciešams saglabāt atsevišķu normatīvo regulējumu pretepidēmijas pasākumiem, lai nodrošinātu epidemioloģisko drošību saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību. 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru Kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumus Nr.662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai
Spēkā stāšanās termiņš
01.01.2024.
Pamatojums
Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums zaudēs spēku 2024.gada 1.janvārī saskaņā ar likuma "Par Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma atzīšanu par spēku zaudējušu" Pārejas noteikumu 1.punktu.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Ministru kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumi Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” (turpmāk – MK noteikumi Nr.662) ir izdoti saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, Epidemioloģiskās drošības likumā un un Farmācijas likumā paredzēto pilnvarojumu. Ņemot vērā to, ka Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma (turpmāk - Likums) pārejas noteikumu 10. punkts paredz, ka minētais likums ir spēkā tik ilgi, kamēr pastāv epidemioloģiskās drošības draudi saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību, un to ka Covid-19 vīrusa izplatības apjoms šobrīd neatbilst pandēmijas kritērijiem un PVO ir izplatījusi paziņojumu par starptautiski nozīmīgas sabiedrības veselības ārkārtas situācijas atcelšanu, Likums zaudēs spēku ar 2024. gada 1. janvāri. Tieslietu ministrija jau šā gada sākumā, uzsākot Likuma spēkā esamības nepieciešamības izvērtēšanu, lūdza visas ministrijas savas kompetences ietvaros izvērtēt Likumā ietverto normatīvo regulējumu - vai un kuras Likumā paredzētās normas būtu saglabājamas un integrējamas citos nozaru tiesību aktos, un kuras Likuma normas savu aktualitāti ir zaudējušas un nav saglabājamas. Veselības ministrija tās epidemioloģisko drošību atbalstošās normas, kuras ir nepieciešams saglabāt, ir integrējusi Epidemioloģiskās drošības likumā.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9.panta piekto daļu, ja spēku zaudē normatīvā akta izdošanas tiesiskais pamats (augstāka juridiska spēka tiesību norma, uz kuras pamata izdots cits normatīvais akts), tad spēku zaudē arī uz šā pamata izdotais normatīvais akts vai tā daļa. Ievērojot, ka līdz ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma spēka zaudēšanu joprojām paliks spēkā citas likumu normas, uz kura pamata ir izdoti  MK noteikumi Nr. 662, šie noteikumi zaudēs spēku tikai daļā, kas izdota uz Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma pamata.
Ievērojot iepriekš minētos apsvērumus par nepieciešamību atzīt par spēku zaudējušu Likumu, nav saskatāms pamatojums saglabāt spēku arī MK noteikumiem Nr. 662. Tā kā MK noteikumi Nr.662 ir izdoti, pamatojoties uz vairākos likumos paredzēto pilnvarojumu, tiesiskās noteiktības nolūkā nepieciešams tos atzīt par spēku zaudējušiem līdz ar likuma "Par Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma atzīšanu par spēku zaudējušu" spēkā stāšanās brīdi.
 
Risinājuma apraksts
MK noteikumu projekts paredz atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumus Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".
Saskaņā ar 2009.gada 3.februāra Ministru kabineta noteikumu Nr.108 "Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi" 159. un 160.punktu Ministru kabineta noteikumus atzīst par spēku zaudējušiem ar atsevišķiem noteikumiem vai citu noteikumu noslē­guma jautājumu. Ievērojot minēto, ir izstrādāts projekts par Nr. 662 atzīšanu par spēku zaudējušiem.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-

4.1.1. Ministru kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumi Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai". 

Pamatojums un apraksts
Saistītais tiesību akts zaudēs spēku ar 2024. gada 1. janvāri
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija
 Noteikumu projekts stāsies spēkā 2024.gada 1.janvārī. 
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Sabiedrības līdzdalība netiek nodrošināta, jo noteikumu projekts neparedz jaunas politikas iniciatīvas.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi