Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
22-TA-1830: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2011. gada 15. februāra noteikumos Nr. 132 "Rotaļlietu drošuma noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
ES dokuments
Apraksts
Noteikumu projekts izstrādāts, lai Ministru kabineta 2011. gada 15. februāra noteikumos Nr. 132 “Rotaļlietu drošuma noteikumi” (turpmāk – Noteikumi Nr. 132) pārņemtu normas, kas izriet no:
- Komisijas Direktīvas (ES) 2020/2088 (2020. gada 11. decembris), ar ko attiecībā uz rotaļlietās esošu alergēnu smaržvielu marķēšanu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK II pielikumu;
- Komisijas Direktīvas (ES) 2020/2089 (2020. gada 11. decembris), ar ko attiecībā uz alergēnu smaržvielu aizliegumu rotaļlietās groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK II pielikumu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Aizliegt smaržvielu - atranola, hloratranola un metilheptīna karbonāta - izmantošanu rotaļlietās, jo ir atzīts, ka to izmantošana kosmētikas līdzekļos var izraisīt alerģiju. Tāda pati iedarbība pastāv arī tādās bērnu rotaļlietās, kā plastilīns, gļotas, lelles, rotaļu lācīši un gumijas.
Tāpat tiek papildināts rotaļlietu marķējumā norādāmo smaržvielu nosaukumu saraksts ar konstatētajiem un pierādītajiem kontaktalergēniem cilvēkiem kosmētikas jomā, kas attiecīgi par tādiem uzskatāmi arī rotaļlietās.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Lai aizsargātu bērnus no alerģijām, ko var izraisīt smaržvielas, tās izmantojot rotaļlietās, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2009/48/EK (2009. gada 18. jūnijs) par rotaļlietu drošumu (turpmāk – Direktīva 2009/48/EK) ir noteikts vispārējs aizliegums rotaļlietās izmantot 55 alergēnas smaržvielas, kas uzskaitītas minētās direktīvas II pielikuma III daļas 11. punkta pirmās daļas tabulā.
Savukārt noteikumu projekta 2.pielikuma 12.punkta tabulas 10.punkts tiek svītrots.  
Patērētāju drošības zinātniskā komiteja (turpmāk – SCCS), kas sniedz atbalstu Eiropas Komisijai kā neatkarīga riska novērtēšanas struktūra kosmētikas līdzekļu jomā, ir sniegusi atzinumu, ka kontaktalerģija pret smaržvielām ir izplatīta, nozīmīga un būtiska problēma Eiropā un ka iedarbība no smaržvielām rodas, lietojot citas patēriņa preces, piemēram, rotaļlietas. Tāpat SCCS norāda, ka pēdējos gados par tendenci ir kļuvis pievienot smaržvielas daudziem patēriņa preču veidiem, piemēram, bērnu rotaļlietām, kas var ievērojami veicināt smaržvielu iedarbību uz patērētājiem caur ādu. SCCS piebilst, ka patērētājs ir pakļauts smaržvielu iedarbībai no visdažādākajiem kosmētikas līdzekļiem, citām patēriņa precēm, farmaceitiskajiem līdzekļiem un arodekspozīcijas un ka visa šī iedarbība ir svarīga kontaktalerģijas kontekstā, jo kritiski svarīgs ir nevis kaitīgas iedarbības avots, bet gan kumulatīvā deva uz virsmas vienību.
Dānijas Vides aizsardzības aģentūras veikts pētījums par alergēnām vielām bērniem paredzētos ražojumos liecina, ka alergēnas smaržvielas ir sastopamas rotaļlietās, proti, plastilīnā, gļotās, lellēs, rotaļu lācīšos un gumijās.
Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvētā Rotaļlietu drošuma ekspertu grupa pauda viedokli, ka alergēna viela neatkarīgi no tā, vai tā ir kosmētikas līdzekļos vai rotaļlietās, vienmēr ir alergēna, un šīs vielas raksturīgā īpašība nav atkarīga no vielas lietošanas, un tādējādi tā pastāv neatkarīgi no tā, vai alergēnā viela tiek izmantota kosmētikā vai rotaļlietās. Līdz ar to ekspertu grupa uzskatīja, ka alergēna viela, kas rada risku kosmētikas līdzekļos, varētu radīt risku arī rotaļlietās. Tādēļ tā uzsvēra, ka, reglamentējot alergēnas smaržvielas rotaļlietās, ir svarīgi rūpīgi ņemt vērā SCCS un tās priekšteču komiteju atzinumus par alergēnām smaržvielām kosmētikas līdzekļos.
Direktīva 2009/48/EK ļauj Eiropas Komisijai aizliegt vai pieprasīt marķējumā norādīt alergēnas smaržvielas rotaļlietās, taču atšķirībā no Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1223/2009 (2009. gada 30. novembris) par kosmētikas līdzekļiem, ar ko reglamentē kosmētikas līdzekļus, Direktīva 2009/48/EK neļauj Eiropas Komisijai noteikt alergēnu smaržvielu maksimālās robežvērtības.
SCCS savā atzinumā tika secinājusi, ka atranolu vai hloratranolu saturoši kosmētikas līdzekļi nav droši, bet Patēriņa preču zinātniskā komiteja sniedza atzinumu, ka atranolu un hloratranolu nevajadzētu lietot patēriņa precēs. Savukārt SCCS priekštece, Zinātniskā komiteja galapatērētājiem paredzēto kosmētikas līdzekļu un nepārtikas preču jautājumos tika sniegusi atzinumu, ka metilheptīna karbonāta līmenim kosmētikas līdzekļos nevajadzētu pārsniegt 0,01 %. Ņemot vērā visu iepriekšminēto, Rotaļlietu drošuma ekspertu grupa 2019. gada 13. septembra sanāksmē ieteica aizliegt atranola, hloratranola un metilheptīna karbonāta izmantošanu rotaļlietās.
Tā rezultātā ir izstrādāti grozījumi Direktīvā 2009/48/EK,  paredzot aizliegt atranola, hloratranola un metilheptīna karbonāta izmantošanu rotaļlietās, kas attiecīgi jāparedz arī  Noteikumos Nr. 132 (2. pielikuma 10. punkta tabulas 56. -58. rindas), ar kuriem tā pārņemta, proti, 2020. gada 11. decembrī tika pieņemta Komisijas Direktīva (ES) 2020/2089, ar ko attiecībā uz alergēnu smaržvielu aizliegumu rotaļlietās groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK II pielikumu (turpmāk – Direktīva 2020/2089/ES).
Ņemot vērā visus apsvērumus, uz kuru pamata tika nolemts aizliegt atranola, hloratranola un metilheptīna karbonāta izmantošanu rotaļlietās, Rotaļlietu drošuma ekspertu grupa, pamatojoties uz tās Ķīmisko vielu apakšgrupas secinājumiem, ierosināja Direktīvu 2009/48/EK papildināt ar SCCS konstatētajiem un pierādītajiem kontaktalergēniem cilvēkiem kosmētikas jomā, kas attiecīgi par tādiem uzskatāmi arī rotaļlietās, un līdz ar to paredzot pienākumu uz rotaļlietas, piestiprinātajā etiķetē, uz iepakojuma vai rotaļlietai pievienotajā instrukcijā norādīt šādu alergēnu smaržvielu nosaukumus, ja tās ir rotaļlietai pievienotas tādā koncentrācijā, kas rotaļlietā vai tās sastāvdaļās pārsniedz 100 mg/kg.
Šādā nolūkā ir izstrādāti grozījumi Direktīvā 2009/48/EK,  paredzot papildināt tās II pielikumu ar papildu alergēnu smaržvielu nosaukumiem, kas attiecīgi jāparedz arī  Noteikumos Nr. 132 (2.pielikuma 12. punkta tabulas 4. rinda un 12. -72. rindas), ar kuriem tā pārņemta, proti, 2020. gada 11. decembrī tika pieņemta Komisijas Direktīva (ES) 2020/2088, ar ko attiecībā uz rotaļlietās esošu alergēnu smaržvielu marķēšanu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK II pielikumu (turpmāk – Direktīva 2020/2088/ES).
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2020/2088/ES un Direktīvas 2020/2089/ES prasības, ir nepieciešams izstrādāt grozījumus Noteikumos Nr. 132.  
Izstrādātais Noteikumu projekts paredz Direktīvā 2020/2088/ES un Direktīvā 2020/2089/ES ietverto normu pilnīgu pārņemšanu.
Risinājuma apraksts
Ar Noteikumu projektu tiek noteiktas jaunas rotaļlietām izvirzāmās drošuma prasības, nosakot aizliegumu atranola, hloratranola un metilheptīna karbonāta izmantošanai rotaļlietās, kā arī nosakot papildu alergēnu smaržvielu nosaukumus, kas norādāmas rotaļlietu marķējumā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • pirmsskolas vecuma bērni
  • skolēni
  • fiziskās personas, kas nonāk saskarsmē ar rotaļlietām
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts pozitīvi ietekmēs bērnu veselību, jo tiek noteiktas jaunas rotaļlietām izvirzāmās drošuma prasības, nosakot aizliegumu atranola, hloratranola un metilheptīna karbonāta izmantošanai rotaļlietās, kā arī nosakot papildu alergēnu smaržvielu nosaukumus, kas norādāmas rotaļlietu marķējumā.
Juridiskās personas
  • uzņēmumi - rotaļletu ražotāji
Ietekmes apraksts
Turpmāk uzņēmējiem, kas ražo rotaļlietas, būs jāievēro tādu smaržvielu kā atranols, hloratranols un metilheptīna karbonāts izmantošanas aizliegums rotaļlietās. 
Tāpat rotaļlietu marķējumā būs jānorāda to ražošanā izmantoto smaržvielu nosaukumi, ja tās būs sarakstā ar konstatētajiem un pierādītajiem kontaktalergēniem, kurus ievieš Noteikumu projekts.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32020L2088
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas Direktīva (ES) 2020/2088 (2020. gada 11. decembris), ar ko attiecībā uz rotaļlietās esošu alergēnu smaržvielu marķēšanu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK II pielikumu
Apraksts
Papildina Direktīvu 2009/48/EK ar konstatētajiem un pierādītajiem kontaktalergēniem cilvēkiem kosmētikas jomā, kas attiecīgi par tādiem uzskatāmi arī rotaļlietās, un līdz ar to paredzot pienākumu uz rotaļlietas, piestiprinātajā etiķetē, uz iepakojuma vai rotaļlietai pievienotajā instrukcijā norādīt šādu alergēnu smaržvielu nosaukumus, ja tās ir rotaļlietai pievienotas tādā koncentrācijā, kas rotaļlietā vai tās sastāvdaļās pārsniedz 100 mg/kg.
ES tiesību akta CELEX numurs
32020L2089
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas Direktīva (ES) 2020/2089 (2019. gada 19. novembris), ar ko attiecībā uz alergēnu smaržvielu aizliegumu rotaļlietās groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK II pielikumu
Apraksts
Groza Direktīvu 2009/48/EK, paredzot aizliegt atranola, hloratranola un metilheptīna karbonāta izmantošanu rotaļlietās.

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas Direktīva (ES) 2020/2088 (2020. gada 11. decembris), ar ko attiecībā uz rotaļlietās esošu alergēnu smaržvielu marķēšanu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK II pielikumu
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. pants
1.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Stingrākas prasības nav paredzētas
2. panta 1. punkta otrā daļa
2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Stingrākas prasības nav paredzētas
2. panta 1. punkta trešā daļa
1.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Stingrākas prasības nav paredzētas
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Direktīvā nav paredzēta rīcības brīvība tās pārņemšanā.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Nav.
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas Direktīva (ES) 2020/2089 (2019. gada 19. novembris), ar ko attiecībā uz alergēnu smaržvielu aizliegumu rotaļlietās groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK II pielikumu
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. pants
1.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Stingrākas prasības nav paredzētas
2. panta 1. punkta otrā daļa
2. pants
Pārņemtas pilnībā
Stingrākas prasības nav paredzētas
2. panta 1. punkta trešā daļa
1.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Stingrākas prasības nav paredzētas
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Direktīvā nav paredzēta rīcības brīvība tās pārņemšanā.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Nav.
Cita informācija
-
Skaidrojums
Šie ir tehniskā rakstura grozījumi, kas ir labvēlīgi sabiedrības veselībai, neietekmē sabiedrības tiesības, nerada tai jaunas saistības, pienākumus vai ierobežojumus. Paredzams, ka izmaiņas, kas radīsies rotaļlietas ražojošiem uzņēmējiem, nebūs būtiskas, turklāt šī ir obligāti ieviešamā Eiropas Savienības prasība, kas visām dalībvalstīm ir jāpiemēro pilnā apjomā.   

6.4. Cita informācija

Ar Noteikumu projektu tiek pārņemtas ES direktīvas, kuras neparedz rīcības brīvību to pārņemšanā. Par to, ka smaržvielas, kuras konstatētas un pierādītas kā alergēnas kosmētikas jomā, par tādām uzskatāmas arī rotaļlietās, ir secināts gan zinātniskā līmenī Patērētāju drošības zinātniskajā komitejā, kas sniedz atbalstu Eiropas Komisijai kā neatkarīga riska novērtēšanas struktūra kosmētikas līdzekļu jomā, gan arī ES dalībvalstu rotaļlietu drošuma ekspertu līmenī.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Ar Noteikumu projektu tiek noteiktas jaunas rotaļlietām izvirzāmās drošuma prasības, nosakot aizliegumu atranola, hloratranola un metilheptīna karbonāta izmantošanai rotaļlietās, kā arī nosakot papildu alergēnu smaržvielu nosaukumus, kas norādāmas rotaļlietu marķējumā.

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi