Anotācija (ex-ante)

24-TA-1592: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 8. februāra noteikumos Nr. 102 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā" 9.3.1.3. pasākuma "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētā" īstenošanas noteikumi""" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 8. februāra noteikumos Nr. 102 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā" 9.3.1.3. pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētā" īstenošanas noteikumi"" (turpmāk – MK noteikumu projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva, kas izstrādāta saskaņā ar 2014. gada 3. jūlija Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020. gada plānošanas perioda vadības likuma 20. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ministru kabineta (turpmāk – MK) noteikumu projekta mērķis ir veikt izmaiņas 9.3.1.3. pasākuma " Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētā" (turpmāk – 9.3.1.3. pasākums) īstenošanas nosacījumos, tos salāgojot ar radniecīga 9.3.1.1. pasākuma “Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai” (turpmāk – 9.3.1.1. pasākums) īstenošanas nosacījumiem.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
1. Tuvojoties noslēgumam 9.3.1.3. pasākuma īstenošanai, kura ietvaros Rīgas valstspilsētas pašvaldība (turpmāk – Rīgas pašvaldība) veido grupu dzīvokļus un dienas aprūpes centru pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir noteikta smaga vai ļoti smaga invaliditāte (I vai II invaliditātes grupa), Rīgas pašvaldība inflācijas un vispārējo izmaksu pieauguma ietekmē meklē iespējas piesaistīt papildu finansējumu izveidoto pakalpojumu tālākai finansēšanai. Arvien pieaugošās izmaksas Rīgas pašvaldības infrastruktūru objektu uzturēšanai (apkure, elektrība) var ietekmēt deinstitucionalizācijas (turpmāk – DI) mērķa grupas personām nodrošināmo pakalpojumu sniegšanu pēc 9.3.1.3. pasākuma projekta pabeigšanas pilnvērtīgā apmērā. Attiecīgi Rīgas pašvaldība (līdzīgi kā citas pašvaldības, kas izveidojušas pakalpojumu infrastruktūru 9.3.1.1. pasākuma ietvaros) meklē alternatīvus vai papildinošus finansējuma avotus, lai nodrošinātu sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus DI mērķa grupas personām tādā apmērā, kā nosaka šo personu individuālās vajadzības pēc attiecīgiem sabiedrībā balstītiem sociālajiem pakalpojumiem. Tā piemēram, Rīgas pašvaldība plāno pieprasīt līdzfinansējumu no valsts budžeta izveidoto sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu nodrošināšanai atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 13. panta trešajā un ceturtajā daļā noteiktajam.

2. Pēc sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveides 9.3.1.3. pasākuma projekta ietvaros Rīgas pašvaldība plāno deleģēt sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanu jaunizveidotajā infrastruktūrā citam sociālo pakalpojumu sniedzējam (nevalstiskajai organizācijai) un nodot bezatlīdzības lietošanā 9.3.1.3. pasākuma ietvaros izveidoto infrastruktūru.  
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
1. MK noteikumu Nr.102 nosacījumi par projekta rezultātu ilgtspējas nodrošināšanu neparedz, ka 9.3.1.3. pasākuma ietvaros izveidotajā sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūrā projekta rezultātu ilgtspējas nodrošināšanas periodā (pieci gadi pēc 9.3.1.3. pasākuma projekta īstenošanas noslēgšanas) var sniegt cita ar pašvaldības budžetu nesaistīta finansējuma avota (piemēram, valsts budžeta līdzfinansējums personām ar garīga rakstura traucējumiem izveidotā dienas aprūpes centra uzturēšanas izdevumu segšanai saskaņā ar MK 2007.gada 4.decembra noteikumiem Nr.829 “Noteikumi par dienas centru, grupu māju (dzīvokļu) un pusceļa māju izveidošanas un uzturēšanas izdevumu līdzfinansēšanu”) līdzfinansētus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus.

2. Lai gan MK noteikumu Nr.102 34. punkts jau šobrīd paredz iespēju Rīgas pašvaldībai slēgt deleģējuma līgumu ar citu sociālo pakalpojumu sniedzēju un nodot tam bezatlīdzības lietošanā 9.3.1.3. pasākuma ietvaros izveidoto pakalpojumu infrastruktūru, šī brīža 9.3.1.3. pasākuma īstenošanas nosacījumi nepieļauj šādā gadījumā bezatlīdzības lietošanā nodotajā infrastruktūrā sniegt pakalpojumus citu pašvaldību mērķa grupas personām, ja, piemēram, Rīgas pašvaldības mērķa grupas personas nenodrošina pilnu pakalpojumu infrastruktūras noslodzi un citās pašvaldībās ir pieprasījums pēc papildu pakalpojuma vietām šo pašvaldību mērķa grupas personām.
Risinājuma apraksts
1. Lai nodrošinātu vienotu pieeju ar 9.3.1.1. pasākuma īstenošanas nosacījumiem, kas paredz, ka projekta rezultātu ilgtspējas nodrošināšanas periodā pašvaldības izveidotajā sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūrā pakalpojumu sniegšanu var finansēt arī no ar pašvaldības budžetu nesaistītiem finansējuma avotiem, nepieciešams attiecīgi precizēt arī 9.3.1.3. pasākuma īstenošanas nosacījumus. Attiecīgi MK noteikumu Nr.102 33.11. apakšpunkts tiek redakcionāli precizēts un papildināts ar nosacījumu, ka  9.3.1.3. pasākuma ietvaros izveidotajā infrastruktūrā, tai skaitā projekta rezultātu ilgtspējas nodrošināšanas periodā, var sniegt cita ar pašvaldības budžetu nesaistīta finansējuma avota (valsts budžets, nacionālie finanšu instrumenti, Eiropas Savienības fondi un pārējā ārvalstu finanšu palīdzība (piemēram, atveseļošanās fonds, EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenti, pārrobežu sadarbības programmas)) finansētus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus.

2. Lai nodrošinātu vienotu pieeju ar 9.3.1.1. pasākuma īstenošanas nosacījumiem, kas paredz, ka izveidotās pakalpojuma infrastruktūras nodošanas bezatlīdzības lietošanā citam sociālo pakalpojumu sniedzējam gadījumā šajā infrastruktūrā ir pieļaujama pakalpojumu nodrošināšana arī citām pašvaldībām, kuras ar sociālo pakalpojumu sniedzēju  noslēgušas līgumu par sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanu citas pašvaldības mērķa grupas personām, nepieciešams attiecīgi precizēt arī 9.3.1.3. pasākuma īstenošanas nosacījumus. Attiecīgi MK noteikumu Nr.102 34. punkts tiek papildināts ar nosacījumu, ka gadījumā, ja Rīgas pašvaldība ir nodevusi bezatlīdzības lietošanā 9.3.1.3. pasākuma ietvaros izveidoto pakalpojumu infrastruktūru citam sociālo pakalpojumu sniedzējam, ar kuru Rīgas pašvaldība kā 9.3.1.3. pasākuma finansējuma saņēmējs ir noslēgusi deleģēšanas līgumu par sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanu Rīgas pašvaldības 9.3.1.3. pasākuma mērķa grupas personām, 9.3.1.3. pasākuma ietvaros izveidotajā infrastruktūrā ir pieļaujama pakalpojumu nodrošināšana arī tām pašvaldībām, kuras ar minēto sociālo pakalpojumu sniedzēju ir noslēgušas līgumu par sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšana citu pašvaldību mērķa grupas personām. Vienlaikus tiek paredzēts, ka bezatlīdzības lietošanā nodotajā infrastruktūrā ir aizliegts veikt saimniecisko darbību, lai 9.3.1.3. pasākuma ietvaros Rīgas pašvaldībai piešķirtais atbalsts nekvalificētos kā komercdarbības atbalsts.

Minētā nosacījuma paredzēšana sekmēs 9.3.1.3. pasākuma mērķa sasniegšanu, t.i., sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidi un attīstību Rīgas valstspilsētas pašvaldībā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

MK noteikumu projekts neparedz būtiskas izmaiņas projektu īstenošanas saturā un nebūs nepieciešams veikt grozījumus noslēgtajā vienošanās par projekta īstenošanu, ņemot vērā, ka pakalpojumu finansēšana 9.3.1.3. pasākuma ietvaros izveidotajā pakalpojumu infrastruktūrā, tai skaitā no ar pašvaldības budžetu nesaistīta finansējuma avota, nav 9.3.1.3. pasākuma projekta atbalstāmā darbība.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
  • Pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras no valsts finansētām ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām (turpmāk – valsts ilgstošas aprūpes institūcijas) pāriet uz dzīvi sabiedrībā, kā arī pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras potenciāli var nonākt valsts ilgstošas aprūpes institūcijā un kurām ir noteikta smaga vai ļoti smaga invaliditāte (I vai II invaliditātes grupa).
Ietekmes apraksts
9.3.1.3. pasākuma mērķa grupas personām būs plašākas iespējas saņemt pakalpojumus, tai skaitā pakalpojumus, kas līdzfinansēti no valsts budžeta.
Juridiskās personas
  • Rīgas pašvaldība
Ietekmes apraksts
MK noteikumu projektā paredzētie nosacījumi ļaus Rīgas pašvaldībai projekta rezultātu ilgtspējas periodā piesaistīt valsts budžeta līdzfinansējumu un citu finanšu instrumentu finansējumu dienas aprūpes centra uzturēšanas izmaksu segšanai.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Sabiedrības līdzdalība netika organizēta, ņemot vērā, ka TA projektā tiek veikti redakcionāli precizējumi, kas skar Rīgas pašvaldību, kas ir informēta par MK noteikumu projekta saturu.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • Rīgas pašvaldība

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

9.3.1.3. pasākuma ietvaros:
1) Labklājības ministrija pilda atbildīgās iestādes funkcijas;
2) Centrālā finanšu un līgumu aģentūra pilda sadarbības iestādes funkcijas;
3) Rīgas pašvaldība ir finansējuma saņēmējs.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi