Anotācija (ex-ante)

22-TA-3727: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt sociāli atstumto kopienu, mājsaimniecību ar zemiem ienākumiem un nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, tostarp cilvēku ar īpašām vajadzībām sociāli ekonomisko integrāciju, īstenojot integrētas darbības, tostarp nodrošinot mājokli un sociālos pakalpojumus" 4.3.1.2. pasākuma "Pakalpojumu kvalitātes un pieejamības uzlabošana, tuvinot valsts sociālās aprūpes centru filiāles kopienā sniegtajiem (ģimeniskai videi pietuvinātiem) pakalpojumiem" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts “Ministru kabineta noteikumi par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt sociāli atstumto kopienu, migrantu un nelabvēlīgā situācijā esošo grupu sociāli ekonomisko integrāciju, izmantojot integrētus pasākumus, tostarp mājokļu un sociālo pakalpojumu jomā” 4.3.1.2. pasākuma “Pakalpojumu kvalitātes un pieejamības uzlabošana, tuvinot valsts sociālās aprūpes centru filiāles kopienā sniegtajiem (ģimeniskai videi pietuvinātiem) pakalpojumiem” īstenošanu” (turpmāk – noteikumu projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva un ir izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021. - 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. - 2027. gadam 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt sociāli atstumto kopienu, migrantu un nelabvēlīgā situācijā esošo grupu sociāli ekonomisko integrāciju, izmantojot integrētus pasākumus, tostarp mājokļu un sociālo pakalpojumu jomā” 4.3.1.2. pasākuma “Pakalpojumu kvalitātes un pieejamības uzlabošana, tuvinot valsts sociālās aprūpes centru filiāles kopienā sniegtajiem (ģimeniskai videi pietuvinātiem) pakalpojumiem” (turpmāk – 4.3.1.2. pasākums) īstenošanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Latvijas Republika 14.05.1992. ir pievienojusies Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu tiesību konvencijai, kuras 20. pants paredz, ka bērnam, kuram īslaicīgi vai pastāvīgi nav savas ģimenes vai kuru viņa paša interesēs nedrīkst atstāt ģimenē, ir tiesības uz īpašu valsts aizsardzību un palīdzību (http://likumi.lv/ta/lv/starptautiskie-ligumi/id/1150), un  sociālās politikas plānošanā ievēro Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dokumentus (piem., Eiropas Padomes Ministru komitejas “Ieteikums dalībvalstīm Nr. Rec (2005) 5 par to bērnu tiesībām, kuri dzīvo bērnu aprūpes iestādēs” jānodrošina neliela ģimenes dzīves apstākļiem līdzīga dzīvojamā telpa), kā arī papildus vadās pēc ES dalībvalstu labās prakses, kas atspoguļo izpratni par institucionālās aprūpes nepiemērotību un ģimeniskas vides būtisko lomu. Piemēram, FICE (Fédération Internationale des Communautés Educatives), IFCO (International Foster Care Organisation) un SOS Children’s Villages (SOS bērnu ciemati) izstrādātie Quality4Children standarti bērnu ārpusģimenes aprūpei Eiropā paredz, ka ārpusģimenes aprūpes vietai jāatbilst bērna vajadzībām, dzīves situācijai un sākotnējai sociālajai videi. Minētā aprūpes organizācija pieliek apzinātas pūles, lai nodrošinātu ārpusģimenes aprūpes vietas atbilstību bērna vajadzībām, dzīves situācijai un sociālajai videi, un ka bērnu skaits grupā nepārsniedz 8 bērnus.
Ministru kabineta 13.06.2017.  noteikumi Nr. 338 "Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 338) paredz, ka bērnu aprūpes institūcija ģimeniskai videi pietuvinātas aprūpes sociālo pakalpojumu veido atsevišķās dzīvokļa tipa sociālā pakalpojuma sniegšanas vietās, tai skaitā dzīvojamās mājās vai dzīvokļos, aprūpē esošo bērnu skaits vienā grupā nav lielāks par astoņiem bērniem (ja pakalpojumu sniedz bērniem ar smagiem vai ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, – nav lielāks par četriem bērniem), vienā ēkā neatrodas vairāk par 24 aprūpē esošiem bērniem, darbinieku darbs un aprūpē esošo bērnu ikdienas ritms organizēts iespējami tuvināts dzīvei ģimenē u.c. MK noteikumu Nr. 338 187. punktā noteikts, ka prasības par ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu (turpmāk – ĢVPP) pilnībā jāizpilda līdz 01.01.2026.
Atbilstoši oficiālajiem statistikas datiem uz 31.12.2021. valsts sociālās aprūpes centros dzīvoja 126 bērni, bet pašvaldību un citu organizāciju bērnu sociālās aprūpes centros ievietoti 387 bērni. Savukārt uz 31.12.2022. valsts sociālās aprūpes centros dzīvoja 113 bērni, bet pašvaldību un citu organizāciju bērnu sociālās aprūpes centros - 416 bērni. Informācija pieejama - https://www.lm.gov.lv/lv/par-2021-gadu un https://www.lm.gov.lv/lv/par-2022-gadu-0.
Bērnam, augot institucionālā vidē, ir ierobežotas iespējas veidot emocionālo piesaisti vienam pieaugušajam, kā tas ir ģimenē, audžuģimenē vai aizbildnībā esošiem bērniem. Viņu attīstība ir kavēta, nereti ierobežota, kā arī netiek pilnvērtīgi nodrošināta bērna iekšējo resursu (t.sk. prasmju, iemaņu un intelektuālo spēju) izmantošana. Šiem bērniem nākotnē ir neiespējami vai grūti iekļauties sabiedrībā. Pašlaik lielākā daļa bērnu ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuri sasniedz 18 gadu vecumu, esot valsts finansētā ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās (turpmāk – ilgstošas aprūpes institūcijas), tālāk nonāk pilngadīgo ilgstošas aprūpes institūcijās, nevis uzsāk dzīvi sabiedrībā.
Primāri situācijās, kad bērns nevar atgriezties bioloģiskā ģimenē vai tikt adoptēts, ārpusģimenes aprūpe viņam ir nodrošināma pie aizbildņa vai audžuģimenē. Tikai galējā situācijā bērnu var ievietot ilgstošas aprūpes institūcijā, vienlaikus nepārtraucot audžuģimeņu un aizbildņu meklēšanas procesu un aizvien regulāri izvērtējot iespējas bērnam atgriezties bioloģiskajā ģimenē. 
Bāriņtiesu sniegtā informācija liecina, ka aizbildnība joprojām ir galvenais ārpusģimenes aprūpes veids un aizbildņu ģimenēs tiek nodrošināta aprūpe 51.89% no visiem ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem. 2021. gada sākumā valstī bija 3228 aizbildņi, kuru aizbildnībā atradās 4059 bērni. Audžuģimeņu skaits 2021. gada sākumā – 752 audžuģimenes, kas ir par 117 audžuģimenēm vairāk nekā 2018. gadā (575), bērnu skaits audžuģimenēs 2021. gada sākumā – 1377 bērni, kas ir par 204 bērniem vairāk kā 2018. gadā (1173). Pēdējo divu gadu laikā arī bijis visvairāk faktiski darbojošos audžuģimeņu skaits – 569 audžuģimenes 2020.gadā un 564 audžuģimenes 2019. gadā. Pakāpeniski pieaug arī audžuģimeņu bērniem ar invaliditāti, kuram izsniegts atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību sakarā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem skaits: 2019. gadā – 0, 2020. gadā – 9 un 2021. gada sākumā – 24, papildu info skat. https://www.bti.gov.lv/lv/oficiala-barintiesu-statistika
Lai veicinātu bērnu aprūpi ģimeniskā vidē, nozarē palielināts arī pieejamais atbalsts ģimenēm, kurās ir bērns ar invaliditāti, t.sk. aizbildņiem, audžuģimenēm un tas ir skatāms kompleksi – gan pieejamais atbalsts naudas izteiksmē, gan pakalpojumu un atvieglojumu formā. Valsts periodiski pārskata atbalsta pakalpojumus bērniem ar invaliditāti invaliditātes seku mazināšanai, t.sk. finansiālo atbalstu.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Kopumā visi pasākumi veicina to, ka kopš 2017. gada valstī vērojama ilgstošas aprūpes institūcijās uzņemto bērnu skaita noturīga lejupslīde, tomēr joprojām ievērojams skaits bērnu ir ievietoti ilgstošas aprūpes institūcijās, no kuriem lielākais īpatsvars ir pusaudžu vecuma bērni un bērni ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, ko neizvēlas uzņemt savā ģimenē ne audžuģimenes, ne adoptētāji.
01.12.2022. valsts finansētu ilgstošu sociālo aprūpi saņēma 115 bērni, no kuriem lielākā daļa ir bērni ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem – garīga rakstura, fiziskās attīstības, kā arī kombinētiem garīgās un fiziskās attīstības traucējumiem. No tiem 88 procentiem ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, 40 procentiem ir ārstu konsīlija lēmums par paliatīvās aprūpes nepieciešamību, 53 procenti pārvietojas riteņkrēslā un 30 procentiem dzīvības uzturēšanai ir nepieciešamas medicīniskās tehnoloģijas (mākslīgā plaušu ventilācija, zonde enterālajai barošanai u.c. iekārtas).
Deinstitucionalizācijas (turpmāk – DI) projektu ietvaros ES struktūrfondu un Kohēzijas fondu 2014. – 2020. gada plānošanas periodā tika identificēts un izvērtēts 1181 ārpusģimenes aprūpē esošs bērns līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot), kurš saņēma valsts vai pašvaldības finansētu pakalpojumu ilgstošas aprūpes institūcijā. Ar ES struktūrfondu un Kohēzijas fondu 2014. – 2020. gada plānošanas periodā atbalstu pašvaldības, kuras ir iesaistījušās DI projektā, ievieš alternatīvu ilgstošas aprūpes institūcijas risinājumu bērniem, kuriem nav izdevies atrast piemērotu audžuģimeni vai aizbildni, tas ir, ĢVPP un jauniešu māju infrastruktūras izveidi. Kopumā 11 pašvaldības veic ieguldījumus, lai izveidotu 14 ĢVPP un 1 jauniešu māju, kopā 15 sociālo pakalpojumu sniedzējus ar 132 klientu vietām. Līdz 2023. gada maijam ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem bija izveidotas un reģistrētas sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā 12 sociālo pakalpojumu sniegšanas vietas (11 ĢVPP un 1 jauniešu māja ar 104 klientu vietām). Nevienā no šiem projektiem netiek paredzēts veidot infrastruktūru pakalpojumu sniegšanai bērniem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem.
Neskatoties uz centieniem izveidot atbilstošu infrastruktūru ĢVPP sniegšanai bērniem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, nodalot valsts ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju (turpmāk – VSAC) telpas un esošajās ēkās izveidojot bērnu grupas (dzīvokļus), ņemot vērā vienā VSAC  ēkā izmitināto bērnu skaitu (no 27 līdz 42 bērnu vietām vienā VSAC ēkā), ir ierobežotas iespējas pārejai uz pakalpojuma nodrošināšanu, ievērojot ĢVPP sniegšanas principus. Lai gan iespēju robežās tiek nodrošināta vides pieejamība, ir grūtības nodrošināt brīvu un neatkarīgu pārvietošanos telpās, kā arī iekļūšanu un izkļūšanu no ēkas tiem bērniem, kuri pārvietojas riteņkrēslā vai izmantojot citas palīgierīces. Divas no VSAC "Rīga" lietošanā esošajām ēkām, kurās sniedz pakalpojumus bērniem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, sākotnēji nebija plānotas ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojumu sniegšanai bērniem, tādēļ telpas iespēju robežās ir pielāgotas (VSAC "Rīga" filiālēs "Teika" un "Pļavnieki"). Kaut arī esošās bērnu grupas (dzīvokļi) ir nosacīti nodalītas, tomēr, ievērojot faktu, ka vienā institūcijā ir izveidotas vidēji 6 -7 grupas, ir grūti nodrošināt patiesu grupas autonomiju. 
Risinājuma apraksts
Esošās VSAC infrastruktūras pielāgošana tam, lai tā būtu piemērota ĢVPP sniegšanai un mūsdienīga, nav saimnieciski izdevīga lielās ēku kopplatības (piem., VSAC  "Rīga" filiāles "Pļavnieki" ēkas kopplatība ir 3 626,5 m2) un augsto pārbūves/atjaunošanas izmaksu dēļ, turklāt, piemēram, VSAC "Rīga" filiāles "Rīga" ēka Kapseļu ielā 31, Rīgā, ir vietējās nozīmes kultūras piemineklis ( Nr. 8094), un tās pārbūve ir praktiski neiespējama, jo jāsaglabā arhitektūras mantojums. Tādējādi ar ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā atbalstu paredzēts bērniem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuri atrodas VSAC, izveidot infrastruktūru ĢVPP sniegšanai, neizmantojot pašreizējo infrastruktūru. Tādējādi tiks izpildītas MK noteikumos Nr. 338 noteiktās prasības par ĢVPP izveidi no 01.01.2026.  Arī no izmaksu viedokļa jaunu, speciāli šim mērķim projektētu ēku būvniecība ir lētāka kā veco ēku (piemēram, VSAC "Rīga" filiāles "Teika" ēka ir nodota ekspluatācijā 1971.gadā) atjaunošana un pārbūve.
Attīstot ĢVPP infrastruktūru, papildus MK noteikumos Nr. 338 noteiktajām prasībām tiks nodrošināts, ka vienā ĢVPP sniegšanas vietā kopā atrodas ne vairāk kā 12 bērni, nodrošinot ne tikai apstākļus bērna vispusīgai attīstībai un veselības aprūpei, bet arī izglītības ieguves sekmēšanai, sadzīves un pašaprūpes iemaņu apgūšanai un nostiprināšanai, kā arī citu prasmju apgūšanai. Vienā grupā aprūpi saņems ne vairāk kā četri bērni. Šis nosacījums izriet no VSAC “Rīga” filiāles “Rīga” no 01.12.2018.  līdz 31.12.2020. īstenotā izmēģinājuma projekta rezultātiem, kur secināts, ka, lai bērnu ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem ikdienas ritms būtu iespējami pielāgots ģimenes dzīvei, vienā dzīvoklī nevar izvietot vairāk par četriem bērniem.
Pakalpojuma sniegšanā tiek plānots iesaistīt sociālo darbinieku, sociālo aprūpētāju vai sociālo rehabilitētāju, kā arī citus speciālistus. Atkarībā no tā, kādi ir bērna funkcionālie traucējumi, ĢVPP sniegšanas vieta tiks pielāgota individuālajām vajadzībām, nodrošinot atbilstošu  un atbalstošu pakalpojumu. Turklāt tiek paredzēts, ka, bērniem pieaugot, izveidotajā infrastruktūrā atbalstu varēs saņemt arī personas (jaunieši) vecumā no 18 līdz 25 gadiem, kuriem ir smagi un ļoti smagi funkcionālie traucējumi, ja viņi turpinās saņemt VSAC pakalpojumu. Tādējādi jaunietis, kurš būs saņēmis aprūpi ĢVPP, pēc pilngadības sasniegšanas nezaudēs sasaisti ar ierasto ģimeniskai dzīvei pietuvināto vidi un sekmīgāk apgūs neatkarīgai dzīvei nepieciešamās dzīves prasmes un iemaņas.
Ilgtermiņā pilngadību sasniegušiem cilvēkiem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem plānots nodrošināt grupu māju (dzīvokļu) un citu nepieciešamo sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību, tai skaitā ar ES struktūrfondu un Kohēzijas fondu 2014. - 2020. gada plānošanas periodā atbalstu 9.3.1.1. pasākumā "Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai" un ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā izveidotajā infrastruktūrā. Īpaši atzīmējams ir Rīgas valstspilsētas īstenotais projekts  9.3.1.3. pasākuma "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētas pašvaldībā" ietvaros, kurā tiks izveidoti sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi – dienas aprūpes centrs ar 20 pakalpojuma vietām un grupu māja (dzīvoklis) ar 16 pakalpojuma vietām, kas, nodrošinot inovatīvus risinājumus, sniegs nepieciešamo atbalstu cilvēkiem ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem. Rīgas valstspilsētas pašvaldības īstenotā projekta rezultāti tiks izmantoti kā labā prakse, turpinot DI, un nodrošinot sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstību arī cilvēkiem ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem vai kompleksiem traucējumiem citās Latvijas pašvaldībās. Savukārt ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā izveidotajā infrastruktūrā plānots veicināt sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras (piemēram, grupu māju (dzīvokļu), dienas aprūpes centru, specializēto darbnīcu) izveidi un pakalpojuma nodrošināšanu ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā (DI turpinājums), kur pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem un ļoti smagiem vai multipliem traucējumiem būs viena no prioritārajām mērķa grupām, tādējādi nodrošinot atbalsta un pakalpojumu pēctecību arī personām ar smagiem vai ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuras līdz 25 gadu sasniegšanai būs saņēmuši kopienā sniegto (ģimeniskai videi pietuvināto) pakalpojumu. Bet līdz ĢVPP infrastruktūras izveidei tiks veidots pārejas risinājums – bērniem, kuri saņem VSAC pakalpojumus, tiek veidotas iespējas saņemt aprūpi grupās līdz 8 cilvēkiem. Tomēr prasību par ne vairāk kā 24 bērniem vienā ēkā nebūs iespējams pilnībā izpildīt līdz jaunās ĢVPP infrastruktūras izveidei.
Lai veicinātu ātrāku ĢVPP infrastruktūras izveidi un pakalpojuma ieviešanu, 4.3.1.2. pasākums tika noteikts kā ātrāk uzsākamais pasākums un tā ietvaros plānotā projekta īstenošana tika uzsākta pirms tika apstiprināta Eiropas Savienības kohēzijas politikas programma 2021.–2027. gadam, spēkā stājās Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas perioda vadības likums (turpmāk – fondu vadības likums) un tam pakārtotie horizontālie Ministru kabineta (turpmāk – MK) noteikumi. 4.3.1.2. pasākuma īstenošanas nosacījumi tika noteikti informatīvajā ziņojumā par Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt sociāli atstumto kopienu, migrantu un nelabvēlīgā situācijā esošo sociāli ekonomisko integrācija, izmantojot integrētus pasākumus, tostarp mājokļu un sociālo pakalpojumu jomā" 4.3.1.2. pasākuma "Pakalpojuma kvalitātes un pieejamības uzlabošana, tuvinot valsts sociālās aprūpes centru filiāles kopienā sniegtajiem (ģimeniskai videi pietuvinātiem) pakalpojumiem" īstenošanu, kas izskatīts MK 11.01.2022. sēdē un pieņemts ar attiecīgās MK sēdes protokollēmumu (prot. Nr. 2 54. §). Minētajā informatīvajā ziņojumā un MK sēdes protokollēmumā noteikti arī LM kā atbildīgās iestādes pienākumi un atbildība gadījumos, ja pirms projekta apstiprināšanas radušās izmaksas nav attiecināmas no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Projekta vērtēšanas kritēriji un metodika to piemērošanai tika izskatīti ES struktūrfondu un Kohēzijas fondu 2014. - 2020. gada plānošanas perioda apakškomitejā 28.10.2021. un apstiprināti 26.01.2023. ES fondu 2021. – 2017. gada plānošanas perioda Uzraudzības komitejas sēdē.
 
Noteikumu projekts ietver tās 4.3.1.2. pasākuma ieviešanas prasības, kas noteiktas informatīvajā ziņojumā un uz kurām balstīta plānota projekta īstenošana, papildinot ar nosacījumiem, kas izriet no fondu vadības likuma un tam pakārtotajiem horizontālajiem MK noteikumiem un citām uz projekta īstenošanu attiecināmām prasībām.

4.3.1.2. pasākuma mērķis ir paaugstināt pakalpojumu kvalitāti un uzlabot pakalpojumu pieejamību VSAC, izveidojot ĢVPP infrastruktūru, tādejādi sekmējot bērnu un jauniešu ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem neatkarīgas dzīves iespējas un dzīves kvalitātes saglabāšanu vai uzlabošanu. 
Jāatzīmē, ka ĢVPP sniegšanas vietas plānots veidot ārpus pašreizējo VSAC infrastruktūras (vērtējot no ēku fiziskās atrašanās vietas), savukārt no juridiskā viedokļa tās būs VSAC filiāles.

Mērķa grupa ir bāreņi un bez vecāku gādības palikuši bērni ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuriem funkcionālo traucējumu smaguma pakāpes dēļ nav iespējams nodrošināt aprūpi ģimenē, pie aizbildņa vai audžuģimenē, un kuri ir ievietoti VSAC, un personas no 18 gadiem līdz 25 gadiem (ieskaitot) ar smagiem un ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem.
Vecuma slieksnis līdz 25 gadiem noteikts, jo saskaņā ar Jaunatnes likuma 1. pantu par jaunieti tiek uzskatīta persona līdz 25 gadu vecumam (skat. - https://likumi.lv/ta/id/175920-jaunatnes-likums).

4.3.1.2. pasākumam plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 26 100 000 euro, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 22 185 000 euro un valsts budžeta finansējums – 3 915 000 euro.
Attiecināmā finansējuma ietvaros Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējuma procentuālais īpatsvars nepārsniedz 85%.

Minētā pasākuma ietvaros elastības finansējums nav plānots, attiecināmā daļa programmas 4.3.1.2. pasākumam paredzētajā apmērā tiks kompensēta, nosakot elastības finansējumu programmas 4.3. prioritātei “Nodarbinātība un sociālā iekļaušana” 4.3.1.5. pasākuma “Sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība” ietvaros 3 389 083 euro apmērā.

4.3.1.2. pasākuma projekta īstenošana plānota kā ierobežotas projektu iesniegumu atlase, projektu īstenos sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Šampētera nams” (turpmāk – VSIA "Šampētera nams").  VSIA “Šampētera nams” ir valsts kapitālsabiedrība, kurā LM ir valsts kapitāla daļu turētāja un kura atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.1 panta trešajā daļā noteiktajam pārvalda valsts nekustamos īpašumus, kuri nepieciešami  VSAC pakalpojumu nodrošināšanai. Ar minēto likuma normu VSIA "Šampētera nams" ir uzdots uzdevums izveidot un pārvaldīt nekustamo īpašumu infrastruktūru, kas nepieciešama VSAC pakalpojumu, tostarp arī bērnu ĢVPP, sniegšanas nodrošināšanai.

4.3.1.2. pasākuma ietvaros izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst pasākumā noteiktajām izmaksu pozīcijām un ir radušās ar 01.12.2021. 
Atbilstoši informatīvajam ziņojumam, plānotā projekta izmaksas, kas radušās līdz līguma par projekta īstenošanu noslēgšanai ar sadarbības iestādi, finansējuma saņēmējs priekšfinansē no saviem līdzekļiem. Pēc plānotā projekta iesnieguma izvērtēšanas un pozitīva atzinuma saņemšanas 16.03.2022., finansējuma saņēmējs varēja uzsākt projekta īstenošanu, taču avansa maksājuma pieprasījumu vai maksājuma pieprasījumu veikto izdevumu kompensācijai nevarēja iesniegt. Tas būs iespējams pēc noteikumu projekta stāšanās spēkā, ierobežotās projektu iesniegumu atlases noslēgšanās un līguma par projekta īstenošanu noslēgšanas ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (turpmāk – sadarbības iestāde).
 Ņemot vērā, ka ERAF fondu finansējums 4.3.1.2. pasākuma projekta darbību īstenošanai būs pieejams tikai pēc līguma par projekta īstenošanu noslēgšanas ar sadarbības iestādi, līdzšinēji projekta darbību īstenošanai ir novirzīti finansējuma saņēmēja, kas ir privāta persona, finanšu līdzekļi. Projekta ietvaros jau ir uzsākta vairāku atbalstāmo darbību īstenošana, tostarp tiek apzinātas, apsekotas, izvērtētas vairākas pašvaldību un valsts kapitālsabiedrību piedāvātās vietas bērnu ĢVPP infrastruktūras izveidei. Turpmākajā projekta īstenošanā sekos tādu finansiāli ietilpīgu atbalstāmo darbību, kā projektēšana un būvniecība īstenošana. Ņemot vērā, ka finansējuma saņēmējam VSIA "Šampētera nams" arī savas pamatdarbības ietvaros veicamie darba uzdevumi ir finansiāli ietilpīgi, lai nodrošinātu projekta finansēšanas nepārtrauktību un mazinātu risku, ka finansējuma saņēmējam varētu veidoties nepietiekama finanšu kapacitāte, 4.3.1.2. pasākumā paredzēta avansa un starpposma maksājuma kopsumma 100% apmērā, saskaņā ar 25.04.2023. MK noteikumu Nr. 205 "Valsts budžeta līdzekļu plānošanas kārtība Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanai un maksājumu veikšanai 2021. - 2027. gada plānošanas periodā" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 205) 17. punktu. 
Līdztekus MK noteikumu Nr. 205 tiesiskajam regulējumam, finansējuma saņēmējam noteikumu projektā tiks piemēroti arī papildus nosacījumi avansa maksājuma saņemšanai, proti, maksimālais avansa maksājumu apjoms ir 30% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, tas izlietojams deviņu mēnešu laikā saimnieciskā gada ietvaros un to var izmaksāt vairākos maksājumos. Avansa izlietošanas termiņš (9 mēneši) noteikts, ņemot vērā, ka infrastruktūras būvniecība ir cieši saistīta ar sezonalitāti  – ziemas sezonā ir ierobežota būvdarbu veikšana, kad aktīvi būvdarbi nenotiek, tāpēc nepieciešams plānot ilgāku laiku avansa izlietošanai, iekļaujot arī aktīvās būvdarbu sezonas mēnešus. 

4.3.1.2. pasākuma ietvaros līdz 31.12.2029. ir nepieciešams sasniegt iznākuma rādītāju un izveidot 120 pakalpojuma saņemšanas vietas jaunās vai modernizētās sociālās aprūpes iestādēs (izņemot sociālo mājokļu), kā arī rezultāta rādītāju, nodrošinot, ka 120 personas gadā izmantos jauno vai modernizēto sociālās aprūpes iestāžu pakalpojumus.
Lai veicinātu ātrāku projekta īstenošanu, tiek noteikts arī nacionālais iznākuma rādītājs, kas ir jāsasniedz līdz 31.12.2024. – izvēlētas un saskaņotas 10 vietas jaunu vai modernizētu sociālās aprūpes iestāžu izveidei.
Sasniedzamā iznākuma rādītāja vērtība – 120 pakalpojuma saņemšanas vietas ir uzskaitāmas kā klientu vietas, kur mērķa grupas persona varēs saņemt pakalpojumu. Ņemot vērā nosacījumu par maksimālo mērķa grupas personu skaitu vienā ĢVPP sniedzējā (12 bērni vai jaunieši), minimālais skaits izveidoto ĢVPP sniedzēju, kas tiktu reģistrēti sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā ir 10. Gadījumā, ja tiks veidota vai iegādāta ĢVPP infrastruktūra mazākam mērķa grupas personu skaitam, reģistrēto ĢVPP sniedzēju būs vairāk. Informācija par rādītāja sasniegšanu būs pieejama valsts informācijas sistēmā "Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrs" (https://www.lm.gov.lv/lv/socialo-pakalpojumu-sniedzeju-registrs), kurā VSAC saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 17. panta (1) daļu reģistrē ģimeniskai videi pietuvināta sociālā pakalpojuma sniegšanu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (t.sk., norādot klientu vietu skaitu).

Savukārt informācija par personām, kuras saņem valsts finansētus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus tiek uzkrāta Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēmā (turpmāk – SPOLIS), atbilstoši MK 30.09.2014. noteikumu Nr.587 “Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēmas noteikumi” 5.5. un 12. punktā minētajam. Pēc ĢVPP sniegšanas vietu izveides pieeju informācijas uzkrāšanā par pakalpojumu saņēmējiem nav plānots mainīt. Līdz ar to dokuments, kas pamatos rezultāta rādītāja sasniegšanu, t.i. personu skaitu, kuras saņem pakalpojumus jaunizveidotajās sociālo pakalpojumu sniegšanas vietās, būs no SPOLIS izgūta informācija par personām, kuras saņem pakalpojumu konkrētajā pakalpojuma sniegšanas vietā. LM paralēli arī pārskatīs informāciju, kas šobrīd norādīta rādītāju metodoloģijā, nepārprotamībai norādot informāciju, kas liecinās, kad noteiktais rādītājs ir uzskatāms par sasniedzamu.

4.3.1.2. pasākuma ietvaros ir atbalstāmas tādas darbības, kas nepieciešamas ĢVPP infrastruktūras izveidei. Infrastruktūra var tikt veidota, būvējot jaunu ēku (jauna būvniecība) vai arī modernizējot jau esošo infrastruktūru (pārbūve vai atjaunošana). Tiek vērtēts, ka ekonomiskākais risinājums būtu jaunu ēku būvniecība, taču netiek izslēgta arī esošo ēku modernizācija gadījumos, ja pašvaldību vai valsts kapitālsabiedrību piedāvātie zemes platību risinājumi neatbilst noteiktajiem vietas izvēles nosacījumiem, bet ir pieejama kāda ēka.  4.3.1.2. pasākuma finansējuma saņēmējs, īstenojot plānoto projektu, jau uzrunā pašvaldību, valsts kapitālsabiedrības, apzinot to iespējas piedāvāt infrastruktūru (zemes teritoriju vai ēku), kas atbilstu LM nosacījumiem attiecībā uz ĢVPP infrastruktūras izveidi. Atbilstoši projekta vērtēšanas kritērijiem, tiks novērtēts, ka ĢVPP sniegšanas vietas tiktu izveidotas integrētā vidē, t.i., vidē, kurā viegli pieejami vispārējie pakalpojumi (veselības, izglītības, kultūras u.c.), ko izmanto pārējā sabiedrība. Papildus, ņemot vērā, ka mērķa  grupas personas ir bērni un jaunieši ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, svarīga ir arī vides piekļūstamības nodrošināšana, kas dotu iespēju minētajām personām pieeju videi un informācijai, kā arī ļautu nodrošināt kvalitatīvu aprūpi. Ņemot vērā minēto, ir atbalstāmas arī teritorijas labiekārtošanas izmaksas, lai nodrošinātu vides piekļūstamību, atbilstu minimālajām prasībām ēkas nodošanai ekspluatācijā, kā arī veidotu ainavu atbilstoši mērķa grupas personu vajadzībām (piem., lapenes izveide kopīgām nodarbībām ārā, šūpoles u.c.). Teritorijas labiekārtošanas darbi papildus minimālajām prasībām ir vērtējami pēc nepieciešamības un  ekonomiskā samērīguma projekta budžeta ietvaros.
Jaunas būvniecības, pārbūves vai atjaunošanas, kā arī teritorijas labiekārtošanas gadījumā ir attiecināmas visas ar to saistītās izmaksas, kas nepieciešamas būvniecības jomā noteikto normatīvo aktu izpildei, piemēram, projektēšana, būvekspertīze, energoaudita veikšana (ja nepieciešams), būvuzraudzība, autoruzraudzība, tiesiskajā regulējumā noteiktās nodevas. Attiecināma ir arī esošo būvju demontāža, ja tas nepieciešams jaunās infrastruktūras izveidei izvēlētajā teritorijā.

4.3.1.2. pasākuma ietvaros plānota bērnu ĢVPP sniegšanai nepieciešamās infrastruktūras izveide pašvaldību vai valsts kapitālsabiedrību piedāvātajos nekustamajos īpašumos, taču vienlaikus noteikumu projektā tiek paredzēta arī iespēja iegādāties nekustamo īpašumu ĢVPP infrastruktūras izveidei no privātpersonas, ar to domājot zemes platības, kur veidot infrastruktūru, iegādi vai arī, piemēram, dzīvokļa iegādi daudzdzīvokļu mājā. Nekustamā īpašuma iegāde ir iespējama un ir atbalstāma līdz 10% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām un tikai atbilstoši tirgus vērtības, ko noteicis sertificēts Latvijas Īpašumu Vērtētāju asociācijas nekustamā īpašuma vērtētājs. Jau gatavas ēkas vai dzīvokļa iegāde nodrošinātu ĢVPP integrēšanu mājokļos, kādos dzīvo Latvijas ģimenes un ātrāku dzīves kvalitātes uzlabošanu mērķa grupas personām. Vienlaikus jāatzīst, ka brīvajā tirgū ir ierobežots tādu dzīvokļu skaits, kas atbilstu nepieciešamajai platībai, lai nodrošinātu arī ĢVPP nepieciešamo speciālistu klātbūtni (indikatīvi 5 – 6 istabas), un kur būtu nodrošināta vides piekļūstamība. Tiek pieņemts, ka arī iegādājoties jau gatavu dzīvokli, būs nepieciešams atbilstoši būvniecības jomas tiesiskajam regulējuma ierosināt pārbūvi, lai pielāgotu dzīvokli ĢVPP prasībām un mērķa grupas personu vajadzībām.
Lai nodrošinātu ĢVPP infrastruktūras vides piekļūstamību, projekta ietvaros ir atbalstāmas arī vides pieejamības ekspertu konsultācijas gan projektēšanas, gan būvniecības, gan materiāli tehniskā nodrošinājuma iegādes laikā. Finansējuma saņēmējs minētos vides pieejamības ekspertus var piesaistīt visos infrastruktūras izveides posmos – pēc nepieciešamības.
Gadījumā, ja 4.3.1.2. pasākuma projekta ietvaros tiks veikta nekustamā īpašuma iegāde no privātpersonas, VSIA "Šampētera nams" to veiks sadarbībā ar LM, veicot valsts pārvaldes uzdevumu saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.1 panta trešajā daļā noteikto. Papildus skaidrojam, ka nekustamais īpašums bērnu ĢVPP sniegšanai tiks nostiprināts Zemesgrāmatā uz valsts vārda LM personā. Ņemot vērā minēto, nekustamā īpašuma iegādes gadījumā VSIA "Šampētera nams" visas nepieciešamās darbības īstenos LM uzdevumā.
Papildus skaidrojam, ka 4.3.1.2. pasākuma projektā lielākais ieguldījumu uzsvars tiek vērsts uz būvdarbiem, bet nekustamā īpašuma iegāde tiks apsvērta kā risinājums gadījumā, ja neizdodas atrast bērnu ĢVPP infrastruktūras izveidei piemērotu zemes platību. Ņemot vērā minēto, noteikumu projektā ir noteikts ierobežojums nekustamā īpašuma iegādei – līdz 10% no projekta attiecināmajām izmaksām. 

ĢVPP infrastruktūra nav iespējama bez materiāli tehniskā nodrošinājuma iegādes, kas ietver visu nepieciešamo gan mērķa grupas personām, gan ĢVPP darbinieku vajadzībām. Atbalstāma mēbeļu, datoru, datora lietojumprogrammu, tehnisko palīglīdzekļu un citu nepieciešamo ierīču un materiālu iegāde pakalpojuma nodrošināšanai, vērtējot pēc nepieciešamības un ekonomiskā samērīguma projekta budžeta ietvaros.

Finansējuma saņēmējam projekta īstenošanā ir jānodrošina komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 24.06.2021. Regulu (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – Vispārējā regula Nr. 2021/1060), normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā, kā arī Finanšu ministrijas izstrādātajām vadlīnijām “ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas perioda un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijas”.

Projekta vadības un īstenošanas personālu var piesaistīt gan uz darba tiesisko attiecību pamata, gan arī noslēdzot uzņēmuma (pakalpojuma) līgumu. Attiecībā uz projekta vadības personāla piesaisti noteikumu projektā tiek noteikts ierobežojums kopējām atlīdzības vai uzņēmuma (pakalpojuma) izmaksām gadā (84 787 euro) vai proporcionāli mēnešu skaitam, ja tiek piesaistīts mazāk par 12 mēnešiem gadā. Attiecībā uz īstenošanas personāla izmaksām minētais ierobežojums netiek piemērots.

4.3.1.2. pasākuma ietvaros paredzētas šādas izmaksas:
1. tiešās attiecināmās izmaksas;
2. netiešās attiecināmās izmaksas;
3. neparedzētie izdevumi.

Kā tiešās izmaksas tiek noteiktas projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas, kas ir  atalgojums un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, pabalsti un kompensācijas finansējuma saņēmēja atlīdzības sistēmā noteiktajai samaksai par līdzvērtīga darba veikšanu vai atbilstošas vidējai darba samaksai pēc Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes datiem par līdzvērtīgu darbu attiecīgajā nozarē, kā arī pārējās projekta izmaksas. Virsstundas nav attiecināmas.

Pārējās projekta izmaksās iekļaujas iepirkumu rezultātā radušās izmaksas par pakalpojumu sniegšanu, būvdarbiem, preču piegādi, žūrijas komisijas darbības un atlīdzības un godalgu izmaksas, ja tiek organizēts metu konkurss, ar nekustamā īpašuma iegādi un atsavināšanu saistītas izmaksas, kā arī izmaksas projekta vadības un īstenošanas personālam - iekšzemes komandējumu un darba (dienesta) braucienu izmaksas, darba vietas aprīkojuma iegādei vai nomai. Iepirkumu līgumi 4.3.1.2. pasākumā ir būvdarbu līgumi, pakalpojuma (t.sk., uzņēmuma) līgumi un piegādes (t.sk. pirkuma) līgumi (saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 1. panta 26., 27. un 28. punktu).

Attiecībā uz nekustamā īpašuma iegādi vai atsavināšanu, attiecināmajās izmaksās ir iekļautas visas izmaksas, kas finansējuma saņēmējam rastos gan pēc nekustamā īpašuma pārņemšanas, pamatojoties uz MK rīkojumu no pašvaldības vai valsts kapitālsabiedrības, gan arī izmaksas, kas saistītas ar privātpersonai atsavinātā nekustamā īpašuma pārņemšanu. 
Iekšzemes komandējumu un darba (dienesta) braucienu izmaksas tiks noteiktas atbilstoši Finanšu ministrijas izstrādātajām metodikām "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika 1 km izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam īstenošanai (pieejams: https://m.esfondi.lv/upload/Vadlinijas/1km_izmaksu_metodika_nr_4.pdf)  un "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika iekšzemes komandējumu izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. - 2027. gadam īstenošanai" (pieejams: https://m.esfondi.lv/upload/0_iekszemes_komandejumu_metodika.pdf).
Savukārt, paredzot darba vietas aprīkojuma izmaksas darbiniekiem, kuriem ir daļlaika noslodze, tiks ievērots Vadlīniju Nr.1.2. “Vadlīnijas attiecināmo izmaksu noteikšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027.gada plānošanas periodā” 33. punktā noteiktais, tai skaitā ņemts vērā nodarbinātā iesaistes periods projektā pret projekta kopējo īstenošanas ilgumu.

Iespējams, ka projekta īstenošanas pamatojošās dokumentācijas izstrādei varētu tikt rīkots metu konkurss, atbilstoši Publiskajam iepirkumu likumam un MK 28.02.2017. noteikumiem Nr. 107 “Iepirkuma procedūru un metu konkursu norises kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 107). Ņemot vērā, ka bērnu ĢVPP infrastruktūras vietas iespējamas dažādās Latvijas pašvaldībās, metu konkursa rezultāti sniegtu iespēju izvēlēties labāko darbu pilsētu un jebkuras citas teritorijas plānošanas, arhitektūras, būvniecības jomā. Lai to novērtētu, finansējuma saņēmēja kapacitāte varētu būt nepietiekama un būtu nepieciešams piesaistīt profesionāļu komandu metu konkursa darbu izvērtēšanai, attiecīgi paredzot tiem atlīdzību. Pieaicināto profesionālo speciālistu vidū varētu būt Arhitektu savienības pārstāvji, vides pieejamības novērtēšanas eksperti u.c pēc nepieciešamības. Metu konkurss tiks rīkots kā iepirkuma procedūras sastāvdaļa, kuras rezultātā tiek piešķirtas publiska pakalpojuma līguma slēgšanas tiesības, vai arī kā atsevišķs konkurss, kurā paredzētas godalgas vai maksājumi dalībniekiem. Atbilstoši MK noteikumiem Nr. 107, tiks izstrādāts metu konkursa nolikums, paredzot visus nepieciešamos nosacījumus metu konkursa norisei, rezultātu izvērtēšanai un uzvarētāja noteikšanai. Plānotās indikatīvās izmaksas žūrijas komisijas dalībnieku atlīdzībai – līdz 2 000 euro (5 dalībnieki * 400 euro), bet konkursa godalgu fondam plānoti izdevumi 9 000 euro bez pievienotās vērtības nodokļa, t.sk., pirmās vietas ieguvējam jeb konkursa uzvarētājam – 5 000 euro, otrās vietas ieguvējam –3 000 euro, trešās vietas ieguvējam – 2 000 euro.

Netiešās attiecināmās izmaksas finansējuma saņēmējs plāno kā vienu izmaksu pozīciju 15 procentu apmērā no tiešajām personāla izmaksām, kas radušās uz darba tiesisko attiecību pamata.
Tādējādi projektā tiek paredzēta netiešo izmaksu vienotās likmes 15 procentu apmērā piemērošana, kas ir viens no vienkāršoto izmaksu veidiem. Citu vienkāršoto izmaksu veidu piemērošana šobrīd nav paredzēta.
Pirmkārt, nav pietiekamu datu, lai pamatotu vienas pakalpojuma vietas izveides izmaksas un tādējādi paredzētu vienas vienības izmaksu piemērošanu (jāatzīmē, ka 4.3.5.1. pasākumā “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana” sākotnēji tika plānota vienas vienības metodikas izstrāde ERAF atbalsta jomas izmaksām, tomēr pēc konsultācijām ar Eiropas Komisiju tika secināts, ka šobrīd pieejamie dati nav pietiekami vienas vienības izmaksu pamatošanai). 
Ievērtējot, ka projektā plānoto būvdarbu īstenošanai sākotnēji notiek darbs, lai atbilstoši nosacījumiem izvērtētu un saskaņotu vietas projekta īstenošanai, nav iespējams paredzēt, cik liela apjoma, atkarībā no izvēlētās vietas, projektēšanas pasākumi un būvdarbi būs nepieciešami, kas savukārt var veidot diferencētu izmaksu apmēru uz katru objektu. Ņemot vērā minēto, infrastruktūras izveides atbalstāmajām darbībām nav iespējams piemērot kādu no vienkāršoto izmaksu veidiem.
Otrkārt, attiecībā uz projekta personāla izmaksām jāatzīmē, ka 4.3.1.2. pasākuma ietvaros ir plānoti finansiāli ietilpīgi infrastruktūras ieguldījumi un tādos gadījumos projekta izmaksas ir atkarīgas no paveiktajiem darbiem un nav vienmērīgas attiecībā uz noteiktu laika posmu. Ja personāla atlīdzībai tiktu piemērots vienkāršoto izmaksu veids, kuram atmaksu veiktu, iesniedzot maksājuma pieprasījumu par pārējām 4.3.1.2. pasākuma attiecināmajām izmaksām, var veidoties situācija, kad ilgstošākā laika periodā nav pamatojuma iesniegt maksājuma pieprasījumu, kā rezultātā finansējuma saņēmējam tikpat ilgstoši nav iespējams atgūt arī personāla izmaksu nodrošināšanai izmantotos pašu budžeta līdzekļus.  VSIA "Šampētera nams" sev deleģētos uzdevumus īsteno LM piešķirtā valsts budžeta ietvaros pēc tekošo pārvaldīšanas darbu un tiem nepieciešamā finansējuma saskaņošanas. Tādējādi, ilgstošākā laika periodā projekta personāla izmaksām izmantojot LM finansējumu, kas piešķirts pārvaldīšanas darbu veikšanai, var veidoties finansiāls risks pamatdarbības nodrošināšanai.
 Vienlaikus, uzkrājot datus par projekta personāla izmaksām, atbildīgā iestāde 4.3.1.2. pasākuma īstenošanas laikā izvērtēs iespēju un nepieciešamību projekta personāla izmaksām noteikt vienkāršoto izmaksu piemērošanu.

Atbilstoši ierastajai praksei projektos, kur ir plānota būvniecība, tiek plānoti arī neparedzētie izdevumi 5% apmērā, ko finansējuma saņēmējs var plānot papildu darbu vai pakalpojumu veikšanai, kas neparedzamu apstākļu dēļ var kļūt nepieciešami, lai varētu nodrošināt par projekta īstenošanu noslēgtā līguma izpildi, ja finansējuma saņēmējs veicis visus plānošanas pasākumus, lai šādus izdevumus novērstu. Finansējuma saņēmējs izdevumus, kurus tas vēlēsies segt no neparedzētajiem izdevumiem plānotajiem līdzekļiem, projekta ietvaros varēs veikt, ierosinot grozījumus projektā vai saskaņojot ar sadarbības iestādi normatīvajos aktos un līgumā par projekta īstenošanu noteiktajā kārtībā, pārceļot attiecīgo finansējuma apmēru no neparedzēto izdevumu izmaksu pozīcijas uz atbilstošo tiešo un/vai netiešo attiecināmo izmaksu pozīciju, lai veiktu nepieciešamos maksājumus neparedzētu izdevumu rašanās gadījumā.

Lai arī 4.3.1.2. pasākuma projekta ietvaros ir noteikti sadarbības partneri – VSAC, kas atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumam ir valsts finansētas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas, izmaksas attiecībā uz tiem netiek plānotas. Sadarbības līgumā starp finansējuma saņēmēju un VSAC plānots noteikt informatīvo un konsultatīvo sadarbību, kas nepieciešama  kvalitatīvai projekta mērķa sasniegšanai un īstenošanai. Projekta īstenošanā informatīvā un konsultatīvā atbalsta sniegšanā plānots iesaistīt to filiāļu speciālistus, kas ikdienā nodrošina valsts sociālās aprūpes centra pakalpojumu bērniem un jauniešiem ar smagiem un vidēji smagiem funkcionāliem traucējumiem. 
Uzsākot 4.3.1.2. pasākuma plānoto projektu, VSIA “Šampētera nams” ir noslēdzis nodomu protokolus ar VSAC “Rīga” un VSAC “Kurzeme” par sadarbību projekta īstenošanā.
Finansējuma saņēmējam un sadarbības partneriem projekta īstenošanas laikā jānodrošina, ka tiek ievēroti interešu konflikta, korupcijas un krāpšanas novēršanas nosacījumi. Minētais nozīmē, ka finansējuma saņēmēja iestādē jābūt izstrādātai kārtībai, kādā pārliecinās par interešu konflikta, krāpšanas un korupcijas risku neesamību, tostarp identificē apstākļus, kuri izraisa vai var izraisīt interešu konfliktu un krāpšanas un korupcijas riskus, kas rada apdraudējumu vai kaitējumu projekta īstenošanā, nosaka veicamos pasākumus un izstrādā darbības plānu interešu konflikta un krāpšanas un korupcijas risku preventīvai novēršanai un gadījumiem, kad interešu konflikts, krāpšana vai korupcija ir atklāta.

4.3.1.2. pasākumā valsts atbalsts nav paredzēts. Atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.1 panta pirmās daļas 3. un 4. punktam bērniem ar smagiem un ļoti smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai bērniem ar smagiem un ļoti smagiem fiziskās attīstības traucējumiem, tai skaitā noteikumu projekta minētajiem bērniem un jauniešiem, VSAC pakalpojumus finansē valsts budžets. Lai arī  ĢVPP  infrastruktūra tiks veidota ārpus esošo VSAC infrastruktūras, pēc juridiskā statusa tās būs VSAC filiāles, no tā arī izrietoša VSAC atbildība par pakalpojuma  satura un kvalitātes nodrošināšanu. Ņemot vērā šo aspektu, konstatējams, ka pasākuma ietvaros īstenotajām darbībām nav saimnieciska rakstura (izvērtējums pēc Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā  noteiktās pazīmēm nav jāveic). 
Izveidotajās  ĢVPP sniegšanas vietās plānots nodrošināt ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem un jauniešiem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionālajiem traucējumiem, kuriem nav iespējama aprūpe ģimeniskā vidē — audžuģimenē vai pie aizbildņa. Jau šobrīd minētā sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniegšana tiek nodrošināta valsts sociālās aprūpes centros 113 bērniem (2022. gada statistikas dati https://www.lm.gov.lv/lv/par-2022-gadu-0), taču tur esošā infrastruktūra bieži vien nav piemērota ģimeniskās vides principu ievērošanai. Bet saskaņā ar  MK noteikumiem Nr. 338 prasības par ĢVPP principa nodrošināšanu ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem un jauniešiem pilnībā jāizpilda līdz 01.01.2026. Tāpēc šāda veida, ģimeniskai videi pietuvināta, pakalpojuma sniegšanas vietas ir ļoti nepieciešamas un to izmantošana praktiski tiek aizpildīta ar šobrīd VSAC esošajiem ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem, kuri atbilst 4.3.1.2. pasākuma mērķa grupai.
Faktiski projekta ietvaros izveidoto bērnu ĢVPP infrastruktūru finansējuma saņēmējs VSIA "Šampētera nams", atbilstoši noteikumu projektā noteiktajam, nodos valdījumā LM, nodrošinot īpašumu reģistrāciju zemesgrāmatā uz LM vārda.  Izveidotās infrastruktūras objektos sniegtā pakalpojuma saturu pēc būtības nodrošinās VSAC, kas atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumam ir LM padotības iestāde pakļautības formā un tieši izpilda LM noteiktās valsts funkcijas. Savukārt VSIA "Šampētera nams" ir valsts kapitālsabiedrība, kurā LM ir valsts kapitāla daļu turētāja un kurai atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.1 panta trešajā daļā ir noteikts uzdevums pārvaldīt valsts nekustamos īpašumus, kuri nepieciešami  VSAC pakalpojumu nodrošināšanai. Veicot minēto uzdevumu VSIA "Šampētera nams" atrodas LM funkcionālā pārraudzībā un nodrošina piešķirto valsts budžeta līdzekļu racionālu izlietojumu un kontroli. Ņemot vērā minēto Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, LM, piemērojot VSAC pakļautību un VSIA "Šampētera nams" funkcionālo pārraudzību, nodrošina, ka izveidotā bērnu ĢVPP infrastruktūra tiks izmantota tam paredzētajam mērķim – paaugstināt pakalpojumu kvalitāti un uzlabot pakalpojumu pieejamību VSAC, izveidojot ĢVPP infrastruktūru.
Lai arī pēc statistikas datiem kopš 2017. gada vērojama VSAC uzņemto bērnu skaita noturīga lejupslīde, tomēr joprojām ievērojams skaits bērnu ir ievietoti ārpusģimenes aprūpes institūcijās, no kuriem lielākais īpatsvars ir pusaudžu vecuma bērni un bērni ar īpašām vajadzībām, ko neizvēlas uzņemt savā ģimenē audžuģimenes vai adoptētāji. Tas lielākoties ir saistīts ar to, ka bērnu, kuriem nepieciešama īpaša aprūpe, kā arī pusaudžu vecuma bērnu, kam var būt dažādas uzvedības vai atkarību problēmas, aprūpe prasa lielāku aprūpes personas resursu ieguldījumu bērna ikdienas aprūpē. Turklāt tiek paredzēts, ka, bērniem pieaugot, izveidotajā infrastruktūrā atbalstu varēs saņemt arī personas (jaunieši) vecumā no 18 līdz 25 gadiem, kuriem ir smagi un ļoti smagi funkcionālie traucējumi, ja viņi turpinās saņemt VSAC pakalpojumu. Atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumam ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojuma nodrošināšana šai mērķa grupai arī ir valsts funkcija, ko finansē valsts budžets.
Jaunizveidotajā infrastruktūrā ģimeniskai videi pietuvināti aprūpes pakalpojumi prioritāri tiks nodrošināti mērķa grupas personām līdz 18 gadu vecumam. Ņemot vērā  tendenci, ka  bērnu skaits, kuriem ir nepieciešamas VSAC pakalpojums, pakāpeniski samazinās, jaunizveidotajā infrastruktūrā ir paredzēta iespēja saņemt pakalpojumu mērķa grupas personām arī vecumā no 18 – 25 gadiem. Ja, piemēram, palielinoties sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamībai vai citu personu ar invaliditāti atbalstošu pasākumu ietekmē, rastos situācija, ka jaunizveidotās infrastruktūras pilnu noslodzi nav iespējams nodrošināt, sniedzot VSAC pakalpojumus mērķa grupas personām vecumā līdz 25 gadiem, pieļaujamais vecums varētu tikt palielināts, piemēram, līdz 30 gadiem vai citam vecumam, kas atbilstu demogrāfiskajai situācijai un pieprasījumam pēc pakalpojuma konkrētajā laika periodā. Arī šajā gadījumā pakalpojums tiktu nodrošināts personām ar smagiem un ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem, kuriem atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteiktajam ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojuma nodrošināšanu finansē no valsts budžeta.  

Tādējādi izveidotā infrastruktūra tiks izmantota valstij noteikto funkciju izpildes nodrošināšanai, izmantojot valsts budžeta finansējumu atbilstoši normatīvajam aktam par maksimāli pieļaujamā valsts budžeta izdevumu kopapjoma un  katrai ministrijai un citai centrālajai valsts iestādei paredzētā izdevumu kopējā apjoma noteikšanas kārtību vidējam termiņam.
Lai arī izveidoto infrastruktūru plānots izmantot augstākminētajiem mērķiem un valstij noteikto funkciju izpildei, noteikumu projekts ir papildināts (32. punkts) ar nosacījumu, kas paredz, ka gadījumā, ja piecus gadus pēc noslēguma maksājuma veikšanas finansējuma saņēmējam vai projekta ietvaros veikto ieguldījumu amortizācijas periodā LM (jo infrastruktūra tiks reģistrēta uz valsts vārda LM personā) paredz mainīt bērnu ĢVPP infrastruktūras izmantošanas nosacījumus un tā rezultātā projekta darbības būs saistītas ar saimniecisko darbību, kurai sniegtais atbalsts būtu kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, LM iesniegs informāciju sadarbības iestādē par plānotajām izmaiņām.
 Papildus noteikumu projekta 32. punkts paredz nosacījumu, ka VSIA “Šampētera nams” atmaksā sadarbības iestādei nelikumīgi saņemto atbalstu saskaņā ar Komercdarbības atbalsta kontroles likuma IV vai V nodaļu, ja izveidotajā bērnu ĢVPP infrastruktūrā tiks īstenotas darbības, kas vērtējamas kā komercdarbības atbalsts.

Noteikumu projektā netiek iekļauts nosacījums par nepieciešamību finansējuma saņēmējam veikt izvērtējumu par izmaksu un ieguvumu analīzi projektam saskaņā ar MK 13.07.2023. sēdes protokolā Nr. 36 85.§ 3. punktā noteikto.  Izmaksu un ieguvumu analīzes aprēķinu izstrāde  esošajā pasākuma īstenošanas stadijā nav lietderīga, jo projekta īstenošana jau ir uzsākta un tā īstenošanas nosacījumi jau ir apstiprināti informatīvajā ziņojumā.
Finansējuma saņēmējs īsteno valsts pārvaldes uzdevumu saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.1 panta trešajā daļā noteikto, ka LM valdījumā esošos valsts nekustamos īpašumus, kuri nepieciešami  valsts finansēto ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju pakalpojumu nodrošināšanai, pārvalda VSIA "Šampētera nams". Ar minēto likuma normu VSIA "Šampētera nams" ir uzdots uzdevums izveidot un pārvaldīt nekustamo īpašumu infrastruktūru, kas nepieciešama valsts finansēto ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju (VSAC) pakalpojumu, tostarp arī bērnu ĢVPP, sniegšanas nodrošināšanai. Deleģējot šī uzdevuma īstenošanu VSIA "Šampētera nams", nepieciešamais izvērtējums uzdevuma nodošanai un īstenošanai jau ir veikts. 

Noteikumu projekts paredz, ka 4.3.1.2. pasākuma ietvaros finansējuma saņēmējs, īstenojot projektu, pakalpojuma sniedzējus piesaista atbilstoši Publisko iepirkumu likumam un publiskos iepirkumus veic saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka kārtību publisko iepirkumu jomā, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru un, kur tas ir attiecināms un atbilstošs projekta darbības specifikai, īsteno sociāli atbildīgus iepirkumus (ja nepieciešams, dokumentējot un pamatojot sociāli atbildīga iepirkuma īstenošanas izvēli atbilstoši sadarbības iestādes horizontālajām norādēm projekta īstenošanā un uzraudzībā), vai arī inovatīvos publiskos iepirkumus un zaļos publiskos iepirkumus.
4.3.1.2. pasākuma investīcijām būs tieša pozitīva ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (skat. skaidrojumu pie anotācijas 8. punkta “Horizontālā ietekme”) un uz horizontālo principu “Nenodarīt būtisku kaitējumu” (turpmāk – NBK princips). NBK principa ietvaros vairāk vai mazāk būtiska ietekme plānota visos 6 vides mērķos:
1) klimata pārmaiņu mazināšana (iespēju robežās izveidotās sociālo pakalpojumu sniegšanas vietās iedzīvotāji ar augstām aprūpes vajadzībām varēs saņemt viņiem atbilstošus pakalpojumus kvalitatīvā, energoefektīvā infrastruktūrā, nodrošinot siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinošu risinājumu ieviešanu sociālo pakalpojumu sektorā);
2) pielāgošanās klimata pārmaiņām (infrastruktūra tiks būvēta atbilstoši prognozētam klimata pārmaiņu radītajam nokrišņu intensitātes palielinājumam, paredzot atbilstošus lietus notekūdeņu sistēmu risinājumus intensīvu nokrišņu gadījumiem. Tā kā viens no prognozētajiem klimata pārmaiņu izraisītajiem riskiem būvniecībā ir iekštelpu pārkaršana, būvniecības projektos tiks paredzēti atbilstoši telpu dzesēšanas un ventilācijas risinājumi. Ēku konstrukciju risinājumos iespēju robežās paredzama atbilstoša hidroizolācija, lai samazinātu ēku bojājumu iespēju gruntsūdeņu svārstību dēļ);
3) ilgtspējīga ūdens un jūras resursu izmantošana un aizsardzība (ietekme plānota nebūtiska, paredzot maksimālu šo ēku pieslēgšanu pie centralizētajām ūdensapgādes, kanalizācijas un siltumapgādes sistēmām, paredzot lietus ūdeņu savākšanas un novadīšanas sistēmu izbūve, lai mazinātu applūšanas riskus spēcīgu lietusgāžu gadījumā);
4) pāreja uz aprites ekonomiku, ieskaitot atkritumu rašanās novēršanu un to reciklēšanu (infrastruktūras izbūves laikā neizbēgami ir būvniecības darbi un dabas resursu ieguldījums, taču ietekme vērtējama kā nebūtiska un tas notiks koncentrējoties uz ilgtspējīgu būvmateriālu un materiālu izmantošanu atbilstoši nacionālajai un ES likumdošanai būvgružu atkalizmantošanai, pārstrādei un citu materiālu reģenerācijai);
5) piesārņojuma novēršana un kontrole (ietekme ir nebūtiska saistībā ar pasākuma tiešajām un primārajām netiešajam sekām visā tā dzīves ciklā, jo infrastruktūras izveidē tiks atbalstīta tikai tādu jaunu ēku būvniecība vai esošo ēku pārbūve, kurās tiks nodrošināta augstas efektivitātes sistēmu izmantošana, infrastruktūras attīstīšanas teritorijā plānots veikt labiekārtošanas darbus, piemēram, koku stādīšanu, apzaļumošanu, ja ĢVPP infrastruktūras būvniecības ietvaros teritorijā tiks nojauktas vecās ēkas, kurās ir azbestu saturoši materiāli, azbestu saturošus izstrādājumus apstrādās un transportēs  atbilstoši normatīvajiem aktiem par darba aizsardzības prasībām darbā ar azbestu, tai skaitā nepieļaujot azbesta šķiedru vai putekļu nokļūšanu vidē);
6) bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu aizsardzība un atjaunošana (nav paredzama negatīva ietekme, jo nav plānots atbalstīt infrastruktūras būvniecību īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās, kur nepieciešams nodrošināt ES nozīmes dzīvotņu un sugu aizsardzību, nodrošinot biotopiem un sugām labvēlīgu stāvokli).

4.3.1.2. pasākuma investīcijām pilnā apmērā piemērots 127. intervences kods “Cita sociālā infrastruktūra, kas veicina sociālo iekļaušanu kopienā” atbilstoši Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmai 2021.–2027. gadam, ar ES fondu finansējumu 22 185 000 euro apmērā. 
Savukārt uz horizontālajiem principiem "Klimatdrošināšana" un "Energoefektivitāte pirmajā vietā" 4.3.1.2. pasākumam nav ietekmes, jo 127. intervences koda ietvaros plānotie ieguldījumi neparedz atbalstīt klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās klimata pārmaiņām mērķi, kā arī, prognozējot nepieciešamos infrastruktūras ieguldījumus, tiek pieņemts, ka tie pārsvarā būs jaunu ēku būvniecība, nevis esošo ēku pārbūve vai atjaunošana, līdz ar to netiek vērtēta arī energoefektivitātes nodrošināšanas pasākumu ieviešana esošajām ēkām. 
Finansējuma veids: 01 Dotācija.
Teritoriālie sasniegšanas mehānismi: 33 Bez teritoriāla mērķa.
Eiropas Sociālā fonda Plus (turpmāk – ESF+) sekundārās tēmas: 09 Nepiemēro.
Dzimumu līdztiesība: 03 Dzimumu neitralitāte.

 Lai veicinātu ilgtspējīgu un iekļaujošu publisko teritoriju attīstību, ieguldījumus paredzēts veikt, kur vien iespējams, ievērtējot Eiropas Jaunā Bauhaus principus: estētika, ilgtspēja, iekļautība, tai skaitā, nodrošinot dabā balstītu risinājumu un universālā dizaina principu ievērošanu. Piemēram, principa “ilgtspējība” ievērošana tiks nodrošināta, īstenojot, kur iespējams, zaļo publisko iepirkumu, principa “iekļautība” ievērošana tiks nodrošināta, projekta īstenošanā paredzot universālā dizaina principu ievērošanu, kas nodrošina vienādas iespējas ikvienam.
Savukārt principu “estētika” paredzēts nodrošināt, projekta izstrādē un īstenošanā pēc nepieciešamības pieaicinot kvalificētus speciālistus arhitektūras, ainavu arhitektūras vai telpiskās plānošanas jomās.

 4.3.1.2. pasākumam nav tiešas sinerģijas vai tiešas demarkācijas ar citiem ES fondu pasākumiem vai Atveseļošanas un noturības mehānisma (turpmāk – Atveseļošanas  fonds) plāna investīcijām. Pasākums ir vērtējams kā papildinošs ar Atveseļošanas fonda 3.1.2.3.i. investīciju "Ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojuma noturība un nepārtrauktība: jaunu ģimeniskai videi pietuvinātu aprūpes pakalpojumu sniedzēju attīstība pensijas vecuma personām", kuras ietvaros pašvaldībās tiek veidota ĢVPP sniegšanas infrastruktūra pensijas vecuma personām. Lai arī abiem projektiem ir dažādas mērķa grupas (4.3.1.2. pasākumam – ārpusģimenes aprūpē esošie bērni, 3.1.2.3.i. investīcijai – pensijas vecuma personas) un pēc īstenošanas veidotā infrastruktūrai ir dažādi tiesiskie valdītāji (4.3.1.2. pasākumam – VSAC, 3.1.2.3.i. investīcijai – pašvaldības), to vienojošā pazīme ir ĢVPP izveide.
Papildus, pēc ERAF ieguldījumu veikšanas plānoti secīgi ESF+ ieguldījumi izveidoto sociālo pakalpojumu sniedzēju speciālistu apmācībai sabiedrībā balstītu un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu sniegšanai, sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanai jaunizveidotajā infrastruktūrā un sniegto pakalpojumu kvalitātes novērtēšanai. Minētie ESF+ ieguldījumi tiks veikti 4.3.5. SAM sociālā darba attīstības un deinstitucionalizācijas turpinājuma pasākumu ietvaros. Apmācību dalībnieki varēs būt dažādu iestāžu (valsts, pašvaldību) vai nevalstisko organizāciju pārstāvji, kuri saistīti ar sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija


4.3.1.2. pasākuma ietvaros plānotās atbalstāmās darbības finansējuma saņēmējs - LM kapitālsabiedrība VSIA "Šampētera nams" īsteno, pildot Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteikto uzdevumu pārvaldīt nekustamos īpašumus, kas nepieciešami valsts finansēto ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju pakalpojumu nodrošināšanai. Pēc bērnu ĢVPP infrastruktūras izveides minētie nekustamie īpašumi būs VSAC funkcionālā pārraudzībā un VSIA "Šampētera nams" pārvaldībā. Īstenojot 4.3.1.2. pasākuma projektu, VSIA "Šampētera nams" veicinās LM politikas mērķa  - "Veicināt personu pāreju uz sabiedrībā balstītu vai ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu saņemšanu, vienlaikus uzlabojot ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās sniegto pakalpojumu kvalitāti atbilstoši personas individuālajām vajadzībām un pašaprūpes spējām", sasniegšanu. Ņemot vērā minēto, nav iespēja veikt izvērtējumu par izmaksu un iegumu analīzi. Šī pasākuma ietvaros īstenotais projekts pastarpinātā veidā perspektīvā atstās pozitīvu ietekmi uz tautsaimniecību kopumā (Izvērstāks skaidrojums par 4.3.1.2. pasākuma  ietekmi uz tautsaimniecību ietverts TA projekta anotācijas 2.  sadaļā “Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu”).
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
  • skolēni
  • pirmsskolas vecuma bērni
Ietekmes apraksts
Noteikumu projektam kopumā ir pozitīva ietekme uz mērķa grupu – ārpusģimenes aprūpē VSAC esošajiem bērniem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, un jauniešiem no 18 gadiem līdz 25 gadiem (ieskaitot) ar smagiem un ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem, jo viņiem tiks nodrošināta ģimeniska vide un uzlabota dzīves kvalitāte. Plānotā aktivitāte veicinās mērķa grupu iekļaušanos sabiedrībā.
 
Juridiskās personas
  • mazie uzņēmumi
  • vidējie uzņēmumi
  • nevalstiskās organizācijas
  • mikrouzņēmumi
  • VSAC
  • Labklājības ministrija
  • VSIA "Šampētera nams"
Ietekmes apraksts
Tiks nodrošināts jauns pakalpojums, kas vērsts uz ģimeniskai videi pietuvinātas vides veidošanu, kura uzturēšanai un funkcionēšanai būs nepieciešama dažādu nozares speciālistu iesaiste (veselības speciālisti, ēdināšanas nodrošinātāji u.c.).
Projekta īstenošanas un ilgtspējas nodrošināšanas laikā Labklājības ministrija pildīs atbildīgās iestādes funkcijas, kā arī nodrošinās izveidotās infrastruktūras izmantošanu pasākuma mērķim.
VSIA "Šampētera nams" pildīs  finansējuma saņēmēja funkcijas.
Nozare
Veselība un sociālā aprūpe
Nozaru ietekmes apraksts
Ieviešot ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu, mainīsies līdzšinējā pieeja ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojuma nodrošināšanā, pārejot no klientu ziņā daudzskaitlīgas institūcijas uz mazu, ģimeniskai videi pietuvinātu, radot klientiem mājīguma un drošības sajūtu.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Bērnu ĢVPP infrastruktūras uzturēšanas vai citu atbalstošo pakalpojumu nodrošināšanā var iesaistīties uzņēmumi, it īpaši mazie un vidējie uzņēmumi. 

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
Bērnu ĢVPP izveide var veicināt dažādu apkārtnē esošo mazo un vidējo uzņēmumu dzīvotspēju, nodrošinot, piemēram, teritorijas uzturēšanas pakalpojumus, veselības aprūpes pakalpojumus u.c. 

2.2.5. uz konkurenci:

Ietekmes apraksts
Lai nodrošinātu bērnu ĢVPP pakalpojuma sniegšanu, attīstību, infrastruktūras uzturēšanu, VSAC un VSIA "Šampētera nams" piesaistīs nepieciešamos pakalpojuma sniedzējus atbilstoši Publisko iepirkumu likumam, īstenojot atklātu, pārredzamu, nediskriminējošu un konkurenci nodrošinošu konkursa procedūru.

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Bērnu ĢVPP sniegšanas nodrošināšanai jāpiesaista speciālisti saskaņā ar MK noteikumu Nr. 338 28. punktu, proti - obligāta ir sociālā darbinieka, sociālā aprūpētāja vai sociālā rehabilitētāja, sociālā audzinātāja vai aprūpētāja, vai aukļa iesaiste. Ņemot vērā, ka pēc projekta pabeigšanas pakalpojumu sniegšana vairs nebūs koncentrēta Rīgas valstspilsētā, tas  paver plašākas nodarbinātības iespējas minētajiem speciālistiem teritorijās, kur būs izveidotas jaunās sociālo pakalpojumu sniegšanas vietas. Tāpat nodarbinātības iespējas palielinās nodarbinātajiem tajos uzņēmumos, kuri iesaistīsies veselības aprūpes nodrošināšanā bērnu ĢVPP dzīvojošajiem bērniem, infrastruktūras uzturēšanā un citos atbalstošajos pakalpojumos.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
67 969
0
5 559 808
0
16 557 223
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
67 969
0
5 559 808
0
16 557 223
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
79 964
0
6 540 950
0
19 479 086
0
2.1. valsts pamatbudžets
0
79 964
0
6 540 950
0
19 479 086
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-11 995
0
-981 142
0
-2 921 863
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
-11 995
0
-981 142
0
-2 921 863
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
-11 995
-981 142
-2 921 863
0
5.1. valsts pamatbudžets
11 995
-981 142
-2 921 863
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
-
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
4.3.1.2. pasākuma projektam pieejamais maksimālais kopējais attiecināmais finansējums ir 26 100 000 euro, t.sk., ERAF finansējums – 22 185 000 euro un valsts budžeta (turpmāk – VB) finansējums – 3 915 000 euro.
Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ERAF 85 procentu apmērā no pasākuma attiecināmām izmaksām. Budžeta izdevumi ir kopējie pasākuma ieviešanai nepieciešamie publiskā finansējuma (ERAF un VB) līdzekļi attiecīgajā gadā.
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
Projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem veidota uz finansējuma saņēmēja plānoto detālo projekta izdevumu plānu.
2023. gadā finansējums plānots 0.3 procentu apmērā no pasākuma kopējā finansējuma (t.i., 79 964 euro, t.sk., ERAF finansējums 67 969 euro un VB finansējums 11 995 euro);
2024. gadā finansējums plānots indikatīvi 25.1 procentu apmērā no pasākuma kopējā finansējuma (t.i., 6 540 950 euro, t.sk., ERAF finansējums 5 559 808 euro un VB finansējums 981 142 euro);
2025. gadā (noslēdzošajā) finansējums plānots 74.6 procentu apmērā no pasākuma kopējā finansējuma (t.i., 19 479 086 euro, t.sk., ERAF finansējums 16 557 223 euro un VB finansējums 2 921 863 euro).
​​​​​Finansējuma sadalījums pa gadiem norādīts indikatīvi un var tikt precizēts projekta īstenošanas gaitā.
Lai arī noteikumu projektā kā projektu īstenošanas beigu termiņš noteikts 2029. gada 31. decembrim, 4.3.1.2. pasākuma ietvaros infrastruktūras ieguldījumi jāīsteno līdz 2026. gada 1. janvārim, lai nodrošinātu MK noteikumos Nr. 338 noteikto par ĢVPP prasību izpildi.
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Projekta izmaksas ir attiecināmas no 01.12.2021.
Finansējuma saņēmējs, īstenojot projektu, uz darba līguma vai uzņēmuma (pakalpojuma) līguma pamata var piesaistīt nepieciešamo projekta vadības un īstenošanas personālu.
1. Projekta vadītājs uz visu projekta īstenošanas laiku uz 1 slodzi.
2. Tehniskās vadības speciālists uz visu projekta īstenošanas laiku (30 mēneši) uz 1 slodzi.
3. Nekustamo īpašumu speciālists/jurists 15 mēnešu periodā ar 0.3 noslodzi.
4. Iepirkumu speciālists 15 mēnešu periodā ar 0.3 noslodzi.
5. Finanšu vadības speciālists (finansists un/vai galvenais grāmatvedis) 30 mēnešu periodā ar 0.3 noslodzi.
6. Projekta koordinators 0.3 noslodze 30 mēnešu periodā.
Cita informācija

Budžeta ilgtermiņa saistībās 2023. gadam un turpmākajiem gadiem šobrīd finansējums 4.3.1.2. pasākuma projektam nav paredzēts. Finanšu ministrija normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sagatavos un iesniegs finanšu līdzekļu pieprasījumu pārdalei no 74. resora „Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas „Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”.
Projektiem nepieciešamais finansējums tiks ieplānots atbilstošā Finanšu ministrijas (Centrālās finanšu un līgumu aģentūras) apakšprogrammā, kurā tiks plānots finansējums ERAF līdzfinansētajiem projektiem 2021.-2027.gada plānošanas periodā.

Ilgstošas aprūpes institūciju pakalpojumu ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuriem funkcionālo traucējumu smaguma pakāpes dēļ nav iespējams nodrošināt aprūpi ģimenē, pie aizbildņa, audžuģimenē vai specializētajā audžuģimenē, saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.1 panta pirmajā daļā noteikto ir valsts finansēti pakalpojumi. To sniegšana tiek nodrošināta no valsts budžeta apakšprogrammas 05.03.00 "Aprūpe valsts sociālās aprūpes institūcijās". Pēc projekta īstenošanas beigām būs izveidota jauna, ģimeniskai videi pietuvināta aprūpes pakalpojuma sniegšanai piemērota infrastruktūra, uz kuru pārcelsies bērni, kuri šobrīd saņem pakalpojumu VSAC bērnu filiālēs. Attiecīgi projekta rezultātu ilgtspēja tiks nodrošināta, turpinot sniegt minētos pakalpojumus un ar to sniegšanu saistītos izdevumus, nodrošinot valsts budžeta apakšprogrammas 05.03.00 "Aprūpe valsts sociālā aprūpes institūcijās piešķirtā finansējuma ietvaros.
 
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R1060
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai" (turpmāk - Regula 2021/1060)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32018R1046
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Regula 2018/1046)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32020R0852
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/852 (2020. gada 18. jūnijs) par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai un ar ko groza Regulu (ES) 2019/2088 (turpmāk - Regula 2020/852)
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai" (turpmāk - Regula 2021/1060)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
 64. pants 1. punkts “c” apakšpunkts
21. punkts
Pārņemtas pilnībā
 47. un 50. pants
30.7. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Regula 2018/1046)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
  61. pants
30.4.2. un  30.5. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/852 (2020. gada 18. jūnijs) par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai un ar ko groza Regulu (ES) 2019/2088 (turpmāk - Regula 2020/852)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
17. pants
30.11. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Labklājības ministrija, Pašvaldības
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Atbilstoši Ministru kabineta 25.08.2009. noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par tiesību akta projektu tā saskaņošanas stadijā. Viedokļa sniegšanas laiks no 19.12.2022. līdz 30.12.2022. Līdz tiesību akta projekta nodošanai saskaņošanai TAP  par tiesību aktu sabiedrības viedoklis netika saņemts.

6.4. Cita informācija

Sabiedrība, līdzdarboties 4.3.1.2. pasākuma nosacījumu izstrādē tika aicināta divreiz - gan pirms informatīvā ziņojuma, kas izskatīts MK 11.01.2022. sēdē,  gan pirms noteikumu projekta izstrādes un virzības saskaņošanai. Sabiedrība, tostarp arī nevalstiskās organizācijas, atbilstoši sabiedrības līdzdalības aicinājumam, varēja sniegt savu viedokli un priekšlikumus. Atbilstoši Ministru prezidenta 07.09.2021. rezolūcijai Nr. 2021-1.1.1./50-50 par nevalstisko organizāciju iesaisti, attiecīgā jomā darbojošās nevalstiskās organizācijas netika individuāli aicinātas 4.3.1.2. pasākuma ieviešanas nosacījumu apspriešanā, jo projekta īstenošana jau ir uzsākta un tā īstenošanas nosacījumi jau ir apstiprināti Informatīvajā ziņojumā "Par Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt sociāli atstumto kopienu, migrantu un nelabvēlīgā situācijā esošo grupu sociāli ekonomisko integrāciju, izmantojot integrētus pasākumus, tostarp mājokļu un sociālo pakalpojumu jomā" 4.3.1.2. pasākuma "Pakalpojumu  kvalitātes un pieejamības uzlabošana, tuvinot valsts  sociālās aprūpes centru filiāles kopienā sniegtajiem (ģimeniskai videi pietuvinātiem) pakalpojumiem" īstenošanu", kurš ir atbalstīts MK sēdē 11.01.2022.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • VSIA "Šampētera nams"
  • Labklājības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • valsts sociālās aprūpes centri

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
Tiks veidotas VSAC filiāles
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
Tiks izveidots jauns ilgstošās aprūpes pakalpojums
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija


ES fondu vadībā iesaistītās atbildīgās iestādes funkcijas pilda LM, sadarbības iestādes funkcijas – CFLA. Projekta finansējuma saņēmējs – VSIA "Šampētera nams"
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.1.2. pasākumam ir tieša pozitīva ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”. Pasākuma mērķis veicina diskriminācijas riskam pakļauto grupu iekļaušanu un nediskrimināciju, veicina vienlīdzīgu attieksmi un iespējas sievietēm un vīriešiem, tostarp attiecībā uz dalību darba tirgū, nodarbinātības noteikumiem un karjeras attīstību, palīdz izskaust jebkādu diskrimināciju rases vai etniskās izcelsmes, reliģijas vai pārliecības, invaliditātes, vecuma vai seksuālās orientācijas dēļ, veicina pamattiesību ievērošanu. Visas 4.3.1.2. pasākuma ietvaros paredzētās atbalstāmās darbības vērstas uz diskriminācijas risku mazināšanu, veicinot nabadzības, sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļauto iedzīvotāju grupu integrāciju sabiedrībā un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanu.
Projekta vadībā un īstenošanā tiks nodrošināta informācijas un vides pieejamība, nediskriminācija pēc vecuma, dzimuma, etniskās piederības u.c. pazīmēm, vienlīdzīgu iespēju principu ievērošana u.c. pasākumi. Īstenotie pasākumi iekļauj vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem.

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021.–2027. gadam [1] (NAP2027) ietver rīcības virzienu “Sociālā iekļaušana” ar mērķi “Sociālais atbalsts ir individualizēts, uz cilvēku orientēts, un tas tiek piedāvāts katram, kam tas ir vai varētu būt visvairāk vajadzīgs”. Minētajā sociālās iekļaušanas rīcības virzienā iekļauti tādi mērķi kā “Uz individuālām vajadzībām vērstu sociālo pakalpojumu pieejamība un sociālās inovācijas pakalpojumu nodrošināšana prioritārajām grupām, īpaši personām ar invaliditāti, paliatīvās aprūpes pacientiem un senioriem, sekmējot neatkarīgas dzīves iespējas un dzīves kvalitātes saglabāšanu vai uzlabošanu” (117). Indikators minētajam mērķim ir “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu saņēmēju skaits uz 10 000 iedzīvotāju”. 
4.3.1.2. pasākuma īstenošana  sniegs pozitīvu tiešu ietekmi uz NAP2027 rādītāju izpildi, jo tiks veidoti individualizēti. uz cilvēku orientēti pakalpojumi, uzlabajot ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojumu saņēmējiem sniegtā pakalpojuma kvalitāti, šo klientu dzīves kvalitāti un pozitīvi ietekmēs valsts apgādībā esošu personu, t.sk. personu ar invaliditāti psiholoģisko un emocionālo noturību. Vienlaikus tas sekmēs arī nabadzības, materiālās nenodrošinātības un ienākumu nevienlīdzības mazināšanu.
Kopumā ar 4.3.1.2. pasākumu tiks nodrošināta jauna un inovatīva sociālās aprūpes pakalpojuma (ĢVPP) ieviešana un pieejamība tādējādi pilnveidojot sociālo pakalpojumu klāstu, kvalitāti un mazinot reģionālās atšķirības pakalpojumu pieejamībā.


[1] https://pkc.gov.lv/sites/default/files/inline-files/NAP2027_apstiprin%C4%81ts%20Saeim%C4%81_1.pdf
 

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
ĢVPP izveide nodrošinās bērniem un jauniešiem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem dzīves kvalitātes uzturēšanai atbilstošu aprūpes pakalpojumu, vienlaicīgi mazinot sabiedrības neiecietību un novēršot diskriminācijas riskus, kā arī veicinās tādas sociālās un ekonomiskās vides veidošanos, kas ir iekļaujoša un ņem vērā ikviena sabiedrības locekļa intereses un vajadzības. 

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.1.2. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības:
(Vispārīgās HP darbības)
-           projekta vadībā un īstenošanā tiks ievēroti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas ir nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti;
-           īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par cilvēkiem ar invaliditāti;
-           projekta vadība un īstenošana notiks personām ar funkcionāliem traucējumiem pielāgotās telpās, tostarp pielāgotas informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams;
-           tiks nodrošināts, ka informācija publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde) kanālus.

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.1.2. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina dzimumu līdztiesību:
(Vispārīgās HP darbības)
-           sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu;
-           projekta vadībā un īstenošanā sievietēm un vīriešiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
-           tiks ieviesti nediskriminējoši personāla atlases nosacījumi un prakses, kas veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti, nediskriminē pēc vecuma, rases, reliģiskās piederības vai seksuālās orientācijas;
-           projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves līdzsvaru, paredzot elastīga un nepilna laika darba iespēju nodrošināšanu vecākiem ar bērniem un personām, kuras aprūpē tuviniekus;
-           īstenojot komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem, cilvēkiem ar invaliditāti, vecumu, atšķirīgu rasi,  reliģiju vai seksuālo orientāciju.
(Specifiskās HP darbības)
Informēšanas pasākumi u.c. darbības tiks īstenotas attālināti vai klātienē pielāgotās telpās personām ar funkcionāliem traucējumiem, nodrošinot nepieciešamo aprīkojumu iekļūšanai telpās un pielāgotas informācijas tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams u.c.
Projekta ietvaros tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos.
Uzmanība tiks pievērsta tam, lai projekta saturs ir piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros kanālus (redze, dzirde, tauste).
Veidots teksts, kurš pieejams arī vieglā valodā, ievērojot cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem vienlīdzīgas iespējas.
Materiāli tiks izstrādāti  digitālā un drukātā formātā, ievērojot personu ar funkcionāliem traucējumiem un personu, kurām nav piekļuves internetam, vienlīdzīgas iespējas.

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.1.2. pasākums tiešā veidā skars cilvēktiesību nodrošināšanas aspektus, nodrošinot Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu tiesību konvencijas prasību ieviešanu.

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
ĢVPP izveide nodrošinās bērniem un jauniešiem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem dzīves kvalitātes uzturēšanai atbilstošu aprūpes pakalpojumu.

8.2. Cita informācija

Finansējuma saņēmējam ir jāuzkrāj dati par šādiem horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" (turpmāk - HP) horizontālajiem rādītājiem: 
1) objektu skaits, kuros ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda ieguldījumiem ir nodrošināta vides un informācijas pieejamība;
2) veikto vides un informācijas piekļūstamības pašnovērtējumu skaits, atbilstoši Labklājības ministrijas metodikai. 
Minētie horizontālie rādītāji noteikti, ņemot vērā, ka  projekta infrastruktūras ieguldījumiem ir tieša ietekme uz HP un to, cik svarīgs aspekts ir nodrošināt vides piekļūstamību bērniem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionēšanas traucējumiem.
Pielikumi