Anotācija (ex-ante)

23-TA-1773: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2015. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 291 "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta 2015. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 291 "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām" (turpmāk – noteikumi Nr. 291) jāizdara grozījumi normās, kas skar mājputnu un nebrīvē turētu putnu piedalīšanos sacensībās, tirgos, izsolēs, izstādēs un citos pasākumos ar dzīvnieku piedalīšanos, kā arī pasta baložu izlaišanu augsti patogēnās putnu gripas (turpmāk – APPG) paaugstināta riska periodā. 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Tiesību akta projekts (turpmāk – projekts) sagatavots, lai izdarītu grozījumus noteikumos Nr. 291, paredzot pastāvīgi darbojošās tiesību normas, kas jāievēro mājputnu un nebrīvē turētu putnu īpašniekiem APPG paaugstināta riska periodā. Projektā paredzēts noteikt aizliegumu APPG paaugstināta riska periodā izlaist pasta baložus, kā arī mājputniem un nebrīvē turētiem putniem piedalīties tirgos, izsolēs, izstādēs un citos pasākumos ar dzīvnieku piedalīšanos, izņemot izstādēs, kurās tiek ievērotas papildu biodrošības prasības.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Šogad, ievērojot slikto epidemioloģisko situāciju ar APPG izplatību savvaļas putnu populācijā maija beigās, jūnijā un jūlijā, noteikumu Nr. 291 2. pielikuma 7.1. apakšpunktā tika noteikts aizliegums mājputniem un nebrīvē turētiem putniem piedalīties pasākumos, kurus organizē saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā organizējamas dzīvnieku sacensības, tirgi, izsoles, izstādes un citi pasākumi ar dzīvnieku piedalīšanos.
Vairāki putnkopības nozares pārstāvji ir uzsvēruši nepieciešamību noteikt papildu biodrošības prasības, lai turpmāk varētu organizēt mājputnu un nebrīvē turētu putnu izstādes arī APPG paaugstināta riska periodā. Risināt jautājumu par drošu izstādes organizēšanu nepieciešams tāpēc, ka
1) šķirnes mājputnu un nebrīvē turētu putnu audzētājiem ir ļoti svarīgi izstādīt savus putnus, lai būtu motivācija nodarboties ar šķirnes putnkopību; 
2) mājputnu un nebrīvē turētu putnu šķirnes, kas ir retas un ko ir svarīgi popularizēt, ir izplatītas tieši mazo putnkopju vidū;
3) daudzām saimniecībām tas ir vienīgais vai papildu ienākumu gūšanas veids;
4) Latvijas apdraudēto šķirņu atzīšanas un saglabāšanas nolūkā tādām Latvijā esošām retām šķirnēm kā cukurvistiņas un krūpiņi ir svarīgi piedalīties izstādēs un pasākumos, lai tās popularizētu un arī apliecinātu šo šķirņu pastāvēšanu.
Zemkopības ministrija 2023. gada 5. un 27. jūnijā, 11., 12., 14. un 26. jūlijā organizēja attālinātas sanāksmes ar Pārtikas un veterinārā dienesta (turpmāk – dienests), Dabas aizsardzības pārvaldes un putnkopības nozares pārstāvjiem un ornitologiem, tajās pārrunājot aktuālo situāciju ar APPG izplatību Latvijā un Eiropā, kā arī šīs infekcijas slimības pārnešanas risku no savvaļas putniem uz mājputniem un nebrīvē turētiem putniem.
2023. gada 12., 14., 28. un 31. jūlija sanāksmēs ar putnkopības nozares pārstāvjiem un dienestu tika diskutēts par papildu biodrošības pasākumiem drošai mājputnu un nebrīvē turētu putnu izstādes rīkošanai APPG paaugstināta riska periodā.
Saskaņā ar Ministru kabineta 2007. gada 19. jūnija noteikumu Nr. 405 "Putnu gripas uzliesmojuma likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība" (turpmāk – noteikumi Nr. 405) 188.2 punktā noteikto, dienestam, ņemot vērā epizootoloģisko situāciju valstī, citās Eiropas Savienības dalībvalstīs un tuvumā esošajās trešajās valstīs un uzraudzības programmas izpildes laikā iegūtos rezultātus, ir tiesības noteikt APPG ierobežojumu periodu.
Saskaņā ar dienesta sniegto informāciju Latvijas teritorijā to migrējošo savvaļas ūdensputnu saslimšana un mirstība, kuri šajā migrācijas sezonā ir APPG H5N1 apakštipa izplatītāji, pēdējo reizi tika apstiprināta 7. augustā.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ņemot vērā dienesta iepriekšējos gados iegūtos uzraudzības datus par APPG izplatību, ir secināts, ka šī infekcijas slimība Latvijas teritorijā esošo migrējošo savvaļas ūdensputnu populāciju skar katru gadu arvien vairāk. Epidemioloģiskā situācija 2023. gada maija beigās, jūnijā un jūlijā bija sevišķi nelabvēlīga savvaļas putnu populācijas veselībai, jo atsevišķās savvaļas ūdensputnu kolonijās tika novērota masveida mirstība ar APPG, un tas radīja risku šo infekcijas slimību pārnest uz mājputnu populāciju visā Latvijas teritorijā. Kā informēja dienests, arī pašlaik nevar droši apgalvot, ka APPG vīruss ir pilnībā izzudis no apkārtējās vides. Pēdējā saslimšana ar APPG savvaļas putniem tika apstiprināta 2023. gada 7. augustā. Pašlaik Latvijā APPG nav konstatēta mājputnu un nebrīvē turētu putnu populācijā.
Tā kā kopš pēdējā savvaļas putnu saslimšanas gadījuma ar APPG ir pagājis vairāk nekā mēnesis, ir lietderīgi noteikumos Nr. 291 noteikt pastāvīgi spēkā esošas normas par papildu biodrošības pasākumiem, kurus izpildot tiks atļauts mājputnu un nebrīvē turētu putnu dalība izstādēs, jo citādi tiks apdraudēta atsevišķu putnkopības sektoru turpmākā pilnveidošanās, attīstība un pastāvēšana. 
Tā kā situācija ar APPG izplatību savvaļas putnu populācijā ar katru gadu kļūst arvien neprognozējamāka, nav lietderīgi regulāri grozīt noteikumus Nr. 291, ikreiz nosakot APPG paaugstināta riska periodu, bet nepieciešams dot atsauci uz noteikumiem Nr. 405, kuros noteiktas dienesta tiesības, tam izvērtējot epizootoloģisko situāciju, noteikt APPG ierobežojumu periodu.
Risinājuma apraksts
Nepieciešams noteikt papildu pasākumus, kas jāīsteno, lai APPG paaugstināta riska periodā varētu atļaut rīkot izstādes ar mājputnu un nebrīvē turētu putnu piedalīšanos.
Noteikumu Nr. 291 2. pielikumā jādod atsauce uz noteikumiem Nr. 405, uz kuriem pamatojoties dienests nosaka APPG paaugstināta riska periodu, kā arī jānorāda, ka informācija par perioda noteikšanu tiek publicēta oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Ir sagatavoti grozījumi noteikumu Nr. 291 2. pielikuma 7. punktā, paredzot izņēmumu noteiktajam aizliegumam attiecībā uz izstādēm, kuras atļauts rīkot, ja tiek īstenoti šādi papildu pasākumi:
1) izstādes organizētājam, t.i., sagatavot informāciju par putnu izcelsmes novietni un iesniegt dienestam, nodrošināt, lai izstādē piedalās Latvijas izcelsmes putni un nenotiek to atsavināšana, izstādē netiek ievesti suņi, kaķi un citi lolojumdzīvnieki, putnu turēšanas vietu norobežot no augšas ar necaurlaidīgu materiālu, nepieļaut putnu kontaktu starp dažādu novietņu putniem, ūdensputnus neizstādīt kopā ar citām mājputnu un putnu sugām, nodrošināt bukletus vai informatīvus materiālus, kuros apmeklētāji tiek informēti par biodrošības pasākumiem apmeklējuma laikā, izstādes laikā no putniem savāktos izkārnījumus, pakaišus un spalvas iznīcināt un arī kontrolēt, ka dzīvnieku īpašnieks vai turētājs saskarē ar putniem lieto cimdus vai pēc saskares ar tiem nomazgā rokas ar ziepēm un ūdeni un dezinficē tās;
2) dzīvnieku īpašniekam vai turētājam, t.i., nodrošināt putnu veselības uzraudzību 21 dienu pirms izstādes, pirms plānotās izstādes nodrošināt klīnisko izmeklēšanu, laboratorisko izmeklēšanu ūdensputniem un laboratorisko izmeklējumu rezultātus un praktizējoša veterinārārsta apliecinājumu uzrādīt pēc dienesta pieprasījuma, nožogojumos un būros ievietot tikai ūdeni un līdzatvesto barību, savākt izkārnījumus, pakaišus un spalvas, tos uzglabāt ūdensnecaurlaidīgā materiālā un pēc izstādes nodot izstādes organizētājam vai aizvest atpakaļ uz putnu izcelsmes novietni, raudzīties, lai apmeklētāji ar rokām neaizskar putnus, kā arī lietot cimdus vai pēc saskares ar tiem nomazgā rokas ar ziepēm un ūdeni un dezinficē tās;
3) praktizējošajam veterinārārstam, t.i., izsniegt parakstītu un apzīmogotu apliecinājumu, ja putni izmeklēšanas laikā ir klīniski veseli un tiem nav konstatētas slimības pazīmes, kā arī ūdensputnu klīniskās izmeklēšanas laikā ņemt vērā APPG laboratorisko izmeklējumu rezultātus.
Turklāt izstādes organizētājam jābūt noslēgtam līgumam ar praktizējošu veterinārārstu, kurš, rodoties aizdomām par putnu saslimšanu ar infekcijas slimību, nekavējoties informē dienestu.
Tāpat projektā noteiktās prasības paredz mājputnu dalību izstādē gadījumos, kad mājputnu izcelsmes novietnei nav noteikts dzīvu mājputnu pārvietošanas aizliegums, un to, ka šādā izstādē atļauts piedalīties tikai mājputniem un nebrīvē turētiem putniem.
Problēmas apraksts
APPG paaugstināta riska periodā palaistie pasta baloži lido lielā attālumā, un ir ļoti iespējams to kontakts ar savvaļas putniem, kas slimi ar APPG. Tas var radīt palielinātu risku pasta baložiem saslimt ar APPG, kā arī veicināt slimības izplatīšanos.
Risinājuma apraksts
Projektā nepieciešams noteikt aizliegumu izlaist pasta baložus APPG paaugstināta riska periodā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

APPG ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās dzīvnieku orgānu sistēmās, un tās klīniskā izpausme ir atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Putnu gripai ir raksturīga liela putnu mirstība. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem. Tāpat putni var inficēties ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nokļuvis vīruss. Ūdensputniem APPG var izpausties subklīniski.
Ar putnu gripu slimo vistas, kaijas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk – citas putnu sugas, tomēr mēdz būt gadījumi, kad ar putnu gripu inficējas arī cilvēki.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Ietekmes apraksts
-
Juridiskās personas
  • Mājputnu un nebrīvē turētu putnu īpašnieki
  • Izstāžu organizētāji
  • Praktizējošie veterinārārsti
Ietekmes apraksts
Anotācijas pirmajā sadaļā skaidrots, ka šogad APPG izplatība savvaļas putnu populācijā ir radījusi situāciju, kad nav iespējams prognozēt, cik ilgi vēl turpināsies savvaļas putnu mirstība, un pastāv risks pārnest slimības ierosinātāju no savvaļas putniem uz mājputniem un nebrīvē turētiem putniem. Noteikumos Nr. 291 noteikto ierobežojumu dēļ atsevišķos sektoros putnkopības nozarē ir konstatētas grūtības, kas apdraud šo sektoru turpmāku pilnveidošanos, attīstību un pastāvēšanu. 
Noteikumu projekts atvieglos situāciju putnkopības nozarē un novērsīs atsevišķu mājputnu sektoru darbības pārtraukšanu, kā arī uzlabos ekonomisko ieinteresētību.
Tāpat projekta tiesiskais regulējums attieksies uz praktizējošiem veterinārārstiem, kam jāīsteno infekcijas slimību kontroles pasākumi, kā arī uz izstāžu rīkotājiem, kam jāīsteno biodrošības pasākumi mājputnu un nebrīvē turētu putnu izstādē.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

Ietekmes apraksts
Projekta tiesiskais regulējums veicina veselībai drošas mājputnu un nebrīvē turēto putnu izstādes rīkošanu, kas labvēlīgi ietekmē konkurētspēju.

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Projekta tiesiskais regulējums ietekmē mazos un vidējos uzņēmumus, kas audzē mājputnus vai nebrīvē turētos putnus šķirnes iegūšanai.

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
Projekts rada ietekmi uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuriem pieder mājputni vai nebrīvē turētie putni un kuri veic saimniecisko darbību, audzējot un turot putnus šķirnes iegūšanai.
Projekts dod iespēju mājputnu īpašniekiem vai turētājiem piedalīties izstādē.
Tāpat projektā ietvertajam tiesiskajam regulējumam nav ietekmes uz administratīvajām izmaksām (izmaksām, kas rodas saistībā ar informācijas pieņemšanas, apstrādes vai uzglabāšanas pienākumiem), jo sabiedrības grupai, ko veido juridiskās personas (dzīvnieku īpašnieks vai turētājs, izstāžu organizētāji, praktizējošs veterinārārsts), gada laikā tās nepārsniedz 2000 euro.

2.2.5. uz konkurenci:

Ietekmes apraksts
Tiesiski regulēti un pārvaldīti mājputnu nozares veselības jautājumi saglabā dzīvnieku un cilvēku veselību, veicinot tirdzniecības konkurenci.

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Tiesiski regulēti un pārvaldīti mājputnu nozares veselības jautājumi saglabā lauku apdzīvotību un nodarbinātību laukos.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Pārtikas un veterinārais dienests
Nevalstiskās organizācijas
Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija, Latvijas putnkopības asociācija, Tautas putnkopju biedrība, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija, Latvijas Sīkdzīvnieku audzētāju biedrība "Trusis un citi", Latvijas šķirnes putnu un sīkdzīvnieku audzētāju biedrība
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Diskusija/apspriede
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
2023. gada 12., 14., 28. un 31. jūlijā rīkotas sanāksmes ar putnkopības nozares pārstāvjiem. Tajās piedalījās pārstāvji no Tautas putnkopju biedrības, Latvijas šķirnes putnu un sīkdzīvnieku audzētāju biedrības, Latvijas Sīkdzīvnieku audzētāju biedrības "Trusis un citi", Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas, Latvijas Putnkopības asociācijas, Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas un dienesta, diskutējot par biodrošības prasībām drošai mājputnu un nebrīvē turētu putnu izstādes rīkošanai APPG paaugstināta riska periodā.

Projekta publiskās apspriešanas laiks: 07.08.2023.–19.08.2023.
https://tapportals.mk.gov.lv/public_participation/4bfcb5e2-2796-4633-9850-4e2f4d43c83e 

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Projekta publiskās apspriešanas laikā no 07.08.2023. līdz 19.08.2023. par projektu netika saņemti ne iebildumi, ne priekšlikumi.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Pārtikas un veterinārais dienests

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projektā noteikti īstenojamie pasākumi, lai rīkotu dzīvnieku un cilvēku veselībai drošu izstādi, kurā APPG paaugstināta riska periodā piedalās mājputni un nebrīvē turētie putni.

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi