Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
23-TA-1396: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā" 1.1.1.8. pasākuma "Doktorantūras granti" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekts "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā" 1.1.1.8. pasākuma "Doktorantūras granti" īstenošanas noteikumi" (turpmāk – noteikumu projekts) ir izstrādāts pēc Izglītības un zinātnes ministrijas  iniciatīvas un saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam" 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā" 1.1.1.8. pasākuma "Doktorantūras granti" (turpmāk – 1.1.1.8. pasākums) īstenošanas nosacījumus, lai stiprinātu tautsaimniecības izaugsmei un transformācijai nepieciešamo pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitāti viedās specializācijas jomās.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027. gadam (turpmāk – NAP2027)[1] ir norādīts, ka attīstītās valstis stratēģiski investē pētniecībā un attīstībā (P&A), lai stimulētu inovācijās balstītu ekonomikas izaugsmi. Latvijas valsts budžeta investīcijas P&A ir vienas no zemākajām Eiropas Savienībā (turpmāk – ES), kā rezultātā nav iespējams nodrošināt nacionālās attīstības mērķu sasniegšanai nepieciešamo zināšanu apjomu un to pārnesi izglītībā un nozarēs. Klimata pārmaiņas, ģeopolitiskās situācijas pārmaiņas, augsta nevienlīdzība, straujā tehnoloģiju attīstība un pieaugošā migrācija rada Latvijas sabiedrībai un drošībai jaunus izaicinājumus, kuru risināšanai ir nepieciešami ieguldījumi P&A. Pasaules attīstītās valstis konkurē, lai piesaistītu jaunus talantus globālajam zinātnes darba tirgum. Tādēļ būtisks izaicinājums ir sagatavot pētniekus un P&A profesionāļus zinātniskā personāla paaudžu nomaiņai un P&A apjoma un daudzveidības palielināšanai. Lai nostabilizētu savu vietu un lomu pasaules zinātnē, iesaistītos inovācijas procesos, Latvijas zinātnei ir būtiski palielināt pētnieku skaitu, speciālistu mobilitāti, patentu un sadarbības projektu apjomu un kopīgu pētniecības un inovācijas darbu ar privāto sektoru, citu valstu partneriem un diasporu.

NAP 2027 noteikto stratēģisko mērķu sasniegšanā atbilstoši prioritātes "Zināšanas un prasmes personības un valsts izaugsmei" rīcības virzienam "Zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai" NAP 2027 nosaka uzdevumu Nr. 139 “Pētniecības cilvēkresursu piesaiste un kapacitātes celšana, piešķirot finanšu resursus doktorantu skaita un vienam doktorantam paredzētā finansējuma būtiskai palielināšanai, īstenojot pēcdoktorantūras finansēšanas programmu, piesaistot ārvalstu pētniekus, jo īpaši diasporas profesorus un jaunos zinātniekus, finansējot Latvijas talantu studijas labākajās ārvalstu universitātēs un paredzot nosacījumus šādu ieguldījumu atdevei valsts attīstībai, plašāk iesaistoties starptautiskajā sadarbībā, īpaši īstenojot darbu pētniecībā saistībā ar prioritārajiem virzieniem zinātnē un Viedās specializācijas stratēģijas mērķu sasniegšanu”.
NAP 2027 noteikto stratēģisko mērķu sasniegšanā atbilstoši prioritātes "Zināšanas un prasmes personības un valsts izaugsmei" rīcības virziena "Kvalitatīva, pieejama, iekļaujoša izglītībai" NAP 2027 nosaka arī uzdevumu Nr. 156 "Augstskolu kā inovācijas centru pasaules līmeņa zināšanu radīšanai, pārnesei un gudrai izaugsmei stiprināšana, tai skaitā starptautiskajiem standartiem atbilstošu doktorantūras studiju īstenošana un publiskā sektora speciālistu sagatavošana, uzlabojot saikni ar uzņēmumiem un darba tirgu, ar fokusu uz zināšanu ietilpīgu produktu un pakalpojumu radīšanu, atbalstot pētniecībā balstītas studijas un mācīšanās izcilību, modernizējot studiju vidi, starptautisko sadarbību un internacionalizāciju, stiprinot nacionāla mēroga reģionālās un nozaru zināšanu partnerības".

Arī Zinātnes, tehnoloģijas attīstības un inovācijas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam[2] (ZTAIP2027) kā vienu no būtiskākajiem risināmajiem jautājumiem izvirza P&A cilvēkkapitāla attīstību. ZTAIP2027 1.1. rīcības virziena "P&A cilvēkkapitāla attīstība" 1.1.2. uzdevums paredz stimulēt akadēmiskā personāla atjaunotni un jauno zinātnieku iesaisti pētniecībā un inovācijā, nodrošinot studējošo, doktorantu un jauno zinātnieku, t.sk. no ārvalstīm, iesaisti projektos valsts budžeta finansētās un līdzfinansētās P&A programmās.
ZTAIP2027 rīcības plāns 2021. – 2024. gadam paredz īstenot 1.1.1.2. pasākumu "Ieviest doktorantūras grantus", kas sniegs ieguldījumu rezultāta rādītāja "Jauno doktora grādu ieguvēju īpatsvars (%) no 25-34 gadus veciem iedzīvotājiem" sasniegšanā, kā arī citu rādītāju sasniegšanā, piemēram, nodarbināto zinātnisko darbinieku īpatsvars (%) kopējā nodarbināto skaitā pilna laika ekvivalenta (turpmāk – PLE) izteiksmē, nodarbināto zinātnisko darbinieku vidējā slodze, PLE izteiksmē un citos ZTAIP2027 noteiktajos rezultātu rādītājos.

Lai ieviestu jaunu doktorantūras studiju modeli, 2020. gadā tika izstrādāts konceptuālais ziņojums "Par jauna doktorantūras modeļa ieviešanu Latvijā" (turpmāk – konceptuālais ziņojums)[3], kurā ietvertais risinājums izvirza jaunu doktorantūras finansēšanas modeli, stiprinot doktorantūras studiju programmu (turpmāk – DSP) ciešāku sasaisti ar pētniecību un sekmējot doktora grāda iegūšanu optimālā laikā (trīs līdz četros gados), jaunu doktora grāda piešķiršanas jeb promocijas procesu, kā arī citus priekšnosacījumus doktorantūras studiju programmu īstenošanai, tostarp par augstskolas pētniecisko kapacitāti, doktorantūras skolu izveidi, DSP licencēšanu un akreditāciju, DSP atbilstību Zalcburgas principiem un rekomendācijām. Konceptuālajā ziņojumā ietvertie priekšlikumi iekļauj prasības DSP finansēšanai, tostarp, kas attiecas uz doktorantu atalgojumu, kā arī pēcdoktorantūrai. Paredzēts, ka turpmāk doktoranti saņems doktoranta atalgojumu, pamatojoties uz darba līgumu par DSP apguvi un promocijas darba izstrādi  – 1000 euro mēnesī (iekļaujot visus nodokļus un sociālās garantijas) par 50 procentiem no pilnas darba slodzes četru gadu studijām DSP, kā arī citus materiālos stimulus grāda iegūšanai optimālā laikā (trīs līdz četru gadu laikā). Vienlaikus konceptuālajā ziņojumā paredzēts, ka doktorantūras grantu (atalgojuma un nepieciešamā finansējuma pētniecībai) pieejas aprobācija paredzēta Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas perioda darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Stiprināt augstākās izglītības institūciju akadēmisko personālu stratēģiskās specializācijas jomās" (turpmāk – 8.2.2. SAM) trešās kārtas ietvaros.

Lai veicinātu P&A cilvēkkapitāla attīstību, 8.2.2. SAM trešās kārtas ietvaros tika īstenoti projekti, kas paredzēja jaunā doktorantūras modeļa aprobāciju, piešķirot doktorantūras grantus. Tā kā projektu īstenošana noslēgsies 2023. gada beigās, ir nepieciešams šāda atbalsta turpinājums.


[1] Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021.-2027.gadam apstiprināts ar 2020. gada 2. jūlija Latvijas Republikas Saeimas lēmumu Nr. 418/Lm13. Pieejams: https://www.pkc.gov.lv/sites/default/files/inline-files/NAP2027_apstiprin%C4%81ts%20Saeim%C4%81_1.pdf


[2] Apstiprinātas ar Ministra kabineta 2021.gada 14.aprīļa rīkojumu Nr.246. Pieejamas: https://likumi.lv/ta/id/322468-par-zinatnes-tehnologijas-attistibas-un-inovacijas-pamatnostadnem-2021-2027-gadam


[3] Konceptuālais ziņojums “Par jauna doktorantūras modeļa ieviešanu Latvijā” apstiprināts ar Ministru kabineta 2020. gada 25. jūnija rīkojumu Nr.345. Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/315685-par-konceptualo-zinojumu-par-jauna-doktoranturas-modela-ieviesanu-latvija
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Viens no Latvijas attīstību bremzējošiem faktoriem ir nepietiekamais zinātnisko darbinieku skaits, kas ir tiešā veidā saistīts arī ar doktorantu un doktora grāda ieguvēju skaita dinamiku. Šo rādītāju nepalielinot, netiks nodrošināti būtiski cilvēkresursi Latvijas tautsaimniecības transformācijai uz augstākas pievienotas vērtības produktiem un pakalpojumiem atbilstoši Latvijas Viedās specializācijas stratēģijai (RIS3).
Mazā doktoru skaita dēļ augstākās izglītības un zinātnes sistēma nevar nodrošināt akadēmiskā un zinātniskā personāla atjaunotni, kā arī nevar nodrošināt uzņēmējdarbības sektoram nepieciešamo cilvēkresursu bāzi inovācijām.
Lai gan Latvijā pētniecībā nodarbināto skaitam pēdējo piecu gadu laikā ir vērojama augšupejoša tendence[1], tas joprojām ir kritiski zems (gan kopskaitā, gan īpatsvarā valsts kopējā darbaspēka struktūrā), sasniedzot tikai ~50% no ES vidējā rādītāja. Zinātnisko darbinieku (PLE) īpatsvars (%) kopējā nodarbināto skaitā Latvijā 2021. gadā veidoja 0,79%, kamēr vidēji ES tas bija 1,5%[2]. Tas, pirmkārt, ir būtisks šķērslis Latvijas konkurētspējai un dalībai ES inovāciju procesos un programmās, otrkārt, tas kavē jaunu zināšanu radīšanu, tālāknodošanu un inovāciju attīstību Latvijā. Lai uzņēmumi, ieviešot inovatīvus risinājumus, radītu jaunus augstākas pievienotās vērtības produktus un pakalpojumus, tiem ir nepieciešami cilvēkresursi ar atbilstošas kapacitātes pētniecības un inovāciju spējām.
Saskaņā ar Latvijas Statistikas pārvaldes datiem Latvijā kopējais cilvēku skaits ar doktora grādu laika posmā no 2019. – 2021. gadam ir samazinājies no 7765 uz 7717 cilvēkiem, tas ir par 0,6 procentiem (kopējais iedzīvotāju skaits Latvijā šajā laika posmā ir samazinājies par vienu procentu), bet 2022. gadā tas ir nostabilizējies un pat nedaudz palielinājies (par sešām personām). Vienlaikus pozitīvu tendenci uzrāda arī sieviešu skaita īpatsvars kopējā doktora grādu ieguvēju skaitā. Ja līdz 2021. gadam tas veidoja 51 procentu, tad 2022. gadā tie ir 52 procenti[3]

Lai gan doktorantu skaits Latvijā ir atbilstošs pētniecības jomas kapacitātei un doktorantu skaita ziņā 2020. gadā (doktorantu skaits uz 10 000 iedzīvotāju) uz ES valstu kopējā fona Latvija ir netālu no vidējā līmeņa (Latvijā 10,8, bet ES vidēji 14,5), vienlaikus doktora grāda ieguvēju skaita ziņā (doktora grāda ieguvēju skaits uz 10 000 iedzīvotāju) augstā doktorantu atbiruma dēļ Latvija ir pēdējā vietā ES (Latvijā 0,6, bet ES vidēji 2)[4].
Būtisks iemesls doktorantu lielajam "atbirumam" ir doktoranta zemais ienākumu apmērs – stipendija 113,83 euro mēnesī, kas negatīvi ietekmē gan laiku, ko doktorants var veltīt studijām, gan promocijas darba kvalitāti, gan arī doktoru skaitu un secīgi – augstākās izglītības un zinātnes sektora akadēmiskā personāla un zinātnisko darbinieku atjaunotni. Niecīgais doktoranta stipendijas apmērs vai tās neesamība neļauj doktorantiem un grāda pretendentiem pilnībā koncentrēties uz doktorantūras studiju programmas apgūšanu un promocijas darba izstrādi, jo viņiem ir paralēli jāstrādā citur, lai segtu savus izdevumus. Līdz ar to nozīmīgs nosacījums zinātnisko darbinieku skaita pieaugumam, ir doktorantu finansiālais atbalsts.

2023. gada nogalē noslēgsies ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas perioda atbalsts doktorantiem, kas tiek īstenots 8.2.2. SAM trešās kārtas ietvaros un kura mērķis bija aprobēt jaunā doktorantūras finansēšanas modeļa ieviešanu, paredzot no projekta finansēt doktorantu atalgojumu un izdevumus pētniecībai, noslēdzot ar doktorantu darba līgumu. 8.2.2. SAM trešās kārtas projektu īstenošana ir devusi pozitīvu rezultātu, par ko liecina fakts, ka pēdējo trīs gadu laikā doktorantūras studiju programmu absolventu skaits ir būtiski palielinājies (no 120 absolventiem 2020. gadā uz 183 absolventiem 2022. gadā, tas ir, palielinājies par 48%).[5] Arī interese par studijām doktorantūrā ir ievērojami pieaugusi (no 548 imatrikulētajiem 2020. gadā uz 727 imatrikulētajiem 2022. gadā, tas ir, palielinājies par 33 %)[6]. Vienlaikus arī doktora grādu ieguvušo skaits (aizstāvēto promocijas darbu skaits) šajā laika posmā ir būtiski palielinājies (no 105 doktora grāda ieguvējiem 2020. gadā uz 142 doktora grādu ieguvējiem 2022. gadā, tas ir, palielinājies par 35 %)[7].

Lai nodrošinātu tālāku atbalstu doktorantiem, tādējādi stiprinot tautsaimniecības izaugsmei un transformācijai nepieciešamo pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitāti, ir nepieciešams 2024. gadā uzsākt 1.1.1.8. pasākuma "Doktorantūras granti" īstenošanu.


[1] Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem visos sektoros pētniecības un attīstības darbos nodarbināto zinātnisko darbinieku skaits (PLE izteiksmē) ir 5 378 2017.gadā, 5 806 2018.gadā, 5 924 2019.gadā, 6 559 2020.gadā un 7 054 2021.gadā (https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__IZG__ZP__ZPR/ZPR020/table/tableViewLayout1/).

[2] https://ec.europa.eu/eurostat/data/database

[3] https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__IZG__IZ__IZI/IZT010/table/tableViewLayout1/

[4] https://ec.europa.eu/eurostat/data/database

[5] https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__IZG__IG__IGA/IGA040/table/tableViewLayout1/

[6] https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__IZG__IG__IGA/IGA040/table/tableViewLayout1/

[7]  VIIS dati
Risinājuma apraksts
Lai Latvijā būtu ilgtspējīga uz pievienoto vērtību virzīta ekonomika, tad tai jābūt zināšanās balstītai, proti, tai jābalstās uz zinātniskiem pētījumiem, kas notiek akadēmiskā vidē un uzņēmumos.
Lai to veicinātu un risinātu iepriekš minētās problēmas, tiks īstenots 1.1.1.8. pasākums, kura mērķis ir stiprināt tautsaimniecības izaugsmei un transformācijai nepieciešamo pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitāti viedās specializācijas jomās.
Tā īstenošana sekmēs lielāka doktora grāda ieguvēju skaita ar atbilstošām zināšanām, prasmēm un kompetenci sagatavošanu, kā arī pētniecībā iesaistītā personāla kapacitātes pieaugumu, lai īstenotu Latvijas Viedās specializācijas stratēģijā ietverto koncepciju un nodrošinātu tajā definēto specializācijas jomu attīstību.

Noteikumu projekts nosaka kārtību, kādā īsteno 1.1.1.8. pasākumu, prasības projekta iesniedzējam un sadarbības partnerim, sasniedzamo mērķi un rādītājus, atbalstāmās darbības, izmaksu attiecināmības nosacījumus, vienkāršoto izmaksu piemērošanas nosacījumus, projekta īstenošanas nosacījumus, kā arī pieejamo finansējuma apmēru.
1.1.1.8. pasākuma īstenošanas rezultātā tiks atbalstīti projekti, kas sniedz ieguldījumu Latvijas Viedās specializācijas stratēģijā noteikto mērķu sasniegšanā un specializācijas jomu attīstībā: zināšanu ietilpīga bioekonomika; biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un farmācija; fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas; viedā enerģētika mobilitāte; informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Uz doktorantūras grantu varēs pretendēt tādi sociālo un humanitāro jomu doktoranti, kuru promocijas darbu tēmas ir starpdisciplināras un sniedz ieguldījumu RIS3 specializācijas jomu attīstībā.

1.1.1.8. pasākuma mērķa grupa ir doktoranti, tas ir, doktora studiju programmās studējošie un zinātnes doktora grāda pretendenti (doktoranti, kas sekmīgi pabeiguši doktora studiju programmu).   

1.1.1.8. pasākumam plānotais kopējais finansējums ir 19 140 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 3 018 862 euro), tai skaitā Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums 16 269 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 2 566 033 euro) un valsts budžeta līdzfinansējums – 2 871 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 452 829 euro).

Pasākuma īstenošanai kopējo pieejamo finansējumu plāno ne vairāk kā 16 121 138 euro apmērā, tai skaitā ERAF finansējumu – 13 702 967 euro apmērā, valsts budžeta līdzfinansējumu – 2 418 171 euro apmērā, bet kuru atbildīgā iestāde pēc Eiropas Komisijas lēmuma par vidusposma pārskatu var ierosināt palielināt līdz 1.1.1.8. pasākumam plānoto kopējā attiecināmā finansējuma apmēram.

1.1.1.8. pasākuma ietvaros līdz 2029. gada 31. decembrim ir sasniedzams uzraudzības rādītājs (rezultāta rādītājs) – atbalstītajās struktūrās (finansējuma saņēmēji un sadarbības partneri) izveidotās pētniecības darbvietas – 66 pilna laika slodzes ekvivalents[1].

Vienlaikus plānoti arī divi nacionālie rādītāji, par kura izpildi finansējuma saņēmējs uzkrās informāciju – doktorantu skaits, kas saņēmuši Eiropas Reģionālā attīstības fonda atbalstu studiju vai zinātniski pētnieciskajam darbam finansējuma saņēmēja vai sadarbības partnera institūcijā, – 264, kā arī un doktorantūras granta saņēmēju skaits, kas ir ieguvuši zinātnes doktora grādu, īpatsvars, – 25 procenti.

1.1.1.8. pasākums tiks īstenots ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā un projekta iesniedzēji ir:

1. Daugavpils Universitāte;
2. Latvijas Kultūras akadēmija, kas projektu īsteno ar Latvijas Mākslas akadēmiju un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju kā projekta sadarbības partneriem;
3. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte;
4. Latvijas Universitāte, kas projektu īsteno ar Banku augstskolu kā projekta sadarbības partneri;
5. Rīgas Stradiņa universitāte, kas projektu īsteno ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju kā projekta sadarbības partneri;
6. Rīgas Tehniskā universitāte, kas projektu īsteno ar Liepājas Universitāti un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju kā projekta sadarbības partneriem;
7. Ventspils Augstskola, kas projektu īsteno ar Vidzemes Augstskolu kā projekta sadarbības partneri.

Noteikumu projektā noteikto projekta iesniedzēju un to “definēto” sadarbības partneru izvēle balstās uz sekojošiem principiem.
1. Tā kā 1.1.1.8. pasākuma mērķis ir stiprināt pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitāti, galvenais izvēles kritērijs ir augstākās izglītības institūcijas zinātniski pētnieciskā kapacitāte, kuras rādītājs ir saņemtais vērtējums 2019. gada zinātnisko institūciju starptautiskajā izvērtējumā (turpmāk – ZISI). Projekta iesniedzēji var būt tikai tās institūcijas, kas ZISI vērtējumā ir saņēmušas vērtējumu vismaz 3, bet pārējās institūcijas, kas saņēmušas zemāku vērtējumu, var iesaistīties kā sadarbības partneri, ja laika posmā no 2020.-2022. gadam tajās vismaz viena persona ir ieguvusi doktora grādu[2] un par to ir panākta vienošanās.

2. Tā kā tuvāko gadu laikā plānota vairāku augstskolu reorganizācija[3], nododot tās zinātņu universitātēm, noteikumu projekts paredz, ka šīm augstskolām būs iespējams saņemt atbalstu kā attiecīgo zinātņu universitāšu sadarbības partneriem. Vienlaikus noteikumu projekts paredz, ka sadarbības līgumā par projekta īstenošanu tiek iekļauts nosacījums, ka sadarbības partneriem nodotās ar projekta īstenošanu saistītās tiesības un saistības netiek nodotas citai personai, izņemot gadījumus, kad sadarbības partnera reorganizācijas rezultātā tā tiesības un saistības tiek nodotas finansējuma saņēmējam.

3. Ņemot vērā, ka daļai augstskolu aprēķinātais finansējums doktorantūras grantiem ir relatīvi neliels, lai racionālāk izmantotu pasākuma finansējumu un nesadrumstalotu pasākumu vairākos mazos projektos, kur katram būtu jāsedz projekta vadības izmaksas, netiešās izmaksas, komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas izmaksas, šādas augstskolas īstenos kopīgus projektus, kurā minētās izmaksas segs projekta iesniedzējs. Līdz ar to ir paredzēts, ka Ventspils augstskola projektu īstenos kopīgi ar Vidzemes augstskolu, bet Latvijas Kultūras akadēmija kopīgi ar Latvijas Mākslas akadēmiju un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, līdzīgi, kā tas bija 8.2.2. SAM trešās kārtas projektā.  

Noteikumu projekts paredz, ka projekta iesniedzējs izstrādā sadarbības kārtību ar projekta sadarbības partneriem, kas regulē vienotu kārtību starp projekta iesniedzēju un sadarbības partneriem projekta īstenošanā. Sadarbības kārtībā ir jābūt iekļautiem sadarbības principiem, sadarbības partneriem izvirzītajiem kritērijiem, pušu tiesībām un pienākumiem, savstarpējo norēķinu kārtībai u.c. Ņemot vērā, ka sadarbības kārtība ir projekta iesniedzēja iekšējais normatīvais akts, tai ir jābūt pieejamai potenciālajiem sadarbības partneriem. Sadarbības kārtība projekta potenciālam partnerim ir informējošs dokuments, lai būtu skaidri nosacījumi dalībai projektā. Tā palīdz potenciālajam sadarbības partnerim pieņemt lēmumu par iesaisti projektā.

Lai nodrošinātu konceptuālajā ziņojumā noteikto prasību kvalitatīvām doktorantūras studijām, kas balstās uz plašu partnerību ar zinātniskajām institūcijām, ņemot vērā projektam plānotā finansējuma apjomu, noteikumu projekts paredz, ka Latvijas Universitātei un Rīgas Tehniskajai universitātei kā finansējuma saņēmējiem papildus noteikumu projektā katram projekta iesniedzējam definētajiem sadarbības partneriem, ir jāpiesaista vismaz trīs sadarbības partneri, kas nodrošina doktoranta iesaisti studiju vai zinātniski pētnieciskajā darbā. Savukārt pārējiem finansējuma saņēmējiem papildus noteikumu projektā katram finansējuma saņēmējam definētajiem sadarbības partneriem (ja attiecināms), ir jāpiesaista vismaz viens sadarbības partneris, kas  nodrošina doktoranta iesaisti studiju vai zinātniski pētnieciskajā darbā.
Papildu sadarbības partneri sniedz apliecinājumu par gatavību iesaistīties projekta īstenošanā.

Ņemot vērā to, ka doktorantūras grantu konkursi tiks izsludināti atkārtoti visa projekta īstenošanas laikā un pretendentu pētnieciskā darba tēmas var būt ļoti dažādas, jaunu sadarbības partneru piesaiste var turpināties visa projekta īstenošanas laikā, ja doktorantūras grantu ieguvušais doktorants izsaka vēlmi veikt studiju vai zinātniski pētniecisko darbu kādā konkrētā organizācijā, kas atbilst sadarbības kārtībā noteiktajiem kritērijiem, un šī organizācija piekrīt sadarbības nosacījumiem.
Noteikumu projekts paredz, ka ar noteikumu projektā definētajiem projekta sadarbības partneriem sadarbības līgums par projekta kopīgu īstenošanu tiek noslēgts pirms projekta iesnieguma iesniegšanas sadarbības iestādē, savukārt ar pārējiem sadarbības partneriem tas tiek noslēgts pēc vienošanās par projekta īstenošanu noslēgšanas ar sadarbības iestādi.

Projektos paredzēta sadarbība ar tādām zinātniskajām institūcijām, kurām ir nepieciešamā infrastruktūra un zinātniskais personāls, kas var nodrošināt doktoranta promocijas darbam nepieciešamo atbalstu.

Katram projekta iesniedzējam plānotais kopējais attiecināmais finansējums noteikts, pamatojoties uz augstskolas pētniecisko kapacitāti, ņemot vērā saņemto zinātnes bāzes finansējumu 2023. gadā, kā arī izstāvēto doktora darbu skaitu laika posmā no 2020. – 2022. gadam. Atbilstoši plānotajam finansējumam tiek noteikti katrā projektā sasniedzamie rezultāta rādītāji (detalizētāku finansējuma un rezultātu aprēķinu sk. anotācijas pielikumā).

1.1.1.8. pasākuma projektu finansējums un sasniedzamie rādītāji
 
Nr.p.k. Projekta iesniedzējs Plānotais kopējais attiecināmais finansējums, EUR Nacionālais rādītājs – doktorantu skaits, kas saņēmuši ERAF atbalstu Rezultāta rādītājs – izveidotās pētniecības darba vietas, PLE
1. Daugavpils Universitāte 870 000 12 3
2. Latvijas Kultūras akadēmija 435 000 6 1,5
3. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte  1 667 500 23 5,75
4. Latvijas Universitāte 6 597 500 91 22,75
5. Rīgas Stradiņa universitāte 2 827 500 39 9,75
6. Rīgas Tehniskā universitāte 6 380 000 88 22
7. Ventspils Augstskola 362 500 5 1,25
  Kopā 19 140 000 264 66

Rezultāta rādītājs, kā arī nacionālais rādītājs ir jāsasniedz arī par projekta pieejamo finansējumu, piemēram, attiecīgi plānojot īsāku doktorantūras granta saņemšanas periodu.

Lai veicinātu ZTAIP27 noteiktā rādītāja "Jauno doktora grādu ieguvēju īpatsvars (%) no 25-34 gadus veciem iedzīvotājiem" izpildi, noteikumu projekts paredz, ka vismaz 25 procentiem no doktorantūras granta saņēmējiem līdz projekta beigām ir jāiegūst zinātnes doktora grāds. 

Noteikumu projekts paredz šādas atbalstāmās darbības:
1) doktorantu iesaiste studiju vai zinātniski pētnieciskajā darbā augstākās izglītības institūcijā vai projekta sadarbības partnera organizācijā vismaz 12 mēnešus projekta ietvaros, nepārsniedzot 50 procentus no pilnas darba slodzes (mēnesī);
2) projekta vadība un projekta īstenošanas nodrošināšana;
3) komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi par projekta īstenošanu.

Ar 1.1.1.8. pasākuma atbalstu tiek paredzēta iespēja doktorantiem, tai skaitā doktora grāda pretendentiem, konkursa kārtībā iegūt doktorantūras grantus – divdaļīgu finansējumu atalgojumam par studiju vai zinātnisko darbu finansējuma saņēmēja vai sadarbības partnera organizācijā un pētniecības veikšanai, kas saistīta ar promocijas darba izstrādi (turpmāk – doktorantūras grants). Noteikumi paredz, ka doktoranta iesaisti studiju vai zinātniski pētnieciskajā darbā jānodrošina vismaz 12 mēnešus, projekta ietvaros nepārsniedzot 50 procentus no pilnas darba slodzes mēnesī. Vienu daļu doktorantūras granta veido doktoranta atalgojums, kura apmērs tiek plānots un izmaksas tiek attiecinātas atbilstoši atbildīgās iestādes apstiprinātajai vienas vienības izmaksu metodikai, kas saskaņota ar Vadošo iestādi[4], un tas paredzēts doktoranta vai zinātniskā grāda pretendenta iesaistei studiju vai zinātniski pētnieciskajā darbā augstākās izglītības institūcijā vai tās partnerorganizācijā, kur tiek izstrādāts promocijas darbs vai tā daļa. Doktorantam paredzētais atalgojums iekļauj visus nodokļus, tai skaitā darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, kā arī sociālās garantijas. Otru daļu doktorantūras granta veido finansējums pētniecības veikšanai, kas ietver pētniecībai nepieciešamo materiālu iegādes, tehnoloģiju tiesību aizsardzības un ārpakalpojumu izmaksas, mācību izmaksas un tīklošanas pasākumu izmaksas, tai skaitā komandējumus, konferenču dalības maksas un iesaistes izmaksas informatīvajos pasākumos. Kopējais finansējums pētniecības izmaksu segšanai tiek plānots un izmaksas tiek attiecinātas atbilstoši atbildīgās iestādes apstiprinātajai vienas vienības izmaksu metodikai, kas saskaņota ar Vadošo iestādi[5].

Tā kā doktorantūras granti veido tikai daļu no doktoranta nodarbinātības pētniecībā un attīstībā, noteikumu projekts paredz, ka finansējuma saņēmējiem ir jānodrošina  doktorantiem papildu darba slodzi vismaz 25 procentus no pilnas darba slodzes (vidēji atbalsta sniegšanas periodā). To var nodrošināt gan pie finansējuma saņēmēja, gan pie sadarbības partnera, neatkarīgi no atbalstāmās darbības īstenošanas vietas. Papildu darba slodzes ietvaros doktorants tiek iesaistīts pētnieciskajos projektos, tai skaitā Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektos, Valsts Pētījumu programmu projektos, Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā" 1.1.1.3. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi", kā arī citos pētniecības projektos, kur finansējuma saņēmēji vai sadarbības partneri ir augstskolas, piemēram Ekonomikas ministrijas pārziņā esošā Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna (turpmāk – Atveseļošanas fonds) 5.1.r. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai" projektos. Tā kā pētniecības projektu sākumu/noslēgumu ne vienmēr iespējams sasaistīt ar doktoranta iesaistes laiku projektā, papildu slodzes ietvaros doktorants var būt nodarbināts citā ar doktorantūras studijām saistītā darbā.

Noteikumu projekts paredz, ka finansējuma saņēmēji organizē atklātu konkursu doktorantiem finansējuma saņemšanai, paredzot, ka atlasi organizē atbilstoši nolikumam, kurš saskaņots ar visu doktora studiju programmu īstenošanā iesaistīto pušu pārstāvniecību, tai skaitā augstskolas, projekta sadarbības partneru un zinātnisko institūciju pārstāvniecību. Tas tiek izstrādāts, konsultējoties ar finansējuma saņēmēja un sadarbības partneru studentus pārstāvošām organizācijām.
Finansējuma saņēmējs un projekta sadarbības partneris vienojas par to, vai abām pusēm būs vienots doktorantūras grantu pretendentu atlases nolikums un vienots konkurss, kurā var piedalīties abu pušu doktoranti, paredzot noteiktu doktorantūras grantu kvotu sadarbības partnerim, vai arī katrai pusei būs savs atlases nolikums un atsevišķs doktorantūras grantu konkurss.

Projekta iesniegumam ir jābūt pievienotam līguma projektam ar doktorantūras granta saņēmēju, kurā atrunāti vismaz šādi jautājumi: līguma priekšmets, pušu tiesības un pienākumi, paredzēta doktoranta iesaiste zinātnes komunikācijas pasākumos, noteikts plānoto zinātnisko publikāciju skaits un atrunāts doktora disertācijas izstrādes progresa uzraudzības mehānisms, līguma laušanas nosacījumi, līguma pagarināšanas nosacījumi, tai skaitā gadījumos, kad objektīvu iemeslu dēļ doktorantam nav iespējas izpildīt līguma nosacījumus tā sākotnēji paredzētajā termiņā. Līguma projektā ir jāparedz nosacījums, ka, abpusēji vienojoties, doktorantūras granta līguma termiņš var tikt pagarināts uz laiku, kas nepārsniedz 1.1.1.8. pasākuma īstenošanas noteikumos noteikto pasākuma īstenošanas beigu termiņu, ja doktorantam būs ilgstoša pārejoša darbnespēja, doktorants atradīsies grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, doktorants atradīsies bērna kopšanas vai paternitātes atvaļinājumā (doktorantūras granta līguma laikā doktorantam attiecīgi var tikt piešķirts akadēmiskais atvaļinājums).  
Ja doktorants objektīvu apstākļu dēļ ir pārtraucis darbu projektā, neizpildot noteikumu projektā paredzēto nosacījumu par nodarbinātību vismaz 12 mēnešu apjomā, vai arī kopējais faktiskās nodarbinātības laiks projektā (ja ir bijuši doktoranta iesaistes pārtraukumi un līgums ir pagarināts vienu vai vairākas reizes) nav sasniedzis 12 mēnešus, bet ir sasniegti uz to brīdi doktoranta plānotie uzdevumi un rezultāti, doktorantūras granta izmaksas ir attiecināmas.
Iepriekš minētie nosacījumi doktorantūras granta līguma termiņa pagarināšanai vienādi attiecināmi gan uz sievietēm, gan vīriešiem doktorantiem.

Projekta sadarbības partneris projektā īsteno doktorantu iesaisti studiju vai zinātniski pētnieciskajā darbā vismaz 12 mēnešus, projekta ietvaros nepārsniedzot 50 procentus no pilnas darba slodzes un nodrošina doktorantiem atlīdzību par studiju vai zinātniski pētnieciskā darba veikšanu un pētniecības izmaksas, atbilstoši projekta iesniedzēja izstrādātajai sadarbības kārtībai ar projekta sadarbības partneriem un saskaņā ar projekta iesniedzēja noslēgto sadarbības līgumu ar projekta sadarbības partneri. Projekta iesniedzējs un projekta sadarbības partneris sadarbības līgumā ar projekta sadarbības partneri var vienoties par atsevišķu administratīvo izmaksu segšanu no projekta iesniedzēja puses, tai skaitā paredzot iespēju sadarbības partnera personālu iesaistīt projektā kā projekta īstenošanas personālu.

Noteikumu projekts nosaka, ka pasākuma rezultāta rādītājs ir atbalstītajās struktūrās (finansējuma saņēmēja vai sadarbības partnera organizācijās) izveidotās pētniecības darba vietas pilna laika ekvivalenta izteiksmē. Izveidotā pētniecības darba vieta nozīmē to, ka ir noslēgts jauns darba līgums par doktoranta nodarbinātību pētnieka, zinātniskā asistenta vai zinātnes tehniskā personāla amatā. 
Rādītājs tiek uzskatīts par izpildītu, ja ar pētnieku noslēgts darba līgums par nodarbinātību projekta ietvaros izveidotajā darba vietā (tiek pārbaudīts pie maksājuma pieprasījuma) un izveidotā darba vieta tiek saglabāta vismaz vienu gadu pēc atbalsta saņemšanas beigām (to apliecina fakts, ka noslēgtais darba līgums paredz nodarbinātības termiņu, kas nav īsāks par vienu gadu pēc doktoranta granta līguma termiņa beigām). Līdz ar to pēc doktorantūras granta līguma termiņa beigām finansējuma saņēmējam vai attiecīgajam sadarbības partnerim, pie kura projekta laikā ir izveidota jaunā amata vieta, ir jānodrošina tās saglabāšana un finansēšana no pašu līdzekļiem vismaz vienu gadu, tai skaitā iespēju robežās finansējot arī pētniecības izmaksas.

Ņemot vērā to, ka 1.1.1.8. pasākuma ietvaros atbalsts plānots doktorantu iesaistei studiju vai zinātniski pētnieciskajā darbā, rezultāta rādītājs – izveidotās pētniecības darba vietas ir jāskata kontekstā ar īstenotajām reformām augstākās izglītības un zinātnes jomā, tai skaitā ar jaunā akadēmiskās karjeras modeļa ieviešanu[6]. Jaunā akadēmiskās karjeras ietvara mērķis ir veicināt augstākās izglītības un zinātnes jomas sadarbību, tostarp atvieglot akadēmiskā personāla mobilitāti starp abām jomām, uzlabojot šo jomu darbības rezultātus. Jauno ietvaru plānots ieviest kā augstskolās, tā arī zinātniskajos institūtos, un tas attiecas gan uz akadēmisko personālu pašreizējā normatīvā regulējuma izpratnē, gan arī uz darbiniekiem, kas iesaistīti vai līdzdarbojas studiju un pētniecības darbā (akadēmiskajā darbā). Jaunais akadēmiskās karjeras modelis paredz jaunus akadēmiskā personāla darba slodzes veidošanas principus, tai skaitā studiju un pētniecības darba vienotību un līdzsvarošanu augstskolās. Tas paredz, ka akadēmiskā personāla slodzē tiek iekļauti visi tie pienākumi, ko akadēmiskais personāls veic (gan studiju, gan pētniecības darbs, gan citu pienākumu veikšana). Tā rezultātā personālam nebūs jāslēdz atsevišķi darba līgumi par akadēmisko darbu un par pētniecisko darbu, bet visi pienākumi būs ietverti vienā amata aprakstā[7]. Līdz ar to pēc jaunā akadēmiskā karjeras modeļa ieviešanas normatīvā regulējuma stāšanās spēkā projektā atbalstītajam doktorantam varēs izveidot gan pētnieka, zinātniskā asistenta, gan lektora vai asistenta amata vietu, lai tas būtu attiecināms uz rezultāta rādītāju. Uz rezultāta rādītāju ir attiecināma arī atbalstītajam doktorantam izveidotā zinātnes tehniskā personāla amata vieta.

Noteikumu projekts paredz, ka projekta tiešajās attiecināmajās izmaksās ir iekļautas:
1) projekta vadības un projekta īstenošanas personāla izmaksas, nodrošinot, ka projekta vadības un īstenošanas personāls ir nodarbināts pilnu darba laiku vai nepilnu darba laiku, vai daļlaiku ne mazāk kā 30 procentu apmērā no normālā darba laika, attiecīgi veicot projekta vadības un īstenošanas personāla darba laika uzskaiti par veiktajām funkcijām un nostrādāto laiku; 
2) jaunu darba vietu aprīkojuma iegādes vai nomas izmaksas projekta vadības un īstenošanas personālam, tai skaitā aprīkojuma uzturēšanas un remonta izmaksas, vai gadījumos, ja esošo darba vietu aprīkojums ir nolietojies un tiek norakstīts, ne vairāk kā 3 000 euro vienai darba vietai visā projekta īstenošanas laikā. Ja personāls ir nodarbināts normālu darba laiku, darba vietas aprīkojuma izmaksas ir attiecināmas 100 procentu apmērā. Ja personāls ir nodarbināts nepilnu darba laiku vai personāla atlīdzībai piemēro daļlaika izmaksu attiecināmības principu, darba vietas aprīkojuma izmaksas ir attiecināmas proporcionāli slodzes procentuālajam sadalījumam. Savukārt daļlaika izmaksu attiecināmības principa gadījumā tiek ņemts vērā nodarbinātā iesaistes periods projektā pret kopējo īstenošanas ilgumu. Vienlaikus tiks vērtēts aprīkojuma iegādes samērīgums attiecībā uz darbiniekiem, kuriem tiek piemērots daļlaika noslodzes princips;
3) iekšzemes komandējumu un darba braucienu izmaksas projekta vadības un īstenošanas personālam atbilstoši vadošās iestādes izstrādātajai metodikai "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika iekšzemes komandējumu izmaksām darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021-2027 īstenošanai";
4) transporta pakalpojumu izmaksas (maksa par degvielu, maksa par sabiedriskā transporta izmantošanu) atbilstoši vadošās iestādes izstrādātajai metodikai "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika 1 km izmaksām darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam  īstenošanai";
5) projekta komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumu izmaksas; 
6) pakalpojumu izmaksas projekta vadības nodrošināšanai (gadījumos, ja projekta vadība tiek nodrošināta kā ārpakalpojums), kā arī komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanai;
7) atlīdzība doktorantam par studiju vai zinātniski pētnieciskā darba veikšanu atbilstoši atbildīgās iestādes apstiprinātajai un vadošās iestādes saskaņotai vienas vienības izmaksu metodikai;
8) pētniecības izmaksas doktorantam pētniecības īstenošanai, tai skaitā pētniecībai nepieciešamo materiālu iegādes, tehnoloģiju tiesību aizsardzības un ārpakalpojumu izmaksas, mācību izmaksas un tīklošanas pasākumu izmaksas, tai skaitā komandējumi, konferenču dalības maksa un iesaistes izmaksas informatīvajos pasākumos, atbilstoši atbildīgās iestādes apstiprinātajai un vadošās iestādes saskaņotai vienas vienības izmaksu metodikai.

Minētās vienas vienības izmaksu metodikas tiks apstiprinātas līdz projektu iesniegumu atlases uzsākšanai. Gadījumā, ja līdz projektu iesniegumu atlases izsludināšanai vienas vienības izmaksu metodikas nebūs apstiprinātas, projektu iesniegumu atlasē netiks veikta doktoranta atlīdzības izmaksu un pētniecības izmaksu apmēra pamatotības analīze. 
Doktoranta atlīdzības izmaksas un pētniecības izmaksas ir granta divas daļas, kas ir ciešā sinerģijā un papildina viena otru. Tikai abu izmaksu kopums nodrošina doktorantam motivāciju piedalīties grantu konkursā, lai varētu pilnvērtīgi pievērsties pētnieciskajam darbam, kas saistīts ar promocijas darba tēmu. Ar atlīdzības izmaksām tiek nodrošināts atalgojums doktorantam par viņa veikto darbu, bet pētniecības izmaksas nodrošina nepieciešamos resursus, lai šo darbu varētu kvalitatīvi veikt - materiāls ko pētīt, ar ko pētīt, reprezentēt rezultātus utt.

Noteikumu projektā sākotnēji netiek paredzēts, ka projekta vadības un īstenošanas personālam tiek piemērota vienotā personāla atlīdzības likme līdz 20 % saskaņā ar Regulas Nr. 2021/1060  55. panta 1. punktu. Izvērtējot iespējas noteikt un piemērot vienoto personāla atlīdzības likmi, IZM ir secinājusi, ka šobrīd nav objektīvu vēsturisko datu, lai noteiktu konkrētu pamatotu vienoto atlīdzības likmi. Šādus datus varētu iegūt projektu īstenošanas laikā, apkopojot informāciju par faktiskajām projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksām. Līdz ar to indikatīvi pēc 2026. gada, kad tiks iegūti aktuālākie dati no īstenotajiem projektiem, IZM izvērtēs iespēju piemērot pasākumam vienoto personāla atlīdzības likmi. Līdz vienotās personāla atlīdzības likmes noteikšanai personāla izmaksu attiecināšanai tiks izmantotas personāla atlīdzības faktiskās izmaksas.

Noteikumu projekta paredz, ka projekta netiešās attiecināmās izmaksas plāno kā vienu izmaksu pozīciju, piemērojot netiešo izmaksu vienoto likmi 15 procentu apmērā no projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksām, kuras radušās uz darba līguma pamata.

Noteikumu projekts paredz, ka 1.1.1.8. pasākuma ietvaros finansējuma saņēmējam izmaksas ir attiecināmas ne ātrāk kā no vienošanās par projekta īstenošanu noslēgšanas dienas. Sadarbības partnerim izmaksas ir attiecināmas pēc sadarbības līguma noslēgšanas, bet ne ātrāk kā no dienas, kad noslēgta vienošanās par projekta īstenošanu.

Ņemot vērā to, ka finansējuma saņēmēji ir valsts budžeta daļēji finansētas atvasinātas publiska personas, kas vienlaikus īsteno vairākus projektus, finansējuma saņēmēja rīcībā ne vienmēr ir brīvi naudas līdzekļi projekta darbību īstenošanai, tāpēc ir jābūt iespējai saņemt avansu, lai nodrošinātu finanšu plūsmu projektā paredzēto darbību īstenošanai. Noteikumu projekts nosaka avansa piešķiršanas nosacījumus un avansa apmēru. Viens avansa maksājums nepārsniedz 30 procentus no projektam piešķirtā kopējā finansējuma. Vienlaikus avansa maksājuma un starpposmu maksājumu summa var būt 100 procenti no projektam piešķirtā kopējā finansējuma saskaņā ar Ministru kabineta 2023. gada 25. aprīļa noteikumu Nr. 205 "Valsts budžeta līdzekļu plānošanas kārtība Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanai un maksājumu veikšanai 2021.–2027. gada plānošanas periodā" 17. punktā ietverto regulējumu. Saskaņā ar Augstskolu likuma 7. pantu un 78. pantu šie finansējuma saņēmēji ir no valsts budžeta daļēji finansētas atvasinātas publiskas personas. Tās īsteno projektu tām deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu ietvaros. To darbības tiesiskais pamats ir Augstskolu likums, Zinātniskās darbības likums, augstskolu satversmes un citi normatīvie akti. Augstskolu likumā ir noteikti augstskolu uzdevumi, kas tai skaitā paredz, ka augstskolas rūpējas par jauno zinātnieku sagatavošanu un nodrošina viņiem iespēju iekļauties pasaules akadēmiskajos procesos. Augstskolu mērķi un pamatdarbības virzieni ir noteikti katras augstskolas satversmē. Šāds regulējums ir noteikts, lai valsts dibinātās augstskolas varētu nodrošināt nepārtrauktu finanšu plūsmu un mazinātu finanšu riskus, ņemot vērā to, ka laika posmā no 2023.-2027. gadam tās vienlaikus īstenos vairākus Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2021.-2027. gada plānošanas perioda projektus.
Noteikumu projekts paredz, ka sadarbības iestāde var pieņemt lēmumu par nākamā avansa piešķiršanu pēc tam, kad iepriekšējais avansa maksājums ir apgūts pilnā apmērā.

Noteikumu projekts nosaka, ka finansējuma saņēmējam ir pienākums Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā (turpmāk – KP VIS) uzkrāt informāciju par RIS3 rādītājiem katrā no RIS3 jomām sadalījumā pa labuma guvēju veidiem (ar labuma guvējiem domāti iesaistītie jaunie zinātnieki, doktoranti un doktora grāda pretendenti), tai skaitā informāciju, kas attiecas uz atbalstu saņēmušajiem doktorantiem kā zinātnisko personālu un zinātnes tehnisko personālu (skaits un PLE), informāciju par publikācijām, kuru izstrādē ar projekta atbalstu doktorants ir piedalījies un kas publicētas Web of Science un SCOPUS datubāzē iekļautos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos, kā arī informāciju par pētniecības un attīstības izdevumu apjomu – publisko finansējumu (euro).

Sadarbības iestāde finansējuma saņēmēja norādīto informāciju par zinātniskajiem rakstiem pieņem zināšanai un tai nav pienākums Web of Science un SCOPUS datubāzē iekļautos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos iekļautos zinātniskos rakstus  pārbaudīt un pārliecināties par to atbilstību katra doktoranta pētniecības darbam, atbildību par sniegto informāciju uzņemas finansējuma saņēmējs.

Noteikumu projekts nosaka, ka finansējuma saņēmējam ir pienākums uzkrāt datus arī par horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītāju “Sieviešu skaits atbalsta saņēmēju vidū”.
Nacionālos rādītājus, rezultāta rādītāju, RIS3 rādītājus un horizontālā principa rādītāju finansējuma saņēmējs ievada KP VIS, iesniedzot maksājuma pieprasījumu.

Noteikumu projekts nosaka, ka finansējuma saņēmējam projekta īstenošanas laikā ir jāuzkrāj dati par atbalstu saņēmušajiem doktorantiem, viņu promocijas darba tematiku (jomu) un laika posmu, kurā saņemts atbalsts. Lai nodrošinātu iespēju izvērtēt projekta ietekmi uz pētniecības attīstību raksturojošiem rādītājiem, tai skaitā ietekmi uz ZTAIP27 rādītājiem un RIS3 specializācijas jomu attīstību, finansējuma saņēmējam projekta īstenošanas laikā ir pienākums uzkrāt informāciju par projekta laikā atbalstīto doktorantu aizstāvētajiem promocijas darbiem, to sadalījumu pa RIS3 specializācijas jomām, gadu, kurā promocijas darbs aizstāvēts, promocijas darba autora dzimšanas gadu (lai novērtētu ietekmi uz ZTAIP27 rādītāju "Jauno doktora grādu ieguvēju īpatsvars (%) no 25-34 gadus veciem iedzīvotājiem". Minēto informāciju,  kas tiks izmantota nozares vajadzībām, finansējuma saņēmējs uzkrāj savas augstskolas informācijas sistēmā un iesniedz Izglītības un zinātnes ministrijai pēc tās pieprasījuma, un tā tiks izmantota nozares vajadzībām.

Noteikumu projekts paredz, ka pasākuma ietvaros īsteno projektu, kas nav saistīts ar saimnieciskās darbības veikšanu. 
Ar saimniecisku darbību nesaistīts projekts ir tāds projekts, kuru īsteno Latvijas Republikas zinātnisko institūciju reģistrā reģistrēta zinātniskā institūcija, kas atbilst pētniecības organizācijas statusam, kā arī īsteno atbalstāmās darbības, kurām nav saimnieciska rakstura, tas ir:
1) publiska  izglītība, kuras mērķis ir vairot un uzlabot cilvēkresursu prasmes, un kas tiek nodrošināta valsts izglītības sistēmas ietvaros un kas galvenokārt vai pilnībā ir valsts finansēta un uzraudzīta;
2) neatkarīga pētniecība un izstrāde ar mērķi gūt vairāk zināšanu un labāku izpratni, tostarp īstenota kopīga pētniecība un izstrāde, pētniecības organizācijai iesaistoties efektīvā sadarbībā;
3) pētniecības rezultātu izplatīšana bez ekskluzivitātes un diskriminēšanas, tai skaitā izmantojot mācīšanu, brīvas piekļuves datubāzes, atklātas publikācijas vai atklātā pirmkoda programmatūru;
4) zinātības un tehnoloģiju pārneses darbības, ja:
 - zinātības un tehnoloģiju pārneses darbības veic pētniecības organizācijas nodaļa vai pētniecības organizācijas meitas uzņēmums (tāda komercsabiedrība, kurā mātes uzņēmuma līdzdalības daļa pārsniedz 50 procentu vai kurā mātes uzņēmumam ir balsu vairākums un kura atbilst pētniecības organizācijas statusam), pētniecības organizācija kopīgi ar citām pētniecības organizācijām vai pētniecības organizācija ar trešajām pusēm, atklātā konkursā slēdzot līgumus par noteiktiem pakalpojumiem;
 - visa peļņa no šādas darbības tiek atkal ieguldīta pētniecības organizācijas pamatdarbībā.

Finansējuma saņēmēji un sadarbības partneri īstenos projektā atbalstāmās darbības, negūstot ieņēmumus no projekta īstenošanas. Tie īstenos projektus ar saviem cilvēkresursiem, kas būs projekta vadības (tikai finansējuma saņēmējam) un īstenošanas personāls, tam sedzot vienīgi faktiskās nepieciešamās izmaksas, kas būs pamatotas un pierādāmas.

Noteikumu projekts paredz, ka finansējuma saņēmējs un projekta sadarbības partneris projekta īstenošanas laikā un piecus gadus pēc noslēguma maksājuma veikšanas nodrošina projekta īstenošanas finanšu plūsmas nodalīšanu no citām finansējuma saņēmēja un projekta sadarbības partnera finanšu plūsmām.
Vienlaikus noteikumu projekts paredz, ka finansējuma saņēmējam un projekta sadarbības partnerim ir jānodrošina atsevišķa ar saimniecisko darbību nesaistīto darījumu ieņēmumu un izdevumu grāmatvedības uzskaite, kā arī minēto darījumu finanšu plūsmu nodalīšana atbilstoši normatīvajiem aktiem par gada pārskata sagatavošanas kārtību.

Ņemot vērā to, ka noteikumu projekts paredz publisko iepirkumu veikšanu, finansējuma saņēmējam un projekta sadarbības partnerim ir pienākums izstrādāt iekšējās kontroles sistēmu (iekšējo kārtību), ietverot tajā informāciju par interešu konflikta, krāpšanas, korupcijas risku un dubultā finansējuma novēršanas mehānismiem.
Finansējuma saņēmēja un projekta sadarbības partnera iestādē izveidojamā kontroles sistēma aptver Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/24/ES (2014. gada 26. februāris) par publisko iepirkumu un ar ko atceļ Direktīvu 2004/18/EK), likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā", Komisijas paziņojuma Nr. C/2021/2119 Norādījumi par izvairīšanos no interešu konfliktiem un to pārvaldību saskaņā ar Finanšu regulu 2021/C 121/01 un Ministru kabineta 2017. gada 17. oktobra noteikumu Nr. 630 "Noteikumi par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā" prasības:
- preventīvus pasākumus un konstatēšanas pasākumus interešu konflikta riska kontrolei, t. sk. paziņošanas procedūru, labošanas pasākumus;
- pasākumus aizliegtās vienošanās riska kontrolei.
Papildus projekta iesniedzēja un sadarbības partnera organizācijās ir ieviests ētikas kodekss un procedūras disciplināratbildības piemērošanai,  kā arī ir izveidots ziņošanas mehānisms kompetentajām iestādēm par potenciālu administratīvu/kriminālatbildību un izveidota trauksmes celšanas sistēma.

1.1.1.8. pasākuma ieviešanā tiks nodrošināta  sinerģija un papildinātība, kā arī nepārklāšanās ar Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020. gada plānošanas perioda 8.2.2. SAM trešo kārtu, jo to īstenošana nepārklāsies laika ietvarā, kā arī demarkācija tiks nodrošināta arī saturiskā ziņā, tā kā 8.2.2. SAM trešās kārtas mērķis bija doktorantu iesaiste akadēmiskajā darbā, tādējādi stiprinot un atjaunojot akadēmisko personālu, bet 1.1.1.8. pasākumā atbalsts doktorantiem ir mērķēts uz zinātniskā personāla kapacitātes stiprināšanu un jaunu pētnieku amata vietu izveidošanu. Atbalsts doktorantiem 8.2.2. SAM ietvaros pieejams bijis jau no 2018. gada, līdz ar to liela daļa doktorantu, kas saņēmuši atbalstu šī SAM ietvaros, ir pabeiguši savas studijas un ieguvuši doktora grādu. Vienlaikus atsevišķos gadījumos ir pieļaujams, ka uz atbalstu 1.1.1.8. pasākuma ietvaros pretendē doktorants, kas saņēmis atbalstu 8.2.2. SAM trešās kārtas projektā (piemēram, doktorantūras 1. kursa students, kurš atbalstu saņēmis 12 mēnešus, vienlaikus ir izpildījis visas līgumā par doktorantūras granta saņemšanu iekļautās saistības, un 1.1.1.8. pasākuma projekta uzsākšanas laikā viņš ir 3. kursa students vai doktora grāda pretendents). Finansējuma saņēmējiem ir jānodrošina dubultā finansējuma riska novēršanu, nosakot skaidrus nosacījumus atbalsta pretendentiem, lai 1.1.1.8. pasākumā netiktu finansētas vienas un tās pašas darbības vai iepriekšējā ES fondu plānošanas perioda projektā neizpildītās saistības.

Ņemot vērā to, ka atbalsts doktorantiem ir paredzēts arī Atveseļošanas fonda 5.2. reformu un investīciju virziena "Augstskolu pārvaldības modeļa maiņas nodrošināšana" 5.2.1.r. reformas "Augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reforma" 5.2.1.1.i. investīcijas "Pētniecības, attīstības un konsolidācijas granti" otrās kārtas "Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešanas granti” (turpmāk – 5.2.1.1.i otrā kārta) ietvaros, noteikumu projekts paredz, ka finansējuma saņēmējs novērš dubultā finansējuma risku un nodrošina demarkāciju ar citiem līdzīgiem vai saistītiem projektiem, kā arī valsts budžeta finansējumu doktorantu atalgojumam. Tā kā 5.2.1.1.i otrā kārta ir vērsta uz augstākās izglītības institūciju  stratēģiskās specializācijas jomu attīstīšanu, kā arī doktorantu atbalstu varēs saņemt arī tikai akadēmiskā darba veikšana, savukārt 1.1.1.8. pasākums ir vērsts uz Latvijas Viedās specializācijas stratēģijas prioritāro jomu attīstību un pētnieciskā darba kapacitātes stiprināšanu (slodzē obligāti iekļaujama pētnieciskā darba komponente), tiks nodrošināta to saturiskā nepārklāšanās. Vienlaikus 5.2.1.1.i. otrās kārtas projektus īsteno līdz 2026. gada 30. jūnijam, līdz ar to ir paredzēts īsāks doktorantu atbalsta periods.
Līdz ar to doktorantam ir iespējas secīgi saņemt atbalstu 1.1.1.8. pasākumā pēc dalības 8.2.2. SAM trešās kārtas projektā vai 5.2.1.1.i. otrās kārtas projektā (nav iespējas saņemt to vienlaicīgi), ja līgumā ar doktorantu iekļautie uzdevumi atšķiras (atbalsts netiek sniegts par vieniem un tiem pašiem darbiem), kā arī ir izpildītas iepriekšējo projektu saistības.
Finansējuma saņēmējs ir atbildīgs par dubultā finansējuma riska novēršanu, izstrādājot skaidrus nosacījumus grantu pretendentu atlases nolikumos. Jau projektu iesniegumu vērtēšanas procesā tiks izvērtēti projekta iesniedzēja nosacījumi doktorantūras grantu pretendentu atlases nolikumos, t.sk. saistībā ar ES fondu un Atveseļošanas fonda projektu demarkāciju un dubultā finansēšanas risku novēršanu, rezultātu ilgtspēju un ar to saistītajām saistībām grantu saņēmējiem.

Noteikumu projektā izvirzīto prasību neievērošana (tai skaitā prasība par sadarbības partneru piesaisti, papildu slodzes nodrošināšanu doktorantam vismaz 25 procentu apmērā, doktora grāda ieguvēju īpatsvars vismaz 25 procentu apmērā no grantu saņēmušajiem) var ietekmēt finansējuma saņēmēja vai sadarbības partnera augstskolai piešķirtā valsts budžeta finansējuma apjomu, šādu nosacījumu iekļaujot Līgumā par speciālistu sagatavošanu un zinātniskās darbības attīstības nodrošināšanu par valsts budžeta līdzekļiem.

Noteikumu projekta izstrādes procesā tika iesaistīta biedrība "Latvijas Universitāšu asociācija", tai skaitā tās pārstāvji piedalījās atbildīgās iestādes organizētajā sanāksmē par 1.1.1.8. pasākuma ieviešanas nosacījumiem, kā arī sniedza atzinumu par noteikumu projekta saskaņošanas ietvaros. Ņemot vērā 1.1.1.8. pasākuma specifiku, plašāka biedrību, nodibinājumu, nevalstisko organizāciju iesaiste noteikumu projekta izstrādē nebija nepieciešama (nebija lietderīga).

1.1.1.8. pasākuma investīcijām būs netieša ietekme uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana". Savukārt 1.1.1.8. pasākumam nav ietekmes uz  horizontālajiem principiem "Klimatdrošināšana", "Energoefektivitāte pirmajā vietā" un "Nenodarīt būtisku kaitējumu". 

Atbilstoši Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmai 2021.–2027. gadam, 1.1.1.8. pasākuma ERAF investīcijām piemēroti sekojoši intervences kodi:
1) 11. intervences kods "Lielo uzņēmumu pētniecības un inovācijas darbības, tostarp tīklošana" (ERAF finansējums 8 134 500 euro);
2) 12. intervences kods "Publisko pētniecības centru, augstākās izglītības un kompetences centru pētniecības un inovācijas darbības, tostarp tīklošana (rūpnieciskā pētniecība, eksperimentālā izstrāde, priekšizpēte (ERAF finansējums 8 134 500 euro).


[1] Rādītājs tiek mērīts kā vidējais gada pilna laika ekvivalents (PLE), kas aprēķināts saskaņā ar metodoloģiju, kas sniegta OECD Frascati rokasgrāmatā 2015. Rādītājā netiek ieskaitītas vakantās pētniecības un izstrādes amata vietas, kā arī pētniecības un attīstības palīgpersonāls (t.i., amati, kas nav tieši iesaistīti pētniecības un attīstības darbībās). Pētniecības un izstrādes personāla ikgadējais pilnslodzes ekvivalents ir definēts kā attiecība starp darba stundām, kas faktiski pavadītas pētniecībai un attīstībai kalendārajā gadā, dalītas ar kopējo stundu skaitu, ko persona vai grupa parasti nostrādāja tajā pašā periodā.

[2] ZISI vērtējumā no valsts augstskolām zemāku vērtējumu par 3 ieguva Banku augstskola, Liepājas Universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija un Latvijas Jūras akadēmija (LJA), vienlaikus tajās laika posmā no 2020.-2022. gadam vismaz viena persona ir ieguvusi doktora grādu (izņemot LJA, kura jau ir integrēta Rīgas Tehniskajā universitātē). No privātpersonu dibinātajām augstskolām, kas īsteno doktorantūras studijas, ZIZI vērtējumā Transporta un sakaru institūts (TSI) ieguva vērtējumu 3, bet Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA (RISEBA) ieguva vērtējumu 1, vienlaikus RISEBA laika posmā no 2020.-2022.gadam neviena persona nav ieguvusi doktora grādu. Līdz ar to vienīgā privātā augstskola, kas atbilstu minētajam kritērijam, ir TSI, vienlaikus 1.1.1.8. pasākuma noteikumu projekts nosaka, ka tiek īstenoti tikai ar saimniecisku darbību nesaistīti projekti un komercdarbības atbalsta sniegšana nav paredzēta. 1.1.1.8. pasākuma ietvaros nav paredzēts atbalstīt projektus, kas neatbilst noteikumu projekta 2.2. apakšpunktā noteiktajiem kritērijiem (neatbilst kritērijiem pētniecības organizācijas pamatdarbībai, kurai nav saimnieciska rakstura). 

[3] 2022. gada 13. decembra MK rīkojums Nr. 903 "Par Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas reorganizāciju", kas paredz tās reorganizāciju ar 2026. gada 1. janvāri; 2023. gada 23. maija MK rīkojums Nr. 297 "Par Rēzeknes Tehnoloģu akadēmijas reorganizāciju", kas paredz tās reorganizāciju ar 2025. gada 1.aprīli; 2023. gada 23. maija MK rīkojums Nr. 308 "Par Banku augstskolas reorganizāciju", kas paredz tās reorganizāciju ar 2025. gada 31. augustu; 2023. gada 9. augusta MK rīkojums Nr. 482 "Par Liepājas Universitātes reorganizāciju", kas paredz tās reorganizāciju ar 2024. gada 1. martu.

[4] Vienas vienības izmaksu metodiku doktoranta atlīdzības izmaksu segšanai plānots izstrādāt, pamatojoties uz Eiropas Savienības Pētniecības un inovācijas pamatprogrammas "Apvārsnis Eiropa" Darba programmas 2023.-2024.gadam (Eiropas Komisijas 2022. gada 6. decembra Lēmums C(2022)7550)” Marijas Sklodovskas-Kirī vārdā nosauktās programmas "Doktorantūras tīkli" noteiktajai atlīdzības vienas vienības izmaksu standarta likmei (3400 euro/mēnesī x teritoriālais koeficients 76% x 0,5 slodze = 1292 euro/mēnesī).  

[5] Vienas vienības izmaksu metodiku doktoranta pētniecības izmaksu segšanai plānots izstrādāt, pamatojoties uz Eiropas Savienības Pētniecības un inovācijas pamatprogrammas "Apvārsnis Eiropa" Darba programmas 2023.-2024.gadam (Eiropas Komisijas 2022. gada 6. decembra Lēmums C(2022)7550) "Marijas Sklodovskas-Kirī vārdā nosauktās programmas "Pēcdoktorantūras stipendijas" noteiktajai pētniecības vienas vienības izmaksu standarta likmei (1000 euro/mēnesī x 0,5 slodze = 500 euro/ mēnesī).

[6] Konceptuālo ziņojumu "Par jauna akadēmiskās karjeras ietvara ieviešanu Latvijā" plānots iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā šī gada oktobrī.

[7] Saskaņā ar jauno akadēmiskās karjeras modeli plānots pāriet uz Darba likumam atbilstošu regulējumu un attiecībā uz akadēmiskā personāla slodzes uzskaiti ieviest pilna laika ekvivalentu (PLE), kas savukārt ļaus akadēmiskā personāla slodzi salīdzināt ar citos sektoros nodarbināto slodzi.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Plānojot 1.1.1.8 .pasākuma īstenošanu, ir veikta investīcijas lietderīguma novērtēšana, t.sk. novērtējot, kādas būtu sekas, ja 1.1.1.8. pasākums netiek īstenots, un, vai attiecīgos politikas rezultātus (ZTAIP2027 rezultāta rādītāju izmaiņas) būtu iespējams sasniegt, neveicot ERAF investīcijas.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Noteikumu projektā projekta iesniedzējam netiek izvirzīta prasība veikt projekta izmaksu un ieguvumu analīzi, iesniedzot projektu sadarbības iestādē, ņemot vērā pasākuma specifiku, kura mērķis ir pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitātes stiprināšana viedās specializācijas jomās. Projektā plānotās darbības ir saistītas ar pētniecību, kur plānotie ieguldījumi nerada tiešu ietekmi uz potenciālajiem ieguvumiem sabiedrībai (ieguvumi var tikt gūti no pētījumu rezultātiem, bet tas jau būs ārpus projekta tvēruma, kas prasa papildus finansējumu un papildus darbības, ko izmaksu un ieguvumu analīzē nav iespējams ņemt vērā). Pasākuma projekta plānotais iznākums ir stiprināt tautsaimniecības izaugsmei un transformācijai nepieciešamo pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitāti viedās specializācijas jomās. 
Vienlaikus pasākuma līmenī ir veikta investīcijas lietderīguma novērtēšana, t.sk. novērtējot, kādas būtu sekas, ja 1.1.1.8. pasākums netiek īstenots, un, vai attiecīgos politikas rezultātus (ZTAIP2027 rezultāta rādītāja izmaiņas) ir iespējams sasniegt, neveicot ERAF investīcijas. Novērtējuma rezultātā ir secināts, ka investīciju veikšana ir lietderīga, tā kā pasākumam plānotais finansējums  19,1 milj. euro apmērā, ko veido ERAF finansējums 16,2 milj. euro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 2,9 milj. euro tuvāko piecu – septiņu gadu periodā nodrošinās nepieciešamo doktoru skaita pieaugumu, pētniecībā nodarbināto skaita pieaugumu un dos ievērojamu ieguldījumu ZTAIP2027 rezultāta rādītāju sasniegšanā, stiprinot pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitāti.

1.1.1.8. pasākuma īstenošana tiešā veidā ietekmē ZTAIP2027 noteiktos rezultāta rādītājus: (1) nodarbināto zinātnisko darbinieku īpatsvars (%) kopējā nodarbināto skaitā pilna laika ekvivalenta izteiksmē (bāze 2018. gadā 0,67%, mērķis 2027. gadā 1%); (2) "Jauno doktora grādu ieguvēju īpatsvars (%) no 25-34 gadus veciem iedzīvotājiem" sasniegšanā (bāze 2018. gadā 0,21%, mērķis 2027. gadā 0,5%).
Minētie rādītāji ir cieši saistīti ar Konceptuālajā ziņojumā “Par jauna doktorantūras modeļa ieviešanu Latvijā” veikto analīzi, kuras rezultātā secināts, ka, lai nodrošinātu pilnvērtīgu akadēmiskā un zinātniskā personāla atjaunotni un pieaugumu, ir nepieciešami vismaz 200 doktora grāda ieguvēji gadā. Bez ERAF investīcijas šādu doktora grādu ieguvēju skaitu nebūs iespējams sasniegt. Lai arī laika posmā no 2024. – 2026. gadam doktorantu atbalstam būs pieejams Atveseļošanas fonda 5.2.1.1.i otrās kārtas finansējums, kā arī ierobežotā apjomā valsts budžeta finansējums, tas nebūs pietiekams, lai kāpinātu doktora grādu ieguvēju skaitu.

Izvērtējot 1.1.1.8. pasākuma investīciju apjomu uz sagaidāmo rezultātu (atbalstīto doktorantu skaitu un izveidotajām pētniecības darba vietām), var secināt, ka tas ir salīdzinoši lielāks nekā tas bija 8.2.2. SAM otrajā kārtā un plānots Atveseļošanas fonda 5.2.1.1.i otrajā kārtā, vienlaikus tas atbilst NAP 2027 noteiktajam uzdevumam Nr. 139 “Pētniecības cilvēkresursu piesaiste un kapacitātes celšana, piešķirot finanšu resursus doktorantu skaita un vienam doktorantam paredzētā finansējuma būtiskai palielināšanai”, tā kā 1.1.1.8. pasākumā finansējums uz vienu atbalstāmo doktorantu plānots ilgākam laikam, dodot iespēju doktorantam to izmantot pilnu studiju periodu (sākot no pirmā kursa), tādā veidā samazinot doktorantu atbirumu, kas vislielākais ir tieši pirmajos kursos. Tā patreiz ir viena no lielākajām problēmām, kas neļauj kāpināt doktora grādu ieguvēju skaitu (lai gan doktorantu skaits Latvijā ir atbilstošs pētniecības jomas kapacitātei un doktorantu skaita ziņā 2020. gadā uz ES valstu kopējā fona Latvija ir netālu no vidējā līmeņa, vienlaikus doktora grāda ieguvēju skaita ziņā augstā doktorantu atbiruma dēļ Latvija ir pēdējā vietā ES).  
Līdz ar to, neveicot ERAF ieguldījumus doktorantu atbalstam, pastāv risks, ka:
- samazināsies doktora grāda ieguvēju skaits, līdz ar to netiks nodrošināta akadēmiskā un zinātniskā personāla ataudze;
- netiks stiprināta P&A cilvēkkapitāla kapacitāte;
- netiks nodrošināti būtiski cilvēkresursi Latvijas tautsaimniecības transformācijai uz augstākas pievienotas vērtības produktiem un pakalpojumiem atbilstoši Latvijas Viedās specializācijas stratēģijai;
- samazināsies Latvijas starptautiskā konkurētspēja.
 

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • studenti (doktoranti) un doktora grāda pretendenti
Ietekmes apraksts
Tiešs atbalsts ir paredzēts doktorantiem, tai skaitā doktora grāda pretendentiem. Doktoranta grants (doktoranta atalgojums) garantēs doktorantam sociālo nodrošinājumu, kas atbilst labai starptautiskai praksei. Tādējādi iestāšanās doktorantūrā vairs nebūs saistīta ar sociālās maznodrošinātības risku. Doktorantam būs garantēti konkurētspējīgi ienākumi doktorantūras laikā, kas ļaus pabeigt studijas optimālā (trīs līdz četru gadu) laikā.
Juridiskās personas
  • Izglītības un zinātnes ministrija
  • augstākās izglītības institūcijas
  • zinātniskie institūti
  • Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Daugavpils Universitāte, Ventspils Augstskola, Latvijas Kultūras akadēmija
Ietekmes apraksts
Noteikumu projektam ir pozitīva ietekme uz augstākās izglītības iestāžu un zinātnisko institūtu darbību, jo palielināsies to pētnieciskā kapacitāte (palielināsies pētniecībā nodarbināto skaits). Izglītības un zinātnes ministrija pildīs atbildīgās iestādes funkcijas, savukārt attiecīgie finansējuma saņēmēji pildīs finansējuma saņēmu funkcijas.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

Ietekmes apraksts
Noteikumu projekta īstenošanas rezultātā pieaugs Latvijā pētniecībā nodarbināto skaits, kas sekmēs Latvijas nozaru konkurētspēju, tostarp veicinās jaunu zināšanu radīšanu, tālāknodošanu un inovāciju attīstību.
1.1.1.8. pasākuma īstenošanas rezultātā palielināsies Latvijas pētniecības cilvēkresursu kapacitāte, līdz ar to nodrošināti būtiski cilvēkresursi Latvijas tautsaimniecības transformācijai uz augstākas pievienotas vērtības produktiem un pakalpojumiem atbilstoši Latvijas Viedās specializācijas stratēģijai. Vienlaikus tiks veicināta akadēmiskā un zinātniskā personāla atjaunotne, nodrošinot uzņēmējdarbības sektoram nepieciešamo cilvēkresursu bāzi inovācijām. 
Lai uzņēmumi, ieviešot inovatīvus risinājumus, radītu jaunus augstākas pievienotās vērtības produktus un pakalpojumus, tiem ir nepieciešami cilvēkresursi ar atbilstošas kapacitātes pētniecības un inovāciju spējām, ko savukārt pozitīvi ietekmēs 1.1.1.8. pasākuma īstenošana.
Jaunā doktorantūras modeļa aprobācija ES fondu 2014.-2020. plānošanas perioda 8.2.2. SAM ietvaros, kad sākot no 2020. gada doktorantiem bija iespēja saņemt finansiālu atbalstu studiju un pētnieciskā darba veikšanai, ir devusi pozitīvus rezultātus (2022. gadā, salīdzinot ar 2020. gadu, doktora studijās imatrikulēto skaits pieaudzis par 33 %, bet doktora grādu ieguvušo skaits pieaudzis par 35 %), līdz ar to ir nepieciešams nodrošināt tālāku atbalstu doktorantiem, tādējādi stiprinot tautsaimniecības izaugsmei un transformācijai nepieciešamo pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitāti.

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Palielinot doktorantu un doktora grāda ieguvēju skaitu, tiks nodrošināti nepieciešamie cilvēkresursi Latvijas tautsaimniecības transformācijai uz augstākas pievienotās vērtības produktiem un pakalpojumiem atbilstoši Latvijas Viedās specializācijas stratēģijai. Nodrošinot Latvijā pētniecībā nodarbināto skaita pieaugumu, tiks sekmēta arī Latvijas dalība ES inovāciju procesos un programmās.

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
Noteikumu projekta īstenošanas rezultātā pieaugs Latvijā pētniecībā nodarbināto skaits, kas sekmēs arī Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspēju, tostarp veicinās jaunu zināšanu radīšanu, tālāknodošanu un inovāciju attīstību.

2.2.5. uz konkurenci:

Ietekmes apraksts
Noteikumu projekta īstenošanas rezultātā pieaugs Latvijā pētniecībā nodarbināto skaits, kas sekmēs Latvijas nozaru konkurētspēju, tostarp veicinās jaunu zināšanu radīšanu, tālāknodošanu un inovāciju attīstību.

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Noteikumu projekta īstenošanas rezultātā pieaugs Latvijā pētniecībā nodarbināto skaits un mainīsies nodarbinātības struktūra, kā rezultātā tiks veicināta darbaspēka resursu pārvietošanās no zemas produktivitātes uz augstas produktivitātes darbības jomām, kas, savukārt, nodrošinās ekonomikas strukturālo transformāciju.
Absolventu monitoringa dati rāda, ka doktora grādu ieguvušajiem absolventiem ienākumi ir ievērojami lielāki nekā vidēji valstī. Absolventu monitoringa dati par 2018. gadu rāda, ka doktora grāda ieguvēju vidējā svērtā gada ienākumu vērtība ir 29 729 euro, maģistriem 18 696 euro, bet visiem augstskolu absolventiem 14 678 euro, kas nozīmē, ka doktora grādu ieguvušajām personām vidējie ienākumi ir par 147 procentiem lielāki nekā vidēji valstī (2018. gadā vidējie ienākumi valstī 12 048 euro).
(https://www.viis.gov.lv/sites/default/files/2021-12/ml_raksts_par_magistra_un_doktora_limena_absolventiem_31_07_20_final07aug1.pdf).
Par 2021. gadu apkopotie, bet vēl nepublicētie dati liecina, ka šī tendence saglabājas un doktora grādu ieguvušo absolventu bruto ienākumi ir divas reizes augstāki nekā vidēji absolventiem, un  2,5 reizes augstāki kā vidēji valstī.
Līdz ar to ikvienam doktora grādu ieguvušajam ir ievērojami lielāka pievienotā vērtība tautsaimniecībai, nekā personai ar zemāku izglītības līmeni. 

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
685 148
0
2 055 445
0
2 055 445
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
685 148
0
2 055 445
0
2 055 445
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
0
806 057
0
2 418 171
0
2 418 171
2.1. valsts pamatbudžets
0
0
806 057
0
2 418 171
0
2 418 171
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
-120 909
0
-362 726
0
-362 726
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
-120 909
0
-362 726
0
-362 726
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
-362 726
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
1.1.1.8. pasākuma ietvaros plānotais kopējais finansējums ir 19 140 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 3 018 862 euro), tai skaitā Eiropas Reģionālā attīstības fonda (turpmāk – ERAF) finansējums 16 269 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 2 566 033 euro) un valsts budžeta līdzfinansējums ne mazāk kā  2 871 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 452 829 euro). Maksimālais attiecināmais ERAF finansējuma apmērs nepārsniedz 85 % no kopējā attiecināmā finansējuma.
Pasākuma īstenošanai pieejamo kopējo finansējumu plāno ne vairāk kā 16 121 138 euro apmērā, tai skaitā ERAF finansējumu – 13 702 967 euro apmērā, valsts budžeta līdzfinansējumu – 2 418 171 euro.
Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ERAF daļa 85 procentu apmērā no pasākuma attiecināmām izmaksām. Budžeta izdevumi ir kopējie pasākuma ieviešanai nepieciešamie publiskā finansējuma (ERAF un valsts budžeta) līdzekļi 100 procentu apmērā no pasākuma attiecināmām izmaksām. Pasākumu plānots indikatīvi ieviest no 2024. gada III ceturkšņa līdz 2029. gada beigām.
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
1.1.1.8. pasākuma īstenošanai plānotie ieņēmumi sastāda 13 702 967 euro (ERAF finansējums).  Indikatīvais ieņēmumu plānotais sadalījums:
2024.gadā – 685 148 euro jeb aptuveni 5 % no kopējiem ieņēmumiem;
2025.gadā – 2 055 445 euro jeb aptuveni 15 % no kopējiem ieņēmumiem;
2026.gadā - 2 055 445 euro jeb aptuveni 15 % no kopējiem ieņēmumiem;
2027.gadā – 3 425 742 euro jeb aptuveni 25% no kopējiem ieņēmumiem;
2028. gadā – 2 740 593 euro jeb aptuveni 20% no kopējiem ieņēmumiem;
2029.gadā – 2 740 593 euro jeb aptuveni 20% no kopējiem ieņēmumiem.
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
1.1.1.8. pasākuma īstenošanai nepieciešamie izdevumi sastāda 16 121 138 euro, tai skaitā, valsts budžeta līdzfinansējums 2 418 171 euro.
Indikatīvais izdevumu plānotais sadalījums:
2024.gadā – 806 057 euro jeb aptuveni 5 % no kopējiem izdevumiem, tai skaitā, valsts budžeta līdzfinansējums 120 909 euro;
2025.gadā – 2 418 171 euro jeb aptuveni 15 % no kopējiem izdevumiem, tai skaitā, valsts budžeta līdzfinansējums 362 726 euro;
2026.gadā - 2 418 171 euro jeb aptuveni 15 % no kopējiem izdevumiem, tai skaitā, valsts budžeta līdzfinansējums 362 726 euro;
2027.gadā – 4 030 285 euro jeb aptuveni 25 % no kopējiem izdevumiem, tai skaitā, valsts budžeta līdzfinansējums 604 543 euro;
2028.gadā – 3 224 228 euro jeb aptuveni 20 % no kopējiem izdevumiem, tai skaitā, valsts budžeta līdzfinansējums 483 634 euro;
2029.gadā – 3 224 228 euro jeb aptuveni 20 % no kopējiem izdevumiem, tai skaitā, valsts budžeta līdzfinansējums 483 634 euro.
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
Nepieciešamais finansējums pasākuma īstenošanai tiks piesaistīts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas “Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R1060
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai.
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32016R0679
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula).
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32014R0651
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2014. gada 17. jūnija Regula (ES) Nr. 651/2014, ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32018R1046
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES, Euratom) Regula Nr. 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012.
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai.
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
47. pants
45. punkts 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stigrākas prasības
50. pants 
45. punkts 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stigrākas prasības
64. panta 1. punkta c) apakšpunkts
40. punkts 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stigrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Noteikumu projekts šo jomu neskar
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Noteikumu projekts šo jomu neskar
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula).
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
5. panta 1. punkta a) apakšpunkts
49. punkts 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Noteikumu projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Noteikumu projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2014. gada 17. jūnija Regula (ES) Nr. 651/2014, ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
2. panta 83. punkts
2.2. apakšpunkts 
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
2. panta 90. punkts
2.5. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
2. panta 83. punkts
2.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Noteikumu projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Noteikumu projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES, Euratom) Regula Nr. 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012.
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
61. pants
46. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Noteikumu projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
Noteikumu projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Izglītības un zinātnes ministrija
Nevalstiskās organizācijas
Latvijas Universitāšu asociācija, Augstskolas, zinātniskās institūcijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://vktap.mk.gov.lv/public_participations/public_discussions/295826f2-d288-4806-a28b-1ee265307813

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sabiedrības līdzdalība nodrošināta, publicējot noteikumu projektu Vienotajā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālā, nodrošinot iespēju sabiedrībai sniegt par to viedokli. Noteikumu projekts tika publicēts  publiskai apspriešanai no 2023. gada 25. jūlija līdz 7. augustam. Komentāri par noteikumu projektu 2023. gada 7. augustā tika saņemti no Rīgas Tehniskās universitātes, bet ņemot vērā, ka tie tika sniegti ārpus Vienotā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāla, IZM minētos komentārus pievienoja kopējā izziņā par atzinumos saņemtajiem iebildumiem un priekšlikumiem.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Izglītības un zinātnes ministrija
  • Latvijas Universitāte
  • Rīgas Tehniskā universitāte
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • Rīgas Stradiņa universitāte
  • Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte
  • Ventspils Augstskola
  • Latvijas Kultūras akadēmija
  • Daugavpils Universitāte

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Tiesību akta projekta izpildē iesaistīta Izglītības un zinātnes ministrija kā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītā atbildīgā iestāde, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra kā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītā sadarbības iestāde, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju univeristāte, Daugavpils Universitāte, Ventspils Augstskola, Latvijas Kultūras akadēmija kā 1.1.1.8. pasākuma finansējuma saņēmēji.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Īstenojot noteikumu projektā plānotās aktivitātes tiks veicināta NAP2027 indikatora Nr.133 "Nodarbinātā zinātniskā personāla īpatsvars no kopējā nodarbināto skaita (pilna laika slodzēs)" un indikatora Nr. 134 "Jauno doktoru īpatsvars no 25–34 gadus veciem iedzīvotājiem" mērķa vērtības sasniegšana.

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
1.1.1.8. pasākuma ietvaros tiks īstenotas horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības: 
1) vispārīgas darbības: 
a) projekta vadībā un īstenošanā tiks ievēroti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas ir nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti;
b) īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju (skat. Labklājības ministrijas metodisko materiālu “Ieteikumi diskrimināciju un stereotipus mazinošai komunikācijai ar sabiedrību”, pieejams šeit: https://www.lm.gov.lv/lv/metodiskie-materiali; https://www.lm.gov.lv/lv/media/18838/download);
c) projekta vadība un īstenošana notiks personām ar funkcionāliem traucējumiem pielāgotās telpās, tostarp tiks pielāgotas informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams.

2) specifiskas darbības:
a) tiks nodrošināti konsultatīva rakstura pasākumi par personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju jautājumiem, tostarp piesaistīti eksperti vai nodrošinātas konsultācijas ar nevalstiskajām organizācijām, kas pārstāv personu ar invaliditāti intereses (piemēram, pakalpojuma sniegšanas telpu vides piekļūstamības novērtēšanai, mērķa grupu uzrunāšanai un sasniegšanai u.c.).

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
1.1.1.8. pasākuma projekta ietvaros tiks īstenotas vispārīgas un specifiskas horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" darbības:
1) vispārīgas darbības:
a) visi dati par pasākuma mērķa grupu, kur vien tas ir iespējams, tiks sniegti sadalījumā pēc dzimumiem
b) sievietēm un vīriešiem (projekta vadības un īstenošanas personālam) tiks nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas;
2) specifiskas darbības:
a) tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) par dzimumu līdztiesības nosacījumu iekļaušanu doktorantu atlases nolikumos (attiecīgi pievienojot dokumentus, piemēram, konsultāciju protokolus, pakalpojuma līgumus u.c.);
b) tiks īstenoti pasākumi, kas veicina līdzsvarotu sieviešu un vīriešu iesaisti zinātnē un pētniecībā, īpaši STEM jomās.

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Lai izvērtētu pasākuma ietekmi uz RIS3 un nodrošinātu RIS3 monitoringu, finansējuma saņēmējs KP VIS uzkrāj datus par RIS3 rādītājiem (atbalstu saņēmušajiem doktorantiem kā zinātnisko personālu un zinātnes tehnisko personālu (skaits un PLE), par publikācijām, kuru izstrādē ar projekta atbalstu doktorants ir piedalījies un kas publicētas Web of Science un SCOPUS datubāzē iekļautos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos).
Lai izvērtētu pasākuma ietekmi uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”, finansējuma saņēmējs KP VIS uzkrāj datus par rādītāju "Sieviešu skaits atbalsta saņēmēju vidū".

Lai iegūtu analītisku informāciju nozares vajadzībām, finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par atbalstu saņēmušajiem doktorantiem, viņu promocijas darba tematiku (jomu) un laika posmu, kurā saņemts atbalsts. Lai nodrošinātu iespēju izvērtēt projekta ietekmi uz pētniecības attīstību raksturojošiem rādītājiem, tai skaitā ietekmi uz RIS3 specializācijas jomu attīstību, finansējuma saņēmējam projekta īstenošanas laikā ir pienākums uzkrāt informāciju par projekta laikā atbalstīto doktorantu aizstāvētajiem promocijas darbiem, to sadalījumu pa RIS3 specializācijas jomām. Minēto informāciju, kas tiks izmantota nozares vajadzībām, finansējuma saņēmējs uzkrāj savas institūcijas informācijas sistēmā un iesniedz Izglītības un zinātnes ministrijai pēc tās pieprasījuma. 

Apstrādājot personas datus tiek ievērotas Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa Regula Nr. 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula).
 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

1.1.1.8. pasākuma investīcijām būs netieša ietekme uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana". Savukārt 1.1.1.8. pasākumam nav ietekmes uz  horizontālajiem principiem "Klimatdrošināšana", "Energoefektivitāte pirmajā vietā" un "Nenodarīt būtisku kaitējumu". 

1.1.1.8. pasākuma projekta iesnieguma vērtēšanā tiks piemērots specifiskais atbilstības kritērijs "Projektā ir paredzētas darbības, kas veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu" (kvalitātes kritērijs), kas nozīmē, ka var pieņemt lēmumu par projekta iesnieguma apstiprināšanu vai apstiprināšanu ar nosacījumu, ja projekta iesniedzējs nodrošina pilnīgu atbilstību kritērijam lēmumā noteiktajā termiņā un kārtībā, vai projekta iesnieguma noraidīšanu.

Noteikumu projekts paredz pienākumu finansējuma saņēmējam uzkrāt datus par horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" rādītāju "Sieviešu skaits atbalsta saņēmēju vidū".
 
Pielikumi