Anotācija (ex-ante)

23-TA-3166: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes nekustamā īpašuma attīstības plānu 2023.–2027. gadam" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta rīkojuma projekts sagatavots, lai izpildītu Augstskolu likuma 76.1 panta trešajā daļā un Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 5. panta piektajā daļā un 42. panta pirmajā daļā un 2.4 daļā noteikto.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ministru kabineta rīkojuma projekta "Par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes nekustamā īpašuma attīstības plānu 2023.–2027. gadam" (turpmāk – rīkojuma projekts) mērķis ir apstiprināt Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (turpmāk – LBTU) nekustamā īpašuma attīstības plānā 2023.–2027. gadam (turpmāk – plāns) noteikto rīcību ar nekustamo īpašumu, ko augstskolai bez atlīdzības nodevusi valsts.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Lai LBTU sekmīgi pildītu valsts uzdoto funkciju, nodrošinot tautsaimniecības attīstībai un darba tirgus vajadzībām atbilstošu konkurētspējīgu augstāko izglītību un zinātnisko pētniecību, LBTU saskaņā ar Ministru kabineta 2018. gada 10. aprīļa noteikumiem Nr. 208 "Valsts augstskolu nekustamā īpašuma attīstības plāna sagatavošanas un valsts augstskolas bez atlīdzības nodotā valsts nekustamā īpašuma atsavināšanas kārtība" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 208) ir izstrādājusi plānu. Plānā noteikta rīcība ar LBTU valdījumā un lietojumā esošajiem nekustamā īpašuma objektiem, lai radītu mūsdienīgu, ilgtspējīgu studiju un pētniecības vidi, kas nodrošinātu augstāko akadēmisko un profesionālo izglītību lauksaimniecības, veterinārmedicīnas, pārtikas inženierzinātņu, meža un sociālo zinātņu, informāciju tehnoloģiju un vides apsaimniekošanas jomā, kā arī dotu iespēju attīstīt zinātnisko darbību un īstenot nozīmīgus pētījumus novatorisku tehnoloģiju ieviešanai Latvijas tautsaimniecībā.
Atbilstoši LBTU Attīstības stratēģijai 2023.–2027. gadam (apstiprināta ar LBTU Padomes 2022. gada 9. decembra lēmumu Nr. 12) viens no galvenajiem uzdevumiem ir LBTU rīcībā esošo resursu konsolidācija, mērķtiecīga un efektīva to pārvaldība un attīstības nodrošināšana. Nekustamais īpašums ir viens no LBTU rīcībā esošajiem resursiem. Tādējādi nekustamā īpašuma pārvaldība ir uzskatāma par LBTU pamatdarbības nodrošināšanai nozīmīgu iekšējā atbalsta funkciju.

Lai sekmētu LBTU pamatdarbības attīstību un vienotas studiju un zinātniskās darbības infrastruktūras (tostarp nekustamā īpašuma) konsolidāciju un modernizāciju, ir nepieciešama mērķtiecīga rīcība:
• jānodrošina zinātniskās darbības un studiju programmu īstenošanai nepieciešamās infrastruktūras straujāka modernizācija, pretendējot uz Eiropas Savienības fondu un citu finanšu līdzekļu papildu finansējuma iegūšanu un vienlaikus stiprinot cilvēkresursu kapacitāti;
• jāpilnveido labas pārvaldības standartiem atbilstoša nekustamā īpašuma apsaimniekošana un kā krietnam un rūpīgam nekustamā īpašuma saimniekam maksimāli jāsaglabā kultūrvēsturiskās vērtības un jāatbalsta ilgtspējīgas vides principu ieviešana;
• jāizvērtē prioritātes un jāatsakās no mazāk svarīgiem nekustamā īpašuma objektiem, ko nav iespējams izmantot LBTU valsts uzdoto funkciju izpildei, par labu nozīmīgākajiem objektiem, kuri kalpos un turpmāk tiks izmantoti attiecīgajām vajadzībām.

Lai nodrošinātu pievilcīgu studiju un zinātniskās darbības vidi pašmāju un ārvalstu studentiem, mācībspēkiem un pētniekiem, kas veidos intelektuālo potenciālu Latvijas, īpaši tās lauku, ilgtspējīgai attīstībai, nepieciešams apstiprināt un īstenot plānu.
Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 208 2. punktu augstskola plānu izstrādā, pieņem un aktualizē, ievērojot Augstskolu likumā, šajos noteikumos, augstskolas satversmē un citos normatīvajos aktos noteiktos nosacījumus un kārtību. Izstrādājot, pieņemot un aktualizējot plānu, augstskola ņem vērā arī augstskolas attīstības stratēģiju.
Ievērojot Augstskolu likuma 76.panta trešo daļu un 14.2 panta pirmās daļas 8. punkta "h" apakšpunktu, kā arī LBTU Satversmes 3.23.8.8. apakšpunktu, LBTU Padome ar 2023. gada 22. marta lēmumu Nr. 17 pieņēma un apstiprināja plānu. Plāna darbības termiņš atbilst Augstskolu likuma 76.1 panta otrajai daļai. Plānā paredzēta arī vairāku tādu nekustamo īpašumu atsavināšana, kurus valsts bez atlīdzības nodevusi LBTU.

Pamatojoties uz Ministru kabineta 2008. gada 29. jūlija rīkojumu Nr. 451 "Par valsts nekustamo īpašumu nodošanu Latvijas Lauksaimniecības universitātes valdījumā" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 451), LBTU pārņēma valdījumā valsts nekustamos īpašumus, un no tiem nekustamie īpašumi, kuru sastāvā nebija meža zeme, vēlāk tika nodoti LBTU īpašumā.
Pamatojoties uz Ministru kabineta 2010. gada 30. jūnija rīkojumu Nr. 363 "Par valsts nekustamo īpašumu nodošanu Latvijas Lauksaimniecības universitātes valdījumā" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 363), LBTU pārņēma valdījumā valsts nekustamos īpašumus, un no tiem nekustamie īpašumi, kuru sastāvā nebija meža zeme, vēlāk tika nodoti LBTU īpašumā.
Pamatojoties uz Ministru kabineta 2011. gada 30. jūnija rīkojumu Nr. 285 "Par valsts nekustamo īpašumu nodošanu Latvijas Lauksaimniecības universitātes īpašumā" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 285), LBTU pārņēma savā īpašumā MK rīkojumā Nr. 285 minētos valsts nekustamos īpašumus, lai tos izmantotu izglītības un zinātnes funkciju īstenošanai, nostiprinot LBTU īpašuma tiesības zemesgrāmatā ar attiecīgu tiesību aprobežojumu. MK rīkojumā Nr. 285 minētajiem nekustamajiem īpašumiem īpašuma tiesības nostiprinātas uz laiku, kamēr LBTU šos nekustamos īpašumus izmanto šajā rīkojumā minēto funkciju īstenošanai. Atbilstoši Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma (turpmāk – Atsavināšanas likums) 42. panta pirmajā daļā noteiktajam LBTU MK rīkojuma Nr. 285 3. punktā noteikts pienākums nekustamos īpašumus bez atlīdzības nodot valstij, ja tie vairs netiek izmantoti izglītības un zinātnes funkciju nodrošināšanai.
Pamatojoties uz Ministru kabineta 2013. gada 21. maija rīkojumu Nr. 203 "Par valsts nekustamo īpašumu nodošanu Latvijas Lauksaimniecības universitātes īpašumā" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 203), LBTU pārņēma īpašumā MK rīkojumā Nr. 203 minētos valsts nekustamos īpašumus, lai tos izmantotu izglītības un zinātnes funkciju īstenošanai, nostiprinot īpašuma tiesības zemesgrāmatā ar attiecīgu tiesību aprobežojumu. MK rīkojumā Nr. 203 minētajiem nekustamajiem īpašumiem īpašuma tiesības nostiprinātas uz laiku, kamēr LBTU nekustamos īpašumus izmanto šajā rīkojumā minēto funkciju īstenošanai. Atbilstoši Atsavināšanas likuma 42. panta pirmajā daļā noteiktajam LBTU MK rīkojuma Nr. 203 2.2. apakšpunktā noteikts pienākums nekustamos īpašumus bez atlīdzības nodot valstij, ja tie vairs netiek izmantoti izglītības un zinātnes funkciju īstenošanai.
Pamatojoties uz Ministru kabineta 2016. gada 26. oktobra rīkojumu Nr. 621 "Par valsts nekustamo īpašumu nodošanu Latvijas Lauksaimniecības universitātes īpašumā" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 621), LBTU pārņēma īpašumā MK rīkojumā Nr. 621 minētos valsts nekustamos īpašumus, lai tos izmantotu izglītības un zinātnes funkciju īstenošanai, nostiprinot īpašuma tiesības zemesgrāmatā ar attiecīgu tiesību aprobežojumu. MK rīkojumā Nr. 621 minētajiem nekustamajiem īpašumiem īpašuma tiesības nostiprinātas uz laiku, kamēr LBTU nekustamos īpašumus izmanto šajā rīkojumā minēto funkciju īstenošanai. Atbilstoši Atsavināšanas likuma 42. panta pirmajā daļā noteiktajam LBTU MK rīkojuma Nr. 621 2.2. apakšpunktā noteikts pienākums nekustamos īpašumus bez atlīdzības nodot valstij, ja tie vairs netiek izmantoti izglītības un zinātnes funkciju īstenošanai.

Plānā ir noteikta LBTU rīcība ar nekustamo īpašumu, ko tai bez atlīdzības nodevusi valsts. Nodotais nekustamais īpašums ir kļuvis nepiemērots attiecīgās funkcijas vai deleģētā pārvaldes uzdevuma izpildei, bet funkcija un (vai) deleģētais pārvaldes uzdevums tiek saglabāts. LBTU pamatdarbības nodrošināšanai nepieciešamā nekustamā īpašuma modernizācija ir iespējama, ja LBTU iegūst finanšu līdzekļus no studiju un zinātniskajam darbam nepiemēroto nekustamo īpašumu atsavināšanas. Plānā ietvertie pasākumi veicinās efektīvāku LBTU nekustamo īpašumu izmantošanu, uzlabos ēku un telpu energoefektivitāti, to funkcionalitāti un atbilstoši finanšu resursu iespējām nodrošinās nekustamo īpašumu uzlabošanu, tostarp apkārtējās vides kvalitātes saglabāšanu un paaugstināšanu.

Analizējot un izvērtējot katra nekustamā īpašuma labāko izmantošanas veidu, LBTU nekustamie īpašumi rīkojuma projektā nosacīti ir iedalīti divās grupās:
• nekustamie īpašumi, kurus LBTU ierosina atsavināt (1. pielikums);
• studiju un zinātnes infrastruktūra un atbalsta struktūrvienību infrastruktūra, kura nepieciešama LBTU pamatfunkciju nodrošināšanai un kurā ietilpst meža zeme, un šos nekustamos īpašumus LBTU ierosina sadalīt. Pēc meža zemes nodalīšanas (2. pielikums) plānots meža daļas pievienot blakus esošajiem valsts meža īpašumiem un atlikušās daļas, kā arī nekustamos īpašumus, kuros sadale nav lietderīga, jo veidojas starpgabals (3. pielikums), atsavināt, nododot bez atlīdzības LBTU īpašumā. Par valsts meža zemes nodalīšanu LBTU ar 2022. gada 21. oktobra vēstuli Nr. 5.1-7.2/119 "Par valsts meža zemes nodalīšanu Dobeles novadā" ir vērsusies Dobeles novada pašvaldībā, lūdzot sniegt vērtējumu par iespējamo mežu nodalīšanu. Dobeles novada pašvaldība savā atbildē 2022. gada 7. decembra vēstulē Nr. 2.5/2022/4878 "Par meža zemju atdalīšanu Vecauces pagastā" sniedz vērtējumu, ka norādīto zemes vienību atdalīšana ir pieļaujama. LBTU iesniegums un Dobeles novada pašvaldības vērtējums pievienoti TAP lietai 23-TA-3166 sadaļā "Paskaidrojošie dokumenti".
Savukārt nekustamie īpašumi, kas nav nepieciešami LBTU vajadzībām, nododami atpakaļ valstij Zemkopības ministrijas (turpmāk – ministrija) personā un akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" (turpmāk – LVM) pārvaldīšanā (rīkojuma 12. punkts), bet nekustamie īpašumi, par kuriem rīkojuma projekta sagatavošanas laikā ir saņemts atsavināšanas ierosinājums, pārņemami valsts īpašumā un nododami Finanšu ministrijas valdījumā un valsts akciju sabiedrībai "Valsts nekustamie īpašumi: atsavināšanai (rīkojuma 10. un 11. punkts).

LBTU studiju un zinātnes infrastruktūru veido nekustamie īpašumi, kuru galvenais lietošanas veids ir skolas, universitātes un zinātniskajai pētniecībai paredzētās ēkas (1263 kods saskaņā ar būvju klasifikāciju), tostarp ēkas ar kultūrvēsturisku nozīmi, kas celtas 20. gadsimta 60.–80. gados vai kas celtas vai atjaunotas mūsdienās (mācību korpusi, zinātniskās pētniecības ēkas u. c.). Savukārt atbalsta struktūrvienību infrastruktūru veido dienesta viesnīcas un objekti, kas nodrošina studējošo spēju sasaistīt studiju programmās iegūtās teorētiskās zināšanas un pētījumu rezultātus ar praksi. Šādam mērķim izveidota LBTU mācību un pētījumu saimniecība "Pēterlauki", tostarp LBTU Zirgkopības mācību centrs "Mušķi", kurā notiek studiju noslēguma (bakalaura, maģistra un promocijas) darbu izstrāde un mācību prakse. LBTU aģentūra "LBTU Malnavas koledža" nodrošina pēctecību lauksaimniecības un ar to saistīto nozaru izglītībā.

Nosakot prioritātes un plānojot ieguldījumus, kas atspoguļoti plāna tabulās Nr. 4., Nr. 5. un Nr. 6, nekustamo īpašumu attīstībā tiek izvērtētas LBTU vajadzības un iespējas piesaistīt finansējumu, jo valsts piešķirtais finansējums ir nepietiekams un nenodrošina inovatīvu, uz attīstību vērstu pasākumu finansēšanu. Lai savlaicīgi nodrošinātu visu nekustamo īpašumu uzturēšanu un pakāpenisku atjaunošanu, katru gadu ir jārod papildu finansējums ēku energoefektivitātes palielināšanai un pieaugošajām ekspluatācijas izmaksām, kā arī ievērojami finanšu līdzekļi vēsturisko ēku atjaunošanai.
Rīkojuma projekts paredz ar Ministra kabineta lēmumu Augstskolu likumā noteiktajā kārtībā apstiprināt plānā paredzēto rīcību ar nekustamo īpašumu, ko augstskolai bez atlīdzības nodevusi valsts: atļaut LBTU pārdot izsolē rīkojuma projekta 1. pielikumā minētos nekustamos īpašumus, noteikt LBTU par atbildīgo un pilnvaroto institūciju rīkojuma projekta 1. pielikumā minēto nekustamo īpašumu novērtēšanas un atsavināšanas organizēšanā, kā arī noteikt, ka visi ieņēmumi no šā rīkojuma 1. pielikumā minēto nekustamo īpašumu atsavināšanas pēc Ministru kabineta 2018. gada 10. aprīļa noteikumu Nr. 208 "Valsts augstskolu nekustamā īpašuma attīstības plāna sagatavošanas un valsts augstskolas bez atlīdzības nodotā valsts nekustamā īpašuma atsavināšanas kārtība" 13. punktā noteikto atsavināšanas izdevumu segšanas ieskaitāmi LBTU budžetā rīkojuma projekta 2.1, 2.2. vai 2.3. apakšpunktā minēto būvniecības ieceru īstenošanai atkarībā no tā, kura tiek īstenota pirmā pēc atsavināmo īpašumu pārdošanas.
Jāņem vērā Atsavināšanas likuma 42. panta 2.4 daļā noteiktais, ka atsavināšanas rezultātā iegūtie līdzekļi vai to daļa pēc faktisko atsavināšanas izdevumu segšanas ieskaitāmi atvasinātas publiskas personas budžetā un ka Ministru kabineta rīkojumā nosaka, kādā apjomā, kādam mērķim un kura nekustamā īpašuma un ar to saistītās infrastruktūras attīstībai atsavināšanas rezultātā iegūtie līdzekļi ir piešķirami, tomēr patlaban nav iespējams precizēt iegūto finanšu līdzekļu apmēru pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas, jo galvenie īpašuma vērtību veidojošie parametri ir tā atrašanās vieta, ēkas tehniskais stāvoklis un energoefektivitāte. Atsavināšanai paredzētās ēkas ir nepieciešams atjaunot, tās nav energoefektīvas, un daļa no tām atrodas vietās ar vāji attīstītu infrastruktūru. Ietekmi uz ieņēmumiem pirms izsoles rezultātiem nav iespējams noteikt, jo nav iespējams noteikt īpašuma pārdošanas vērtību, tāpēc ka nekustamā īpašuma atsavināšana (nosacītās cenas noteikšana) tiks organizēta pēc Ministru kabineta lēmuma (rīkojuma projekta) pieņemšanas un katra nekustamā īpašuma cena būs atkarīga no nekustamā īpašuma tirgus vērtības tā vērtēšanas dienā. Pārdošanā iegūto ieņēmumu apmērs būs atkarīgs arī no atsavināšanas izdevumu apmēra, kas tiek noteikts Ministru kabineta paredzētajā kārtībā.

No nekustamo īpašumu atsavināšanas iegūtie finanšu līdzekļi pēc atsavināšanas izdevumu segšanas tiks novirzīti nesaimnieciska rakstura darbībām – studiju un zinātnes procesa nodrošināšanai. Līdzekļi var tikt ieguldīti nekustamajos īpašumos, kuru attīstībā izmantoti vai tiks izmantoti ES finansēto programmu un projektu vai ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļi. Līdzekļus plānots ieguldīt
1) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 012 0011) galvenā mācību korpusa pils (būves kadastra apzīmējums 0900 012 0011 001) Lielajā ielā 2, Jelgavā atjaunošanai;
2) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 027 0156) mācību korpusa (būves kadastra apzīmējums 0900 027 0156 005) Kristapa Helmaņa ielā 8, Jelgavā pārbūvei;
3) Pārtikas un vides higiēnas mācību un pētniecības laboratoriju bloka jaunbūves Kristapa Helmaņa ielā 8, Jelgavā būvniecībai, infrastruktūras attīstībai, tehniskā stāvokļa uzlabošanai un modernizācijai.
LBTU nesaimnieciska un saimnieciska rakstura darījumus atsevišķi uzskaita resursu vadības sistēmā "Horizon".
Saskaņā ar EK paziņojumu 2022/C 414/01 "Pētniecībai, izstrādei un inovācijai piešķiramā valsts atbalsta nostādnes", ja viens un tas pats subjekts veic gan saimnieciskas darbības, gan darbības, kurām nav saimnieciska rakstura, tad ne saimnieciska rakstura darbību finansēšana no publiskiem līdzekļiem neietilps Līguma par Eiropas Savienību darbību 107. panta 1. punktā minētajā jomā, ja abus darbību veidus un to izmaksas, finansējumu un ieņēmumus var skaidri nošķirt tā, lai efektīvi tiktu novērsta saimnieciskās darbības šķērssubsidēšana.
Ievērojot minēto, LBTU nodala darbību veidus, ievērojot to raksturu un to izmaksas, finansējumu un ieņēmumus tā, lai efektīvi novērstu saimnieciskās darbības šķērssubsidēšanu.
Saskaņā ar LBTU finanšu vadības un grāmatvedības politiku, kas apstiprināta 2023. gada 17. martā ar LBTU Padomes lēmumu Nr. 22, lai nodrošinātu caurskatāmu līdzekļu, saistību, ieņēmumu un izdevumu klasifikāciju pēc piederības, LBTU katru finanšu darījumu (gan ieņēmumus, gan izdevumus) atspoguļo resursu vadības sistēmā "Horizon", kurā darījumam tiek pievienoti parametri ar norādi, vai tas ir saimnieciska rakstura vai nesaimnieciska rakstura darījums. Darījumu uzskaitei tiek izmantoti šādi parametri:
konts – tiek norādīts grāmatvedības konts saskaņā ar LBTU apstiprināto kontu plānu;
ekonomiskās klasifikācijas kods – tiek norādīts ieņēmumu vai izdevumu ekonomiskās klasifikācijas kods saskaņā ar noteikumiem par budžetu izdevumu un ieņēmumu klasifikāciju atbilstoši ekonomiskajām kategorijām;
finansējuma postenis – tiek norādīts norēķinu vai kredītkartes konts bankā vai kasei piešķirtais finansējuma kods;
projekts – tiek norādīts projektam (pakalpojumam) piešķirtais kods, pēc kura iespējams identificēt uz projektu tieši attiecināmās izmaksas;
struktūrvienība – tiek norādīts struktūrvienības kods saskaņā ar LBTU struktūrvienību klasifikatoru;
maksas pakalpojums – tiek norādīts darbības veids (saimnieciskā, nesaimnieciskā, papildinošā saimnieciskā) un projekta atbilstība pētnieciskajai kategorijai (eksperimentālā izstrāde, rūpnieciskais pētījums, fundamentālais pētījums);
izmaksu objekts – tiek piešķirts ierakstiem, ja nepieciešams atsevišķi nodalīt finanšu plūsmas.
Šo parametru izmantošana nodrošina pārskatu iegūšanu pa atsevišķiem kodiem, to kombinācijām un  iespēju pārbaudīt, vai nesaimnieciskās pamatdarbības līdzekļi netiek izmantoti saimnieciskās vai papildinošās saimnieciskās darbības veikšanai, tādējādi nodrošinot pierādījumus, ka ar LBTU nesaimnieciskās pamatdarbības palīdzību netiek subsidēta saimnieciskā vai papildinošā saimnieciskā darbība, ja vien to nepieļauj normatīvais regulējums.
LBTU katru gadu analizē saimnieciskās un nesaimnieciskās darbības darījumus un pārliecinās, vai ierobežotas jomas (saimnieciskās) darbības jauda nepārsniedz 20 % no infrastruktūras kopējās gada jaudas.
LBTU ir veikusi 2023. gada saimnieciskās un nesaimnieciskās darbības darījumu analīzi un aprēķinājusi, ka 2023. gada ierobežotas jomas (saimnieciskās) darbības jauda ir 9,13 % no infrastruktūras kopējās gada jaudas (skatīt 1. tabulu), tāpēc zinātniskās darbības ir uzskatāmas par darbībām bez saimnieciska rakstura un atbilst Komisijas paziņojuma "Pētniecībai, izstrādei un inovācijai piešķiramā valsts atbalsta nostādnes" (2022/C 414/01) 20.–21. punktā noteiktajam.                                                                                          
  1. tabula                                                                             
Visi plānotie ieņēmumi, EUR 39 004 079
Visi plānotie izdevumi, EUR 39 173 704
P 78 177 783
Faktiskie saimnieciskie ieņēmumi, EUR 4 702 536
Faktiskie saimnieciskie izdevumi, EUR 2 434 189
F 7 136 725
JAUDA, % 9,13
           J – ierobežotas jomas darbība, %
           P – LBTU plānotie finanšu ieņēmumi un izdevumi, kas aptver visas LBTU darbības kategorijas.
           F – faktiskie ieņēmumi un faktiskie izdevumi, kas radušies LBTU saimnieciskās darbības rezultātā finanšu gada laikā.

Secināts, ka LBTU nav uzskatāma par saimnieciskās darbības veicēju, jo uz to iespējams attiecināt Eiropas Komisijas dokumenta "Komisijas paziņojums par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. panta 1. punktā minēto valsts atbalsta jēdzienu" (2016/C 262/01) (turpmāk – EK paziņojums) 28. un 29. punkta nosacījumus, t. i., studējošo līdzfinansējums nepārsniedz noteikto minimumu 50 %.
2023. gada studējošo līdzfinansējums veido 22 % no valsts finansējuma studiju procesa nodrošināšanai (sk. 2. tabulu).

 2. tabula
Finansējuma veids/Gads 2023. 2022. 2021.
Valsts finansējums studiju procesam, EUR 11 398 826 10 790 951 11 013 528
Studiju maksas ieņēmumi, EUR 2 517 160 2 133 434 2 113 183
Studējošo līdzfinansējums % 22 20 19


Līdzekļi, ko LBTU saņems no nekustamo īpašumu atsavināšanas, tiks ieguldīti nekustamo īpašumu objektos, kuri minēti rīkojuma projekta 2.1., 2.2. vai 2.3. apakšpunktā un kuros notiek nesaimnieciskā darbība – studiju un zinātnes procesa nodrošināšana. Tādējādi šo līdzekļu ieguldījums iepriekšminētajos objektos nav kvalificējams kā komercdarbības atbalsts un uz to nav attiecināms komercdarbības atbalsta regulējums.

Ievērojot rīkojuma projektā paredzētās darbības par 1. pielikumā minēto nekustamo īpašumu pārdošanu izsolē, atbilstoši Publiskās personas mantas atsavināšanas likuma 3. un 8. panta normām un saskaņā ar Ministru kabineta 2011. gada 1. februāra noteikumos Nr. 109 "Kārtība, kādā atsavināma publiskas personas manta" paredzētajām darbībām, nosakot atsavināšanas veidu – pārdošanu izsolē, attiecīgi tiks organizēta atsavināšanas procesā obligāti noteiktā nekustamā īpašuma novērtēšana. Tādēļ nav paredzēts nekustamo īpašumu pārdot par cenu, kas ir zemāka par tā tirgus vērtību, un 1. pielikumā minēto nekustamo īpašumu atsavināšanā iegūto līdzekļu novirzīšana LBTU funkciju nodrošināšanai neatbilst komercdarbības atbalsta veidam, kas noteikts Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 7. pantā.

Rīkojuma projekta 1. pielikumā minēti nekustamie īpašumi, kuri turpmāk vairs nav nepieciešami izglītības un zinātnes funkciju nodrošināšanai un kurus LBTU ierosina atsavināt, nenododot tos atpakaļ valstij. Atsavināšanai plānoti šādi nekustamie īpašumi (tos pārdodot atklātās izsolēs un iepriekš dzēšot aizliegumu atzīmes zemesgrāmatas ierakstos):
1) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 027 0204) Aviācijas ielā 49, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 027 0204) 0,2818 ha platībā un divām būvēm – darbnīcas (būves kadastra apzīmējums 0900 027 0204 015) un noliktavas (būves kadastra apzīmējums 0900 027 0204 001). Nekustamais īpašums ar MK rīkojumu Nr. 621 ir nodots LBTU īpašumā. Īpašuma tiesības nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000445471, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 2.1. un 3.1. ierakstu;
2) nekustamais īpašums "Kalēji" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 8486 002 0617) Saldus pagastā, Saldus novadā (MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 8486 002 0607) 0,66 ha platībā un divām būvēm – kantora ēkas (būves kadastra apzīmējums  8486 002 0460 001) un malkas šķūnīša (būves kadastra apzīmējums 8486 002 0460 002). Nekustamais īpašums ir nodalīts no nekustamā īpašuma "Tīruļi" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 8486 002 0460) Saldus pagastā, Saldus novadā. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU. Īpašuma tiesības ir nostiprinātas Saldus pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000575448, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 1.1. un 1.2. ierakstu.
Saldus zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000575448 nekustamā īpašuma "Kalēji" datos esošā atzīme – ceļa servitūta teritorija 0,03 ha  (III daļas 1. iedaļas 1.1. ieraksts) – pārnesta no Saldus zemesgrāmatas nodalījuma Nr. 100000135553 ierakstiem, nekustamo īpašumu "Kalēji" (zemes vienību ar kadastra apzīmējumu 84860020607)nodalot no nekustamā īpašuma "Tīruļi", un to apliecina rīkojuma projektam pievienotais nodalījuma noraksts (sk. I daļas 1. iedaļas 1.2. ierakstu). Nodalot nekustamo īpašumu, nav mainīts tā īpašnieks, un abu nekustamo īpašumu īpašnieks ir viens un tas pats – LBTU, tādēļ nebija nepieciešams risināt jautājumu par piekļūšanas iespējām ierakstu veidā. Atbilstoši tiesu praksei atzīmes veidā zemesgrāmatā izdarīts ieraksts neapliecina ceļa servitūta nodibināšanu (sk. Senāta Civillietu departamenta 2013. gada 9. oktobra sprieduma lietā Nr. SKC-458/2013 (C12204010) 10.3. punktu).  Pamatots ir tiesas secinājums, ka zemesgrāmatā ierakstītajai atzīmei par ceļa servitūtu nav lietu tiesību nodibinoša spēka par labu noteiktām personām vai īpašumiem. Ņemot vērā situāciju dabā, piekļuve īpašumam "Kalēji" ir iespējama citā veidā, un, ja nekustamais īpašums tiek atsavināts, atzīmes veidā izdarīts ieraksts nav saistošs, piekļuves jautājums nerada problēmu un pēc nepieciešamības tiks atrisināts civiltiesiskajā kārtībā, slēdzot attiecīgu līgumu saskaņā ar Civillikuma 1235. pantā noteikto; 
3) nekustamais īpašums "Zemkopības institūts 19" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 3282 507 0007) Skrīveru pagastā, Aizkraukles novadā (MK rīkojums Nr. 285), kas sastāv no divām būvēm – zinātniskā institūta (būves kadastra apzīmējums 3282 007 0049 015) un garāžas (būves kadastra apzīmējums 3282 007 0049 026). Nekustamais īpašums ir nodalīts no nekustamā īpašuma "Zemkopības  institūts 7" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 3282 507 0023) Skrīveru pagastā, Aizkraukles novadā. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Skrīveru pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000574674, kurā nepieciešams dzēst III daļas 1. iedaļas 1.1. ierakstu.
Būvju nekustamais īpašums "Zemkopības institūts 19" ir saistīts ar Aizkraukles evaņģēliski luteriskajai draudzei piederošo nekustamo īpašumu "Mācītājmāja" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 3282 007 0049) sastāvā esošo zemes vienības daļu 1,4521 ha platībā (zemes vienības daļas kadastra apzīmējums 3282 007 0049 8009), kura atrodas LBTU nomas lietošanā saskaņā ar 2018. gada 16. aprīļa zemes nomas līgumu Nr. 1. LBTU nomas tiesība nav koroborēta Zemesgrāmatā.
Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu "Mācītājmāja" Aizkraukles evanģeliski luteriskajai draudzei ir atjaunotas un nostiprinātas zemesgrāmatā 1996. gada 10. septembrī, pamatojoties uz 1995. gada 7. decembra zemes komisijas lēmumu Nr. 11, ko apliecina Skrīveru pagasta zemesgrāmatas nodalījuma Nr. 236 II daļas 1. iedaļas 1.1. un 1.2. ieraksts.
LBTU piederošās zinātniskā institūta būves (būves kadastra apzīmējums 3282 007 0049 015, būves tips 12630101 – skolas, universitātes un zinātniskajai pētniecībai paredzētas ēkas) ekspluatācija uzsākta 1960. gadā, bet garāža (būves kadastra apzīmējums 3282 007 0049 026, būves tips 12420103 – garāžas ar atsevišķām bloķētām telpām) ekspluatācijā nodota 1964. gadā. To apliecina aktuālā NĪVKIS informācija. LBTU piederošās būves nevarēja būt un nav reliģiskās organizācijas vēsturiskās mantas sastāvā, tādēļ likuma "Par īpašumu atdošanu reliģiskajām organizācijām" 5. un 7. panta izpratnē reliģiskajai organizācijai, kas ir zemes īpašniece, nav priekšrocības tiesību saņemt šīs ēkas lietošanā.
Zemes īpašniekam ir pirmpirkuma tiesības uz minētām būvēm saskaņā ar likuma "Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību" 14. panta otro un trešo daļu, kas noteic: ja ēkas (būves) [..] ir patstāvīgs īpašuma objekts, tā pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir zemes īpašniekam. [..] Bijušajam īpašniekam un viņa mantiniekiem ir zemes, ēku (būvju) [..]  pirmpirkuma tiesības atbilstoši likumiem, kas regulē īpašuma tiesību atjaunošanu un privatizāciju.
Saskaņā ar likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos" 10. panta pirmo daļu bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem (ja viņi nav saņēmuši savas zemes vietā līdzvērtīgu zemes gabalu vai kompensāciju) ir pirmpirkuma tiesības iegūt savā īpašumā ēkas un būves, kas atrodas uz šīs zemes. Saskaņā ar Atsavināšanas likuma 4. panta ceturtās daļas 1. punktu publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanu var ierosināt zemes īpašnieks, ja viņš vēlas nopirkt zemesgrāmatā ierakstītu ēku (būvi), kas atrodas uz īpašumā esošās zemes. Izvērtējot likumos paredzētās zemes īpašnieka tiesības, nekustamā īpašuma "Zemkopības institūts 19" izsoles noteikumos tiks iekļauts nosacījums par zemes īpašnieka pirmpirkuma tiesībām, ievērojot Atsavināšanas likuma 11. panta trešajā daļā un 14. panta pirmajā daļā noteikto. Ievērojot minēto, LBTU, organizējot atsavināšanas procesu, laikus rakstveidā informēs zemes īpašnieku par nodomu uzsākt nekustamā īpašuma atsavināšanu, kā arī par atsavināšanas procesa uzsākšanu un tā gaitu. Ja Ministru kabineta 2011. gada 1. februāra noteikumu Nr. 109 "Kārtība, kādā atsavināma publiskas personas manta" 12. punktā minētās personas neizmanto savas tiesības, tad jebkurš tiesību subjekts – fiziska un juridiska persona, kurai piemīt tiesībspēja un rīcībspēja un kura vēlas piedalīties izsolē, – var iegādāties atsavināmo nekustamo īpašumu, tostarp zemes īpašnieki, ievērojot likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos" 28. pantā noteikto ierobežojumu.
Nekustamais īpašums "Zemkopības institūts 19" atrodas uz citai personai piederošas zemes. Ja zemes vienības īpašnieks neizmantos savas pirmpirkuma tiesības uz būvēm, tad jaunajam ieguvējam zemes likumiskā lietošanas maksa maksājama uz likuma "Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību" 38. panta pamata. Izsoles noteikumos tiks paredzēts, ka būvju ieguvējam būs pienākums maksāt zemes īpašniekam zemes lietošanas maksu 4 % gadā no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības, bet ne mazāk par 50 EUR gadā;
4) nekustamais īpašums "Misas Mušķi" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 5444 002 0313) Cenu pagastā, Jelgavas novadā (MK rīkojums Nr. 363), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 5444 002 0309) 0,55 ha platībā un divām būvēm – dzīvojamās mājas (būves kadastra apzīmējums 5444 002 0098 006) un saimniecības ēkas (būves kadastra apzīmējums 5444 002 0098 007). Nekustamais īpašums ir nodalīts no nekustamā īpašuma "Mušķi" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 5444 002 0098) Cenu pagastā, Jelgavas novadā. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir Latvijas valsts LBTU personā, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Cenu pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000578273, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 1.1. ierakstu.
Valsts akciju sabiedrība "Privatizācijas aģentūra" 2019. gada 1. februāra vēstulē Nr. 1.17/1191 "Par nekustamo īpašumu "Misas Mušķi", Cenu pagastā, Ozolnieku novadā” informēja, ka īpašums "Misas Mušķi" nav nododams privatizācijai, jo saskaņā ar likuma "Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju" 74. panta ceturto daļu valsts dzīvojamās mājas netiek nodotas privatizācijai, ja ir pieņemts Ministru kabineta lēmums par to saglabāšanu valsts īpašumā (MK rīkojums Nr. 363), bet tās var atsavināt Atsavināšanas likuma noteiktajā kārtībā;
5) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 027 0152) Pumpura ielā 7, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 027 0327) 0,3584 ha platībā un būves – dienesta viesnīcas (būves kadastra apzīmējums 0900 027 0152 001). Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 4205, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 2.1. ierakstu;
6) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 027 0330) Pumpura ielā 7B, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 027 0328) 0,4126 ha platībā un būves – dienesta viesnīcas (būves kadastra apzīmējums 0900 027 0152 002). Nekustamais īpašums ir nodalīts no nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 027 0152) Pumpura ielā 7, Jelgavā. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000587752, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 1.1. ierakstu;
7) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 006 0398) Driksas ielā 1, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 006 0396) 0,2765 ha platībā un būves – dienesta viesnīcas (būves kadastra apzīmējums 0900 006 0077 001). Nekustamais īpašums ir nodalīts no nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 006 0077) Akadēmijas ielā 4, Jelgavā. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000569611, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 1.1. ierakstu.
Nekustamajam īpašumam Driksas ielā 1, Jelgavā noteikts apgrūtinājums 7314020102 – vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslas (aizsardzības zonas) teritorija ap kultūras pieminekli pilsētās – 0,2765 ha platībā. Nekustamā īpašuma ieguvējam jāievēro Aizsargjoslu likumā noteiktais, tostarp aizsargjoslās (aizsardzības zonās) ap kultūras pieminekļiem šā likuma 35. un 38. pantā noteiktie rīcības aprobežojumi, un šāds nosacījums tiks norādīts izsoles noteikumos.
NĪVKIS reģistrētie apgrūtinājumi nerada papildu ietekmi uz rīkojuma projektā minētā nekustamā īpašuma iespējamo turpmāko izmantošanu, jo tā atsavināšanas brīdī visi likumā noteikti aprobežojumi ir zināmi un publiski pieejami. Nekustamā īpašuma ieguvējam, izmantojot nekustamo īpašumu, ir saistoša Aizsargjoslu likumā noteiktā kārtība atbilstoši aizsargjoslu veidam;
8) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 001 0547) Mātera ielā 26, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 001 0547) 0,3416 ha platībā  un būves – dienesta viesnīcas (būves kadastra apzīmējums 0900 001 0547 001). Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 5732, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 2.1. ierakstu;
9) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 004 0006) Dobeles ielā 43, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 285), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 004 0006) 0,5138 ha platībā un divām būvēm – biroja ēkas (būves kadastra apzīmējums 0900 004 0006 001) un laboratorijas korpusa (būves kadastra apzīmējums 0900 004 0006 002). Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000078047;
10) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 027 0361) Paula Lejiņa ielā 2A, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 027 0355) 0,7457 ha platībā un divām būvēm – veikala un servisa (būves kadastra apzīmējums 0900 027 0157 003) – un pamatiem (būves kadastra apzīmējums 0900 027 0157 007). Nekustamais īpašums ir nodalīts no nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 027 0157) Paula Lejiņa ielā 2, Jelgavā. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000616812, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 1.1. ierakstu.
Zemesgrāmatā nostiprināta nomas tiesība par labu juridiskai personai līdz 2024. gada 14. aprīlim. Līdz izsolei zemesgrāmatā koroborētas nomas tiesības termiņš būs beidzies, jo izsole plānota pēc nomas līguma termiņa beigām un zemesgrāmatā nostiprināta nomas tiesība vairs nebūs saistoša trešajām personām un pirms izsoles tiks dzēsta;
11) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 518 0050) Tērvetes ielā 91D, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no būves – laboratorijas korpusa (būves kadastra apzīmējums 0900 018 0050 002). Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 6193, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 2.1. ierakstu un III daļas 1. iedaļas 1.1. ierakstu (atzīmi par nomas tiesībām, kuru termiņš ir beidzies).
Būvju nekustamais īpašums Tērvetes ielā 91D, Jelgavā saskaņā ar aktuālo Zemesgrāmatas informāciju atrodas uz nodibinājumam Latvijas Lauksaimniecības universitātes  fonds "JELGAVAS PILS" ar reģ. Nr. 40008056854 (turpmāk – Nodibinājums) piederošas zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 018 0050), kas nekustamā īpašuma Tērvetes ielā 91a, Jelgavā (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 018 0050) sastāvā reģistrēta Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 420. Zemes īpašniekam ēkas atsavināšanas brīdī nebūs pirmpirkuma tiesību uz ēku, jo Nodibinājuma statūtu 6.2. punktā noteikts:
"Nodibinājuma likvidācijas gadījumā visa atlikusī manta, kas paliek pēc kreditoru prasījumu apmierināšanas vai viņiem paredzētās naudas deponēšanas un likvidācijas izdevumu segšanas, saskaņā ar likvidatora sagatavoto nodibinājuma slēguma finanšu pārskatu nododama bez atlīdzības Latvijas Lauksaimniecības universitātei."
Uzņēmumu reģistrā (2023. gada 10. augustā) reģistrēta Nodibinājuma likvidācijas uzsākšana. Informācija par likvidāciju un kreditoru prasījumiem publicēta oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" 2023. gada 24. septembrī (OP 2023/187.KM1), tāpēc likvidācijas procesa termiņš skaitāms no šī datuma.
Saskaņā ar 2024. gada 22. aprīļa likvidējamā Nodibinājuma Mantas sadales plānu kreditoru pieteikšanās termiņš ir 2024. gada 3. janvāris. Nav saņemti ne kreditoru prasījumi, ne sūdzības par kreditoru prasījumu apmierināšanu. Atbilstoši 2024. gada 22. aprīļa Nodibinājuma likvidatoru lēmumam par mantas sadali zemes gabals Tērvetes ielā 91A Jelgavā ar kopējo platību 4490 m2 (kadastra numurs 0900 018 0050, Jelgavas pilsētas zemesgrāmatu nodalījums Nr. 420) ar nodošanas-pieņemšanas aktu nodots bez atlīdzības Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātei.
Nodibinājums šobrīd atrodas likvidācijas procesā, kā arī ir iesniegts un pieņemts Valsts ieņēmuma dienestā Nodibinājuma likvidācijas slēguma finanšu pārskats. Tiek gatavoti dokumenti iesniegšanai Uzņēmuma reģistrā likvidācijas procesa pabeigšanai.
Ar šo rīkojuma projektu paredzēts, ievērojot Augstskolu likumā noteikto regulējumu, pieņemt lēmumu atļaut LBTU atsavināt izsolē būvju nekustamo īpašumu, ko tai nodevusi valsts, un dzēst aizlieguma atzīmi atsavināt būvju īpašumu, kura bija noteikta atbilstoši MK rīkojuma Nr. 621 2.3.2.apakšpunktam, lai LBTU būtu iespējams brīvi rīkoties ar tai piederošo būvju īpašumu un noteiktajā kārtībā atsavināt to, jo tas nav nepieciešams izglītības un zinātnes funkciju nodrošināšanai.
Tā kā uz Nodibinājumam piederošās zemes vienības atrodas divas ēkas – LBTU būvju īpašuma laboratorijas korpuss ar kadastra apzīmējumu 0900 018 0050 002, kuru paredzēts atsavināt izsolē, un citas fiziskas personas būvju īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 518 0619) sastāvā esošā ēka ar kadastra apzīmējumu 0900 018 0050 001, zemes īpašuma tiesību sakārtošanas process un zemes turpmākas izmantošanas vai atsavināšanas jautājums risināms vēlāk atsevišķi, ar atvasinātas publiskas personas augstākās lēmējinstitūcijas – LBTU Padomes lēmumu, jo šā rīkojuma projekta regulējums nav attiecināms uz LBTU īpašumā no privātpersonas iegūstamo zemes īpašumu;
12) nekustamais īpašums (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0900 012 0064) Lielajā ielā 4, Jelgavā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621), kas sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0900 012 0064) 0,6038 ha platībā un būves – studentu kluba ēkas (būves kadastra apzīmējums 0900 012 0064 001). Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Jelgavas pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr.100000034476, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 2.1. ierakstu. Būve ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis (valsts aizsardzības Nr. 5154).
Likuma "Par kultūras pieminekļa aizsardzību" 8. panta trešajā daļā noteikts, ka kultūras pieminekli var atsavināt, ja par šādu nodomu īpašnieks ir paziņojis pašvaldībai un ja nākamais tā īpašnieks ir iepazinies ar norādījumiem par šā kultūras pieminekļa izmantošanu un saglabāšanu.
Izpildot šo likuma prasību, LBTU 2024. gada 8. janvārī ar vēstuli Nr. 4.3.-17.2/6 "Par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes nodomu atsavināt vietējās nozīmes kultūras pieminekli" paziņoja Jelgavas valstspilsētas pašvaldībai par nodomu atsavināt vietējās nozīmes kultūras pieminekli (valsts aizsardzības Nr. 5154) – nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra numurs 0900 012 0064) Lielajā ielā 4, Jelgavā.
Informācija par kultūras pieminekļa izmantošanas un saglabāšanas noteikumiem tiks iekļauta nekustamā īpašuma izsoles noteikumos un pirkuma līgumā, paredzot, ka nākamā nekustamā īpašuma īpašnieka pienākums ir iepazīties ar norādījumiem par šā kultūras pieminekļa izmantošanu un saglabāšanu un ievērot tos.

Informācija par nekustamajiem īpašumiem, kuri nav nepieciešami LBTU vajadzībām un kuru nodošana atpakaļ valstij ministrijas personā un LVM pārvaldīšanā paredzēti rīkojuma projekta 12. punktā:
1) nekustamais īpašums "Viesvecupe" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 9050 503 0005) Engures pagastā, Tukuma novadā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621) sastāv no būves – dušu mājas (būves kadastra apzīmējums 9050 003 0087 008). Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Engures pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 10000455603, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 2.1. ierakstu.
Nekustamais īpašums ir nodalīts no nekustamā īpašuma "Vecupe" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 9050 003 0097) Engures pagastā, Tukuma novadā. Būve ir saistīta ar zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 9050 003 0055), kas ietilpst nekustamā īpašuma "Viesturi" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 9050 003 0055) Engures pagastā, Tukuma novadā sastāvā, kurš reģistrēts Engures pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000143227. Zemes īpašnieks ir fiziska persona. Izpildot MK rīkojuma Nr. 363 4. punktā noteikto, nekustamo īpašumu paredzēts bez atlīdzības nodot atpakaļ valstij ministrijas valdījumā un LVM pārvaldīšanā. 
MK rīkojuma Nr. 621 2.2. apakšpunkts, paredzot nekustamo īpašumu bez atlīdzības nodot LBTU īpašumā, nosaka šā rīkojuma 1. punktā minētos nekustamos īpašumus bez atlīdzības nodot valstij, ja tie, tostarp nekustami īpašumi "Viesvecupe", "Mežvecupes" un "Vecupe", vairs netiek izmantoti šā rīkojuma 2.1. apakšpunktā minēto funkciju īstenošanai.
Nekustamais īpašums nododams valstij ministrijas personā, jo nekustamā īpašuma "Viesvecupe" sastāvā esošā ēka (dušu māja) ietilpst mācību prakšu un atpūtas kompleksā "Engure" un atrodas vienotā inženierkomunikāciju sistēmā ar citām ēkām īpašumos "Mežvecupes" un "Vecupe" Engures pagastā, Tukuma novadā. Īpašumi atrodas tiešā LVM pārvaldījumā esošās zemes tuvumā. Turklāt. ievērojot aprobežojumu, kas noteikts Meža likuma 44. panta trešajā daļā, izņemot šā panta ceturtajā un 4.1 daļā noteiktos gadījumus, nekustamie īpašumi "Mežvecupes" un "Vecupe" pašlaik nav atsavināmi Atsavināšanas likuma 3. panta otrajā daļā paredzētajā kārtībā; 
2) nekustamais īpašums "Mežvecupes" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 9050 003 0093) Engures pagastā, Tukuma novadā (MK rīkojums Nr. 363) sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 9050 003 0093) 12,04 ha platībā un 23 būvēm. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir Latvijas valsts LBTU personā, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Engures pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000195474.
Saskaņā ar Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datiem uz zemes vienības esošo būvju ar kadastra apzīmējumiem 9050 003 0087 018, 9050 003 0087 019 un 9050 003 0087 020 piederība ir aktualizēta un tās reģistrētas nekustamā īpašuma "Mežvecupes" sastāvā. Zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000195474 III daļas 1. iedaļas 1.4. ieraksts – atzīme – ar zemesgrāmatas tiesneša 2024. gada 1. marta lēmumu (žurn. Nr. 300006588876) dzēsta, ievērojot kadastra aktuālo informāciju (spēkā esošā Zemesgrāmatu apliecība pievienota TAP lietai 23-TA-3166 sadaļā "Paskaidrojošie dokumenti"). Būves nav un netiks ierakstītas zemesgrāmatā, jo būvniecība iepriekš, vēl pirms MK rīkojuma Nr. 363 izdošanas tika uzsākta bez akceptēta būvprojekta un netika pabeigta, būvju kadastrālās uzmērīšanas lietās ir reģistrēta atzīme par patvaļīgas būvniecības pazīmēm, tā atjaunošana nav lietderīga, un tās normatīvo aktu noteiktajā kārtībā tiks nojauktas un dzēstas no valsts reģistriem. Klimatisko, laika un cilvēku darbības ietekmē divu vasaras māju (jaunbūvju kadastra apzīmējumi 9050 003 0087 018 un 9050 003 0087 020) tehniskais stāvoklis bija kritisks, un, lai nepieļautu apdraudējuma iestāšanos, divas pussagruvušās būves dabā ir novāktas līdz pamatiem.
Nekustamais īpašums nav atsavināms, ievērojot aprobežojumu, kas noteikts Meža likuma 44. panta trešajā daļā. Izpildot MK rīkojuma Nr. 363 4. punktā noteikto, nekustamo īpašumu paredzēts bez atlīdzības nodot atpakaļ valstij ministrijas valdījumā un LVM pārvaldīšanā. Nekustamais īpašums nododams valstij Zemkopības ministrijas personā, jo nekustamais īpašums ietilpst mācību prakšu un atpūtas kompleksā "Engure" un atrodas vienotā inženierkomunikāciju sistēmā ar citām ēkām īpašumos "Viesvecupe" un "Vecupe" Engures pagastā, Tukuma novadā. Īpašumi atrodas tiešā LVM pārvaldījumā esošās zemes tuvumā;
3) nekustamais īpašums "Vecupe" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 9050 003 0097) Engures pagastā, Tukuma novadā (MK rīkojums Nr. 363) sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 9050 003 0097) 2,13 ha platībā un trīs būvēm (būvju kadastra apzīmējumi 9050 003 0087 009, 9050 003 0087 010 un 9050 003 0087 011). Nekustamā īpašuma īpašnieks ir Latvijas valsts LBTU personā, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Engures pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000298561.
Nekustamais īpašums nav atsavināms, ievērojot aprobežojumu, kas noteikts Meža likuma 44. panta trešajā daļā. Izpildot MK rīkojuma Nr. 363 4. punktā noteikto, nekustamo īpašumu paredzēts bez atlīdzības nodot atpakaļ valstij ministrijas valdījumā un LVM pārvaldīšanā. Nekustamais īpašums nododams valstij ministrijas personā, jo nekustamais īpašums ietilpst mācību prakšu un atpūtas kompleksā "Engure" un atrodas vienotā inženierkomunikāciju sistēmā ar citām ēkām īpašumos "Viesvecupe" un "Mežvecupes" Engures pagastā, Tukuma novadā. Īpašumi atrodas tiešā LVM pārvaldījumā esošās zemes tuvumā.

Informācija par nekustamo īpašumu, kurš nav nepieciešams LBTU vajadzībām un par kuru rīkojuma projekta 13. punkts paredz izbeigt LBTU faktiskā valdītāja tiesības un visā tā sastāvā nodot Zemkopības ministrijai:
nekustamais īpašums "Vecauces meži" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0013) Vecauces pagastā, Dobeles novadā (MK rīkojuma Nr. 451 41. punkts) sastāv no trīs zemes vienībām (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 002 0013 12,3 ha platībā, zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0067 2,6 ha platībā un zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 003 0059 8,4 ha platībā) ar kopējo platību 23,3 ha, no kuras 22,5 ha aizņem mežs. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir Latvijas valsts ministrijas personā, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Lielauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000421547.
Nekustamā īpašuma faktiskais valdītājs saskaņā ar MK rīkojuma Nr. 451 41. punktu ir LBTU. Īpašnieks, kas labprātīgi nodevis lietu citai personai bez nolūka nodot šo lietu īpašumā, patur valdījumu, bet persona, kurai viņš lietu nodevis, atzīstama par turētāju jeb faktisku valdītāju.= (Civillikuma 876. panta otrās daļas 882. pants).
Ievērojot Meža likuma 4. panta otrajā daļā noteikto, ka valstij piekrītošās un valsts īpašumā esošās uz valsts vārda ministrijas personā zemesgrāmatā ierakstītās meža zemes apsaimniekošanu un aizsardzību veic LVM, kas dibināta valsts meža īpašuma pārvaldīšanai un apsaimniekošanai, LBTU ierosina izbeigt ar MK rīkojumu Nr. 451 noteiktās nekustamā īpašuma faktiskā valdītāja tiesības un nekustamo īpašumu nodot atpakaļ ministrijai tiesiskā valdījumā atbilstoši īpašnieka statusam, kas reģistrēts zemesgrāmatā, un LVM pārvaldīšanā un apsaimniekošanā, jo tas vairs netiek izmantots profesionālo izglītības programmu mežzinātnē un mežsaimniecībā īstenošanai.
Līdz ar nekustamā īpašuma nodošanu ministrijai MK rīkojums Nr. 451 ir atceļams, jo no MK rīkojumā Nr. 451 minētajiem 46 nekustamajiem īpašumiem 31 nekustamais īpašums jau nodots LBTU īpašumā, pamatojoties uz MK rīkojumu Nr. 203, bet pārējie 15 nekustamie īpašumi tiks nodoti LBTU īpašumā ar šo rīkojuma projektu.


Informācija par rīkojuma projekta 10. un 11. punktā minētajiem nekustamajiem īpašumiem, par kuriem iesniegts būvju īpašnieka atsavināšanas ierosinājums un kuri nododami Finanšu ministrijas valdījumā to atsavināšanai:
1) nekustamais īpašums "Pilītes" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4676 004 0219) Lielauces pagastā, Dobeles novadā (MK rīkojums Nr. 363, MK rīkojums Nr. 621) sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4676 004 0219) 0,0253 ha platībā. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir LBTU, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Lielauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000421547, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 2.2. ierakstu.
Nekustamais īpašums pārņemts LBTU īpašumā nedzīvojamās ēkas (būves kadastra apzīmējums 4676 004 0194 002) uzturēšanai, kas saskaņā ar 2022. gada 14. novembra nekustamā īpašuma pirkuma līgumu ir atsavināta. Būvju īpašums "Pilītes" (nekustamā īpašuma kadastra numurs 4676 504 0011), kura sastāvā atrodas minētā būve, ierakstīts Lielauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000426648 uz sabiedrības ar ierobežotu atbildību "MUDIA" ar reģ. Nr. 40103723417 (turpmāk – SIA "MUDIA") vārda. Atbilstoši Atsavināšanas likuma 4. panta ceturtās daļas 3. punktam SIA "MUDIA" ir iesniegusi nekustamā īpašuma "Pilītes" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4676 004 0219) Lielauces pagastā, Dobeles novadā atsavināšanas ierosinājumu (valsts akciju sabiedrības "Valsts nekustamie īpašumi" (turpmāk – VNĪ) 2023. gada 25. aprīļa vēstule Nr. 2/9-3/3666 "Par nekustamajiem īpašumiem Pils un Pilītes, Lielauces pagastā, Dobeles novadā"). MK rīkojuma Nr. 621 2.2. apakšpunktā LBTU ir noteikts pienākums nekustamo īpašumu bez atlīdzības nodot valstij, ja tas vairs netiek izmantots šā rīkojuma 2.1. apakšpunktā minēto funkciju īstenošanai.
Pēc atsavināšanas ierosinājuma saņemšanas 2023. gada 16. oktobrī tika pieņemts LBTU Padomes lēmums Nr. 36 "Par nekustamā īpašuma Pilītes nodošanu Finanšu ministrijas valdījumā", ar kuru nolemts pēc attiecīga Ministru kabineta rīkojuma stāšanās spēkā nekustamo īpašumu nodot bez atlīdzības valstij Finanšu ministrijas personā. Rīkojuma projekts paredz saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 42. panta pirmo daļu un 43. pantu pārņemt minēto nekustamo īpašumu visā tā sastāvā bez atlīdzības valsts īpašumā un nodot Finanšu ministrijas valdījumā, kā arī atļaut dzēst aizlieguma atzīmes – Lielauces pagasta zemesgrāmatas nodalījuma Nr. 100000421547 II daļas 1. iedaļas 3.3. ierakstu un II daļas 2. iedaļas 2.2. ierakstu;
2) nekustamais īpašums "Pils" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4676 004 0194) Lielauces pagastā, Dobeles novadā (MK rīkojums Nr. 363) sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4676 004 0252) 14,76 ha platībā. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir Latvijas valsts LBTU personā, un tās īpašuma tiesības ir nostiprinātas Lielauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000351976, kurā nepieciešams dzēst II daļas 2. iedaļas 1.1. ierakstu.
Pamatojoties uz LLU (tagad LBTU) Senāta 2017. gada 8. februāra lēmumu "Par valsts nekustamā īpašuma "Pils" ar kadastra numuru 4676 004 0194 sadalīšanu, LBTU izstrādāja Zemes ierīcības projektu, un atbilstoši projektam valsts nekustamais īpašums "Pils" Lielauces pagastā, Dobeles novadā tika sadalīts divās reālās daļās, no nekustamā īpašuma nodalot daļu, kas nepieciešama LBTU funkciju nodrošināšanai. Nemainot tā īpašnieku (Latvijas valsti LBTU personā) tika izveidots jauns patstāvīgs nekustamais īpašums "Pilsmalas" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4676 004 0255) Lielauces pagastā, Dobeles novadā, kuram atvērts Lielauces pagasta zemesgrāmatas nodalījums Nr. 1000 0056 9635, pārnesot tajā ar MK rīkojumu Nr. 363 noteikto aizliegumu atsavināt vai ieķīlāt to bez atsevišķa MK lēmuma (sk. nodalījuma II daļas 2. iedaļas 1.1. ierakstu). Atdalītais patstāvīgais nekustamais īpašumus ar šo rīkojuma projektu netiek nodots atsavināšanai, jo ir nepieciešams LBTU funkciju nodrošināšanai.
Saskaņā ar plānu nekustamo īpašumu bija plānots paturēt LBTU tiesiskajā valdījumā LBTU infrastruktūras uzturēšanai. Ministrija saņēma LBTU viedokli un skaidrojumus par nekustamā īpašuma "Pils" sadali: LBTU informē, ka, ievērojot būvju īpašuma "Pils" (nekustamā īpašuma kadastra numurs 4676 504 0009) īpašnieka SIA "MUDIA" iesniegto atsavināšanas ierosinājumu, tā neiebilst pret nekustamā īpašuma nodošanu atsavināšanai un pārņemšanai FM valdījumā un VNĪ pārvaldīšanā.
Pēc atsavināšanas ierosinājuma saņemšanas 2023. gada 16. oktobrī tika pieņemts LBTU Padomes lēmums Nr. 35 "Par nekustamā īpašuma Pils nodošanu Finanšu ministrijas valdījumā", ar kuru nolemts pēc attiecīga Ministru kabineta rīkojuma stāšanās spēkā nekustamo īpašumu nodot bez atlīdzības valstij Finanšu ministrijas personā.Tā kā ar MK rīkojumu Nr. 363 LBTU valdījumā nodotais nekustamais īpašums "Pils" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4676 004 0194) Lielauces pagastā, Dobeles novadā vairs netiek izmantots izglītības un zinātnes funkciju nodrošināšanai, rīkojuma projekts paredz nekustamo īpašumu visā tā sastāvā nodot Finanšu ministrijas valdījumā.

Informācija par 2. pielikumā minētajiem nekustamajiem īpašumiem, kas ierakstīti zemesgrāmatā uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā un, pamatojoties uz Ministru kabineta 2008. gada 29. jūlija rīkojumu Nr. 451, nodoti LBTU faktiskajā valdījumā.
Plānā LBTU ierosina septiņus valsts nekustamos īpašumus, kuru sastāvā ir meža zeme, sadalīt, nodalot šo nekustamo īpašumu sastāvā esošo valsts meža zemi, un kā atsevišķas zemes vienības tās pievienot blakus esošajiem valsts meža īpašumiem "Meža pētīšanas stacija" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0026) Vecauces pagastā, Dobeles novadā un "Meža pētīšanas stacija" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4676 004 0148) Lielauces pagastā, Dobeles novadā. Pašlaik tie atrodas ministrijas valdījumā un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" pārvaldīšanā.  Savukārt atlikušās zemes vienību daļas (tostarp daļas, kurās pēc sadales izveidosies meža zemes starpgabali, ko nav lietderīgi izmantot valsts funkciju veikšanai Meža likuma izpratnē, bet var izmantot LBTU funkciju – studentu prakses – nodrošināšanai) nodot bez atlīdzības LBTU īpašumā, lai studentiem dotu iespēju studiju programmās iegūtās teorētiskās zināšanas un pētījumu rezultātus sasaistīt ar praksi.
Ievērojot Tieslietu ministrijas ieteikumu, LBTU vērsās Dobeles novada pašvaldībā (2024. gada 2. maija vēstule Nr. 4.3.-17.2/62 "Par valsts meža zemes nodalīšanu no Zemkopības ministrijai piederošiem nekustamajiem īpašumiem Vecauces pagastā") un papildus pievieno Dobeles novada pašvaldības 2024. gada 13. maija atbildes vēstuli Nr. 2.5/2024/1836 "Par valsts meža zemes nodalīšanu no Zemkopības ministrijai piederošiem nekustamajiem īpašumiem Vecauces pagastā", kurā atkārtoti skaidrots, ka, lai nekustamo īpašumu sadalītu vairākos īpašumos, nepieciešams izstrādāt zemes ierīcības projektu.
LBTU apliecina, ka atbilstoši Zemkopības ministrijas pilnvarojumam nodrošinās zemes ierīcības projektu izstrādi rīkojuma 2. pielikumā minētajiem nekustamajiem īpašumiem, nodalot no tiem valsts meža zemi kā atsevišķu zemes vienību (lai nebūtu jāpārmēra lielas valsts meža platības) un to pievienojot blakus esošajiem valsts meža īpašumiem.
Ar MK rīkojumu Nr. 451 LBTU valdījumā nodotie nekustamie īpašumi un plānā minētie nekustamie īpašumi, pamatojoties uz Senāta 2019. gada 10. aprīļa lēmumu Nr. 10-14 "Par valsts nekustamo īpašumu nodošanu bezatlīdzības lietošanā sabiedrībai ar ierobežotu atbildību "Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecība "Vecauce"", un ar ministrijas 2019. gada 9. septembra rīkojumu Nr. 105 "Par valsts nekustamo īpašumu nodošanu bezatlīdzības lietošanā SIA "Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecība "Vecauce"" nodoti bezatlīdzības lietošanā uz laiku ne ilgāk kā līdz 2024. gada 1. oktobrim. 
SIA "Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecība "Vecauce"" nekustamos īpašumus Vecauces pagastā, kuri ierakstīti zemesgrāmatā uz Latvijas valsts vārda Zemkopības ministrijas personā, lieto sabiedrībai deleģēto funkciju izpildei, pamatojoties uz noslēgto līgumu Nr. 4.4.-11/17/2019 (01.10.2019) ar termiņu līdz 2024. gada 30. septembrim, ievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 5. panta otrās daļas 5. apakšpunkta, trešā, ceturtā un sestā daļā noteikto un likuma "Par LLU mācību un pētījumu saimniecību "Vecauce"" (likums Saeimā pieņemts 1998. gada 16. oktobrī) 2. pantu, kurā noteikts, ka Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecība "Vecauce" ir studentu, maģistrantu un doktorantu apmācības un zinātnisko pētījumu bāze.
Tā, būdama daudznozaru saimniecība, sniedz atbalstu LBTU studiju un zinātniskās pētniecības darbā, tieši LBTU stratēģiskās specializācijas jomās:
a) inženierzinātnēs un tehnoloģijās – biogāzes ražošanā, mehanizācijā, enerģētikā, produkcijas ieguvē, pirmapstrādē un uzglabāšanā u.c.;
b) lauksaimniecības, meža un veterinārajās zinātnēs – augkopībā, dārzkopībā un lopkopības nozarē, kā arī mežizstrādē un kokapstrādē;
c) sociālajās zinātnēs – saimniecības stratēģiskajā, operatīvajā un finanšu vadībā.
Apsaimniekojot nodotos nekustamos īpašumus, SIA "Mācību un pētījumu saimniecība "Vecauce"" nodrošina to ilgtspējīgu attīstību un mūsdienu prasībām atbilstošas materiāltehniskās bāzes uzturēšanu, LBTU un SIA "Mācību un pētījumu saimniecība "Vecauce"" stratēģisko mērķu sasniegšanu.

Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 5. panta ceturtā daļa noteic, ka tad, ja bezatlīdzības lietošanā paredzēts nodot publiskas personas nekustamo uz laiku, kas ilgāks par pieciem gadiem, lēmumu par to pieņem attiecīgi Ministru kabinets vai atvasinātas publiskas personas orgāns, ja likumā vai Ministru kabineta noteikumos nav paredzēts citādi. Tā kā bezatlīdzības lietošanā nodotie nekustamie īpašumi ir nepieciešami LBTU funkciju izpildei uz ilgāku laiku, ministrija uzskata, ka ir lietderīgi nodot bez atlīdzības LBTU īpašumā šādus nekustamos īpašumus:
1) nekustamo īpašumu "Gaiļi" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 003 0053) Vecauces pagastā, Dobeles novadā, kurš sastāv no divām zemes vienībām (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 003 0053 19,64 ha platībā un zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 003 0054 5,61 ha platībā) ar kopējo platību 25,25 ha. No nekustamā īpašuma paredzēts nodalīt valsts meža zemi (aptuveni 2,64 ha platībā) un to kā atsevišķu zemes vienību pievienot valsts meža īpašumam "Meža pētīšanas stacija" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0026) Vecauces pagastā, Dobeles novadā;
2) nekustamo īpašumu "Rūsiņas" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 001 0017) Vecauces pagastā, Dobeles novadā, kurš sastāv no divām zemes vienībām (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0017 22,1 ha platībā un zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0018 10,8 ha platībā) ar kopējo platību 32,9 ha. No nekustamā īpašumā paredzēts nodalīt valsts meža zemi (aptuveni 2,9 ha platībā) un to kā atsevišķu zemes vienību pievienot valsts meža īpašumam "Meža pētīšanas stacija" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4676 004 0148) Lielauces pagastā, Dobeles novadā;
3) nekustamo īpašumu "Ledaiņi" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0010) Vecauces pagastā, Dobeles novadā, kurš sastāv no divām zemes vienībām (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 002 0010 36,6 ha platībā un zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 002 0014 23,8 ha platībā) ar kopējo platību 60,4 ha. No nekustamā īpašuma plānots nodalīt valsts meža zemi (aptuveni 9,9 ha platībā) un to kā atsevišķu zemes vienību pievienot valsts meža īpašumam "Meža pētīšanas stacija" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0026) Vecauces pagastā, Dobeles novadā;
4) nekustamo īpašumu "Kalvas" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0022) Vecauces pagastā, Dobeles novadā, kurš sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 002 0022) 17,4 ha platībā. No nekustamā īpašuma plānots nodalīt valsts meža zemi (aptuveni 2,5 ha platībā) un to kā atsevišķu zemes vienību pievienot valsts meža īpašumam "Meža pētīšanas stacija" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0026) Vecauces pagastā, Dobeles novadā;
5) nekustamo īpašumu "Strēļi" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0023) Vecauces pagastā, Dobeles novadā, kurš sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 002 0023) 65,8 ha platībā. No nekustamā īpašuma plānots nodalīt valsts meža zemi (aptuveni 2,4 ha platībā) un to kā atsevišķu zemes vienību pievienot valsts meža īpašumam "Meža pētīšanas stacija" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0026) Vecauces pagastā, Dobeles novadā;
6) nekustamo īpašumu "Mežvēveri" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 003 0038) Vecauces pagastā, Dobeles novadā, kurš sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 003 0038) 13,5 ha platībā. No nekustamā īpašuma plānots nodalīt valsts meža zemi (aptuveni 3,8 ha platībā) un to kā atsevišķu zemes vienību pievienot valsts meža īpašumam "Meža pētīšanas stacija" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4676 004 0148) Lielauces pagastā, Dobeles novadā;
7) nekustamo īpašumu "Kāle" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0016) Vecauces pagastā, Dobeles novadā, kurš sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 002 0016) 28,2 ha platībā. No nekustamā īpašuma plānots nodalīt  valsts meža zemi (aptuveni 2,6 ha platībā) un to kā atsevišķu zemes vienību pievienot valsts meža īpašumam "Meža pētīšanas stacija"(nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 002 0026) Vecauces pagastā, Dobeles novadā.

Informācija par 3. pielikumā minētajiem nekustamajiem īpašumiem, kas ierakstīti zemesgrāmatā uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā un, pamatojoties uz Ministru kabineta 2008. gada 29. jūlija rīkojumu Nr. 451, nodoti LBTU faktiskajā valdījumā, kurus, visā tā sastāvā nenodalot meža zemi, ar rīkojuma projektu paredzēts nodot bez atlīdzības LBTU īpašumā.
Saskaņā ar Meža likuma 44. panta ceturtās daļas 5. punktu zemesgrāmatā ierakstītās valsts meža zemes atsavināšanu var atļaut ar ikreizēju Ministru kabineta rīkojumu, atsavinot neapbūvētu valstij piederošu zemes gabalu vai tā domājamo daļu, kura sastāvā ir valsts meža zeme, ja valsts meža zemes nodalīšana nav pieļaujama atbilstoši teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem vai ja pēc nodalīšanas veidojas tāds starpgabals Atsavināšanas likuma izpratnē, kuru nav lietderīgi izmantot valsts vai pašvaldības funkciju veikšanai.
Ievērojot pašvaldības sniegto viedokli, atbilstoši Atsavināšanas likuma 1. panta 11. punktam par starpgabalu uzskatāms tāds zemesgabals, kura platība lauku apvidos ir mazāka par pašvaldības saistošajos noteikumos paredzēto minimālo zemesgabala platību vai kura konfigurācija nepieļauj attiecīgā zemesgabala izmantošanu atbilstoši apstiprinātajam teritorijas plānojumam, vai kuram nav iespējams nodrošināt pieslēgumu koplietošanas ielai (ceļam). Nodalāmās zemes vienības, uz kurām ir mežs, atbilst Atsavināšanas likuma 1. panta 11. punktā noteiktajam, un zemes vienības ir uzskatāmas par starpgabaliem.
Ievērojot Dobeles novada pašvaldības (turpmāk – pašvaldība) 2022. gada 7. decembra vēstulē Nr. 2.5/2022/4878 minēto un pašvaldības speciālista konsultāciju, septiņu valsts nekustamo īpašumu (3. pielikums) sastāvā esošā valsts meža zemes nodalīšana mazās platības dēļ nav lietderīga, lai to racionāli izmantotu valsts funkciju izpildei, jo tai blakus neatrodas valsts meža īpašums, pie kura pievienot nodalīto meža zemi, turklāt pēc nodalīšanas veidosies starpgabals un nebūs racionāli nodrošināt pieslēgumu koplietošanas ceļam. Šiem nekustamajiem īpašumiem LBTU ierosina nenodalīt nelielās valsts meža zemes platības, bet, ievērojot Meža likuma 44. panta ceturtās daļas 5. punktā noteikto, tos nodot bez atlīdzības LBTU īpašumā, lai studentiem nodrošinātu studiju programmās iegūto teorētisko zināšanu un pētījumu rezultātu sasaistīšanu ar praksi:
1) nekustamais īpašums "Glūdaiņi” (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 001 0057) Vecauces pagastā, Dobeles novadā sastāv no divām zemes vienībām (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0057 27,1 ha platībā un zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0058 18,7 ha platībā) ar kopējo platību 45,8 ha. Nekustamā īpašuma īpašuma tiesības ir nostiprinātas Vecauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 104 uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā;
2) nekustamais īpašums "Klabji” (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 001 0020) Vecauces pagastā, Dobeles novadā sastāv no trīs zemes vienībām (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0020 30,8 ha platībā, zemes vienības  kadastra apzīmējums 4625 001 0021 30,2 ha platībā un zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0022 4,6 ha platībā) ar kopējo platību 65,6 ha. Nekustamā īpašuma īpašuma tiesības ir nostiprinātas Vecauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 15 uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā;
3) nekustamais īpašums "Sudmaļi" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 001 0024) Vecauces pagastā, Dobeles novadā sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0024) 47,2 ha platībā. Nekustamā īpašuma īpašuma tiesības ir nostiprinātas Vecauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 217 uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā;
4) nekustamais īpašums "Dzelznieki" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 003 0002) Vecauces pagastā, Dobeles novadā sastāv no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 003 0002) 20,8 ha platībā. Nekustamā īpašuma īpašuma tiesības ir nostiprinātas Vecauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 3 uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā;
5) nekustamais īpašums "Kreses" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 001 0110) Vecauces pagastā, Dobeles novadā sastāv no divām zemes vienībām (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0110 9,36 ha platībā un zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0109 0,46 ha platībā) ar kopējo platību 9,82 ha. Nekustamā īpašuma īpašuma tiesības ir nostiprinātas Vecauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 429 uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā;
6) nekustamais īpašums "Vecauces Ķieģeļceplis" (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 001 0007) Vecauces pagastā, Dobeles novadā sastāv no zemes vienības  (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0007) 21,71 ha platībā. Nekustamā īpašuma īpašuma tiesības nostiprinātas Vecauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 6 uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā.
Uz zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0007) atrodas zemes īpašniekam nepiederoša inženierbūve – ugunsdzēsības tvertne (būves kadastra apzīmējums 4625001007016), kuras īpašuma tiesības nav nostiprinātas zemesgrāmatā. Uz zemes vienības atrodas vai daļēji atrodas Kadastra informācijas sistēmā nereģistrētas būves (garāžas un kūtiņas), kuras nav nepieciešamās LBTU funkciju nodrošināšanai un kuru piederība nav apliecināta ar piederības dokumentiem. Uz zemes vienības esošo būvju statusa un piederības noteikšanas procesus īstenos LBTU pēc nekustamā īpašuma pārņemšanas no valsts;
7) nekustamais īpašums "Slavietas” (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4625 003 0069) Vecauces pagastā, Dobeles novadā sastāv no divām zemes vienībām (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 003 0069 19,4 ha platībā un zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 003 0043 30,2 ha platībā) ar kopējo platību 49,6 ha. Nekustamā īpašuma īpašuma tiesības ir nostiprinātas Vecauces pagasta zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 205 uz Latvijas valsts vārda ministrijas personā.
Rīkojuma 3. pielikumā minētajiem īpašumiem, no kuriem nav plānota valsts meža zemes nodalīšana, netiks izstrādāti zemes ierīcības projekti.
Ievērojot Tieslietu ministrijas ieteikumus, par 3. pielikumā esošajiem īpašumiem sniedzam šādu izvērstu skaidrojumu pie katras zemes vienības, lai varētu secināt, ka veidojas tāds starpgabals, kuru nav lietderīgi izmantot valsts vai pašvaldību funkciju izpildei.
Valsts meža zemei nav pieslēguma pie koplietošanas ceļiem, un piekļuves nodrošināšanai tad būtu jāizveido piebraucamie ceļi pie nodalītās meža zemes uz lauksaimniecības zemes rēķina.
Arī ekonomiskos ieguvumus un izmaksas, ja tiek nodalītas nelielās valsts meža zemes, ir grūti aprēķināt un, ņemot vērā nelielās meža zemes platības, meža tipu un potenciāli iegūstamo meža resursu apjomu, nevar viennozīmīgi izvērtēt:
1) nekustamā īpašuma "Glūdaiņi" zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0058) zemes kopējā platība ir 18,7 ha un valsts meža zemei (0,6 ha) nav pieslēguma pie koplietošanas ceļa;
2) nekustamā īpašuma "Klabji" zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0020) zemes kopējā platība ir 30,8 ha, valsts meža zeme – 0,8 ha, zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0021) zemes kopējā platība ir 30,2 ha, valsts meža zeme – 0,3 ha un zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0022) zemes kopējā platība ir 4,6 ha, valsts meža zeme – 0,9 ha. Valsts meža zemes nelielo platību nodalīšanu nevar pamatot ar saimnieciskiem ieguvumiem, tā nav izmantojama Meža likumā noteiktās pamatfunkcijas  nodrošināšanai – valsts meža apsaimniekošanai, bet ir izmantojama studentu prakses nodrošināšanai;
3) nekustamā īpašuma "Sudmaļi" zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0024) zemes kopējā platība 47,2 ha, valsts meža zemei 1,9 ha nav pieslēguma koplietošanas ceļam un tā sadalīta trīs atsevišķos puduros;
4) nekustamā īpašuma "Dzelznieki" zemes vienības (zemes vienības kadastra 4625 003 0002) zemes kopējā platība ir 20,8 ha, un valsts meža zemei 0,1 ha platībā nav pieslēguma pie koplietošanas ceļa;
5) nekustamā īpašuma "Kreses" apzīmējums 4625 001 0110) zemes kopējā platība ir 9,36 ha, valsts meža zemei 0,25 ha platībā nav pieslēguma pie koplietošanas ceļa, un tā sadalīta divos atsevišķos puduros;
6) nekustamā īpašuma "Vecauces ķieģeļceplis" zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 4625 001 0007) zemes kopējā platība ir 21,71 ha, valsts meža zemei 0,51 ha platībā nav pieslēguma pie koplietošanas ceļa, un tā sadalīta divos atsevišķos puduros;
7) nekustamā īpašuma "Slavietas" divām zemes vienībām (zemes vienību kadastra apzīmējumi 4625 003 0043 un 4625 003 0069) zemes kopējā platība ir 49,6 ha, un uz zemes vienībām nav valsts meža zemes.
Savulaik uz zemes vienības 4625 003 0069 atradās ēkas drupas, tāpēc nekustamais īpašums netika nodots LBTU īpašumā ar Ministru kabineta 2013. gada 21. maija rīkojumu Nr. 203 "Par valsts nekustamo īpašumu nodošanu Latvijas Lauksaimniecības universitātes īpašumā". Būves drupas 2020. gadā tika novāktas un būve dzēsta no NĪVK IS sistēmas.

Nekustamie īpašumi, kas minēti rīkojuma 2. un 3. pielikumā, LBTU nepieciešami, lai nodrošinātu studējošo teorētisko zināšanu sasaisti ar praksi Vecaucē atbilstoši likumā "Par LLU mācību un pētījumu saimniecību "Vecauce"" noteiktajam.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Tā kā vairākumam LBTU nekustamo īpašumu sastāvā esošo ēku nepieciešami būtiski uzlabojumi, tostarp iekšējo inženiertīklu kompleksa nomaiņa, bet LBTU tik lieli finanšu resursi nav pieejami, lai vienlaikus īsā periodā atjaunotu īpašumus, kuriem šī atjaunošana ir vitāli nepieciešama, tiek plānota pakāpeniska objektu atjaunošana atkarībā no pieejamā finansējuma veida un apmēra. Nosakot prioritātes un plānojot ieguldījumus nekustamo īpašumu attīstībā, tiek izvērtētas LBTU vajadzības un iespējas piesaistīt finansējumu, kā arī ņemti vērā dažādu kontrolējošo institūciju slēdzieni un būvju tehniskās apsekošanas atzinumi par iespējām ekspluatēt konkrēto ēku vai būvi, to atjaunojot un modernizējot. Tomēr, kaut arī visu vajadzību nodrošināšanai trūkst ievērojamu finanšu līdzekļu, LBTU pēdējos piecos gados līdz plāna izstrādei, izmantojot investīciju dotās iespējas, ir izdevies būtiski uzlabot studijām un pētniecībai nepieciešamo infrastruktūru. Ieguldījumi nekustamo īpašumu attīstībā atspoguļoti plāna tabulās Nr. 4, Nr. 5 un Nr. 6. Visos mācību korpusos, ņemot vērā finanšu resursu iespējas, ir izveidotas un aprīkotas laboratorijas un auditorijas, kā arī izveidoti jauni zinātniskās pētniecības centri, tomēr to modernizācijai LBTU nepieciešams papildu finansējums, tostarp finanšu līdzekļi no nekustamo īpašumu atsavināšanas.
Risinājuma apraksts
Augstskolu likuma 76¹. panta trešajā daļā noteikts, ka tad, ja nekustamā īpašuma attīstības plāns paredz atsavināt nekustamo īpašumu, ko augstskolai bez atlīdzības nodevusi valsts, nekustamā īpašuma attīstības plānu iesniedz izskatīšanai Ministru kabinetā. Ministru kabinets apstiprina nekustamā īpašuma attīstības plānā noteikto rīcību ar nekustamo īpašumu, ko augstskolai bez atlīdzības nodevusi valsts.
Plāns paredz ēku energoefektivitātes un telpu funkcionalitātes uzlabošanu, jaunu ēku būvniecību, esošo pārbūvi un to nekustamo īpašumu atsavināšanu, kurus valsts bez atlīdzības nodevusi LBTU, jo nekustamais īpašums kļuvis nepiemērots studiju un zinātniskā darba efektīvam nodrošinājumam un vairs netiek izmantots izglītības un zinātnes funkciju īstenošanai. Atsavinot funkciju izpildei nevajadzīgos nekustamos īpašumus, tiks dota iespēja atsavināšanā iegūtos finanšu līdzekļus ieguldīt straujākā citu ēku atjaunošanā un modernizācijā, jo atsavināšanai paredzētie nekustamie īpašumi neatbilst augstskolas attīstības stratēģijai un ieguldījumi šo nekustamo īpašumu atjaunošanā nav ekonomiski pamatoti un lietderīgi. Tiem ir maza noslodze, un to tehniskais stāvoklis neļauj īpašumus izmantot ekonomiski un efektīvi. Plāna īstenošana ar tajā ietverto rīcību ar nekustamo īpašumu, kā arī pēc nekustamo īpašumu objektu atsavināšanas iegūto līdzekļu ieguldījumi sniegs iespēju optimizēt un atjaunot LBTU pamatdarbībai nepieciešamo ēku un telpu platību, samazinās un novērsīs izdevumus neracionāli izmantotu ēku un telpu uzturēšanai, kā arī mudinās LBTU struktūrvienības izmantot infrastruktūras resursus koplietošanai. Lai nodrošinātu normatīvajos aktos noteikto prasību savlaicīgu izpildi, kā arī visas studiju un zinātnes infrastruktūras, tostarp atbalsta infrastruktūras objektu, atjaunošanu (pārbūvi), pielāgojot tos mūsdienu prasībām, LBTU nepieciešami papildu finanšu līdzekļi nekustamo īpašumu atjaunošanai, lai ēku energoefektivitātes, ugunsdrošības, darba aizsardzības, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju sistēmas u. c. pielāgotu nākotnes tendencēm.
Kaut gan tiek izmantoti dažādi pieejamie finanšu instrumenti un LBTU cenšas samazināt nekustamo īpašumu uzturēšanas izmaksas, ievērojot esošos ieguldījumu tempus, lēnās iepirkuma procedūru norises, līdzšinējo būvdarbu īstenošanas tempu, kā arī strauji augošās būvdarbu un resursu izmaksas, LBTU mērķis būt par mūsdienīgu, ilgtspējīgu un pētniecības apstākļiem atbilstošu modernu studiju un zinātnes vidi plānā paredzētajos piecos gados var netikt sasniegts, bet tā apstiprināšana dod iespēju panākt būtisku uzlabojumu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Atsakoties no ēkām, kas nav piemērotas un vairs nav nepieciešamas izglītības un zinātnes funkciju īstenošanai, tiks optimizētas izmaksas. Vienlaikus LBTU izvērtē funkcijām izmantoto studiju un zinātnes korpusu noslodzi un iespējas, lai, apvienojot fakultātes, telpas izmantotu vēl racionālāk un rastu iespēju samazināt ēkās esošās nelietderīgās platības.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
LBTU ir zinātnes universitāte ar ilgtspējīgu attīstības redzējumu, un, lai virzītos uz starptautisku izcilību pētniecības un studiju procesā un sekmīgu iekļaušanos starptautiskajā universitāšu un zinātnisko institūciju ekosistēmā, nepieciešams radīt mūsdienīgu ilgtspējīgu studiju un pētniecības vidi, kas nodrošinātu augstāko akadēmisko un profesionālo izglītību lauksaimniecības, veterinārmedicīnas, pārtikas inženierzinātņu, meža un sociālo zinātņu, informāciju tehnoloģiju un vides apsaimniekošanas jomā, kā arī dotu iespēju attīstīt zinātnisko darbību un īstenot nozīmīgus pētījumus novatorisku tehnoloģiju ieviešanai Latvijas tautsaimniecībā.

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Atsavināšanas likuma 4. panta 1.2 daļā noteikts, ka citas publiskas personas vai tās iestāžu vajadzību pēc augstskolas nekustamā īpašuma attīstības plānā minētā valsts nekustamā īpašuma noskaidro Augstskolu likumā noteiktajā kārtībā.
Saskaņā ar Augstskolu likuma 76.panta ceturto daļu, ja augstskola plāno ierosināt  tāda nekustamā īpašuma atsavināšanu, ko tai bez atlīdzības nodevusi valsts, publiskas personas vai tās iestāžu vajadzību pēc attiecīgā nekustamā īpašuma noskaidro, istrādājot nekustamā īpašuma attīstības plānu.
Atbilstoši Ministru kabineta 2018. gada 10. aprīļa noteikumu Nr. 208 "Valsts augstskolu nekustamā īpašuma attīstības plāna sagatavošanas un valsts augstskolas bez atlīdzības nodotā valsts nekustamā īpašuma atsavināšanas kārtība" 9. punktam, ja divu nedēļu laikā no Ministru kabineta rīkojuma projekta izsludināšanas dienas Valsts sekretāru sanāksmē neviena ieinteresētā iestāde nepieprasa atsavināšanai paredzēto nekustamo īpašumu, ko augstskolai valsts pārvaldes funkciju nodrošināšanai bez atlīdzības nodevusi valsts, augstskola plānu un Ministru kabineta rīkojuma projektu ar atbildīgās ministrijas starpniecību iesniedz izskatīšanai Ministru kabinetā.
Rīkojuma projektā minētie nekustamie īpašumi nav piemēroti un nav nepieciešami ministrijai un tās padotības iestāžu funkciju īstenošanai.
Rīkojuma projekts ir izsludināts TAP (ID 23-TA-3166). Ja divu nedēļu laikā pēc rīkojuma projekta izsludināšanas Valsts sekretāru sanāksmē valsts iestādes, valsts kapitālsabiedrības, atvasinātas publiskas personas vai to iestādes nepieprasa rīkojuma projektā minētos nekustamos īpašumus valsts pārvaldes funkciju nodrošināšanai saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu, tos iespējams atsavināt Atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā. Saskaņā ar Atsavināšanas likuma 44. panta pirmo un otro daļu publiskas personas zemi var iegūt īpašumā personas, kas saskaņā ar likumu var būt zemes īpašuma tiesību subjekti. Minētais ierobežojums piemērojams arī tad, kad tiek atsavināta apbūvēta zeme. Ievērojot minēto, rīkojuma projekta 1. pielikumā minēto nekustamo īpašumu ieguvējam jāatbilst likuma "Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās" 20. panta nosacījumiem vai likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos" 28. panta nosacījumiem. Šī iemesla dēļ nekustamā īpašuma izsoles noteikumos tiks paredzēti minētie nosacījumi. 
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Rīkojuma projektam nav ietekmes uz valsts budžetu, jo atsavināšanā iegūtos finanšu līdzekļus plānots ieskaitīt LBTU budžetā un novirzīt tās valdījumā esošo nekustamo īpašumu attīstībai un modernizācijai.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 5. punktam sabiedrības līdzdalības kārtība ir piemērojama to tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Tā kā rīkojuma projekts neatbilst minētajiem kritērijiem, rīkojuma projekta izstrādē netiek piemērota sabiedrības līdzdalības kārtība.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Zemkopības ministrija
  • LBTU

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi