Anotācija (ex-ante)

22-TA-3829: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par atsevišķu Ministru kabineta rīkojumu atzīšanu par spēku zaudējušiem" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Rīkojuma projekts izstrādāts, lai nodrošinātu tīmekļvietnē www.likumi.lv ticamas informācijas sniegšanu par Ministru kabineta apstiprināto augstskolu satversmju spēkā esamību.
2021. gada 8. jūnijā pieņemtie grozījumi Augstskolu likumā paredz jaunu augstskolu satversmju pieņemšanas kārtību gan valsts augstskolām, gan privātpersonu dibinātām augstskolām un augstskolu satversmju apstiprināšana Ministru kabinetā nav nepieciešama. Augstskolu likuma 4. panta trešās daļas 1. punkts nosaka augstskolas tiesības patstāvīgi izstrādāt un pieņemt savu satversmi. Saskaņā ar Augstskolu likuma 10. panta sestajā un septītajā daļā noteikto valsts dibinātas augstskolas (izņemot Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju) satversmi vai tās grozījumus apstiprina attiecīgās augstskolas padome.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Rīkojuma projekta mērķis ir nodrošināt tīmekļvietnē www.likumi.lv ticamas informācijas sniegšanu par Ministru kabineta apstiprināto augstskolu satversmju spēkā esamību.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Augstskolu likuma 10. panta trešā daļa redakcijā, kas bija spēkā līdz 2005. gada 30. augustam, noteica, ka universitātes tipa augstskolas satversmi un tās grozījumus pieņem augstskolas satversmes sapulce un pēc Izglītības un zinātnes ministrijas ieteikuma apstiprina Saeima. Augstskolu, kuras nav universitātes tipa augstskolas, satversmi un tās grozījumus pieņem augstskolas satversmes sapulce un pēc Izglītības un zinātnes ministrijas ieteikuma apstiprina Ministru kabinets.
Augstskolu likuma 10. panta trešā daļa redakcijā, kas bija spēkā no 2005. gada 31. augustam līdz 2021. gada 15. augustam, noteica, ka valsts dibināto augstskolu (izņemot Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju) satversmes un grozījumus tajās pieņem attiecīgās augstskolas satversmes sapulce un pēc izglītības un zinātnes ministra ieteikuma ar likumu apstiprina Saeima. Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas satversmi, kā arī citu personu dibināto augstskolu satversmes un to grozījumus apstiprina Ministru kabinets.
2021. gada 8. jūnijā pieņemtie grozījumi Augstskolu likumā, kas stājās spēkā 2021. gada 16. augustā, paredz jaunu augstskolu satversmju pieņemšanas kārtību gan valsts augstskolām, gan privātpersonu dibinātām augstskolām.
Minētā likuma 4. panta trešās daļas 1. punkts nosaka augstskolas tiesības patstāvīgi izstrādāt un pieņemt savu satversmi. Saskaņā ar Augstskolu likuma 10. panta sestajā un septītajā daļā noteikto valsts dibinātas augstskolas (izņemot Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju) satversmi vai tās grozījumus apstiprina attiecīgās augstskolas padome. Ja valsts dibinātas augstskolas satversmē ir paredzēta satversmes sapulce, tad satversme vai tās grozījumi pēc apstiprināšanas augstskolas padomē virzāmi apstiprināšanai satversmes sapulcē. Saskaņā ar minētā panta 10. un 11. daļu Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas satversmi un tās grozījumus apstiprina Ministru kabinets, bet privātpersonu dibinātas augstskolas satversmi un tās grozījumus apstiprina dibinātāja dalībnieku kopsapulce.
Augstskolu likuma pārejas noteikumu 64.punkts nosaka, ka ikviena augstskola nodrošina savas satversmes atbilstību Augstskolu likuma noteikumiem un apstiprina to ne vēlāk kā līdz 2022. gada 31. maijam.
Augstskolu likums tika papildināts arī ar pārejas noteikumu 66. punktu, nosakot, ka privātpersonu dibinātās augstskolas nodrošina savu satversmju atbilstību šā likuma noteikumiem ne vēlāk kā līdz 2022. gada 31. maijam un iesniedz tās informācijai Izglītības un zinātnes ministrijā.
Saskaņā ar Augstskolu likuma pārejas noteikumu 67. punktu ar 2022. gada 1. jūniju spēku zaudēja šādi likumi:
1) likums "Par Latvijas Mākslas akadēmijas Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2003, 15. nr.);
2) likums "Par Daugavpils Universitātes Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2001, 21. nr.);
3) likums "Par Banku augstskolas Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2007, 10. nr.);
4) likums "Par Latvijas Jūras akadēmijas Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2007, 23. nr.);
5) likums "Par Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2007, 12. nr.);
6) likums "Par Latvijas Universitātes Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 6. nr.);
7) likums "Par Liepājas Universitātes Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2008, 15. nr.);
8) likums "Par Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Satversmi" (Latvijas Vēstnesis, 2015, 248. nr.);
9) likums "Par Rīgas Tehniskās universitātes Satversmi" (Latvijas Vēstnesis, 2014, 220. nr.);
10) likums "Par Ventspils Augstskolas Satversmes apstiprināšanu" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2008, 3. nr.);
11) likums "Par Vidzemes Augstskolas Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2008, 3. nr.);
12) likums "Par Latvijas Lauksaimniecības universitātes Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 6. nr.);
13) likums "Par Rīgas Stradiņa universitātes Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 14. nr.);
14) likums "Par Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2006, 24. nr.);
15) likums "Par Latvijas Kultūras akadēmijas Satversmi" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 8. nr.).
Lai novērstu nepilnības un nodrošinātu tīmekļvietnē www.likumi.lv ticamas informācijas sniegšanu par Ministru kabineta apstiprināto augstskolu satversmju spēkā esamību, nepieciešams izstrādāt Ministru kabineta rīkojumu, ar kuru atzītu par spēku zaudējušiem rīkojumus par augstskolu satversmju apstiprināšanu un to grozījumiem.
Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9.panta piekto daļu, ja spēku zaudē normatīvā akta izdošanas tiesiskais pamats (augstāka juridiska spēka tiesību norma, uz kuras pamata izdots cits normatīvais akts), tad spēku zaudē arī uz šā pamata izdotais normatīvais akts vai tā daļa.
Tā kā uz Ministru kabineta rīkojumiem nav attiecināma Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9.panta piektā daļa, Ministru kabineta rīkojumi, ar kuriem saskaņā ar Augstskolu likuma 10.panta trešo daļu apstiprinātas augstskolu satversmes, automātiski nezaudē spēku, tāpēc ir nepieciešams šāds rīkojuma projekts.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Tīmekļvietnē www.likumi.lv kā spēkā esošas ir norādītas augstskolu satversmes, kas šobrīd neatbilst Augstskolu likumā noteiktajām prasībām.
Risinājuma apraksts
Ir izstrādāts Ministru kabineta rīkojuma projekts,kas paredz atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta rīkojumus par augstskolu satversmju apstiprināšanu un grozījumu augstskolu satversmēs apstiprināšanu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Tiesību akta projekts neskar visai sabiedrībai svarīgu jautājumu, tas būtiski nemaina esošo regulējumu un neparedz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi