Anotācija (ex-ante)

23-TA-884: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par zemes vienību piederību vai piekritību valstij un to nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas personā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Zemes pārvaldības likuma (turpmāk – ZPL) 17. panta piektā daļa un pārejas noteikumu 11. punkts, likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 4.1 panta pirmā daļa un 8. panta otrā daļa.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ministru kabineta rīkojuma projekts “Par zemes vienību piederību vai piekritību valstij un to nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas personā” (turpmāk – rīkojuma projekts) paredz 13 rezerves zemes fondā ieskaitītās zemes vienības nodot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – ministrijas) valdījumā tās funkciju (dabas aizsardzības un hidrometeoroloģijas politikas īstenošana) nodrošināšanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Saskaņā ar ZPL 17. panta piekto daļu, valstij un vietējām pašvaldībām pēc zemes reformas pabeigšanas piederošo un piekrītošo zemi jāizvērtē Ministru kabineta noteiktajā kārtībā divu gadu laikā pēc tam, kad Ministru kabinets izdevis rīkojumu par zemes reformas pabeigšanu attiecīgās vietējās pašvaldības administratīvajā teritorijā vai visās novada teritoriālā iedalījuma vienībās.
ZPL pārejas noteikumu 11. punkts noteic, ka Ministru kabineta rīkojumu par ZPL 17. panta pirmajā daļā minētajiem zemes gabaliem, kuri Ministru kabineta noteiktajā kārtībā izvērtēti un Valsts zemes dienesta publicētajā rezerves zemes fondā ieskaitītās un īpašuma tiesību atjaunošanai neizmantotās zemes izvērtēšanas sarakstā atzīmēti kā valstij piederoši vai piekrītoši, var izdot arī pēc šā likuma 17. panta piektajā daļā noteiktā termiņa.

Atbilstoši Noteikumu Ministru kabineta 2016. gada 29. marta noteikumu Nr. 190 “Kārtība, kādā pieņem lēmumu par rezerves zemes fondā ieskaitīto zemes gabalu un īpašuma tiesību atjaunošanai neizmantoto zemes gabalu piederību vai piekritību” (turpmāk – Noteikumi Nr. 190) 3.1. apakšpunktā noteiktajam Valsts zemes dienests sagatavo un publisko savā tīmekļvietnē sarakstu par rezerves zemes fondā ieskaitītajām zemes vienībām un zemes vienībām, kuras nav izmantotas īpašuma tiesību atjaunošanai, tai skaitā par kopīpašumā esošajām domājamām daļām, kurām nav noteikta piederība vai piekritība, katrā administratīvajā teritorijā piecu darbdienu laikā pēc Noteikumu Nr. 190 spēkā stāšanās par tām administratīvajām teritorijām, par kurām Ministru kabinets pieņēmis lēmumu par zemes reformas pabeigšanu. Ministru kabinets ir pieņēmis:
1) Ministru kabineta 2016. gada 6. decembra rīkojumu Nr. 744 “Par zemes reformas pabeigšanu Babītes novada lauku apvidū”;
2) Ministru kabineta 2017. gada 12. jūlija rīkojumu Nr. 359 “Par zemes reformas pabeigšanu Dundagas novada lauku apvidū”;
3) Ministru kabineta 2016. gada 28. janvāra rīkojumu Nr. 77 “Par zemes reformas pabeigšanu Jelgavas novada lauku apvidū”;
4) Ministru kabineta 2016. gada 6. decembra rīkojumu Nr. 743 “Par zemes reformas pabeigšanu Jūrmalas pilsētā”.
Ministru kabinetam pieņemot rīkojumus par zemes reformas pabeigšanu attiecīgajā administratīvajā teritorijā, tiek apliecināts, ka visas konkrētajā teritorijā esošās zemes vienības ir apzinātas un tām noteikts tiesiskais statuss, kā arī visi procesi attiecībā uz privātpersonu tiesībām iegūt zemi ir pabeigti. Ir sācies jauns posms - zemes piekritības vai piederības valstij vai pašvaldībai izvērtēšana, izslēdzot iespēju, ka kādas privātpersonas tiesības atgūt zemi šajā posmā varētu tikt aizskartas.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 14. jūlija noteikumu Nr. 434 “Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas nolikums” 4.1.1.11., 4.1.1.12. un 4.1.1.13. apakšpunktu ministrijas funkcijas ir izstrādāt politiku vides monitoringa (t.sk., hidrometeoroloģijā), virszemes ūdens resursu aizsardzības un pārvaldības, kā arī dabas aizsardzības jomā, kā arī atbilstoši 4.2. apakšpunktam organizēt un koordinēt politikas īstenošanu minētajās jomās.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 2. jūnija noteikumu Nr. 507 “Dabas aizsardzības pārvaldes nolikums”  3.5. apakšpunktu Dabas aizsardzības pārvaldes (turpmāk - pārvalde) tiešajās funkcijās ietilpst organizēt īpaši aizsargājamo sugu, to dzīvotņu, kā arī īpaši aizsargājamo biotopu optimālus uzturēšanas un atjaunošanas, kā arī aizsardzības pasākumus.
Ministrija noteikumu Nr. 190 noteiktajā kārtībā ir izvērtējusi, kuras sarakstā norādītās zemes vienības piekrīt vai pieder valstij, vai nepieciešamas tās funkciju īstenošanai un ir ierakstāmas zemesgrāmatā uz valsts vārda ministrijas personā saskaņā ar likumu “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” un izdarījusi sarakstā atzīmi par Babītes (pēc administratīvi teritoriālās reformas ietilpst Mārupes novadā), Dundagas (pēc administratīvi teritoriālās reformas ietilpst Talsu novadā) un Jelgavas novada lauku apvidū un Jūrmalas pilsētā norādītājām zemes vienībām.
Atbilstoši Noteikumu Nr. 190 8. punktā noteiktajam Valsts zemes dienests ir saņēmis šo noteikumu 7.1.3. apakšpunktā minēto sarakstu ar ministriju un pašvaldību izdarītajām atzīmēm no pašvaldībām, un savā tīmekļvietnē ir publiskojis izvērtētos gala sarakstu (https://www.vzd.gov.lv/lv/rezerves-zemes-fonda-saraksti).

Likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 4.1 panta pirmajā daļā noteikts, ka zeme, kuras piederība 1940. gada 21. jūlijā nav konstatēta, zemes reformas laikā piekrīt valstij un ierakstāma zemesgrāmatās uz valsts vārda, ja:
1) uz šīs zemes ir valstij piederošas ēkas (būves);
5) vietējās pašvaldības teritorijas plānojumā attiecīgi neapbūvēti zemes gabali paredzēti jaunu valsts ēku (būvju) celtniecībai vai valsts funkciju īstenošanai.

Saskaņā ar likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 6. panta septīto daļu Ministru kabinets pieņem rīkojumu par zemes piekritību valstij attiecībā uz visām šā likuma 8. pantā minētajām valstij piekrītošajām zemēm.

Saskaņā ar likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 8. panta otrajā daļā noteikto – uz valsts vārda ministrijas personā zemesgrāmatās tiek ierakstīta valsts meža zeme Grīņu dabas rezervātā, Krustkalnu dabas rezervātā, Moricsalas dabas rezervātā un Teiču dabas rezervātā, Gaujas nacionālajā parkā, Ķemeru nacionālajā parkā, Rāznas nacionālajā parkā un Slīteres nacionālajā parkā, kā arī saskaņā ar attiecīgu Ministru kabineta rīkojumu — cita valstij piederošā un piekrītošā zeme.
Arī atbilstoši Ķemeru nacionālā parka likuma 4. panta pirmajai daļai Ķemeru nacionālā parka dabas rezervāta, dabas lieguma un ainavu aizsardzības zonu zeme, kas līdz 1940. gada 21. jūlijam piederēja fiziskajām un juridiskajām personām, kuras nav pieprasījušas atjaunot īpašuma tiesības uz šo zemi vai ir pieprasījušas kompensāciju, piekrīt valstij un ir ierakstāma zemesgrāmatā uz valsts vārda ministrijas personā.

Rīkojuma projektā minētās zemes vienības ir nepieciešamas valsts (ministrijas) funkciju īstenošanai un ierakstāmas zemesgrāmatā valsts īpašumā ministrijas personā.


Rīkojuma projektā iekļauto zemes vienību raksturojums:

Mārupes novadā:
1.1. zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 8088 001 0226, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 8088 001 0228) 1,4000 ha platībā Salas pagastā, Mārupes novadā. Zemes vienībai Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā (turpmāk – NĪVKIS) reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Zemes vienība ir nodalīta no zemes vienības, uz kuru dzīvojamās ēkas īpašniekiem izbeigtas zemes patstāvīgās lietošanas tiesības un nav izmantotas zemes nomas pirmtiesības. Zemes vienība atrodas Ķemeru Nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā. NĪVKIS noteiktie zemes lietošanas veidi – mežs 1,1000 ha un lauksaimniecībā izmantojamā zeme (turpmāk – LIZ) 0,3000 ha. Zemes vienība robežojas ar valsts īpašumā ministrijas valdījumā esošo zemes vienību ar kadastra apzīmējumu 8088 001 0276 (nekustamā īpašuma “Ķemeru nacionālais parks” kadastra Nr. 8088 001 0121);
1.2. zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 8088 002 0058, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 8088 002 0058) 1,1000 ha platībā – Salas pagastā, Mārupes novadā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Zemes vienība atrodas Ķemeru Nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā. NĪVKIS noteiktie zemes lietošanas veidi – LIZ 0,8000 ha un zeme zem ūdeņiem 0,3000 ha. Zemes vienība robežojas ar valstij piekritīgo ministrijas valdījumā esošo zemes vienību ar kadastra apzīmējumu 8088 002 0073 (nekustamā īpašuma bez nosaukuma kadastra Nr. 8088 002 0050);
1.3. zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 8088 002 0059) 11,0000 ha platībā – Salas pagastā, Mārupes novadā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – „rezerves zemes fonds”. Zemes vienība atrodas Ķemeru nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā, daļā noteikts Eiropas nozīmes prioritārais biotops 9010* Veci vai dabiski boreāli meži. NĪVKIS noteiktie zemes lietošanas veidi – mežs 10,7000 ha un zeme zem ūdeņiem 0,3000 ha. Zemes vienība robežojas ar valsts īpašumā ministrijas valdījumā esošām zemes vienībām ar kadastra apzīmējumiem 8088 001 0276 (nekustamā īpašuma “Ķemeru nacionālais parks” kadastra Nr. 8088 001 0121) un 8088002 0061 (nekustamā īpašuma bez nosaukuma kadastra Nr. 8088 002 0061).

Talsu novadā:
1.4. zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 8850 001 0043, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 8850 001 0002) 1,2000 ha platībā – Dundagas pagastā, Talsu novadā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – "rezerves zemes fonds”.  Zemes vienība atrodas Slīteres Nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā. NĪVKIS noteiktie zemes lietošanas veidi – LIZ visā zemes vienības platībā. Zemes vienība robežojas ar valsts īpašumā ministrijas valdījumā esošo zemes vienību ar kadastra apzīmējumu 8850 001 0040 (nekustamā īpašuma “Slīteres Valsts Rezervāts” kadastra Nr. 8850 002 0159).
1.5. zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 8850 002 0196, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 8850 002 0205) 0,5000 ha platībā – Dundagas pagastā, Talsu novadā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Zemes vienība atrodas Slīteres Nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā, daļā noteikts Eiropas nozīmes prioritārais biotops 9080* Staignāju meži. NĪVKIS noteiktie zemes lietošanas veidi – mežs visā zemes vienības platībā. Zemes vienība robežojas ar valsts īpašumā ministrijas valdījumā esošo zemes vienību ar kadastra apzīmējumu 8862 008 0002 (nekustamā īpašuma “Slīteres nacionālais parks” kadastra Nr. 8862 005 0102).

Jelgavas novadā:
1.6. zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 5452 006 0263, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 5452 006 0265) 0,3100 ha platībā – Glūdas pagastā, Jelgavas novadā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Uz zemes vienības atrodas valsts (apsaimnieko sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs”) novērojuma stacija – hidroloģiskā stacija “Bramberģe” pie Tērvetes upes (būve NĪVKIS nav reģistrēta);
1.7. zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 5462 006 0016, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 5462 006 0022) 0,1300 ha platībā Līvbērzes pagastā, Jelgavas novadā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Uz zemes vienības atrodas valsts (apsaimnieko sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs”) novērojuma stacija – hidroloģiskā stacija “Baloži” pie Bērzes upes (būve NĪVKIS nav reģistrēta).

Jūrmalas pilsētā:
1.8. zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 1300 002 0031, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 1300 026 0058) 0,1698 ha platībā Jūrmalā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Zemes vienība atrodas dabas parka “Ragakāpa” dabas lieguma zonā, noteikts Eiropas nozīmes prioritārais biotops 9010* Veci vai dabiski boreāli meži (biotopa kods ). Zemes vienība robežojas ar valsts īpašumā ministrijas valdījumā esošu zemes vienību ar kadastra apzīmējumu 1300 002 1406 (nekustamā īpašuma “Buļluciems 1406” kadastra Nr. 1300 002 1406);
1.9. zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 1300 024 0026, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 1300 026 0058) 2,9477 ha platībā Jūrmalā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Zemes vienība atrodas Ķemeru nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā. Zemes vienība nepieciešama piekļuves nodrošināšanai (pievadceļa posms) pie valsts īpašumā ministrijas valdījumā esošas zemes vienības ar kadastra apzīmējumu 8088 001 0277 (nekustamā īpašuma “Ķemeru Nacionālais parks” kadastra Nr. 8088 001 0121), uz kuras atrodas slēgta sadzīves atkritumu izgāztuve “Kūdra” un kuru nepieciešams rekultivēt;
1.10. zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 1300 024 1605) 0,9284 ha platībā Jūrmalā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. NĪVKIS noteiktie zemes lietošanas veidi – mežs visā zemes vienības platībā. Zemes vienība atrodas Ķemeru Nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā, robežojas ar valsts īpašumā ministrijas valdījumā esošu zemes vienību ar kadastra apzīmējumu 1300 024 1603 (nekustamā īpašuma “Kūdra 1603” kadastra Nr. 1300 024 1603);
1.11. zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 1300 024 1606) 4,5569 ha platībā Jūrmalā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. NĪVKIS noteiktie zemes lietošanas veidi – mežs visā zemes vienības platībā. Zemes vienība atrodas Ķemeru Nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā. Zemes vienībā konstatēta īpaši aizsargājama putnu sugas dzīvotne;
1.12. zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 1300 025 0014, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 1300 026 0058) 1,0544 ha platībā Jūrmalā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Zemes vienība atrodas Ķemeru Nacionālā parka dabas lieguma zonā, atrodas blakus publiskajiem ūdeņiem  - Slokas ezeram (zemes vienības kadastra apzīmējums 1300 025 2152) (saskaņā ar ZPL 15. panta pirmo daļu ministrija ir Slokas ezera valdītājs);
1.13. zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 1300 025 0015, nekustamā īpašuma kadastra Nr. 1300 026 0058) 1,4879 ha platībā Jūrmalā. Zemes vienībai NĪVKIS reģistrēts statuss – “rezerves zemes fonds”. Zemes vienība atrodas Ķemeru Nacionālā dabas lieguma zonā. Blakus atrodas valsts īpašumā ministrijas valdījumā esoša zemes vienība ar kadastra apzīmējumu 1300 026 2610 (nekustamā īpašuma “Ķemeri 2610” kadastra Nr. 1300 026 2610).

Zemes vienību platības norādītas atbilstoši NĪVKIS norādītajai informācijai. Veicot zemes vienību kadastrālo uzmērīšanu, zemes vienību platība var tikt precizēta.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Atbilstoši ZPL 17. panta pirmajai daļai rezerves zemes fondā ieskaitīto zemes gabalu un īpašuma tiesību atjaunošanai neizmantoto zemes gabalu valdītājs ir attiecīgā vietējā pašvaldība līdz brīdim, kad Ministru kabinets izdod rīkojumu par to ierakstīšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda vai tie tiek ierakstīti zemesgrāmatā uz vietējās pašvaldības vārda.
Rīkojuma projektā minētās zemes vienības nav nepieciešamas pašvaldību funkciju īstenošanai, uz divām atrodas valsts hidroloģiskās stacijas, kā arī ir tiesību aktos (īpaši aizsargājamo dabas teritoriju regulējumā) noteikti ierobežojumi saimnieciskajai darbībai tajās, dabas datu pārvaldības sistēmā ir reģistrētas zemes vienībās konstatētās dabas vērtības (attiecīgi nepieciešama to atbilstoša apsaimniekošana), vai tās nepieciešamas piekļuves nodrošināšanai citām valstij piekritīgām un piederīgām zemēm.
Risinājuma apraksts
Rīkojuma projekts noteic, ka 13 rezerves zemes fondā ieskaitītās zemes vienības ir nepieciešamas ministrijas funkcijām - dabas aizsardzības un hidrometeoroloģijas politikas īstenošana.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 2. jūnija noteikumu Nr. 507 “Dabas aizsardzības pārvaldes nolikums” 3.16. apakšpunktu Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk - pārvalde) apsaimnieko Vides ministrijas (šobrīd – ministrijas) valdījumā esošos valsts nekustamos īpašumus, kuri nodoti pārvaldes turējumā. Līdz ar to rīkojuma projektā minētās zemes vienības, kuras atrodas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, reģistrējot NĪVKIS ministrijas valdījumā, vienlaikus reģistrēs pārvaldi kā to lietotāju.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 1. jūlija rīkojumu Nr. 448 “Par valsts aģentūras “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra” un Bīstamo atkritumu pārvaldības valsts aģentūras likvidāciju un valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” dibināšanu” 6.4. apakšpunktu valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” uzdevums ir veikt hidroloģiskos novērojumus. Līdz ar to zemes vienības, uz kurām atrodas hidroloģiskās stacijas, reģistrējot NĪVKIS ministrijas valdījumā, vienlaikus reģistrēs valsts sabiedrību ar ierobežotu atbildību “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” kā lietotāju.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • visa sabiedrība
Ietekmes apraksts
Pēc zemes vienību pārņemšanas tiks nodrošināta zemes vienību uzturēšana atbilstoši īpaši aizsargājamo dabas teritoriju aizsardzības mērķiem un hidroloģisko staciju uzturēšanas vajadzībām, nodrošinot sabiedrības tiesības dzīvot labvēlīgā vidē.
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Rīkojuma projektam nav ietekmes uz valsts budžetu, jo papildu līdzekļi no valsts budžeta nav nepieciešami. Izdevumi, kas saistīti ar zemes vienību pirmreizējo kadastrālo uzmērīšanu (ja tāda nav veikta), zemes vienību datu aktualizāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, nekustamo īpašumu ierakstīšanu zemesgrāmatā, ikgadējā nekustamā īpašuma nodokļa apmaksu tiks segti no valsts budžetā 2023. gadam un turpmāk ministrijas budžeta programmas 24.00.00 “Dabas aizsardzība” apakšprogrammā 24.08.00 “Nacionālo parku darbības nodrošināšana” (par zemes vienībām īpaši aizsargājamās dabas teritorijās) un budžeta programmā 28.00.00 “Meteoroloģija un bīstamo atkritumu pārvaldība” (par zemes vienībām zem hidroloģiskajām stacijām) paredzētajiem līdzekļiem.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 5. punktu sabiedrības līdzdalības kārtību piemēro to tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Tā kā rīkojuma projekta būtība skar Ministru kabineta kompetenci lemt par valstij piekrītošā nekustamā īpašuma nodošanu ministrijas tiesiskajā valdījumā un tā turpmāko izmantošanu, un rīkojuma projektā risinātie jautājumi neparedz ieviest izmaiņas, kas varētu ietekmēt sabiedrības intereses, tad konkrētajā gadījumā sabiedrības līdzdalības kārtība nav piemērojama.

6.4. Cita informācija

Rīkojuma projekts un tā anotācija būs publiski pieejami Tiesību aktu projektu publiskajā portālā Ministru kabineta tīmekļvietnē – sadaļā "Tiesību aktu projekti".
Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 2. panta pirmo daļu un 3. panta pirmo daļu tiesību aktus publicē oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”, tos publicējot elektroniski tīmekļvietnē www.vestnesis.lv.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Dabas aizsardzības pārvalde
  • VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs"

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās ietverto zemes vienību pārņemšana ministrijas valdījumā (pārvaldes turējumā) sekmēs to apsaimniekošanu atbilstoši īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu un biotopu aizsardzības prasībām.

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi