Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
22-TA-1036: Rīkojuma (grozījumu) projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2021. gada 7. jūlija rīkojumā Nr. 475 "Par valsts pētījumu programmu "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai""" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Izglītības un zinātnes inistrija (turpmāk – ministrija) ir izstrādājusi Ministru kabineta rīkojuma projektu "Grozījums Ministru kabineta 2021. gada 7. jūlija rīkojumā Nr.475 "Par valsts pētījumu programmu "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai""" (turpmāk – rīkojuma projekts) saskaņā ar Zinātniskās darbības likuma (turpmāk – likums): 13. panta otrās daļas 3. punktu, kas nosaka, ka Ministru kabinets apstiprina prioritāros zinātņu virzienus un valsts pētījumu programmas.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Apstiprināt valsts pētījumu programmas “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” (turpmāk – programma) papildu uzdevumu – "Latviešu literatūra un tās pētniecība valstiskās identitātes un iekļaujošas sabiedrības perspektīvā", kas nodrošinās iespēju īstenot pētniecības projektu trīs pētniecības virzienos: a) literatūras teorija un kultūras studijas; b) tekstoloģija un tehnoloģijas; c) literatūras izglītība un sabiedriskā zinātne.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Rīkojuma projekts ir nepieciešams, lai ministrijai atļautu īstenot programmas papildu uzdevumu, izsludinot sadarbībā ar Latvijas Zinātnes padomi programmas projektu pieteikumu (turpmāk – projekts) atklāto konkursu (turpmāk – konkurss), veikt projektu atlasi un noslēgt projektu īstenošanas līgumus, pamatojoties uz MK noteikumiem.
 Latviešu literatūras pētniecība iepriekš netika definēta kā viena no MK rīkojuma pētniecības uzdevumiem. Pēc projektu, kuri ir ieguvuši finansējumu konkursa rezultātā[1], kurā uzdevumi atbilda MK rīkojuma 6. punktā noteiktajiem apstiprināšanas, kā arī konkursa 2. kārtas izsludināšanas[2] (atkārtoti MK rīkojuma 6.5.1.apakšpunktā noteiktajam uzdevumam – “mūsdienu latviešu valodas attīstības un lietojuma izpēte”), ministrija ir konstatējusi programmas uzdevumiem paredzētā finansējuma pārpalikumu (no projektiem paredzētās maksimālās pieļaujamās summas) 415 025 euro apmērā. Pamatojoties uz minēto un ievērojot Zinātniskās darbības likuma 35. panta otro daļu, kas nosaka, ka valsts pētījumu programmu mērķus un uzdevumus nosaka attiecīgās nozaru ministrijas, konsultējoties ar Latvijas Zinātņu akadēmiju un Latvijas Zinātnes padomi. Ministrija vai citas nozaru ministrijas valsts pētījumu programmu projektu konkursa kārtībā var piešķirt valsts pētījumu programmu projektiem finansējumu no zinātnes finansēšanai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Kā arī to, ka valsts pētījumu programmu projektu konkursu organizē un īsteno Latvijas Zinātnes padome. – Ministrija, konsultējoties ar Latvijas Zinātnes padomi, Latvijas Zinātņu akadēmiju, kā arī pārrunājot ar Valsts izglītības satura centru, ir sagatavojusi programmas papildu uzdevuma – “Latviešu literatūra un tās pētniecība valstiskās identitātes un iekļaujošas sabiedrības perspektīvā” (turpmāk – papildu uzdevums) konceptuālo ietvaru (turpmāk – konceptuālais ietvars). Pamatojoties uz Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumu Nr. 560 “Valsts pētījumu programmu projektu īstenošanas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi) 4. punktā noteikto, ka ministrija sadarbībā ar programmas Stratēģiskās vadībai padomi (turpmāk – Padome) definē programmas uzdevumus un finansējumu, Padome atbilstoši tai MK noteikumos noteiktajai kompetencei izskatīja un apstiprināja programmas papildu uzdevuma konceptuālo ietvaru.

Programma kā valsts pasūtījums ir zinātnes politikas īstenošanas mehānisms, ar kura palīdzību tiek identificēti un pētīti Latvijas ilgtspējai un attīstībai nozīmīgākie jautājumi, kuru risināšanai ir nepieciešams fokusēt Latvijas zinātnisko institūciju darbu, un noteikti to risināšanai attiecīgi zinātniskās pētniecības uzdevumi. Ievērojot minēto, programma rada labvēlīgus apstākļus Latvijas ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai, tajā skaitā valsts drošībai un ekonomiskās izaugsmes stimulēšanai, sabiedrības attīstībai un kultūras mantojuma saglabāšanai nepieciešamo zināšanu bāzi un cilvēkkapitālu, kā arī sabiedrības informēšanai un iesaistei.


[1] Informācija par programmas konkursa rezultātiem publiski pieejama šeit: https://lzp.gov.lv/2021/12/14/zinami-valsts-petijumu-programmas-letonika-latviskas-un-eiropeiskas-sabiedribas-attistibai-projektu-konkursa-rezultati/

[2] Programmas konkursa 2. kārtas sludinājums publiski pieejams šeit: https://www.vestnesis.lv/op/2022/25.PD4
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Šobrīd programmas MK rīkojuma definētie uzdevumi neparedz valsts pasūtījumu latviešu literatūras un tās pētniecība valstiskās identitātes un iekļaujošas sabiedrības perspektīvā pētniecībai nav paredzēts citās valsts pētījumu programmās, kas vidējā termiņā būtiski ietekmēs kapacitātes un zināšanu attīstību šajā tematiskajā jomā. Tāpēc ir nepieciešams apstiprināt programmas papildu uzdevumu, lai atklāta projektu konkursa rezultātā finansētu pētniecības projektus atbilstoši definētā papildu uzdevumam tvērumam.
Risinājuma apraksts
Risinājums – ministrija varēs īstenot un finansēt valsts pētījumu programmas uzdevumu "Latviešu literatūra un tās pētniecība valstiskās identitātes un iekļaujošas sabiedrības perspektīvā". Papildu uzdevums ļaus īstenot pētījumus trīs pētniecības virzienos: a) literatūras teorija un kultūras studijas; b) tekstoloģija un tehnoloģijas; c) literatūras izglītība un sabiedriskā zinātne.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Ietekmes apraksts
Zinātniskajās institūcijās un augstskolās nodarbinātie; zinātnieki; studējošie un doktora zinātniskā grāda pretendenti, Latvijas izcelsmes pētnieki un studējošie diasporā, uzņēmēji, Latvijas Zinātnes padomes nodarbinātie, ārvalstu zinātniskie eksperti.
Juridiskās personas
Ietekmes apraksts
Zinātniskās institūcijas un augstskolas, Latvijas Zinātnes padome.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

-

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

Ietekmes apraksts
Rīkojuma projekts radīs pozitīvu ietekmi tautsaimniecībai, jo tās rezultātā tiks radītas tautsaimniecības stiprināšanai nozīmīgas zināšanas un cilvēkkapitāls.

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

-

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

-

2.2.5. uz konkurenci:

-

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Rīkojuma projekts radīs pozitīvu ietekmi tautsaimniecībai, jo tās rezultātā tiks radītas darbavietas (pētniekiem un studējošajiem), kā arī tautsaimniecības stiprināšanai nozīmīgas zināšanas un cilvēkkapitāls.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Rīkojuma (grozījumu) projektu plānots īstenot programmai jau piešķirtā finansējuma ietvaros.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Kultūras ministrija, Latvijas Zinātnes padome, Programmas Stratēģiskā padome, kuras sastāvā ir pārstāvji no: Eiropas Parlamenta, Valsts prezidenta kancelejas, Valsts kancelejas, Ārlietu ministrijas, Kultūras ministrijas Tieslietu ministrijas, NATO Stratēģiskās komunikācijas ekselences centra, SIA “Tilde”, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības un Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “SUSTENTO”, kā arī diasporas zinātnieki no Kristiana Albrehta universitātes Ķīlē (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) un Londonas Universitātes koledžas (University College London), Latvijas Zinātnes padomes un Latvijas Zinātņu akadēmijas.
Nevalstiskās organizācijas
Latvijas Jauno zinātnieku apvienība, Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “SUSTENTO”
Cits
Eiropas Parlaments, NATO Stratēģiskās komunikācijas ekselences centrs, SIA “Tilde”

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Izglītības un zinātnes ministrija
  • Latvijas Zinātnes padome
  • Programmas īstenošanas un uzraudzības komisija, zinātniskās institūcijas, augstskolas.

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Rīkojuma projekts radīs pozitīvu ietekmi tautsaimniecībai, jo tās rezultātā tiks radītas tautsaimniecības stiprināšanai nozīmīgas zināšanas un cilvēkkapitāls. Programmas ietvaros paredzēts radīt arī zinātniski pamatotas rekomendācijas rīcībpolitikas plānošanai un izvērtēšanai. Programma ir izstrādāta, ievērojot: Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021-2027 (turpmāk – NAP) 2021-2027 rīcības virziena “Zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai” 140. un 409. uzdevumu

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Rīkojuma projekts radīs pozitīvu ietekmi tautsaimniecībai, jo tās rezultātā tiks radītas tautsaimniecības stiprināšanai nozīmīgas zināšanas un cilvēkkapitāls. Programmas ietvaros paredzēts radīt arī zinātniski pamatotas rekomendācijas rīcībpolitikas plānošanai un izvērtēšanai.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Rīkojuma projekts radīs pozitīvu ietekmi uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību, jo tās rezultātā tiks radītas šo jomu stiprināšanai nozīmīgas zināšanas un cilvēkkapitāls. Programmas ietvaros paredzēts īstenot arī sabiedrības līdzdalības un zinātnes komunikācijas iniciatīvas, tostarp sabiedriskās zinātnes iniciatīvas, kā arī radīt zināšanas uz demokrātiskām vērtībām balstītas pilsoniskās sabiedrības stiprināšanai. Programmas ietvaros paredzēts radīt arī zinātniski pamatotas rekomendācijas rīcībpolitikas plānošanai un izvērtēšanai saistītajās jomās.

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Programmas konkursa ietvaros plānots piesaistīts pētniekus un studējošos no diasporas.

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi