Anotācija (ex-ante)

23-TA-2639: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par akciju sabiedrībai "Attīstības finanšu institūcija Altum" piešķirtā finansējuma izmantošanu" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 24. un 25. pantu un Ministru kabineta 2021. gada 17. februāra rīkojuma Nr. 96 "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" 1.4. apakšpunktu akciju sabiedrībai "Attīstības finanšu institūcija Altum" (turpmāk – sabiedrība Altum) ir piešķirts finansējums, kas nepārsniedz 7 000 000 euro, lauksaimniecības, zivsaimniecības un lauku attīstības garantiju programmas īstenošanai, nozares uzņēmumiem dodot iespēju aizņemties finanšu līdzekļus kredītiestādēs. Tā kā par minētā finansējuma piešķiršanu lēma Ministru kabinets un tā piešķiršana tika saskaņota ar Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju, tad par minētā finansējuma novirzīšanu citam mērķim arī nepieciešams Ministru kabineta lēmums un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas saskaņojums.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Finansējumu 5 787 948 euro apmērā, kas piešķirts sabiedrībai Altum saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 24. un 25. pantu un Ministru kabineta 2021. gada 17. februāra rīkojuma Nr. 96 "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" 1.4. apakšpunktu, novirzīt valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Pašlaik valsts atbalsta programmai apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē nav nodrošināts publiskais finansējums, un sabiedrībai Altum ir jāpiesaista aizņemtie resursi pēc tirgus nosacījumiem atbilstoši Ministru kabineta 2019. gada 3. decembra noteikumiem Nr. 582 "Kārtība, kādā īsteno valsts atbalsta programmu par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē"" (turpmāk – noteikumi Nr. 582).
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Pašlaik lauksaimniecības nozarē ir izveidojusies kritiska situācija saistībā ar vairāku apstākļu kopumu (ražošanai svarīgo resursu un izejvielu cenu ievērojamu kāpumu vienlaikus ar produktu – piena, liellopu gaļas un graudaugu – iepirkuma cenu samazināšanos, 2023. gada pavasara sausuma un salnu ietekmē novērojamo ražas samazinājumu, 2023. gada 7. augusta vētrā cietušām lauksaimniecības ēkām un būvēm, kā arī izpostītām lauksaimniecības stādījumu un sējumu platībām), kas apdraud lauksaimniecības produktu ražošanas nozares uzņēmumu ekonomisko dzīvotspēju un turpmāku pastāvēšanu.
Tādēļ nepieciešams nodrošināt publisko finansējumu valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē, sagatavojot Ministru kabineta rīkojuma projektu par sabiedrībai Altum piešķirtā finansējuma izmantošanu.
Risinājuma apraksts
Atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 25. pantam un saskaņā ar Ministru kabineta 2021. gada 17. februāra rīkojuma Nr. 96 "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 96) 1.4. apakšpunktu lauksaimniecības, zivsaimniecības un lauku attīstības garantiju programmas īstenošanai, nodrošinot nozares uzņēmumiem finanšu līdzekļu aizņemšanās iespējas kredītiestādēs, tika piešķirts finansējums, kas nepārsniedz 7 000 000 euro.
Attiecīgi 2021. gada 2. jūlijā stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta 2019. gada 8. janvāra noteikumos Nr. 9 "Lauksaimniecības, zivsaimniecības un lauku attīstības garantiju programmas noteikumi" (turpmāk – noteikumi Nr. 9), kuru 4.3. apakšpunktā noteikts, ka sabiedrībai Altum pieejamo garantiju programmas finansējumu veido finansējums ne vairāk kā  7 000 000 euro apmērā no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".
Atbilstoši sabiedrības Altum īstenotajam garantiju programmas darbības novērtējumam saskaņā ar Attīstības finanšu institūcijas likuma 12. panta trešās daļas prasībām, t.i., "Finanšu institūcija pirms programmas apstiprināšanas Ministru kabinetā novērtē programmas ietekmi, riskus un sagaidāmos zaudējumus, finansiālos rezultātus un programmas īstenošanas izmaksas", no 7 000 000 euro kā publiskie resursi sabiedrības Altum rezerves kapitāla palielināšanai novirzīti 5 787 948 euro.
Atlikušais finansējums 1 212 052 euro ir ilgtermiņa saistības pret Zemkopības ministriju, tam netiek piemēroti procentu un nekādi citi maksājumi, un to gala atmaksas termiņš ir 2032. gada 31. decembris.
Ievērojot minēto, no kopējā sabiedrībai Altum pieejamā garantiju programmas 7 000 000 euro lielā finansējuma, 5 787 948 euro ir novirzīti sabiedrības Altum rezerves kapitāla palielināšanai, tātad izlietoti kā ieguldījums. Attiecīgi finansējumu 5 787 948 euro apmērā plānots novirzīt valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē.
Savukārt atlikušajam finansējumam 1 212 052 euro, kas ir ilgtermiņa saistības pret Zemkopības ministriju, netiek piemēroti procentu un nekādi citi maksājumi, un to gala atmaksas termiņš ir 2032. gada 31. decembris, un Zemkopības ministrija, ievērojot Ministru kabineta 2018. gada 17. jūlija noteikumu Nr. 421 "Kārtība, kādā veic gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas izmaiņas" 53. punktā noteikto, pieprasīs, lai sabiedrība Altum to atmaksā Zemkopības ministrijai.
Zemkopības ministrija ir uzraudzījusi līdzšinējo situāciju saistībā ar 2021. gadā sabiedrībai Altum piešķirtā finansējuma 7 000 000 euro apmērā izmantošanu atbilstoši tam paredzētajam mērķim. Zemkopības ministrija ar sabiedrību Altum 2021. gada 20. oktobrī noslēdza līgumu Nr. 2021/104 par lauksaimniecības, zivsaimniecības un lauku attīstības garantiju programmas īstenošanu, kas nosaka Ministru kabineta 2019. gada 8. janvāra noteikumu Nr. 9 "Lauksaimniecības, zivsaimniecības un lauku attīstības garantiju programmas noteikumi" 4.3. apakšpunktā noteiktā valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" finansējuma 7 000 000 euro izmantošanas, uzskaites un pārskatu iesniegšanas kārtību. Atbilstoši minētajam līgumam sabiedrībai Altum līdz kārtējā kalendārā gada 30. aprīlim ir jāiesniedz Zemkopības ministrijā pārskats par izlietoto finansējumu programmas īstenošanai un par garantiju programmā izsniegto un spēkā esošo garantiju apmēru un programmas ieņēmumiem un izdevumiem.
Līdz šim brīdim sabiedrība Altum nav piešķīrusi garantijas no MK noteikumos Nr. 9 4.3. apakšpunktā noteiktā pieejamā finansējuma 7 000 000 euro. Garantiju programmai 7 000 000 euro tika atvēlēti, lai lauksaimniekiem dotu iespēju pārvarēt Covid-19 radīto negatīvo ietekmi uz to darbību. Covid-19 ietekme 2021. gadā uz lauksaimniekiem bija mazāka, nekā prognozēts, tādēļ ka kredītiestādes lauksaimniekus kreditēja bez sabiedrības Altum papildu garantijām. Līdzīga situācija bija arī pārējās sabiedrības Altum īstenotajās Covid-19 programmās, kurās ievērojami lielāks pieprasījums bija pēc Altum tiešajiem aizdevumiem un daudz mazāks – pēc garantijām.
Ievērojot minēto, ir jānodrošina publiskais finansējums valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē.
Tā kā MK noteikumu Nr. 9 4.3. apakšpunktā noteiktais pieejamais finansējums 7 000 000 euro garantiju programmas īstenošanai nav izmantots, ir jāmaina minētā finansējuma izmantošanas mērķis, finansējumu 5 787 948 euro novirzot valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē. Atlikušo finansējumu 1 212 052 euro Zemkopības ministrija, ievērojot Ministru kabineta 2018. gada 17. jūlija noteikumu Nr. 421 "Kārtība, kādā veic gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas izmaiņas" 53. punktā noteikto, pieprasīs sabiedrībai Altum atmaksāt Zemkopības ministrijai.
Tādēļ nepieciešams izdarīt grozījumus noteikumos Nr. 582, lai nodrošinātu publisko finansējumu valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Ietekmes apraksts
Rīkojuma projekts ietekmēs saimnieciskās darbības veicējus, kam nepieciešami apgrozāmie līdzekļi.
Juridiskās personas
Ietekmes apraksts
Rīkojuma projekts ietekmēs saimnieciskās darbības veicējus, kam nepieciešami apgrozāmie līdzekļi.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Rīkojuma projekts ietekmēs saimnieciskās darbības veicējus, kam nepieciešami apgrozāmie līdzekļi.

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
Rīkojuma projekts ietekmēs saimnieciskās darbības veicējus, tostarp mazos un vidējos uzņēmējus, kam nepieciešami apgrozāmie līdzekļi.

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Finanšu līdzekļi 5 787 948 euro apmērā tiks nodrošināti akciju sabiedrībai Altum saskaņā ar Ministru kabineta lēmumu, atbalstot saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 24. un 25. pantu un Ministru kabineta 2021. gada 17. februāra rīkojuma Nr. 96 "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" 1.4. apakšpunktu akciju sabiedrībai "Attīstības finanšu institūcija Altum" piešķirtā finansējuma 5 787 948 euro apmērā novirzīšanu valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē.

Atbalsta pasākumu īstenošana tiks nodrošināta ar Noteikumos Nr. 582 noteikto kārtību, kuros jāparedz publiskais finansējums 5 787 948 euro valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē.

Rīkojuma projektam nav ietekmes uz valsts budžetu, ņemot vērā, ka minētais finansējums jau ir ieskaitīts akciju sabiedrības "Attīstības finanšu institūcija Altum" budžetā.

Atbalsta pasākuma īstenošanai saskaņā ar Noteikumos Nr.582 noteikto kārtību 2023.gadā izsniedzamo aizdevumu apmērs provizoriski plānots 787 948 euro, 2024.gadā 5 000 000 euro.

Ietekme uz vispārējās valdības budžeta bilanci radīsies atbalsta pasākuma īstenošanas laikā un nepārsniegs atbalsta pasākumiem piešķirto valsts budžeta finansējumu. Precīzs novērtējums par atbalsta pasākumu ietekmi uz vispārējās valdības budžeta bilanci tiks iestrādāts programmas novērtējumā.
 

4.1.1. Grozījumi Ministru kabineta 2019. gada 8. janvāra noteikumos Nr. 9 "Lauksaimniecības, zivsaimniecības un lauku attīstības garantiju programmas noteikumi"

Pamatojums un apraksts
No noteikumiem Nr. 9 ir jāsvītro 4.3.apakšpunkts, kurā noteikts, ka sabiedrībai Altum pieejamo garantiju programmas finansējumu veido finansējums ne vairāk kā 7 000 000 euro apmērā no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".
Atbildīgā institūcija
Zemkopības ministrija

4.1.2. Grozījumi Ministru kabineta 2019. gada 3. decembra noteikumos Nr. 582 "Kārtība, kādā īsteno valsts atbalsta programmu par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē"

Pamatojums un apraksts
Noteikumos Nr. 582 ir jāparedz publiskais finansējums 5 787 948 euro valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē.
Atbildīgā institūcija
Zemkopības ministrija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.4. Cita informācija

Lai pēc iespējas ātrāk nodrošinātu publisko finansējumu valsts atbalsta programmai par aizdevumu piešķiršanu apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecības, mežsaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozarē un atbalsta pretendentiem pēc iespējas ātrāk būtu pieejams aizdevums apgrozāmajiem līdzekļiem, netiek organizēts sabiedrības līdzdalības process. Rīkojuma projekts ir labvēlīgs atbalsta pretendentiem, jo viņiem drīzumā būs iespēja saņemt aizdevumu apgrozāmajiem līdzekļiem.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • "Attīstības finanšu institūcija Altum" AS

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi