23-TA-2240: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtība" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība
1.1. Pamatojums
Izstrādes pamatojums
Tiesību akts / Ministru Prezidenta rezolūcija
Apraksts
Bērnu tiesību aizsardzības likuma 26.panta sestā daļa
1.2. Mērķis
Mērķa apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekta "Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtība" mērķis ir noteikt Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtību, tai skaitā Latvijas Goda ģimenes apliecības (turpmāk – apliecība) piešķiršanas, izsniegšanas, izmantošanas, anulēšanas gadījumus un kārtību, kā arī ierobežojumus apliecības saņemšanai (turpmāk - MK noteikumu projekts).
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Pašreizējā situācija
Šobrīd spēkā esošo Ministru kabineta 2021.gada 1.jūnija noteikumu Nr.352 "Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtība" (turpmāk – MK noteikumi nr.352 ) vairākas normas ir aktualizējamas un pilnveidojamas. Ņemot vērā to, ka nepieciešamo grozījumu apjoms pārsniedz vairāk nekā pusi no spēkā esošo MK noteikumu nr.352 tiesību normu apjoma, pamatojoties uz 2009.gada 3.februāra Ministru kabineta noteikumu Nr.108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi”140.punktā noteikto, ir izstrādāts jauns MK noteikumu projekts par Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtību.
Vienlaikus šis MK noteikumu projekts ir saistīts ar Ministru kabineta noteikumu projektu ""Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēmas noteikumi" (23-TA-1840), kurā paredzēts noteikt informācijas sistēmas pārzini, informācijas sistēmā iekļaujamās informācijas apjomu un kārtību, kādā informāciju apstrādā informācijas sistēmā, kā arī nosacījumus piekļuves nodrošināšanai valsts informācijas sistēmā iekļautajai informācijai.
Līdz ar šo MK Noteikumu projekta stāšanos spēkā MK noteikumi nr.352 zaudēs spēku.
Vienlaikus šis MK noteikumu projekts ir saistīts ar Ministru kabineta noteikumu projektu ""Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēmas noteikumi" (23-TA-1840), kurā paredzēts noteikt informācijas sistēmas pārzini, informācijas sistēmā iekļaujamās informācijas apjomu un kārtību, kādā informāciju apstrādā informācijas sistēmā, kā arī nosacījumus piekļuves nodrošināšanai valsts informācijas sistēmā iekļautajai informācijai.
Līdz ar šo MK Noteikumu projekta stāšanos spēkā MK noteikumi nr.352 zaudēs spēku.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Skat. sadaļu "Pašreizējā situācija".
Risinājuma apraksts
Salīdzinot MK noteikumu nr.352 regulējumu, MK noteikumu projekts paredz šādas būtiskākās izmaiņas:
- Lēmums par apliecības piešķiršanu vai atteikumu
Tiek paredzēts, ka lēmumu par apliecības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt Sabiedrības integrācijas fonds pieņem tajā pašā dienā, kad persona ir iesniegusi iesniegumu vai, ja nepieciešama papildu informācijas pieprasīšana, - 10 darbdienu laikā. Tādējādi šo laiku ievērojami samazinot.
Patlaban Sabiedrības integrācijas fonds lēmumu par apliecības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt pieņem 14 dienu laikā no personas iesnieguma saņemšanas dienas.
- Apliecības plastikāta kartes formātā izgatavošana un nosūtīšana
Tiek samazināts laiks, kādā tiek izgatavota un nosūtīta apliecība plastikāta kartes formātā. Proti, gadījumā, ja persona ir izteikusi vēlmi saņemt apliecību plastikāta kartes formātā, tad turpmāk paredzēts, ka Sabiedrības integrācijas fonds piecu darbdienu laikā no lēmuma pieņemšanas, nodrošinās apliecības plastikāta kartes formātā izgatavošanu un nosūtīšanu personai vai informēšanu par tās saņemšanas iespējām.
Patlaban Sabiedrības integrācijas fonds apliecību plastikāta kartes formātā izgatavo un nosūta 10 darbdienu laikā (MK noteikumu nr.352 21.punkts).
- Apliecības termiņš
Tiek mainīts termiņš uz kādu apliecība tiek izsniegta. Proti,paredzēts, ka turpmāk Sabiedrības integrācijas fonds apliecību izsniedz:
- uz pieciem gadiem - personai, kuras aprūpē vai tās ģimenē ir šo MK noteikumu projekta 6. punktā minētie trīs vai vairāk bērni vai pilngadīgās personas, kas nav sasniegušas 24 gadu vecumu;
- līdz 23 gadu vecuma sasniegšanai – bērnam un pilngadīgai personai, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu.
Patlaban saskaņā ar MK noteikumos nr. 352 noteikto Sabiedrības integrācijas fonds apliecību izsniedz uz vienu vai trīs gadiem (atkarībā no personas aprūpē vai tās ģimenē esošo bērnu un pilngadīgo personu vecuma; uz bērnam noteikto invaliditātes termiņu vai uz pilngadīgai personai noteikto I vai II invaliditātes grupas invaliditātes termiņu (šo noteikumu 23., 23.1 un 23.2 punkts).
Vienlaikus MK noteikumā paredzēts, ka Sabiedrības integrācijas fonds ne retāk kā reizi gadā izgūst datus tiešsaistē no attiecīgajām informācijas sistēmām (no Fizisko personu reģistra, Valsts izglītības informācijas sistēmas, Invaliditātes informatīvās sistēmas, Uzturlīdzekļu garantiju fonda iesniedzēju un parādnieku reģistra, Aizsardzības ministrijas izveidotās un uzturētās valsts informācijas sistēmas, kurā veic valsts aizsardzības dienestam pakļauto pilsoņu, pilsoņu, kuri brīvprātīgi pieteikušies valsts aizsardzības dienestam, un valsts aizsardzības dienestā iesaukto pilsoņu reģistrāciju un uzskaiti, sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas lietojumprogrammas SOPA), lai pārbaudītu personas sniegto ziņu aktualitāti un apliecības saņēmēju atbilstību šo noteikumu minētajiem kritērijiem,
Vienlaikus MK noteikumu projektā ir iekļauts noslēguma jautājums, kas nosaka, ka apliecība, kas izsniegta līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, ir derīga līdz apliecībā norādītā derīguma termiņa beigām.
- Mērķgrupas paplašināšana
Saskaņā ar grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas stājās spēkā 2023.gada 16.maijā (26.panta sestā daļa) ir noteikts,ka Ministru kabinets var noteikt papildu mērķgrupas, kurām atbalstu sniedz atbilstoši valsts atbalsta programmai "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma".
Ar grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā (12.panta septītā daļa) ir paredzēts, ka, ja persona, kura atradās ārpusģimenes aprūpē līdz pilngadības sasniegšanai, ir paudusi tādu vēlmi un aizbildnis, audžuģimene vai specializētā audžuģimene tam ir piekritusi, tad šī persona, pamatojoties uz pašvaldības sociālā dienesta izvērtējumu, pēc pilngadības var uzturēties pie tā paša vai cita ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniedzēja līdz 21 gada vecuma sasniegšanai vai, ja mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē vai studē augstākajā izglītības iestādē, tostarp koledžā, — līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai (šī norma stāsies spēkā 2024.gada 1. janvārī). Vienlaikus plānots, ka pieņemot lēmumu par atbalsta piešķiršanu, pārtraukšanu vai izbeigšanu, pašvaldības sociālajam dienestam būs jāizdara atzīmi pašvaldības sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas lietojumprogrammā SOPA, norādot atbalsta piešķiršanas, pārtraukšanas vai izbeigšanas datumu; piešķirto atbalsta pakalpojumu veidus un skaitu; atbalsta pakalpojumu pārtraukšanas vai izbeigšanas iemeslu.
2023.gada 5.aprīlī Saeima pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, kas nosaka, ka Valsts aizsardzības dienestam ir pakļauti pilsoņi — vīrieši — viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Pilsonis, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību), ir pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas. Ja pilsonis pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību) un nav absolvējis izglītības iestādi līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, viņš ir pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas.
Izmantojot likumdevēja piešķirto rīcības brīvību MK noteikumu projektā papildus esošajai kārtībai, kas ir noteikta MK not. nr.352, ir paplašināts to personu loks, kuras ir tiesīgas saņemt apliecību.
Proti, ņemot vērā augstāk minēto, ir paredzēts, noteikt, ka turpmāk Sabiedrības integrācijas fonds pieņem lēmumu par apliecības piešķiršanu, pamatojoties uz personas iesniegumu, arī tajos gadījumos, ja personas aprūpē vai tās ģimenē ir trīs bērni vai vairāk bērnu un pilngadīgas personas, kas nav sasniegušas 21 gada vecumu vai, ja tās iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību, - 24 gadu vecumu, un kuras, pamatojoties uz pašvaldības sociālā dienesta izvērtējumu uzturas pie aizbildņa, audžuģimenē vai specializētajā audžuģimenē.
Vienlaikus MK noteikumu projektā ir iekļauts noslēguma jautājums, kas nosaka, ka minētais regulējums attiecībā uz šo mērķgrupu stājas spēkā 2024.gada 1.janvārī.
Tāpat ir paredzēts noteikt, ka Sabiedrības integrācijas fonds apliecību piešķir arī tajos gadījumos, ja ģimenē ir pilngadīga persona, kas nav sasniegusi 24 gada vecumu un pilda valsts aizsardzības militāro dienestu, kas ilgst 11 mēnešus, Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Latvijas Republikas Zemessardzes vienībā, vai pilda alternatīvo dienestu, kas ilgst 11 mēnešus, Aizsardzības ministrijas padotībā esošajās iestādēs (Valsts aizsardzības dienesta likuma 3.panta “Veids, kādā pilda valsts aizsardzības militāro dienestu” pirmās daļas 1.punkts un otrā daļa).
Pilngadību sasniegušajām personām šajos gadījumos pastāv objektīvi iemesli, kādēļ nav iespējams iegūt izglītību un šajā periodā izglītības ieguve tiek aizstāta ar valsts aizsardzības militāro dienestu.
- Iesnieguma iesniegšana un iesniegumā iekļaujamā informācija
MK noteikumu projekts paredz saglabāt līdzšinējo kārtību, kas nosaka, ka persona iesniegumu var iesniegt elektroniski tīmekļvietnē “www.godagimene.lv” identifikācijai izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras pārziņā esošo valsts informācijas sistēmu savietotāju, ar kura palīdzību attālināti elektroniskā veidā identificē fizisko personu, kura pieprasa vai saņem pakalpojumu, kā arī iesniedzot iesniegumu personīgi Sabiedrības integrācijas fondā.
Vienlaikus ir paredzēts, ka persona iesniegumu elektroniski varēs iesniegt arī, izmantojot mobilo aplikāciju “Goda ģimene”, bet turpmāk nav paredzēts, ka to var izdarīt elektroniski vienotajā valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv.
Vienlaikus ir precizēta iesniegumā iekļaujamā informācija, nosakot, ka persona, kura vēlas saņemt apliecību, Sabiedrības integrācijas fondā iesniedz iesniegumu par apliecības piešķiršanu un norāda šādas ziņas (proti, tikai tādas ziņas, kuras nav izgūstamas no attiecīgajām informācijas sistēmām):
- tālruņa numurs, elektroniskā pasta adrese vai informācija, ka personai ir aktivizēta oficiālā elektroniskā adrese, saziņai, kā arī lēmuma par apliecības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt un apliecības digitālā formātā saņemšanai;
-vēlmi saņemt apliecību plastikāta kartes formātā, un veidu kādā persona vēlas to saņemt, - Sabiedrības integrācijas fondā vai klātienē vai pa pastu;
-pasta adrese lēmuma par apliecības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt un plastikāta kartes saņemšanai (ja attiecināms);
- personas, kurām nepieciešama atsevišķas apliecības izgatavošana;
- atzīmi par to, kuras personu vārdu (vārdus) un uzvārdu norādīt uz apliecības;
- atzīmi par bērna ar invaliditāti vai pilngadīgas personas, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ar I un II grupas invaliditāti.
- Tiek precizēti Sabiedrības integrācijas fonda uzdevumi Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas ietvaros, nosakot, ka Sabiedrības integrācijas fonds informāciju par pakalpojumiem un atvieglojumiem mērķgrupām, kā arī par programmas dalībniekiem, publicē ne tikai tīmekļvietnē www.godagimen.lv, bet arī - mobilajā lietotnē "Goda ģimene".
Patlaban MK noteikumu nr. 352 3.8.apakšpunktā ir noteikts, ka Sabiedrības integrācijas fonda uzdevums ir nodrošināt Informācijas uzkrāšanas un analīzes sistēmas darbību, lai veiktu informācijas uzskaiti un analīzi par personas datiem, personu iesniegumiem, izsniegtajām un anulētajām apliecībām. Informācijas uzkrāšanas un analīzes sistēmā iekļautos personas datus Sabiedrības integrācijas fonds glabā no iesnieguma saņemšanas dienas vai līdz apliecības derīguma termiņa beigām, bet ne ilgāk kā divus gadus.
Informācijas sistēmas pārzini, informācijas sistēmā iekļaujamās informācijas apjomu un kārtību, kādā informāciju apstrādā informācijas sistēmā, kā arī nosacījumus piekļuves nodrošināšanai valsts informācijas sistēmā iekļautajai informācijai ir paredzēts noteikt Ministru kabineta noteikumu projektā "Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēmas noteikumi" (23-TA-1840).
Tādējādi, lai nedublētu normas, kas nosaka šīs valsts informācijas sistēmas pārzini, kā arī sistēmā iekļauto datu glabāšanas termiņus, tad attiecīgi MK noteikumu projektā šīs normas (MK noteikumu nr. 352 3.8.apakšpunkts) nav iekļautas.
- Tiek noteikts, ka tajos gadījumos, ja vecākiem, kuriem Sabiedrības integrācijas fonds ir izsniedzis apliecību, ir atņemtas vai pārtrauktas aizgādības tiesības vai vecāki, kuriem ir izsniegta apliecība, ir miruši vai pazuduši, likumā noteiktajā kārtībā atzīti par mirušiem vai tie ilgstošas slimības dēļ nespēj realizēt aizgādību, bērnam un šo noteikumu 6.1.1.1. un 6.1.1.3. apakšpunktā minētajai personai ir tiesības turpināt izmantot izsniegto apliecību un šajos noteikumos noteiktajā kārtībā saņemt jaunu, ja izsniegtajai apliecībai ir beidzies derīguma termiņš. Minētajā gadījumā tiesības saņemt apliecību ir arī aizbildnim, audžuģimenei un specializētajai audžuģimenei, kuras aprūpē vai kuras ģimenē atrodas trīs vai vairāk vienas ģimenes bērni, vai šo noteikumu 6.1.1.1. un 6.1.1.3. apakšpunktā minētās personas.
Labklājības ministrijā tika saņemta Latvijas Republikas tiesībsarga biroja (turpmāk – Tiesībsargs) vēstule, kurā norādīts, ka Tiesībsargs ir izskatījis iesniegumu par situāciju, kad pilngadību sasniegušais bērns no daudzbērnu ģimenes, zaudējot abus vecākus, zaudē arī iespēju saņemt valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" paredzētos atvieglojumus. Proti, daudzbērnu ģimene, kurā ir divi nepilngadīgi bērni un viens bērns, kurš ir sasniedzis pilngadību (19 gadi), ir zaudējuši abus vecākus, jo 2021. gada decembrī mirusi viņu māte. Tēvs miris pirms vairākiem gadiem. Nepilngadīgajiem diviem bērniem nodibināta aizbildnība un par viņu aizbildni iecelta vecmāmiņa. Savukārt tam bērnam, kurš ir sasniedzis pilngadību (vecākajam no trīs bērniem) un kurš arī dzīvo pie vecmāmiņas aizbildnības nodibināšanai un aizbildņa iecelšanai vairs nepastāv tiesisks pamats. Ģimene, līdz bērnu mātes nāves brīdim, ir bijusi valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" dalībniece, bet no pašu personu rīcības neatkarīgu apstākļu dēļ (vecāka nāve), ir tikusi zaudēta iespēja saņemt apliecību un izmantot atvieglojumus, ko ģimene saņēma iepriekš tādā veidā nostādot šādas ģimenes nevienlīdzīgā situācijā ar ģimenēm, kuras var turpināt izmantot apliecību, jo tām nav iestājušies no ģimenes (vecāku/aizbildņu/audžuģimenes) rīcības neatkarīgi apstākļi, kas būtu par iemeslu anulēt piešķirto apliecību vai atteikt piešķirt jaunu apliecību.
Minētais papildinājums izdarīts, lai novērstu nevienlīdzīgu situāciju un pilnveidotu tiesisko regulējumu, paredzot tiesības daudzbērnu ģimenes bērniem un pilngadību sasniegušajām personām turpināt izmantot izsniegto apliecību un saņemt jaunu, ja izsniegtajai apliecībai ir beidzies derīguma termiņš.
- Informācijas iegūšana un apmaiņa
Lai optimizētu un efektivizētu Sabiedrības integrācijas fonda darbu, tiks izmantoti automatizēti procesi un funkcijas informācijas iegūšanai un apmaiņai ar iesaistītajām pusēm, lai nodrošinātu attiecīgo apliecības piešķiršanas procesu.
Proti, MK noteikumu projekts paredz noteikt, ka pēc iesnieguma saņemšanas Sabiedrības integrācijas fonds automatizētā režīmā, izmantojot informācijas sistēmu sasaistes līdzekļus, pārliecinās par personas atbilstību apliecības piešķiršanas kritērijiem, pārbaudot iesniegumā norādīto informāciju un personas statusu, no Fizisko personu reģistra, Valsts izglītības informācijas sistēmas, Invaliditātes informatīvās sistēmas, Uzturlīdzekļu garantiju fonda iesniedzēju un parādnieku reģistra, Aizsardzības ministrijas izveidotās un uzturētās valsts informācijas sistēmas, kurā veic valsts aizsardzības dienestam pakļauto pilsoņu, pilsoņu, kuri brīvprātīgi pieteikušies valsts aizsardzības dienestam, un valsts aizsardzības dienestā iesaukto pilsoņu reģistrāciju un uzskaiti, sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas lietojumprogrammas SOPA.
MK noteikumu projektā ir iekļauts noslēguma jautājums, kas nosaka, ka informācijas izgūšanu, izmantojot informācijas sistēmas sasaistes līdzekļus, nodrošina no brīža, kad ir izveidots attiecīgs tehniskais risinājums. Līdz tehniskā risinājuma izveidei, Sabiedrības integrācijas fonds minēto informāciju pieprasa no Aizsardzības ministrijas un atbildīgās pašvaldības sociālā dienesta un informācijas ievadi informācijas sistēmā veic manuāli.
- Vienlaikus tiek noteikts, ka līdz ar jauno MK noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē MK noteikumi nr.352.
- Lēmums par apliecības piešķiršanu vai atteikumu
Tiek paredzēts, ka lēmumu par apliecības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt Sabiedrības integrācijas fonds pieņem tajā pašā dienā, kad persona ir iesniegusi iesniegumu vai, ja nepieciešama papildu informācijas pieprasīšana, - 10 darbdienu laikā. Tādējādi šo laiku ievērojami samazinot.
Patlaban Sabiedrības integrācijas fonds lēmumu par apliecības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt pieņem 14 dienu laikā no personas iesnieguma saņemšanas dienas.
- Apliecības plastikāta kartes formātā izgatavošana un nosūtīšana
Tiek samazināts laiks, kādā tiek izgatavota un nosūtīta apliecība plastikāta kartes formātā. Proti, gadījumā, ja persona ir izteikusi vēlmi saņemt apliecību plastikāta kartes formātā, tad turpmāk paredzēts, ka Sabiedrības integrācijas fonds piecu darbdienu laikā no lēmuma pieņemšanas, nodrošinās apliecības plastikāta kartes formātā izgatavošanu un nosūtīšanu personai vai informēšanu par tās saņemšanas iespējām.
Patlaban Sabiedrības integrācijas fonds apliecību plastikāta kartes formātā izgatavo un nosūta 10 darbdienu laikā (MK noteikumu nr.352 21.punkts).
- Apliecības termiņš
Tiek mainīts termiņš uz kādu apliecība tiek izsniegta. Proti,paredzēts, ka turpmāk Sabiedrības integrācijas fonds apliecību izsniedz:
- uz pieciem gadiem - personai, kuras aprūpē vai tās ģimenē ir šo MK noteikumu projekta 6. punktā minētie trīs vai vairāk bērni vai pilngadīgās personas, kas nav sasniegušas 24 gadu vecumu;
- līdz 23 gadu vecuma sasniegšanai – bērnam un pilngadīgai personai, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu.
Patlaban saskaņā ar MK noteikumos nr. 352 noteikto Sabiedrības integrācijas fonds apliecību izsniedz uz vienu vai trīs gadiem (atkarībā no personas aprūpē vai tās ģimenē esošo bērnu un pilngadīgo personu vecuma; uz bērnam noteikto invaliditātes termiņu vai uz pilngadīgai personai noteikto I vai II invaliditātes grupas invaliditātes termiņu (šo noteikumu 23., 23.1 un 23.2 punkts).
Vienlaikus MK noteikumā paredzēts, ka Sabiedrības integrācijas fonds ne retāk kā reizi gadā izgūst datus tiešsaistē no attiecīgajām informācijas sistēmām (no Fizisko personu reģistra, Valsts izglītības informācijas sistēmas, Invaliditātes informatīvās sistēmas, Uzturlīdzekļu garantiju fonda iesniedzēju un parādnieku reģistra, Aizsardzības ministrijas izveidotās un uzturētās valsts informācijas sistēmas, kurā veic valsts aizsardzības dienestam pakļauto pilsoņu, pilsoņu, kuri brīvprātīgi pieteikušies valsts aizsardzības dienestam, un valsts aizsardzības dienestā iesaukto pilsoņu reģistrāciju un uzskaiti, sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas lietojumprogrammas SOPA), lai pārbaudītu personas sniegto ziņu aktualitāti un apliecības saņēmēju atbilstību šo noteikumu minētajiem kritērijiem,
Vienlaikus MK noteikumu projektā ir iekļauts noslēguma jautājums, kas nosaka, ka apliecība, kas izsniegta līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, ir derīga līdz apliecībā norādītā derīguma termiņa beigām.
- Mērķgrupas paplašināšana
Saskaņā ar grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas stājās spēkā 2023.gada 16.maijā (26.panta sestā daļa) ir noteikts,ka Ministru kabinets var noteikt papildu mērķgrupas, kurām atbalstu sniedz atbilstoši valsts atbalsta programmai "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma".
Ar grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā (12.panta septītā daļa) ir paredzēts, ka, ja persona, kura atradās ārpusģimenes aprūpē līdz pilngadības sasniegšanai, ir paudusi tādu vēlmi un aizbildnis, audžuģimene vai specializētā audžuģimene tam ir piekritusi, tad šī persona, pamatojoties uz pašvaldības sociālā dienesta izvērtējumu, pēc pilngadības var uzturēties pie tā paša vai cita ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniedzēja līdz 21 gada vecuma sasniegšanai vai, ja mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē vai studē augstākajā izglītības iestādē, tostarp koledžā, — līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai (šī norma stāsies spēkā 2024.gada 1. janvārī). Vienlaikus plānots, ka pieņemot lēmumu par atbalsta piešķiršanu, pārtraukšanu vai izbeigšanu, pašvaldības sociālajam dienestam būs jāizdara atzīmi pašvaldības sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas lietojumprogrammā SOPA, norādot atbalsta piešķiršanas, pārtraukšanas vai izbeigšanas datumu; piešķirto atbalsta pakalpojumu veidus un skaitu; atbalsta pakalpojumu pārtraukšanas vai izbeigšanas iemeslu.
2023.gada 5.aprīlī Saeima pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, kas nosaka, ka Valsts aizsardzības dienestam ir pakļauti pilsoņi — vīrieši — viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Pilsonis, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību), ir pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas. Ja pilsonis pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību) un nav absolvējis izglītības iestādi līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, viņš ir pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas.
Izmantojot likumdevēja piešķirto rīcības brīvību MK noteikumu projektā papildus esošajai kārtībai, kas ir noteikta MK not. nr.352, ir paplašināts to personu loks, kuras ir tiesīgas saņemt apliecību.
Proti, ņemot vērā augstāk minēto, ir paredzēts, noteikt, ka turpmāk Sabiedrības integrācijas fonds pieņem lēmumu par apliecības piešķiršanu, pamatojoties uz personas iesniegumu, arī tajos gadījumos, ja personas aprūpē vai tās ģimenē ir trīs bērni vai vairāk bērnu un pilngadīgas personas, kas nav sasniegušas 21 gada vecumu vai, ja tās iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību, - 24 gadu vecumu, un kuras, pamatojoties uz pašvaldības sociālā dienesta izvērtējumu uzturas pie aizbildņa, audžuģimenē vai specializētajā audžuģimenē.
Vienlaikus MK noteikumu projektā ir iekļauts noslēguma jautājums, kas nosaka, ka minētais regulējums attiecībā uz šo mērķgrupu stājas spēkā 2024.gada 1.janvārī.
Tāpat ir paredzēts noteikt, ka Sabiedrības integrācijas fonds apliecību piešķir arī tajos gadījumos, ja ģimenē ir pilngadīga persona, kas nav sasniegusi 24 gada vecumu un pilda valsts aizsardzības militāro dienestu, kas ilgst 11 mēnešus, Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Latvijas Republikas Zemessardzes vienībā, vai pilda alternatīvo dienestu, kas ilgst 11 mēnešus, Aizsardzības ministrijas padotībā esošajās iestādēs (Valsts aizsardzības dienesta likuma 3.panta “Veids, kādā pilda valsts aizsardzības militāro dienestu” pirmās daļas 1.punkts un otrā daļa).
Pilngadību sasniegušajām personām šajos gadījumos pastāv objektīvi iemesli, kādēļ nav iespējams iegūt izglītību un šajā periodā izglītības ieguve tiek aizstāta ar valsts aizsardzības militāro dienestu.
- Iesnieguma iesniegšana un iesniegumā iekļaujamā informācija
MK noteikumu projekts paredz saglabāt līdzšinējo kārtību, kas nosaka, ka persona iesniegumu var iesniegt elektroniski tīmekļvietnē “www.godagimene.lv” identifikācijai izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras pārziņā esošo valsts informācijas sistēmu savietotāju, ar kura palīdzību attālināti elektroniskā veidā identificē fizisko personu, kura pieprasa vai saņem pakalpojumu, kā arī iesniedzot iesniegumu personīgi Sabiedrības integrācijas fondā.
Vienlaikus ir paredzēts, ka persona iesniegumu elektroniski varēs iesniegt arī, izmantojot mobilo aplikāciju “Goda ģimene”, bet turpmāk nav paredzēts, ka to var izdarīt elektroniski vienotajā valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv.
Vienlaikus ir precizēta iesniegumā iekļaujamā informācija, nosakot, ka persona, kura vēlas saņemt apliecību, Sabiedrības integrācijas fondā iesniedz iesniegumu par apliecības piešķiršanu un norāda šādas ziņas (proti, tikai tādas ziņas, kuras nav izgūstamas no attiecīgajām informācijas sistēmām):
- tālruņa numurs, elektroniskā pasta adrese vai informācija, ka personai ir aktivizēta oficiālā elektroniskā adrese, saziņai, kā arī lēmuma par apliecības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt un apliecības digitālā formātā saņemšanai;
-vēlmi saņemt apliecību plastikāta kartes formātā, un veidu kādā persona vēlas to saņemt, - Sabiedrības integrācijas fondā vai klātienē vai pa pastu;
-pasta adrese lēmuma par apliecības piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt un plastikāta kartes saņemšanai (ja attiecināms);
- personas, kurām nepieciešama atsevišķas apliecības izgatavošana;
- atzīmi par to, kuras personu vārdu (vārdus) un uzvārdu norādīt uz apliecības;
- atzīmi par bērna ar invaliditāti vai pilngadīgas personas, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ar I un II grupas invaliditāti.
- Tiek precizēti Sabiedrības integrācijas fonda uzdevumi Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas ietvaros, nosakot, ka Sabiedrības integrācijas fonds informāciju par pakalpojumiem un atvieglojumiem mērķgrupām, kā arī par programmas dalībniekiem, publicē ne tikai tīmekļvietnē www.godagimen.lv, bet arī - mobilajā lietotnē "Goda ģimene".
Patlaban MK noteikumu nr. 352 3.8.apakšpunktā ir noteikts, ka Sabiedrības integrācijas fonda uzdevums ir nodrošināt Informācijas uzkrāšanas un analīzes sistēmas darbību, lai veiktu informācijas uzskaiti un analīzi par personas datiem, personu iesniegumiem, izsniegtajām un anulētajām apliecībām. Informācijas uzkrāšanas un analīzes sistēmā iekļautos personas datus Sabiedrības integrācijas fonds glabā no iesnieguma saņemšanas dienas vai līdz apliecības derīguma termiņa beigām, bet ne ilgāk kā divus gadus.
Informācijas sistēmas pārzini, informācijas sistēmā iekļaujamās informācijas apjomu un kārtību, kādā informāciju apstrādā informācijas sistēmā, kā arī nosacījumus piekļuves nodrošināšanai valsts informācijas sistēmā iekļautajai informācijai ir paredzēts noteikt Ministru kabineta noteikumu projektā "Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēmas noteikumi" (23-TA-1840).
Tādējādi, lai nedublētu normas, kas nosaka šīs valsts informācijas sistēmas pārzini, kā arī sistēmā iekļauto datu glabāšanas termiņus, tad attiecīgi MK noteikumu projektā šīs normas (MK noteikumu nr. 352 3.8.apakšpunkts) nav iekļautas.
- Tiek noteikts, ka tajos gadījumos, ja vecākiem, kuriem Sabiedrības integrācijas fonds ir izsniedzis apliecību, ir atņemtas vai pārtrauktas aizgādības tiesības vai vecāki, kuriem ir izsniegta apliecība, ir miruši vai pazuduši, likumā noteiktajā kārtībā atzīti par mirušiem vai tie ilgstošas slimības dēļ nespēj realizēt aizgādību, bērnam un šo noteikumu 6.1.1.1. un 6.1.1.3. apakšpunktā minētajai personai ir tiesības turpināt izmantot izsniegto apliecību un šajos noteikumos noteiktajā kārtībā saņemt jaunu, ja izsniegtajai apliecībai ir beidzies derīguma termiņš. Minētajā gadījumā tiesības saņemt apliecību ir arī aizbildnim, audžuģimenei un specializētajai audžuģimenei, kuras aprūpē vai kuras ģimenē atrodas trīs vai vairāk vienas ģimenes bērni, vai šo noteikumu 6.1.1.1. un 6.1.1.3. apakšpunktā minētās personas.
Labklājības ministrijā tika saņemta Latvijas Republikas tiesībsarga biroja (turpmāk – Tiesībsargs) vēstule, kurā norādīts, ka Tiesībsargs ir izskatījis iesniegumu par situāciju, kad pilngadību sasniegušais bērns no daudzbērnu ģimenes, zaudējot abus vecākus, zaudē arī iespēju saņemt valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" paredzētos atvieglojumus. Proti, daudzbērnu ģimene, kurā ir divi nepilngadīgi bērni un viens bērns, kurš ir sasniedzis pilngadību (19 gadi), ir zaudējuši abus vecākus, jo 2021. gada decembrī mirusi viņu māte. Tēvs miris pirms vairākiem gadiem. Nepilngadīgajiem diviem bērniem nodibināta aizbildnība un par viņu aizbildni iecelta vecmāmiņa. Savukārt tam bērnam, kurš ir sasniedzis pilngadību (vecākajam no trīs bērniem) un kurš arī dzīvo pie vecmāmiņas aizbildnības nodibināšanai un aizbildņa iecelšanai vairs nepastāv tiesisks pamats. Ģimene, līdz bērnu mātes nāves brīdim, ir bijusi valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" dalībniece, bet no pašu personu rīcības neatkarīgu apstākļu dēļ (vecāka nāve), ir tikusi zaudēta iespēja saņemt apliecību un izmantot atvieglojumus, ko ģimene saņēma iepriekš tādā veidā nostādot šādas ģimenes nevienlīdzīgā situācijā ar ģimenēm, kuras var turpināt izmantot apliecību, jo tām nav iestājušies no ģimenes (vecāku/aizbildņu/audžuģimenes) rīcības neatkarīgi apstākļi, kas būtu par iemeslu anulēt piešķirto apliecību vai atteikt piešķirt jaunu apliecību.
Minētais papildinājums izdarīts, lai novērstu nevienlīdzīgu situāciju un pilnveidotu tiesisko regulējumu, paredzot tiesības daudzbērnu ģimenes bērniem un pilngadību sasniegušajām personām turpināt izmantot izsniegto apliecību un saņemt jaunu, ja izsniegtajai apliecībai ir beidzies derīguma termiņš.
- Informācijas iegūšana un apmaiņa
Lai optimizētu un efektivizētu Sabiedrības integrācijas fonda darbu, tiks izmantoti automatizēti procesi un funkcijas informācijas iegūšanai un apmaiņai ar iesaistītajām pusēm, lai nodrošinātu attiecīgo apliecības piešķiršanas procesu.
Proti, MK noteikumu projekts paredz noteikt, ka pēc iesnieguma saņemšanas Sabiedrības integrācijas fonds automatizētā režīmā, izmantojot informācijas sistēmu sasaistes līdzekļus, pārliecinās par personas atbilstību apliecības piešķiršanas kritērijiem, pārbaudot iesniegumā norādīto informāciju un personas statusu, no Fizisko personu reģistra, Valsts izglītības informācijas sistēmas, Invaliditātes informatīvās sistēmas, Uzturlīdzekļu garantiju fonda iesniedzēju un parādnieku reģistra, Aizsardzības ministrijas izveidotās un uzturētās valsts informācijas sistēmas, kurā veic valsts aizsardzības dienestam pakļauto pilsoņu, pilsoņu, kuri brīvprātīgi pieteikušies valsts aizsardzības dienestam, un valsts aizsardzības dienestā iesaukto pilsoņu reģistrāciju un uzskaiti, sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas lietojumprogrammas SOPA.
MK noteikumu projektā ir iekļauts noslēguma jautājums, kas nosaka, ka informācijas izgūšanu, izmantojot informācijas sistēmas sasaistes līdzekļus, nodrošina no brīža, kad ir izveidots attiecīgs tehniskais risinājums. Līdz tehniskā risinājuma izveidei, Sabiedrības integrācijas fonds minēto informāciju pieprasa no Aizsardzības ministrijas un atbildīgās pašvaldības sociālā dienesta un informācijas ievadi informācijas sistēmā veic manuāli.
- Vienlaikus tiek noteikts, ka līdz ar jauno MK noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē MK noteikumi nr.352.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Nē
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Nē
1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību
1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums
Vai tiks veikts?
Nē
1.6. Cita informācija
-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt
Fiziskās personas
- studenti
- skolēni
- ģimenes, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ja tai ir noteikta I vai II invaliditātes grupa
Ietekmes apraksts
-
Juridiskās personas
- Valsts institūcijas un pašvaldības, komersanti un citas personas, kas brīvprātīgi iesaistās atbalsta sniegšanā
Ietekmes apraksts
-
2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
Cita informācija
MK noteikumu projektā paredzēto pasākumu īstenošana tiks nodrošināta Sabiedrības integrācijas fondam piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros (atbilstoši likumam "Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam").
Finansējums Valsts atbalsta programmai “Latvijas Goda ģimenes apliecība” iekļauts Sabiedrības integrācijas fonda programmā "01.00.00. Sabiedrības integrācijas fonda vadība".
Finansējums Valsts atbalsta programmai “Latvijas Goda ģimenes apliecība” iekļauts Sabiedrības integrācijas fonda programmā "01.00.00. Sabiedrības integrācijas fonda vadība".
4. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
4.1. Saistītie tiesību aktu projekti
4.1.1. Ministru kabineta noteikumu projekts "Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēmas noteikumi" (23-TA-1840)
Pamatojums un apraksts
Ministru kabineta noteikumu projektā "Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēmas noteikumi" paredzēts noteikt informācijas sistēmas pārzini, informācijas sistēmā iekļaujamās informācijas apjomu un kārtību, kādā informāciju apstrādā informācijas sistēmā, kā arī nosacījumus piekļuves nodrošināšanai valsts informācijas sistēmā iekļautajai informācijai.
Nepieciešams nodrošināt saskaņotību starp Ministru kabineta noteikumu projektu "Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēmas noteikumi" un Ministru kabineta noteikumu projekts "Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtība" jautājumā par mērķa grupām, par kurām būs veicama personas datu apstrāde informācijas sistēmā.
Nepieciešams nodrošināt saskaņotību starp Ministru kabineta noteikumu projektu "Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēmas noteikumi" un Ministru kabineta noteikumu projekts "Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtība" jautājumā par mērķa grupām, par kurām būs veicama personas datu apstrāde informācijas sistēmā.
Atbildīgā institūcija
Labklājības ministrija
4.2. Cita informācija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
-
5.3. Cita informācija
Apraksts
-
6. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas un sabiedrības līdzdalības process
Sabiedrības līdzdalība uz šo tiesību akta projektu neattiecas
-
6.4. Cita informācija
-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas
Institūcijas
- Sabiedrības integrācijas fonds
7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru
Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
Nē
-
2. Tiks likvidēta institūcija
Nē
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
Nē
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
Nē
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
Nē
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
Nē
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
Nē
-
8. Cita informācija
Nē
-
7.5. Cita informācija
-
8. Horizontālās ietekmes
8.1. Projekta tiesiskā regulējuma ietekme
8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
atjaunināta sabiedrības integrācijas fonda uzturētā Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" informācijas sistēma
8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.5. uz teritoriju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.6. uz vidi
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.7. uz klimatneitralitāti
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Tiek turpināta Valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma" īstenošana, uzlabojot apliecības piešķiršanas procesus.
MK noteikumu projektam pozitīva ietekme uz sabiedrību, jo no valsts puses tiek parādīta atbalstoša attieksme pret personām, kuru aprūpē vai tās ģimenē ir 3 vai vairāk bērni, kā arī bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu.
MK noteikumu projektam pozitīva ietekme uz sabiedrību, jo no valsts puses tiek parādīta atbalstoša attieksme pret personām, kuru aprūpē vai tās ģimenē ir 3 vai vairāk bērni, kā arī bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu.
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.11. uz veselību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.13. uz datu aizsardzību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Personas datu apstrāde tiks veikta, ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (turpmāk - Regula) 6. panta 1. punkta e) apakšpunktā noteikto, ka datu apstrāde ir likumīga, ja apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uzdevumu, ko veic sabiedrības interesēs vai īstenojot pārzinim likumīgi piešķirtās oficiālās pilnvaras.
Sabiedrības integrācijas fonds atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likuma 26.panta sestajā daļā noteiktajam īsteno valsts atbalsta programmu "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma", kuras ietvaros nodrošina apliecības piešķiršanu. Ņemot vērā minēto Sabiedrības integrācijas fonds apstrādās tikai tādus datus, kuriem ir nozīme apliecības piešķiršanā.
Sabiedrības integrācijas fonds atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likuma 26.panta sestajā daļā noteiktajam īsteno valsts atbalsta programmu "Latvijas Goda ģimenes apliecības programma", kuras ietvaros nodrošina apliecības piešķiršanu. Ņemot vērā minēto Sabiedrības integrācijas fonds apstrādās tikai tādus datus, kuriem ir nozīme apliecības piešķiršanā.
8.1.14. uz diasporu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.15. uz profesiju reglamentāciju
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.16. uz bērna labākajām interesēm
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
-
8.2. Cita informācija
-
Pielikumi