Anotācija (ex-ante)

23-TA-3242: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par Baltijas jūras reģiona valstu, Ukrainas un Amerikas Savienoto Valstu sadarbības iniciatīvu pētniecībā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk – Ministrija) ir izstrādājusi rīkojuma projektu saskaņā ar:
Zinātniskās darbības likuma 14. panta otrās daļas 4. punktu, kā arī ievērojot Ministru kabineta 2020. gada 30.jūnija noteikumu Nr. 408 "Latvijas Zinātnes padomes nolikums" otrās daļas 3.2. apakšpunktu un 2023. gada 02. augustā parakstīto sadarbības memorandu Ukrainas atbalstam starp Latvijas Zinātnes padomi (turpmāk – Padome), Amerikas Savienoto Valstu Nacionālo Zinātnes fondu, Amerikas Savienoto Valstu Nacionālo Zinātnes akadēmiju, kā arī Igaunijas Pētniecības padomi, Lietuvas Pētniecības padomi, Polijas Nacionālo zinātnes centru, Polijas Nacionālās akadēmiskās apmaiņas aģentūru un Ukrainas Nacionālo pētniecības fondu (turpmāk – sadarbības memorands), apstiprināt Baltijas Jūras reģiona valstu, Ukrainas un Amerikas Savienoto valstu sadarbības iniciatīvu pētniecībā (turpmāk – MK rīkojums).
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Apstiprināt Baltijas Jūras reģiona valstu, Ukrainas un Amerikas Savienoto valstu sadarbības iniciatīvu pētniecībā (turpmāk – Iniciatīva), nosakot tās mērķi, īstenošanas termiņu, piešķirto finansējumu un sasniedzamos rezultātus. Apstiprinot rīkojuma projektu, Padome varēs īstenot un finansēt Iniciatīvas ietvaros pētniecību zinātnes jomā.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Rīkojuma projekts ir nepieciešams, lai Padomei atļautu īstenot un finansēt zinātnes jomas pētniecību.
Rīkojuma projekts ir izstrādāts, lai apstiprinātu Iniciatīvu un noteiktu tās mērķi, īstenošanas termiņu un finansējumu.
Rīkojums Padomei dos iespēju uzsākt Iniciatīvas īstenošanu un tās projektu konkursa nolikuma izstrādi, noteikt Iniciatīvas projekta pieteikumu konkursa veidu un norises kārtību, veikt projekta pieteikumu atlasi un noslēgt projekta īstenošanas līgumus.
Iniciatīva ir veids kā stiprināt Latvijas zinātnisko institūciju starptautiskās sadarbības kapacitāti starp Baltijas jūras reģiona valstīm, Ukrainu un Amerikas Savienoto Valstu zinātniskajām institūcijām, veidojot ciešāku saikni ne tikai starp šo valstu zinātniskajām institūcijām un zinātniekiem, bet arī zinātni finansējošām valsts institūcijām, tostarp pārņemot Amerikas Savienoto Valstu zinātnisko institūciju pieredzi zināšanu pārnesē tautsaimniecībā.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Latvijā šobrīd tiek īstenota viena starpvalstu sadarbības programma pētniecībā, kas nodrošina atbalstu sadarbībai ar Ukrainas zinātniskajām institūcijām. Latvijas un Ukrainas divpusējā sadarbības programma neietver  iespēju veidot sadarbību ar Amerikas Savienoto Valstu zinātniskajām institūcijām, vienlaicīgi sniedzot atbalstu Ukrainai.
Latvijas dalība Iniciatīvā ir nozīmīga, jo stiprina Amerikas Savienoto Valstu,  Baltijas valstu un Polijas sadarbību zinātnē, vienlaicīgi sniedzot atbalstu Ukrainai. Iniciatīva dos iespēju sadarboties Amerikas Savienoto Valstu, Baltijas valstu, Polijas un Ukrainas zinātniekiem, sagatavot un īstenot kopīgus pētījumu projektus, veicinās zināšānu apmaiņu, kopīgu publikāciju izstrādi un minēto valstu, it īpaši Amerikas Savienoto Valstu, turpmāku iesaisti zinātniskajā sadarbībā ar Latviju un jaunu sadarbības programmu izveidi. Tas, savukārt, palielinās starptautiskās atpazīstamības iespējas Amerikas Savienotajās Valstīs, kā arī kopumā cels Latvijas prestižu. Iniciatīvas atbalstam ir parakstīts arī sadarbības memorands.
Ilgtermiņā tiks veicināta ekonomiskā izaugsme, tālāk attīstot šo projektu ietvaros izstrādātās komercializējamās idejas. Iniciatīvas rezultāti sniegs ietekmi uz Ukrainas zinātnieku integrāciju Eiropas un Pasaules Pētniecības telpā un viņu zinātniskās kapacitātes saglabāšanu, līdz ar to Latvijai sniedzot atbalstu Ukrainas zinātniekiem.
Pārdalot finansējumu no Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu programmas uz Iniciatīvas budžetu, Padomei 2024. gadā būs iespēja finansēt savas valsts zinātnisko institūciju dalību Iniciatīvas sadarbības projektos.
Iniciatīvā definētie prioritārā pasākuma politikas rezultatīvie rādītāji/ sasniedzamie rezultāti atbilst Zinātnes, tehnoloģijas attīstības un inovācijas pamatnostādņu 2021.-2027.gadam 6. nodaļas “Rīcības virzieni un uzdevumi” 1. apakšmērķim – attīstīt pētniecības izcilību un starptautisko sadarbību.
Risinājuma apraksts
Apstiprinot Iniciatīvu Padome varēs īstenot un finansēt Iniciatīvu, kas stiprinās Latvijas zinātnisko institūciju starptautiskās sadarbības kapacitāti starp Baltijas jūras reģiona valstīm, Ukrainu un Amerikas Savienoto Valstu zinātniskajām institūcijām, veidojot ciešāku saikni ne tikai starp šo valstu zinātniskajām institūcijām un zinātniekiem, bet arī zinātni finansējošām valsts institūcijām, tostarp pārņemot Amerikas Savienoto Valstu zinātnisko institūciju pieredzi zināšanu pārnesē tautsaimniecībā. Ievērojot minēto, Iniciatīva rada labvēlīgus apstākļus Latvijas sadarbībai ar Amerikas Savienoto Valstu, Baltijas valstu, Polijas un Ukrainas zinātniekiem, dod iespēju  sagatavot un īstenot kopīgus pētījumu projektus,  veicina zināšanu apmaiņu, kopīgu publikāciju izstrādi un minēto valstu, it īpaši Amerikas Savienoto Valstu, turpmāku iesaisti zinātniskajā sadarbībā ar Latviju un jaunu sadarbības programmu izveidi. Ilgtermiņā tiks veicināta ekonomiskā izaugsme, tālāk attīstot šo projektu ietvaros izstrādātās komercializējamās idejas. Iniciatīvas rezultāti veicinās Ukrainas zinātnieku integrāciju Eiropas un Pasaules Pētniecības telpā un viņu zinātniskās kapacitātes saglabāšanu un stiprināšanu, tādā veidā Latvijai sniedzot atbalstu Ukrainas zinātniekiem.
Iniciatīvas rekomendētais īstenošanas laiks ir 2024. gads, tās ieviešanas vidusposma izvērtējumā paredzot uzsākt darbu pie Iniciatīvas pagarinājuma nākamajam periodam.
Rīkojuma projekts ir izstrādāts, lai apstiprinātu Iniciatīvas mērķi, sasniedzamos rezultātus, īstenošanas termiņu un finansējumu.
Līdz ar rīkojuma apstiprināšanu Padome varēs uzsākt Iniciatīvas īstenošanu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Amerikas Savienoto Valstu Nacionālais Zinātnes fonds, Amerikas Savienoto Valstu Nacionālā Zinātnes akadēmija un Amerikas Savienoto Valstu Jūras Pētniecības centrs kā arī Igaunijas Pētniecības padome, Lietuvas Pētniecības padome, Polijas Nacionālais zinātnes centrs, Polijas Nacionālā akadēmiskās apmaiņas aģentūra un Ukrainas Nacionālais pētniecības fonds ir uzaicinājis Padomi pievienoties Iniciatīvai par atbalstu Ukrainai, veicinot elastīgas izglītības un zinātnes sistēmas attīstību Ukrainā. Ņemot vērā iepriekš minēto ir noslēgts sadarbības memorands starp augstāk minētajām institūcijām. Vienlaikus zinātniskās institūcijas Latvijā  ir izrādījušas interesi un vēlmi aktīvi līdzdarboties Iniciatīvas pētniecības projektu izstrādē un īstenošanā.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • studenti
  • zinātniskajās institūcijās nodarbinātie
  • zinātniskā doktora grāda pretendenti
  • zinātnieki
Ietekmes apraksts
Latvijas zinātnisko institūciju pārstāvjiem, studējošajiem, zinātniskā doktora grāda pretendentiem, zinātniekiem  būs iespēja iesaistīties starptautiskajā sadarbībā ar Baltijas jūras reģiona valstīm, Ukrainu un Amerikas Savienoto Valstu zinātniskajām institūcijām.
 
Juridiskās personas
  • zinātniskās institūcijas
  • augstskolas
Ietekmes apraksts
Zinātniskajām institūcijām un augstskolām būs iespēja  iesaistīties starptautiskajā sadarbībā ar Baltijas jūras reģiona valstīm, Ukrainu un Amerikas Savienoto Valstu zinātniskajām institūcijām. Kopumā Iniciatīva ietekmēs vairākas nozares (primāri zinātnes,inženierzinātņu un  tehnoloģiju jomas), kuru pārstāvji būs iesaistīti risinājumu izstrādē un izmantošanā.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

Ietekmes apraksts
Nepieciešams attīstīt tādu personālu pētniecībā, kas būtu starptautiski konkurētspējīgs ar augstu kompetenci un reputāciju, kas veicinās zinātnes nozares prestižu. 

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

Ietekmes apraksts
Iniciatīvas īstenošanai būs pozitīva ietekme uz tautsaimniecību, jo tās rezultātā tiks radītas jaunas zināšanas un attīstīts cilvēkkapitāls, veidojot nākotnes nodarbinātību, inovāciju radīšanu un virzību uz zinātnes izcilību.   

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Nepieciešams attīstīt tādu personālu pētniecībā, kas būtu starptautiski konkurētspējīgs ar augstu kompetenci un reputāciju, kas veicinās zinātnes nozares prestižu veidojot nākotnes nodarbinātību, inovāciju radīšanu un virzību uz zinātnes izcilību.   

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Iniciatīva radīs pozitīvu ietekmi tautsaimniecībai, jo tās rezultātā tiks radītas darbavietas (pētniekiem un studējošajiem), kā arī tautsaimniecības attīstībai nozīmīgas zināšanas un cilvēkkapitāls.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2024
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2025
2026
2027
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
420 000
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
420 000
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
420 000
0
0
0
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
420 000
0
0
0
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
-
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
Baltijas Jūras reģiona valstu, Ukrainas un Amerikas Savienoto valstu sadarbības iniciatīvu pētniecībā kopējais finansējums 2024. gadam plānots 420 000 euro apmērā, īstenošanas laiks ir 2024. gads. Iniciatīva tiks finansēta 2024. gadā no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogrammas 05.01.00 "Zinātniskās darbības nodrošināšana".
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Rīkojuma projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
Finansējums Iniciatīvas īstenošanai tiks pārdalīts no Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu programmas uz Iniciatīvas budžetu. Iniciatīvu 2024. gadā finansēs Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogrammai 05.01.00 "Zinātniskās darbības nodrošinājums" piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

2024. gadā plānotais finansējums 420 000 euro. Iniciatīvas īstenošanai piešķirto kopējo finansējumu ir plānots sadalīt viena Iniciatīvas projektu pieteikumu konkursa ietvaros, pie nosacījuma, ja projektu pieteikumi novērtēti virs kvalitātes sliekšņa un projektu ietvaros tiks risināti visi Iniciatīvas uzdevumi. Gadījumā, ja projektu pieteikumu skaits būs nepietiekošs, tiks organizēts atkārtots projektu pieteikumu konkurss.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Sabiedrības iesaiste Iniciatīvas  apspriedē netika plānota tās specifikas dēļ. Amerikas Savienoto Valstu Nacionālais Zinātnes fonds, Amerikas Savienoto Valstu Nacionālā Zinātnes akadēmija un Amerikas Savienoto Valstu Jūras Pētniecības centrs kā arī Igaunijas Pētniecības padome, Lietuvas Pētniecības padome, Polijas Nacionālais zinātnes centrs, Polijas Nacionālā akadēmiskās apmaiņas aģentūra un Ukrainas Nacionālais pētniecības fonds ir uzaicinājis Padomi pievienoties Iniciatīvai par atbalstu Ukrainai, veicinot elastīgas izglītības un zinātnes sistēmas attīstību Ukrainā. Ņemot vērā iepriekš minēto ir noslēgts sadarbības memorands starp augstāk minētajām institūcijām.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Iniciatīvas īstenošana radīs pozitīvu ietekmi uz sabiedrību, kā arī veicinās mērķu sasniegšanu atbilstoši Nacionālajam attīstības plānam (2021.-2027. gads) 2. prioritārajam pasākumam  un rīcības virzienam “Zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai” un Zinātnes, tehnoloģijas attīstības un inovācijas pamatnostādņu 2021.-2027.gadam 6. nodaļas “Rīcības virzieni un uzdevumi” 1. apakšmērķim – attīstīt pētniecības izcilību un starptautisko sadarbību.

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Iniciatīva stiprinās Latvijas zinātnisko institūciju starptautiskās sadarbības kapacitāti starp Baltijas jūras reģiona valstīm, Ukrainu un Amerikas Savienoto Valstu zinātniskajām institūcijām, veidojot ciešāku saikni ne tikai starp šo valstu zinātniskajām institūcijām un zinātniekiem, bet arī zinātni finansējošām valsts institūcijām, tostarp pārņemot Amerikas Savienoto Valstu zinātnisko institūciju pieredzi zināšanu pārnesē tautsaimniecībā. Ievērojot minēto, Iniciatīva rada labvēlīgus apstākļus Latvijas sadarbībai ar Amerikas Savienoto Valstu, Baltijas valstu, Polijas un Ukrainas zinātniekiem, dod iespēju  sagatavot un īstenot kopīgus pētījumu- projektus,  veicina zināšanu apmaiņu, kopīgu publikāciju izstrādi un minēto valstu, it īpaši Amerikas Savienoto Valstu, turpmāku iesaisti zinātniskajā sadarbībā ar Latviju un jaunu sadarbības programmu izveidi. Ilgtermiņā tiks veicināta ekonomiskā izaugsme, tālāk attīstot šo projektu ietvaros izstrādātās komercializējamās idejas.  Iniciatīvas rezultāti veicinās Ukrainas zinātnieku integrāciju Eiropas un Pasaules Pētniecības telpā un viņu zinātniskās kapacitātes saglabāšanu un stiprināšanu, tādā veidā Latvijai sniedzot atbalstu Ukrainas zinātniekiem.

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
No Iniciatīvas tieši neizriet datu aizsardzības regulējuma pielietojuma nepieciešamība. Taču, ņemot vērā pētījumu projektu specifiku, lai izpildītu rīkojuma projektā iekļautos uzdevumus, tās īstenotājiem – zinātniskajām institūcijām -  būs jāizmanto dati uz kuriem, iespējams, attiecās datu aizsardzība. Tāpēc, gan Iniciatīvas projektu pieteikumu nolikumā, gan līgumā ar projekta īstenotājiem tiks iekļauts punkts par datu aizsardzību. 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Iniciatīvas konkursa ietvaros plānots piesaistīt arī pētniekus un studējošos no diasporas.

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi